Sen bmop de burgerij 76e JAARGANG - NUMMER 79 MAANDAG 4 APRIL 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Dit nummer bestaat uit 2 bladen ËERSTË^BLAD ^cLeurlenissen nan «lew dwfj ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (mak. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BU REAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Gemeentelijke Lucht beschermingsdienst DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST HEEFT WERKERS NOODIG HET NIEUWE LUCHTBESCHERMINGSPLAN IS GEREED Aanvankelijk onder leiding van den bur gemeester werd Vrijdagmiddag op het Stad huis voor het eerst na de plaats gehad heb bende reorganisatie van den gemeentelijken, luchtbeschermingsdienst een vergadering gehouden door de hoofden van de hulpdien sten van dien dienst. De burgemeester heette allen welkom en deelde mede, dat de inspecteur voor de be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen vol lof is over het voor deze ge meente vastgestelde luchtbeschermingsplan. Vlissingen is thans de eerste gemeente in de Ie gevarenklasse, welke over een goed gekeurd luchtbeschermingsplan beschikt. Spreker hoopt, dat zij, die aan den dienst een gedeelte van hun vrijen tijd besteden, zullen bereiken, dat Vlissingen binnenkort ov-er een luchtbeschermingsdienst met uit stekend geoefend personeel de beschikking zal hebben. Daarna werd de leiding van de vergade ring door het hoofd van den luchtbescher mingsdienst, den heer A. O. F. W. C. Gasinjst, commissaris van politie alhier, overgenomen. Wat in de naaste toekomst gedaan zal worden. Besproken werd welke taak elk van de hoofden der hulpdiensten in de eerste we ken te vervullen zal hebben. In de eerste plaats zal worden overgegaan tot het vormen van personeelskernen in elk der vier vakken, waarin Vlissingen voor den luchtbeschermingsdienst is ingedeeld. Dit personeel zal grondig worden geoefend. Om deze kernen wordt het verder benoodig- de personeel gevormd tot de sterkte, die noodig geacht wordt. Voorts wordt nagegaan welk materieel benoodigd is. Medegedeeld werd, dat van het Rijk dezer dagen een sirene ontvangen zal worden, waarmede proeven zullen worden genomen. Door B. en W. is opgedragen op korten termijn na te gaan hoeveel openbare schuil plaatsen en schuilloopgraven in deze ge meente noodig zullen zijnzoo mogelijk zullen deze schuilplaatsen en -loopgraven in werkverschaffing worden gemaakt. Reservepersoneel voor de brand weer. Voorts is besloten ten spoedigste over te gaan tot het vormen van een reserve van 15 personen bij de vrijwillige brandweer voor den gewonen dienst, alsmede van een afdeeling van ongeveer 30 personen voor de bediening van de 4 babymotorspuiten, waarover de luchtbeschermingsdienst, na voltooiing van de organisatie, de beschik king zal hebben. Het geheele personeel van den dienst zal e.snige honderden personen omvatten. Er is echter op dit oogenblik nog een nijpend personeelsgebrek. Het hoofd doet dan ook een beroep op de burger ij om zich vr ij willig bij den dienst aan te mel den. Vooral doet hij een beroep op de vrouwen om zich beschikbaar te stellen, bijv. bij den geneeskundigen dienst. Esn zeer groot aan tal verpleegsters is bij den dienst noodig. De dienst zal namelijk de beschikking moe ter hebben over twee noodziekeninrichtin- gen, 5 geneeskundige hulpposten, een reser ve-geneeskundigen dienst en een groot aan tal eerste hulpposten in de wijken, (waarin de vakken later onderverdeeld zullen worden). De mannelijke personen, welke zich beschikbaar willen stellen, moeten vrij van dienstplicht zijn. Personen zoowel mannelijke als vrou welijke kunnen reeds op jeugdigen leef tijd bij den luchtbeschermingsdienst aange nomen worden. Spoedige aanmelding gewenscht. Daar binnenkort met de opleiding van de eerste ploegen wordt begonnen, melde men zich zoo spoedig mogelijk aan bij