EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 87 WOENSDAG 13 APRIL 1938 HET VERKEER IN 1936 EN 1937 UIT DE PROVINCIE Dit nummer bestaat uit 2 bladen «nn Jew jqfl Voor de 'Paaschdagen een nieuioen hoed? Maison BAARS-SIJBRANTS abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRU s Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Een overzicht van de verkeersongevallen en gepleegde overtredingen te Vlissingen Gedurende de laatste jaren zijn van overheidswege vele verbeteringen aange bracht ten behoeve van de veiligheid van het verkeer. Verkeersobstakels op drukke punten, zijn uit den weg geruimd. Verkeers- seinen en waarschuwingsborden zijn aan gebracht. Nieuwe wettelijke voorschriften, ten einde de verkeersveiligheid te verhoo- gen, zijn in het leven geroepen enz. Pok in onze gemeente heeft men niet stil gezeten en gaat men nog steeds ijverig voort het verkeer voor zooveel doenlijk in veilige banen te geleiden door allerhande verbeteringen aan te brengen. De verkeersveiligheid hangt echter niet alleen af van de maatregelen welke de overheidsorganen nemen. De weggebruikers moeten meewerken. Van veel grooter belang hierin is de medewerking van de weggebruikers, waar aan nog immer veel ontbreekt. De dagbla den getuigen hier iederen dag weer opnieuw van. Dikwijls klagen de weggebruikers dat het verkeer tegenwoordig zoo aan banden wordt gelegd en zij zien nog niet in dat hun volle medewerking noodzakelijk is. Nog veel erger wordt het wanneer de betrokke nen blijk geven zelfs geen verantwoorde lijkheidsgevoel te bezitten. Hoe vaak le zen wij niet van personen, die dronken ach ter het stuur van een motorrijtuig gaan zitten of die in staat van dronkenschap een rijwiel besturen. Gelukkig wordt hiertegen door de politie streng opgetreden. Deze roekeloozen vormen een groot gevaar, zoo wel voor andere weggebruikers als voor zichzelf en eventueele inzittenden. Nog on langs maakten wij melding van een auto tocht door medeneming van een gepar keerd staande auto door een tweetal per sonen, die te veel aan Bacchus hadden ge offerd. De tocht eindigde nog betrekkelijk goed, n.l. tegen een boom, waardoor alleen aan auto en boom schade werd toegebracht. De daders kozen het hazenpad. Geen jaar gaat voorbij of ook in Vlissin gen vallen slachtoffers van het verkeer. In 1936 werden alhier bij 71 ongevallen 1 per soon gedood en 31 meer of minder ernstig gewond, terwijl in 53 gevallen schade werd toegebracht aan motorrijtuigen, rijwielen, voertuigen, lantaarnpalen enz. In 1937 was eenige verbetering merkbaar, hoewel toen nog bij 66 ongevallen, 2 personen werden gedood en 31 gewond, terwijl in 43 geval len schade ontstond aan de betrokken voer tuigen. Hierbij moet worden opgemerkt, voor wat lichte verwondingen betreft en het toebrengen van schade, dat deze gege vens alleen betrekking hebben op ongeval len die ter kennis van de politie zijn ge bracht. Laat het publiek thans zorg dragen, dat ook in 1938 een teruggang van het aantal verkeersongevallen valt te constateeren. Vooral nu het weer tegen de drukke Paaschdagen loopt geldt voor iederen weg gebruiker het parool „Houdt U aan de regels van den weg". Om den lezer eenig idee te geven van de zonden op verkeersgebied die hier ter stede werden begaan, laten wij een overzicht vol gen van de door de politie opgemaakte processen-verbaal betreffende geconsta teerde overtredingen in 1936 en 1937. Na tuurlijk geeft dit overzicht geen volledig beeld van de gepleegde overtredingen, want dagelijks treedt de politie tientallen malen ook waarschuwend op. Soort van overtreding. Bij verandering van richting geen teeken geven Bij het naderen van een kruispunt geen Motor- Andere rijtuigen Rijwielen voertuigen 1936 1937 1936 1937 1936 1937 15 2 48-25 6 2 voorrang verleenen 6 10 7 1 2 Geen of onvoldoende verlichting voeren 11 23 43 63 3 4 De linkerzijde van den weg houden terwijl dit niet noodzakelijk was 18 17 35 39 3 9 In een bocht binnen de bebouwde kom links S 17 1 4 1 Een weg in verboden richting berijden. (In Augustus 1936 is alhier het éénrichtings verkeer ingevoerd.) 