EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 64 DONDERDAG 17 MAART 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE sa Nieuwe kwartaal abonné's gratis ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar'agent- schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprij s Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regelB 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A AN GE SLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VER EENIG I N G „DE NED ERLANDSCHE DAGBLADPERS" Huldiging van ir. J. Blokland Visser ter gelegenheid van zyn zilveren jubileum bjj „De Schelde". Heden herdacht de heer ir. J. Blokland Visser, ingenieur en chef der beide scheepsbouwteekenkamers van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" zijn 25-jarig ju bileum bij deze maatschappij. In zijn -op fraaiet wijze versierd bureau heeft de heer P. C. Nonnekes den jubi laris namens het personeel op eenvoudige en hartelijke wijze toegesproken. Spreker memoreerde o.m. de bekendheid, welke de jubilaris door zijn arbeid als scheeps bouwkundig ingenieur en ontwerper in de afgeloopen 25. jaar in scheepsbouwkringen heeft verworven en de talrijke vracht- en passagiersschepen, welke de heer Blok land Visser heeft ontworpen en onder zijn leiding tot stand gekomen zijn en die thans nog in de geheele wereld de zeeën bevaren of dit binnenkort zullen doen, zooals de Slamat, Indrapoera, Sibajak, Dempo, Baloeran, Kertosono, de Kota-sche- pen, Bengalen van den Rotterdamschen Lloyd en de beide nieuwe mailschepen van de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Ook in de rij der uitvinders heeft de ju bilaris zich een plaats veroverd. Van harte, aldus spreker, wenschen wij u dan ook geluk met uw zilveren jubileum en hopen, dat u nog vele jaren uw beste krachten zult mogen wijden aan dezen arbeid, die u lief is en kan het zijn tot meerderen bloei van de Maatschappij „de Schelde". Namens het personeel der beide scheeps bouwteekenkamers en de bedrijfsleiding, aideeling scheepsbouw, werd den heer Blokland Visser een herinneringsbord van Delftsch blauw aardewerk als wandbord overhandigd, waarop een afbeelding van een der nieuwe mailbooten van de Maat- schappij „Zeeland". De jubilaris dankte allen voor de harte lijke ontvangst, de fraaie versiering van zijn bureau, het aangeboden geschenk, maarbovenal voor de aangename samen werking, die hg in de afgeloopen 25 jaar van zijn geheele personeel heeft miogen ondervinden en sprak de hoop uit, dat het hem is mogen gelukken, waar hij steeds naar heeft gestreefd, om allen zoo vel mogelijk hart voor hun werk bij te brengen. Naast de hartelijke gelukweiuschen van de directie van „de Schelde" had de heer Blokland Visser in den loop van den dag nog vele felicitaties in entvangst te ne men van zijn collega's en verdere belang stellenden. „Waarom lijdt de menschheld?" Lezing in de Doopsgezinde kerk. Men schrijft ons Nadat de voorzitter de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom had geheeten, werd geopend met het lied „Nader mijn God, bij U", met gebed en enkele bijbelgedeelten in verband met het onderwerp. Vervolgens zong het koor drie coupletten van het lied: „Vader, hier staan wij, hand in hand, Met om ons heen zoo schrijnend wee..." Het was bij deze woorden dat da. A. J. Meerdinkvan den Ban haar lezing aan knoopte. Wij allen worden vroeg of laat aangegrepen door het leed in de wereld en juist wanneer wij gelooven in een liefdevol God, kan die vraag in ons geboren wor den „Waarom lijdt de menschheid?" Deze vraag is uitvoerig behandeld door den schrijver L. Weatherhead, als het resultaat van 20 jaar studie en ervaring. Al zullen wij zeker niet het antwoord pasklaar mee naar huis krijgen, het overdenken hiervan kan geveneenige verheldering voor ons verstand, eenige versterking van ons ge loof, eenige vertroosting voor ons hart. Terwille van dat laatste schilderde spr. een droombeeld van den schrijver, waarin hij alle ellende van de wereld vóór zich zag, maar ook het gelaat van Jezus Christus waarop zich al deze pijn weerspiegelde, en waarin hg dóór de tranen