Van en ooor onzen Middenstand Vlissingsche Courant TWEEDE BLAD BINNENLAND Waarheid in de reclame. G, H. Voetgebreken Voetbed J. M. Goedemondt VACANT MIDDENSTANDS RUBRIEK snilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllW van de van Donderdag 14 April 1938. No. 88 MASSALE HULDIGING VAN H.M. DE KONINGIN. Het ligt in de bedoeling van den natio- nalen bond „Het Mobilisatiekruis", om alle oud-gemobiliseerden, ook de niet- leden van den bond, uit te noodigen in September a.s. naar Amsterdam te ko men, om te defileeren voor H.M. de Ko ningin. Er zijn onderhandelingen met de Nederlandsche spoorwegen geopend om dien dag voor de deelnemers vervoer te gen sterk-gereduceerden prijs te krijgen, en eveneens om een aantal nachttreinen te laten loopen. Verder zal getracht worden het open terrein bij het Frederiksplein te verkre gen, om aldaar een aantal keukenwagens van het Nederlandsche leger te station- neeren, alsook om enkele leegstaande win kels in de daarbij gelegen galerij in bruik leen te krijgen, teneinde er tegen lage prijzen lunchpakketten, consumpties e.d. verkrijgbaar te stellen. GIDS VOOR DE BEZOEKERS VAN „ARTIS". Voor de bezoekers van „Artis" te Am sterdam is een nieuwe gids verschenen. Dit keurig uitgevoerd boekwerkje dat verlucht is met talrijke illustraties, is in zooverre een novum, dat niet meer een opsomming van dieren wordt gegeven, doch dat in den tekst eenige vraagstuk ken worden aangevoerd betreffende den aard van het levende dier en de verzor ging der dieren in den zoölogischen tuin. Ook worden in het boekje eenige beschou wingen gegeven betreffende den aard en de beteekenis van het genootschap. DE UITVOERING DER VESTIGINGS WET KLEINBEDRIJF. Reeds bestond er tusscben de drie Mid denstandsbonden een „Commissie van Over leg", welke zich ten doel stelde bepaald? aangelegenheden, den middenstand betref fende, gezamenlijk in behandeling te nemen en ter zake de gewenschte stappen te on dernemen. In verband met de veranderde omstan digheden, o.a. het in werking treden van de Vestigingswet, is deze vorm van samen werking thans met volledig behoud der zelfstandigheid van de drie bonden gegoten in den vorm een er vereeniging „Contact- Centrale van de Ned. Middenstandsbonden", waarvoor rechtspersoonlijkheid is aange vraagd. Het doel der vereeniging kan als volgt worden omschreven a. de gezamenlijke behandeling van aan gelegenheden en het gezamenlijk voeren van acties, welke door de Ned. Midden standsbonden als zoodanig zijn aangewe zen b. in het bijzonder de bevordering van de samenwerking tusschen va,k- en centrale organisaties van den middenstand ten aan zien van de uitvoering van de Vestigings wet-Kleinbedrijf. Onafhankelijk van al- of niet-aansluiting, is de Contact-Centrale steeds bereid, lan delijke vakgroepen terzake van de voorbe reiding van vestigingseischen met inleidend advies bij te staan. EXAMEN-MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". De Contact-Commissie voor het Midden- standsonderwijs uit de drie Ned. Midden standsbonden verzoekt ons de aandacht erop te willen vestigen, dat de aanmelding voor dit examen officieel sluit op 15 April a.s. Men zij er bij zijn verzoek om toezen ding van een inschrijfformulier voor het examen op bedacht, duidelijk mede te dee- len, of men zich aan het volledige, dan wel aan het z.g. spoed-examen wenscht te on derwerpen. Teneinde mogelijke teleurstelling te voor komen, wachte men niet tot het allerlaatste met zijn verzoek om toezending der formu lieren. TOELATING VAN OOSTENRIJKSCHE VLUCHTELINGEN IN NEDERLAND. