EERSTE BLAD DE PENSIOENPROCESSEN TEGEN DE IMPERIAL 76e JAARGANG - NUMMER 81 WOENSDAG 6 APRIL 1938 Kort commentaar STADSNIEUWS ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zyn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLÏSSÏNGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprijs Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DEFENSIE, WERKLOOSHEID EN LUCHTBESCHERMING Er wordt den laatsten tijd herhaaldelijk een beroep gedaan op de financieele offer vaardigheid onzer landgenootcn. Een spre kend voorbeeld hiervan vormen de bijdra gen voor de defensie-uitbreiding, waarvan wij geregeld in ons blad melding hebben gemaakt en waarvan het eindbedrag nog steedis stijgt. Hoe weinig sympathie men ook moge hebben voor wapens, oorlog en alle ellende die hiermede onverbrekelijk verbonden is, er zal in onze dagen wel niemand met gezond verstand te vinden zijn, die de noodzaak van een betere defensie ook voor ons land niet zal erkennen. De gebeurte nissen van den jongsten tijd hebben hier nog eens extra de aandacht op gevestigd en een totale ommekeer in de geestesge steldheid van velen onzer landgenooten is hiervan het gevolg geweest. Men vervalle thans echter niet in het andere uiterste. Overdrijving schaadt en wij zouden het betreuren wanneer de op zichzelf prijzenswaardige offervaardigheid waarvan velen thans blijk geven, minder vruchten afwerpt dan mogelijk ware. De giften voor defensie-doeleinden heb ben hun werk reeds gedaan. Zij zijn een stimulans, hebben een groote m o r e e 1 e doch een ondanks de betrekkelijke grootte der geofferde bedragen slechts vrij geringe practised waarde. Oorlogsmateriaal is nu eenmaal uitermate kostbaar en voor hetgeen onze landgenoo ten in den vorm van vrijwillige giften bijeen brengen, kan op dit gebied slechts weinig nieuw materieel worden aange schaft. De symbolische beteekenis dient men echter niet te onderschatten. De stroom van vrijwillige bijdragen geeft der regeering de zekerheid, dat de bevolking de noodzaak van defensieversterking er kent en achter de maatregelen staat die hiervan het gevolg zijn. De logische ver dere gang van zaken is dus, dat de regee ring de niet geringe kosten voor de defen sie-uitbreiding uit de Rijksmiddelen be strijdt en vóór zoover dit uit de beschik bare fondsen niet mogelijk is, zullen nieu we bronnen moeten worden aangeboord. Zooals men in ons blad reeds eenige ma len heeft kunnen lezen, wordt deze weg inderdaad gevolgdenkele belastingen worden verhoogd en o.m. zorgen 10 nieuwe opcenten op de inkomstenbelasting er voor, dat ons geheele volk bijdraagt in de meerdere uitgaven voor de defensie. Nu willen wij met het bovenstaande allerminst een domper zetten op het en thousiasme en de dezer dagen gebleKen offervaardigheid. Het is een verheugend verschijnsel dat er ondanks den nood der tijden, toch nog vele Nederlanders gevon den worden die bereid en in staat zijn om vrijwillig grootere financieele offers te brengen dan de Staat van hen eischt. Dat zij dit dan ook b 1 ij v e n doen l Maar dan geven wij in overweging dit te doen op een wijze waardoor het gezamen lijk geofferde bedrag werkelijk vrucht'lra- gend kan worden genoemd. En dan den ken wij aan de werkloosheidsbestrijding, waarvoor de regeering reeds enkele vrij willige bijdragen mocht ontvangen er valt op dit gebied nog zooveel leed te lenigen bij hen die toch ook niet door eigen schuld in moeilijke omstandigheden verkeeren. En wij denken daarnaast aan de lucht bescherming, die het uitsluitend hebben moet van de bijdragen der burgerij in wier dienst zij zich stelt en met wier krachten zij alleen haar zegenrijken arbeid kan ver richten. De regeering is niet scheutig met het beschikbaar stellen van financiën vc r dit (helaaszoo noodzakelijke werk. Toch moet het worden verrichten het kost geld Er valt over dit onderwerp natuurlijk heel wat meer