heen ook zag de alles-overwinnende liefde. Deze gedachte geeft vertroosting voor ons hart. Maar ook noodig verheldering van ons verstand. Daartoe werd eerst behandeld de vraag„Wanneer God almachtig is, waar om verhindert Hij dan het lijden niet?" Wij verlangen vaak van God een ingrijpen in Zijn wetten en in onze wereld, een öm- tooveren der omstandigheden. Er werd bij stilgestaan waarom God, on danks Zijn almacht, deze dingen toch niet doet. O.a. doet Hij niet datgene wat wij men- schen zelf kunnen doen of kunnen leeren doen, niet iets wit in strijd komt met Zjjn hoogste doel voor ons en onze wereld, niet iets wat al Zijn wetten zou doorbreken en de wereld maken tot een chaos. In plaats van direct te vragen waarom doet God dit? zullen wij vaak moeten zoeken waar ligt óns tekort of de schuld van mijzelf of anderen?, Het koortje zong hierna een lied, en daarna volgde d^ bespreking van enkele andere vragen die ook velen in dit verband bezig houden de naar onzen indruk vaak groote wreedheid in de dierenwereldhet bestaan van allerlei ziektekiemen en ge vaarlijke bacillen het lijden van onschuldi- gen, zooals kinderen, door de schuld van anderen natuurrampen. In 't kort werd op al deze vragen ingegaan en eenig verhel derend licht erop gewoipen. Nog een lied door het koor „O Vader huis des hemels, waar vele woningen zijn..." en dan tenslotte het behandelen van de vragen „Is het lijden Gods wil?" en „Wat is onze houding tegenover het leed?" Op de eersto vraag zijn verschillende antwoorden mogelijklo. het lijden is een noodlot, een toeval, buiten God om 2o. het lgden is van God, vaak een gerechte straf op de zonde, dus Gods wil3o. het lijden is gevolg van menschelijke zonde, maar niet de wil van God. Wij zagen hoe deze laatste opvatting ver helderend en verruimend is en volkomen in overeenstemming met heel het leven van Jezus, pie komt om „Gods wil te doen", en wat Hij doet is bet wèg nemen van leed, het voortdurend genezen naar lichaam en ziel. Jezus roept ook de Zijnen op om lijden te helpen overwinnen. Wij komen hier ook bij de groote vraag van het kruis. Gods wil? Wij mogen zeker nooit zeggen dat dit gemeenste en slechtste wat onze wereld ooit zag het wreede ver moorden van een volkomen Onschuldige naar den wil van God zou zijn. Wèl heeft God het voorzien, en Hij heeft ook dit al- lervreeselijkste weten óm te zetten in on- eindigen zegen. Gods wil was ditdat Je zus dóór deze diepste menschen-duisternis heen toch Gods blijvende liefde zou laten zien en zoo de overwinning behalen „Wat moet onze houding zijn tegenover het lijden op aarde Stellig nooit een zon der meer berusten, en ook niet een maar afwachten wat God zal doen, want God werkt hier op aarde door menschen heen. Waar w ij niet onze krachten, ons geld of ons gebed geven in den strijd tegen het lijden, blijft zeker altijd ergens noodeloos leed bestaan. Maar wèt met leed dat niet te genezen of te verhelpen is? Hier komt wel alles aan op onze eigen houding. Geen opstan digheid, ook geen „berusten", maar ons leed gebruiken, zien óm te zetten tot zegen. Wij hoorden daarvan verschillen de voorbeelden en zagen hoe juist dit ook de weg is dien Jezus wijst en zelf is gegaan. Zijn kruis is daarvan het allerhoogste voorbeeldhoe allergrootste smart kan omgezet worden in rijksten zegen Na zang door het koor volgde nog een reeks lichtbeelden uit Jezus' lijdenstijd, die het gesprokene verhelderde. Met gebed en een gemeenschappelijk lied werd de avond besloten. Biljartkampioenschap 2e klas van Zeeland. De biljartsport zit vol verrassingen. Meent men een schitterende partij te spe len en men heeft in 2/3 der partij een ge middelde van 7, dan brengt het laatste deel der partij een gemiddelde van even boven de 1. Dit zijn de wisselvalligheden in deze sport. En zoo was het gister avond met de partij Suurmondde Nooijer, die gespeeld werd om het 2e klasse kam pioenschap. De kampioen 1937 begon met series van 12, 17, 23 en noteerde in 14 beurten 99, de Nooijer slechts 26. Hierop noteerde Suurmond echter 6 poedels ach ter elkaar en beëindigde de partij in 42 beurten. De Nooijer behaalde slechts 97. De tweede partij ReindersCoomans bracht voor eerstgenoemde de eerste winstpartrj. Reeds van den beginne af ging het in hetzelfde tempo als de vorige partij naar de 150. Eerst een serietje van 12 of 20 om daarna weer 1 en poedels te noteeren. Coomans' spel vlotte maar niet. Hij kon maar geen serie scoren, en bleef steeds ver achter. 