Den Doer's Kleeding EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 88 DONDERDAG 14 APRIL 1938 Waarom vestiging van K.L.M.- hoofdkantoor in den Haag en niet in Amsterdam? Voor betere kleeding 13®* 50 §cl»eurienUse« na*w d&Ba REALLY f. 5.5» UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Yllsslngsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, Ledere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, ledere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAAR DE, INGESTELD D OOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" Een interpellatie in den Amsterdamschen Raad. In den gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond de heer Crucq een inter pellatie gehouden over het feit, dat de K.L.M. te Den Haag grond heeft gekocht voor het bouwen van een hoofdkantoor, in verband waarmede hij B. en W. de vraag stelde, wat zij gedaan hadden om te berei ken, dat het hoofdkantoor in Amsterdam gevestigd zou worden en of zij zich in ver binding hebben gesteld met den Minister van Waterstaat om met dezen te rade U gaan, of door deze plannen de bedragen, di' de K.L.M, van het rijk, van P.T.T. en indi rect van de gemeente Amsterdam als sub- sidiën ontvaiigt, wel op de meest efficients wijze besteed worden. Het rijk immers, zoo betoogde spr., heeft in de afgeloopen vier jaren en ook in 1938 een jaarlijksche sub sidié van 547.800 gegeven. Aan vergoe ding voor het postvervoer ontving de K.L.M. in 1936 van P.T.T. een bedrag van 900.000, welk bedrag als een verkapte subsidie beschouwd kan worden. De gemeente Amsterdam heeft, om de K.L.M. in staat te stellen, haar bedrijf, uit te oefenen, steeds grootere bedragen uitge trokken om het vliegveld Schiphol te voor zien van alles, wat het moderne luchtver keer noodig heeft, en voor den bouw van kantoren, loodsen, stationsgebouwen enz. Deze inrichtingen worden aan de K.L.M. verhuurd voor 1,8 procent van het in deze vaste bezittingen geïnvesteerde kapitaal. Dit is een abnormaal lage huur en verge lijkt men deze met het normale huurper- centage, dan is dit een verkapte subsidie aan de K.L.M., die berekend kon worden op 200.000 per jaar. Het tekort op de ge meentelijke exploitatie van Schiphol door derving van rente en afschrijving op lee ningen en voorschotten kan geraamd wor den op 160.000 per jaar. De kosten om het terrein geschikt te maken voor het lan den van zwaardere vliegtuigen beloopen 10.000 per jaar. Als men daarbij berekent, dat van de 900.000 verkapte P.T.T.-subsi- die 135.000 van Amsterdam afkomstig en dat van de rijkssubsidie van 547.800 van Amsterdam 80.000 afkomstig is, dan be- teekent dit, dat van Amsterdam per jaar naar de K.L.M. vloeit een bedrag van 585.000. Spr. knoopte aan deze becijferingen een gedocumenteerd betoog vast over de pers pectieven der K.L.M., waaromtrent hij pes simistisch gestemd was. In het belang van een sluitende exploita tie dient het hoofdkantoor der K.L.M. in Amsterdam nabijde plaats, waar het eigenlijke luchtvaartbedrijf wordt uitge oefend, gevestigd te worden. Wethouder Kropman, die als wethouder van de bedrijven op de interpellatie ant woordde, verklaarde dat B. en W. van Am sterdam, toen zij bij geruchte van de plan nen der K.L.M. voor den bouw van een nieuw hoofdkantoor hadden gehoord, zich met de K.L.M. in verbinding hebben gesteld en toen vernomen, dat men bjj de K.L.M. zelfs niet aan Amsterdam had gedacht. Inmiddels heeft de raad van bestuur van de K.L.M. zich met het besluit vereenigd, waarin ook de Minister is gekend. Onder deze omstandigheden