f26. EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 86 DINSDAG 12 APRIL 1938 De spellingkwestie in een nieuw stadium UIT DB PROVINCIE 50 abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRLJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLTCITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gedeeltelijke terugkeer tot De Vries en Te Winkel Een wettelijke regeling in voorbereiding In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer aangaande de onderwijsbe- grooting heeft Minister Slotemaker de Bruine zijn voornemens ten aanzien van de spelling als volgt samengevat 1. De schrijfwijze, die sinds 1934 voor de examens geldt, blijft voor zooveel betreft „e", „o" en „sch" gehandhaafd. 2. Een commissie wordt ingesteld, die op de basis van het woordbeeld 1934, 1936 zal adviseeren over de schrijfwijze der woorden, waaromtrent twijfel bestaat en der aard rijkskundige hamen. Zij adviseert voorts over de bastaardwoorden en de samenge stelde woorden. 3. Nadat deze commissie haar advies ter zake heeft uitgebracht en de regeering dienaangaande een beslissing heeft geno men, zal zij de nieuwe schrijfwijze in Ie van haar uitgaande stukken toepassen. 4. In zake geslacht en voornaamwoorde lijke aanduidingen zal De Vries en Te Win kel weder gelden. 5. De bedoelde commissie zal de vraag onder het oog zien, in hoeverre in de toe komst op het stuk van geslacht en voor naamwoordelijke aanduiding wijziging wen- schelijk zal blijken. 6. Een wetsontwerp wordt gereedge maakt, waardoor de bemoeienis der regee ring met de schrijfwijze der taal op wette lijke basis zal rusten. 7. Met het nemen der aangegeven beslis singen heeft de regeering niet gewacht, totdat de wet zou zijn tot stand gekomen, omdat het noodzakelijk was, onmiddellijk zekerheid te verschaffen en een vacuum te vermijden. 8. De Belgische regeering zal een com missie instellen, die in zake bastaardwoor den, samengestelde woorden, geslacht en voornaamwoordelijke aanduiding in nauw contact met de Nederlandsche commissie zal arbeiden, terwijl zij zich op 'de hoogte houdt van hetgeen deze commissie in zake het woordbeeld verricht. STADSNIEUWS N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN. Het verslag over 1937. Blijkens het aan aandeelhouders van de N.V. Haven van Vlissingen uitgebracht verslag over 1937 bedraagt de netto-winst over dat jaar 25.569.14, waarbij moot worden gevoegd het onverdeeld winst-saldo over 1936 ad 276.58, hetgeen een totaal geeft van 25.845,72. Voorgesteld wordt hiervan aan de directie uit te koeren 1.278,45 in het reserve fonds te storten 24.500 en als saldo op de nieuwe rekening over te brengen l 67,27. Medegedeeld wordt, dat in 1937 het aan tal schepen, dat Vlissingen aanliep voor andere doeleinden dan bunkeren, zich be duidend uitbreidde. Deze toename werd echter genivelleerd, doordat het oliebunkev bedrijf minder schepen tot zich trok. Voor 1938 zijn de vooruitzichten van dat be drijf wederom beter. De verhuurde opper vlakte van het havenkomterrein kon in 1937 worden vergroot. Gedurende 1937 werd besloten tot het. bouwen van een tankinstallatie voor den opslag van melasse en eetbare oliën. Deze nieuwe tak van het bedrijf kon begin Augustus in exploitatie worden genomen en vond een regelmatig emplooi. De voor uitzichten voor 1938 zijn bevredigend. Oe hoeveelheid op- en overgeslagen goederen liet een beduidenden vooruitgang zien. De tonnage van de schepen, die in 1937 de haven binnen liepen bedraagt(de tussehen haakjes geplaatste getallen zijn die van 1936) 2067 (2077) zeeschepen 2.220.216 (2.603.314) N.R.T. 1890 (1873) binnenschepen 651.293 (759.894) tonnen draagvermogen. 