EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 83 VRIJDAG 8 APRIL 1938 De Japanneezen trekken in wanorde terug. d^Haia' f. 5.5» ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingscl© Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprlj s Van 1—5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG ING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLAD PERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen ZIJ LEDEN EEN ZWARE NEDERLAAG BIJ TAIEgTSJWANG. De Chineezen meldden gisteren, dat zij aan het front langs den spoorweg Tientsin Poekau een hevigen tegenaanval hebben in gezet. Zevenduizend Japanneez-sn zijn ge sneuveld. De Japansche troepen trekken in wanorde terug. Het Chineesche persbureau meldt, dat zeventig procent van het in Mandsjoekwo liggende Japansche Kwantoengleger naar China gezonden is, waardoor het garnizoen in Mandsjoerije aanzienlijk verzwakt is. Luitenant-generaal Itagaki, oud-chef van den staf van het Kwantoengleger, is naar Tokio vertrokken om instructies te ontvan gen, Gedurende de laatste dagen zijn meer dan 3000 Japansche soldaten over Tientsin naar Zuid-Sjantoeng vertrokken om den omsingelden troepen te hulp te komen. Volgens een officieel communiqué trekken de Japansche troepen bij Taiertsjwang in noordwestelijke richting terug. Een offcieel woordvoerder verklaarde, dat de zeer zware nederlaag bij Taiertsjwang het den Japan neezen voor goed onmogelijk heeft gemaakt een verbinding tot stand te brengen tus- schen de beide uiteinden van den spoorweg TientsinPoekau. Gedurende de laatste zes maanden hebben de Japansche troepen niet zoo zware verliezen geleden als thans. In de laatste week zijn 10.000 Japanneezen bij Taiertsjwang gesneuveld. Tien Japansche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Itsjang. Op den terugweg werden zij boven Tasjengkwan aangevallen door Chineesche toestellen, die zes Japan sche vliegtuigen neerhaalden. Volgens de officieele Chineesche berichten werden de Japansche troepen bij Taiertsj wang door een reusachtig tegenoffensief verslagen. In 24 uur zijn 7000 tot 8000 Ja panneezen gesneuveld twee Japansche di visies, aldus wordt verklaard, bevinden zich in vollen aftocht en worden stelselmatig vernietigd. Veel tanks, gepantserde wagens, machinegeweren en ander oorlogstuig vielen den Chineezen in handen. Te Hankau heerscht een uitbundige vreugde. Niettemin verklaarde Tsjang-Kai- Sjek, dat het nog geen tijd is om te juichen, omdat China's toekomst nog door vele hin- derpalen belemmerd wordt. Het leger zal nog menig offer moeten brengen en ook de burgers zullen het nog vaak moeilijk heb ben. Men moet blijven worstelen tot de eindoverwinning behaald is. Lijk van ondervoorzitter van gemeente raad van Sjanghai gevonden. In de Wangpoe heeft men gisteren het lijk gevonden van Harold Porter, den on dervoorzitter van den gemeenteraad der in ternationale concessie, die sedert eenige da gen vermist werd. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat het lijk in de rivier is gewor pen, nadat de dood door een sabelhouw of bajonetsteek was veroorzaakt. Het bericht van de ontdekking heeft in Britsche kringen te Sjanghai groote beroe ring gewekt. Het lijk is stroomopwaarts var Sjanghai gevonden, hetgeen er op wijst, dat het in het water is geworpen in het onder controle der Japanneezen staande ge bied. Tlïeutoe modellen van f 2.25 tot f 7.5° STADSNIEUWS DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. 