HEEMAF STOFZUIGER Vlissinssche Courant TWEEDE BLAD SplciAmet^nche GEMEENTEBESTUUR Ontzettend familiedrama te Lochem. BINNENLAND KERK- EN SCH00LNIEUWS KUNST Wenken voor pluimveehouders. FEUILLETON Kameraad 55 TKoeder t en gebruikt een Heemaf telefoonTR&is pefélectHscbë trein, en U ondervindt hoe betrouwbaar Heemaf moto^ ren. zijn. Bezoek de Staatsmijn Hendrik en U ziet den grootsten mijnventilator ter wereld, met een onverslijtf baren Heemaf S.K.A. motor, die werkt als een ontzag* lijke stofzuiger! Dezelfde motor in het klein zit in eea Heemaf stofzuiger! Daarmee moet U een demonstratie laten geven! Verkrijgbaar bij W. B. VAN DEN BERG 8 ZONEN, Beliamypark 52, Vlissingen - Tel. 446 van de van Woensdag 13 April 1938. No. 87 Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend dat het Oud Archief aan het Bellamy- park, alhier, voor het publiek zal zijn ge sloten van 13 April 1938 tot en met 23 April d.a.v. Vlissingen, 13 April 1938. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Een jongeman vermoordt vyf per sonen en pleegt zelfmoord na het huis In brand gestoken te hebben. Gisteravond omstreeks half twaalf werd brand ontdekt in de boerderij van de fami lie Greutink, gelegen aan den Zutphen- schenweg onder de gemeente Lochem. De boerderij brandde geheel af. Het vreemde was, dat toen de politie en de brandweer bij de boerderij verschenen, zich niemand van de bewoners van het huis liet zien. Onder leiding van den burgemeester van Lochem, den heer R. van Luttervelt, werd, toen het vuur gebluscht was, een onderzoek in het afgebrande perceel inge steld. Men kwam hierbij tot een vreeselijke ontdekking. In de ruïne van de boerderij vond men vijf verkoolde lijken, terwijl bij den hooiberg naast de boerderij het stoffe lijk overschot van een zesden persoon werd ontdekt. Onmiddellijk werd het parket te Zutphen gewaarschuwd. Nog in den nacht werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dit onder zoek heeft het volgende uitgewezen Zeer waarschijnlijk heeft de 33-jarige zoon G. H. Greutink, wiens lijk buiten de boerderij werd gevonden, in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn vader en moeder, den 65-jarigen G. H. Greutink en de 67- jarige Z. G. GreutinkPasman, vermoord. Ook het 11-jarig jongetje Keihout, een zoontje van een te Lochem wonende we duwe, dat bij de familie Greutink was uit besteed, is toen zeer' waarschijnlijk het slachtoffer van den moordenaar geworden. De 33-jarige G. H. G. is Dinsdagmiddag in Lochem gezien. Men acht het waar schijnlijk, dat hij zich toen naar zijn ge trouwde zuster, de 27-jarige B. J. Küypers- Greutink heeft begeven en haar heeft overgehaald naar de boerderij van baar ouders te komen. Toen de vrouw daar aankwam, is zij door haar broer vermoord. Haar stoffelijk overschot werd in de boer derij vlak bij de deur gevonden. Omstreeks half zes heeft haar man, de 25-jarige J. J. Kuypers zich eveneens naar de boerderij begeven, waarschijnlijk om daar zijn vrouw, die niet thuiskwam, te halen. Ook hij is het slachtoffer geworden van den moordenaar. Het is niet bekend, wat deze daarna heeft gedaan. Eerst doordat de brand werd ontdekt, kwam men op het spoor van het misdrijf. De dader heeft zich zelf, nadat hij het huis in brand had gestoken, door ophanging aan den hooiberg buiten de boerderij, van het leven beroofd. De motieven van den dader zijn niet bekend. Wel weet men, dat hij sinds lang met zijn vader in minder goede verstand houding leefde. Ook acht men verstandsver bijstering niet uitgesloten. De boerderij wordt door de politie be waakt en niemand mag zich voorloopig op het terrein begeven. Nader wordt gemeld, dat de boerderij geheel is uitgebrand. Slechts de muren en de schoorsteen stegen boven de trooste loos rcokende resten uit. Iemand uit Enschede, <üe per auto den Zutphenschen weg passeerde, heeft tegen twaalf uur hedennacht den brand ontdekt en zich onmiddellijk naar de boerderij be geven. Hij trof daar niemand aan. Dadelijk beeft hij getracht het