het secre tariaat van den Gemeentelijken luchtbe schermingsdienst, ten stadhuize, 2e afdee ling, kamer no. 4, telefoon no. 12. Hoe zit dc dienst in elkaar? Tenslotte zij medegedeeld, dat als hoofd van den luchtbeschermingsdienst optreedt de hoer A. O. F. W. C. Gasinjet, commis saris van politie, tevens commissaris van Rijkspolitie en als secretaris de heer I. van Waarde, adjunct-commies-redacteur ter secretarie. Voorts omvat de luchtbeschermingsdienst de volgende onderdeelen Waarschuwings-alarmeerings- en verbin dingsdienst. (hoofd de heer P. L. Abraham- se, controleur Sociale Zaken). Maskeeringsdienst (hoofd de heer ir. G. de Regt, ingenieur bij de P.Z.E.M.). Brandweerdienst (hoofd de heer W. J. Agterberg, commandant van de brand weer). Geneeskundige dienst (hoofd de heer R. Grippsling, arts). Technische en chemische dienst (hoofd de heer C. Ouwehand, directeur van Ge meentewerken Omtrent de ov-srige organisatie van den dienst zullen later verdere mededeelingen worden gedaan. Is het geen wonder dat niet meer rywielen gestolen worden? Bovenstaande vraag kan men gerust stellen wanneer men ziet op welke noncha lante wijze vele rijwielbezitters met hun karretjes omgaan. In den nacht van Zater dag op Zondag heeft de politie bijv. niet minder dan vijf in goeden staat verkeeren- de rijwielen op straat gevonden en naar het politiebureau overgebracht. Om 12.46 u. vond zij er een in de Wal- straat, 12.46 u. een tegen een muur in de Jan Allemanstraat, nummer drie werd te 1.45 u. tegen een muur op den Boulevard de Ruyter gevonden, terwijl de twee overige te resp. 3.10 u. tegen een boom in de Gla- cisstraat en 3.15 u. tegen het gebouw van de Rotterdamsche Bankvereeniging gevon den werden. Den bedrijvers van rijwieldiefstallen wordt het op een dergelijke wijze toch wel erg gemakkelijk gemaakt. Laat iedereen daarom voor zijn rijwiel zorgen. Loos alarm. Bij het ontdekken van een brand de politie waarschuwen Zaterdag omstreeks middernacht werd op het postkantoor „groot alarm" gemaakt, daar er een groote brand by den heer Bolier in de Wals-at zou woeden. Direct waren de brandmeesters natuurlijk naar het terrein van den brand onderweg, doch toen men arriveerde bleek dat er van een grooten brand geen sprake was en dat het vuur dat in een schuurtje had gewoed, reeds door de politie met den heer Bolier en zijn zoon was gebluscht. Een motorspuit die nog was uitgerukt behoefde geen dienst te doen. Gelukkig was het mindere personeel nog niet gealarmeerd, zoodat dit een vergeef- schen tocht bespaard is gebleven. De gewo ne gang van zaken bij een alarmeering voor brand is nl. dat de politie zoo noodig het postkantoor opdracht geeft om „groot alarm" te maken, waarna de brandmees ters enz. telefonisch gewaarschuwd wor den. Het mindere personeel wordt van het politiebureau uit door het overhalen van een handle door alarmschellen gewaar schuwd. Wat was ditmaal echter het geval Een of ander zenuwachtig persoon had den brand aan het postkantoor gemeld waarna men daar „g *>t alarm" had gemaakt. Dit was natuurlijk e vergissing daar men hiertoe eerst mag overgaan wanneer de po litie order heeft gegeven. Dit is ook zeer logisch, want éan zou ieder particulier wel groot alarm kunnen laten maken en zou de geheele brandweer voor ieder schoorsteen brandje uitrukken. Dat dit dwaasheid zou zijn, zal iedereen wel toegeven. Overdag zouden dan de menschen telkens uit hun werk gehaald worden, terwijl zij 's nachts uit hun nachtrust gewekt zouden worden, terwijl dit niet noodig is. In ieder gev heeft men uit bovenstaand voorval in zooverre leering kunnen trekken dat het ongewenschte gevolgen kan heb ben wanneer - bij het ontdekken van een brand niet ee t, zooals de gewone gang van zaken is, de politie waarschuwt. Een schoorsteenbrandje. Zaterdagmorgen bemerkte een oud brandweerman dat er e-n schoorsteen