te zeggen. Wij zullen dit echter niet doen en hebben ook geen be hoefte om voor eenig doel dat hiermede verband houdt, een inzameling te organi- seeren. Dit behoort eventueel tot de taak van derden. Er bestaan officieele instanties en particuliere organisaties die werkzaam zijn op het terrein dat wij op het oog hebben. Misschien willen zij een en ander eens overwegen en de noodige maatregelen nemen, wanneer zij meenen dat hiertoe aanleiding bestaat. Wij gelooven inder daad dat het met wat goeden wil mogelijk is de publieke offervaardigheid in kana len te leiden die onze volkskracht ten goede zullen komen juist nü Een verrassende wending. BEZWAAR GEMAAKT TEGEN HET VRIJGEVEN DER BORGSTELLING. Een nieuwe pensioen-actie zal worden ingesteld. Binnen enkele dagen is een mededeeling van Gedeputeerde Staten van Zeeland te verwachten. Zooals .men zich zal herinneren hebben in 1935 51 arbeiders, van de Vlissingsche Gasfabriek die in dienst zijn geweest bij de vorige concessionaris van de gasleve ring te Vlissingen (The Imperial Continen tal Gas Association te Londen) tegen laatstgenoemde maatschappij ieder twee processen aanhangig gemaakt in verband met hun rechten op pensioen en weduwen- er. weezen-pensioen. Op 23 Maart 1936 verklaarde de Mid- delburgsche kantonrechter zich onbevoegd om van de vorderingen van eischers ken nis te nemen inzake een door gedaagde gepleegde onrechtmatige daad. Voorts wer den eischers niet ontvankelijk verklaard in hun vordering wegens^en door gedaagde gepleegde wanprestatie en zij werden ver oordeeld in de kosten van het geding. De eischers gingen van dit vonnis in beroep en in de openbare zitting van de Middel- burgsche rechtbank van 13 October 1937 werden deze processen behandeld. 22 De cember van het vorige jaar viel de uit spraak opnieuw werden eischers in het ongelijk gesteld en in de kosten veroor deeld. Inmiddels was in Zeeland groot opzien gebaard door het aan den heer P. D. Abra- hamse te Vlissingen plotseling gegeven ontslag als boekhouder der gasfabriek in de najaarszitting van Provinciale Staten van Zeeland is over dit ontslag en over den gang van zaken bij de Z.E.G.A.M. in den breede gediscussieerdhet ontslag bleef echter gehandhaafd. Op 22 Maart jl. verstreek de termijn van drie maanden sinds de Middelburg- sche rechtbank in hooger beroep uitspraak had gedaan. Geen der partijen had cassatie aangeteekend, zocdat het vonnis op dien datum in kracht van gewijsde ging. De Imperial Continental Gas Association was dus in het gelijk gesteld, terwijl de 51 eischers veroordeeld zijn in de kosten van de door elk hunner gevoerde twee proces sen. Volgens ons van de zijde van den raads man der Imperial verstrekte inlichtingen, zouden deze kosten meer dan 105.000 be dragen en bestaan uit ruim 19.000 bank- pro visie voor de borgstelling, (waarover hieronder meer)ruim 75.000 renteverlies over het bedrag der bankgarantie, de door de rechtbank toe te stane kostenberekening en verder de bij staat op te maken verliezen die de Imperial geleden heeft door de vast legging van haar kapitaal. De bankgarantie. De zaak is dezer dagen in een nieuw stadium gekomen, doordat de arbeiders een nieuwe actie gaan beginnen en mr. W. F. C. Baars te Rotterdam bezwaar heeft gemaakt tegen het vrij geven der door de Imperial gedeponeerde bankgarantie. Indertijd is namelijk beslag gelegd op de koopsom k 640.000 voor het Vlissingsche bedrijf. Dit beslag is later opgeheven, aan gezien de Imperial bij mr. Baars een borg stelling van de Amsterdamsche Bank, kan toor Rotterdam, heeft gedeponeerd, tot een bedrag van 708.000 later is dit bedrag verminderd tot ƒ550.000. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt, heeft mr. Baars bezwaar gemaakt tegen het vrijgeven dezer borgstelling. Dit is voor de Imperial aanleiding geweest om mr. Baars en elk der betrokken Vlissingsche arbeiders bij deurwaardersexploit aanspra kelijk te stellen voor de kosten die hiervan het gevolg zullen zijn. Een kort-geding zaak te verwachten? In dit exploit stelt de Imperial Continen tal Gas Association zich op het standpunt, dat de verstrekte borgstelling thans is ver vallen. Zij betwist dat de arbeiders gerech tigd zouden zijn om zooals gebeurd is de borgstelling in stand te doen houden en hun rechten daaruit te handhaven, omdat zij voornemens zouden zijn andere aanspra ken geldend te maken of zich in rechte te reserveeren. De Imperial meent, dat dit in strijd is met de uitdrukkelijke bepaling dat de borgstelling zou vervallen indien niet binnen vier weken na den dag der overeen komst de dagvaardingen zouden zijn uit gebracht. De Imperial heeft ieder der arbeiders ge sommeerd om binnen 4 dagen mede te wer ken tot teruggave van de acte van borg stelling of te verklaren dat hij daaraan nimmer eenig recht zal ontleenenver der wordt binnen denzelfden termijn vol doening geëischt van de verschuldigde bankprovisie. De termijn van 4 dagen was jl. Maandag verstreken, maar op verzoek van mr. Baars is nóg uitstel gegeven tot Donderdag. Als aan haar eischen dan niet is voldaan, zal de raadsman van de Imperial in een kort geding zaak bij dë rechtbank te Middel burg deze eischen aanhangig maken. De nieuwe actie. Mr. Baars, met wien vij, nadat boven staande feiten ons door mr, Hoegen van "Hoogelande waren medegedeeld, heden een onderhoud hadden, bevestigde ons, dat de leden van het Vlissingsche personeel in overleg met hun raadsman mr. van de Velde te Amsterdam, ernstig overwegen om in samenwerking met het bestuur van de Z.E.G.A.M. zich opnieuw terzake van hun aanspraken op pensioen tot de Imperial te wenden. Hij- liet doorschemeren, dat een en ander met medeweten en goedkeu ring van het Provinciaal bestuur van Zee land gebeurt (mr. van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten van Zeeland, is presi dent-commissaris van de Z.E.G.A.M.). Men is namelijk van oordeel dat, gezien het standpunt dat de Middelburgsche recht bank heeft ingenomen, het contract met de Imperial een clausule bevat die voldoende houvast biedt om met redelijke kans op succes een nieuw proces aanhangig te maken. Indertijd zijn de bekende processen aan hangig gemaakt, waarmede voldaan is aan den eisch dat binnen vier weken na den dag van de hierboven genoemde overeenkomst de dagvaardingen moesten zijn uitgebracht. Waar dit het geval is, me:: do raadsma*. van de Z.E.G.A.M. dat de borgstelling g3 handhaafd dient te blijven. 1 Uit het deurwaardersexploit dat de Impe rial den arbeiders thans heeft laten betee- kenen, lezen wij, dat de borgstelling gege ven is „als zekerheid voor al hetgeen waar toe de Imperial bij in kracht van ge wijsde gegaan vonnis mocht worden veroordeeld terzake van de door de lastgevers beweerde rechten op ouder- doms-, invaliditeits-, weduwe- en wee- zenpensioen, resp. uitgesteld ouder domspensioen en uitzicht op invilid: teits-, weduwe- en weezenpensioen, overeenkomstig de bepalingen van de voor de lastgevers, naar deze stellen, geldende pensioen-regeling waaraan zij beweren dat de Imperial is gebon den, mede in verband met het aan hen per 1 November a.s. gegeven ontslag uit de dienstbetrekking" In het bovenstaande wordt er niet van gesproken dat het vonnis dat intusschen in kracht van gewijsde gegaan is, het eenige vonnis zou zijn, waarbij de Imperial tot het geëischte zou kunnen worden ver oordeeld. Er wordt slechts gesproken van „als zekerheid voor al hetgeen waartoe cie Imperial b\j in kracht van gewijsde gegaan vonnis mocht worden veroordeeld". En aangezien mr. Baar3 namens de arbeiders een nieuw proces aanhangig gaat maken, is er z.i. alle reden om bezwaar te maken tegen de teruggave der borgstelling. De Imperial heeft zich indertijd namelijk niet bereid verklaard om de Nederlandsche