TRIUMPH DAN ROOK SIGARET EERSTE BLAD Kees Heider 76e JAARGANG - NUMMER 72 ZATERDAG 26 MAART 1938 COOPVAERT zijn ze op z'n leukst ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men èen abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VHssingsclie Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISS1NGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bg driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A N G E S L O T E N BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD D OOR DE VEREEN1G1NÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. STADSNIEUWS RAADSOVERZICHT een belangrijke agenda. In de Vrijdagmiddag gehouden zitting van den VUssingschen gemeenteraad hoeft de heer van Oorschot in verband met een ingekomen adres aangedrongen op het on derbrengen van het college van regenten van het Gasthuis bij den Dienst van So ciale Zaken. Enkele gevraagde ontslagen werden eervol verleend en de Raad voor- zag in een vacature in de commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De belangrijke boulevard-verbetering waarover wij reeds eerder schreven, werd goedgekeurd en vele raadsleden hebben hier hun voldoening over kenbaar gemaakt. Tevens werden in dit verband verschillen de wenschen geuit o.m. met het oog op het voetgangers-verkeer de bestaande wande ling rond het haventje van Meijer blijft in tact en er zullen verschillende trottoirs worden aangelegd. Ook kwamen de loonen der te werk te stellen arbeiders ter sprake. Over het algemeen werd dit voor de ge meente zoo belangrijke voorstel echter met groote ingenomenheid begroet en dan ook met algemeene stemmen aangenomen. De Raad besloot de speelplaats van de Oranjeschool belangrijk uit te breiden en het terrein in eigendom over te dragen aan de vereeniging tot bevordering van Chris telijk onderwijs. De besturen der bijzondere scholen krijgen de gevraagde voorschotten op de exploitatievergoeding over het jaar 1938. De rentevoet 5 van de beide lee ningen ten bedrage van 7500 resp. 2500 waarvoor de gemeente garant is ten gun ste van de Vlissingsche Zwemclub, werd verlaagd tot 3% waarna een wijziging in de gemeentebegrotingen 1937 en 1938 werd aangevraagd. In verband met een in dien zin geuit verzoek, zegde de voorzitter toe, dat de raadsleden voortaan ook van te voren van begrotingswijzigingen kennis zullen nemen. Bij dit punt werd van s.d.- zijde nog de opmerking gemaakt dat de Raad overrompeld is met de kwestie van de brandweer-kazerne ook uitte men zijn teleurstelling over het feit, dat de kazerne gebouwd zal worden tegen loonen, die nog beneden de ter plaatse geldende en die zijn al laag liggen. De raadsvoorzitter achtte een en ander toch in ieder geval met het oog op de werkverruiming van belang en spr. was dankbaar dat Vlissingen met hulp van het Werkfonds straks over een mooie brandweerkazerne zal kunnen beschikken. De subsidie aan Maatschappelijk Hulp betoon werd tot 140.000 verhoogd en de heer van Oorschot wraakte in verband hiermede het thans door de regeering toe gepaste systeem om permanent-werkloozen uit den steun te zetten en ze over te heve len naar Maatschappelijk Hulpbetoon de lasten moeten dan geheel door de gemeen ten worden gedragen hoewel het hier om crisisslachtoffers gaat. De voorzitter merkte op, dat het hoofdbestuur van de Vereeniging van Nederlandsehe Gemeenten aan dit onderwerp aandacht wijdt. Besloten werd tot handhaving van het jaarlgksche gemeenteverslag hoewel de wet dit niet meer eischt. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de voorgestelde intrekking van een raadsbesluit van 25 Augustus 1937 waarbij een overeenkomst met de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" werd gesloten inzake het aanbrengen van grond op een terrein tus- schen Koningsweg en Singel, welke grond afkomstig was uit het te bouwen droogdok. Daar „De Schelde" nu den grond naar zee brengt, komt zij goedkooper uit en zij ver zocht de overeenkomst te ontbinden. Vele raadsleden oordeelden het niet billijk dat de gemeente nu alleen het nadeel moet dragen en bepleitten het verschil 15.000) door beide partijen te doen dragen. De raadsvoorzitter gaf als zijn oordeel te ken nen, dat hier hoogstens van een te derven voordeel en niet van verlies kan worden gesproken en dat Vlissingen deze kwestie niet mag behandelen zooals een koopman dit zou doen. De Wethouder van Openbare Werken voegde hier nog aan toe, dat de gebaggerde grond bovendien onbruikbaar zou zyn als bouwgrond, daar het geen zand is, zoodat de gemeente er zelf belang bij heeft, dat de gebaggerde specie niet ter plaatse wordt gestort. Na een uitvoerige discussie waaraan vele leden deelnamen, werd het voorstel van B. en W. ten slotte aangenomen, nadat een voorstel-de Ruiter om het voorstel aan te houden en opnieuw met „De Schelde" in onderhandeling te treden, met slechts één stem meerderheid was verworpen. Verschillende perceelen grond werden ge kocht, resp. verkocht, terwijl voor enkele perceelen nieuwen bouwgrond de grond prijzen werden vastgesteld. In dit verband brachten enkele raadsleden de prijzenpoli tiek ter sprake en werden lagere prijzen bepleit met het oog op den noodzakelijken bouw van goedkoope arbeiderswoningen. De voorzitter onderschreef dat te Vlissin gen woningnood heerscht en zegde volledi ge medewerking van het college toe om den bouw van goedkoope arbeiderswonin gen te bevorderen de leden van de com missie voor het grondbedrijf zullen spoedig vergaderen. Bij de rondvraag hebben verschillende leden het woord gevoerd over het voorne men van Rijkswaterstaat om de schipbrug drie maanden uit Vlissingen weg te nemen en deze bij de stationsbrug te Middelburg te leggen in verband met daar te verrich ten werkzaamheden. In de noodzakelijke verbinding te Vlissingen zou dan tijdelijk door een pont worden voorzien, maar men vreesde hiervan voor vele ingezetenen groot ongemak en nadeel. De heer van Oorschot sprak er op felle wijze zijn ont stemming over uit, dat de raadsleden van een en ander uit de courant op de hoogte moesten komen en er op andere wijze nog niets van hadden gehoord. Hij begreep niet hoe zooiets kan uitlekken en sprak zelfs van „een grof schandaal" een der leden interrumpeerde toen onder hilariteit „Gij zelen" Uit de overige opmerkingen van den heer van Oorschot bleek, dat dit raads lid niet geheel begrijpt hoe journalisten aan hun nieuws plegen te komen er zijn méér wegen die naar Rome leiden Het twintigste Raadslid De nieuwe Zeeland booten. De opdracht voor den bouw van twee snelle motorschepen voor de Mij. Zeeland aan de Kon. Mij. de Schelde te Vlissin gen heeft ook in het buitenland de aan dacht getrokken, schrijft „Ons Zeewe zen". In „The Journal of Commerce" van 27 Januari 1.1. komt een beschouwing voor over deze schepen. De schrijver van dit artikel maakt o.m. een vergelijking tusschen de nieuwe Zee landbooten en de nog niet lang in de vaart zijnde Belgische schepen die den dienst OstendeDover onderhouden. De „Zeeland"-booten zullen een snelheid van ongeveer 22 mijl krijgen, dat is één mijl meer dan de thans in de vaart zijnde. De Belgische schepen kunnen een vaart ontwikkelen van 25 mijl. Een vergelijking van de