vee te redden. Het gelukte hem vijf pinken uit den stal te halen. Vijf koeien en een paard zijn even wel in de vlammen omgekomen. De man ging vervolgens naar buren, die de Lo- chemsche brandweer waarschuwden, waar na ook de burgemeester van Lochem op de hoogte werd gebracht. De Enschedeër was inmiddels doorgere den en had nog den rijksveldwachter ge waarschuwd. Het onderzoek onder leiding van den officier van justitie, mr. Stam, en den burgemeester van Lochem, heeft tot acht uur hedenochtend geduurd. De sectie op de lijken, welke voorloopig zijn ondergebracht in een schuur bij de afgebrande boerderij, zal moeten uitwijzen of het drama zich inderdaad heeft afge speeld, zooals boven gemeld. Een groote politiemacht is op de been om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. GESCHENK VAN DE KONINGIN VOOR EEN BEHOEFTIG BOERTJE. Gisterochtend is aan een klein boertje, wonende in een van de oude Schermermo- lens, een schaap met twee lammetjes aan geboden namens HM. de Koningin. Het boertje had nl. door de gevreesde leverbot ziekte al zijn schapen verloren, vertelt het Hbld. Een assistent van den bedrijfsconsu- lent voor steun aan kleine boeren, de heer H. Bruin te Schermerhorn, had, met me dewerking van den burgemeester van Schermerhorn, een verzoek aan de Koningin gericht, om een schaap met lammetjes te mogen koopen, welk verzoek is ingewilligd. Men heeft een rasecht Texelsch schaap met .lammetjes gekocht. Verbaasd keek het S&cfiis 5chfie4 fzoê. HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! boertje, G. Seenstra, op toen hem de scha penfamilie werd aangeboden, juist toen hft thuis kwam van de weekmarkt te Purme- rend. In oprechten dank is het geschenk aanvaard. NIEUWE MAATREGELEN TEGEN FRAUDÜLEUZEN INVOER VAN BONT WERKEN, FOTOGRAFIETOESTELLEN EN KIJKERS. Naar ons van officieele zijde wordt me degedeeld, zullen binnenkort, als gevolg van de klachten van den binnenlandschen handel over frauduleuzen invoer als reis bagage van bontwerken, fotografietoestel len en kijkers, welke door reizende personen gedurende hun reis in het buitenland zijn aangeschaft, nieuwe voorschriften in wer king treden. De onder de thans bestaande regeling afgegeven identiteitsbewijzen zullen als overgangsmaatregel nog korten tijd gel dig zijn. Ter vermijding van moeilijkheden bij terugkomst van een buitenlandsche reis zullen belanghebbenden goed doen, zich op de hoogte te stellen van de nieuwe voor schriften, waartoe zij zich over enkele da gen kunnen wenden tot de ambtenaren der invoerrechten en/of accijnzen op hun woon plaats. HET VREEMDELINGENVERKEER IN JANUARI 1938. In samenwerking met de statistische bu reaux der vier groote gemeenten heeft het centraal bureau voor de statistiek een aan vang gemaakt met het verzamelen van ge gevens betreffende het verkeer van buiten landsche reizigers in Nederland. In Januari zijn in totaal 12,877 buiten landers in hotels en pensions aangekomen, die aldaar in totaal 41.720 nachten hebben doorgebracht. Niet minder dan 37 pet. der reizigers kwam uit Duitsehland, terwijl daarnaast ook de Belgen en Engelsehen een belang rijk deel uitmaakten. Van de in totaal 41.720 overnachtingen hadden 15.823, d.L 38 pet. te Amsterdam plaats. Niet minder dan 82 pet. der overnachtingen werd door gebracht in de drie groote steden. Schoolreizen naar België. Wie eenmaal ondervonden heeft, welk een goeden invloed een schoolreis, waarbij de leerlingen o.m. een tegenwicht krijgen tegen het „al te intellectualistische" van ons onderwijs, op de onderlinge verhou dingen en op den werklust heeft, moet et wel voorstander van worden. Er zijn dan ook verscheiden leeraren, die zich ieder jaar weer met een groep leerlingen aan melden voor een der excursies, georgani seerd door de Nederlandsche Commissie voor schoolreizen, onder voorzitterschap van den directeur-generaal van het on derwijs secretaresse is mej. dr. A J. Por tengen, Danckerbsstraat 9 te 's-Graven- hage. Thans staan er twee tochten naar Bel gië op