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda in verband met de voorwaarden voor de toelating van zg. oud-Oostenrijkers in Nederland heeft minister Colijn het vol gende geantwoord. De regeering heeft zich, nadat ons land gedurende de laatste jaren groote bezwa ren ondervonden heeft van de toestrooming van uitgeweken onderdanen van een aan- grenzenden staat, in het landsbelang ge noodzaakt gezien scherpere maatregelen te treffen tegen binnenkomst van een nieuwe categorie vluchtelingen, afkomstig uit een niet aangrenzend land en als regel recht streeks naar een ander land dan het onze uitgeweken. Uit deze verklaring van mo tief en doel der maatregelen blijkt, dat het asylvraagstuk in den eigenlijken zin zich in dezen slechts zelden zal kunnen voordoen. De ervaring bij de toepassing leert, dat dc maatregelen eenerzijds de beoogde preven tieve werking hebben en dat anderzijds be leidvolle hanteering, mede op grond van de in de regeling vervatte uitzonderingsbs- voegdheid, passende ruimte laat. De regeering is zich bewust, dat aan de In Engeland bestaat een vereeni ging van winkeliers, die onder het motto„Truth in advertise ment" Waarheid in de reclame zich verbonden hebben om zich te onthouden van alle misleiding of gedeeltelijke misleiding in de reclame zgn. halve waarheden. De bij dezen bond aangesloten winkeliers voeren een embleem en dit embleem is het kenmerk, dat men als het ware veilig in deze zaken kan koopen. De in deze zaken aangebodén artikelen be antwoorden alle aan de kwalitei ten en hoedanigheden, waarmede de verkooper deze aanprijst, riijv. worden zijden stoffen öf als na tuurzijde óf als kunstzijde ver kocht Misleidende aanbiedingen zijn ver boden op straffe van hooge boete, waartoe de leden dezer vereeni ging zich hebben verbonden. Het spreekt vanzelf, dat een zaak voorzien van een dergelijk em bleem allerwege het vertrouwen geniet. Voorwaar een voorbeeld, dat navolging verdient. Alhoewel hier te lande over het algemeen in de reclame grove misleiding en bedriegelijke voor stellingen gelukkig weinig worden aangewend om het publiek te trekken en dank zij de warenwet deze practijken zelfs in sommige gevallen strafbaar worden gesteld, komen zij toch nog voor. Om een geval te noemen Een slager, die het niet zoo erg nauw neemt, eta leert kalfsvleesch. Indien hij het met zijn geweten kan overeenbreng gen, plaatst hij op een schotel met kalfslappen een etalage-kaart met de volgende mededeeling „Prach tig blank kalfsvleesch". De man gaat vrij uit indien het blanke kalfsvleesch afkomstig is van nuchtere kalveren. De voedings waarde van dit vleesch en de prijs van de kalveren is beduidend la ger dan het vleesch van vet ge meste 1 'veren. Ziehier een staaltje, dat men ge rust onder misleiding kan rang schikken. De slager, die uitsluitend vleesch van vetgemeste kalveren verkoopt en veel hoogere prijzen moet betalen en dus ook moet be dingen, is hiervan de dupe. Deze laatste krijgt onverdiend den naam van duur en zijn collega met min der nauwgezette opvattingen wekt den indruk van goedkoop en maakt, de kwaliteit in aanmerking nemend, veel hoogere winst. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft ten aanzien van deze prac tijken stappen genomen om het bedrog met nuchter kalfsvleesch tegen te gaan indien dit als vet kalfsvleesch zou worden verkocht. Op ander terrein vindt men even eens dergelijke misleiding. Welig tiert het kwaad bij den handel in 2e-handsch-artikelen. De schoo- ne verhalen, opgedischt bij den verkoop van tweede-handsch-auto- mobielen, die moeten dienen als de vlag die een gevaarlijke lading dekt, zijn bijna alle uit den duim gezogen. Erger nog, men kan ge rust zeggen, dat het leugens stort regent bij vele van deze trans acties. Meestal staat de kooper, die de dupe is van zulk een koopje, machteloos en vaak geneert hij zich om tegenover derden zijn trieste c schadelijke ervaringen te uiten. Natuurlijk bestaan er bonafide handelaren in tweede-handsch-ar- tikelen, doch helaas bevindt er zich ook veel kaf onder het koren. En de zucht tot koopjes-jagerij, de lust om een gewenschti artikel „van zooveel, voor zooveel" te koopen, is de oorzaak dat menig kooper bedrogen uitkomt. Voeg hierbij de dikwijls schaapachtige domheid van de slachtoffers want anders kan men de gedu peerden niet noemen en men heeft de oorzaak dat zoovelen een kwaden koop sluiten. Eenigen tijd geleden verscheen in de groote bladen een aanbieding van een bepaald artikel onder