382 (375) schepen van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" 430.042 (422.283) N.R.T. 5470 (5415) schepen van den Prov. Stoombootdicnst op de Wester-Schelde 1.462.671 (1.548.623) tonnen draagver mogen. 900 (1034) schepen van de Kon. Ned. Marine 593.409 (601.019) M3. 769 (782) lood3vaartuigen 238.788 (256.145) M3. Vergadering Buurtvereeniging Palingstraat en omgeving. Men schrijft ons o.m. Gisteravond kwam de buurtvereeniging Palingstraat en omgeving op het stadhuis in vergadering bijeen. Ongeveer 35 leden waren aanwezig. Besloten werd den heer Kas, die niet te genwoordig was, te verzoeken in het be stuur zitting te willen nemen. Hierna kwam aan de orde het jaarver slag over 1937 en de rekening en verant woording van de penningmeesteresse. Aan het jaarverslag ontleenen wij nog Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1937 plm. 120. Na een sterke daling van het ledental in de zomermaanden, leefde de animo tegen het einde van het jaar weers eenigszins op, zoodat het jaar besloten kon worden men een honderdtal leden. Het bestuur is als volgt samengesteld de heeren J. v. d, Rhijt, voorzitterP. Vro lijk, 2e voorzitterA. v. Hercules, secreta ris C. Verspoor,, 2e secretaris mevr. C. de Kuiper, penningmeesteresse mevr. Ta- venier, 2e penningmeesteressede heer A. v. d. Dood, commissaris. Vervolgens werd aan allen die belangloos hadden medegewerkt aan den bouw van de poort van turf, een foto hiervan uitgereikt. De kosten van een en ander werden we der gedragen door den ingezetene, die ook den bouw van de poort heeft bekostigd en een woord van dank aan dezen heer is dan ook wel op zijn plaats. Vervolgens werd nog gesproken over de onthulling van den gedenksteen voor wijlen Z.K.H. Prins Hendrik op 2 Mei a.s. Na rondvraag werd de goed geslaagde vergadering vervolgens gesloten. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 16 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 3 metselaars, 12 opperlieden, 9 schilders, 1 stucadoor, 13 timmerlieden, 3 ververs, 3 vlechters, 1 op zichter, 2 machinaal-houtbewerkers, 2 meubelmakers, 1 politi erder, 2 stoffeer ders, 5 kleermakers, 3 schoenmakers, 77 metaalbewerkers, 9 brood/banketbakkers, 9 slagers, 4 tuinlieden, 3 magazijnbedien den, 6 reizigers/agenten, 6 winkelbedien den, 6 chauffeurs, 9 kellners, 28 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 47 transportarbei ders, 20 kantoorbedienden, 1 musicus, 4 onderwijzers, 29 varensgezellen (machinis ten, stokers, matrozen enz.), 156 losse ar beiders. Vrouwen 2 kleermaaksters, 4 winkel juf f rouws, 3 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 2 dienstboden, 3 werksters. Totaal 518 ingeschrevenen, waarvan 115 in de werkverschaffing. Vorige week 526 personen. Alzoo een vermindering van 8 werkzoekenden. Vlissingsch scheepvaartnleuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Libelle" van Gdynia; Zweedsch s.s. „Singoalla" van Dakar Egyptenaar s.s. „Sesostris" van Emden Duitsch s.si „Mag- dalena Reith" van Bremen Duitsch s.s. „ïna Lotte Blumenthal" van Memel Fransch s.s. „Remois" van Duinkerken. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Libelle" naar Lorient „Prins Bernard" naar Antwerpen„Sesos tris" naar Alexandrië „Singoalla" naar Aalborg „Magdalena Reith" naar Bilbao „Ina Lotte Blumenthal" naar Huelva „Re mois" naar Calais „Succes" naar Zeebrug- ge. