ASPIRIN f NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Te rekenen van 10 April jl. vervalt het Inschrjjvingsrecht ad 4 cent bij intrekking van een internationaal en interlocaal tele foongesprek. Evenals dit in het internat: onaa! verkeer reeds het geval is, vervalt met ingang van denzelfden datum eveneens het in rekening brengen van de halve ge sprekskosten, indien de opgeroepene in het interlocaal verkeer „geen gehoor" geeft. De 24-jarige Clara van P., geboortig uit Rotterdam, die gescheiden leefde van haar man Samuel S., is gisteren op haar kame: te Berchem bij Antwerpen vermoord ge vonden. De dader is haar vriend H. V., die met haar samenleefde, doch thans de vlucht heeft genomen. Gisteravond am zes uur is het tramver keer van de N.Z.H.T.M, langs den weg AmsterdamPurmerend, dat gedurende enkele dagen was gestremd, door de weg- verzakking by het Schouw, hervat. De gouverneur van de Belgische provin cie Luik heeft drie wethouders van Eupen, die geweigerd hebben aanwezig te zijn bij een ontvangst ter gelegenheid van het be zoek van Dierckx, den minister van binnen- landsche zaken, afgezet. Veertienhonderdvyftig arbeiders van de Delahaye-fabrieken te Parijs hebben giste ren het werk neergelegd en de werkplaat sen bezet. Gistermiddag zijn ook de Far- manfabrieken te Boulogne, de Licorne-xa- brieken te Courbevoie en de Gillet-fabrie ken te Montrouge door stakende arbeiders bezet, evenals een twintigtal kleine onder nemingen. Het aantal bezette fabrieken wordt op het oogenblik op 110 geschat en dat der «takers op 130.000. Men verwacht dat op 20 April, den ver jaardag van Adolf Hitler, een groote am nestie zal worden afgekondigd. Vermoede lijk zullen ds. Niemoeller en andere predi kanten in vrijheid worden gesteld en tevens verwacht men dat een aantal generaals, die op 4 Februari ontslagen zijn, weer in het leger zullen worden opgenomen, o.a. von Fritsch. Aartshertog Albrecht, het hoofd van den Hongaarschen tak der familie Habsburg, heeft zich verloofd met een 27-jarige Hon- gaarsche onderwijzeres, Katherine Bocks- kay. Men hoopt, dat het huwelijk zal kun nen worden voltrokken op 15 Juli a.s., doen eerst dient de toestemming te worden ver kregen van aartshertog Otto, het hoofd van het huis Habsburg. De overstrooming van de Turksche rivier Yechilirmak heeft rampspoedigen omvan, aangenomen. Een groote oppervlakte is overstroomd, heele dorpen staan onder wa ter. De bewoners zijn gevlucht naar de nabye hoogvlakte en de bergen. De schade wordt geraamd op verscheidene millioenen. De brug over de Niagara, welke onlangs ingevolge de stuwing van het hoog opge stapelde \js, is ingestort, ligt thans geheel op den bodem der rivier. Gisteren is het laatste gedeelte van het ijzeren gevaarte door het ysdek heengezakt, waarop het tot dusver rustte. De afnemende temperatuur is nl. oorzaak dat het ijs zwakker wordt. Deze meening werd door enkele bestuurs leden bestreden, o.a. door den heer C. A. van Woelderen, die er op wees, dat de cos- tuums bij „verkleede" personen dikwijls zoo slecht zitten, dat z.i. een averechtsche uitwerking ware te vreezen. De statuten der vereeniging werden na afloop dezer voordracht vastgesteld daar op zal t.z.t. de koninklijke goedkeuring worden gevraagd. Bij de hierop gevolgde besprekingen werd nog naar voren gebracht, dat het verdwij nen der dracht veel meer een kwestie is van „mode" dan van practische bezwaren, hetgeen bleek uit de verschijning van een jongeman, die door het dag. bestuur was uitgenoodigd in de vergadering te komen, teneinde van hem te vernemen, welke be weegredenen hij had om van kleeding te veranderen. De geestesgesteldheid, waarin de vereeniging thans tracht verandering te brengen, namelijk gebrek aan eerbied voor een eervolle artistieke traditie, neiging tot vervlakking en afdaling tot den rang van het kuddedier, is de hoofdzaak. Door de geestelijken die deel uitmaken van het bestuur, ds. Oosthoek en pastoor Ulleman, waren ontwerp-zendbrieven op gesteld om de Zeeuwsche geestelijkheid op te wekken, mede te werken het Zeeuwsch volkskarakter aan te kweeken en de Zeeuwsche kleederdracht te propageeren zulks in verband met den