19-jarig© dienstbode door vrachtauto overreden. Hedenmorgen te circa half twaalf heeft een 19-jarige wislrijdster bij een verkeers ongeval in het Bellamypark den dood ge vonden. Het meisje P. K. geheeten, dat te Souburg woont, is hier ter stede als dienstbode werkzaam bij een familie op den boulevard Evertsen. Zij was vanoch tend boodschappen gaan doen en toen het meisje na ongeveer 1V2 uur nog niet was teruggekeerd, heeft de heer des huizes op het politiebureau geïnformeerd of er misschien iets gebeurd was. Men had daar inmiddels bericht gekre gen, dat er een ernstig verkeersongeluk had plaats gevonden en men toonde den vrager de bij het slachtoffer gevonden boodschappentasch, die deze als het eigen dom van zijn echtgenoote herkende. Men had aanvankelijk niet de minste zekerheid omtrent de identiteit van het jeugdige slachtoffer en pas toen de bewo ner van het perceel waar het meisje als dienstbode gewerkt heeft, kwam rnforraee- ren, ken men vaststellen dat het de 19- jarige P. K. uit Souburg was, die op zoo tragische wijze om het leven is gekomen. Hoewel hieromtrent nog geen positieve mededeelingen kunnen worden gedaan, hebben de autoriteiten wel den indruk, dat de schuld voor dit noodlottige ongeval in de eerste plaats bij het slachtoffer zelf dient te worden gezocht. Zij kwam op de fiets uit de Kerkstraat, terwijl de automo biel die haar overreed uit de Spuistraat kwam. Het slachtoffer had dit voercuig dat van rechts kwam, dus voorrang dienen te verleenen. Zij schijnt onzeker te zijn ge worden en even later vond het ongeluk plaats. De wielrijdster werd gegrepen door den met een tractor bespannen zwaren vrachtwagen van een Amersfoortsche brouwerij, welke wagen een last van drie ton bier vervoerde. Het slachtoffer moet op slag dood zijn geweest en men heeft groote moeite gehad om het stoffelijk overschot te bergen, dat onder een der wielen lag. De zware vrachtauto moest met een crick opgevijzeld worden en pas toen kon men het ernstig verminkte slachtoffer van de plaats van het ongeval verwijderen. De politie heeft het stoffelijk overschot met een brancard naar het lijkenhuis overgebracht. Het is licht te begrijpen dat dit ernstige ongeluk tegen het middaguur zeer veel nieuwsgierigen op de been bracht. Om net onderzoek ongestoord voortgang te doen vinden, werd het verkeer omgelegd, ter wijl de deskundige de heer Vijgeboora de auto onderzocht. Dokter Grippeling die te hulp geroepen was, kon slechts den dood constateeren. De bestuurder van de bierauto, een jeugdig chauffeur uit Amersfoort, was door het gebeurde zoo van streek, dat ook voor hem een cogenblik medische hulp gewenscht bleekhij is ter beschikking van de politie tot het onderzoek naar de schuldvraag voldoende gevorderd is. Op het oogenblik dat wij deze regels schrijven, wordt aangenomen dat de auto hedenmid dag weer vrij zal worden gegeven. De deelneming met het jeugdig slacht offer is algemeen en nog lang stonden in het Bellamypark groepjes belangstellenden het tragische voorval te bespreken. Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hoop op Zegen". De jaarlijksche uitvoering van deze ver- eeniging, gisteravond voor een aardig be zette Concertgebouwzaal gegeven, beeft wederom bewezen, dat het met „Hcop op Zegen" onder de competente leiding van den directeur, den heer A. Bosdijk, nog steeds crescendo gaat. De dirigent had een mooi, arwisselend programma samengesteld met als hoofd schotel de cantate voor soli, koor en or kest „De Opstanding" („Der Ostermor- gen") van S. Neukomm, hetwelk in ver band met het naderende Paasehfeest een gelukkige keuze genoemd mag worden. Doch ook de uitvoering was gelukkig. Het koor, dat mooi stemmenmateriaal telt, zong frisch en zuiver en met veel over gave. Liet in het beginkoor „Heilig weht es in den Hainen, unser Osterfest er- wacht de nuanceering wel iets te wen- schen