Duitschland en Oostenrijk ter stembus 76e JAARGANG - NUMMER 85 MAANDAG 11 APRIL 1938 99.75 pet. „Ja"-stemmen in Oostenrijk UIT DE PROVINCIE EERSTE BLAD Geestig „Swift" Overhemden HACCOU Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJissIngsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—6 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUR EAU VOOR PUBLiClTEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE N E D E R L A N D S C H E »_A_(J_BJ1_A_D_P_E_RS^' De gevolmachtigde van den Führer in Oostenrijk, gouwleider Bnerckel, heeft in het Wiener Konzerthaus medegedeeld, dat de uitslag van de volksstemming in Oostenrijk als volgt is Uitgebrachte stem men 4.284.795, hiervan stemden 4.273.884 of 99.75 pet. met „ja". Te Weenen werden 1.226.586 stemmen uitgebracht, waarvan 1.219.331 „ja" en 4.939 „neen". De „dag van het Groot-Duitsche ryk". Precies om twaalf uur is Zaterdag de „dag van het Groot-Duitsche rijk" overal in Duitschland, in de steden en dorpen, ingeluid met het hijschen der vlaggen, het luiden der klokken en het loeien der sirenes. Tegelijkertijd werd alle verkeer gedurende twee minuten stilgelegd en buiten liet zich slechts het gebrom hooren van de militaire vliegtuigen, die in formatie over stad en land vlogen. In de fabrieken wer den de arbeiders bijeengeroepen voor het aanhooren van korte toespraken, waarin gewezen werd op de geschiedkundige be- teekenis van de volksstemming. Hitier te Weenen. Kort na elven is Hitier Zaterdag per specialen trein tc Weenen aangekomen. Twaalf duizend soldaten van het Weensche garnizoen vormden een eerewacht. In de Nordwestbahnhalle heeft de rijks kanselier vervolgens voor een menigte van meer dan 20.000 menschen zijn laatste rede voor de volksstemming gehouden. Hij heeft bij deze gelegenheid o.m. gezegd Dit land is een Duitschland, zijn menscneii zijn Duitschers., bewoners van het rijk zijn eens naar deze „Ostmark" getrokken en hebben daar hun plicht vervuld. Zij zijn Duitschers gebleven. In de tweede plaats dit land kan op den duur zonder het rijk niet leven. Hier geldt de waarheid, dat iedere Duitsche stam afzonderlijk steeds gebroken kan worden, doch alle tezamen zijn zij onoverwinlijk. Dat dit land alleen niet kan leven, is door de feiten bewezen. Indien een zoo klein land meer dan 300.000 werkloozen en honderd duizenden zonder steun heeft, is bewezen, dat het niet levens vatbaar is. Het sterkste bewijs daarvoor ligt in het verloop van geboorte- en sterf tecijfers. Niemand kan ontkennen, dat dit land het laagste geboortecijfer en het hoog ste sterftecijfer heeft. In de derde plaats Dit volk wilde zich in het geheel niet van het rijk scheiden. Na de ineenstorting van 1918 wilde Duitsch- Oostenrijk naar het rijk terug. Het demo cratische buitenland verhinderde de aan eensluiting, doch het volk heeft zich tegen dat buitenland gekeerd en, toen in Duitsch land de nationaal-socialistische banier ge heven werd, zag men ook hier steeds meer naar dat symbooL Dit volk werd mishan deld door een groep die, naar getal noch naar waarde het recht had het volk te leiden. Wien, aldus vervolgde Hitier, ook dit derde argument geen voldoening schenkt, moet ik zeggen Beste vriend, het is mgn vaderland. Toen de oorlog afliep, ben ik door Duitschland getrokken en heb mij dat land veroverd. Moet het iemand verwonde ren, dat het verlangen bij mij bleef leven, mijn eigen vaderland aan dit rijk toe te voegen? Voor wien ook dit niet genoeg is, moet ik den vijfden grond noemen Ik sta hier, omdat ik mij verbeeld meer tot stand te kunnen brengen dan Schuschnigg. Ik heb door mijn leven bewezen, dat ik meer kan dan de dwergen die hier een land naar den afgrond regeerden. Of over 100 jaar nog iemand zich den naam van mijn voorganger hier zal herinneren, weet ik niet, maar mijn naam