het programma. Hierbij krijgen onze leerlingen telkens contact met de Belgische en zien ze onder deskundige leiding veel, waarvan ze tot dusver uit hun schoolboeken slechts een vage voorstelling hadden. De prijzen zijn tot een minimum beperkt en er bestaat een regeling om aan onvermogenden van scholen, waarvan er veel deelnemers zijn, tegemoet te ko men. Aan voorbereiding en Inrichting van het logies is veel zorg besteed. Op elke 20 leerlingen gaat een leider mee en men bezoekt de bezienswaardigheden in kleine groepen. In de Pinkstervacantle is er een reis naar Verviers, waarbij de deelnemers een goeden Indruk krijgen van de Ardennen. Het aantal deelnemers aan deze reis is bepaald op plm. honderd. De hoofdreis, welke plaats heeft om streeks Hemelvaartsdag (2528 Mei), gaat dit jaar eens niet naar Brussel, doch naar het Vlaamsche land (Brugge en om geving). Geslaagd voor costumière de dames M. Pijcke en G. Geirnaerdt te Hoofdplaat, M. Lippens te Biervliet voor lingerie M. Bar- ra te Oostburg, E. de Wever te Scboondijke M. van Opdorp en Verhoosel te Hoofdplaat. RÜksgecommitteerden MULO-examens. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft o.m. tot leden van de commissie van rijksgecommitteerden bij de examens voor de M.U.L.O.-diploma's, welke in 1938 zullen worden afgenomen, benoemd de heer C. Wit te Middelburg en tot plaats vervangend lid de heer J. N. Pattist te 's-Gravenhage, vroeger te Aardenburg. (St.ct.) Sjaljapin overleden. Sjaljapin De beroemde Russische bas Fyodor Iwa- nowitsj Sjaljapin is gisteren te Parijs over leden. Hij werd 15 Februari 1873 te Kazan geboren en is dus 65 jaar oud geworden. Het begin van zijn loopbaan was vol ver scheidenheid en vaak nogal avontuurlijk. Hij was afwisselend kruier, schoenmaker. jager enstraatveger. Hij kreeg zijn eerste muzieklessen als koorknaap te Ka zan, doch pas te Tiflis legde hij zich onder leiding van Oessatof ernstiger toe op de muziekstudie. Hij trad het eerst in 1892 voor het voetlicht als jongmensch van een jaar of negentien. Zijn schitterende bas en zijn opmerkelijke acteurscapaciteit deden hem stormender hand het publiek voor zich innemen. Tij dens den wereldoorlog en daarna tot 1923 woonde Sjaljapin in Rusland. In 1908 had de beroemde Rus groofcö successen geoogst in Amerika. Zijn tweede groote tournee door de nieuwe wereld maakte hij in 1922 en 1923. Welke eieren men niet voor broedeieren nemen moet. Ook al zijn de eieren waarvan men broe den wil van een goeden foktoom afkomstig en al zijn de dieren waaruit deze toom be staat gedurende de wintermaanden op oor deelkundige wijze gevoed en verzorgd en heeft men er alles aan gedaan waardoor hun levenskracht maar verhoogd kon wor den, dan nog is het mogelijk dat de broed- resultaten met eieren van zoo'n toom af komstig soms erg tegenvallen. Want behalve op de dieren van den fok toom, dient men ook op de eieren die ze leggen nog een nauwkeurige selectie toe te passen, zoodat alleen die eieren welke geen afwijkingen vertoor.en als broedei gebruikt worden. Neemt daarom om te beginnen nooit eieren welke ouder zijn dan 14 dagen. Dit is de uiterste grens, daar boven worden de resul taten dubieus. Ook pas gelegde eieren zou den, naar beweerd wordt, geen al te beste uitkomsten geven. Schift verder alle abnormaal gevormde eieren uit. Dus. ronde, spitse, te groote of tc kleine. Ook eieren waarvan de schaal een ring vertoont of plaatselijke verdikkingen kan men beter niet gebruiken, evenals ruwschalige eieren, welke maar al te vaak onbevrucht blijken te zijn. Het verdient verder aanbeveling om de eieren vóór het inleggen even te schouwen. We komen dan dikwijls nog meer onregel matigheden op het spoor, zooals grootere en kleinere barstjes, een gevlekte schaat, een extra dikke of dunne schaal enz., alle maal dingen welke vaak een zeer ongun- stigen invloed op de broedresultaten hebben en waarom wij dan ook dergelijke eieren beter van tevoren kunnen uitschieten. Want ook al broedt men niet met de ma