De Nederlandsche defensie 76e JAARGANG - NUMMER 69 WOENSDAG 23 MAART 1938 Kort commentaar Plan om de schipbrug tijdelijk naar Middelburg te doen verhuizen. EERSTE BLAD Sekcwrlcwtsscif «inw Jen dng Grand Hotel „ÏÏritannia" Jaarlijksche Uitvoeringen van UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VHssingsdie Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ s Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bjj abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU B LI CITEITS W A A R DE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" EEN PERSOONLIJKE TAAK Ook voor de werkgevers Er is en wij zeggen met het oog op de omstandigheden, welke een versterking onzer weermacht noodzakelijk maken gelukkig een verhoogde belangstel ling merkbaar voor onze nationale defen sie. In alle kringen der Nederland sche samenleving. Vaderlandsliefde was vroeger iets, dat de gemiddelde Neder lander wel in zijn hart dro,eg, maar waar voor hij zich lichtelijk geneerde om er van te laten blijken. Ubi bene, ibi patria ze1" hij. „Waar ik het goed heb, daar is mijn vaderland". Ih dien zin kon hij zich ge makkelijk een beetje internationalist be- toonen, wiant met geld en (of) arbeid, was het weleer betrekkelijk overal om uit te houden. Dat is anders geworden. Bedroevende feiten in het buitenland hebben den Ne derlander leeren inzien, dat er méér in de eerste plaats zelfs iets anders noodig is om gelukkig te zijn. De wereld kent thans vele rijken, die met hun bezit niets weten te doen en dagelijks slaan er menschen de hand aan zich zelf, die ofschoon materieel niets te kort komen de het leven niet meer te leven waard achten, nu ze geestelijk geknecht wer den, of onderdrukt en vervolgd om het bloed, dat in hun aderen stroomt. Nóg zegt de Nederlander ubi bene, ibi patria. Maar thans weet hrj, dat dit va derland Nederland is en voor hem alleen Nederland kan zijn. Hij heeft ontdekt, hoe rijk hij is aan het kostbaar ste, dat het leven biedtde vrijheid, zich zelf te mogen zijn. En velen offeren thans met liefde een deel van hun materieel be zit om hun hoogsten eigendom te beveili- gen. Dat zien wij uit den strcom van vrijwil lige bijdragen, welke de regeering ten be hoeve van de nationale defer* r'? toev'oeit. De directe practische beteekenis daarvan slaan wij niet zoo hoog aan. Defensie verslindt zoovele millioenen, dat een extra- bijdrage van tonnen en zelfs van veel méér, als een druppel op een gloeiende plaat neerkomen. Maar het moreele effect van deze geestdrift kan niet worden over schat. Ze zegt naar binnen en ook naar buiten, dat ons volk zich bewust is van de gevaren, welke het bedreigen en cok tot offers bereid om deze af te weren. Wij mogen al een klein volk in een klein land zijn, we kunnen en zullen ons sterk betoonen door de eenheid van onzen nationalen wil, door onze paraatheid in de verdediging van onze zelfstandigheid en door de wetenschap, dat andere volken, als wij tot de verdediging worden gedwon gen, met ons zullen moeten strij den, indien hun nog eenige liefde en waar- deering rest voor het „eigen" bestaan. Want zoo gauw een land wordt aange vallen, dat altijd onrecht meed jegens an dere volkeren en zijn eigen recht verze kerde door voor zijn zelfstandigheid alle offers te brengen, welke mogelijk zijn, zal die aanval den inzet beduiden van eer algemeen offensief ten behoeve van de wereld-suprernatie van één macht of groep van machten. Als het. zóóver mocht komen, zullen an dere, groote rijken met ons moeten ver gaan of overwinnen. Maar geen volk zal zijn lot aan het onze kunnen verbinden, als wij vooral niet zelf alles hebben gedaan, wat moge lijk is. De bedragen „voor de defensie" vloeien binnen500 gld., 1000 gld., 1500 gld., 10.000 gld., zijnde 20 pet. van het vermo gen, dat de schenker van dit laatste be