zal blijven bestaan als die van den grooten zoon van dit land. Ik geloof, dat het ook Gods wil geweest is, uit dit land een knaap naar het rijk te zenden, hem groot te laten worden en tot leider der natie te verheffen, om hem mogelijk te maken, zijn vaderland aan het rijk toe te voegen. Ik wil Hem danken, Die mij in mijn va derland liet terugkeeren opdat ik dat va derland tot mijn Duitsche rgk zou doen terugkeeren. Moge iedere Duitscher zich in deemoed buigen voor den wil van den Al machtige, Die in enkele weken een wonder aan ons gewrocht heeft". De verkiezingen. Reeds vroeg op den dag weerklonken gis teren te Berlijn de fanfares door de met vlaggen versierde stad. Geruimen tijd voor de opening der stem bureaux om acht uur, stonden groote rijen voor de lokalen om hun stem uit te brengen. Uit alle declen van het Duitscbe rijk zijn berichten binnen gekomen over de groote belangstelling voor de volksstemming en verkiezing voor den nieuwen Rijksdag. Reeds vroeg in den ochtend werd overal druk gestemd. In vele plaatsen trokken de stemgerechtigden in gesloten colonnes ach ter muziekkorpsen naar hun stembureau, waar hun een insigne als herinnering aan den door hen vervulden stemplicht werd uitgereikt. In het buitenland wonende Duitschers hebben zich met extra-treinen naar de grens begeven om er hun stem uit te bren gen of begaven zich aan boord van in bui- tenlandsche havens liggende schepen, wel ke opstoomden tot buiten de territoriale zones, waar dan gestemd kon worden. Overal in Weenen werd zeer druk ge stemd en in vele bureaux hadden de kiezers reeds zoo vroeg hun stem uitgebracht, dat reeds in den middag de bussen konden worden gesloten. Volgens de voorloopige telling van het D.N.B. van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen b\j de volksstemming in Duitschland en Oostenrijk, (hierbü ingesloten de stemmen, uitgebracht door de sol daten van het vroegere Oostenrijk- sche bondsleger), bedroeg het to taal aantal stemgerechtigden 49.546.950. Hiervan brachten 49.326.791 hnn stem uit (99.5555 pet.). Met j a stemden 48.799.269 of 99.0827 pet., met neen stem den 452.180 ot 0.9173 pet. In to taal werden 49.251.349 geldige stemmen uitgebracht. Radiorede van den Führer. Nadat gouwleider Bürckel te Weenen het resultaat van de volksstemming in Oosten rijk had medegedeeld, heeft de Führer een korte radiorede gehouden, waarin hij zei een groote hoop te hebben gesteld op zijn vaderland, doch het resultaat van de volks stemming overtrof nog zrjn verwachtingen. Adolf Hitler is zeer gelukkig over het ver trouwen dat de Duitsch-Oostenrijkers in hem hebben gesteld. Dit uur is het meest trotsche van zrjn geheele leven en hij dank te de Oostenrijkers voor dit resultaat. Na het bekend worden van het resultaat' van de verkiezingen kende de vreugde in Weenen geen grenzen meer. Een af deeling politie trok met brandende fakkels naar het Konzerthaus, waar zij met de duizen den, die zich achter de afdeeling hadden aangesloten, voorbij generaal Dalüge en gouwleider Bürckel defileerden. Steeds op nieuw klonk de kreet„Een volk, een rijk, een Führer". Naar aanleiding van den uitslag der volksstemming is bepaald, dat in het groot- Duitsche rijk van Maandag tot Woensdag algemeen zal worden gevlagd. Het voorloopige officieele resultaat van de volksstemming. Het voorloopige officieele resultaat der verkiezing voor den Groot-Duitschen rijks dag luidt als volgt Stemgerechtigden 49.493.028. Uitgebrachte stemmen 49.479.104 (99.57 Ja 48.751.587 (99.08 procent). Neen 452.170. Ongeldig 75.347. Het aantal afgevaardigden in den Groot- Duitschen rijksdag bedraagt thans in het geheel 813. STADSNIEUWS Zweefvlucht van Ypenburg naar Vlissingen. Gisteren heeft de Haagsche zweefvlieger H. van Zanten een mooie prestatie gele verd door een zweefvlucht