Shelter HACCOU Financiëele maatregelen in verband met de verhoogde defensie-uitgaven EERSTE BLAD MAISON BAARS-SIJBRANTS 76e JAARGANG - NUMMER 77 VRIJDAG 1 APRIL 1938 STADSNIEUWS loopen 'Dames- en DackfishHoeden ij, ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Couranl UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De belastingverhoogingen zullen spoedig worden voorgesteld om nog voor een deel ten bate van den dienst 1938 te dienen Geen noodoffer in den vorm van een heffing ineens Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie wordt het Volgende ontleend. De Minister van Financiën heeft met waardeering kennis genomen van het vrij algemeen ingenomen standpunt, dat het de plicht der volksvertegenwoordiging is mede te werken aan het treffen van maat regelen ter voorziening in de uitgaven, welke een gevolg zijn van de versterking van de defensiemiddelen des rijks. Dat niettemin de Kamer niet achterwege meent te moeten laten de voorstellen op hun noodzakelijkheid, him doeltreffendheid en hun werking in sociaal-economisch op- zich te toetsen, is haar goed recht en kan naar het oordeel van. den minister slechts strekken tot verbetering dier voor stellen, dan wel tot een juister inzicht in de beteekenis daarvan. Een begrootingstekort van 85 millioen. Het reëele tekort der vastgestelde be grooting voor het jaar 1938 moet worden becijferd op 85.1 millioen. Dit tekort is uiteraard mede veroorzaakt door de stij ging van de defensieuitgaven. Deze uit gaven toch zijn, vergeleken met 1937, met niet minder dan circa 13.7 millioen ge stegen. Daarbij is er nog rekening mede te houden, dat in de primitieve begrooting 1938, in afwachting van het met Neder- landsch-Indië nader te plegen overleg over de verdeeling van de kosten der marine, de bijdrage deswege aan dat gebiedsdeel pro memorie was uitgetrokken. Het laat zich thans aanzien, dat de kostenverdee- ling, zooals deze voor 1938 zal gelden, het budget van het moederland nog met circa 3.7 millioen zal belasten. De wijziging van de dienstplichtwet (uitbreiding con tingent en verlenging eersten oefentijd) zal voorts voor 1938 nog beslag leggen op circa 9.4 millioen. Hierin rijn dan nog niet begrepen de kosten, veroorzaakt door de vervroegde invoering van de verlen ging van den eersten oefentijd, waartoe onlangs besloten is. Deze kosten zijn thans nog niet te overzien, doch worden zeer ruw geschat op 8 millioen. Recapitule rende kan derhalve gezegd worden, dat het rijk voor 1938, in vergelijking met de begroeting 1937, voor een meerdere uit gaaf voor de defensiedoeleinden staat van circa 34.8 millioen. Dit bedrag zal dan in de eerstvolgende jaren nog stijgen we gens rente en aflossing van de kosten voor moderniseering van het materieel der v/eermacht en kosten voor de kazerneering in verband met de wijziging der dienst plichtwet (berekend tegen 3 rente en aflossing in 40 jaren) met 9.9 millioen. Wegens meerdere aanbouwkosten vam de marine met 1.5 millioen, wegens meerdere exploitatiekosten en vervanging materieel 15.8 millioen. Tezamen 27.2 millioen. In 1942 het hoogtepunt bereikt. Men kan aannemen, dat deze stijging zich geleidelijk zal voltrekken, totdat zij op de begrooting voor 1942 ten volle drukt. Daarna zal onder overigens gelijke omstandigheden het totaal-bedrag wegens meerdere defensie-uitgaven zeer geleidelijk als gevolg van de regelmatige aflossing van de schuld, aangegaan voor de moder niseering van het materieel der weer macht, dalen. Op de begrooting voor 1939 zal, weder vergeleken met 1937, 44.8 millioen meer drukken. Op die voor 1940 52 millioen meer, op die voor 1941 60 millioen meer en op die voor 1942 62.1 millioen meer. Voor al deze uitgaven is thans geen dekking beschikbaar. Wanneer dan voorts in acht wordt genomen, dat overigens dus geheel afgescheiden van de niet ge dekte meerdere defensde-uitgaven de be grooting 1938 een reëel tekort op den ge wonen dienst vertoont van circa 71.4 millioen 85.1 millioen reëel tekort vast gestelde begrooting minus defensie-accres ad 13.7 millioen) dan is de omvang van de uitgaven, welke dekking vereischen, in beeld gebracht. Naast belastingverhooging kan uitga venbeperking een middel zijn tot beperking van de tekorten. Wat dit laatste middel betreft, handhaaft de minister rijn stand punt, dat het noodzakelijk is den bezui- irigingsarbeid voort te zetten. Met deze noodzaak voor oogen heeft hij zich