drag zich verwierf, enz. Voor „de defensie". Zal men niet ver geten, dat deze defensie moet bestaan uit, althans steunen op de levende krach ten van ons volk, soldaten en matrozen Er zijn menschen, die zóó betooverd wor den door de schoonheid van een bosch, dat ze de boomen als zoodanig niet meer zien. Terwijl iedereen, en niet in de laatste plaats de bezitter, thans vervuld is van enthousiasme voor „de defensie", moest de regeering een beroep doen op de werk gevers, opdat deze zooveel mogelijk het plaatsje c.p het kantoor of in de werk plaats open zouden houden voor hun be diende, die werd opgeroepen om den duur- sten nationalen plicht te vervullen en toen hij dezen beëindigd meende te hebben, on verwachts voor nog eenige maanden aan de defensie van land en volk werd ver bonden. Defensieplichten kunnen wij niet afdoen met de betaling van een som gelds, vrij willig of gedwongen. Onze hoogste defen sieplicht is de inzet van onzen persoon voor het heil van het vaderland. Wij staan met ons allen in één front, wij hebben één doel, al hebben wij ieder een eigen taak. De bediende, die voor den dienst wordt opgeroepen, gaat niet z ij n plich1' maar onzen plicht vervullen. Hij trekt zijn uniformjas aan voor onze taak, dus voor de taak mede van zijn patroon. En de patroon heeft een taak* tegen over zijn bediende. N.l. om hem het ver vullen van den nationalen plicht zoo licht mogelijk te maken, de maatschappelijke zorg van hem af te houden. Daartoe moet de patroon zoo mogelijk offers bren gen. STADSNIEUWS belangrijke woningbouw plannen. „Goed Wonen" wil ruim 150 woningen bouwen. Er heerscht woningnood te Vlissingen. Reeds sedert jaren wordt een nijpend te kort aan woningruimte gevoeld en zij die van elders komen omdat zij hier werk heb ben gevonden, weten daar van mee te pra ten, evenals de trouwlustige paartjes. Al leen bij de woningbouwvereeniging „Goed Wonen", die kort geleden reeds 51 wonin gen heeft doen verrijzen, staan meer dan 150 gegadigden voor een woning inge schreven De industrieele opleving die o.m. ten be hoeve van „De Schelde" vele arbeiders naar Vlissingen brengt, heeft den woningnood nog nijpender gemaakt. En daarom moet het van groote beteekenis worden geacht, dat de vereeniging „Goed Wonen" dezer dagen besloten heeft tot den bouw van ruim 150 woningen. Het zal nog wel even duren vóór deze woningen betrokken kun nen worden, want het college van Burg. en Weth. moet een en ander nog behandelen en ook de Gemeenteraad zal zijn goedkeu ring moeten verleenen met het oog op de borgstelling. Maar gezien den nijpenden woningnood en de aandacht die aan dit vraagstuk ook van de zijde van het ge meentebestuur wordt geschonken, mag worden aangenomen dat dit belangrijke plan dat reeds in een vergevorderd sta dium van voorbereiding is spoedig zal zijn verwezenlijkt. De woningen worden van hetzelfde type als de onlangs gebouw de 51. Wij zijn er zeker van, dat dit voornemen hier ter stede met groote instemming zal worden begroet en hopen dat anderen hier in aanleiding zullen vinden om het voor beeld van deze energieke woningbouwver eeniging te volgen onze goede stad kan best nog heel wat behoorlijke woningen gebruiken. De werkloosheid in onze gemeente. In de opgave van het aantal werkloozen, die wij van den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling ontvingen en gisteren publiceerden, werd vermeld dat er een ver meerdering van 23 werkzoekenden is. Men verzoekt ons te melden dat juist het tegen overgestelde het geval is. Er zijn n.l. 23 werkzoekenden minder dan vorige week, zooals uit de gepubliceerde totaal cijfers ook blijkt. Hedenavond zoeklicht- en schietoefening. De kustartilierie alhier zal hedenavond in samenwerking met de Kon. Marine en de alhier gedetacheerde genietroepen zoek licht- en schietoefeningen