Spannend spel Vereniging voor Beroepskeuze BINNENLAND BUITENLAND De strijd in China. genden Woensdagmorgen in Lissabon en den Zaterdagmorgen daaropvolgend in Ca sablanca aankomt. De nieuwe dienstregeling treedt 23 April in werking. In afwachting van het gereed komen van de „Santa Cruz", zal de „Gran Canaria" reeds een voorreis ondernemen. Duitsch schip na ontploffing op de Noordzee gezonken. Het Duitsche s.s. „Claus Boege" is van nacht op de Noordzee tengevolge van een ontploffing in het ruim gezonken. Het schip was, naar men zegt, met een lading wapen tuig op weg naar Huelva in Spanje. Het Zweedsehe s.s. „Sverre" was spoedig ter plaatse en wist de geheele uit 21 kop pen bestaande bemanning behalve den kapi tein te redden. DE SOCIALE POLITIEK DEK REGEERING. In een buitengewone algemeene ledenver gadering gisteren te Utrecht gehouden in de statenzaal van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, heeft het verbond van Nederlandsche werkgevers de sociale poli tiek van het huidige kabinet in oogen- schouw genomen. De algemeen-voorzitter, de heer H. P. Gelder,man Cmzn., gaf een inleiding, waar in hij er op wees, dat de opleving na de de valuatie in de meeste bedrijfstakken reeds plaats heeft gemaakt voor een inzinking. Niettemin zijn loonen en kosten na de de valuatie verhoogd, zonder dat de regeering de op het bedrijfsleven drukkende lasten heeft verlaagd. Minister Romme gaat even wel te werk met een voortvarendheid, die het bedrijfsleven met zorg vervult. Resumeerende meende spreker, dat het hoog tijd wordt, zich omtrent de kosten van de sociale politiek van het huidige kabinet rekenschap te geven. Daarna was aan de orde eèn bespreking over het streven naar bedrijfsorganisatie. Naar aanleiding van de door het bestuur ontworpen stellingen, volgde een discussie, waaraan door verschillende sprekers werd deelgenomen. Met algemeene stemmen worden daarop met instemming van de vergadering de ge amendeerde stellingen aanvaard, luidende als volgt 1. De algemeene vergadering stelt voorop dat zij in de onderneming een loyale samen werking tusschen de leiding en de arbei ders voorstaat. 2. De algemeene vergadering gaat er voorts van uit dat de ondernemingen en niet de bedrijfstak het levendwekkende ele ment in het productieproces vormt en dat deze gedachte uit een oogpunt., van alge meen belang richtsnoer moet zijn bij het regeringsbeleid. 3. De algemeene vergadering stelt met 'groote ongerustheid vast, dat de regeering langs verschillende wegen aan bedrijfsra- den, zooals die zijn ingesteld krachtens de bedrijfsradenwet 1933, een steeds ruimere J:aak wenscht op te dragen. 4. De algemeene vergadering betreurt, dat de regeering bij de uitvoering van de sociale verzekeringswetten met verdringing van de uit het maatschappelijk groeiproces voortgekomen bedrrjfsvereenigingen en fondsen, kassen van bedrijfsraden als in de eerste plaats in aanmerking komende uit voeringsorganen op den voorgrond plaatst. 5. De algemeene vergadering verzet zich tegen het voornemen van de regeering om aan de bedrijfsraden adviseerende bevoegd heid op economisch gebied toe te kennen, daardoor een nieuwe schrede zou worder Jfczet op den weg naar de medezeggenschap fcan vertegenwoordigers van vakbonden op een terrein, waar uitsluitend de bedrijfslei ding der onderneming deskundig en ver antwoordelijk is. Vervolgens hield mr. B. C. Slotemaker, secretaris van het verbond van Nederland- sche werkgevers, eon inleiding over het voorontwerp personeelfondsenwet van den hoogen raad van arbeid. DE SPELLINGS VER WARRING. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de anderwijsbegroo ting ont- leenen wij Inzake de spellingsverwarring was ^ïet gevoelen van vele leden, dat aan de on zekerheid een einde moet komen en wel door een tydelijken maatregel, welke op korten termijn het voortwoekeren van het kwaad beteugelt en zoo de gelegenheid schopt tot een bezonnen regeling, welke de hoogen goederen van orde, tucht, nauwkeu righeid, eerbied voor het wezen onzer schrijftaal, volledig beschermt en hand haaft. Onder verwijzing mede naar de toezeg ging., gedaan in de memorie van antwoord op het vocrioopig verslag der Tweede Ka mer, dat na het overleg met België de regeering onverwijld hare verdere houding zou bepalen, werd den minister nog ge vraagd, te willen mededeelen, hoe nu. ook in verband met het debat in de vergade ring van ,de Tweede Kamer, precies de stand van zaken is. In vijf minuien tijd berst U de pijnen kwijt. Dit vlugge resultaat geven de hartvormige cachets, genaamd „fifiüjnhardtjes", bij Hoofdpijn, Kiespijn, enz. 12stuks50ct. Proetdoosje lOct. dag nieuwe verkiezingen voor den Rijks dag aangekondigd. In zijn redevoering zeide Hitier o.m. Ik heb u laten bijeenroepen om u met een bewogen hart verslag uit te brengen over gebeurtenissen, welker beteekenis gij allen kunt verstaan. Bovendien moet ik u in kennis stellen van besluiten, die het Duit sche volk en den Duitschen Rijksdag zelf betreffen. De wereldoorlog en zijn afloop hebben de Duitsche verdeeldheid vergroot. In plaats van zelfbeschikkingsrecht der volken kwam de brutaalste nationale ver- geweldiging van tal van millioenen Duit sche volksgenooteru Toen men in Oostenrijk besloot volks stemmingen te houden voor de aansluiting en deze volksstemmingen meer dan 95 van alle' stemmen voor de vereeniging op leverden, toen werd door de apostelen van het nieuwe volkenrecht eenvoudig met be hulp van de macht van het brute geweld ook deze vreedzame demonstratie van den waren wü van de ongelukkige van htm volk gescheiden menschen, kortweg ver boden. Daarbij was het tragische, dat deze staat Oostenrijk by voorbaat een volko men voor het leven ongeschikte structuur had. De economische nood was in overeen stemming daarmede afschuwelijk. Duitschland, aldus vervolgde Hitler, is nu weer een wereldmogendheid geworden." "Welke macht ter wereld zou het op den duur rustig" opnemen, wanneer voor haar poorten een miüioenenmassa van tot het eigen volk behoorende menschen op de bit terste wijze wordt mishandeld? De besprekingen te Berchtesgaden. Daarom heb ik op deze gronden be sloten het u bekende onderhoud te Berch tesgaden tot stand te brengen met den toenmaligen bondskanselier Schuschnigg. Ho verzocht den heer Schuschnigg DuitschOostenrijk, het Duitsche rijk en zichzelf een situatie te besparen, die vroeg of laat zou moeten, leiden tot de ernstig ste botsingen. Ik stelde hem indien zin een weg voor, welke tot een geleidelijke binnenlandsche ontspanning en als gevolg daarvan tot een langzame verzoening zou kunnen leiden, niot alleen tusschen de menschen in Oos tenrijk zelf, doch ook tusschen de beide Duitsche staten. Ik maakte den heer Schuschnigg er evenwel op opmerkzaam, dat het de laatste poging zou zijn, die van mijn kant in aanmerking zou komen, en dat ik vastbesloten ben, ingeval van het falen dezer poging de rechten van het Duitsche volk in mijn „Heimat" met die middelen te behartigen, welke op deze aarde van oudsher steeds slechts dan nog overgebleven zijn, wanneer het menschelijke inzicht on toegankelijk is voor het gebod der nor male gerechtigheid. Naarmate zekere andere staten blijk baar een afwijzende houding propageerden, begon Schuschnigg te