24 74 99 135 13 31 Een rijwielpad met bakfiets of auto berijden 2 S 14 21 De veiligheid van het verkeer in gevaar 14 18 5 6 1 Geen rij- of nummerbewtjs kunnen ver- 17 11 Een motorrijtuig zonder toezicht op een weg laten staan zonder dat de motor in rust is gebracht 4 6 Een trambaan oversteken, terwijl een tram 1 2 6 17 Een motorrijtuig niet aan den kant van den weg plaatsen of dit plaatsen naast een 4 7 Een motorrijtuig berijden zonder dat dit is voorzien van een geluiddempende in richting voor afvoer van gassen 5 2 Met een motorrijtuig rijden zonder dat dit voorzien is van een spiegel 1 5 Met een motorrijtuig rijden zonder num- 1 2 Met een motorrijtuig rijden zonder dat de bestuurder voorzien was van een Motor- rijtuigenbelastingkaart 1 2 Een rijwiel berijden zonder belastingmerk. (Alleen gevallen door de gemeentepolitie 141 165 Een rijwiel berijden niet voorzien van een bel 4 18 Een rijwiel berijden niet voorzien van een 2 Een rijwiel berijden zonder het stuur vast 5 8 Een auto onverlicht laten staan. (Sedert eind 1936 mogen onverlichte auto's staan binnen 30 meter van een brandend iicht- 89 Wielrijden over sluisdeuren 1 Geen gevolg geven aan een teeken om te stoppen 1 2 1 Wielrijden over een wandel- of voetpad 4 3 Besturen onder drankinvloed 2 1 2 3 Een kosteloos belastingmerk gebruiken zonder daartoe gerechtigd te zijn 4 3 Op een rijwielpad niet tijdig achter elkaar 2 2 Op een rijwiel een last vervoeren, die buiten de stuurkruk uitsteekt 7 8 Een auto binnen 8 meter van een hoek van 1 5 Een voertuig passeeren zonder dat daartoe voldoende ruimte aanwezig is 1 1 Springen op een in beweging zijnde tram In 1937 2 personen. Openbare leeszaal en bibliotheek. In de maand Maart was de lees- en stu diezaal gedurende 27 dagen geopend zij werd bezochtdoor 1157 personen 1088 mannen, 69 vrouwen een gemiddeld be zoek per dag van 43 personen. In de uitleenbibliotheek werden aan 1576 lezers 1914 banden uitgeleend 1260 ro mans, 63 buitenlandsche romans, 217 kin derboeken, 374 populair wetenschappelijke werken en tijdschriften. Tien nieuwe leden traden toe, waarvan 3 personen op vertoon der stempelkaart gra tis lezen. Nieuwe aanwinsten Romans Bromfield In 24 uur. Buck Op eigen grond. Curwood Thor de beer. Golding De 5 meisjes Silver. Heyermans De moord in den trein. James Het Rozenhof. Jong, de De erfgenaam. MitchellGejaagd door den wind, S dln. 1. Vuur over land, 2. Als een vlam in den storm, 3. Het zaad ontkiemt. Schmitz Een mensch vindt het geluk. Buitenlandsche romans Frank Das ochsenfurter Mannerquar- tett. PriestleyThey walk in the city. Esperanto Baghy Dancu marionetoj I In de leeszaal liggen ter lezing de perio dieken Nia regno Heroldo de esperanto Kontakto Kristiana gazeto La kontakto; La praktiko La progesanto Laborista es- perantisto. Populair wetenschappelijke werken Boek- en volksontwikkeling (Nuts-uitg.). Brugmans Diderot (17131784). JonesTriomfeerend leven. Japikse Geschiedenis van het Huis van Oranje, dl. 2. Idem Johan de Witt. Farago Palestina op de- tweesprong. ForestEen vacantiereifc van 23.000 KM. per Hudson door Europa. Langeraar en v. d. Stad Met Hr. Ms. „de Ruyter" naar Ned.-Indië. Gonggrijp Geïll. encyclopaedic van Ned. Indië. Sleen, v. d.Canada. Wouters en Visser Gesch. van onderwijs en opvoeding, vooral in Nederland, BigotLastige kleuters. Wilkeshuis Gezag en gehoorzaamheid. Det, v.Waarheen na de lagere school? Johnson Safari. EuweStrategie en taktiek in het schaakspel. Stüven De hond. BrandtDer richtige Film und das rich- tige Filter gibt das richtige Foto. BinnendijkPrisma. (Bloeml. NederL poëzie na 1918). naar Ipswich„Bornrif„Antilope" en „Meta", alle naar Londen„Norne" naar Sicilië „Vida" naar Lomma. PaaschwydiiJgs-samenkomst. De Vereeniging voor Inwendige Zending alhier had gisteravond een Paaschwijdings- samenkomst belegd in de Groote Kerk, wel ke bijeenkomst onder leiding stond van de predikanten der Ned. Herv. kerk, terwijl medewerking werd verleend door het zang koor „Hoop op Zegen", directeur de heer A. Bosdijk. De goed bezochte bijeenkomst werd ge opend door ds. L. J. C. Visbeek, die na ge meenschappelijk zingen van Psalm 145 vs. 1 en 6, voorging in gebed en vervolgens las Lukas 23 3348. Hierna