houden. Deze oefeningen zullen op de boulevards goed zijn te volgen. Morgen zullen de genietroepen in sa menwerking met de luchtvaart af deeling te Sciesterberg, luchtbeschermingsoefenin gen houden boven Vlissingen en omgeving. Ook deze oefeningen zullen in en om de stad duidelijk zichtbaar zijn. Een 25-jarig jubileum bij „De Broederband" Men schrijft ons o.m. Het was gisteren voor den chef-bakker der coöperatie „De Broederband", den heer M. C. Boutens, een onvergetelijke dag. Hij was 25 jaar in dienst van de coöperatie, waarvan ruim 11 jaar als chef. Ter eere van dit feit wapperde van het hoofdgebouw de coöperatievlag. Het bestuur bood bij monde van den voorzitter, den heer A. de Bart, een ge schenk onder enveloppe aan. Namens be stuurders en commissarissen sprak hij woorden van waardeering voor de wijze van een voornemen dat wij niet kunnen bewonderen. Naar verluidt bestaat bij Rijkswaterstaat het voornemen om de schipbrug hier ter stede binnenkort voor enkele maanden naar Middelburg te versïeepen. Zij zou daar tij delijk de verbinding moeten onderhouden bij de stationsbrug, die zooals men in ons blad heeft kunnen lezen van electri- sche beweegkracht zal worden voorzien en daartoe tijdelijk buiten gebruik wordt ge steld, mede in verband met noodig geble ken vernieuwingen. Hoewel het begrijpelijk is, dat men van de zijde van Waterstaat een zoo goedkoop mogelijke oplossing verkiest, kunnen wij geen bewondering hebben voor het voorne men om de schipbrug tijdelijk (men spreekt van gedurende drie maanden) naar Mid delburg te doen verhuizen en dan met be hulp van een pont hier ter stede het ver keer voor voetgangers en wielrijders te onderhouden. Er zijn nu eenmaal méér middelen van vervoer (auto's in de eerste plaats) en die zullen van de pont geen gebruik kunnen maken, zoodat groot ongerief onvermijde lijk wordt. Wij zijn waarlijk niet plaatselijk chau vinistisch en wij kunnen in Middelburg het zonnetje best in het water zien schij nen. Maar het is toch van een goede buurschap te veel verlangd, dat men zich te Vlissingen zou moeten gaan behelpen dcor een behoorlijke verbinding tijdelijk naar Middelburg te laten verhuizen, waar reparatiewerkzaamheden aan een brug moeten worden verricht. Als men zich ergens tijdelijk zal dienen te behelpen, dan zal dat toch in Middelburg zelf moeten zijn waar men er zich dan mee troosten kan dat het tijdelijk is en -de moeite waard omdat een belangrijke verkeersver- betering het loon zal zijn. Maar wij kun nen niet inzien waarom Vlissingen en tal rijke Vlissingsche bedrijven, neringdoenden en auto-radende particulieren van een en ander de dupe moeten worden. Wij kunnen niet beoordeelen of een an dere oplossing te Middelburg mogelijk is en wat deze zou moeten kosten. Maar wij ko men er tegen op, dat men Vlissingen zij het dan ook tijdelijk een behoorlijke ver binding tusschen twee stadsgedeelten gaat ontnemen om er een slechts gebrekkige ver vanging voor in de plaats te stellen. Naar ons gebleken is, hebben Burge meester en Wethouders hun standpunt in deze aangelegenheid nog niet bepaald, aan gezien over een en ander nog overleg wordt gepleegd. Wanneer men van andere zijde niet indiscreet ware geweest, zouden wij in dit stadium van de zaak geen aanleiding hebben gevonden reeds tot publiciteit over te gaan. Maar nu de zaken staan zooals het geval is, willen wij niet nalaten als onze meening te kennen te geven, dat dit voor nemen niet verwezenlijkt dient te wor den. En wij hopen, dat de gemeenteraad in zijn zitting van a.s. Vrijdag het college van B. en W. voor zoover dit althans noodig mocht zijn zal weten te overtuigen dat het gemeentebelang eischt, dat Waterstaat de schipbrug rustig laat waar ze is te Vlissingen werken van den jubilaris. Voorts herinner de spr. aan de vele ups and downs die