De burgeroorlog in Spanje 76e JAARGANG - NUMMER 74 DINSDAG 29 MAART 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE EERSTE BLAD Sd»e«rl<«S»»ti| Mtti» Jew Jofl ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courani UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bfl vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALO.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU B L I C ITEI TSW A A RD E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAND S CHE DAGBLADPERS" Hevige gevechten in Catalonië BARBASTRO STAAT IN VLAMMEN De stad Barbastro, die gisterochtend door de rechtsche afdeelingen werd bereikt, staat in vlammen. Men vreest, dat slecht3 een ruïne zal overblijven. De inwoners wer den Zondag reeds geëvacueerd. Volgens Radio-Nacional hebben weinig steden zoo geleden als Barbastro. Het ra diostation heeft medegedeeld, dat volgens verkregen inlichtingen op 26 September j.l. de burgemeester der stad en 37 nonnen vermoord zijn, terwijl m totaal 500 men- schen om het leven zouden zijn gebracht. Lerida gevallen? Door Salamanca en andere radiostations der opstandelingen werd gisteren medege deeld dat Lerida genomen is. Deze berichten zijn echter tot dusver nog niet bevestigd. De snelle opmarsch van Franco welke den oorlog in Catalonië heeft verplaatst bedreigt de verbindingsmiddelen van de regeering in de provincie Huesca en in de Wij rukten eveneens op den linkervleugel op en bezetten Barbastra, Fornillo, Termi- san, Monezma en Las Torretas. In den sec tor van de rivier de Gallego bezetten wij Ipies, Jabarella, Laisisco, Layes, Lanave, San Vincent e en Serne. Aan het front van Jaen in den sector van Alcala la Real, verbeterden wij onze eerste linies en namen bezit van den berg Allozo en de vlakte van Cornibaca. Negrin spoort bevolking aan te volharden in verzet. Gisteravond heeft minister-president Ne grin voor de radio de redenen van den snellen opmarsch der rechtschen in Aragon uiteengezet. Hij betoogde, dat de hevigheid van den aanval een gevolg is van de haast, die de totalitaire staten hebben om de kaart van Europa te wijzigen. De buiten- landsche strijdkrachten gebruiken een machtig oorlogsmateriaal. Millioenen menschen, zoo ging de pre- Pyreneeën. Het lot van Spanje hangt than.? af van de weerstandskracht van Catalonië en de mogelijkheid om de verbindingen met het zuiden te handhaven. Barcelona is kalm, nog steeds zijn werk lieden bezig met het wegruimen van dp puinen van het jongste bombardement en het bergen van lijken. Op de muren zijn opschriften aangebracht om de bevolking aan te sporen tegenstand te bieden aan de rechtschen. Nog steeds doen geruchten over een mo gelijke Fransche inmenging de ronde, doch het half-officieele blad van Guardia, ont kent, dat de Catalanen overwegen van Ca talonië een Fransch protectoraat te ma ken. De kuststeden Tarragona, Castellon en San Vincente de Calders zijn gisteren op nieuw gebombardeerd. Het ministerie van landsverdediging heeft in een officieel communiqué medegedeeld, dat de regeeringstroepen sedert gisteroch tend bij Fraga den vijand uit zijn stelling, welke de stad en de rivier beheerschten, verdreven hebben. Ten zuiden van de Ebro heeft de vijand de Muela de Tolodeya be zet. Bij Caspe werden hevige aanvallen af geslagen. In Andalusië, in den sector Alcau- dete, werden krachtige aanvallen op Los Ciercos en Carnicabra afgeslagen. De troe pen van Franco hebben driehonderd ge sneuvelden op het slagveld achtergelaten. In het communiqué van het groote hoofd kwartier van Franco werd gisteren o.m. gezegd Op den rechtervleugel braken onze troe pen aan het front van Aragon den tegen stand van den vijand en bezetten verschei den dorpen en eenige heuvels en bergtop pen. De legionnaires verijdelden eenige te genaanvallen en bezetten vervolgens volko men het bergmassief van Mirablango. De troepen in den sector van Fraga bezetten Mequinenza. De strijdkrachten, die meer in het noorden opereeren, bereikten den oever van de Cinca en bezetten Pomar Estiche, Santa Lecina, Alcolea de Cinca, Ontinena en Lasena. mier voort, hebben belang bij het resultaat van onzen strijd. Noch de kanonnen, noch de vliegtuigen, noch de manschappen, die de opstandelingen uit het buitenland ge stuurd krijgen, zullen de regeering dwin gen, een compromis te aanvaarden. Inte gendeel, iederen dag voelt de regeering zich krachtiger