brandje woedde op het Oude Station. Di rect waarschuwde hij de politie die spoedig met twee minimaxeu aanwezig was. Het brandje dat zich aanvankelijk nog al ern stig liet aanzien, en waarbij zich groote rookwolken ontwikkelden, was spoedig door de politie, met de hulp van. den oud-brand- veerman ea buren gebluscht. Verkoophuis „Amerikaan" geopend. Mede ten gerieve van de Vlissingsche cliënten heeft de fa. Klaver uit Middelburg Zaterdagmiddag in het perceel Walstraat 109 een filiaal geopend. Het verkoophuis „Amerikaan", een zaak in heerenkleeding, bedrijfskleeding, damesmantels en mode artikelen, ziet er netjes uit. Behalve de modern ingerichte etalage, vestigt de winkelruimte, die in frissche kleuren is uitgevoerd, een prettigen in druk. Door het aanbrengen van een mooie verlichting en het plaatsen van enkele stalen meubeltjes is tenslotte een aardig geheel verkregen. Een A.N.W.B.-avond. Een halve eeuw geleden opgericht als wielrijdersvereeniging is de A.N.W.B. thans een nationale instelling op het gebied van verkeer en toerisme. De wegwijzers, de richtingsborden, de plaatsnaamborden, de waarschuwingsbor den, de paddenstoelen, de reisgidsen en kaarten, de act:e op verkeersgebied enz. is voor alle weggebruikers van beteekenis. Toch is men nog lang niet overal in Ne derland voldoende op de hoogte van het doen en laten van den A.N.W.B. Daarom 'worden overal in den lande le zingen gehouden met filmvertooningen be trekking hebbende op de onderscheidene bondsdiensten en tentoonstellingen der ver schillende bondsuitgaven. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal dit hier ter stede a.s. Donderdag het geval zijn in Grand Hotel Britannia. Teneinde meer bekendheid te geven aan de thans geldende verkeersregels wordt op deze bijeenkomst de film „de Veilige Weg" vertoond. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 28 Maart tot 2 April werden in het badhuis 477 baden ge nomen en wel 336 door heeren, 117 door da mes en 24 door kinderen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Eton" van Londen naar Dordrecht„Wo- cana" van Antwerpen naar Rotterdam „Teuna", „Zeeland", „Cornelia B."f „Hebe". „San Antonio" en „Catharina" alle van Antwerpen„Regeja" van Londen naar Belfeld. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Petros Nomikos" van BrakeAmeri- kaansch s.s. „Iberville" van Rotterdam „West Kyska" van Londen Zweedsch s.s. „Norita" van Marseille Duitsch s.s. „Nor den" van SouthamptonNoorsche s.s. „Rym" en „Regulus" van GentDuitsch s.s. „Pinnau" van Antwerpen Noorsch s.s. „Eldrid" van Antwerpen. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Prinses Juliana" naar Rot terdam (dokken) „Zeeland" naar Shore- ham„Rym" naar Oslo„Teuna" naar Dover „Hebe" naar Londen „Petros No mikos" naar Rio de Janeiro „Iberville" naar Bremen „West Kyska" naar Ant werpen „Norita" naar Esbjerg„Nor den" naar Gent„Pinnau" naar Helsing- fors „Eldrid" naar Noorwegen„Regu lus" naar Blyth. Gemengde zangvereeniging D.O.V. Het vereenigingsleven, behalve dat van de radio-omroepen, maakt een moeilijken tijd door. En daarin ligt ongetwijfeld ook de oorzaak, dat er een groot jaar ver streken was, sedert w$ D.O.V. voor het laatst op een uitvoering mochten hooren. Trouwens, de voorzitter, de heer A. Over weeg die Zaterdagavond een goed bezette Concertgebouwzaal het welkom kon toe roepen, bevestigde onze meening door de mededeeling, dat later op den avond de trekking zou plaats hebben van de ver loting, georganiseerd ter verkrijging van gelden om muziek aan te schaffen. Spr. bracht dank aan B. en W. voor de D.O.V. verleende toestemming, alsrrtede aan de donateurs, die, trots het missen van een uitvoering, trouw bleven, om ten slotte op te wekken tot het lidmaatschap der vereeniging, gedachtig aan de leuze „Zingen is gezond". Onder de kundige, muzikale leiding van