Yerste^Islad HEEMAF sl°™^s f QO.- de burgeroorlog in spanje 76e JAARGANG - NUMMER 75 WOENSDAG 30 MAART 1938 UIT DE PROVINCIE HENGELO een model, één prijs Jj| ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummer^ 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A ANGESLOTEN B IJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, ING ESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" IN CATALONIË WORDT HEFTIG GEVOCHTEN De Marokkaansche troepen onder bevél van generaal Yague zijn langs den Oos telijken oever van de Cinca verder opge rukt, uitgaande van de beide bruggeboof- den te Fraga en Mas al Correig. De cor respondent van Reuter hoorde gisteren te Mas al Correig uit de richting van Le- rida hevige ontploffingen en later op den middag stegen groote rookwolken op aan den horizon, zoodat men veronderstelt, dat de petroleumtanks van Lerida zijn opge blazen. Ten Zuiden van dé Ebro hebben de troepen uit Navarra dén tégenstand van de regeeringstroepen ten Oosten van Caspe gebroken. De troepen van Franco rukken thans voort zender op veel tegenstand te stuiten. Ook ten Oosten van Barbastro rukken da rechtschen op. Na een verbitterden strijd voor Caspe hebben de troepen van Franco den weg Fragamaella bereikt op ongeveer 18 kilo meter van Caspe. Uit Barcelona werd gemeld dat de re geeringstroepen tegenstand hebben gebo den en een tegenaanval hebben kunnen ondernemen. De hevigste gevechten zijn geleverd ten Zuiden van den Ebro en ten Zuidwesten van Alcaniz. Volgens te Barcelona ontvangen berich ten zijn de regeeringstroepen er in ge slaagd tegenover de rechtsche luchtmacht een groot aantal vliegtuigen in den strijd te brengen, welke de infanterie in staat stelden doelmatiger tegenstand te bieden aan de rechtsche aanvallen. Een oproep der regeering van Catalonië. De regeering der Catalaansche generali teit heeft gisteren een communiqué gepu bliceerd, waarin o.m. gezegd wordt „In deze uren, nu de vijand zijn krachten in spant om het Catalaansche grondgebied binnen te vallen, richt de generaliteit zich met een volledig geloof in de toekomst en vol vertrouwen in de deugden van ons volk tot alle Catalanen met de zekerheid, dat zrj hun plicht zullen doen voor de verdediging van de onaantastbare vrijhe den van Catalonië en de onafhankelijkheid en het behoud der republiek. De regeering der generaliteit doet een beroep op alle Catalanen voor het tot stand brengen van een mobilisatie van alle factoren en alle energieën in ons volk ter verdediging v,an het gebied en de historische en geestelijke waarden van Catalonië". Communiqué van Salamanca. Het communiqué van het groote hoofd kwartier meldt o.a. In den sector van Albarracin sloegen wij met kracht een aanval van den vijand af. Aan het front van Aragon zijn wij ver der opgerukt. De vijand deed een tegen aanval, doch moest zich met achterlating van meer dan 200 dooden terugtrekken. In den sector van Caspe braken wij den tegenstand van den vijand en hakten een vijandelijke brigade in de pan. In den sec tor ten Noorden van Fraga trokken wij over de Rio Cinca te Santa Lecina en be zetten verscheidene stellingen op den lin keroever, o.a. de dorpen Belver, Osso en Alduhevar. In den sector van Barbastro zijn wij eveneens op verscheidene plaatsen over de Cinca getrokken. Communiqué van Barcelona. Het ministerie van landsverdediging meldt o.a. Oostelijk leger. De opstandelingen slaag den erin, Barbastro te bezetten en de Rio Cinca tusschen Pueyo en Zaidin, Abizanda en El Grado te passeeren. In den sector van Fraga hebben wij op den linkeroever van de Rio Cinca en in de nabijheid der stad verwoed gestreden. In den sector van Caspe deed de vijand een hevigen aanval in de buurt van Maella en meer naar het Zuiden, zonder erin te slagen, veel veran dering in de stellingen te brengen. De luchtmacht der opstandelingen bom bardeerde in den ochtend Lerida. Tijdens een luchtgevecht haalden wij boven de stad drie vliegtuigen neer, twee ten Oos ten van Zaidin en nog een in de