in het verlangen tegenstand te bieden, want tegenstand bieden beteekent overwinnen. Negrin gaf vervolgens toe, dat de top- stand moeilijk is. Echter zoo zeide hij, de twee landen, die het Spaansche grondge bied binnengedrongen zijn, zijn genoodzaakt snel te handelen, hetgeen de oorzaak hun ner nederlaag zal zijn. Tegenstand bieden moet het parool zijn van hen, die aan het front strijden evenals van hen, die achter het front werken, de eersten met weinig wapens, de anderen met weinig brood. Tenslotte deed Negrin nog eens een be roep op de arbeiders, de oorlogsproductie op te voeren. Communiqué der regeering over Italiaansche deelneming. De beschuldiging, dat 5000 man Italiaan- sche troepen in de afgeloopen maand op het gebied der opstandelingen zijn aange komen, werd in een gisteravond gepubli ceerd officieel regeeringscommuniqué me degedeeld. Verklaard wordt, dat in den loop van de maand 162 Duitsche en 250 Italiaanse!; vliegers op het rechtsche grondgebied zijn aangekomen, zoomede 71 Italiaansche mi litaire technici, 18 vliegtuigen en 15 tanks Duitsche schepen, welke Duitsch oorlogs materiaal vervoerden, werden gewoonlijk geconvoyeerd door den Duitschen kruiser „Emden". Men zegt dat deze schepen te Bilbao zijn aangekomen. Twintig Italiaansche snelvarende motor booten, die een snelheid van 55 .mijlen per uur kunnen bereiken en bewapend zijn me*- twee torpedolanceerbuizen en twee met Duitschers bemande duikbootflottieljes zijn bij Cadiz waargenomen. De schipbrug. In een redactioneel commentaar maakt de Middelburgsche Courant van gisteren enkele opmerkingen over de eventueele tij delijke verplaatsing van de Vlissingsche schipbrug. Na enkele opmerkingen over de niet van deskundigheid op journalistiek gebied ge tuigende uitlatingen in de jongste gemeen teraadszitting (wij wezen hier ook in ons raadsoverzicht reeds op), vervolgt het blad: „Men houde in Vlissingen toch wèl in het oog, dat de kwestie der, ook door ons hoog gewaardeerde en naar de mate onzer krach ten gaarne mede bevorderde, goede nabuur schap naar deze of naar gene richting met deze schipbrugzaak niets te maken heeft. De zaak is simpelweg deze: de Stations- brug te Middelburg wordt een kwartaal, dag en nacht voor alle verkeer afgesloten. Hier is geen ander hulpmiddel dan een hulpbrug m o g e 1 ij k aan den eenen kant van het kanaal Zeelands hoofd stad met z'n de facto 20.000 inwoners, aan den anderen kant van het kanaal het spoor wegstation en den weg naar overig-Zeeland en overig-Nederland. De dichtstbijzijnde om rit (over Soeburg) vergt tien kilo meter. Dat kan toch niet voor drie maanden? Nu moet er dus een hulpbrug ko men. Waarvandaan? Dat is zaak van den Rijkswaterstaat. Die moet het weten, ons laat het koud. Die bouwt een hulpbrug, of haalt zich ergens een schipbrug. Bij Hedel, in Vlissingen, of van waar dan ook. Wij, in Middelburg, zeggen zelfs, als goede buren is het voor u, Vlissingers, zóó verschrikkelijk lastig als gij, althans sommigen uwer, het wel willen doen vóórkomen, dan hopen wij voor u, uit een oogpunt van goede buur manschap, dat de Rijkswaterstaat elders misschien een halfsleetsch bruggetje op den kop kan tikken, of dat hij een andere op lossing weet. Maa.r, waarde Vlissinger vrienden: laat. ons er buiten, wam: wij Middelburgers staan buiten deze zaak: het is ons dit maal om 't even waar de hulp vandaan komt Hoewel misschien overbodig, willen wij hier nog aan toevoegen, dat niemand hier ter stede er de Middelburgers van verdenkt dat zij er op uit zijn om ons de schipbrug tijdelijk afhandig te maken. Het is voldoen de bekend, dat het hier om een Water staatsaangelegenheid handelt. En juist om dat de beide gemeenten er eigenlijk weinig zeggenschap in hebben, pleiten wij met te meer vrijmoedigheid vóór behoud van de brug te Vlissingen. Er staan ernstige na- deelen voor vele, ten deele neringdoende, ingezetenen tegenover en voordeelen biedt een en ander voor Vlissingen wel te ver staan niet. Het gaat hier in geen enkel opzicht om een belangenstrijd tusschen Middelburg en Vlissingen. Maar eenvoudig om een ver dediging van Vlissingsche belangen tegen over Waterstaatsbelangen. En wij denken er niet aan om de beteekenis van de laatste te kleineeren, laat staan te ontkennen. Maar het berokkenen van schade aan Vlissing sche ingezetenen mag uitsluitend een feit worden, als iedere andere oplossing beslist onmogelijk is. En daarom hopen wij, dat het gerezen verzet Waterstaat aanleiding zal geven om nog eens ernstig te over wegen of het inderdaad uitgesloten moet worden geacht om op andere wijze in de verkeersbehoeften bij de Middelburgsche stationsbrug te voorzien. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag heeft het bij de Kon. Mij. „de Schelde" alhier gebouwde motorschip „Ruys", voor rekening van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam, op de Noordzee zijn officieelen proeftocht gemaakt. De heer W. Ruys Bzn. heesch de reederijvlag, met welke plechtigheid het schip van de bouwers werd overgenomen. De Chineesche matrozen hadden zich duchtig gewapend tegen de hevige koude die plotseling was ingevallen. De heer A. Lieven heeft Zondag te Den Bosch het wereldduurrecord van een mo torboot out-board-klasse X verbeterd. P.S.V. werd door een 60 overwinning op Bleijerheide, kampioen van het Zuiden. De „Ruys" komt op de haven van Vlis singen. Tijdens de lunch gedurende den officiee len proeftocht. Kapitein K. U. Noordenbos aan het woord. De nieuwe verkeersbrug over het Merwe- dekanaal bij Loenersloot is Maandagmor gen voor het verkeer opengesteld, waar door de oude draaibrug, die voor het ver keer een belangrijke belemmering betec- kende, heeft afgedaan. De nieuwe flottieljeleider der Nederland- sche Marine, Hr. Ms. „Tromp", is Maan dagmiddag van de Ned. Scheepsbouw Mij., waar het schip gebouwd werd, voor een technischen proeftocht naar de Noordzee vertrokken. De stand der werkloosheid. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen1 drukker, 16 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 8 metselaars, 10 opperlieden, 16 schilders, 3 stucadoors, 11 timmerlieden, 3 ververs, 2 vlechters, 2 opzichters, 2 machinaal-houtbewerkers, 2 meubelmakers, 1 politoerder, 2 stoffeer ders, 6 kleermakers, 3 schoenmakers, 79 metaalbewerkers, 8 brood/banketbakkers, 9 slagers, 4 tuinlieden, 3 magazijnbedien den, 6 reizigers/agenten, 6 winkelbedien den, 6 chauffeurs, 11 kellners, 26..1oopers, 3 portiers, 4 sleepers, 47 transportarbei ders, 22 kantoorbedienden, 1 musicus, 5 onderwijzers, 32 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matro zen enz), 166 losse arbeiders. Vrouwen2 kleermaaksters, 1 winkel juffrouw, 4 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 7 dienstboden, 8 werksters. Tcitaal 553 ingeschrevenen, waarvan 125 in de werkverschaffing. Vorige week 522 personen. Alzoo een vermeerdering van 31 werkzoekenden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Excelsior" van Londen naar Frankfurt „Zeehond" van Antwerpen„Wega" van Gent„Agina" van Antwerpen. Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Cremon" van Antwerpen Engelsch s.s. „Dunstaffnage" van Hamburg Grieksch s.s. „Efploia" van Seriphos. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Zeehond" en „Wega" naar Londen„Agina" naar Plymouth„An- tares" naar Antwerpen „Cremon" naar Bremen„Succes" naar Zeebrugge „Ef ploia" naar Herrenwijk. Procedure over subsidie aan de N.V. Spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland. Voor de civiele kamer van het Haagsche gerechtshof zijn gistermiddag de pleidooien gehouden in een procedure tusschen de ge meente Heinkenszand en de N.V. Spoor wegmaatschappij Zuid-Beveland. De gemeente Heinkenszand had zich in 1921 verbonden om gedurende 50 jaren aan deze N.V. een jaarlijksche subsidie van 647.15 toe te kennen voor het in exploi tatie brengen en houden van de destijds voorbereide spoorwegverbinding op Zuid- Beveland. Met den aanleg werd in 1924 na langdurigen strijd om de vraag of deze verbinding nog wel nuttig zou zijn, begon nen. en in Mei 1927 werd de spoorweg ge opend. De exploitatie werd aan de S.S. toevertrouwd. In 1934 werd evenwel op deze spoorlijn het personenvervoer stop gezet en op grond daarvan achtte de ge meente Heinkenszand geen aanleiding meer voor handhaving van het subsidie aanwe zig, daar zij bij het goederenvervoer, dat gehandhaafd bleef, geen belang had. De N.V. wilde genoegen nemen met vermin dering van het subsidie met 1/3, doch de gemeente besloot tot algeheele stopzetting van de subsidieering. Daarop stelde de N.V. een vordering te gen Heinkenszand in, tot betaling van 1051.62 (nl. een deel van het subsidie over 1934 en het volle bedrag over 1935) welke vordering door de rechtbank te