zijn directeur, den heer Adriaan Hollaers, heeft het koor daarna een met zorg sa mengesteld programma uitgevoerd, dat allereerst vier a capella-nummers bood, ingeleid door „De molen" van Dina Ap peldoorn, dat gevolgd werd door „Woud gedachte" (oorspronkelijk „Waldandacht") van Franz Abt, een zeer melodieus lied, dat fijn werd genuanceerd en waarin de sopraan-solo wel voldeed (o.L wint het laatste solo-gedeelte aan uitdrukkings kracht, indien de herhaling door een bas geschiedt). Met het zingen van het groote, zware nummer „Lentedauw" van Ph. Loots leverde het koor een ware presta tie de stemgroepen zetten de canonische deelen over het geheel genomen vast in. Ook met „Afscheid" van G. Boedijn, met het luchtig refreintje, bewees het kleine koor, dat het tot mooie dingen in staat is. Op deze zuiver vocale kunst volgde het uitgebreide nummer „Hymne aan de kunst" van Jac. Bonset, dat met piano begeleiding van mevr. Brand-Bekker werd voorgedragen.' Ook dit werk was, mede door de hooge ligging van de sopraan partij en de sopraan-solo, een zware op gave, waarvan men zich nochtans lof waardig wist te kwijten. De soliste, mevr. Brandenburg, had een afzonderlijk applaus in ontvangst te nemen, waarbij ook mevr. Brand betrokken werd. Verdere afwisse ling in het programma werd betracht, door het uitvoeren met begeleiding van piano en een klein strijkensemble van drie geliefkoosde composities n.l. het „Bruids koor" uit „Lohengrin" van Richard Wag ner, „Donauzangen" van Ivanovici en Strauss' „Aan den schoonen blauwen Do- "nau". Zoowel in koor als in kleinere stem groepen-formatie (Ivanovici) bewezen de zangeressen en zangers deze werken wel te beheerschen. Van de instrumentalisten kregen mevf. S. Höfelein-Bekker (viool) en de heer B. Vleugels (cello) resp. in Ivanovici en Strauss gelegenheid met een kort solo-trekie op den voorgrond te tre den. De aanwezigen, die alle nummers met gullen bijval beloonden, waren voor de laatste drie al zeer erkentelijk aan een gedeeltelijke herhaling van „Den blauwen Donau" kon zelfs niet ontkomen worden. Vervolgens vond de trekking van de verloting plaats en daarna was het woord aan de tooneelisten, die zich de opvoering van het blijspel in één bedrijf door Jac. de Vos „Terug van de Kongo" tot taak hadden gesteld. Na afloop gezellig samenzijn. O. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Gisteren werd te Antwerpen de voetbal wedstrijd BelgiëNederland gespeeld het eenige Nederlandsche doelpuntde hekken van de staantribunes begaven zich, bij welk ongeluk verschillende gewonden te betreu ren waren. Hooge waterstand in de Visschers- haven. De hevige wind was oorzaak dat gister middag bij hoog water de stand van het water in de Visschershaven zoo hoog was dat de kelder van de N.V. Gebr. Polak dreigde onder te loopen. De kaaimuur is ter plaatse slecht. Alleen bij buitengewoon hoog water ondervindt men hiervan hinder, daar dan het water door den muur dringt, de grond daarachter verzadigd raakt, waar door dan het water onder de fundeering van het gebouw in den kelder terecht komt. Wanneer vannacht bij hoog water op nieuw water zou zijn binnengedrongen, zou de kelder geheel ondsrgeloopen zijn. Daarom heeft men de politie gewaarschuwd, die er voor gezorgd heeft dat de sluisdeuren wer den gesloten, zoodat erger werd voorkomen. Hoofdstembureau Middelburg. Bij K. B. van 31 Maart 1938 zijn benoemd voor het tijdvak van 16 April 1938 tot 15 April 1942 buiten den voorzitter, aan gewezen in art. 33, derde lid, der Kieswet bij het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in kieskring 12 Tot lid J. Onderdijk, wethouder gemeente MiddelburgA. D. Littooij, drukker en uit gever te MiddelburgP. M. Wolters, hoofd eener R. K. school te Middelburgmr. H. Doorenbos, secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, te Middelburg Tot