zong „Hoop op Zegen": „O, hoofd bedekt met wonden". Het onderwerp waarover door de predi kanten gesproken werd, luidde „Het op schrift van het kruis Deze is de Koning der Joden". Ds. J. J. Hietkamp behandelde „Het was geschreven in Het Hebreeuwsch", ds. J. S. Hartjes „Het Grieksch" en ds. D. J. Vossers „Het Latijn". Gemeenschappelijk werd nog gezongen Gezang 119 4, Gezang 232 3 en Gezang 46 48 en 49, alle toepasselijk op het lijden van Christus. De zangvereenigir.g bracht nog ten ge- hoore „De Opstanding" uit de Cantate van S. Neukomm. Ds. Visbeek eindigde de plechtige samen komst met dankgebed, waarna tot slot ge meenschappelijk gezongen werd Gezang 209 3. Vlissingsch scheepvaarfcnieaws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „West-Vlaanderen", „Democraat", „Vi da", „Bornrif", alle van Antwerpen En- gelsch m.s. „Parkeston" van Londen. Om te bunkeren: Noorsch m.s. „Norne" van Goteborg. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Vida" naar Lomma „West- Vlaanderen" naar Shoreham; „Democraat" Een onderwijs-benoeming. Benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken en tevens tot kweekelinge met akte aan de Chr. (Herv.) school te 't Zand (gem. Koudekerke) mej. D. Sturm te Vlissingen. Het nieuws van den dag in beeld Foto's in onze Tijdinghal. In den snelverkeersweg Amsterdam Arnhem, die in 1940 gereed zal komen. wordt bij Maarssen over het Merwedeka- naal een brug gebouwd. Na de verzakking van den nieuwen weg die Zaterdag jl bij 't Schouw onder de ge meente Landsmeer plaats vond, is men ter stond met de herstelwerkzaamheden be gonnen. Met het-herstel van de ontwrichte trambaan van de N.Z.H.T.M. is men giste ren gereed gekomen. In verband met het aanbrengen van een permanente verlichting van de wijzerplaten en wijzers in den Westertoren te Amster dam, worden in de werkplaatsen van firma Adüicks aldaar nieuwe wijzers ver vaardigd. Een benoeming. De heer P. A. Belger, hoofd der Oranje- school alhier, is met ingang van 1 Sep tember a.s. benoemd tot hoofd eener nieu we Hervormde school te Haarlem-Noord. Herhalingsoefeningen. Op 21 April a.s. komen bij de 2e School- compagnie regiment Kustartillerie te Vlis singen voor het vervullen van herhalings oefeningen onder de wapenen reserve le luitenants mr. C. J. B. du Croo, P. J. Da- vidse, ir. E. W. Ott, reserve 2e luitenant W. Engelsman en de vaandrig A. de Groot, terwijl de vaandrig P. W. Hélvoort op voor noemden datum eveneens by de 2e school- compagnie regiment Kustartillerie alhier voor troependienst onder de wapenen komt. Geld speelt geen rol Gisteren heeft de politie te Vlissingen een in Engeland geweigerden 24-jarigen Duitscher aangehouden, die met de mail boot was teruggezonden. Hij was slechts in het bezit van 6/Een vriendin in Enge land stuurde hem, desgevraagd, een tele- grafischen postwissel van 26.70, terwijl de jongeman in politiebewaring bleef om heden met den maiitrein naar Duitschland te worden terug gezonden een retour kaartje voor deze reis was nog in bezit. Na ontvangst van het geld, verzocht de aangehoudene met Londen te mogen tele- foneeren en in tegenwoordigheid van een politiebeambte vond dit gesprek plaats, dat geen enkele zakelijke beteekenis bleek te hebben. Toen de man maar bleef doorpra ten, waarschuwde de aanwezige inspecteur hem, dat dit gesprek „duur" zou worden maar dit interesseerde den Duitschen jon geman blijkbaar niet. Hij bleef tenminste rustig door praten. Toen zijn spreeklust na 18 minuten nog niet gestild bleek te zijn, heeft de inspecteur het gesprek doen be ëindigen, daar de vreemdeling het anders niet uit het door hem ontvangen geld had kunnen betalen de meerdere kosten zou den in dat geval door de politie-administra- tie moeten zijn voldaan. Bij onderzoek bleek dat dit gezellige babbeltje maar even 25.20 had gekost, zoodat van het gezon den geld nog precies1.50 over was Een typisch staaltje van de gemakke lijke wijze waarop sommige menschen met geld omgaan, of liever blijk geven dat zij er juist niet mee weten om te gaan Pachtwaarde calamiteuze polders. Ter voorziening in de vacature in de commissie van advies inzake de schatting en de vaststelling