chine, maar met de kloek, en is men dus niet aan een bepaald kwantum gebonden, dan nemen dergelijke eieren waarvan men met vrij groote zekerheid kan aannemen dat ze toch niet uitkomen, de plaats van goede in en zullen zij door breken enz. vaak nog op het verdere broedsel een nadeeligen invloed uitoefenen. Dr. W. C. v. R. ROMAN VAN CHRISTEL BROEHL—DELHAES Zooiets moet men langs natuurlijken weg zien te bereiken, door een weloverdachte ethische opvoeding. En de, tot in de kern slechte elementen, die kunnen dan altyd nog worden afgezonderd. Maar wie dan werkelijk iets goeds in zich heeft, zelfbe wustheid, verantwoordelijkheidsgevoel te genover zich zelf en tegenover anderen, die vertrouwen in ons stellen, die zal ook na een misstap of een dwaling, waarvan nij te rechter tijd terugkeert, nog een goed mensch en een nuttig lid van de maatschap pij worden. Geloof je dat waarlijk, Else? vroeg nu plotseling Camilla Tiebruck en ze verbrax daarmede de heerschende stilte, welke na Else's woorden was ingetreden. Natuurlijk Witje, anders zou ik het immers niet zeggen... Else keek de vraag ster wat nauwlettender aan. Zoolang Ca milla in het kamp was, werd zij „Witje" ge noemd. Ben je moe, Milla? Zooveel heeft ze vandaag waarachtig niet uitgevoerd waar zou ze dan moe van zijn? plaagde een der anderen. Else Fiedner stond op en trad op Camilla toe. Op mijn robuste gezondheid moeten jullie niet afgaan, zei ze. We kunnen niet allemaal even veel verdragen. Ze legde haar hand op die van Camilla, welke ijs koud aanvoelde. Meisje, wat is er eigen lijk met je? Heimwee? Of ben je ziek? Onzin Als ik ziek was, zou ik toch koorts moeten hebben. Camilla verzette zich wanhopig tegen al te veel belangstelling in haar persoon. Mij mankeert niets Maar toch heb je wat. Bevalt het je hier niet? Heb je je geërgerd aan hetgeen ik er daar zoo maar eens uitflapte? O nee, Camilla sprak haastig en ge agiteerd wat je daar zei, Else, daar was ik het volkomen mee eens. Je hebt een goeden kijk op die dingen. Weet je aan wie je me herinnert? Aan m'n moeder. Aan je stiefmoeder? Ik dacht, dat je het daar niet al te best mee kon vinden. Ja, dat heb ik me ook altijd verbeeld, dat ik haar niet mocht, maar ik begin nu met den dag duidelijker in te zien, dat ze in alle dingen waar ik me steeds tegen verzet heb, gelijk heeft gehad en dat alles heel anders zou zijn geloopen, als ik me door haar had laten leiden. Maar ik heo nooit gewildik ben altijd in de contra mine geweesten nu zie ik pas in, hos goed ze het steeds met me gemeend heeft. Camilla trachtte haar door tranen om floersten blik te verbergen, maar Else voel de, dat de hand, die ze nog steeds in de hare hield, beefde. Milla, ga toch naar bed. Je bent wer kelijk niet goed. Ik zal juffrouw Körch wel waarschuwen. Bijna hartstochtelijk ging Camilla hier tegen in. Ik smeek je, Else, maak er toch geen drukte van. Het gaat hier alleen maar om iets, wat ik met mezelf heb uit te vech ten. Ik ben de laatste weken veranderd, Else, niet alleen uiterlijk, maar ook vat) binnen. Ik heb veel over alles nagedacht... je begrijpt me toch, Else? Onder de andere meisjes had zich in- tusschen eveneens een levendig gesprek ontwikkeld, tot de eigenaresse van de luit een krachtig accoord liet hooren. Allons, kinderen 1 Weg met die zenuw- sloopende philosophieën. Hier wordt een vroolijk lied van het blije leven gezongen En op hetzelfde oogenblik zette zij een be kende melodie in. De anderen vielen in en weldra weergalmde de lucht van den zoe- len Meiavond van het gezang der vele hel dere meisjesstemmen. De klank van de luit, hoewél weinig over eenkomst vertoonend met dien van een harp, herinnerde Camilla zoo sterk aan Ro mans, dat zij haar oogen sloot en het hoofd tegen den houten wand van de barak steun de, waar ze tegenaan zat. Romana. Moeder Naar haar toesnellen Zich eindelijk van dien ondragelyken last bevrijden. Eindelijk die zenuwsloopende ge heimzinnigheid te kunnen uitschreeuwen Hoe had Else dat ook weer zoo treffend