0 De derde partij was een verrassing. De Nooijer wist ook nu te winnen. Hij speel de beter dan de vorige partijen en maak te met constante beurten de 150 vol. Hu- bregtse was zeer zwak. Hij presteerde vrijwel niets en behaalde 117 punten. De uitslag is als volgt A. Suurmond 150 42 3.57 23 L. de Nooijer 97 42 2.30 14 J. Reinders 150 45 3.33 20 W. Coomans 107 45 2.37 12 L. de Nooijer 150 46 3.26 10 J. Hubregtse 117 46 2.54 11 Hedenavond voortzetting. VUssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Jaedjoer" en „Albatros" van Lon den „Saturnus" van Antwerpen „West- land" van Boom. Om te bunkeren: Neder- landsch m.s. „Marken" van Antwerpen Noorsch s.s, „Bur" van LondenEngelsch s.s. „Domingodelarrinaga" van Duinker ken Grieksch s.s. „Dirphys" van Huil Fransch s.s. „Bourges" van Lapallice. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Westland" naar Shore- ham„Bur" naar Bergen„Domingode larrinaga" naar Cardiff„Dirphys" naar Italië„Bourges" naar Emden„Mar ken" naar Genua. Jaarvergadering Anti-Rev. klesvereeniging. Gisteravond vergaderde in het Militair Tehuis alhier de anti-rev. kiesvereeniging, onder voorzitterschap van den heer B. H. Ligteringen, die na de gebruikelijke ope ning o.a. wees op de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, en op den ernst van den politieken toestand in het buitenland. Door den secretaris, den heer J. Baar- schers, werd het jaarverslag uitgebracht, hetwelk getuigde van een opgewekt veree- nigingsleven en groot bezoek aan de ver gaderingen. Het ledental steeg belangrijk. Het financieel verslag van den penning meester, den heer G. van de Putte, gaf over 1937 een batig saldo aan van 16.92. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. de Nooijer. De aftredende afgevaardigden naar de Statenkieskring centrale Vlissingen wer den herkozen en in een bestaande vacature werd gekozen de heer G. A. de Rijcke. Hierna hield de heer J. Marijs een cau serie over „Zondagsrust en Zondagsheili ging", waarop een drukke bespreking volgde. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. De minister van binnenlandsche zaken, de heer H. van Boeyen, bezocht Woens dag de Jaarbeurs te Utrecht. Naar aanleiding van het besluit der regeering, dat de lichting 1938 na 25 Maart a.s. nog 5% maand onder de wa penen zal blijven, maakten wij Woensdag een foto in de infantericVazeme te Amersfoort, tijdens het voorlezen van het regeeringsbesluit door den kapitein-adju dant W. Spruyt. Openbare muziekavond leerlingen mej. W. de Hondt. Namens mej. W. de Hondt mocht de heer C. Fret gisteravond een geheel gevulde Britannia-zaal het welkom toeroepen, om vervolgens clementie te vragen voor het werk der leerlingen op dezen muziekavond, welke geen concert- doch wel een propa- ganda-avond bedoelde te zijn, en den ver schillenden medewerkenden aan speciale bezetting hartelijk dank te betuigen voor hun bereidwilligheid. Het programma ving aan met een vijftal ensemble-nummers der kleinste viool-leer lingen, waarvan het opgewekte „Frühlings- duft" van Louis Krou het beste voldeed. Daarna volgden een reeks viool- en piano soli, benevens eenige stukjes voor piano 4-handig. Hierin was veel goeds te beluis teren, wat moed geeft om verder te studee- ren, doch daarnaast was er ook een en an der, wat den indruk vestigde, dat er te hoog gegrepen werd. Aan techniek, zuiverheid en rhythme haperde dan nogal wat. Als men nog niet zoover gevorderd is, blijft ook hier nog altijd eenvoud het kenmerk van het ware. En als men de beginselen goed onder de knie heeft, komt de rest, en daar mede de voldoening, vanzelf. Dit neemt niet weg, dat wij er innig van overtuigd zijn, dat mej. De Hondt zich met liefde en toe wijding aan haar zeer moeilijke taak geeft en dat de