ook Boutens had meegemaakt. De heer Boutens sprak woorden van dank en hoopte nog lang zijn plichten op dezelfde wijze te ver vullen. Ook het personeel liet zich niet onbetuigd. Omringd door het 40 man sterke personeel herinnerde de heer Van Oorschot namens hen aan de prettige wijze van samenwer ken. In Boutens hebben wij een trouw ka meraad leeren kennen, méér nog, een man met groot en diep rechtvaardigheidsgevoel, aldus spr. Een kameraad, omdat hij steeds lief en leed met ons deelde. Juist daarom werd de wensch uitgesproken, Boutens als eerlijk en waardig chef nog lang in het midden te mogen hebben. Hierna werd den jubilaris een fauteuil aangeboden. Ook hier bracht de jubilaris, mede na mens zijn familie, dank voor de hulde en geschenken die hij mocht ontvangen. 1863 4 MEI 1938. 75 jaar Christelijk onderwijs. Op Woensdag 4 Mei a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat te Vlissingen de eerste christelijke school werd geopend. Wij zullen hier over den 80-jarigen schoolstrijd niet schrijven, maar alleen in 't kort de geschiedenis van de eerste christe lijke school te Vlissingen mededeelen. Telde de school bij de opening maar een 38-tal leerlingen, den volgenden dag kwa- Omstreeks 1852 werd een christelijke bewaarschool opgericht. In hetzelfde ge bouw aan de IJzeren brug, deze lag bij den boekhandel De Vey Mestdagh, werd op 4 Mei 1863 de christelijke school geopend. Zij was de tweede op Walcheren, daar in 1860 reeds een dergelijke school te Middelburg was gesticht in de Gravenstraat. Het bestuur van de chr. school te Vlis singen bestond bij de opening uit Ds. J. J. van Toorenenbergen, Ds. F. W. Merens en Dr. J. van der Beke Callenfels. Een hevige strijd tusschen voor- en te genstanders was voorafgegaan, men er 50. Dit aantal nam gestadig toe. Na 3 jaar bleek de christelijke school aan de IJzeren brug reeds te klein. Twee bestuurs leden kochten een pand in de Palingstraat en gaven dat aan de Schoolvereeniging ten geschenke. Dit werd ingericht tot school gebouw. Toch heeft de christelijke school later menigmaal geldelijke zorgen gekend. In 1888 was de nood zoo hoog, dat als binnen drie maanden een schuld van 1100 niet was voldaan en er niet meer jaarlijksche contributies binnenkwamen, de school ge sloten zou moeten worden. Vele vrijwillige bijdragen werden daarna ontvangen. Toen later door hulp van rijkswege de financieele positie van de school beter Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijke bouwplannen van „Goed Wonen". (Stadsnieuws), Het rechtsch offensief in Spanje. (Buitenland)] Te Weenen vinden talrijke arrestatie? „op eigen verzoek"plaats. (Buitenland)] In de Eerste Kamer heeft de voorzitten een rede gehouden over het absenteïs me der leden. (Binnenland)] Prof. Goudriaan is benoemd tot direc* teur der Ned. Spoorwegen. (Binnenland)] Hevige strijd in China. {Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN op Vrijdag 25 Maart, des avonds 7.30 uur precies door de Adspirant-leden. Zaterdag 26 Maart des avonds 8 uur precies, door de Dames- en Heerenleden. Entree 60 cent, belasting inbegrepen. Donateurs op vertoon donatiekaart. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering. werd, nam de bloei toe. Het gebouw moest in 1903 worden verbouwd en vergroot. In 1928 opende de schoolvereeniging in het nieuwe gedeelte der stad de bekende Oranjeschool, waarvan hoofd werd de heer P. A. Belger. In hetzelfde jaar werd de oude christe lijke school gevestigd in de Wagenaar- straat. Het gebouw in de Palingstraat werd bewaarschool en ook werd het ingericht voor christelijke belangen. Achtereenvolgens waren hoofd der school de heeren Van Rosmalen, Kloppers, Mer- kens, Van Houte, Ravensloot, Haantjes en Calliber. Thans fungeert als zoodanig de heer B. de Jager. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Twee jonge Russische bruine beexjtjes in den Haagschen dierentuin mochten Dinsdag vanwege het mooie lenteweer voor het eerst de buitenlucht in, waarbij de oppassers een wakend oog over de beide dieren hielden. De werkzaamheden aan de nieuwe brug in den Amstelveenscheweg over de Sta dionkade te Amsterdam naderen lang zamerhand hun voltooiing. De brug is ver sierd met beeldhouwwerk van Hildo Krop. 2e klas biljartkampioenschap van Zeeland. De supporters hebben gisteravond kun nen genieten van mooi biljartspel. Er wer den zeer goede partijen gespeeld. Baarends en Kesteloo waren de uitblinkers. Laatst genoemde kon zelfs tweemaal de hoogste serie verbeteren eerst met 33 en in zijn tweede partij met 43. De eerste partij CoomansBaarends be gon met een flinken voorsprong van laatst genoemde die achtereenvolgens 22 en 10 noteerde en met ruim 6 speelde. Coomans liep met serietjes van 15 en 12 wel iet- in, doch kon Baarends niet passeeren. Met eenige slechte beurten maakte deze ten slotte de partij uit in 38 beurten. De partij Kesteloo—Reinders liep zeer vlug van stapel. Eerstgenoemde begon met 2233 om eenige beurten later nog eens 23 te noteeren. Hij beëindigde de partij in 26 beurten. Reinders kreeg geen kans zich op te werken en behaalde 74 punten. ReindersBaarends was een van de spannendste partgen en Reinders slaagde er bijna in Baarends een nederlaag toe te brengen. Reinders begon goed en na 11 beurten was de stand 5215 en zoo ging het door tot de 25ste beurt. Baarends liep toen in en in de 35ste beurt noteerden bei den 104. In de 45ste beurt 135, waarna Baa rends met een slotserie van 15 de partg beëindigde. De laatste partij CoomansKesteloo liet keurig spel van Kesteloo zien. Hij maakte in de 8ste beurt een mooie serie van 43 om een totaal van 104 te noteeren in 14 beur ten. Coomans hield vol en noteerde twee mooie series van 15 en 14, waarin zijn keu rige massé's opvielen. Hierna kreeg Keste loo een kleine inzinking, doch won toch dö partij en wel in 29 beurten. De uitslag was als volgt I M. C. Baarends 150 38 3.94 15 W. Coomans 122 38 3.21 22 A. Kesteloo 150 26 5.76 33 J. Reinders 74 26 2.84 12 M. C. Baarends 150 45 3.33 16 J. Reinders 135 45 3.00 IQ A. Kesteloo 150 29 5.17 43 W. Coomans 105 29 3.62 15 Hedenavond voortzetting met de voor laatste partijen. Vlissingsch scheepvaartnieuws* Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandscli m.s. „Olga" van Londen naar Amster dam „Aldebaran" van Antwerpen„Ja va" en „Jo" van Antwerpen. Om te bunkeren: Neder- landsch m.s. „Sliedrecht" van Drontheim. V ertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Sliedrecht" naar Tam- pico"„Pinguin" naar Goole„Cormo- ran" naar Londen„Jo" naar Malmö 5 ,,Java" naar Koningsbergen. Sedert hedenmorgen half vgf was de scheepvaart op de Schelde gestremd we gens dikken mist. Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland. Bovengenoemde bond die in Zeeland reeds een aantal verspreide leden heeft, besloot de propaganda in deze provincie krachtig aan te vatten. Daartoe werd Dinsdagmid dag in melksalon Bustraan te Goes een vergadering gehouden die door verschillen de bakkers was bezocht en die onder lei ding stond van den heer J. Vink, penning meester van den bond te Harmeien. De heer A. de Lange uit Goes wees op da principieele roeping van Chr. werkgevers, middenstanders en arbeiders om zich in de eigen Chr. vereenigingen te organiseeren. De bondssecretaris, de heer K. Kolstein uit Bilthoven, besprak daarna de vesti gingswet voor den middenstand. Zeven der aanwezigen gaven zich als lid op. Een comité werd benoemd dat de pro paganda verder zal leiden en binnenkort een tweede vergadering 'zal bijeenroepen teneinde te komen tot oprichting van een af deeling.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1