TRIUMPH IIRSÏE BLAD ROOK SIGARET C. DE LEEUW 76e JAARGANG - NUMMER 66 ZATERDAG 19 MAART 1938 STADSNIEUWS 12'/2 jaar getrouwd... 25 jaar getrouwd.... 30 jaar getrouwd.... 40 jaar getrouwd.... KEES HELDER HOEDËN AP! VOO» HOEDEN DIT DE PROVINCIE f|el»ea*ytewSssew iiaw dew d«acf GEMEENTEBESTUUR D.K.U). is mooier m Mar ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissfngsciie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m ADVERTENTIEPRU S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREA U VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOO R DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. „Alhambra"-Theater. Polygoon is ditmaal wel interessant door de weergave der éclatante overwinning van het Nederlandsche voetbal-elf tal in den on langs gehouden wedstrijd NederlandBel gië. Ook het kijkje op de in aanbouw zijn de onderzeebooten te Schiedam is voor Vlissingers wel leuk. Welk een prettig amusement brengt Heinz Rühmann in De Model-Echtgenoot Amusement Er zijn sombere geesten, voor wie louter amusement niet hoog, niet diep(!) genoeg is, zeker niet ongekunsteld film-amusement. Ze zijn te beklagen. Prij zen wij ons gelukkig, dat er nog films, nog Duitsch sprekende films zijn, die niet den paradepas doen dreunen, die niet een ge censureerd, verstard gezicht trekken, die niet gelijkgeschakeld zijn door den vreese- lijken wals der beneden-middelmatigheid, waaruit geen rauwe bevelstem U ter be keering toeschreeuwt. Er zijn nog Duitsche films met humor, en waar de gave van den humor sprankelt, daar is intelligentie, vin dingrijkheid, menschelijkheid. Waar humor is, gaan wereld en kuituur niet verloren. Humor en geest, echte wel te verstaan, spreken in feite veel meer voor werkelijken adel en zuivere beschaving der geesten dan heel veel, dat zich zeer gewichtig en duize lend hoog aandient. Heinz Rühmann bewijst in zijn presta ties, die alle menschelijke mógelijkheden en zwakheden met tintelend vernuft bespe len, dat hij een humorist van den eersten rang is en de wereld doorschouwt als wei nig anderen. Hij is geen clown, want hij blijft in zjjn karakter. Hij is niet te over treffen, onze toch zoo wijze, onze begena digde komiek, die de heele film door zijn eigenwijs brilletje draagt en dien men te recht den Europeeschen Chaplin zou kun nen noemen. Het verhaal is natuurlijk niet de hoofd zaak. Deze is de onnavolgbaarheid, het persoonlijk cachet van Heinz Rühmann, welke hier als Londensch bankier fungeert, voor wien pijnlijke nauwgezetheid de bases is om het leven op te bouwen. Als hij één uur tennist, tennist hij ook met volkomen overgave en laat zich door niets storen. Voor zaken naar Venetië gegaan, ziet hij zich in de lagunenstad voor het feit ge plaatst voor een jonge, knappe landgenoote als beschermer te moeten optreden. De be lager is een bekend tenniskampioen en zoo ziet de onverstoorbare bankier zich plotse ling geplaatst tegenover een nerveuzen tenniskampioen. Toch wint de laatste, óm dat de Engelscbman nu eenmaal weigert langer dan 60 minuten te spelen. Mane schijn op het water en gondelvaart eindi gen met een huwelijk. Hoe kan het anders Het correcte leven aan de zijde van haar model-echtgenoot met zijn starre regel maat, bevredigt na eenigen tijd het nieuwe mevrouwtje maar half, temeer als de oud- verloofde opduikt. Dan pas echter komt Heinz los en tempo in de film. Dan ook begint het gelach om alle mogelijke dwaze toestanden. Eenvroo- lijkheid, die niet ophoudt, voordat eind- goed al-goed is. Geamuseerd heeft men zich en het publiek is meer dan tevreden. De intrige van Iaat op zoo'n vreugdevollen ge denkdag een goede foto maken van U en Uw gezin Dan hebt U een mooie herinnering. Als KEES HELDER de foto maakt, kunt U rekenen op goed werk Ook aan huis te ontbieden FOTOGRAAF BELLAMYPARK 38 Mrs. Cheyney's verdwijning is eveneens zeer eenvoudig. Een jonge en zeer charmante Amerikaansche weet zich als Fay Cheyney in te dringen in hooge Engelsche kringen. Zij is echter een oplicht- ster, die haar spel met zeldzame virtuositeit