DOÜWE EGBERTS 76e JAARGANG - NUMMER 68 DINSDAG 22 MAART 1938 Prinses Beatrix maakt het uitstekend. UIT DB PROVINCIE 9cl»cwrlen«sscw «««1 leu Jtmtg ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vis ssingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 K ADVERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zuster Trijntje Boonstra, diakones van het Ned. Herv. Diakonessenhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage, die H.K.H. Prinses Ju liana heeft verpleegd en Prinses Beatrix heeft verzorgd, zal, volgens de Tel., Zater dag a.s. Soest lijk verlaten en naar 's-Gra venhage terugkeeren. Haar taak zal dan door een kinderjuffrouw worden overgeno men. Deze terugkeer bewijst, hoezeer alles met de Prinses naar wensch is gegaan. Immers het was vooruit overeengekomen, dat, be houdens bijzondere omstandigheden, zuster Boonstra twee maanden te Soestdijk zou verblijven. Prinses Juliana maakt het uitstekend en Prinses Beatrix niet minder. Haar gezond heidstoestand, gewichtstoename enz. zijn zeer gunstig, terwijl het ook met de na tuurlijke voeding van stonde af aan naar wensch is gegaan. STADSNIEUWS „RHODESIA". Lezing voor het Nutsdepartement. Gisteren had vanwege het Nutsdeparte ment Vlissingen in de groote zaal van het Grand Hotel „Britannia" een voordracht avond plaats over „Rhodesia" met als spre ker de heer dr. W. G. N. van der Sleen. De voordracht werd opgeluisterd door lichtbeelden en smalfilm, naar eigen waar- s nemingen van den spreker. De heer van der Sleen begon zijn van het begin tot het einde boeiende causerie met een typeerenden karaktertrek te geven van den doorsnee Engelschman, die met een zekere minachting neerziet op ieder, die niet als Britsch onderdaan geboren is. De Engelschen schrijven dan ook het woord ik („I") met een hoofdletter Men moet ook Engelschman zijn, om een land naar een persoon te noemen, zooals met Rhodesia het geval is. Zooals men weet is dat land genoemd naar Cecil John Rho des, zoon van een Engelsch predikant, en kind uit „een nest van twaalf", waarvan elf zonen. Rhodes' vader koesterde het ideaal, dat deze elf zonen allen predikant zouden worden, doch dit werd, als zoovele idealen, niet verwezenlijkt. Rhodes trok reeds op jeugdigen leeftijd naar Zuid-Afrika. Na vele wederwaardig heden wist zijn ondernemende geest daar spoedig een fortuin te verwerven. In breede trekken schetste spreker de figuur van dezen merkwaardigen man, een der meest typische Engelschen, die ooit op aarde hebben rondgewandeld. Hij werd eerste-minister van de Kaapkolonie en al gemeen is hij bekend als de man, die Rho desia onder Engelsch bewind bracht. Eén doel beheerschte geheel zijn leven Enge land machtig en groot te maken, hetgeen ook tot uiting kwam in zijn testament. Na deze historische inleiding vertelde de heer van der Sleen op de hem eigen prettige wijze van het natuurschoon, de dieren, de zeden en gewoonten der bevolking van het door Rhodes geannexeerde land, verdui delijkt door eigen opnamen met lichtbeeld en film. Wegen van onmetelijke uitgestrektheid slingeren zich door het land. Op een tocht van 2 aagen, waarop per auto 500 K.M. werd afgelegd, was het gezelschap slechts 2 auto's tegen gekomen en één huis ge passeerd. Op den top van een graniet-heuvel zagen wij het graf van Rhodes, slechts gedekt door een eenvoudige grafzerk. Eenzaam ligt daar zijn graf n de grootsche natuur, eenzaam als hij zelf zijn gansche leven ge weest was. Veel interessants kregen wij te zien en te hooren van Boschjesmannen, die duizend en meer jaren geleden geheel Zuid-Afrika bevolkten, doch thans bijna zijn uitgestor ven. Deze stammen hadden vroeger een groote mate van ontwikkeling bereikt, zoo als bleek uit geprojecteerde Boschjesman- teekeningen in een rotskloof, voorstellende menschen en diersoorten. Zelfs in Span; 2, o.a. bij Barcelona, heeft men dergelijke teekeningen aangetroffen. Vervolgens zagen wij geweldige ruïnes, met nog duidelijke overblijfselen van ver sterkte punten, waar zeker duizenden men schen aan gezwoegd moeten hebben. Men weet niet, wie ze gebouwd heeft en hoe oud ze zijn. Nergens zijn hiervoor aanwijzingen te vindenalleen beeft men een Chineesch porseleinen bordje uit de 12e eeuw gevon den. Met den „G.Z."