geloofde spr. niet, dat het nog eenige nut heeft, zich over deze zaak met den. Minister in verbinding ie stellen. De wijze, waarop de heer Crucq heeft berekend, dat Amsterdam in den huurprijs een belangrijk subsidie aan de K.L.M. ver strek^ is niet geheel juist. De argumenten van den heer Plesman, die gepubliceerd zijn in een stuk van de International Aero Press, zijn stuk vooi* stuk te weerleggen en zeer zwak of onjuist. Met de burgerij betreuren B. en W. van Amsterdam, dat het hoofdkantoor der K.L.M. niet in de hoofdstad gevestigd wordt. Na allen lof, dien de gemeente geoogst heeft en na alle offers, die de gemeente heeft gebracht, meende ze daar wel eenig recht op te hebben. Tenzij kon worden aan getoond, dat het bedrijfsbelang der K.L.M. vestiging in Den Haag eischt. Dit is echter niet geschied. Zooals de zaken thans staan, zijn B. en W. van Amsterdam echter mach teloos om eenige wijziging in het gevallen besluit te brengen. Bellamypark 12 Geen filiaal STADSNIEUWS UITREIKING DIPLOMA'S AVONDSCHOOL VOOR NI JVERHEIDSONDER WIJ S. De heer Kwaak gehuldigd. In tegenwoordigheid van de leden van de Commissie van toezicht op het Nijver heidsonderwijs, w.o.de wethouders Edelman en Anker, den oud-directeur der school, den heer J. de Wilde, den directeur, den heer G. Wagenvoorde en de leeraren, vond gis teravond de uitreiking plaats van de eind diploma's aan de leerlingen der Avond school voor Nijverheidsonderwijs. De heer Edelman sprak een welkomst woord, waarin hij wees op het groote be lang van het theoretisch vakonderricht. Voor den vakman is theorie even noodza kelijk als een degelijke fundatie voor een gebouw. Practijk en theorie dienen echter hand in hand te gaan. Het doet spreker goed, dat zoovelen hebben doorgezet om het einddiploma te behalen. Spreker wees er op, wat jonge menschen missen ais ze na 1 of 2 jaar de school verlaten. Dit bleek bet best op de werkloozen-cursussen Aan het eindexamen der Nijverheids school hebben 43 leerlingen deelgenomen, waarvan er 42 zijn geslaagd. 34 zijn er bij die geen enkele onvoldoende (minste cijfer 6) hebben. Van hen zijn 11 met lof ge slaagd, aan wie ook een extra prijs werd toegekend. Aan de volgende leerlingen werd daarna het einddiploma uitgereikt Afdeeling bankwerkers F. J. Aerssens, C. Boone, A. W. van Borren (met lof), J. Bostelaar, A. de Bree, J. Buijs (met lof), A. F. van Dijk, G. de Dreu, A. J. G. Groen, B. Hoiting, E. F. Hokke, P, van der Hooft, E. C. de Kam, G. Th. Mannaart, A. Minderhoud, M. J. Pluymers, A. van der Pijl, W. Roelse (met lof), H, Roersma, H. C. van der Runstraat (met lof), C. van Rijswijk, D. Versluijs, allen te Vlissingen, J. den Engelsman te Oost- en West Souburg. Afgewezen één leerling. Afdeeling timmerlieden J. M. Ardewijn (met lof), J. van As, A. de Bree (met lof), A. I. M. van der Hoe ven, C. J. de Rijcke, J. Sinke (met lof) allen te Vlissingen. A. de Nooijer en B. C. van Sabben te Oost- en West-Souburg, A. Sonius (met lof) te Koudekerke. Afdeeling scheepsbouwers Ch. J. Ardewijn, K. F. van den Bulck, A. J. Burgerhof (met lof), E. W. B. van den Dood, L. Ströo, J. Sutin, BI. Verherj, en A. Visser (met lof) allen te Vlissingen. Afdeeling schilderen P. Smit, F. Versteeg (met lof), beiden te Vlissingen. Tevens werd aan de beide leerlingen van de vervolgklasse A. Jongepier en W. Bal een getuigschrift uitgereikt. Na deze plechtigheid wenschte de heer Edelman allen geluk met het behaalde succes. Dit diploma is de grondslag waar op verder gebouwd dient te worden. Dit mooie resultaat is