leerlingen, naast hun schoolwerk, zich ook ernstig op het leeren bespelen van hun instrument toeleggen. Een violistje le verde met Ivanovici's „Rumanisches Lie- besleben" een heel aardige prestatie, terwijl ook de „You and I"-wals en piano-solo'tjes van Barth en Wensel, gespeeld door jeug dige leerlingetjes, vermelding verdienen evenals de viool-solo „Rose Dreams" van Stasny. Haydn's „Kindersymphonie" met de Spe cials kinderinstrumenten vormde vanzelf weer een bijzonder attractief nummer, waarvan het versterkte orkest zich, evenals van de Strauss-wals „An der schonen blau- en Donau", onder directie van mej. De Hondt, lofwaardig kweet. Met een f risschen marsch „Husaren Attaque" van Max Oscheit werd de avond besloten. De aanwezigen reageerden op alle num mers met spontanea bijval. Mej. De Hondt ontving van haar leerlingen twee fraaie bloemstukken. De bedrijven aan den boulevard wenden zich tot Burgemeester en Wethouders. Naar wg vernemen hebben de bedrijven aan het Badstrand zich met een uitvoerig schrijven tot Burgemeester en Wethouders gericht, waarin zij wijzen op de steeds slechter wordende exploitatie-uitkomsten, terwijl de hooge lasten, die aan die be drijven zgn opgelegd, al lang niet meer zgn aangepast aan de winstmogelijkheden. Met grooten ernst wijzen adressanten er op dat bij verschillende bedrijven de re serves zijn opgeteerd, zoodat in de zeer naaste toekomst een débacle onafwend baar zal zijn, tenzij met afdoende midde len in dezen noodtoestand wordt ingegre pen. Verder brengen adressanten naar vo ren, hoe naast vermindering van lasten, door B. en W. kan worden ingegrepen, om vóór deze bedrijven althans eenige moge lijkheden te scheppen en mede te trach ten hun voor een anders zekeren onder gang te behoeden. Volgens adressanten is thans het oogenblik gekomen om, alle schijn-optimisme op zij zettende, den toe stand onder de oogen te zien zooals deze in werkelijkheid is, n.l. onhoudbaar. De gasvergiftiging. Omtrent de gasvergiftiging in de Bad huisstraat kan nog worden gemeld dat het lijk van de vrouw waarop Dinsdag sectie werd verricht, gisteren op de alge- meene begraafplaats ter aarde is besteld. Kerkboekjes S Nieuwste uitvoering in groote "keuze voorradig "bij BOEKHANDEL D'HUY, Badhuisstraat 15. DE LUCHTBESCHERMING IN ONZE PROVINCIE. In het a.s. najaar weer een algemeene oefening. Op 9, 15 en 16 Maart j.l. hadden onder leiding van den Commissaris der Ko ningin en in tegenwoordigheid van den Inspecteur voor de bescherming der be volking tegen luchtaanvallen, luit.-gen. b.d. De Ridder en den heer Bierman als vertegenwoordiger der Ned. Vereeniging Voor luchtbescherming, met ae burge meesters en hoofden van den luchtbe schermingsdienst der gemeenten van Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen en Duivelend en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, resp. te Oostburg, Zierikzee en Neuzen besprekingen plaats als reeds vroeger te Goes en Middelburgeen ver slag omtrent de bijeenkomst te Goes werd reeds opgenomen in ons nummer van 3 Maart j.l., waarnaar derhalve zij verwe zen. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat het in het voornemen van den Com missaris der Koningin ligt, om in het aanstaande najaar weder een algemeene luchtbeschermingsoefening in deze Pro vincie te houden. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Maart kwamen in onze provincie 8 gevallen van roodvonk voor, waarvan één in ieder der gemeenten, Borsselen, St. Jansteen, Ter- neuzen, Oud-Vossemeer, Rilland-Bath en Zierikzee en twee te Vrouwenpolder (in één gezin). De werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de agentschappen der arbeidsbemid deling in Zeeuwsch-Vlaanderen bedroeg gedurende de maand Februari 1938 in to taal 3893, waarvan in de gemeente Aar denburg 15, Axel 242, Biervliet 133, Bres- kens 49, Cadzand 10, Clinge 138, Eede 4, Graauw c.a. 194, Groede 55, Hoek 224, Hontenisse 364, Hoofdplaat 112, Hulst 177, Koewacht 49, Oostburg 107, Nieuw- vliet 0, Overslag 5, Philippine 52, Re- tranchement 32, Sas van Gent 76, Schoon- dijke 66, Sint Jansteen 199, Sint Kruis 19, Sluis 97, Vogelwaarde 275, Water landkerkje 14, Westdorpe 135, IJzendijke 72, Zaamslag 217, Zuiddorpe 50, Zuid- zande 23, Ter Neuzen 688. MIDDELBURG Voor de T.B.C.