-auto bezochten wij langs ongebaande wegen een natuurpark. (De laatste auto was 8 maanden geleden langs dezen weg getrokken en een postbode werd gepasseerd, die l/2 dag moest loopen om één enkelen brief te bezorgen In het natuurpark konden wij de struis vogels, zebra's, antilopen enz. in hun na tuurlijken staat gadeslaan. En dan ontrolden zich voor ons oog de ontzagwekkende Victoria-watervallen van de Zambezi-rivier met de grootsche natuur, de prachtige eilanden en zijn talrijke apen. Alleen reeds het zien van het filmbeeld bracht de aanwezigen diep onder den in druk van de geweldige schoonheid van de ze watervallen een der grootste wonderen ter wereld. Buitengewoon interessant was ook het beeld van den zeldzamen witten neushoorn, waarvan men uren lang het spoor had moe ten volgen cm hem eindelijk op „de kiek" te krijgen. Na de pauze ging de reis terug door Natal, welk land weer een geheel ander aspect te aanschouwen geeft dan Rhode sia. De regeering doet al het mogelijke om hier de inheemsche bevolking in haar na tuurlijken staat te doen voortbestaan en men zou kunnen spreken van een „men schen"-reservaat. Ook uit dit gedeelte van het uitgestrekte Zuid-Afrika werden verschillende beelden op het doek gebracht, o.a. de groote sui ker-aanplantingen, die het landschap een tonig maken, en verschillende grappige beelden van het leven der inheemsche be volking. De tocht eindigde met de belangrijke zee haven Durban, met zijn internationale be volking van Britsch-Indiers, blanken en in landers, waarbij spr. nog gelegenheid vond om te wijzen op de scherpe scheiding in geheel Zuid-Afrika tusschen blanken en kaffers. Met groote aandacht werd het gespro kene en op het doek gebrachte door de tal rijke aanwezigen gevolgd en onder luiden bijval was de beer J. C. Paap aan het slot de tolk van allen door den heer dr. van der Sleen dank te brengen voor zijn schitteren de folkloristische en historische lezing, waarbij hij de hoop uitsprak dat de leden van het Nut hog vele malen zouden mogen genieten van hetgeen dr. van der Sleen op zijn reizen verzamelde. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Democraat" van Antwerpen. V ertrokken „Mecklenburg" naar Harwich „Oostzee II" en „Rottum" naar Londen „Sally" naar Landskrona „Democraat", „Exeter", „Succes" naar Zeebrugge. Een 40-jarig ambtsjubileum. Op 1 April a.s. hoopt de bureelambte naar le klasse D. Kuiper te Vlissingen den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar in 's rijks dienst heeft doorgebracht. Na een militairen diensttijd van plm. 14 maanden trad de a.s. jubilaris op 1 Juli 1899 als geagreërd klerk te Terschel ling in dienst van het P.T.T.-bedrrjf en werd met ingang van 1 Juli 1904 benoemd tot bureelambtenaar te Middelburg (in spectie). Op 16 Januari 1908 verwisselde hij deze standplaats voor Leeuwarden (inspectie), waar hij 1 April 1916 werd benoemd tot biireelambtenaar le klasse. Ingaande 1 Mei 1918 werd hij wederom verplaatst en wel naar 's-Gravenhage (in spectie groote kantoren), waar hij ruim een jaar werkzaam bleef op 1 Juni 1919 volgde verplaatsing naar Vlissingen (in- genieursbureel), waar hij op 1 November 1922 werd aangewezen als onderbureel chef. Van 1 November 1932 tot 15 Juli 1935 deed hij dienst als bureelchefse dert de instelling van het telefoondistrict vervult hij de functie van onderbureelchef. De heer Kuiper is een ambtenaar, die èn bij zijn superieuren èn bij .zijn onderge schikten om rijn opvattingen van den dienst en zijn goede karaktereigenschap pen in hoog aanzien staat en die in het maatschappelijk leven voor velen een voor beeld is van plichtsbetrachting en hulp vaardigheid, schrijft P.T.T.-nieuws. Zijn verdiensten werden officieel erkend in 1937 is hem de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud verleend. De werkloosheid iets toegenomen. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen1 drukker, 16 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 5 metselaars, 11 opperlieden, 9 schilders, 2 stucadoors, 10 timmerlieden, 2 ververs, 3 vlechters, 2 oprichters, 2 machinaal-houtbewerkers, 2 meubelmakers 2 stoffeerders, 6 kleerma kers, 8 schoenmakers, 55 metaalbewer kers, 8 brood/banketbakkers, 8 slagers, 4 tuinlieden, 3 magazijnbedienden, 6 reizigers/ agenten, 6 winkelbedienden, 6 chauffeurs, 11 kellners,, 27 loopers, 3 portiers, 4 slee pers,, 47 transportarbeiders, 23 kantoor bedienden, 1 musicus, 5 onder' ^jers, 34 va rensgezellen (w.o. stuurlieden, machinis ten, stokers, matrozen enz.), 170 losse ar beiders. Vrouwen2 kleermaaksters, 1 winkel juffrouw, 4 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 6 dienstboden, 7 werksters. Totaal 522 ingeschrevenen, waarvan 100 in de werkverschaffing. Vorige week 545 personen. AIzoo een vermeerdering van 23 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het vlaggeschip van de HollandAme rika Lijn, de „Nieuw Amsterdam", heeft Maandagmorgen om half vier de Rotter- damsche' haven verlaten voor het maken van een driedaagschen technischen proef tocht langs de Schotsche kust. Ter herdenking van den sterfdag van wijlen H.M. de Koningin-Moeder heeft de vereeniging „De Princevlag" Maandag een krans bij haar monument in het Rosarium te Den Haag doen leggen, welke plechtig heid de heer Berlott verrichtte. Biljartkampioenschap 2e klasse van Zeeland. Er komt thans eenige teekening in den strijd om het Zeeuwsche biljartkampioen schap 2e klasse. Onder de laag gerang- schikten wordt fel gestreden om een zoo behoorlijk mogelijke plaats in het klasse ment. Zoo heeft de jonge Baarends uit Goes, die voor enkele maanden nog derde klasser was, aardig spel te zien gegeven. Hij won zijn partij tegen Hondeling. Een mooie serie van 27 verdient vermelding. Hondeling, eën werkelijk goede speler, kan in dezen wedstrijd maar niet op gang ko men en maakt veel poedels om dan weer serietjes op te bouwer. Hij behaalde tegen Baarends Jr. 129 punten. De partij BaarendsDe Nooijer bracht wederom een overwinning voor eerstge noemde. Dat het biljartspel vol Verrassin gen rit, blijkt wel uit het feit, dat men den eenen dag een partij wint met bijna 4 gemiddeld en den anderen dag slechts met 2.20 speelt. Jammer wordt er vaak te forsch gespeeld. In de derde partij HondelingDe Nooij er maakte Hondeling series van 25 en 20. De Nooijer presteerde wederom niets en bracht het slechts tot 32 punten en is door slecht spelen in deze twee laatste partijen gedegradeerd naar de 3e klasse. De uitslag is als volgt M. Baarends Jr. 150 41 3.65 27 J. Hondeling 129 41 3.14 13 M. Baarends Jr. 150 39 3.84 17 L. de Nooijer 87 39 2.23 9 J. Hondeling 150 36 4.16 25 L. de Nooijer 82 36 2.30 15 Hedenavond voortzetting. Uit het politie-pension. Gisteren werden wederom drie vreemde lingen, die in Engeland geweigerd waren, bij terugkeer alhier ter beschikking van de politie gesteld. Het waren twee Puit- sche meisjes van 17 en 19 jaar en een 25-jarige Oostenrijksche kok. De meisjes beschikten niet over de minste middelen. Nadat de drie vreemdelingen den nacht op het bureau hadden doorgebracht, rijn de meisjes lieden op politiebevel over de grenzen de9 rijks naar Duitschland terug geleid, terwijl de Oostenrijker die de be schikking over voldoende middelen had bekomen, naar Parijs is afgereisd. Hoewel nog verschillende werkzaamhe den in het bureau van politie plaats vin den, is men toch zeer tevreden dat de be waarplaatsen zoodanig zijn gewijzigd, dat personen, die ter beschikking van de po litie zijn gesteld, daarin op behoorlijke wijze kunnen worden ondergebracht en hun verblijf daar zeer zeker dragelijk is. De eerste Singelloop der A. V. '35. In het verslag over bovengenoemden loop, opgenomen in ons nummer van giste ren, werd gemeld dat de technisch leider van A.V. '35, de heer J. H. Dekker, het startschot voor de junioren heeft gelost. Natuurlijk zal ,men wel begrepen hebben dat dit moét zijn de heer J. H. Bakker. Uitkeermgen aan de gemeenten. Uit het gemeentefonds zullen o.a. de volgende uitkeeringen worden verstrekt ever het tijdvak 1936/1937 Vlissingen 259.700, Middelburg 190.700, Terneuzen 80.400, Goes 60.100. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK Is een reederij strafrechtelijk aansprakelijk voor particuliere smokkelarijen van één harer kapiteins? Toen op 17 April 1935 het stoomschip „Jeanette" van een Rotterdamsch carga doorskantoor Terneuzen binnenliep, had de kapitein van dit schip in zijn hut twee tien-liter blikken met gesmokkelden alco hol staan, welke hij bij het aanleggen aan een veerman gaf om aan den wal te gelde te maken. Bij deze poging werd hij echter gesnapt en voor twee personen leverde dit iedei twee delicten op. Voor de Middelburgsche rechtbank werd de kapitein vervolgd wegens frauduleuzen invoer en wegens lossing zonder