nabijheid van Albacete. In Andalusië sloegen wij een vijande lijken aanval op Comicabra Villagordo en Martin Alcaide af. Aan het Levantefront veroverden wij drie heuvels in de nabijheid van Valde- cuenca, Masegoso en Terriente. Bombardementen. De rechtsche luchtmacht heeft gister ochtend Tortosa gebombardeerd, waarbij elf personen gedood en verschillenden ge wond werden en aanzienlijke materieele schade werd aangericht. Ook Castellon werd gebombardeerd, en ook hier vielen talrijke slachtoffers. In den middag werd Tarragona vanuit de lucht gebombardeerd. Een bom kwam op een school terecht, waardoor verscheidene slachtoffers vielen. De bombardementen der burger bevolking. In het Engelsche Lagerhuis heeft Cham berlain gisteren een mededeeling betref fende het antwoord van Franco op de Britsche nota betreffende de bombarde menten op Barcelona o.m. gezegd, dat de Britsche regeering dat antwoord niet kan beschouwen als een voldoende rechtvaar diging van de bombardementen, gezien de uitzonderlijk groote verliezen aan men- schenlevens en de schade toegebracht aan de burgerbevolking dier stad. De regeering is er echter verheugd over te kunnen vast stellen, dat geen verdere bombardementen ten uitvoer zijn gelegd sinds de recente nota der Britsche regeering aan Franco werd gericht. Van het strqdtooneel. De rechtsche troepen hebben hedenoch tend vasten voet gekregen op den weg van Alcaniz naar Morélla op 17 K.M. ten zui den van Alcaniz. Zij zijn hemelsbreed nog 45 K.M. van Tortosa verwijderd. Het leger van generaal Aranda, dat vas ten voet gekregen heeft in de Sierra San Marcos, in het N.W. der provincie Castel lon, bevindt zich 45 K.M. van de haven Vi- narez. De gevechten, die zich gisteren in deze beide sectoren hebben afgespeeld, wa ren buitengewoon hevig. De regeerings troepen doen wanhopige pogingen om den opmarsch der troepen van Franco te stui ten en ondernemen tot dit doel aanval op aanval. Generaal Franco heeft persoonlijk het opperbevel op zich genomen over de recht sche strijdkrachten in Aragon. Begunstigd door schitterend weer hebben de rechtsche troepen voor Fraga heden ochtend den opmarsch aan beide zijden van den Rio Segre voortgezet. Om negen uur bevond de voorhoede van het leger vaa Yague zich op 12 K.M. van Lerida. Portbou gebombardeerd. Naar wordt vernomen, is Portbou heden nacht en bij het aanbreken van den dag tot driemaal toe hevig door rechtsche vliegtui gen gebombardeerd. De vliegtuigen richt ten hun bommen op den internationalen tunnel en op het station, waar talrijke goe derentreinen stonden. Twee personen zou den gedood zijn. STADSNIEUWS Manschappen van de kustartillerie uit Vlissingen bezetten het fort te Hoek van Holland. Na 16 jaren van afwezigheid van mili taire bezetting op het fort te Hoek van Holland is gisteren tengevolge van de uit breiding van de weermacht Hoek van Hol land weer garnizoensplaats geworden. Gis termorgen om 11.22 uur kwam de 4de school-compagnie van het regiment kust artillerie, pLus minus 60 man, uit Vlis singen, in volledige oorlogs-uitrusting aan het station te Hoek van Holland aan, waar een groot aantal inwoners van Hoek van Holland de militairen stond op te wachten. Aan het verzoek van de bestu ren van de vereeniging Algemeen Belang, van de V.V.V. en de middenstandsvereeni- ging Hoek van Holland, om bij de offici- eele weder ingebruikneming van het fort de vlaggen uit te steken, was met veel enthousiasme voldaan. Zoowel van open bare gebouwen als particuliere huizen waaide het rood-wit-blauw. breed uit, meldt de Msb. Nadat eerst een marsch was gemaakt door het dorp, arriveerde de troep onder commando van den lsten luitenant W. van Dort nabij het fort. De troep werd hier opgewacht o.m. door kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, ds. Van der Giesen, vlootpredikant te Vlissingen en den heer mr. J. B. de Klerk, administra teur van Hoek van Holland, die den bur gemeester van Rotterdam, mr. P. Droog- leever Fortuijn, die door ambtsbezigheden verhinderd