verzet tegen voorzieningen, welke de staatsbe moeiingen weder aanmerkelijk kostbaarder zouden maken. Op dezen weg behoort naar zijn oordeel verder te worden gegaan. Het is echter de plicht van ons volk de handen ineen te slaan om de offers te brengen, welke de defensie thans ons land extra oplegt. Met groote vreugde heeft de mi nister dan ook kennis genomen van de of fers, waartoe reeds verscheidenen zich geheel vrijwillig de laatste dagen gedron gen gevoelden, in welke uitingen hij symp tomen ziet van het algemeen bij ons volk aanwezige gevoel, dat de tegenwoordige omstandigheden van elk onzer zware of fers vordert. De nieuwe uitgaven, waarvoor thans dekking moet worden gevonden, hebben dan betrekking op de vergrooting van het contingent, de verlenging van den eersten oefentijd, de moderniseering van het materieel der weermacht, de meer dere aanbouwkosten voor de marine, als mede de meerdere uitgaven voor exploita tie en vervanging in verband met een en ander. Deze uitgaven zullen naar raming be- loopen voor 1938 17,4 millioen, voor 1939 25,9 millioen, voor 1940 33,1 mil lioen, voor 1941 41.1 millioen en voor 1942 43,2 millioen. Indien nog meerdere uitgaven noodzakelijk blijken, zullen deze hieraan nog moeten worden toegevoegd. Een nationaal defensiefonds Men kan zonder overdrijving consta- teeren, dat bet als een eerezaak voor ons geheele volk moet worden beschouwd er voor zorg te dragen, dat de extra-lasten, welke de bijzondere internationale ver houdingen thans in het belang van ons volksbestaan. noodzakelijk maken, ook worden opgebracht. De gedachten van den minister gaan op grond van deze overwe ging in de richting van een afzonderlijke financiering van de bedoelde uitgaven door middel van een nationaal defensie fonds. Aldus zou voor de financiering van deze voor het geheele volk hoogst be langrijke zaak een vorm kunnen worden verkregen, welke een ieder in staat stelt zich daaromtrent een volledig oordeel te vormen. Om het noodzakelijke evenwicht tot stand te brengen, overweegt de minister een verhooging van het percentage der omzetbelasting, eventueel nog aangevuld met een matige verhooging der personeele belasting. Nu voor 1938 gerekend moet worden op een extra-uitgaaf wegens de vervroeging van de verlenging van den eersten oefen tijd, waartoe dezer dagen werd besloten, overweegt de minister een spoedige in diening van de voorstellen betreffende de nog te treffen belastingmaatregelen, op dat deze nog voor een deel ten bate van den dienst 1938 zullen kunnen strekken. Geen heffing-ineens. Inzake het voorgestelde noodoffer in den vorm van een heffing ineens, sluit de minister zich aan by de meening van andere leden, die van oordeel rijn, dat dit voorstel om verschillende redenen moet worden afgewezen. Al moge voor de toekomst het finan cieel aspect der rijksfinanciën weinig rooskleurig zijn, een zoo radicale en, ge zien den aanzienlijken teruggang in het nationaal vermogen en inkomen als ge volg van de laatste crisisperiode, zoo har de maatregel, welke bovendien tal van economisch ongewenschte repercussies ten gevolge zou hebben, acht hij onder de huidige omstandigheden volkomen onaan nemelijk. De spoedige indiening* van de aanvul- lingsbegrcoting voor defensie zal zooveel mogelijk worden bevorderd. In het algemeen kan de regeering wel meegaan met de geuite gedachte, dat een verbetering van 's lands financieelen toe stand te verwachten is vam een toene- ming vam de bedrijvigheid. Overigens vestigt zy er in dit verband nog de aandacht op, dat ook deze defen sie-uitgaven hetzij direct, hetzij indirect de bedrijvigheid hier te lande zullen sti- muleeren en dientengevolge de werkloos heid zullen verminderen. Reeds aanstonds nadat de noodzake lijkheid van versterking vam de defensie was gebleken, heeft de regeering aan het denkbeeld van een weerbelasting haar aandacht geschonken. Zij heeft echter na bestudeering van het in 1915 ingediende, doch later ingetrokken ontwerp van wet tot heffing van een weergeld en van de-s wijze, waarop het denkbeeld in enkele an dere landen, met name in Duitschlamd en Zwitserland, is uitgewerkt, van toe passing van dat denkbeeld moeten afzien. WAAR VLUCHTELINGEN STRANDEN. Vllssingen als tijdelijk asyï-Gastenkamers in het politie-bureau. De Zeeuwsche correspondent van de N. R. Crt. schreef aan zijn blad onder staande beschouwing over het vreemde lingenleed en de daaraan verbonden