talmen bij het na komen der aangegane verplichtingen. Er kon geen twijfel meer over bestaan, dat de heer Schuschnigg vast besloten was de overeenkomst te verbreken. Op Dinsdag 8 Maart kwamen de eerste beweringen over een voergenomen „Volks- befragimg". Zij kwamen zoo ongeloof waardig voor, dat zij slechts als geruchten werden beschouwd. Woensdagavond kregen vrij kennis van een aanslag niet alleen tegen de tusschen ons gesloten overeenkomsten, doch vooral tegen de meerderheid van het Oostenryk- sche volk. Het ultimatum. Het ultimatum bestond uit niets anders dan uit de harde verzekering, dat Duitsch land een verdere onderdrukking van Duitsch-Oostenrijksche volksgenooten niet meer zal dulden en derhalve in de waar schuwing een weg in te slaan, die auto matisch tot bloedvergieten zou hebben moeten leiden. Dat deze houding juist was, wordt be wezen door het feit. dat mij bij de ten uitvoerlegging van het dan toch noodig geworden ingrijpen binnen drie dagen de geheele „Heimat" tegemoet ijlde, zonder dat ook slechts een enkel schot en daar mede een enkel offer was gevallen. Overigens ben ik gelukkig, daarmede thans de voltrekker te zijn geworden van de hoogste historische opdracht. Omtrent de houding der Europeesche staten noemde Hitler in het bijzonder Italië, waarbij hij herinnerde aan zijn brief aan Mussolini. Na nogmaals dank te hebben gebracht aan Mussolini vervolgde Hitier „Wij we ten, wat de houding van Mussolini in deze dagen voor Duitschland heeft beteekend. Het land en de grenzen van dezen vriend zijn evenwel voor onaantastbaar. Heflta- liaansche volk kan evenwel weten, dat achter mijn woerd de Duitsche natie staat. Zoo heeft ook ditmaal de spil, die onze beide landen verbindt den vrede der wereld den boogsten dienst bewezen. Duitschland zelf wil slechts den vrede. Het wil anderen landen geen leed berokkenen. Het wil zich evenwel onder geen omstandigheden een leed dulden en vooralhet is bereid voer brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. zijn eer en zijn bestaan te allen tijde tot het laatste op de bres te staan. Hitier besprak vervolgens de reacties in Duitschland. Niet een enkel deel van ons volk, verklaarde hij, kan geroepen zijn door zijn toestemming de geweldige gebeurtenis van de uiteindelijke stichting van een waarlijk groot Duitsch volksrijk bevesti gen. Daarom moet op 10 April voor den eer sten keer in de geschiedenis de geheele Duitsche natie aantreden en haar plech tige belijdenis deen. Niet 6millioen zul len de vraag moeten beantwoorden, doch 75 millioen. Hiermede ontbind ik den Rijksdag van het oude Duitsche rijk en bepaal, dat de nieuwe vertegenwoordiging van Groot- Duitschland moet worden gekozen. Daarvoor stel ik eveneens den lOen April als datum vast. Bijna 50 millioen stemgerechtigden van ons volk roep ik daarmede op, waarbij ik hun verzoek mij dien Rijksdag te schenken, waarmede het my onder de genadige hulp van God, onzen Heer, mogelijk zal zijn de nieuwe groote taken op te lossen. Zooals ik in 1933 het Duitsche volk heb verzocht met het oog op de voor ons lig- genden arbeid mij vier jaren tijd te geven voor de oplossing van de groote taken, zoo moet ik thans voor den tweeden keer ver zoeken Duitsch volk, geef mij nog een maal vier jaren, opdat ik de uiterlijk than9 voltrokken aaneensluiting tot zegen van allen ook innerlijk kan verwezenlijken. Seyss Inquart door Hitier beëedigd. Seyss Inquart, de rijksstadhouder voor Oostenrijk, is gisteren door rijkskanselier Hitier te Berlijn beëedigd. Na de aansluiting. Een speciale correspondent van de Paris Soir te Davos heeft een interview gehad met