speelt. Daarbij een fatsoenlijke vrouw met avontuurlijke neigingen. Ook haar partner is een man van opvoeding en distinctie. Het avontuur met de parels mislukt. In stede daarvan huwt Fay een uiterst slag vaardigen Engelschen lord, al offert haar altijd voorkomende butler, in werkelijkheid haar compagnon, zich daarbij discreet op. Joan Crawford, William Powell, Robert Montgomery en vele anderen geven zulk schitterend, beschaafd spel, dat deze film een lust is om te volgen. Daarbij een ver fijnde, correcte doch geestige en meeslee- pende dialoog van ware opvoeding, om gangsvormen en savooi-vivre, die telkens weer weldadig aandoet. De fotografie en het rijke milieu zijn mede groote verdien sten. Het geheel is een zeer geslaagd voor beeld van moderne Amerikaansche film kunst, die zoo zeer te genieten is. Een filmprogram, dat alleszins succes verdient „Luxor'-'-Th eater. Het voorprogramma brengt een interes sante nieuwsreportage uit het buitenland, verzorgd door Paramount, en bevat voorts een Metro Goldwyn-reisverhaal met merk waardige beelden uit Papoea en Kalabahai (Australië) benevens een dwaze Ameri kaansche klucht „De mosterdpleister". Dan volgt Ontoerekenbaar een boeiend filmwerk met een sterk scena rio gebaseerd op de misdadige handelingen van den beruchten Oostenrijkschen spoor- wegdérailleur Matuschka. Victor Varconi is in deze Centra-film de door den oorlog in zijn geestvermogens gestoorde spoorweg ingenieur, een der meest bekende deskun digen op het gebied van springstoffen, die in een martelende obsessie telkens naar den spoorweg gedreven wordt om daar zijn misdadige, krankzinnige aanslag op treinen door middel van een springstof ten uitvoer te leggen. De liefde voor een vrouw doet haar rustigen invloed heilzaam werken op zijn ziekelijken geest, doch als zij naar zijn liefdesverklaring niet wenscht te luisteren, geraakt hij in overspannen toestand. Zijn plicht uit de oorlogsjaren doet hem weer een aanslag plegen op een naderenden trein, doch, dank zij een uitvinding van hemzelf brengt de straal van een op de lo comotief gemonteerd apparaat reeds op grooten afstand de springstof tot ontplof fing, waardoor een groot onheil wordt voor komen en de misdadiger zelf het leven laat. Hiermede is tevens het geheim van de tal rijke aanslagen en den spoorweg-satan op gelost. Een film van ongekende spanning, die den toeschouwer vasthoudt en mee sleept tot op het laatste oogenblik als de ontknooping daar is. Victor Varconi, die zijn lugubere rol knap vertolkt, zal u deze uit stekend geregisseerde film niet licht doen vergeten. Capriolen Deze Tobis-Forst-film werd onder regie van G'ustaf Gründgens vervaardigd. Een journalist en een vliegenierster stappen hier na heel wat geharrewar in het hu welijksbootje onder beding, dat hij nooit meer over interessante vrouwen zal schrij ven en zij nooit meer zal vliegen. Vooral deze laatste belofte is echter moeilijk te houden en al stemt hij er in toe, dat zij nog één maal gaat vliegen, toch beteekent dit het begin van het einde. Al maakt zij ook 'n record-vlucht, onder het motief „weder- zijdsche, onoverkomelijke afkeer", moet de scheiding maar worden uitgesproken. In de rechtszaal gedraagt het paar zich echter zóó, dat geen enkele rechter tot scheiding zou kunnen concludeeren. Door de dialogen wel een wat langdradige film, waarin de hoofdrollen gespeeld worden door Marianne Hoppe, Gustaf Gründgens, Volker von Col- laude e.a. Biljartkampioenschap Ze klas van Zeeland. Gisteravond werd in het clubgebouw van A.B.C. de wedstrijd om het biljartkam pioenschap 2e klasse van Zeeland voortge zet met de partij HubregtseCoomans. Het was een gelijk opgaande strijd, doch hooge series werden niet gemaakt. Meende men dat Hubregtse de partij met een stand van 142122 in 40 beurten, zou winnen, Coo mans maakte in de 41ste beurt een zeer mooie serie van 24 en kwam dus voor, om 3 beurten later deze partij, die ruim 1 uur geduurd heeft, te winnen. De tweede partij CoomansSuurmond ging vlotter. In den beginne matig spel, maar Suurmond kwam