te maken van Ypenburg naar Vlissingen, waar hij te 13.38 u. landde. Over den afstand van plm. S3 K.M. had hij ruim twee uur gevlogen. Deze vlucht is var» te meer beteekenis, om dat nog nimmer boven de Zeeuwsche eilan den een lange-afstandsvlucht is gemaakt. De heer van Zanten had oorspronkelijk het plan om voor het behalen van zijn C- brevet een overland-vlucht te maken naar het vliegveld Welschap bij Eindhoven. Zijn instructeur, de heer H. Nienhuis, zou hem hierbij met een tweede toestel vergezellen. Toen beiden, de heer van Zanten in eer. Grunau-Baby en de heer Nienhuis in een Wolff-toestel, te half 12 tot op 600 M. waren opgesleept, kwamen al spoedig eenige moei lijkheden, zoodat de heer van Zanten in het Westland dreigde terecht te komen. Geluk kig vond hij spoedig de gewenschte strjg- winden en kon hij verder vliegen. Naar Wel schap of Woensdrecht vliegen was echter niet mogelijk de wind liep te veel langs de kust. Dus dan maar de richting Vlis singen uit. Zijn metgezel, de heer Nien huis, was echter spoedig uit het gezicht verdwenen. Deze is, naar later bekend werd, op Waalhaven gedaald. Den geheelen tocht heeft de zweefvlieger tusschen de 700 en 1600 M. gevlogen. Na tuurlek was hij opgetogen over zijn mooie Vlucht, hoewel de temperatuur verre van aangenaam was. Het was vreeselijk koud, zoo vertelde de heer van Zanten. Tot boven Zuid-Beveland was alles vlot verioopen, doch toen lieten de stijgwinden van Zanten een oogenblik in den steek. Het toestel was tot plm. 300 M. gedaald en de vlieger had reeds naar een geschikt lan dingsterrein uitgekeken doch toen werd weer een wolkje met thermiek gevonden en won de Grunau Baby aan hoogte. Zoo kwam de heer van Zanten boven Walcheren en kreeg hg het vliegveld Vlissingen in zicht. Hij had nog wel verder kunnen vliegen, doch vond het welletjes en zette de P.H. 25, hetzelfde toestel waarmede van der Meer vorige week Zondag nabij Scheveningen getracht heeft het duurrecord te verbete ren, behouden op den grond. Later op den middag zou een motorvliegtuig, bestuurd door van Goens, het toestel komen halen. Burgemeester van Woelderen gaf van zijn belangstelling blijk en heeft den koenen zweefvlieger, medo als voorzitter van de Zeeuwsche vereeniging voor Luchtvaart, gecomplimenteerd met deze fraaie pres tatie. De Emma-collecte, De beurzen onzer stadgenooten zrjn Za terdag jl. niet veilig geweest. Wie zich op straat bevond, werd herhaaldelijk „aange houden" als hij of zjj zeker bloemetje niet zichtbaar droeg maar ook op kantoren en werkplaatsen werd meniea goed gelukt", (en gaarne ondergane) aanslag gepleegd op al dan niet goedgevulde portemonnaies. Het resultaat van dit ijverige werken is niet uitgebleven. Naar men ons hedenochtend mededeelde, heeft de Emmabloem-collecte hier ter stede Zaterdag een bedrag van 727.56 opgeleverdeen mooi resultaat, dat ongeveer overeenkomt met de opbrengst der collecte in 1937, die toen 748.55 be droeg. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank Coosje Busken- straat erden in de maand Maart llli inlagen gedaan tot een bedrag van 177.290.49 en 65G terugbetalingen tot een bedrag van 178.613.91. Er werden in die maand 83 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 8352. Hun tegoed werd gebracht op 3.163.623.06. Ter lediging werden aangeboden 69 spaar- busjes inhoudende 864.36 en met 3092 zegels werd bespaard 154.80, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Vlissingsch scheep vaar tnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Dacosta", „Prins Bernhard", „Jantina" van Londen „Alpha", „Arma" van Ant werpen „Sirius" van Gent„Vesta" van Dieppe naar Oosterhout„Broedertrouw" van Londen naar Utrecht„Tempo" van Nieuwpoort om te repareeren. Om te bunkeren: Fransch m.s. „Louis L. D." van Rotterdam Egyptenaar „Radames" van Leith Finsch s.s. „Hol land" van RouaanItaliaansch s.s. „Val- darno" van LiverpoolNederlandsch m.s. „Bill S." van RotterdamZweedsch s.s. „Lenita" van Marseille Nederlandsch m.s. „Henrica" van Rotterdam. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Roelfiena", „Cormoran" naar Londen „Dacosta" naar Antwerpen „Hen rica" naar Antwerpen „Bill S." naar Wex ford „Alpha" naar Lomma „Arma" naar Londen „Sirius" naar Plymouth „Tempo" naar Londen; „Louis L. D." naar Montreal"; „Radames" naar Alexandrië„Hogland" naar Finland„Valdarno" naar Stettin „Lenita" naar Aalborg. HALVE FINALE KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND COMPETITIE N.B.B. V.E.V. komt ia de finale. Gistermiddag werd in hotel Noord-Bra bant te Utrecht de halve finale gespeeld van team C en F voor het kampioenschap van Nederland. A.B.C. wist zich niet in de finale te plaatsen, hoewel de heer F. Ver hulst zrjn beide partijen won tegen den kampioen van Nederland Hendriks, lid der „Valkenburgsche Biljartclub" en tegen Nordhausen met een gemiddelde van resp. 15 en 14.28 en met een hoogste serie van 58. De drie andere deelnemers verloren hun partijen. De Valkenburgsche B.C. behaalde 12 punten, A.B.C. 4 punten. In klasse F. nam „Vriendschap en Ver maak" uit Vlissingen deel. Gespeeld wer den tegen „de Peperbus" uit Zwolle en „Me- tropole" uit Groningen. „Vriendschap en Vermaak heeft na een zeer spannenden en gelijk opgaanden strijd deze halve finale ge wonnen. De finale wordt wederom in Utrecht gespeeld op 22 Mei a.s. Een mooie prestatie voor deze nog jonge vereeniging. De uitslag van den wedtrijd is als volgt „Vriendschap en Vermaak" (Vlissin gen)„Peperbus" (Zwolle) 44. „Vriendschap en Vermaak"„Metropo- le" (Groningen) 53. „Peperbus"„Metropole" 44. De stand in deze afdeeling is „Vriendschap en Vermaak" 9 punten (kampioen) „De Peperbus" 8 punten. „Metropole" 7 punten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam is Zaterdagmid dag door kol. b.d. H. Walaardt Sacré een tentoonstelling van vliegtuigmodellen ge opend. Zaterdag hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan het con cours hippique in de Houtrusthal te 's-Gra- venhage. Badhuis aan de Bonedjjkestraat. Gedurende de week van 4 tot 9 April werden in het badhuis 422 baden genomen en wel 310 door heeren, 87 door dames en 25 door kinderen. Werkkamp voor jeugdige werkloozen. Het nieuwe werkkamp te Chaam (N.B.), uitgaande van den Raad van kerken en het Chr. Ned. Vakverbond, zal aanvangen op 20 April a.s. en eindigen 18 Juni 1938 en zal dus 9 weken duren. Jeugdige Zeeuwsche werkloozen van 16 tot en met 24 jaar, ingeschreven bij de Arbeidsbemiddeling, kunnen aan dit kamp deelnemen. De deelnemers uit Zeeland gaan als groep iedere 3 weken naar huis om den Zondag door te brengen in het gezin. Bondsdag afd. Zeeland van den Bond van Jong. Ver. op Ger. grondslag. De jaarlijksche bondsdag wordt dit jaar op 2en Paaschdag te Middelburg gehouden. Als spreker treden in de middagvergadering op ds. W. H. van de Vegte te Goes met onderwerp „De J. V. en het persoonlijk ge loofsleven" en ds. P. N. Kruijswjjk te Hil versum, vroeger te Vlissingen, met het on derwerp „Cultuurroeping". Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cj»eBrUw«s»c« 13POT Acw clgagg Een overweldigende meerderheid „jan« stemmers in Duitschland en Oostenrijk. (Pag. 1, eerste blad); De Nederlandsche regeering vraagt nog ƒ30 millioen crediet voor werkverrui mingsdoeleinden. (Pag. 1, tweede blad); Daladier heeft een nieuwe Fransche regeering gevormd. (Buitenland); De zweefvlieger H. van Zanten heeft een mooie prestatie geleverd door van Ypenburg naar Vlissingen te vliegen. (Stadsnieuws) Er hebben, zooals tijdens ieder weekend, weer verschillende ernstige verkeers ongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws)]. In