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De derde en laatste voor het Oosterdok te Amsterdam bestemde electrische rol- basculebrug, die Zaterdag van de Ned. Dok Mij. naar de voormalige Oosterdoksluis is overgebracht, werd Maandag op het land- hoofd geplaatst en gemonteerd. Vereeniging „de Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken". Op 11 April vergaderde bovengenoemde vereeniging onder leiding van den voorzit ter, den heer P. Erasmus. De aftredende bestuursleden, de heeren J Mijs te Oostburg, J. de Hullu te Breskens, C. J. van Vooren te Eede en J. Becu <.e Cadzand werden herkozen. De rekening over 1937 werd vastgesteld in uitgaaf op 29.137.47 en in ontvangst op 26.383.98 het nadeelig verschil blijft voor rekening van rijk en gemeenten. De reke ning voor de Avondteekenschool wees een ontvang aan van 722.66en een uitgaaf van 751.06, het nadeelig verschil blijft eveneens voor rekening van rijk en ge meenten. Het aantal leden der vereeniging bedroeg 39, donateur 1. In het verslag zegt het bestuur te blijven bij zijn meening, dat het invoeren van den 2-jarigen cursus niet ten goede zal kexmen aan het onderwijs en in de toekomst zal blijken, dat door dezen maatregel het streekbelang is geschaad. Aan het einde van 1936 waren in oplei ding 20 schilders28 timmerlieden en 52 smeden deze getallen waren einde 1937 respectievelijk 15, 27 en 57. Deze leerlingen kwamen uit alle 16 gemeenten van W.Z. Vlaanderen. De Avondteekenschool telde eind 1936 en aan het einde van 1937 telkens 20 leerlin gen, zoodat in totaal 119 leerlingen vakon derwijs aan de school ontvingen. Vanwege de Z.L.M. werd in het gebouw der school op de Zaterdagmiddagen een cursus gegeven in hoefbeslag. De bloeiende boomgaarden. Verschillende boomgaarden op Zuid-Be veland staan reeds gedeeltelijk in bloei. Maar als het weer meewerkt, mag ver wacht worden dat met de Paasch dagen ker sen en peren in vollen bloei zullen prijken. In ons nr. van Zaterdag gaf de K.N.A.C. de volgende route aan Kruiningen, Schore, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek, 's-Heer Arends- kerke, Goes, Kloetinge, Kapelle, Wemel- dinge, Yerseke. Hierbij werd echter de zak van Zuid- Beveland, waar het nu ook heel mooi is, vergeten. Een onzer lezers maakt ons hier op attent. Daarom adviseeren wij om het traject 's-GravenpolderOvezande te wijzigen in 's-Gravenpolder, Kwadendamme, Baariand, Oudeliande, Driewegen, Ovezande. Men zal daarvan geen spijt hebben, (D.Z.) Spaarzame Zeeuwen. De Rijkspostspaarbank verstrekte ons de volgende gegevens die betrekking hebben op de maand Maart 1938. Vlissingen: ingelegd 57.335.88 terugbetaald - 60.098.00 minder ingelegd 2.762.62 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 42. Middelburg: ingelegd 167.413.76 terugbetaald - 100.471.26 meer ingelegd 66.942.50 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 75. O. - Souburg: ingelegd 10.600.79 terugbetaald - 6.982. meer ingelegd 3.618.79 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7, Koudekerke: ingelegd 3.269.12 terugbetaald - 1.445.89 meer ingelegd 1.823.23 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. BreskensS ingelegd 128.565.85 terugbetaald - 106.033.42 meer ingelegd 22.532.43 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 56. Gr oedeï ingelegd 8.246.50 terugbetaald - 4.142.50 meer ingelegd 4.104. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. Schoondijke: ingelegd 12.495.19 terugbetaald - 9.725.99 meer ingelegd 2.769.20 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 8. Oostburg: ingelegd 29.287.44 terugbetaald - 26.913.66 meer ingelegd 2.373.78 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6. IJ z e n d ij k e ingelegd 16.460.93 terugbetaald - 16.976.90 minder ingelegd 515.97 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. DE HAVEN IN DEN PERKPOLDER. Aan een veerverbinding De Noord Ossendrecht werkt de minister niet mee. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer deelt de minister van waterstaat mede dat hij de totstandkoming van een veer De Noord-Ossendrecht niet kan be vorderen, zoowel met het oog op de zeer hooge kosten, als met het oog op andere bezwaren. De verplaatsing van het veer HansweertWalsoorden naar Kruiningen Perlcpolder heeft een tweeledig doel, nl. te bereiken, dat de veerbooten de haven van Hansweert, waar zij veel hinder voor de scheepvaart veroorzaken, niet meer behoe ven te gebruiken en een betere verbinding tot stand te brengen tussehen Oost- Zeeuwsch-Vlaand eren en overig Nederland. Toen den minister bleek, dat zoowel Ged. Staten van Zeeland als de gemeentebestu ren van Axel, Goes, Hoek en Kruiningen dringend verzochten de uitvoering van de werken tot aanleg van de veerhaven te Perkpolder en de bijkomende werken niet op te schorten, heeft hij het bestek voor aanleg van de veerhaven op 4 Maart jl. gegund. Het personeel der Z.V.T.M. heeft nog geen uit,keering ontvangen. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer herinnert de minister van Wa terstaat aan de toezegging, dat het Rijk een derde deel van een uitkeering aan ont slagen personeel van de Z. VI. Tramweg maatschappij voor zijn rekening zou ne men, indien van de provincie eveneens een bijdrage tot een derde deel van het voor dit doel benoodigde bedrag werd verkregen. De provincie verbond aan haar besluit evenwel de voorwaarde, dat eerst een fusie tussehen de tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen moest zijn tot stand gekomen. Pogingen om deze voorwaarde te doen intrekken hebben geen gevolg gehad. Aangezien de fusie nog niet is tot stand gekomen, is nog geen uitkeering aan het personeel-gedaan MIDDELBURG Zilveren jubileum. Bij den Rijksgebouwendienst. Vrijdag 15 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Barentsen, districts- bouwkimdige te Middelburg bij den Rijks gebouwendienst in dienst trad. De heer Ba rentsen, die voor de reorganisatie van den Rijksgebouwendienst in het eerste district werkzaam was, is sedert 1923 te Middel burg als districtsbouwkundige gevestigd. In de plaats zijner inwoning heeft hij een werkzaam aandeel in het vereenigingsle- ven. Hij is voorzitter van den kring Zeeland van het Ned. Instituut voor architecten, voorzitter der Middelburgsche bouw- eD verhuur-maatschappij, en secretaris-pen ningmeester van de vereeniging Nehalennia tot instandhouding en bevordering van Waleherens natuur- en stedenschoon. De jubilaris zal Donderdag 14 April in het bureau van den Rijksgebouwendienst te Middelburg door de directie en het perso neel van dien dienst worden gehuldigd. 25 jaar Armenraad. Van de Armenraden, ingesteld bij de wet van 1912 is de Armenraad te Middelburg de vijfde, die hier te lande tot stand kwam. Bij koninklijk besluit werd hij 25 April 1913 geïnstalleerd, en op den 25sten van deze maand zal hij dus zijn 25-jarig bestaan her denken. Ter gelegenheid hiervan zal een receptie worden gehouden in de Raadszaal. De EmmabloemcoIIecte. Bloemen bij het monument voor Koningin Emma. Het comité voor de EmmabloemcoIIecte zal Donderdag zijn jaarlijksche inzameling houden voor het mooie werk, dat zoo geheel den steun had van wijlen Koningin Emma., aan wie ook de collecte haar naam ont leende. Nu Middelburg het fraaie monument voor deze hooge weldoenster rijk is, mag het een sympathieke gedachte van het comité wor den genoemd, om Woensdagmiddag te half vier een kleine bloemenhulde aan het mo nument op den Dam te