niet genoeg. Het is bui tengewoon treurig dat zoovele jongelui na het verlaten der school geen boek meer ter hand nemen. Spreker spoorde de ge slaagden aan naast sport en spel ook aan hun ontwikkeling te denken, waarbij hij wees op de vervolgklasse der school en op het voortgezet Nijverheidsonderwijs. Vervolgens wendde de heer Edelman zich tot den directeur en leeraren. Namens de commissie van toezicht, maar zeker ook namens B. en W., bracht de heer Edelman hun dank voor de wijze waarop allen hun taak vervulden. Met lust, ijver en opge wektheid is ook het afgeloopen jaar weer gewerkt om jonge menschen voor hun vak te bekwamen. Zeer waardeerende woorden sprak de heer Edelman tot den heer D. Kwaak, die wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd zijn functie moet neer leggen. Namens de commissie van toezicht en namens B. en W. zeide spreker hem dank voor al het wérk, dat hij in het be lang van het onderwijs aan de Avondschool heeft verricht. Tevens richtte spreker een woord van dank tot de groote werkgevers, die het door hun financieelen steun mogelijk maak ten, dat het aantal lesuren aan de school niet behoefde te worden ingekrompen. Namens de geslaagden bracht de leerling Buys dank voor het ontvangen onderwijs. De directeur en de heer Kwaak betuigden hun erkentelijkheid voor de tot hen ge richte woorden. In vroolyke stemming verlieten de ge slaagden, na afscheid van den directeur ge nomen te hebben, het schoolgebouw. Een huldiging. Is andere jaren hiermede de plechtige diploma-uitreiking ten einde, dit jaar vond De tweede der drie popu laire „Peca" prijzen voor beter gemaakte heerenklee- ding. Een prijs, die U graag' zult betalen voor zulke costuums. Fijne kamgarens en Engelsche cheviots. Het zijn pakken waarin U zich heer voelt,chique getailleerd, modern van opbouw, met elegante plooibroek. De af werking is perfect, de stof boven alle lof en de prijs werkelijk ongekend laag. Onze bétere heerenkleeding f 26.50 - 32.75 - 39.50 na afloop in de directeurskamer, waar de leden van de commissie van toezicht, direc teur en leeraren zich verzameld hadden, nog een huldiging plaats van den heer D. Kwaak. De heer Edelman schetste de 18-jarige loophaan van dèii neer Kwaak aan de Avondschool Met opgewektheid en lust diende h|j het onderwijs, Tusschen leeraar en leerlingen heerschte een buitengewoon prettige geest. Spr. hoopte dat de heer Kwaak nog vele jaren in een goede gezond heid van zijn pensioen mag genieten. Als blijk van waardeering bood de heer Edelman den heer Kwaak een schilderij aan benevens voor diens echtgenoote, die hem zoovele avonden aan de school moest af staan, een fraaie bloemenmand. De heer Kwaak wees op de aangename sfeer, die steeds in de school heerschte en op den prettigen omgang met zijn colle ga's. Spreker stelde het schilderij ten zeer ste op prijs, vooral daar het een werkstuk is van een der leeraren der Avondschool, den heer A. van der Zee. De oud-directeur, de heer J. de Wilde, sloot zich bij de waardeerende woorden van den heer Edelman aan. De school verliest in den heer Kwaak een goed onderwijzer, die zijn taak uitstekend vervulde. Steeds heerschte er een voortreffelijke geest en orde in zijn klas. Spreker wenschte hem een welverdiende rust toe. Tot slot sprak de heer G. Wagenvoorde eenige hartelijke afscheidswoorden en hij betuigde zijn groote tevredenheid over het geen de heer Kwaak heeft gepresteerd. Tusschen de leden van de commissie van toezicht en leeraren was steeds een aange name samenwerking. Spr. hoopte dat deze nog