de volgende woorden „Niet van nieuw te onderscheiden, prijzen met 50 korting". Er werd in deze annonce geen woord gerept van gebruikt, zelfs prijkte boven de annonce het origineele fabrieks merk. Het publiek, dat oppervlak kig leest en nog oppervlakk'ger denkt, wordt hierdoor gemakkelijk in den waan gebracht dat het een aanbieding betreft van de fabriek. Het is als een leemte in de Neder landsche wetgeving te beschou wen, dat elke handelaar in zijn reclame en advertenties van een wettig gedeponeerd merk gebruik kan maken, zoodra hij tweede- handsch-artikelen aanbiedt. In sommige landen is men wat betreft de oneerlijke of misleiden de concurrentie beter beschermd dan bij ons. In Duitschland is het bijv. verboden een product aan te bevelen met de bewering „Dat het alles overtreft wat tot nu toe werd aangeboden", indien men deze bewering niet met bewiizen of statistieken kan staven. In ons land wordt zulk een mededeeling reeds dermate misbruikt, dat deze heel weinig zegt tot het publ'ek. Indien wij denken aan de aanbe veling „Het goedkoopste adres" dan weten wij dat dit heusch geen aanbeveling meer kan zijn, aangezien men ze steeds op elke advertentie-pagina van iedere cou rant eenige malen kan hantreffen. Het laatste is zeer moeilijk te be wijzen, doch dat het „alles over treffende" in de reclame zoo mis bruikt wordt, kan te betreuren zijn voor een firma, die inder daad een product aan de markt brengt, dat de bestaande artikelen in de schaduw stelt. Neem als voorbeeld een fabrikant, die er in slaagt een heerenhoed te fabricee- ren, die werkelijk beter is dan de tot nu toe aangeboden hoofddek sels. Hiervoor zou dus de aanbe veling, dat zijn product „alles overtrof" wat tot nu toe was aan geboden, alleszins toepasselijk zijn. Helaas is deze aanbeveling absoluut niets zeggend. SCHOONMAAK RECLAME Potjes Meubelwas 7 cent Groote potten idem 15 cent Bussen Schuurpoeder, groot, 7 cent Fijn Banket 10 cent per ons Sprits 10 cent per ons Zalm heel blik 25 cent BELLAMYPARK 46. Heeren Ook wij zijn ruim gesorteerd in de moderne dessins voor Uw Colbert Costuum. Uit voorraad te leveren in D rij zen vanaf 19.75, 21.25 en hooger. Doet fcus Uw voordeel en koopt in ons magazijn. Nette afwerking, prima binnenwerk en vakkundige bediening. H. HEIJSTEK Kleedingmagazyn - Bellamypark 42 stelt U zich eens met ons in verbinding wordt uitsluitend door ons toegepast SCH ROOTE Gedipl. Voetkundige St. lacobsstr. 14 Voor nieuwbouw verbouw reparatie. vlug en goed uitgevoerd, zeer concurreerend naar Aannemer, Timmerman, Metselaar Lampsinsstraat 19, Teief. 275 Vloerbedekking Linoleum, Balatum, Twisted-matten Holtap-karpetten van f7.85-f22.50 Haar- Velourskarpetten van prima kwaliteit f35.— Kent U onze gordijnen Iets bijzonders 1 J, J DE VLIEGER Meubelhandel, Steenebeer 5.7 FIRMA A. J. WITTE ZONEN Artistieke Bloembinderi] to. bet oostkantoor Te'efoon 141 Speciaal adres voor BRUIDSBOUQUETTEN Prijzen 2.50 - 3.50 - 6.» en hooger Bruidsbouquetten van Orchideeën f 15.- f 20.- f 25.- en hooger VRAAGT DE VOORDEEL1GE CONDITIES. ZEGT HET IN DE EEN MOOIE EN STEEDS WISSELENDE RECLAME Vraagt de billijke condities.' eischen, welke zij voor binnenkomst in ons land gesteld heeft, niet gemakkelijk kan worden voldaan. Strengere voorwaarden waren in dit opzicht onvermijdelijk, zeker om te voorkomen, dat de gevolgen van een plotseling geschapen nieuwe situatie ons land in grootere moeilijkheden zouden bren gen. De practijk heeft uitgewezen, dat de be trokken vluchtelingen, ofschoon zij afkom stig zijn uit een niet aangrenzend gebied, toch in niet onbelangrijk aantal naar ons land trachten te komen. Het feit, dat zulks niet voor de hand ligt, vormt een argument voor het gestelde dat in casu ten opzichte van ons land het asylvraagstuk zich in dezen niet voordoet. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit van 12 April 1938 is met ingang van den datum van dit be sluit bevorderd tot officier van administra tie der le klasse, de officier van admini stratie der 2e klasse W. F. L. Waleveld. Is met ingang van den datum van dit be sluit bevorderd tot officier-vlieger der 2e klasse, de officier-vlieger der 3e klasse J F. Vonk. Bond van eervol ontslagen marinepersoneel, beneden den rang van officier. Bovengenoemde bond hield dezer dagen te Utrecht haar 12de algemeene jaarver gadering, welke behalve door de daarvoor benoemde afgevaardigden, door vele leden uit het geheele land, druk bezocht werd. Na de openingsrede van den vooratter, den heer B. Dijl, en het uitbrengen van de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werd het verdere gedeelte gewijd aan de bespreking van de aanvrage der Koninklijke goedkeuring en de nieuwe statuten en huishoudelijk reglement. Het uit 5 leden bestaande hoofdbestuur werd met 2 leden uitgebreid, welke heeren, te zamen met den secretaris van het hoofd bestuur een redactiecommissie zullen vor men voor het bondsblad. Voorts werd een telegram van hulde verzonden aan den oprichter van de ver eeniging, den heer Nrjstad, waarin hem tevens het eerelidmaatschap van den bond werd aangeboden. Majoor P. J. van den Briel en kapitein J. B. Lagaune zijn heden van hun deta cheering te 's-Gravenhage bij den staf der Vie infanterie-brigade te Breda terugge keerd. Den reserve adj. onderoff. P. Wakkee, van het 3e reg. inf. ia onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De adjudant onderofficier F. Wooning, van het 3e reg. inf. is overgeplaatst bjj het He bataljon jagers te Tilburg. De res. luit. W. M. Fokke, van het 3e reg inf., is bij dat regiment onder de wapenen gekomen ter tijdelijke vervanging van een incompleet aan beroepsofficieren. De 100.000 komt in zicht. Tot op heden is aan vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie een bedrag van 96.868.74 ontvangen. Bij de Vereeniging voor Nationale Vei ligheid werd sinds de vorige opgave ont vangen 172. SCHEEPV A ARTBERICHTEN Sijbrandt Kuiper ten grave gedragen. Onder groote belangstelling is gister middag op de algemeene begraafplaats t£ Huisduinen het stoffelijk overschot van den oud-redder Sijbrandt Kuiper ten grave ge dragen. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, werd, terwijl allen het hoofd ontbloot hielden met het omfloerste vaandel van de oud-reddersvereeniging „Moed, volharding, zelfopoffering" een laatste groet gebracht. Namens de vereeniging sprak de voor zitter, de heer van Dok, die den overledene schetste als een trouwen kameraad en een groot man. Die als c!stormwind woedde, klaar stond om zijn leven te wagen en zijn plicht deed, geen acht gevende op ras ct klasse. De heer van Diet sprak namens de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij. Ten slotte sprak de heer Boogaard na mens het ziekenverplegingsfonds „Helpt Elkander" en namens den centralen bond van transportarbeiders. Commandant van de „Emden" legt een krans op het graf van De Ruijter. De commandant van den Duitschen krui ser „Embden" heeft hedenochtend een krans gelegd op het graf van Michiel Adriaanszoon de Ruijter in de Nieuwe kerk te Amsterdam. De commandant, de kapitein ter zee Bürkner, was vergezeld van een aantal officieren van de „Emden". De Neder landsche marine was vertegenwoordigd door den commandant van de maritieme middelen te Amsterdam, den kapitein ter zee H. Jolles, en eenige officieren en on derofficieren. Namens het kerkbestuur waren ds. A. G. H. van Hoogenhuyze en mr. J. C. W. N. de Bruijn van Melis- en Mariekerke bij de plechtigheid aanwezig. Voorts werd nog opgemerkt de Duitsche consul-gene raal, de heer S. Penzler. Alvorens de commandant van de „Em den" de krans op het graf van De Ruij ter legde, hield hij een korte toespraak. Hierin schetste hij de groote figuur, die de Ruijter in zijn tijd is geweest. Ds. van Hoogenhuijze bracht met enkele woorden hulde aan de Duitsche marine. Hij gaf uiting aan de hoop, dat zij het rijk tot een zegen mofge zijn. Aan het slot van de plechtigheid wer den op het orgel de beide volksliederen gespeeld.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3