van de pachtwaarde der calamiteuze polders en waterschappen in Zeeland, ontstaan door het overlijden van den heer H. P. J. Rottier te St. Jansteen, hebben Gedeputeerde Staten als lid dier commissie benoemd den heer C. H. M. Plas- schaert aldaar, die zijn benoeming heeft aangenomen. Tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten. In de dezer dagen gehouden algemeene ledenvergadering van de Vereeniging tot behoud der Zeeuwsche .kleederdrachten heeft de voorzitter, de heer B. von Brucken Fock een openingsrede uitgesproken, waar in er op werd gewezen, dat de doeleinden, die de vereeniging zich voorloopig had ge steld, voor een belangrijk deel zijn bereikt: de in samenwerking met de Z.L.M. gehou- De stryd in Spanje is herleefdda regeeringstroepen in het offensief. (Buitenland." Japan kondigt nieuwen vlootbouw ami. (Buitenland.)] In Lochem heeft een jongeman 5 men schen vermoord, het huis in brand ge stoken en zich het leven benomen. (Pag. 1, tweede blad)* Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd nieuws), Ook in Limburg heeft zich een bloe dig familiedrama afgespeeld. (Gemengd nieuws) s De bekende Russische zanger Sjaljapïit is overleden. (Kunstruhriek).e Het Fransche financieele wetsontwerp is aangenomen. (Buitenland) e ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Wij hebben onze collectie wederom aangevuld met de nieuwste modellen Zeer apart. In het goedkoope en betere genre, in alle kleuren en maten zijn wij ruim gesorteerd. Een bezoek aan ons magazijn loont de moeite BADHUISSTRAAT 56 TELEF. hól den propaganda-avonden zijn een groot succes geworden, tal van propaganda-vlug schriften zijn gedrukt en verspreid, en daar in is o.a. gewezen op den wensch van H.Mi de Koningin, dat de bevolking het Zeeuwsch costuum zooveel mogelijk in eere houde j de medewerking van het onderwijzend per soneel is ingeroepen. De Commissaris der Koningin en zijn echtgenoote hebben het beschermheer- en beschermvrouwschap aan vaard. Er is dus groote steun van hooger- hand. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land en de Maatschappij „Zeeland" verleen den jaarlijksche subsidies. Verder werd medegedeeld, dat een be spreking zal worden belegd met de Wal- chersche boerenkleermakers, teneinde te trachten te komen tot organisatie, mogelijk ook voerende tot coöperatieven inkoop van, grondstoffen ten behoeve van de kleeder dracht, teneinde deze goedkooper te kun nen maken. Aan den minister van Finan ciën is vervolgens verzocht te bevorderen^ da' de bij het Zeeuwsch costuum onafschei delijk behoorende gouden en zilveren ver sierselen worden vrijgesteld van de daar op geheven omzetbelasting, en dat de waar- borgbelasting daarop worde verlaagd. Geconstateerd werd, dat de strijd om het behoud der Seeuwsche dracht belangrijk moeilijker is dan voor soortgelijke organi saties in andere landen, omdat het in Zee land niet gaat om een nationale kleedij, doch om een plattelands-kleeding. En bo vendien worden in andere landen gecostu- meerde volksfeesten en -dansen gehouden* die den hoofdschotel vormen voor de pro paganda, waar wij ons in Zeeland van hebben te spenen om de eenvoudige reden* dat het Nederlandsche, in elk geval het Zeeuwsche volk, nu eenmaal geen dan send en feestend volk is, vooral niet do plattelandsbevolking. De A.N.W.B. was ter vergadering, die ook werd bijgewoond door eenige leden in de kleederdracht, vertegenwoordigd door zijn directeur, den heer W. A. M. Wester- oüen van Meeteren, die een uiteenzetting gaf van hetgeen in Hongarije is geschied om de kleederdracht, die bijna verloren was gegaan, weder in eere te herstellen. Spreker meende, dat, hoewel de Hon* gaarsche toestanden natuurlijk geenszins met de Zeeuwsche vergeleken kunnen wor den, er toch zekere paralellen waren to trekken. Hij was van oordeel, dat iedes Zeeuwsch meisje, vooral ook uit de hoo- gere standen, een Zeeuwsch costuum moet bezitten, al ware het maar om dit bij be paalde gelegenheden, b.v. op den verjaardag van H.M. de Koningin, of des Zondags bij den kerkgang enz. te dragen. Zulks ware een uitstekende propaganda,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1