geestelijken ach tergrond. Deze zullen t.z.t. worden ge drukt en rondgezonden. Ook werd nog besloten eenige kunste naars uit te noodigen een aantrekkelijke en sprekende reclameplaat te vervaardi gen. Van de Zwitsersche kleederdrachtver- eeniging was een gelukwensch en sympa thiebetuiging ingekomen, waarbij het door die vereeniging uitgegeven tijdschrift als gratis-abonnement werd aangeboden, welk aanbod uit den aard der zaak gaarne is aanvaard. MIDDELBURG DE BEWEERDE FRAUDE BIJ DE GEMEENTEREINIGING TE MIDDELBURG. De verdachte vrijgesproken. De rechtbank te Middelburg deed heden bij vervroeging uitspraak in de strafzaak tegen J. F. V., directeur van den gomeente- reinigings- en ontsmettingsdienat te Mid delburg, verdacht van het als ambtenaar in stryd met zijn plicht aannemen van giften van derden. De rechtbank heeft verdachte van het hem telastegelegde vrij gesproken. Het vrijsprekend vonnis van de recht bank berust op de volgende overwegingen Overwegende dat de verklaringen van getuige Barentsen de eenige getuige, die rechtstreeks uit eigen wetenschap hieromtrent positieve mededeelingen zoude kunnen doen der rechtbank als bewijs middel niet genc-egzaam voorkomen over wegende, dat immers die verklaringen niet alleen ten aanzien van meer dan één punt der telastelegging het bewijs ni hebben geleverd, doch tevens in strafbare feiten als onontbeerlijk moeten worden beschouwdoverwegende, dat voorts de verklaringen van verschillende andere ge tuigen, welke steun zouden kunnen bieden met betrekking tot het bewijs, met name die van de getuigen Wisse en De Nood, niet van zoodanigen inhoud zijn, dat zij in dit geval naast de verklaringen van voor melden getuige Barentsen tot een veroor deeling van den verdachte zouden mogen medewerken. Overwegende, dat de verdachte, waar de rechtbank niet uit wettige bewijsmiddelen de overtuiging heeft bekomen dat hij de hem te laste gelegde feiten heeft begaan, behoort te worden vrijgesproken. Het O.M. eischte destijds een gevange nisstraf van 3 maanden. OOST- EN WEST-SOUBURG Uitvoering gymnastiekvereniging „Volharding". Gisteravond gaf de gymnastiekvereeni- ging „Volharding" alhier een openbare uit voering in de zaal van den heer Millenaai op West-Souburg. De voorzitter der ver eeniging heette allen welkom, inzonderheid vijf turnmakkers uit Goes, die aan dezen avond zouden medewerken. Hierna werd het programma op zeer ver dienstelijke wijze afgewerkt. Zoowel de da mes als de heeren zetten hun beste beentje voor. Wat de meisjes uit de 2e klasse aan de ringen en de adspiranten op het paard te zien gaven, was goed turnen en beter dan wij het de laatste twee jaar van deze vereeniging gezien hebben. Wat de Goesche heeren zoowel op het paard als aan den rek stok presteerden, was zeer goed. Een luid applaus viel hun ten deel. De dames had den eveneens met hun werken aan de brug een zelfde applaus in ontvangst te nemen. Ter afwisseling werd het tooneelstukje „Peetje" ten beste gegeven, dat zeer in den smaalt viel. De uitvoering in zijn geheel stond op hooger peil dan wij de laatste jaren gezien hebben. Openbare verkooping. De notaris C. Blaupot ten Cate heeft hedenmiddag in café „Dorpzicht" te Oost- Souburg, in het openbaar verkochtEen woonhuis en erf met tuin te Oost-Souburg, aan de Middelburgsche straat no. 5, groot 2 aren 42 centiaren. Kooper Wattel, Middelburg voor 1710. R1TTHEM Jaarvergadering Oranjevereeniging. De Oranjevereeniging hield Maandag avond onder leiding van den voorzitter den heer N. de Pagter haar eerste jaarverga dering. In zyn openingswoord releveerde hij, wat de vereeniging in het afgeloopen jaar heeft gedaan. Het ledental is wel gestegen tot 71, doch z.i. kon dit aantal veel grooter zijn, daar op de nationale feestdagen blijkt dat Ritthem zeer Oranjegezind is. Nog deelde hij mede, dat de Oranjever eeniging den eere-voorzitter, den burge meester, den heer P. W. ter Haar bij zijn ondertrouw heeft gecomplimenteerd en den ingang van het gemeentèhuis bij die gele genheid heeft versierd. Als blijk van waar- deering ontving de vereeniging een gift. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo. De aftredende bestuursleden N. de Pag ter en K. Louwerse werden herkozen. In een bestaande vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer P. Daniëlse. Aan het bestuur werd opgedragen plan nen te beramen om het a.s. 40-jarig jubi leum der Koningin feestelijk in de gemeen te te vieren. In de zomervergadering zal het bestuur met voorstellen komen, welke natuurlijk zullen afhangen van de finan- Een burgemeester trouwt een burgemeester. Gisteren heeft burgemeester dr. W. de Vlugt te Amsterdam het huwelijk voltrok ken van den zoon van oud-wethouder J. ter Haar, den heer P. W. ter Haar, bur gemeester van Ritthem, met mejuffrouw H. E. Fabius, dochter van den heer D. P. D. Fabius, directeur van de N.V. Blaauw- hoedenveem-Vriesseveem. Voor dit huwelijk in de modern-gedeco reerde trouwkamer ten stadhuize, was veel belangstelling, meldt de Tel. Burgemeester De Vlugt heeft bruid en bruidegom toegesproken en er zeer toe passelijk aan herinnerd, dat de bruidegom niet voor de eerste maal zijn schreden richtte naar het huis der gemeente. Dit bezoek echter is een bijzonder gewichtige gebeurtenis. Nadat de burgemeester het huwelijk had voltrokken, zeide hy tot zijn jeugdigen collega, dat op hem, als hoofd der ge meente reeds de zorgen van een groot Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. huisgezin rusten, terwijl hij al vroeger zijn ouderlijk huis heeft verlaten. Voor mevrouw Ter Haar-Fabius beteekent deze stap de afsluiting van haar jeugdleven in het ouderlijk huis. Als burgemeester zal de heer Ter Haar bemerken van hoeveel waarde een vriendelijk en gelukkig tehuis is hij de vervulling van zijn ambt, al zou h\j hem niet aanraden, de gemeentezaken in de huiskamer te behandelen. Ook tot de ouders van de jonggehuwden richtte de burgemeester eenige gevoelvolle woorden. Vervolgens reed de stoet van het stad huis naar de Nieuwe Kerk, waar ds. P. J. de Jong het huwelijk inzegende ook daar was zeer veel belangstelling. KORTGENE Overplaatsing ontvanger der directe belastingen, enz. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen/ enz. K. van de Stouwe verplaatst van Kortgene naar de inspectie der directe belastingen te Rotterdam, buitengemeen ten, (St.ct.) BRESKENS Opleving in het garnalenbedryf. Tot algemeen bedrijfsleider bij de N.V. Garnalendrogery IJmuiden, directie de hee ren Heikens Kolster is uit 28 sollicitanten benoemd de heer Jac. v. d. Velde en tot chef-expediteur de heer J. van Lare, beiden alhier woonachtig. De fabriek zal op 1 Me', a.s. in werking worden gesteld, schrijft de B. C. Tevens kunnen wij uit betrouwbare bron mededeelen, dat door de directie van de N.V. Vischmeelfabriek en Garnalendrogerij „Zeelandia" onderhandelingen worden ge voerd over een uitbreiding van hare bedrij ven welke gedurende de wintermaanden aae 60 arbeidskrachten werk zullen verschaf fen. Deze onderhandelingen zijn reeds in een ver gevorderd stadium. LUCHTVAART Fransch verkeerstoesteï heeft een ongeval by de landing op Schiphol. Hedenochtend is het binnenkomende lijn- toestel van de Air France, een „Potez 62" bij het landen op Schiphol vry ernstig be schadigd, doordat een der wielen zich be gaf. De machine kwam toen bij den uitloop scheef te liggen, waardoor een der beide schroeven met den grond in aanraking kwam en afbrak. Ook de bekapping van den motor werd grootendeels vernield. De machine kwam spoedig tot stilstand zoodat het ongeval goed is afgeloopen. Hoe het precies in zijn werk is gegaan, staat nog niet vast. Vermoedelijk is een band ge sprongen waarna het wiel, dan wel een poot van het landingsgestel bezweken is. RADIO-RUBRIEK KOEWACHT Een niet alledaagsch auto-ongeval. Gistermiddag om twee uur reed de 22- jarige zoon van den heer de Vos te Koe wacht met den vrachtauto van zijn vader op den weg van Koewacht naar Moerbeek polder, toen plotseling de stuurstang brak. Het gevolg was, dat de auto van richting veranderde en recht op een huis aan reed. Doordat de wagen in de eerste versnelling stond, kon de bestuurder het portier open gooien en uit den auto springen. De V. meende, dat hij bij dezen gang de wielen van den wagen in een andere richting zou kunnen duwen, om op deze wijze te voor komen, dat de auto tegen het huis zou rij den. Deze manoeuvre slaagde echter riet. De V. geraakte tusschen auto en muur be kneld en liep daarbij ernstige inwendigs kneuzingen op. Zijn toestand is levensge vaarlijk. KERK- EN SCH00LN1EUWS Examens. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het machinisten-diploma B. de heer L. van Sluijs, te Zoutelande. Voor rrjksgediplomeerd hoefsmid is te Utrecht geslaagd de heer Abr. Salomé te Groede. MARINE EN LEGER Hr. Ms. „Hertog Hendrik" van Funchal vertrokken. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. J. Bueninck, is op 12 April van Funchal naar Tanger vertrokken. Geen vacatures by defensie. Vermits nog steeds aan het departement van Defensie tal van verzoeken worden in gediend om plaatsing, hetzij bij het depar tement zelf, hetzij bij de verschillende on derdeden van het leger, een en ander in verband met de uitbreiding van de weer macht en de oprichting van nieuwe garni zoenen, wordt nogmaals ter algemeen? kennis gebracht, dat voor zoover nog be hoefte aan personeel bestaat, daarin wordt voorzien door plaatsing van capitulanten. wachtgelders, e.d., zoodat het indienen van sollicitaties volkomen overbodig is. Alle verzoekschriften, als bovenbedoeld, zullen dan ook onbeantwoord worden ge laten. DE NEDERLANDSCHE OMROEP KRIJGT EEN NIEUWEN, KRACHTIGEN ZENDER. Hefc modernste station van Europa. Het is een mijlpaal in de ontwikkeling van den Nederlandschen omroep, dat de reeds lang bestaande plannen van de Nozema, om een nieuwen modernen krach- tigen zender te bouwen, thans door haar opdracht aan Philips een definitieven vorm hebben gekregen. Nederland zal thans een 125 K.W. sta tion krijgen, dat, wat zijn vocruitstreven- den opbouw betreft, door geen zender in Europa wordt geëvenaard. Deze nieuwe zender, die, eenmaal in gereedheid, vermoedelijk de 301.5 meter installatie te Hilversum zal vervangen, zal te Jaarsveld, waar zich thans reeds de proefzender, werkend op een golflengte van 415 meter bevindt, worden opgericht. Of de nieuwe zender op een golflengte van 301.5 meter, dan wel op een andere zal gaan werken, is nog niet met zeker heid bekend. Om beschadiging van den zender door een eventueel onoordeelkundige behande ling te vermijden en ter beveiliging van het bedieningspersoneel, zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. De nieuwe zender krijgt een zelfstralen- den antennemast, van het type zooals ook bij den huidigen middengolfzender (301.5 m.) te Hilversum wordt gebruikt. Het meest typische van een zelfstralen- den antennemast is wel, dat het stalen ge raamte van den mast zelf als antenne fungeert. Daarom is het noodzakelijk den geheelen mast van het fundament elec- trisch te isoleeren. Het kegelvormig on derstuk van den mast eindigt in en rust op een isolator, welke het geheele gewicht van den mast, die door tuidraden overeind wordt gehouden, draagt. Het voordeel van den zelfstralenden an tennemast, waarvan die te Hilversum de eerste in Europa was, is een zoo gunstig mogelijk stralingsdiagram, waardoor het bij middengolven vaak zoo hinderlijke, fa- dmgverschijnsel belangrijk wordt geredu ceerd. DE BRITS CH-ITALIAANSCHE OVER EENKOMST WORDT VOOR PASCHEN GETEEKEND. In welingelichte kringen te Rome gelooft men, dat de ItaliaanschBritsche overeen komst voor Paschen zal kunnen worden geparafeerd. Tram na botsing ont spoord. Op den hoek van de Run straat en de Amstellaan te Amsterdam gisteravond een vrachtauto in botsing ge komen met een tramwagen. De botsing was zoo hevig, dat de tram uit de rails liep. De vrachtwagen werd zwaar gehavend, doch de chauffeur bleef ongedeerd. De tram, die aan de voorzijde licht beschadigd werd, kon nadat zij door trampersoneel in de rails was geplaatst, met een half uur vertraging haar rit voortzetten. Brand in paleis van den provincialen gouverneur te Antwerpen. Vannacht heeft een felle brand gewoed in het paleis van het provinciaal bestuur te Antwerpen. Ce brand is ontstaan in de zittingszaal en breidde zich snel uit. De brandweer was spoedig met veel materiaal ter plaatse, ec na twintig minuten kon het vuur bedwon gen worden. De schadé is aanzienlijk. Zeven potvisschen aan