Starhemberg, die met zijn vrouw en zoon aldaar verblijf houdt. Zoo als men weet had de National Zeitung in Essen abusievelijk vermeld, dat Starhem berg in Oostenrijk was gearresteerd. Prinses Fanny Starhemberg, de moeder van den vroegeren Heimwehrleider, is in vrijheid gesteld. De Oostenrijksche consul-generaal te Munchen, Ludwig Jordan, is met drie le den van zijn personeel gearresteerd. De commissaris van den Führer voor Oostenrijk, Brueckel heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verbiedt, dat door onbevoegden huiszoekingen worden verricht, die zich uitgeven voor vertegen woordigers van de nationaal-socialistische party. De schuldigen zullen streng worden gestraft. Opmerkelijke verklaring van Delaware. Een rede, gisteren te Londen uitge sproken, door graaf Delaware, lid van de Britsche nationale arbeiderspartij en lord- grootzegelbewaarder, heeft zeer de aan dacht getrokken. Delaware zei onder meer„Na het gebeurde in Oostenrijk kan niemand van ons van meaning zijn, dat een politiek van voortgezette bespre kingen met Duitschland de practische po litiek van het oogenblik ieder voorschrift van menschelijkheid is getart en vertrapt door den ijzeren hiel van een regime, dat geen ander argument dan dat van het ge weld kent". VOOR DEN ZONDAG" DUITSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN. Op 10 April volksstemming. Tegelijkertijd nieuwe verkiezingen In zrjn. gisteravond in de zitting van den Rijksdag gehouden redevoering heeft de Führer en Rijkskanselier aangekondigd, dat het geheele rijk op 10 April met Oos tenrijk deelneemt aan de volksstemming. Tegelijkertijd heeft Hitier tegen dien Om de geboorte van ieder kind waait een gespannen verwachten. Altijd weer stellen de omstanders bij de wieg zich dezelfde vraag „Wat zal van dit kindeke worden?" Elke geboorte is immers een kans die God aan de menschheid geeft, een nieuwe mogelijkheid. In ademlooze spanning moeten ook de o-uders van Simson 6gekeken heb ben naar het kind, dat hun op zoo'n wonderbare wijze was aangekondigd, dat reeds vóór zijn geboorte voor een leven voor God was bestemd. Wat zou dit kind met zijn bijzondere gave doen? Maar hoe bitter moeten ztj ten slotte tot de eeuwenoude ervaring zijn gekomen„Ik zag de hand der Goden geopend maar zie, zij was ledig". Een engel had zyn geboorte aan gekondigd bovenmenschelyke kracht was hem gegeven hij speelde er slechts mee, en ging ten onder in zelfvernietiging. Simson de mensch die geen raad weet met zijn talenten, die geen gaven weet aan te nemen, die Gods spel breekt. Alles wat hem en anderen tot heil had kunnen wor den,- verkeert hy in onheil. Al wat hem m den weg loopt, schopt hy ge- ergerd van zich af, als een verwend kind. Als Deiila hem dringt, geeft hij, met Ezou-onverschilligheid, zijn heiligste geheim prijs. Hij acht Gods geschenk gering, hij wil er geen last van hebben, hij wil den prijs voor het leven niet betalen. Simson is de groote botsing tus schen wat is en wat had kunnen, had moeten zijn. c En we richten onze oogen van dezen mislukten mensch, deze cari- catuur van een Reus, op onzen eigen tyd en zienmogelijkheden, onbe perkte, nooit gedroomde mogelijk heden, talenten in onafzienbare hoo- pen, volmaakt speelterrein en -mate riaal. Mogelijkheden tot een recht vaardiger verdeeling van de aarde en haar producten, mogelijkheden tot een makkelijker onderling be grijpen, mogelijkheden om afstan den te overbruggen en woeste gron den vruchtbaar te maken. We zien de zegeningen die een uiterst ver fijnde techniek in verbinding met een doelmatig geordende wetenschap zou kunnen brengen. Gods geschenk aan