machines toont aan dat beide na ties het Sulzer type hebben gekozen de Belgische van de Cockerill fabrieken te Seraing, de Nederlandsehe van „de Schel de" te Vlissingen. De Belgische machines hebben 12 cylinders elk, die gezamenlijk normaal 15000 p.k. ontwikkelen en tot een maximum van 17000 p.k. kunnen worden opgevoerd. De machines der Nederlandsehe schepen hebben twee motoren per machine minder en een gezamenlijk vermogen van ongeveer 13000 p.k. Hierbij in aanmerking te nemen dat de nieuwe Nederlandsehe schepen ongeveer 400 ton kleiner dan de Belgische en 600 ton grooter dan de „Mecklenburg" en haar züsterschepen worden. De reden voor het iets kleinere vermo gen der Nederlandsehe schepen is, dat geen behoefte bestaat aan grooter snel heid, omdat een gedeelte der route niet met volle kracht kan worden bevaren en het opvoeren der gemiddelde snelheid, waardoor de ongeveer zes uur durende reis met een half uur kan worden bekort, een enorme vergrooting van het machinever mogen zou vereischen. Het is te begrijpen dat alles in het werk is gesteld om het modernste op dit ge bied in de vaart te brengen. Zoowel aan veiligheid als comfort is alle aandacht be steed. Aan iedere zijde komen drie red dingbooten, geplaatst onder patentdavits, voorzien van Schat's gigspanten. Over de -inrichting wordt medegedeeld, dat deze schepen die een rc-ute bevaren waar mooi weer nu niet bepaald regel is, in de eerste plaats behoefte hebben aan ruime, door glas afgesloten ruimten voor de passagiers, meer dan aan- groote. on beschermde promenadedekken. Zoo komen bijv. aan dek twee groote restauratiezalen voor de eerste en de tweede klasse De zalen zijn door een pantry gescheiden van waaruit tegelijkertijd de passagiers in beide salons kunnen worden bediend. Zij bieden plaats aan 240 personen. In de buurt van deze restaurants komt een door glas afgesloten promenadedek. Verder zijn er ruime rookkamers, salons en bars, groote beschutte dekruimten en verandah's. Voor het vervoer van auto's is in het tusschendek een groote ruimte gereserveerd. Robert Young als de wijsgeerige vriend hoewel op bescheiden plan, ook de vrou welijke, lieftallige tegenspeelster. „Alhambra^-theater. Vermelden wij uit het Paramount We reldnieuws indrukken van Weenen na de rede van Schuschnigg, voordat Oostenrijk geschiedenis werd. Zij lijken ons zeer ty peerend en van geschiedkundige waarde. Ontstellend desolaat doet verder o.m. een stofstorm in Amerika aan, waardoor alle leven gedood wordt. Kid Galahad. Niet alleen het sterke spel, maar ook de handeling zullen de bezoekers in spanning deze sterke film, welke op de biënnale te Venetië bekroond werd van begin tot ein de doen volgen. Edward G. Robinson, dien wij uit talrijke glansrollen kennen, heeft als boks-promotor door toedoen van een stel oplichters den dcor hem opgelei den bokser en een .groot deel van zijn geld verloren. Bette Davis, eveneens een kracht van den eersten rang,-. de rol van Fluff. Met haar groote spiegeloogen, den nerveuzen mond en de slanke handen, die elk woord teekenend accentueeren, maakt zij van haar deel naast haar grooten partner een overtuigende en gave rol. De film v-oert ons verder in de ruwe wereld der boksers en hun strijd om een kampioenschap. Kid Galahad is daarbij de jonge sportman, waarop door den mana ger, doch ook door een troep gangsters gebouwd wordt. Behalve de intriges om den kampioen al of niet tot de eindover winning te brengen, brengt deze laatste het vriendinnetje Fluff er ook nog toe om haar eigen weg te gaan. en weer in een cabaret op te treden. De groote