-bestrjjding. De opbrengst der loterij door het Em- mabloemcomité gehouden, heeft 281 ten bate van de kas der vereeniging tot be strijding der T.B.C. opgebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG Propagandarvergadering Ned. Roode Kruis. Gisteravond hield de afdeeling Oost- en West-SouburgRittliem van de Transport Colonne-vereeniging van het Nederlandsche Roode Kruis een propagandavergadering in café de Zwaan. De groote zaal was geheel gevuld met belangstellenden. De heer F. Leenhouts opende de bijeen komst met een welkomstwoord, in het bij zonder tot luit.-kolonel de Waal en burge meester Stemerding, waarna op keurige Dit nummer bestaat uit 2 bladen f§el»em»lewissew wesn Jen Ontzettend familiedrama te Stratum man vermoordt zijn vrouw en twee kinderen en pleegt daarna zelfmoord. (Gemengd nieuws) De strijd in Spanje Barcelona hevig gebombardeerd. (Buitenland). Een der grootste lederfabrieken van Waalwijk door brand vernield. .(Gemengd nieuws)], Mussolini over den Anschluss. (Buitenland)^ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ontvangen de in deze maand ver schijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de be treffende bepalingen geheel gratis verzekerd tegen ongevallen. fïë f X X X X X X .j, VUU1U1U 111 111,1 l/Vllll VCJ.11 WWII polis, zijn overeenkomstig de be- treffende bepalingen geheel gratis g verzekerd tegen ongevallen. x x wijze een programma, een tiental nummers bevattende, werd afgewerkt. Voor de pau- ze waren het de nummers 2, 3 en 4 resp. tg een gesprek tusschen 3 boeren, een arbeids ongeval en wat zij leerden, die luide applaus verwierven. Ook het blijspel „De bonte Ka- katoe" dat goed wel gespeeld, viel bijzon der in den smaak. Een inleiding van luit-kolonel J. de Waaï over het Roode Kruis werd met aandacht beluisterd. Spreker bracht ons in kennis met het werk van het Roode Kruis, de vereeniging waarvan Prinses Juliana sederti 1 December 1934 voorzitster is en wijlen haar Vader 25 jaar voorzitter was. Art. 3 van de statuten van het Nederl, Roode Kruis luidtGeboren te midden van oorlogsleed, gedreven door naastenliefde* stelt het Roode Kruis zich ten doel, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te verlee- nen aan zieken en gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor mensche- lijk leed kan worden voorkomen en ver zacht. Breedvoerig ging spreker na wat geleid heeft tot de oprichting van het Roode Kruis en wie hieraan hebben medegewerkt. On der deze laatsten blonk vooral uit miss Florence Nightingale. In Nederland was het Koning Willem m die bij uesluit van 19 Juli 1867 bepr^lde „dat er zou zgn een Nederlandsch' Vereeniging tot hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog hetzij Nederland er in betrokken was of niet", /er^r behandelde spreker de geleidelijke ontwikkeling van het Roode Kruis in den loop der jaren tot op heden. Tenslotte deed spreker een beroep op de medewerking vin allen die zich tooien met den eerenaam van het Roode Kruis om ook inderdaad actief iets bij te dragen tot de verwezenlijking van de idealen en het öe gelegenheid te geven zijn zware taak goed te kunnen »n blijven vervullen. Aan het einde der bijeenkomst werden de beide doktoren te Souburg dank gebracht voor hun volle medewerking die zij bij de lessen in eerste hulp bij ong<bukken ver leenden. Het Lyra Trio-gezelschap zorgde dezen avond voor goed muziek. Burgemeesf~r Stemerding sprak een slotwoord, v ~rin hij er met klem op aan drong de Roode Kruisvereeniging te steu nen bij haar zware taak. DOMBURG Vergadering Vereeniging voor Ziekenhuls- verpleging. De afdeeling Domburg van de Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging op Wal cheren vergaderde Woensdagavond. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. de Jonge, M. Refjnhoudt Jr., C. Louwer- se, D. Trieller Azn. en Adr. Provoost Fzn. Uit de mededeelingen bleek, dat in 1937

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1