moei lijkheden waarmede de politie vrijwel dage lijks te maken krijgt. Hoewel wij reeds herhaaldelijk over hetzelfde onderwerp geschreven hebben, blijft het toch altijd belangwekkend, zoodat wij onzen lezers een dienst meenen te bewijzen door het volgende over te nemen Eiken dag omstreeks twaalf uur, rollen twee D-treïnen het static ;i van de Zeeuw sche havenstad binnen. De eene voert de reizigers uit het Noorden van Duitschland aan de andere vormt de verbinding met Zuid-Duitschland en de daarachter liggen de landen. De bestemming van de inzitten den der beide treinen, is niet het eind station aan deze spoorlijn op het vasteland. Na de noodige douane-formaliteiten te hebben vervuld, verdwijnen zij in de lood sen, die toegang geven tot de boot van de Zeeland, die hen spoedig na aankomst der treinen naar Engeland gaat vervoeren. Van Vlissingen zien de meesten niet meer dan de kloeke paarden, die, met bagage-wagens achter zich aan, tusschen den trein en de boot heen en weer draven, enkele douane- en stations-beambten, en het silhouet van den boulevard, dat hen tijdens de eerste minuten van de bootreis uitgeleide doet. Sommigen zien echter van Vlissingen, hoewel zij zulks niet hadden gedacht, weldra meer. N.l. den anderen dag, nadat zij van de Engelsche douane hebben vernomen, dat Engeland geen prijs op hun aanwezigheid stelt, en nadat de zelfde boot, die hen naar het beloofde land vervoerde, hen weer in Vlissingen aan wal heeft gezet. Den laatsten tijd is h6t aantal dergenen dat op deze wijze m-:t de boot van de Zeeland naar or.«r land terugkeert, sterk toegenomen. Tengevolge van de nieuwe situatie in Midden-Europa, die vele Oosten rijkers en Duitschers hun heil aan de over zijde van het Kanaal doet zoeken, en ten gevolge van het feit, dat Engeland rijn gastvrijheid belangrijke beperkingen heeft opgelegd. Voor degenen, die uit Midden- Europa komen, zijn een goed gezicht, een paspoort dat volkomen in orde is, en enkele ponden niet meer voldoende om de deur van Engeland te doen ontsluiten. Van de reizigers, die in Engeland niet worden toegelaten, en die per keerende boot naar het vasteland terug worden ge stuurd, zijn er heel wat, die in Vlissingen stranden. Zij wülen of durven niet meer naar hun land terug, beschikken niet over geld of over connecties rij hebben geen enkel plan voor de toekomst. Moedeloos leggen zij hun lot in handen van den com missaris van politie, den heer A. O. F. W. C. Gasinjet, die momenteel vrijwel iederen dag met tal van moeilijke kanten van het vreemdelingen-vraagstuk in aanraking komt. Want de emigranten, die in Enge land niet terecht kunnen, komen veelal ook niet in aanmerking voor een verblijfs vergunning in ons land of in andere lan den, en het behoort tot de taak van de politie der gemeente, waar zij rijn neer gestreken, te zorgen, dat zij uit ons land verdwijnen. Toen wij dezer dagen in de gelegenheid waren met den heer Gasinjet te spreken over de vluchtelingen, die in Vlissingen stranden, vroegen wij, waarom men de emigranten, van wie van te voren vrijwel vast staat, dat Engeland hen niet zal toe laten, niet reeds aan de Oostgrens van ons land tegenhoudt. Hij deelde ons mede, dat allen vporzien zijn van een reisbiljet tot Londen, dat ze alleen door ons land willen reizen, en dat de politie doorgaand verkeer niet kan weigeren. Het onderzoek, of er termen zijn iemand niet tot ons land toe te laten, begint eerst als hy zich hier te lande gaat ophouden, dus in dit geval als de boot van de Zee land hem weer in Vlissingen aan wal zet. Dan begint het raderwerk van justitie en politie te werken. Soms ontstaat een snel resultaat, doch het gebeurt ook meerma len, dat de Vlissingsche politie de vluchte lingen enkele weken onder haar hoede moet houden, omdat niemand er weg mee weet. Het valt niet altijd mee een oplos sing te vinden, die voor de betrokkenen, onder de gegeven omstandigheden, de minst onbevredigende is. Al dien tijd wonen de emigranten, die nergens welkom schijnen te zijn, in het Vlissingsche politie-bureau, dat uiteraard niet is ingesteld op een lang durig verblijf van personen, die niet mis dadig zijn in den zin der wet, doch die door de politieke constellatie in Europa vogelvrij zyn geworden. Geruimen tijd hebben gewone arrestan tencellen voor verblijfplaats der gestran- den gediend, doch hierin is gelukkig ver andering gebracht. De gemeenteraad heeft Laathêfn maar Zijn Shelter-jas is bestand tegen de hevigste stortbui. Shelter is water dicht en krimpvrij. Shelter kleedt spor tief en elegant Diverse modellen voor dames en he eren, in Gabar dine en Tweed. 