eind-bokswedstrijd brengt in een brillant gespeeld sensationeel slot na tuurlijk de oplossing, doordat de jonge kampioen Kid ondanks promotor en be lagende bandieten op sportieve wijze wint, al moet dan ook politie bescherming ver- leenen en valt de eerste door een verra derlijken kogel. Een film, rijk aan actie en romantiek in een typisch milieu, doch vooral rijk aan goed spel en goede momenten. De bok sende filmspeler Wayne Morris vertolkte de rol van den kampioen „Kid Galahad". De vrouw die men begeert. Wanneer men de bestgekleede vrouw van Amerika over het zilveren doek gra cieus, beschaafd en elegant, als geboren dame, haar toiletten-weelde ziet dragen, voelt men, hoe een film door haar over- heerschende figuur, hoe rustig en beschei den zelfs die ook is, moet trekken en een succes worden. Een film met en van Kay Francis is steeds de moeite waard. De welsprekende titel is hier alleszins dui delijk. Zij speelt hier de moeilijke rol van de vrouw, die afstand van haar onecht kind moet doen, opdat dit niets te kort zou komen. Zelf trekt ze als werkende vrouw de wereld in. Moeder dan ooit wordt zij de echtgenoote van een veelbeloovend ad vocaat. Een wereld vol wereldsche genoe gens moet haar schadeloos stellen, voor wat ze in Europa achter liet. Haar leven gaat nu voorbij in een roes van feestelijk heden en innerlijk hongert ze naar geluk. Dan daagt een oude, trouwe vriend op, die begrijpt, dat het verlangen is, iets van het kind te weten te komen. Hij weet beide vrouwen tezamen te brengen de moeder en de pleegmoeder. De twee vrouwen, bei den één in haar moederlijke gevoelens, be grijpen elkaar in een vreemdsoortige vriendschap. Als de moeder ziet, dat haar kind alles heeft, wat het toekomt, begrijpt ze, dat het tijd is geworden zich met hart en ziel aan haar man te wijden. Zoo eindigt een diep tragisch conflict, dat. zich afspeelt in de harten van een paar enkelingen. Kay Francis speelt haar rol treffend. Vooral het einde geeft zij, zonder melo dramatisch te worden, subliem weer. En haar rol is zeer moeilijk. Bijzonder goed is Jaarvergadering AJg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. Men schrijft ons Gisteravond hield de afdeeling Vlissin gen van den Algemeenen Nederlandschen •Christelijken Ambtenaarsbond in het ge bouw Noordstraat 34 haar 18e jaarverga dering. Uit het openingswoord van den voorzit ter, den heer H. Blaauw en uit het verslag van den secretaris, den heer P. Sinke. bleek, dat deze vereeniging op een vrucht baar jaar kan terugzien. Het ledental be weegt zich in stijgende lijn, terwijl voor de verschillende groepen van ambtenaren bij diverse overheidscolleges verbeteringen werden bereikt. De afd. Middelburg van bovengenoemden bond en de. Besturënbond alhier, waren vertégenwoordigd en brachten de geluk- wensehen hunner organisatie over. Na afhandeling der agenda werden nog enkele voordrachten gedaan, terwijl het opgevoerde tooneelstukje de lachspieren in beweging bracht. De improvisatie-wed strijd, waaraan een groot aantal personen deelnam was, mede door de keuze der on derwerpen, een groot succes. Het was reeds middernacht toen de voor zitter, met het doen zingen van den Avond zang, deze feestelijke samenkomst beëin digde. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Hr. Ms. kruiser „Java", die deze week op de Noordzee een oefenreis heeft gemaakt, is Vlij dag in de haven van Amsterdam aangekomen. Het 2e bataljon van het 16e regiment in fanterie te Amersfoort, dat volgens het re- geeringsbesluit nog 5/2 maand onder de wapenen zal blijven, zal a.s. Dinsdag in de hofstede Oud-Bussum te Bussum worden ingekwartierd. De manschappen zullen hun nachtrust in den stal doorbrengen. Ongeval aan boord van het m.s. „Ruys". Gisternamiddag heeft aan boord van het m.s. „Ruys" dat op de reede alhier voor anker ligt, in afwachting van den officiee- len proeftocht die vandaag gehouden wordt, een ongeval plaats gehad. Doordat er eenige deining stond, lag het schip niet geheel rustig op het water. Een directeur van een Duitsche fabriek, die de „Ruys" bezichtigde, is hierdoor misge stapt en gevallen. De alhier in de haven gestationneerde sleepboot „Argus" heeft den ongelukkige toen van boord gehaald, waarna hij met een beenwond in het ziekenhuis „Bethesda" ter verpleging is opgenomen. De pensioenkwestie bij de gasfabriek. In het bericht omtrent bovengenoemde kwestie, opgenomen in ons nummer van gisteren, stond vermeld dat 10 processen zijn gevoerd. De lezer zal natuurlijk wel begrepen hebben dat dit een vergissing is. Het aantal bedraagt, zooals bekend, 104. Vlissingsch scheepvaartnieuws., Aangekomen: „Oranje-Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Remi" van Antwerpen; „Vledderveen" van Londen „Pia" van Antwerpen. Om te bunkeren: Nederlandsch s.s. „Towa" van Antwerpen Engelsch wal- vischvaarder „Anglonorse" van Sandefjord; Zweedsch s.s. „I. W. Winck" van Londen Fransch s.s. „Tabarka" van Duinkerken. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Towa" naar Montevideo „I. W. Winck" naar Dakar „Tabarka" naar Casa blanca" „Anglonorse" naar Fayal„Vled derveen" naar Antwerpen„Remi" naar Londen „Pia" naar Londen. „Luxori'-theater. Journaal, teekenfilm en aankondigingen van „De Tyran" en „De vliegende dood" gaan voexraf aan het vroolijke Paramount- programma van deze week, dat als eerste hoofdfilm biedt De verborgen bruid een komische, muzikale detective-sensatie, geregisseerd door George Archambaud naar een verhaal van David Garth. Om haar vader door zijn moeilijkheden heen te «nn dew eÜsag Gemeenteraad van Vlissingen. (Pag. 1, tweede blad)* Raadsoverzicht. (Pag. 1, eerste blad)* De gedeeltelijke dekking der defensie uitgaven. (Marine en Leger)* Bataljons Infanterie en wielrijders op gericht, (Marine en Leger). De Japanneezen maken geen vorderin gen in China. (Buitenland). ZIE VERDER EVEN TIJ EEL LAATSTE BERICHTEN helpen, wil de lieftallige Belinda (Shirley Ross) een rrjk huwelijk doen en trouwt daarom den graaf de Montaigne (Monroe Owsley), die van zijn kant ook denkt een goudvischje gevangen te hebben. Na de plechtigheid krijgt Belinda echter berouw en ontvlucht haar echtgenoot in een toe vallig buiten staanden wagen. Op de brui loft wordt een kostbaar halssnoer ont vreemd. Aangifte geschiedt bij de politie, die onmiddellijk verband legt tusschen de vlucht en den diefstal en er c>p uit trekt. Zooals men begrijpen zal blijven de ver wikkelingen niet uit en natuurlijk wordt Belinda's pad daarbij gekruist door een rijken jongeling, Michael (Mike) Winslow genaamd (Robert Cummings), die echter trouwbeloften heeft gedaan aan Muriel (Wilma Francis), die op haar beurt weer een goede bekende is van „den graaf' De samenwerking van Mike met de politie voert tot verrassende onthullingen „de graaf" is een bankroover en Muriel een als ze zoo twee, drie, vier jaar zijn. Laat dan een goede toto maken van Uw kleine. Omdat opons atelier moment opnamen gemaakt worden, staan de kleintjes er echt onge dwongen en natuurlijk op. Kees Helder maakt b ij z o n d e r goede kinder-port retten. 6 foto's in briefk. formaat f 1.50. Fotograaf. BELLAMYPARK 38.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1