was, vertegenwoordigde. De bevelvoerende officier gaf den troep over aan kapitein Van der Slikke met de mededeeling „Bezetting Hoek van Hol land aanwezig". Dan volgde een korte in spectie, waarna de troep werd toegespro ken door Kapitein Van der Slikke. Deze herinnerde aaa de wijziging der Dienst plichtwet en verklaarde namens den in specteur van de artillerie de vierde com pagnie thans voor opgericht. Spr. hoopte, dat de manschappen de rest van hun eer sten oefentijd in ware krijgstucht zullen doorbrengen. De bevolking van Hoek van Holland heeft met vertrouwen de mili taire bezetting ontvangen en het is dus de plicht van ieder soldaat dit verbluf vruchtdragend te doen zijn. Commando's weerklonkenen onder het „presenteert geweer" werd de vlag op het fort geheschen, ten teeken van de officieele wederingebruikneming. Kapitein Van der Slikke dankte de autoriteiten voor hun aanwezigheid en wenschte de bevolking geluk met het nieuwe garnizoen. Hierna heeft de heer mr. J. B. de Klerk namens den burgemeester van Rot terdam officieren en manschappen toege sproken. Spr. hoopte op een aangename en goede verstandhouding tusschen mili tairen en burgerbevolking en gaf de ver zekering, dat het gemeentebestuur alles zal doen om het verblijf van de militai ren te Hoek van Holland te veraangena men. Met een défilé voor commandant en ver dere autoriteiten werd de korte plechtig heid gesloten. Het eerste contingent, welke het begin vormt van het vaste garnizoen nam daar na zijn intrek in het fort, waar reeds volop bedrijvigheid heerschte. De Spaansche wijn verkocht. De twee vaten wijn die hier Indertijd op het strand zijn aangespoeld, werden dezer dagen in het openbaar verkocht. Veel lief hebberij bleek er niet voor te bestaan. De beide vaten, die een inhoud hadden van on geveer 550 liter, brachten in totaal slechts 111 op, dus 10 cent per liter. Verbetering Boulevard Bankert. Het Volksblad schrijft Nu de raad met algemeene stemmen besloten heeft den Boulevard Bankert na bij het Haventje van Meijer door te trek ken, mag worden aangenomen, dat reeds vrij spoedig met de uitvoering van het werk zal worden begonnen. Wij vernemen dan ook, dat de aanbesteding van het ver vaardigen en het leggen van een betonnen duiker binnen enkele dagen zal kunnen plaats vinden. Zooals bekend wordt het ge- heele werk in werkverschaffing uitgevoerd en zal het onder leiding staan van de Ned. Heide Mij. Een deel van. .het werk, nl, de glooiing en het vervaardigen van den dui ker zal worden, aanbesteed. De duiker zal ongeveer 80 meter lang worden. Wanneer een en ander gereed is, zal de ze worden voorzien van een stevig wegdek met aan beide zr'den een ba-eed wandelpad. Dit wandelpad zal een verlenging zijn van de trottoirs op den Boulevard Bankert. Het ligt in het voornemen dit nabij de pier nog te verbreeden, ter vijl ook de boulevard na bij de Zeevaartschool van wandelpaden zal worden voorzien. Waneer een en ander gereed is, zal de Vlissingsche promenade, waarvan vooral des zomers zoowel ioor inwoners, als door talrijke vreemdelingen een zeer druk ge bruik wordt gema'.kt, belangrijk verbeterd zijn. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur er nu ook in zal slagen met de P.Z.E.M. overeenstemming te bereiken over het elec- trische net, dat c - k hier nog bovengrondsch is en de omgeving zeer ontsiert. rubberjnat van autotreeplank bij sigaren winkel, Prins Hendrikweg 18 grijze da- mestasch inh. 1 huissleutel bij Slooff, Prin senstraat 25 zwarte haarstrik bij v. d. Leeuw, Beursstraat 9 en klein sleuteltje bij A. R. Miiller, Walstraat 94. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd paar grijze hand schoenen turnschoentje kaatsbal negen zegels van de „Magneet" beige dames- tasch met .inhoud bruine dameshand schoen en een bruine glacé heerenhand schoen en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentbruin dameshoedje bjj Martens, Vrouwestraat 21 ceintuur van mantel bij Clarisse, Noord9traat 71 2 cahiers bij Scheijbeler, Vrouwestraat 17 padvinders- riem bij Van Vlaanderen, Badhuisstraat 113 meisjeshandschoen bij Strijp, Keizers straat 12 paar glacé heerenhandschoene.u bij Louwrens, Irislaan 29 huissleutel bij Koetje, v. d. Spiegelstraat 51 gebreide meisjeshandschoen bij Labruijêre, Slijk straat 23 huissleutel bij Bulthuis, Wal straat 17 gespikkelde mantel bjj Rade maker, Irislaan 8 zwarte meisjesschoen bij Huiszoon, Glacisstraat 18 voetbal bij Kranendonk, Sottegemstraat 79 blauwe damesschoen bij Quasters, Bakkersdorp- laan 10 kaatsbal bij Weijermans, Verk. Quakkelaarstraat 139 oorbelletje bij Fliers, Koestraat la damesportemonnaie met inhoud bij Bekkers, Walstraat 89 zwart fluweelen boodschappentasch bij De Hooge, Kasteelstraat 2 vulpotlood bij v. d. Eijk, C. Buskenstraat 12 rijwielbelasting- merk bij Groot, Vriidomweg 14bspeldje met 3 klompjes bij Wisse, Deurloostraat 1 Vüssïngsch scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Oranje-Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Cormoran" van Londen naar Bröhl „Riebo", „Europa", „Antares", „Albula" en „Meeuw", alle van Antwerpen. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Hinry" van Norrköping. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Meeuw" naar Londen „Anta res" naar Truro „Albula" naar Ports mouth „Europa" naar Fremington „Hin ry" naar Port Madoc. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onsie Tijdinghal. Het He bataJjon van het regiment jagers heeft Dinsdag zijn nieuwe garnizoen in de Generaal Kromhoutkazerne te Tilburg be trokken. Op het Wilgenplein hield de com mandant van het veldleger, luitenant-gene raal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, een toespraak. Het He bataljon van het 16e regiment infanterie uit Amersfoort, dat zijn intrek heeft genomen in de hofstede Oud-Bussum, werd Dinsdagmiddag feestelijk in de ge meente Huizen ontvangen. Opgravingen te Emelisse spoedig beëindigd De werkzaamheden in de Emelisse-weië kunnen deze week beëindigd worden. De grond is dan geëffend en de heuvelachtige weide, waar het vroegere Noordbeveland- sche dorp gestaan heeft, is dan in bouw land herschapen. De arbeiders zijn nu be zig, om de laatste hoogten af te graven. Maar dit werk valt niet mee, schrijft de Tel. Er komen n.l. zulke zware fundamen ten bloot, dat de arbeiders nog groote moeilijkheden zullen moeten overwinnen. Er ligt dan ook momenteel zeer veel puin met brokken steen van een meter in het vierkant op het terrein. Met breekijzers worden de muren van het fundament ge sloopt. Het is duidelijk, dat de muren af komstig zijn van een groot officieel ge bouw (misschien wel parochiekerk). De steen hiervan is nog vrij gaaf, zulks in te genstelling met andere plaatsen op het ter rein, waar de steen gebrokkeld is. Jammer is het, dat de wei niet afgegra ven is volgens wetenschappelijke methode. Er zou dan veel meer te zien geweest zijn, o.a. den aanleg der gebouwen en hun groot te. Maar wegens financieele redenen kon het werk niet met de vereischte zorgvul digheid uitgevoerd worden. De landwinning moge voor de eigenaars een overwinning zijn, voor de wetenschap werd zij een tra gedie. Deze tragedie is nog grooter gewor den door het vinden van den vierden graf kelder. Direct na het blootkomen hiervan is het Zeeuwsch Genootschap voor Weten schappen te Middelburg gewaarschuwd. Maartwee dagen later was de kelder totaal geruïneerd. Wie dat heeft gedaan is onbekend. De wei is thans voor het publiek gesloten. Ernstig ongeluk. Onder de gemeente Hontenisse Ter hole heeft hedenmorgen een ernstig ver keersongeval plaats gehad. Eenige scholie ren reden per rijwiel op het langs den weg gelegen rijwielpad, toen op een gegeven moment de 15-jarige L. W., wonende te Hontenisse, een meisje, eveneens gezeten op een rijwiel, wilde passeeren. Beiden kwamen met elkander in botsing. Het meis je kwam met haar rijwiel in een naastbij gelegen sloot terecht, terwijl de jongen tij dens zijn val in aanraking kwam met een juist aldaar passeerenden vrachtauto uit Noord-Holland. De jongen bekwam zeer ernstige verwondingen aan het hoofd en werd een in de buurt staande woning bin nengedragen, terwijl twee spoedig ter plaat se verschenen doktoren de eerste hulp ver leenden. De toestand van den jongen is bedenkelijk. Naar wij vernemen, moet de chauffeur van den passeerenden vracht auto geen schuld treffen. De politie stelt een onderzoek in. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §d»eurlcnï«s<if «on ei©ti Jng In Catalonië wordt nog steeds hevig gestreden. (Pag. 1, eerste blad)< De Roemeensche regeering is afgetre den. (Buitenland)] Wetsontwerp ingediend inzake belas tingheffing van naamlooze vennoot schappen. (Binnenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN VESTIGINGSWET-KLEINBEDRIJF. Examens 1938 voor het middenstands diploma algemeene handelskennis. De drie Nederlandsche Middenstandsbon den brengen ter algemeene kennis, dat ia Juni a.s. voor het eerst de examens voor het Middenstandsdiploma algemeene han delskennis zullen worden afgenomen. De deelneming aan deze examens staat open voor een ieder, ongeacht de opleiding, welke werd genoten. Het afnemen der examens geschiedt onder rechtstreeksch toezicht van het departement van economische zaken. Deze examens bestaan uit normaal examen (A), waaraan door een ieder vrij kan worden deelgenomen, en het speciaal examen (B), waaraan alleen kunnen deel nemen zij die op 1 Juli 1938 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en op dien datum reeds vijf jaar in een tak van detail handel, ambacht of kleine nijverheid werk zaam zijn. Het normale examen bestaat uit een schriftelijk en een mondeling gedeelte, af te nemen resp. op 1 Juni en van 22 Juni a.s. af. Het speciale examen voor ouderen houdt bijzonder rekening met de ervaring, welke reeds in de practijk van het bedrijfs leven werd opgedaan en wordt alleen mon deling afgenomen. Dit examen sluit onmid dellijk aan bij het mondeling gedeelte van het normale examen en zal dus op een of meer der laatste dagen van Juni plaats vinden. De examens worden bij voldoende deel name namens de Middenstandsbonden afge nomen in de navolgende plaatsen des lands Leeuwarden, Groningen, Emmen, Apel doorn, Amsterdam en Rotterdam door het instituut voor Middenstandsontwikkeling (Kon. Ned. Middenstandsbond). Zwolle, Enschede, Nijmegen, Roermond, Tilburg, Utrecht, Alkmaar en 's-Graven- hage door de onderwijscentrale N.R.K.M. (Ned. R.K. Middenstandsbond). Middelburg, Arnhem, Amersfoort en Dordrecht door d- onderwijscommissie van den Christelijken Middenstandsbond. De mogelijkheid wordt verder overwo gen om het examen bovendien nog te doen afnemen in Temeuzen, Assen en Eindho ven. Voor de inschrijvingen voor het examen, welke tot 15 April e.k. kunnen geschieden, is door de Middenstandsbonden met mede werking van het departement van Econo mische zaken een centraal secretariaat der examens gevormd, dat gevestigd is 2de Van den Boschstraat 40 te 's-Gravenhage. Verdere inlichtingen omtrent de examens zijn uitvoerig vermeld op de inschrijfformu lieren, welke gratis verkrijgbaar zijn aan de navolgende adressen Instituut voor Middenstandsontwikkeling, Mauritskade 33b, 's-Gravenhage, bureau Onderwijscentrale N.R.K.M., Mauritskade 23, 's-Gravenhage bureau Christelijke Mid denstandsbond, dr. Kuyperstraat 3, 's-Gra venhage, centraal secretariaat der examens middenstandsdiploma's alg. handelskennis, 2de Van den Boschstraat 40, 's-Graven- Aan deze adressen zijn op schriftelijke aanvrage, onder bijsluiting van 15 ct. aan postzegels, tevens verkrijgbaar een exem plaar van de exameneischen en van het examenreglement. Vereeniging tot Chr. Wijkverpleging op Walcheren's N.W. deel. Aan het jaarverslag over 1937 van de vereeniging tot Christelijke Wijkverpleging op Walcheren's N.W. deel ontleenen wij Er zijn nu drie zusters werkzaam in 8 Verkrijgbaar bij: W. B. VAN DEN BERG ZONEN Bellamypark 52, Vlissingen, Telefoon 446

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1