19.7S 22.75 24.7S 26.75 29.75 cn hoger bescheminx^ ER BESTAAN VELE HEEQENHOEOEN MAAR HOEDEN VOOQ. HEEDEN KOOPT USD WALSfRAAT 32 Deze week speciale prijzen, f 1.95-2.25-3.95 en hooger. de hand over het hart gestreken, de noo dige gelden beschikbaar gesteld, en als ge volg daarvan heeft het politie-bureau thans de beschikking gekregen over enkele woon- en slaapvertrekken voor emigran ten, die eenvoudig zijn, doch die een be scheiden comfort bieden. Vaste waschta- fels, water-closets, vroolijke lichte tinten, wekken niet de indrukken, die bij de ge bruikelijke ruimten voor afzondering be- hooren. Het tijdelijk asyl in de Zeeuwsche haven stad, waar de golven der levenszee thans bijna iederen dag verslagen en wanhopige schipbreukelingen aanspoelen, heeft een be vredigende verbetering ondergaan. Een jubileum by P.T.T. Hedenmorgen vereenigde rich in een der lokalen van het telefoondistrictsbureel al hier het personeel van het district ter viering van het 40-jarig ambtsjubileum van den souschef, den heer D. Kuiper. Nadat de heer en mevrouw Kuiper, als mede hun schoondochter, per auto van hun woning waren gehaald en het feestelijk met bloemen versierde lokaal waren binnenge leid, werd eerst het woord gevoerd door het Hoofd van het Telefoondistrict, den heer J. W. Romyn. Spreker gaf een overzicht van de loopbaan van den heer Kuiper, waarbij hij in het bijzonder den nadruk legde op de trouwe plichtsbetrachting van den jubilaris en op diens prettig humeur, waardoor het samenwerken met den heer Kuiper voor allen steeds een genoegen is en als gevolg waarvan de verstandhouding onder het bureelpersoneel niets te wenschen overlaat. Voorts memoreerde spreker nog het vele goede, dat de heer Kuiper ook buiten den dienst tot stand heeft gebracht. Als blijk van waardeering spelde spr. den jubilaris een gouden draagmedaille, behoo- rende bij de eere-medaille in goud, verbon- - Dit nummer bestaat uit 4 bladen bericht de ontvangst eener nieuwe zending Onze sorteering is groot, onze modellen chique en onze prijzen matig. BELEEFD AANBEVELEND MET BELIJDENIS EEN KERKBOEKJE van Boekh. D'HUIJ Badhuisstraat 15 §e8»eurltwtssc«> van den di lag De belastingverhoogingen in verband met de grootere defensie-uitgaven zul len spoedig worden voorgesteld om voor een deel nog ten bate van den dienst 1938 te komen. .(Pag. 1, eerste blad)] Amerika heeft besloten slagschepen, boven 35.000 ton te bouwen. Ook in 1938 wordt extra hulp verleend aan werkloozen. (Pag. 1, derde blad)] Willem Kloos is overleden. .(Kunstrubriek)] De staking der Fokker-teekenaars ig vandaag niet doorgegaan. .(Luchtvaart)] Felle strijd in China. '(Buitenland)] Ook nog steeds verwoede gevechten in Spanje. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN den aan de Orde van Oranje-Nassau op de borst, welke onderscheiding het vorig jaar aan den heer Kuiper ten deel is gevallen. Voorts werd nog eeD radio-tafeltje aange boden. Als tweede spreker voerde de heer J. P, Willems van het Districtsbureel het woord, die den dank van het personeel overbracht voor de aangename wijze, waarop de heer Kuiper leiding weet te geven.. Vervolgens overhandigde met eenige toe passelijke woorden de heer D. Wagemaker, teekenaar van het districtsbureel, een oor konde, welke de loopbaan van den jubila ris op artistieke wijze in beeld weergeeft. Ook de chef-telefoniste van het telefoon kantoor alhier, mej. W. C. de Zomer, gaf uiting aan de hoogachting', welke ook bij de telefonisten voor den heer Kuiper wordt gevoeld. Zeer getroffen door de vele vriendelijke woorden, welke tot hem waren gesproken, en voor de aangeboden stoffelijke blijken van waardeering, dankte de jubilaris ten slotte alle aanwezigen en in liet bijzonder het Districtshoofd, den heer J. W. Romijn, voor hun medeleven op dezen dag, welke daardoor voor hem en zyn gezin een bijzon der feestelijke is geworden. Onder de vele aanwezigen merkten wij nog op den heer J. van der Bend, directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier. Na afloop van het officieele gedeelté bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Voor moderne CverlacmJcn ZelfkinJers kyamm s St. Jacobsstraat 7 - Tel. 494

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1