de wereld der 20ste eeuw de reuzenkracht van Simson. Amerika toont ons, hoe deze ti tanenkrachten gebruikt kunnen wor den New-York is het moderne Nam, de stad waar de poorten der wereld uit hun voegen worden ge licht door Simson. De mensch beeft daar zijn eigen grenzen doorbroken hij woont in wolken en onder rivie ren en roept door een druk op een knopje werelden uit het niet op. El ders stijgt de bacteriologische we tenschap tot haar toppunt... Maar de opgeroepen werelden blijken jazz orkesten te zijn, en de nieuwe kennis richt zich in plaats van op genezing, op vernietiging. Op geen enkel gebied zyn wij zoo ingenieus als op dat van de oorlogs werktuigen. Gas is niet langer een middel om te verwarmen en te ver lichten, maar om tè verstikken. Pa pier wordt gebruikt om elkaar naar hartelust de huid vol te schelden en zelf buiten schot te blijven. Olie wordt een afgod in plaats van een nuttig middel. Elke gave wordt tot vloek. En tochals de talenten n u „Gij zijt het zout der aarde „Wanneer het zout smakeloos „is geworden, waarmee zal f,het gezouten worden niet gebruikt worden, ale het spel Gods n u niet gespeeld wordt, wanneer dan wel Grooter kansen heeft de menschheid zelden gehad. En „Die in den hemel is" wacht. Maar het eenige spel dat Hy te zien krijgt zijn de potsierlijke, armzalige kluchten van een blinden, gevangen clown. Simson loopt in den molen en draait om zyn eigen middelpunt Zijn haren, het eenige uiterlijke ken merk van rijn aan God gewijd-rijn dat hem nog restte, liggen bij Deiila. De maatschappij, de wereldgods diensten, de armen, de vervolgden, de kinderen zien op naar de Kerk, naar wat zich het Lichaam van Christus noemtzij zien wat voor groote schat rij in zich herbergt, rij zien het Brood op de Avondmaals tafel maar zy moeten door sple ten en kieren gluren om het te zien. Wij die tezamen die Kerk vormeD houden maar al te vaak onze deuren dicht. Waarom? vragen de kinderen. We weten het zelf niet. Uit laks heid, uit onmacht, onverschilligheid of angst Wy zyn misschien als Simson te lui om te denken, te klein om te gelooven. Wij, die leven in de 20ste eeuw, in het sprookje van de onbeperkte mogelijkheden, waar de schatten om ons liggen opgestapeld, talent op ta lent en kracht op kracht, wij mogen langzamerhand wel eens gaan be denken wie de toeschouwers rijn bij het spel dat wij spelen God en onze kinderen. Mogen wij, vóór wij gedwongen worden, mèt den afgodstempel an deren en onszelf te vernietigen, be seffen, hoeveel zal worden geëischt van hen, wien veel werd gegeven. J. M. S. alhÊer Maak bij het kiezen van een beroep voor Uw zoon of dochter gebruik van de gegevenswaarover ons bureau beschikt Zitting Dinsdag a.s. 7.30—9 uur in het Voormalig Burgeiweeshuis aan de Bad huisstraat Inlichtingen kosteloos. HET DUITSCHE KOLONIALE VRAAGSTUK. Ongeveer 1200 Berlijnsehe schoolkinderen zullen de eerste zijn om een Italiaansche film over de verovering van Abessinië, ge titeld „Mannen maken geschiedenis" te zien.' Deze filmvertooning zal onder bescherming' staan van den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, Attolico. Volgens de Duitsche pers zal deze film sterk spreken tot de jeugdige toeschouwers* omdat het den brandenden wensch naar ko loniën van een groeiende jonge natie tot uiting en een levendigen indruk geeft van de organisatie, noodig voor het slagen van een dergelijke campagne. In deze film worden de methoden duide lijk gemaakt, welke de achterhoede der troepen beveiligen, zooals onmiddellijk aan leggen van wegen, terwijl de oorlog zelf, naar men zegt, een rol van minder belang speelt. De film wordt beschreven als „een prachtig document van den wil'van een natie om te leven". LITAUEN AANVAARDT POOLSCHE EISCHEN. Officieel wordt te Warschau medegedeeld, dat Litauen het Poolsche ultimatum heeft aanvaard. De eischen rijn 1. De Litausche regee ring heeft 48 uur om te antwoorden, deze termijn loopt vandaag om 21 uur af. 2. Vóór 31 Maart moet Litauen normale diploma tieke betrekkingen hersteld hebben. 