gespoeld. Op eenige K.M. van An- cona (Italië) zyn gisternacht zeven groote potvisschen aangespoeld, elk ter lengte van ongeveer 20 M. en met een gewicht van ongeveer 1500 K.G. Visschers hebben twed dezer walvischachtige dieren gedood, ter wijl de vijf andere op het strand rijn ge sleept. De potvisschen trekken groote be langstelling. Granaat bij militaire oefening ontploft. Gister middag heeft tijdens een oefening op het schietterrein voor de artillerie op hetFran- sche militaire vliegkamp El Hajeb (district Meknes) een Marokkaansche tirailleur een niet tot ontploffing gekomen granaat aan geraakt, welke ontplofte. Drie personen werden gedood, tien ernstig en tien licht gewond. Het zijn alle Marokkaansche tirail leurs. MARKTBERICHTEN GEMEENTELIJKE VISCHMIJN VLISSINGEN. Dinsdag 12 April 1938. Redelijke aanvoer. Pufschar 3.60 4.10 pufschol 3.303.60, beide per mand schar 5 middel schol 2.60 3.10 groote schol 3.204.20, alles per 20 KG.tong 6195 ct. per KG. zoodjes 0.601.80. Garnalen consumptie 1618 ct. per KG. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 13 April 1938, 3 uur (officieel) Londen 8.96 Berlijn 72.35 Parijs 5.66% Brussel 30.32% Zwitserland 41.41% New York 1.80%. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 13 April, 3 uur. Op de Amsterdamsche Effectenbeurs bestond heden een vaste stemming. De omzetten waren niet groot, doch voor di verse fondsensoorten openbaarde zich me de onder invloed van aankoopen voor bui- tenlandsche rekening eenige vraag en waar daartegenover vrijwel geen aanbod bestond, konden de koersen zich in ver scheidene gevallen niet onbelangrijk ver heffen. Omtrent de aanleidende oorzaak hiervoor verdiepte men zich in allerlei gissingen, meerendeels echter helde men over tot de meening, dat de betere be oordeeling van de situatie in Frankrijk tot de vaste marktstemming niet weinig bij droeg. De Fransche fondsen ondervonden in de eerste plaats den gunstigen weerom slag van het succes dat Daladier onmid dellijk bij zyn verschijnen voor de Kamer heeft geboekt, en waren bepaald willig gestemd. De Nederlandsche Staatspapieren hadden een rustig verloop, de stemming was goed prijshoudend, in het bijzonder voor Integralen; de Spoorweg obligaties en de 33% obligatiën. Op de Amerikaansche afdeeling ging vrij veel om, aanvankelijk was vooral in de ochtenduren voor buitenlandsche reke ning nogal wat materiaal aan de markt gekomen, doch was vlot opgenomen en onder beurstijd werd meerendeels afgedaan boven de Amsterdamsche omrekenings koersen. Anaconda's echter vormden in dit opricht een uitzondering en konden zich slechts weinig boven den topprijs van gisteren verheffen. Van. de locale fondsen werden Konink lijken tamelijk druk verhandeld. Bij de opening werd onmiddellijk enkele procen ten boven het vorige slot afgedaan. Daar na had een verbetering plaats, die weer gevolgd werd door een inzinking, doch later op den middag liep de koers op nieuw naar boven. Van de Amerikaansche soorten waren in het bijzonder Shell Unions goed van toon. Een geanimeerde affaire ontwikkelde zich op de industrie- afdeeling in de aandeelen Fokker, die bij de opening opnieuw een groote koerswinst boekten. Winstnemingen veroorzaakten een scherpe reactie, doch tegen het slot werd weer een opwaartsche richting ge volgd. De Philips aandeelen hadden een kalme markt, hetgeen niet kon verhinde ren, dat een koerswinst van een tiental procenten werd gemaakt Unilevers en Aku's waren prijshoudend. Rubberfondsen lagen vast in de markt. Amsterdam rub bers liepen een 5-tal procenten naar bo ven. Verschillende minder courante soor ten konden een nog grooter avance boe ken. De rubberprijzen te Londen waren heden opgeloopen tot 6 d. per Engelsch pond en dit werd gunstig geïnterpreteerd. De Tabakken profiteerden van de alge meen verbeterde beursstemming, door zich over de geheele linie enkele punten te kunnen verbeteren. Op de Suikerafdeeling waren H.V.A.'s in het bijzonder vast ge stemd. De Scheepvaartmarkt was kalm. Na prijshoudende opening viel onder beurs tijd geleidelijk aan een verbetering waar te nemen. Prolongatie De KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2