Tunis hebben ernstige ongeregeld heden plaats gevonden. (Buitenland) Verschillende perceelen heide zijn gis teren door brand vernield. (Gemengd nieuws)) Een regeeringsbesluit inzake de spel ling. (Pag. 2, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN opgewekt, chique, modem, zijn de nieuwe dessins die wij vandaag ontvingen. Echt een overhemd om Uw Paaschdagen tot iets bijzon ders te maken. Met 2 patent- boorden en dubb. borst 2.89. St. Jacobstraat 7. Tel. 494. Vlissingen als lid toegetreden. Zaterdagmiddag vergaderde de Provin ciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer in de kleine boveuzaai van de Vergenoeging te Middelburg, onder voorzitterschap van mr J Mooleu- burgh. Deze heette alle afgevaardigden der aangesloten V.V.V.'s welkom en hoop te dat alle vereenigingen haar krachten zullen beschikbaar stellen voor een goed seizoen. Het maken van mooie plannen is goed, maar de uitvoering laat wel eens te wenschen over. Spr. erkende, dat velen druk bezet zgn, maar het is toch zoo noo- dig. Speciaal verwelkomde spr. den heer C A. van Woelderen, die aanwezig was ais lid van het hoofdbestuur van de A.N V.V Het verheugde spreker ten zeerste, dat Vlissingen thans aanwezig is in tegen stelling met vorige jaren en men daar, nadat er reeds jaren op was aangedron gen, tot aansluiting bij de Prov. Vereeni ging besloot. Spr. heette den afgevaar digde van Vlissingen, den heer J. L. Ver hagen welkom en hoopte, dat Vlissingen krachtig zal medewerken en wees er op, dat het voor een groot deel te danken is aan den heer Van Woelderen, eere voorzitter van de Vlissingsche V.V.V., dat het tot aansluiting kwam. Daarvoor komt hem ook hartelijken dank toe. De heer Van Woelderen zei, dat Vlis singen een krachtige V.V.V. rijk is De A.N.V.V. heeft een nieuwen directeur en mede door diens toedoen kwam het tot een reorganisatie. Daarbij is aansluiting der provinciale vereenigingen zeer ge- wenscht, te meer omdat de regeering ool< ernstige plannen heeft tot steun door sub sidies. Spr. wenschte de Provinciale Ver eeniging het beste toe. De heer Verhagen zei, dat er geen reden is om terug te treden in het verleden en na te gaan waarom Vlissingen niet eerder toetrad, maar wel kan hij mededeelen, dat het huidige bestuur z.h.s. daartoe besloot. Men moet z.i. niets nalaten om den ketting zoo sterk mogelijk te doen zrjn. Het jaarverslag. De secretaris, de heer G. Houtekamer, bracht vervolgens het jaarverslag rver 1937 uit. Daaruit bleek, dat het aantal aangesloten plaatselijke V.V.V.'s gelijk bleef, nl. 17, terwijl ook het aantal begun stigers vrijwel even groot bleef. Gehoopt wordt op toename elke bijdrage zal het bestuur dankbaar aanvaarden. Erkente'ijk is het bestuur voor de subsidies van ver schillende verkeersorganisaties en gemeen tebesturen en in het bijzonder bracht spr. een woord van dank aan de Kamers van Koophandel te Middelburg en te Terneuzen. Met weemoed maakte de secretaris mel ding van het overigden van het bestuurs lid L. Duvekot te Vrouwenpolder, die de vereeniging zoo'n goed hart toedroeg. Er verscheen een nieuwe oplaag van „Naar en door Zeeland", terwgï niet min der dan 10.000 exemplaren gedrukt zrjn van een nieuwen folder in vier talen, die keurig verzorgd alom zeer groote belang stelling trok. Uitgaven in de Engelsche en Fransche taal van „Naar en door Zee land" is een dringende eisch, doch de stand van de kasmiddelen verhindert hier aan uitvoering te geven. In Zwitserland is gebruik gemaakt vso door de vereeniging toegezonden foto's en lantaarnplaatjes. Actie werd in New-York gevoerd voor het bezoeken van Zeeland door Amerikanen, die ons land bezoeken en het bestuur meent te mogen aannemen, dat de komst van Amerikanen in Mei a.s.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1