3. Alle verbindingen moeten hersteld zijn vóór 31 Maart. 4. De Poolsche regeering zal weige ren te discussieeren over de voorstellen, die door de Litausche regeering zonder discus sie aanvaard moet worden, waarbij een uit zondering kan worden gemaakt voor tech nische zaken. 5. Over Wilna kan niet ge discussieerd worden. De kwestie van den gedooden Poolschen soldaat wordt niét ge noemd. Poolsche oorlogsschepen kiezen zee. Men heeft vastgesteld, dat verscheidene Poolsche oorlogsschepen hun basis te Puck, nabij Gdingen, verlaten hebben en in N.O. richting zijn opgestoomd, op volle kracht varende. Verondersteld wordt, dat de sche pen zich in de richting van Memel begeven. Het regeerings-persbureau A.T.E. meldt, dat den geheelen nacht en ook vanochtend nog afdeelingen infanterie, cavalerie, artil lerie en gemotoriseerde troepen door Wilna zrjn getrokken in de richting van de Litau sche grens, SAMENZWERING TEGEN DE BRAZILIAANSCHE REGEERING ONTDEKT. Duizenden groenhemden gearresteerd. De Braziliaansche politie deelde gisteren mede, dat duizenden leden van de organi satie der groenhemden gearresteerd rijn in verband met de ontdekking van een samen zwering tegen de regeering, die door het geheele land verspreid zou rijn. Het offici- eele communiqué deelde mede, dat de orde absoluut verzekerd is. De regeering heeft den steun van militaire en vlootstrijdkrach- ten. De samenzwering had ten doel Vargas om te brengen, evenals een aantal andere hooggeplaatste staatspersonen, o.m. de chef van politie Muller, dien de groenhem den beschouwden als hun grootsten vijand. Onder het in beslag genomen materiaal in de woning van den leider der groenhem den, Salgado, bevonden zich 3000 dolken met hakenkruisen, benevens groote hoe veelheden dumdumkogels. Salgado is ge vlucht. Naar het Chineesche persbureau meldt nemen de gevechten in Sjansi het voor naamste oorlogstooneel, een gunstigen keer voor de Chineesche troepen. Langs de Gele rivier in het zuiden der provincie behalen de afdeelingen, die de guerilla voeren, vele successen. Verbitterd wordt gevochten in Zuid-Sjansi, waar de Chineesche troepen, die Tengsjen verdedigen, versterkingen zul len ontvangen. Ook in het westen zijn de Chineezen tot den tegenaanval overgegaan. De woordvoerder van het Japansche lqger heeft daarentegen medegedeeld, dat het Japansche offensief in zuid-Sjantoeng voor de Japanneezen bevredigend verloopt. De Japansche troepen hebben Lin Tsjeng ingenomen. De Chineesche troepen hebben zich na verwoeden tegenstand teruggetrok ken. Ook Yi Tsjoe, een belangrijke, ver sterkte stad in het oosten van Sjantoeng, met 150.000 inwoners, is na een strijd van drie dagen ingenomen. Japanneezen worden teruggedrongen. Aan den linkeroever van de Gele Rivier schijnen de Japanneezen steeds verder naar het noorden teruggedrongen te worden. De inneming van Pingloe door de Chineezen zou elk oogenblik verwacht kunnen worden. Aan den spoorweg TientsinPoekau wordt verwoed gevochten. Tenghsien is door de Japansche troepen omsingeld. In Chineesche kringen verwacht men een nieuw Japansch offensief voor Hsoetsjau. waar belangrijke troepenconcentraties zijn waargenomen.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 9