rechtspraak te erkennen. Er bestaat der halve geen zekerheid dat genoemde maat schappij bereid zal zijn datgene te betalen waartoe zij eventueel zou worden veroor deeld. Wanneer het nieuwe proces dus ge wonnen wordt, zou men opnieuw op de grootste moeilijkheden stuiten, aangezien de Imperial een Engelsch bedrijf is. Eén proces. Indertijd is in de najaarszitting van Pro vinciale Staten uitvoerig over de Z.E.G. A.M. gediscussieerd en vele leden hebben er toen hun afkeuring over uitgesproken, dat zulk een groot aantal processen aan hangig was gemaakt, in plaats van het re sultaat van een proefproces af te wachten. Een en ander in verband met het feit dat de Z.E.G.A.M. is opgericht door de pro vincie Zeeland, de Ned. Ind. Gas Maat schappij en de gemeente Vlissingen. Nu de arbeiders veroordeeld zijn in de kosten van de verloren processen, zal de Z.E.G.A.M. deze kosten wel moeten betalen en het ligt dus voor de hand welke instanties in feite de schade lijden. Volgens mr. Baars was een andere gang van zaken bij de vorige processen niet mo gelijk, aangezien de Imperial haar mede werking weigerde om een proefproces te doen voerenen in verband met de borg stelling moesten de processen toen binnen vier weken aanhangig worden gemaakten wel alle afzonderlijk, aangezien niet de Z.E.G.A.M., doch de individueele arbeiders een vordering op de Imperial meenen te hebben. Er zou hier natuurlijk heel wat over te zeggen vallen. Maar hoe dit ook zij, than'., zal een andere weg worden bewandeld. Het is ons bekend, dat voorloopig slechts één der arbeiders een proces tegen de Imperial zal voeren, zoodat men dit als een proefproces kan beschouwen. Wanneer het vonnis in kracht van gewijsde is, zal het van het eindresultaat afhangen of op dat tijdstip ook de overige arbeiders tegen de Imperial zullen gaan procedeeren. Deze ingewikkelde pensioen-kwestie die nu reeds jaren loopt, is dus nog lang niet ten einde. Intusschen deelde men ons van de zrjde van de Imperial mede, dat zij de pensioenen nog steeds betaalt en dit ook zal bleven doen, hoewel zij meent hiertoe niet verplicht te zijn. Binnen enkele dagen is een me dedeeling te verwachten van Gede puteerde Staten van Zeeland, mede in verband met het feit, dat de N.S.B.-Statenleden een aantal vragen aan het College van Gedeputeerde Staten heb ben gesteld. Men vindt deze vragen onder ons pro- vmcienieuws. Een z' lige figuur. Gistermorgen reeds om 9 uur moest een 73-jarige zwervende vrouw, veelal verblijf houdende in een logement te Middelburg, per taxi naar het politiebureau worden ge bracht daar zij in dronken staat verkeeren- de, haar weg niet kon vervolgen. De tijden veranderen en wij met hen Was in vroeger jaren het „opbrengen" van een dronken man, meer nog van een dron ken vrouw, in veler oogen een publieke ver makelijkheid, thans geeft zulks ergernis Dit mede doordat, gelukkig, gevallen van „openbare" dronkenschap meer en meer tot de zeldzaamheden gaan behooren. In het bijzonder het vervoeren van een dronken vrouw werkt immoreel. In dergelijke geval len maakt de politie daarom tegenwoordig, indien zulks maar eenigszins mogelijk is, gebruik van een taxi. Het weerzinwekken de van het overbrengen van dronken men- schen wordt anderen hierdoor bespaard. De hierboven genoemde vrouw nu is des namiddags ontnuchterd ontslagen, doch reeds enkele uren later, om 6 uur, werd de assistentie van de politie wederom ingeroe pen voor de 73-jarige vrouw, daar zij in volslagen dronken toestand in een tram huisje zat. Ook toen is zij per taxi naar het bureau overgebracht. Daar bleek dat de vrouw een spiritusdrinkster was en nog een kleine hoeveelheid van een groote flesch brandspiritus in haar bezit had. Toen zij des avonds om 11 uur nuchter was is zij op de tram naar Middelburg gezet, zoodat zij zich naar haar logement kon begeven. Aangehouden. De politie heeft een jongeman