goed op dreef en maakte achtereenvolgens 15-12-19-14 en 21 en noteerde in 20 beurten 138. Voor de res- teerende 12 punten had hij echter nog 8 beurten noodig. Coomans speelde ook zeer goed ep noteerde in de 26ste beurt een mooie serie van 18 en behaalde 118 punten. De partij HubregtseGoormachtig was vrijwel gelijk aan de eerste partij, steeds gelijk op. Series werden niet gemaakt en beider spel was niet aantrekkelijk. De partij moest afgebroken worden met den stand voor beiden gelijk, 124 in 40 beurten Hubregtse is aan stoot. De partij wordt later voortgezet. De uitslag is als volgt l W. Coomans 150 44 3.41 24 J. Hubregtse 146 44 3.32 18 A. Suurmond 150 28 5.35 21 W. Coomans 118 28 4.21 18 Morgenmiddag voortzetting. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Oud-president Herbert Hoover van de Vereenigde Staten arriveerde Vrijdagmid dag per vliegtuig op Schiphol op zijn rond reis door Europa. De 83-jarige socialistische theoreticus Karl Kautsky uit Weenen is Vrijdagmid dag met zijn echtgenoote per vliegtuig op Schiphol aangekomen om zich in ons land te vestigen. '1 Jaarvergadering „Volkenbond en Vrede", afdeeling Vlissingen, Men schrijft ons o.m. Vrijdagavond hield de afdeeling Vlissin gen van de vereeniging van Volkenbond en Vrede haar algemeene vergadering in café restaurant „Kievit" alhier. De heer C. L. Koster opende, als waar nemend voorzitter, de bijeenkomst en wees op de ontmoedigende factoren, die in de oppervlakkige openbare meening, het Vol- kenbondwerk afbreuk doen. Vele stroomingen en actie's pogen dit werk af te breken. Er behoort moed toe om pal te blijven staan. Er vaart een haast onbegrijpelijke verwildering door de volke ren-gemeenschap op geestelijk, zedelijk en maatschappelijk gebied, doch gelukkig de toeschouwer, die dat alles in een beheerschte kalmte weet te zien en af te wachten, want straks treedt de vermoeidheid en uitputting op en dan is het zijn tijd om te handelen. In vastberadenheid en vastbeslotenheid dienen de leden dit indachtig te blijven, omdat in de toekomst den leden een hooge roeping en belangrijke plicht ter vervulling wacht, want het gaat om de groote goede ren der collectieve veiligheid en internatio- VAN Een geheel nieuwe collectie vlotte modellen 1.95 - 2.25 - 3.95 (en hooger) WALSTRAAT32 TELEFOON 635 nale rechtsorde voor het statenverkeer en de volkeren samenleving. Om daartoe te kunnen geraken is een absolute reconstructie van het Volkenbond instituut als zoodanig noodzakelijk. Diepgaande, ingrijpende wijzigingen van het Volkenbondspact zijn evenzeer noodza kelijk als een algeheele restauratie van den organisatievorm, die het thans wankele or ganisme bijeen houdt. Voor die taak dienen de gelederen van Volkenbond en Vrede met duizenden nieuwe leden te worden versterkt. Met den wensch dat het gezonde ver stand, de ambitie, de trouw en de energie bij de leden blijvend zal worden gevonden om dit belangrijke werk te helpen stuwen en te verwezenlijken, in den strijd voor een oorlogsvrije samenleving, besloot spreker zijn begroetingswoord. De notulen en het jaarverslag werden onder dank aan den secretaris vastgesteld, evenals de rekening en verantwoording van den penningmeester. De verkiezing van een bestuurslid werd tot de volgende leden-vergadering uitge steld. In het bestuur vonden eenige muta ties plaats. De heer J. L. Verhagen werd bereid gevonden de leiding der vereeniging op zich te nemen. Eenige voorstellen de propaganda betreffende, werden aangeno men, o.m. inzake ledenwerving, een film avond en de 18 Mei-herdenking. In prin cipe werd besloten een afgevaardigde naar de op 2 April a.s. te houden vergadering te Utrecht van Volkenbond en Vrede te zen den. Een voorstel voor die vergadering zal door het bestuur nader worden geredigeerd en ingezonden Voorts werden uiteenzettingen gegeven omtrent de bestudeering van het vraagstuk voor het verkrijgen van een internationale weermacht. De desbetreffende commissie, ingesteld door het hoofdbestuur zal bin nenkort dit werk voortzetten. Na rondvraag volgde sluiting met een woord van dank aan den afgetreden voor zitter, den heer J. Ouburg, voor hetgeen hij op lofwaardige wijze voor de vereeniging heeft gedaan. Een benoeming. In de commissie, belast met het samen stellen van een examen-program voor het Nat. Gen. van Accountants is o.a. benoemd de heer M. van Hijfte alhier, en wel voor het onderdeel accountancy. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederl. m.s. „Re- geja", „Twente", „Hinde" van Antwerpen Nederlandsch m.s. „Neerlandia" van Londen naar Beverwijk. Om te bunkeren: Fransch s.s. „Aixelturk" van Havre Duitsch s.s. „Jo- hann Blumenthal" van Danzig. Vertrokken: „Oranje-Nassau" naar Harwich„Aixelturk" naar Bergen „Johann Blumenthal" naar Bordeaux „Re- geja" naar Grimsby „Hinde" naar Londen „Twente" naar Poole. MIDDELBURG Geen verdere vervolging. In Februari werd in de kas van den kan toorbediende der P.T.T. op het postkantoor te Middelburg, E. J. P., een tekort van ƒ275 vastgesteld en werd de politie daarin gemengd, waarna P. werd aangehouden, doch den volgenden dag weder op vrije voe ten gesteld. Ook de justitie heeft de zaak onderzocht, maar hem buiten vervolging gesteld, daar niet gebleken is, dat er van eenige fraude sprake zou zijn. P. is reeds enkele weken weder in dienst op het kantoor en voor schorsing bleken ook geen termen aanwezig. Een benoeming bij P.T.T. Benoemd met ingang van 1 April a.s. tot referendaris der Posterijen, Telegrafie en Telefonie de referendaris 2e klasse A. A. Beerens te Amsterdam Telefoonkantoor, voordien werkzaam op het Post-, Tele graaf- en Telefoonkantoor te Middelburg. Afloop aanbesteding. Door den hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat in Zeeland te Middelburg is aan de directie van de Beton en Basaltinetegel- fabriek C. Pieters te Middelburg onder hands opgedragen het leveren van 6000 meter basaltinetrottoirband, voor verbete ring van het wegvak SouburgMiddelburg. Voorstellen aan den gemeenteraad. (Pag. 1tweede blad)] Gemeenteraad van Souburg. (Pag. 1; derde blad)j De sociale politiek der regeering. (Binnenland)] Lïtauen aanvaardt Poolsclie eischen. (Buitenland)] Duitsche Rijksdag ontbondenop 10 April volksstemming en verkiezingen* (Buitenland)] Samenzwering tegen BraziliaanschO regeering ontdektduizenden groen- hemden gearresteerd. (Buitenland)] ZTE VERDER EVENTUEEfr LAATSTE BERICHTEN KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat Dinsdag 22 Maart a.s., des voormiddags 10 uur in het Gasthuis gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting tegen de pokken. Men wordt verzocht alsdan het trouw boekje mede te brengen. VTissingen, 19 Maart 1938. Burgemeester en Wethouders! voornoemd, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP* ARNEMUIDEN Eindles landbouwcursus. Bijgewoond door de heeren J. Mesu, land- bouwleeraar te Goes, M. I. Verhulst te. Nieuw en St. Joosland en M. Vader, secre taris Landbouwver. „Ons Belang" te Arne- muiden als commissie van toezicht en Hj G. Horninge, burgemeester en J. J. Huïssen, secretaris van Arnemuiden, alsmede eenige vaders en cursisten, werd Donderdagavond de eindles gehouden van den landbouwcur sus 1ste cursusjaar. Uit de vlotte antwoorden bleek, dat de cursisten goed gewerkt hadden, zoodat alle 19 deelnemers bevorderd werden tot het 2de leerjaar. De heer J. Mesu bracht den cursusleider* den heer P. C. van Maelsaeke dank, alsmede, aan de commissie van toezicht en B. en W* van Arnemuiden. Hij sprak zijn groote te vredenheid uit over het gering aantal ab senten en prees de flinke hoeveelheid schei kundige kennis die de cursisten hadden ge toond te bezitten. Spreker spoorde hen aaiï het geleerde te onderhouden en een volgen den winter weer present te zijn. Namens de commissie van toezicht sprak M. I. Ver hulst en namens de landbouwver. J. Lange- beeke. Hierna reikte de-cursusleider, Van Mael saeke, de rapporten uit, waarna deze bij eenkomst gesloten werd. Standard uitvoering f 245.- Luxe uitvoering f260.- Telefoon 669 Middelburg

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1