Middelburg werd toegewezen. De raad van Heinkenszand ging in be roep bij het Haagsche gerechtshof, waar voor gisteren mr. F. W. Adriaanse uit Mid delburg namens de gemeente Heinkens zand vernietiging van het vonnis pleitte. Mr. Adriaanse herinnerde eraan, dat in 1922 in eenige protestvergaderingen een groep onder leiding van den heer Labrijn den aanleg heeft bestreden oimdat zij er geen nut van verwachtte en dat wei dui delijk is gebleken hoezeer deze een uit stekenden kijk op de toekomst heeft ge had. De spoorweg is een doodgeboren kind met een lam handje gebleken. De aanleg heeft millioenen gekost en de exploitatie heeft enorme bedragen verslonden. Daar tenslotte de spoorwegmaatschappij het personenvervoer geheel stopzette, achtte z.i. de gemeente terecht geen aanleiding meer voor de voortzetting van het sub sidie aanwezig. Mr. C. R. C. Wykerheld Bisdom, voor de N.V. pleitend, betoogde, dat de subsidi eering moest worden opgevat als een an- nuïteitsleening voor den aanleg en exploi tatie, waartoe met andere belanghebbende lichamen ook de gemeente Heinkenszand zich had verplicht en dat, ook al is het personenvervoer stopgezet, de lijn toch Dit nummer bestaat uit 2 bladen Hevige gevechten in Catalonië Franco rukt op. (Pag. 1, eerste blad), Gisteren is een Britsch militair vlieg tuig verongelukt. (Luchtvaart); Wilde jacht op een automobilist, die na een aanrijding doorreed, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. (Gemengd nieuws)! Doodelijk verkeersongeval te Rotter dam. (Gemengd nieuws)/ Vandaag hebben verschillende plaatse^ garnizoen gekregen. (Marine en Leger.)] ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN REIZIGERS OPGELET Tal van reizigers zijn de laatste dagen zij het dan ook door eigen schuld gedupeerd, doordat zij van den trein gebruik wilden maken doch geen rekening hielden met het feit, dat jl. Zondag in België de zomertijd is ingegaan. De treinenloop in ons land onder gaat hierdoor verschillende wijzigin gen; en men doet dus verstandig om zijn spoorboekje nauwkeurig te raad plegen en in de komende weken niet op zijn geheugen te vertrouwen, wan neer men van een bepaalden trein gebruik wil maken. Wij vestigen er tevens de aandacht op, dat ook de machines van de K.LM. op andere tijdstippen vertrekken en aankomen. (met goederenvervoer) in exploitatie wordt gehouden. Zoo liggen ook in de Haarlem mermeer en in Zuid-Limburg spoorlijnen, die geen personen, doch alleen goederen vervoer hebben. Het zou bezwaarlijk aan gaan, vol te houden, dat deze lijnen niet „in exploitatie" zijn. De N.V. heeft door vermindering van het subsidie met 331/3 erkend, dat het belang voor Heinkenszand bij de exploitatie-voortzet ting is verkleind, doch de gemeente kan zich z.i. niet aan de subsidieering geheel onttrekken. Het Hof zal 2 Mei arrest wijzen. Praimenboomen in Zeeland in bloei. Zooals gemeld staan de vroege pruimen- boomen op Zuid-Beveland en Walcheren thans in vollen bloei. De eerste kersenbloesem is ook al gezien, zoodat de verwachting is gerechtvaardigd dat de Zeeuwsche kersen- en perenboomen tegen Paschen zullen bloeien. Vrijwillige voldoening van belasting. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens te weinig betaal de belastingnaar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der di recte belastingen te Goes 2418.58 belasting (zonder nadere aanduiding) bij den ontvanger der directe belastingen te Terneuzen 300. Coöperatie en vrye handel. Bij de jongste periodieke verkiezing voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg stelden de coöperatoren tegen- candidaten, doch leden daarmede een échec. Thans moet er voorzien worden in da vacature wijlen den heer Klijberg, die zit ting had voor de afdeeling kleinbedrijf. Van de zijde van den vrijen handel zal men rekening h juden met het feit, dat de overledene als katholiek vertegenwoordiger van Vlissingen zitting had en zal men ver moedelijk den heer H. B. A. van Hal, al daar, candidaat stellen. Maar ook de voorvechters van de coöpe ratie zitten niet stil en alles wijst er op, dat het op 6 April niet met enkele candi- daatstelling zal afloopen. De verkiezings machine zal weer ran den gang moeten. Nieuw spoorwegviaduct bij Kloetinge aanbesteed. Vanwege den rijkswaterstaat is heden te 's-Gravenhage aanbesteed het maken van

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1