benoodigd document, terwijl ook het cargadoorskan toor dezelfde feiten werden te laste gelegd. Wegens het eerste feit werd de kapitein tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, voor het tweede feit werd hij van rechts vervolging ontslagen. De N.V. werd alleen voor het tweede feit veroordeeld en wel tot een geldboete van 200 subs^ 20 dagen hechtenis. Bovendien werd de „Jeanette" verbeurd verklaard. De kapitein en het O.M. kwamen in boo- ger beroep en gisteren diende deze zaak voor het Haagsche gerechtshof. De feiten werden volledig toegegeven, zoodat alleen aan den juridischen kant van de zaak aan dacht werd gewijd. De rijksadvocaat, mr. C. R. C. Wycker- held Bisdom, meende, dat in dit geval de werkgever voor de daden van rijn werkne mer aansprakelijk is. Het hangt nu van de straf, welke men wil opleggen af, wien men wil vervolgen. Wil men gevangenisstraf op leggen, dan straft nien den eigenlijken da der. Wil men geldboete, dan straft men den werknemer. In dit geval heeft de rechtbank terecht den kapitein tot een gevangenis straf van zes weken veroordeeld, hetgeen spr. in het geheel niet te laag vond voor iemand, die herhaaldelijk wegens smokke larij is gewaarschuwd. Voor het tweede feit kunnen slechts geldboeten worden opgelegd, zoodat spr. hier de N.V. zou willen straffen evenwel zonder het opleggen van een subsidiaire hechtenis. Slechts op dat laatste punt zou de rijksadvocaat het Middelburgsche von nis gewijzigd willen zien. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, was het daar niet geheel mee eens. Een smokkelarij, zooals hier is gepleegd, achtte spr. geen „bedrijfsdaad", temeer daar die smokkelarij niet in de laadruimte van het schip, doch in de particuliere hut van den kapitein is gepleegd. Spr. achtte den kapitein in beide geval len aansprakelijk en wenschte dezen ver oordeeld te zien tot vier weken gevan genisstraf en een geldboete van 100, subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse te Middelburg, was bet met den procureur- generaal eens, dat men in dit geval de ree derij niet kon vervolgen. Ook voor het systeem van den rijksadvocaat over de ver volgbaarheid (gevangenisstraf voor den dader, geldboete voor den principaal) kon pleiter niet veel voelen. In hooger beroep Het Haagsche gerechtshof heeft gis teren twee Zeeuwsche smokkelzaken behandeld. Provincienieuws), Omvangrijke branden vernielen hon«j derden H.A. bosch. (Gemengd nieuws), In Den Haag heeft een zware uit slaande brand gewoed. (Gemengd nieuws) 4 Het Belgische koppel KaersBilliet heeft de Parijsche zesdaagsche ge wonnen. (Sportnieuws)/ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN zou het Hof dan nooit den dader nog een geldboete kunnen opleggen. Voorts wees pleiter erop, dat men oor spronkelijk de zaak tegen den kapitein langs administratieven weg had willen schikken. In verband daarmee drong pleiter voor den kapitein op een geldboete of een voor waardelijke gevangenisstraf aan, Uitspraak 4 April. Met pensioen. Met ingang van 1 April a.s. zal de be steller C. Jansen te Walsoorden den dienst met pensioen verlaten, meldt P.T.T.- nieuws. De betrokkene trad op 10 April 1896 als hulpbesteller te Stoppeldijk in dienst en werd ingaande 16 December 1903 benoemd tot postbode te Walsoorden, Van zijn ruim 42 dienstjaren heeft hij er op deze standplaats dus 34 doorgebracht. SLACHTOFFER OF MEDEPLICHTIGE VAN DRANKSMOKKELAARS? Landbouwer uit Breskens hoort 1000 tegen zich eischen. „Als men in Zeeuwsch-Vlaanderen woont, is men nog niet gelukkig Deze zinsnede, welke allerminst tot slag zin van de plaatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer zal worden gekozen, vormde de basis van het verweer van den landbouwer I. C. du B. te Breskens, op wiens terrein twee wagens, beladen met enkele tientallen liters gesmokkelde spiri tus, werden gevonden. De wagens, boeren karren met hooi volgeladen, behoorden hem inderdaad toe, doch van de flesschen spiritus, welke onder het hooi verstopt waren, wist hij niets af. Hij was, zoo be weerde hij, het slachtoffer van de geraffi neerde streken van sluwe dranksmokke laars geworden. Dit voorval speelde zich in December 1933 af. Pas drie jaar later werd de land bouwer voor de rechtbank te Middelburg ter verantwoording geroepen en nadat de

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1