over, het Auferstehungs-koor no. 3, koor no. 13 („Fleug auf Schwingen heil'ger Lüfte") en het triomfale, fugetische slot koor werden met bezieling voorgedragen en de samenklank met het orkest, dat zich onder de concertmeesteresse, mevr. B. Bonthuis-Dhont, knap van zijn taak kweet, was werkelijk te loven. Ook de so listen, mej. T. Leuvelink (sopraan) en de heeren A. H. Verbeek (tenor) en M. W. Haaijman (bas), vestigden voor d^ettan- ten wel goede indrukken. De sopraan-iolo „Morgenwinde, wehet milder, unser Oster- tag begann" werd wat te slepend ver klankt, doch no. 9 „Friede nun der wei- chen Seele" klonk zeer goed beheerschr en ook het terzet no. 7, gezongen door de j4an' gaan onze 3 populaire prijzen, voor béter ge maakte heerenkieeding. Iedere serie mag er zijn, in iedere prijs het allerbeste wat U kunt krijgen. Cos- tuums die U tot de aller laatste draad met genoegen zult dragen. Costuums waarin U zich prettig, waar in U zich héér voelt. Stoffen en pasvorm die U verbaasd doen staan. De prijzen kent U Deze zijn 26.50 - f 32.75 - ƒ37.50 (In iedere prijs hel allerbeste) Walstiaat 32 over een innemend stemgeluid beschik kende sopraan-soliste en twee dames- koorleden, voldeed. De drie met name ge noemde solisten leverden n de beide ter- zetti verdienstelijken sa-L nzang, tegen-, over de sopraan was het geluid der 'lee- ren echter niet altijd voldoende afgewogen, terwijl in no. 12 het orkest zich al te na drukkelijk liet hooren. De tenor leek ons minder gedisponeerd zijn stem trilde aan merkelijk en in de solo no. 4 maakte hij „voorslagen". De bas had een goeden avond. Met begeleiding van orkest werd voorts gezongen „De eere Gods in de natuur" (Psalm 19) van L. van Beethoven, dat echter veel fijner genuanceerd moet wor den. Indien de 5e en 6e regel door het halfkcor p.p. en p. gezongen worden, ont staat een effectvol contact, dat deze on getwijfeld melodieuze compositie belangrijk aan uitdrukking en bekoring doet winnen. Vol piëteit heeft het ensemble zich gekwe ten van het „In memoriam", woorden en muziek van A. Bosdijk, een gelegenheids- compositie, welke 6 September 1937 werd uitgevoerd bij de onthulling van het monu ment van wijlen H. M. de Koningin-Moe der te Middelburg. Inderdaad een sfeer- scheppend, goed getroffen toonwerk, waar over de vervaardiger gewis tevreden kan zijn. Wijders zongen zes dames met piano begeleiding van mej. Annie Minderhoud „Mijn leveken, zeg, herinnert ge 't u?" van Cath. van Rerm.es, terwijl het koor zich met harmoniumbegeleiding van mej Anna Minderhoud nog liet hooren in het „Ambrosiaansch Lofgezang" (er werd van het tekstboekje afgeweken, i.p.v. het 5e werd het 10e vers van dit „Te Deum Laudamus" gezongen), een geestelijk lied, op een algemeen bekende en nu nog ge bruikelijke wijs, dat volgens de legende in den Paaschnacht van het jaar 387, toen de H. Augustinus gedoopt werd, ontstaan zou zijn bij improvisatie van den H. Ambro- sius, aartsbisschop van Milaan, en Augus tinus, benevens in het lieve „Johanneske en Jezuke" van P. Mart. Zijderlaan en het devote „Overgave", woorden en muziek van A. Bosdijk. Ter opluistering speelde mevr. Bonthuis- Dhont het vioolconcert in A-moll van Vi valdi. Dit klassieke toonstuk werd door de soliste met veel muzikaliteit, gezonde op vatting en mooien toen vertolkt, waarbij zij in het orkest, behoudens een enkel overeenstemmingsmoment, een betrouw baar begeleider vond. Mevr. Bonthuis zag haar prestatie met bloemen extra beloond. De aanwezigen hebben met warm ap plaus op alle nummers gereageerd. Ds. J. S. Hartjes opende den avond op de gebruikelijke wijze, waarna het koor het Bondslied van den Chr. Nat. Werkmans bond ten gehoore bracht. Na afloop van de uitvoering dankte de voorzitter, de heer C. M. Janse, den directeur en alle mede werkenden en bood den heer Bosdijk als mede den dames Bonthuis en Leuvelink en den beiden dames Minderhoud fraaie bloemstukken aan. Ook den heeren Ver beek en Haaijman bewees hij een aardige attentie. Ds. Hartjes sloot met dankzeg ging en de bede „Heer, breng ons naar het Licht". O. Jaarvergadering B.V.L. Donderdagavond vergaderde de plaatse lijke afdeeling van den B.V.L. in het gebouw aan de Palingstraat. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer P. A. Geelhoedt, res.-kap. der infante rie, deze vergadering door te doen zingen het le couplet van het Wilhelmus, waarna hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette en de moeilijkheden uiteenzette, die het be stuur had ondervonden om aan de afdeeling een grooten propaganda-avond te verschaf fen en ze tot grootere activiteit te bren gen. Het laat zich nu aanzien dat deze po gingen voor het komende winterseizoen geslaagd zullen zijn. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat langzamerhand de belangstelling in de afdeeling toeneemt en dat speciaal de schietoefeningen tamelijk goed bezocht worden. Ook de moreele en financieele steun der plaatselijke instellingen was in ttoenemende mate merkbaar. Het verslag van den penningmeester wees aan, dat de kas sloot met een batig saldo van 60.86. Evenwel hebben de fi nanciën dringend versterking noodig om de zoo noodige actie te voeren. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken v/aren afgedaan, hield de heer J. C. Eek- hardt, secretaris van het Zeeuwsch Ver band, aan de hand .van lantaarnplaatjes een causerie over Rusland. Hierin schetste hij de ellende die de Russische revolutie over het Czarenrijk heeft gebracht, waarbij hij dan als tegenhanger wees op den zegen, dien Nederland geniet, in een gerust en stil leven onder den scepter der Oranjes, regee- rende bij de gratie Gods. Tevens wees hij op de preventieve kracht, uitgaande van het instituut van den B.V.L. en wekte de aanwezigen op zooveel mogelijk allen, die door hun overtuiging daarvoor in aanmer king komen, tot ransuiting te bewegen. Een dankbaar applaus beloonde den spreker. Vervolgens sloot de voorzitter de vergadering na het zingen van „Mijn schild en de betrouwen". De Vlissingsche mondorgelclub „Excel sior" begeleidde den zang en gaf eenige muzieknummertjes ten beste. Met den A.N.W.B. langs veilige en onveilige wegen. Gisteravond was Vlissingen aan de beurt voor de lezing met filmvertooning en ten toonstelling over het werk van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de ver keersveiligheid. De consul te dezer stede, de heer F. P. C. Mijs, opende de bijeenkomst en deelde medo dat de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen verhinderd was dezen avond 'oij te wonen. Ware dit wel het geval geweest dan had de burgemeester namens het ge meentebestuur zijn groote waardeering wi1- len uitspreken voor het werk van den A.N.W.B. Spreker hoopte dat door het o.r- ganiseeren van dezen propaganda-avond de band tusschen de leden vaster zal worden aangehaald en vele nieuwe leden zullen worden ingeschreven. Vervolgens gaf de heer Ruitenschildt een uiteenzetting van het werk van den AN. W.B. en hij wees op het vele dat reeds door den bond is tot stand gebracht. Hoewel de A.N.W.B. de vraagbaak ?s voor iedereen, zijn nog veel te weinig per sonen lid van deze organisatie, slechts 1,2 van het geheele Nederlandsche volk. Toen het verkeer in opkomst was, gaf de A.N.W.B. als wielrijdersbond de eerste richtlijnen aan voor een goed verkeer. Langzamerhand omvatte zij alle