vele jaren mag voortduren. De directeur wenschte den scheidenden leeraar alle goeds toe op zijn verderen levensweg. Het monument voor Prins Hendrik. De Delftsche beeldhouwer H. J. Etienne heeft, zooals men weet, opdracht gekregen tot het vervaardigen van een gedenktee- ken van Z.K.H. Prins Hendrik, dat zal worden aangebracht in den gevel van de Zeevaartschool „De Ruyterschool" te Vlis singen, waarvan wijlen de Prins-Gemaal gedurende vele jaren beschremheer is ge weest. Op 2 Mei,ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van deze school, zal de plechtige onthulling geschieden. De heer Etienne is, naar het Hbld. meldt, met zijn werk ge reed gekomen en het gedenkteeken zal ciezer dagen naar Vlissingen worden over gebracht. Keesje de Ruyter speelt te Vlissingen, Den biljartliefhebbers wacht heden een interessante en leerzame avond. De jeug dige meester op het groene laken, de 12- jarige Keesje de Ruyter uit Waalwijk, zal n.l. vanavond in café „Royal", Badhuis straat 3, spelen. Na afloop volgen nog kunst- en fantasiestooten. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie Mutaties personeel Loodswezen. Benoemd tot machinist a/b van 's Rijks lichtschip „Noord-Hinder" in vasten dienst resp. met ingang van 16 April en 1 Juni a.s. de thans op arbeidsovereenkomst werk zaam zijnde machinisten J. J. Pol en A. M. Willemse, alhier. Jaarvergadering Christ. Besturenbond. Gisteravond hield de Christ. Besturen bond zijn jaarvergadering. Nadat de voor zitter, de heer J. Marijs, op de gebruikelij ke wijze de bijeenkomst geopend had, bracht de secretaris, de heer F. Luijk, het jaarverslag uit, waaz*aan het volgende is ontleend Het aantal bij den Besturenbond aangesloten afdeelingen bedroeg 15, met 1139 leden op 1 Januari 1938, tegen 1066 op 1 Januari 1937, alzoo een stijging met 73 leden. In het afgeloopen jaar werden 3 cursusvergaderingen gehouden over de so ciale verzekeringswetten. Met Kerstdag werd uit het steunfonds aan 81 werkloozen 630 uitgekeerd. Ook dit jaar zal het steunfonds zijn arbeid voortzetten. De werkloosheid verminderde evenwel belang rijk. Voor het tuberculosefonds „Draagt El kanders Lasten" werd 467.37 ontvangen en uitgegeven 467.35. De bloempjesdag bracht 280.14 op. Het aantal deelnemers aan het fonds bedroeg op 1 Januari 686 te gen 607 op 1 Januari 1937, alzoo een stij ging van 79 deelnemers. Uit het verslag van den penningmeester, den heer P. C. Nonnekes, bleek dat de ont vangsten bedroegen 487.22, de uitgaven 451.92, batig saldo 35.30. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Marijs, P. C. Nonnekes en S. Roose. Na enkele huishoudelijke mededeelingen o.a. over het werk onder de jeugd en de actie voor „Jong Holland snakt naar werk", eindigde de heer J. de Bruijne met dankgebed. Betonning en verlichting. In ons nummer van Vrijdag jl. publiceer den wij een belicht overgenomen uit „de Centrale", met betrekking tot de vacantie voor het personeel van de betonningsvaar- tuigen in het 6e district. Het bestuur van de betrokken organisatie had zich tot den directeur van het Loodswezen te Vlissingen gewend om hiervoor een regeling te tref fen waarbij zoowel het dienstbelang als het personeelsbelang wordt gediend. Naar wij vernemen heeft de directeur inmiddels gunstig op dit verzoek beschikt en mag het personeel, naast een week va cantie in een door den directeur te bepalen tijdvak, ook een week nemen wanneer het dit zelf wenscht te hebben, echter tusschen 2 Januari en 16 December. Vlissingsch Scheepvaartnienws. Aangekomen: „Mecklenburg"van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Saturnus" van Londen. Om te bunkeren: Deensch s.s. „Stal" van HuelvaNoorsch s.s. „Karlan- der" van Duinkerken Engelsch s.s. „Dal- veen" en Duitsch s.s. „Kepler", beide van Antwerpen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Saturnus" naar Antwer pen „Stal" naar Aberdeen „Karïander" naar Frederikstad „Dalveen" naar Ja maica „Kepler" naar La Coruna. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Duitsche kruiser „Emden" is Woensdag voor een bezoek van eenige da gen in de haven van Amsterdam aangeko men. In het Noord-Brabantsche dorpje Hel- voirt wordt ieder jaar op Woensdag voor Paschen het oude volksgebruik van het eieren-garen in eere gehouden. Aan de hui zen worden de eieren door de jeugd in ont vangst genomen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een rozenkrans in étui 2 damesrijwielen heerenrijwielhee- renportemonnaie en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentBoodschappentasch bij Gez. Labruijère, Scheldestraat 42 zwarte hond bij Lenaerts, Evertsenstraat 3 jon gensjas (jekker) by v. d. Heuvel, Tulpen laan 4 huissleutel bij J. Sanderse, Duij- vendrechtstraat 5gummi kaatsbal bij Fleurbaaij, Verkuijl Quakkelaarstraat 8 huissleutel aan ketting bij v. d. Vijver, Pioenlaan 8 schooltacch bij P Lems, Sin gel 84 boodsehaptasch bij van Hese, Wa- genaarstraat 9duimstok en huissleutel bij Koetje, v. d. Spieghelstraat 51oorbel- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een interpellatie in den Amsterdam schen gemeenteraad over de vestiging van het K.L.M.-hoofökantoor. (Pag. 1, 1ste blad), Paul Boncour is afgetreden als voor zitter der Fransche socialistische en repubiikeinsche unie. (Buitenland). Het Amsterdamsche Hof behandelt het z.g. „Blauwe Zand" incident, (Rechtszaken); De Spaansche regeeringstroepen doen tegenaanvallen. (Buitenland) De Chineezen zijn een nieuw offensief begonnen. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Zuiver Engelsch haarvilt special sale Really Eats in tal van modellen en moderne modekleuren. Bij diefstal of vermissing van Uw hoed, gratis een nieuwe hoed bij Meuwsen! Vraagt ons certificaat, Vlissingen: Wa!straat66. Tel. 144 letje met blauw steentje bij Filius, Slijk straat 47 huissleutel bij Koekman, Aag je Dekenstraat 31beige alpino muts bij W. Meijer, Anjelierenlaan 84 bruin glacé heerenhandschoen bij van Ham, Kleine Kerkstraat 19geborduurde schort, bij Amadio, Badhuisstraat 52 grijze pet bij de Paauw, Papaverlaan 11gouden zegel ring (letters H.J.) bij Kesteloo, Boul. Ban- kert 50 broekriem bij het Gasthuis rits sluiting bij van Vlijmen, Molenstraat 42 5, oorbel met rooden steen bij Stryp, Keizer straat 12 grijs damestaschje met inhoud bij Smit, Korte Zelke 68 rijwielbelasting- merk bij Braun, Lambrechtsenstraat 9 hondenmuilkorf bij H. Duijm, Groenewoud 68 zwart vulpotlood bij v. d. Schaaf, Boul. de Ruijter 68 huissleutel bij N. v. d. Lin de, Noordstraat 32 paar bruine heeren handschoenen, bruine portemonnaie met inhoud bij kantoor P.Z.E.M. donkergroene mantelceintuur bij Johnni, Boul. de Ruijter 68 en een gladde gouden ring. bij W. Huis- zoon, Verlengde Glacisstraat 18 voorts nog aan het bureau gedeponeerd: een groe ne glacé dameshandschoen. De Vereeniging „Ziekenhuïsverplegiug op Walcheren" in 1937. Aan het 9e jaarverslag over het boek jaar 1937 der Vereeniging „Ziekenhuisver- pleging op Walcheren" te Middelburg, ont kenen wjj dat het 23 Juni 10 jaar geleden

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1