gezegd „Het moest niet meer modern zijr, dat een meisje zonder bruidskrans in het huwelijk treedtEn zij Had zy voldoende zelfbewustheid getoond en verantwoorde lijkheidsgevoel tegenover de menschen, die haar hun volle vertrouwen schonken? Paps paps Ze fluisterde den vleinaam, die ont sproten was aan haar vereering en liefde voor haar vader, zacht voor zich heen. Ze zag zichzelf plotseling, zooals ze het hern destijds, toen ze tegen haar tweede moeder streed, in het gezicht had geslingerd „Je zou hier gewoon slecht kunnen worden, als je dat wilde..." En in haar herinnering zag ze weer het vriendelyk-ernstige gezicht van haar vader, toen hij antwoordde „Kind, weet jij eigenlijk al wel, wat men slecht noemt? En begrijp je dan niet, dat ik nooii. zou kunnen aannemen, dat m rj n kind, m y n meisje ooit „slecht" zou kunnen wordenZe hoorde het woord voer woord, zooals het toen tot haar was door gedrongen. Wat zou vader zeggen, als hij wist hoe het nu was Het suisde in haar ooren. Alles draaide- als in een wervelwind om haar heende meisjes, de barak, de weide en het bos'jfc daarachter. Als in een droom stond ze op en zonder dat ze het zelf goed besefte, trachtte ze zich te verwijderen. Maar ze bracht het niet verder dan enkele schreden. Toen zakte ze, midden in de zingencU- groep, bewusteloos ineen. Romana en Tiebruck keerden van een wandeling terug. Sinds twee weken geno ten zij van de weldadige rust en de ge zonde lucht, welke in dit jaargetijde Kö- nigstein in den Taunus hun bood. De pro fessor had alles achter zich gelaten, wat het genot van deze vacantie in den weg zou kunnen staan. Hij wilde gedurende deze vrije dagen var zijn werk niets meer weten, hij was een particulier, die aan de zijde van zyn jonge vrouw een paar heer lijke weken wilde doorbrengen. Alk had door een welgeslaagde operatie, welke als buitengewoon gevaarlijk had gegolden, Tie- bruck's lichtelijk geschokte vertrouwen we ten terug te winnen. Met beperkte, maar nochtans van dat vertrouwen getuigende volmachten had Tiebruck hem tijdens zijn afwezigheid de leiding in de kliniek opge dragen en daar scheen alles naar wensub te gaan. Ook de berichten van thuis waren bevredigend. Alf gaf ook zonder Romana's toezicht geen reden tot klachten en Georg en Günther vertoefden in de Rhön. Georg als leerling-vlieger en Günther als kame raad en-toeschouwer, want hij was er zon der dringende noodzaak niet toe te bewegen in een vliegtuig te stappen. Slechts Camil la's brieven uit het meisjeskamp bevielen Romana niet. Ze waren al te vriendelijk en te nuchter. Weliswaar bracht zij haar ouders zeer nauwkeurig op de hoogte van alle wetenswaardigheden, welke zich dage lijks in het kampleven voordeden, maar de brieven misten het persoonlijke element, het hartelijke en openhartige karakter, dat men van een meisje tegenover haar ouders had mogen verwachten. Maar misschien zou dat alles wel vanzelf in orde komen. De omgeving, waarin zij nu verkeerde, moest op den duur een gunstigen invloed op haar uitoefenen. Dwingen hielp toch niets al ge beurde het ook uit de edelste motieven. Als Camilla niet uit zichzelf den reddenden weg naar haar vond, bleef Romana niets anders over dan terug te treden en af te wachten, hoe zich alles ontwikkelde. Met dat alles bleef zij een zorgenkind. Merkwaardig, dacht Romana, dat je de menschen, die het je het moeilijkst maken, vaak het liefst hebt. Een zonderlinge inrichting van het gevoelMaar misschien ligt de oorzaak wel daarin dat juist die menschen ons het meest noodig hebben. Romana had reeds zoovelen mogen helpen zou het haar nu niet gegeven zijn Camilla's vriendin en leidsvrouwe te worden? Niettegenstaande ze juist dit meisje, haar sexe-genoote, zoo graag terzijde zou hebben gestaan? 9 c o Het echtpaar had een wandeling naar den Feldberg gemaakt en van het schitte rende panorama genoten. Daarboven be vond zich volgens de sage, Brunhilde's legerstede. r-r [(Wordt vervolgd.®

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3