takken en vormen van verkeer en groeide uit tot de grootste verkeez*s- en toeristenorganisatie in Nederland. Door samenwerking van toe risten en weggebruikers is een bond ont staan, die voor allen van onschatbaar nut is. Geen enkel land ter wereld heeft zoc'n mooie uniforme regeling in wegwijzers ais ons land. Naast deze wegwijzers wees spr. op de groote beteekenis van de richtings- borden, de driehoekige waarschuwingsbord jes, de paddenstoelen enz. De wegencommissie staat op de bres voor de verbetering van den verkeersweg, een economisch belang, want een goede weg is van grooten invloed op de kosten van het vervoer. De heer Ruitenschildt besprak uitvoerig de regels voor veilig verkeer. Bij iedereen moet de gedachte aanwezig zijn dit te wil len bevorderen. Gemiddeld komen in Ne derland nog 3 dooden en 30 gewonden per dag voor. Het is een moreele plicht mede te werken aan de verhooging van de ver keersveiligheid en steeds rekening te hou den met anderen. Spreker laakte het rijden van den roeke- loozen automopilist, die een gevaarlijke krankzinnige is voor zijn medemensch. Aan den A.N.W.B. is nog verbonden een rechtskundige dienst, een reisinlichtingen- dienst, een expertisedienst, een inlichtin genbureau voor lucht toerisme, terwij] te vens grensdocumenten en reisgidsen wor den verstrekt. Al deze takken van dienst werden uitvoerig door den spreker belicht. et» etawf enassefi lew ticey De Japanners zouden een zware neder* laag hebben geleden. (Pag. 1, eerste blad), Doodelijk verkeersongeval te Vlissin gen. (Stadsnieuws). De troepen van Franco hebben Tremp veroverd. (Buitenland) Nadere bijzonderheden over de Kamer* debatten inzake Oss. (Binnenland) Opnieuw daden van terreur in Palestina, (Buitenland) Opnieuw heeft de onbewaakte overweg een slachtoffer gemaakt. (Gemengd nieuws), zie verder eventueel laatste berichten Spreker wekte de aanwezigen op hun waardeerüig voor dit werk te uiten door als lid toe te treden, want dan kunnen de be langen van verkeer en toerisme volkomen tot hun recht komen. In de pauze bestond gelegenheid kennis te nemen van een tentoonstelling, waar alles wat op het werk van den A.N.W.B. betrekking heeft, overzichtelijk was uitge stald. Hierna werd de Nederlandsche geluids film vertoond „De veilige weg". Niet alleen langs veilige, maar ook langs onveilige we gen maakten wij een tocht door de voor naamste verkeerscentra van ons land. Maar ook buiten de stad dreigden gevaren van hen, die op onverantwoordelijke wijze hun vervoermiddel bestuurden. Allerlei ver keerssituaties passeerden de revue, die ech ter aan de hand van de geldende verkeers regels tot een goede oplossing kwamen* Werden deze echter in den wind geslagen, dan gebeurden de ernstigste ongelukken. Het laatste deel van de film toonde aan dat het moderne verkeer arbeid geeft aan veie nijvere handen en welvaart brengt voor land en volk. Een geslaagde propaganda-bijeenkomst, die zeker zal bijdragen om de leuze Alle Nederlandsche Weggebruikers Bondslid" te verwezenlijken. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg9' van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Bcrnrif" van Londen„Flying Welshman", „West-Vlaanderen" van Ant werpen. V ertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Excelsior" naar Londen f „West-Vlaanderen" naar Shoreham „Fly ing Welshman" naar Newport-Mayo „An dre" naar Danzig. REALLY Zuiver Engelsch haarvilt special sale Really Hats in *al van modellen en moderne modekleuren. Bij diefstal of vermissing van Uw hoed, gratis een nieuwe hoed bij Meuwsen! Vraagt ons certificaat. VlissingenWalstraat 66. Tel. 144

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1