aangehou den die verdacht wordt van het plegen van een zedenmisdrijf met een 15-jarig meisje. De aangehoudene is heden naar Middelburg overgebracht en ter beschikking der justi tie gesteld. Consul van den Nederlandschen Biljartbond. Op de algemeene bestuursvergadering van den N.B.B. welke 3 April jl. te Am sterdam werd gehouden, is de heer A. C. H. Suurmond, voorzitter van de biljartclub A.B.C. alhier, benoemd tot consul voor Zeeland van bovengenoemden bond. Voorwaar een belangrijke benoeming, die de biljartsportliefhebbers in dit gewest zeer zullen apprecieeren, mede omdat deze functie door Noord-Brabant's consul werd waargenomen. 500 eendagskuikens de lucht in l Hedenochtend vervoerde de K.L.M. op de route VlissingenHaamstede 500 ééndags- kuikens, afkomstig van het bekende pluim- veebedrijf „Nieuwenhove" te Vlissingen. Ketting in de schroef gekregen. Het Noorsche stoomschip „Andrea", ko mende van Galveston op weg naar de ha ven om te bunkeren, heeft van het op de reede voor orders liggend stoomschip „Ia" den ankerketting in de schroef gekregen. Duikers zijn bezig om den ketting uit de schroef te verwijderen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen „Prinses Juliana" van Rotterdam „Mecklenburg" van Har wich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Im- ScLcurlcnisscw «nn ^ew ttgafg"" Defensie, werkloosheid en luchtbe scherming. XKort Commentaar), Een nieuwe pensioen-actie tegen de Imperial is te verwachten bezwaar gemaakt tegen het vrij geven der borg stelling a 550.000. (Hoofdartikel)^ Aragon is geheel in rechtsche handen. (Buitenland) De regeering stelt voor om het subsi die voor deelneming aan de wereldten toonstelling te New York te bepalen °P 1 j/o millioen, (Binnenland) In China wordt verwoed gevochten. (Buitenland); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN annonceert „Peca" voor béter- gemaakte Heerenkleeding. Niet voor massa-goed, niet voor loopende band-confectie, maar voor kfeeding zooale U die graag zou dragen, Gemaakte Heerenkleeding die U 100% voldoening geeft, Zulke Wee ding koopt U bij en de prijzen zijn 1 26.50 - 32.75 37.50 In iedere prijs 't allerbeste Heerenmodehuis Walstraat 32 manuel", „Hasewint" en „Drittura" van Antwerpen. Om te bunkeren: Grïeksch s.s. „Aeas" van Dairen Noorsch m.s. „An drea" van GalvestonBulgaarsch s.s. „Szentgellert" van Emden. Vertrokken: „Prinses Juliana'' naar Harwich„Hasewint" naar Shore- ham „Drittura", „Eton", „Wilja" „Dren te" en „Immanuel" naar Londen„Aeas" naar Karlshamn. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Dinsdagmiddag werd van af Schiphol een zending van niet minder dan 100 Britsch- Indische apen per vliegtuig van de Interna tional Air Freight naar Londen vervoerd. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Paar voetbalschoe nen paar sportkousen heerenrijwiel; kos teloos rijwielbelastingmerk bruine heeren handschoen padvindersriem met fluit donkerroode mantelband en een stofbril, en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent Rijwielbelastingmerk bij Roclse, Slijkstraat 41wollen dameshandschoen bij Verbeek, Verkuijl Quakkelaarstraat 142 damespa- rapluie bij Beniest, Lepelstraat 13 passer bij Casteleijn, S ch tvar^rtcracht 31bood- schappentasch inh. portemonnaie met geld bij Tax, Verkuijl Quakkelaarstraat 154 vulpen bij van der Eijk, Coosje Buskenstr, 12 bruine mantelband bij Louwerse, Kou- denhoek 38 zakschaartje bij de Smit, Dijk- straat 31hondenriem bij de Visser, Schel- destraat 67 kleine portemennaie en een horloge bij van Olm, Glacisstraat 12 glacé heerenhandschoen bij J. Kole, Clrjverstraat 12 voetbal bij E. van Os, Noordstraat 22 rijwielbelastingmerk bij J. Volmer, Bella- mypark 14 kinderhandschoen bij de Co- ninck, Noordstraat 30 alpino muts bij Möthen, Kasteelstraat 22 nikkelen vulpot-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1