brengen. Moge dit tevens een aansporing zijn voor een ieder om Donderdag het Vorstelijk voorbeeld in den strijd tegen de zoo droeve gevolgen van de t.b.c. te steunen, ieder naar zijn krachten. GEMEENTERAAD. Maandagavond kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester. Direct na de opening stelde mevrouw Weijl voor over te gaan in een zitting met gesloten deuren. Daartoe werd «besloten en het duurde tot ruim half tien eer de deuren weder open gingen. §cl»c«rlgwU»tn «inn den Jnq De spelling der Nederlandsche taal gedeeltelijke terugkeer tot de Vries en te Winkel een wettelijke regeling in voorbereiding. (Pag. 1, eerste blad) De Chineezen boeken successen. (Buitenland) De regeeringstroepen doen iii Spanje verschillende tegenaanvallen. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De eerste der drie populaire „Peca" prijzen voor béter ge maakte heerenkleeding. In dezen prijs vindt U reeds het allerbeste wat hierin gebracht kan worden. Stuk voor stuk costuums waar wii trotsch op zijn, en welke wij U zeer graag eens willen laten zien. Mooie kamgarens, fijne irico's èneen kreukvrije sterk opge bouwde binnenbewerking, welke Uw costuum tot het laatste toe in zijn model houdt. Onze bétere heerenkleeding ƒ26.50 - ƒ32.75 - ƒ37.50. GIK. -hzctkkjez jJiyP Walstraat 32. De voorzitter deelde nu mede, dat Ged. Staten het geven in erfpacht van den grond aan den Zuidsingel aan het Rijk hebben goedgekeurd. Op een vraag van den heer Mondeel, zei de voorzitter, dat de destijds in den raad nog gemaakte opmerkingen aan defensie zijn overgebracht. Van het raadslid, den heer Harthoorn, was bericht ontvangen van het nemen van ontslag wegens vertrek naar Amsterdam. De voorzitter deelde mede, dat hij als voorzitter van het stembureau den heer A. Flipse als opvolger heeft aangewezen, en dat deze bericht heeft de benoeming te aan vaarden. De voorzitter stelde daarop voor over te gaan tot het onderzoeken der geloofsbrie ven, wat de raad goed vond. Nadat een commissie dit onderzoek had verricht, werd op haar advies tot toelating besloten. Benoeming gemeenteontvanger. Daarna kwam aan de orde de benoeming van een gemeenteontvanger. Zooals gemeld bestond de aanbeveling uit de heeren R. J. de Jonge en J. G. Breek- veldt, gemeente-ontvanger resp. te Gorin- chem en Bodegraven. Bij de eerste vrije stemming, verkreeg de heer De Jonge 7, de heeren J. Ph. Koene en S. A. van Leverink, beiden hoofdcommies ter gemeentesecretarie, ieder 5 stemmen. De tweede vrije stemming bracht geen ander resultaat. Daar niet twee de meeste stemmen hadden, kon nog geen herstem ming plaats hebben en werd weder gestemd tussehen de drie genoemde personen. Nu had de heer De Jonge 6, Koene 5 en Van Leverink 6 stemmen. Bij de nu volgende herstemming werd de heer Van Leverink gekozen met 11 stemmen tegen 6 op den heer De Jonge. Georganiseerd overleg. Aan de orde kwam nu het voorstel tot wijziging van de regeling van het georga niseerd overleg en wel om in beginsel te besluiten drie leden van den Raad te doen zitting nemen in de Commissie van Over leg, m'èt handhaving van een der leden van B. en W. doch met raadgevende stem. Ver der om de hoofden van dienst, op aanwijzing van B. en W„ toegang te geven tot de ver gaderingen der Commissie van Bijstand en voorlichting van de genoemde raadsleden. Over dit voorstel werd breedvoerig ge discussieerd. De heer Paul stelde twee amen dementen voor, en wel om de raadsleden te zamen één stem te doen hebben en om ook op verzoek der commissie de directeuren der diensten toe te laten. Dit mede nadas

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1