plaatsvervangend lidC. van der Weel te MiddelburgJ. F. Heemskerk, lid van den Raad der gemeente Middelburg J. A. M. Lambermont, lid van den raad der gemeente Middelburg, Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland viert haar tien jarig bestaan. Op 10 Mei 1928 is te Goes opgericht de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Zij viert dus bin nenkort haar tienjarig bestaan. In verband hiermede biedt het bestuur aan alle gezin nen der leden een uitstekend verzorgd ge denkboekje aan. De burgemeester van Goes biedt hierin de 10-jarige vereeniging zijn hartelijke ge- lukwenschen aan. NederlandBelgië 11. Sportnieuws); Bij een ongeval tijdens automobielwed strijden, is een wagen op het publiek ingeredener zijn 10 dooden en vele gewonden. (Sportnieuws)] De onbewaakte overweg heeft weer een slachtoffer geëischt, .(Gemengd nieuws)] Grensdrama kost een menschenleven. (Gemengd nieuws); Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws); Een nieuwe verrassing te Oss j reorgani satie bij de marechaussee. (Binnenland); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De voorzitter der vereeniging, de heer mr. dr. Mes te Heinkenszand, spreekt zijn dankbaarheid uit over het totstandkomen der vereeniging en over het zegenrijke werk dat in de afgeloopen tien jaren is verricht* De secretaris, de heer A. de Lange te Goes, herinnert in zijn overzicht aan de op richting in 1928, voorbereid door enkele medici. Bij de oprichting traden 71 perso nen als lid toe en op 31 December jl. was het aantal leden, gegroeid tot 36.052. De vereeniging is de grootste van alle bij de federatie aangeslotene. Het overgroote deel van de inwoners van Zuid- en Noord-Beve land is er bij aangesloten. De uitkeeringen zijn in verhouding tot do lage contributie de hoogste in het land. Tot en met 1937 zijn 4832 leden in een ziekenhuis opgenomen geweest, terwijl aan genomen kan worden dat per 1 Juli a.s.r; wanneer de vereeniging 10 jaar in werking zal zijn, plm. 370.000 zal zijn uitgekeerd. Veerboot KortgeneWolf aartsdijk vastgeloopen. De Noord-Bevelanders hebben het gis teravond weer eens onderwonden, wat het zeggen wil op een eiland te wonen. Eerst stroomde des middags door het hooge water de veerdam te Kortgene over, zoodat om deze reden de dienst Kortgene- Wolfaartsdijk gedurende drie uren moest worden stopgezet. Pas om half zes was de veerdam vrij van water. Toen kwam er echter een andere moei lijkheid. De bo-ot voer toen naar Wolf aarts dijk om de Noord-Bevelanders weg te brengen en de reizigers uit Wolfaartsdijk op te halen. Daarbij deed zich echter het ongeluk voor, dat de boot bij het Wol- faartdijksche veer op een paal liep. Welke pogingen men ook aanwendde, de boot was niet vlot te krijgen. Uren lang werd er gewerkt. Hoe de stemming^ was onder de reizigers, (he al van drie uur af hun geduld óp de proef zagen gesteld, laat zich raden. Eerst tegen acht uur des avonds ver scheen de Provinciale boot uit Zierikzee, Deze kon echter door den sterken stroon] niet te Kortgene aanleggen. Het were half tien eer dit lukte. Passagiers en en kele auto's werden opgeladen. Maar aan gezien deze boot lang niet alle auto's koi vervoeren, waren nog meer vaarten noO' dig. Vannacht is de veerboot vlot gekomen Boot en steiger hadden wel averij opge- loopen, maar de diens' kon toch vanmorger weer functionneeren. Deze geschiedenis bewijst weer, lio< dringend noodig de brug is. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij Tange, Kanaalstraat 53 belastingplaatje bij van Veen, Nieuw- straat 28. Plannen tot oprichting van een mannenkoor* Naar wij vernemen bestaat het plan al hier een mannenkoor op te richten en za een dezer dagen een vergadering van be langstellenden te dezer zake plaats heb ben teneinde een mannenkoor op te rich tens

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1