HEEMAF NOOTJES UIT DE PROVINCIE Gistermiddag is uit de Merwedè het lijk opgehaald van een onbekenden man van middelbaren leeftijd. Het is naar het lijken huisje te Sliedrecht overgebracht. Hedenmorgen is op het veemarktterrein te Den Bosch een omstreeks 35-jarige man door een tractor overreden. De tractor ging den ongelukkige over het hoofd, zoodat de ze op slag dood was. Gisteravond is de 46-jarige gehuwde D. Bouwman uit Vla?-dingen, stoker aan boord van de sleepboot „IJselmonde" van L. Smit en Co.'s internationalen sleep dienst, op de Nieuwe Maas, onder Pernis, bij het vastmaken van een tros aan een boei, overboord geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet gevischt. Gisteravond is door rijksambtenaren te Kerkrade een smokkelauto aangehouden, bestuurd door den chauffeur S. uit Vaals. De wagen bevatte meer dan vierhonderd paar zijden kousen, die frauduleus uit Duitschland waren ingevoerd. Auto en kou- eenzijn in beslag genomen. De chauffeur die zijn lastgever weigerde te noemen, werd op vrije voeten gelaten. OM De Belgische Senaat heeft gisteren met 3.01 tegen 10 stemmen en drie onthoudin gen, een door den Vlaamsch nationalist Van Dieren ingediend amendement, dat be oogde het tractement van den minister van financiën met een frank te verlagen, omdat de talenwetten niet worden toegepast, ver worpen. o Nationaal-socialistische betoogers te Boe dapest hebben gisteren ter gelegenheid van den Hongaarschen nationalen feestdag op straat hun leider, majoor Szalassy, toege juicht. Het aantal betoogers bedroeg naar schatting 10.000, en de meesten behoorden tot den bond van studenten. De politie moest verscheidene malen handelend optre den om de demonstranten uiteen te drijven. 9 C In de Weensche boekwinkels is thans een landkaart te koop, welke groote be langstelling trekt, en waarop alle Duitsch sprekende gebieden van Europa met rood zijn aangegeven, o.a. Elzas Lotharingen, het Duitsch sprekende deel van Zwitser land tot Bern, Zuid-Tirol en deelen van Tsjecho-Slowakije. 9 Aan boord van den ijsbreker „Jermak" zijn gistermiddag Papanin, Krenkel, Sjirs- jof en Fjodorof te Leningrad aangekomen. De bevolking bereidde hun een grootsche ontvangst. De onderzoekers hielden toe spraken, die per radio werden uitgezonden. a 9 Ingevolge een overeenkomst tusschen de Braziliaansche en Portugeesche academiën van kunsten en wetenschappen is aange kondigd, dat de phonetische spelling van het Portugeesch voortaan toegepast moet worden op alle regeeringsdepartementen en scholen en voor alle officieele mededeelin- gen in Brazilië. Tot 1 Juni hebben de scho len de gelegenheid de oude boeken, die niet in overeenstemming zijn met de nieuwe spelling, te vervangen. *99 Twee gewapende bandieten hebben gis teren een overval gepleegd op do bank van Paoli (Oklahoma). Zij ontvoerden den kas sier en zijn assistent en ontkwamen met een bedrag van 1000 a 1500 dollar. 9 9 Volgens de jongste ramingen van het bureau voor den burgerlijken stand, zal de bevolking der Vereenigde Staten eind Mei of begin Juni een nieuw record be reikt hebben, van 130 millioen bewoners. Deze raming is uitgewerkt door een nieuw eoort machine, welke automatisch de ge raamde toeneming der bevolking aan de hand van de vier controleerbare factoren, t.w. geboorten, sterften, immigratie en emigratie, berekent. Bezoek Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin bezoekt Woensdag 23 Maart a.s. de gemeenten Wolphaartsdijk, Schore, Krabbendijke en Waarde. Be telefoon in Zeeland. De voorbereiding der automatisee ring. De verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen vormt nog een onder werp van studie. De automatische telefoon, die langzaam maar zeker het geheele land gaat verove ren, verschijnt thans ook eenigermate in het zicht van de bewoners van onze pro vincie. Te Goes komt het omvangrijke ge bouw, dat in de naaste toekomst Zeeland's hoofdcentrale zal bevatten, in Mei gereed, en ook in Terneuzen vordert de bouw van de centrale naar wensch. In een onderhoud, dat wij hadden met den heer J. W. Romijn, hoofd van het telefoon- district Vlissingen, die belast is met de lei ding der werkzaamheden voor de automa tiseering van de telefoon in Zeeland, heeft deze ons een en ander meegedeeld over den stand van zaken, meldt de N.R.Crt. en over de bijzondere eischen, die Zeeland, gelijk aan zoovele andere werkzaamheden, ook aan de automatiseering van het telefoon bedrijf stelt. Ten behoeve der automatiseering is de provincie verdeeld in de sectoren Goes (om vattend Noord- en Zuid-Beveland, met uit zondering van Kruiningen en omgeving), Kruiningen, Middelburg (geheel Walcheren bestrijkend), Zierikzee, Hulst, Terneuzen, IJzendijke en Oostburg. Het eiland Tholen valt onder Breda. De hoofdcentrale wordt geplaatst in den sector Goes, die eerst gereed wordt ge maakt. Onmiddellijk daarna is de sector Middelburg aan de beurt. Op de Bevelanden èn op Walcheren zal de automatische tele foon vermoedelijk in den loop van 1040 in gebruik kunnen worden genomen. Vervol gens komen de sectoren Kruiningen en Terneuzen aan de beurt. Welke volgorde daarna zal worden betracht, staat thans nog niet vast. Op Walcheren en op de Be velanden is de grond, waarop de eind-cen trales zullen verrijzen reeds aangekocht. Het geheele gebied is zoodanig ingedeeld, dat elke eindcentrale een gebied van onge veer 12% K.M. bestrijkt. Daartoe moesten verschillende dorpen tot één net worden vereenigd. Bij deze vereenlging is zooveel mogelijk rekening gehouden met de oecono- mische belangen der streek, en met de reeds bij de telefoon aangeslotenen, doch het is niet steeds mogelijk geweest de gren zen der verschillende gemeenten zelf strikt aan te houden. Daar Zeeland in verhouding tot het aan tal zijner inwoners een groot aantal ge meenten telt, is het aantal centralen, dat in de provincie opgericht moet worden, per centsgewijze aanmerkelijk grooter dan dat gene, dat elders voor de automatiseering noodig is. Bijzondere eischen aan de automatisee ring stellen ook de door water gescheiden gedeelten der provincie, en dit geldt spe ciaal de verbinding met Zeeuwsch-Vlaande ren. In den loop der jaren is n.l. meermalen gebleken, dat telefoonkabels in de Wester- schelde zeer kwetsbaar zijn. Herhaaldelijk ontstond beschadiging' doordat schepen bij mist voor anker gingen op de plaats waar de kabel lag. Daar een verbinding over land alleen via België tot stand zou kunnen ko men hetgeen niet wenschelijk wordt ge acht zullen zeer bijzondere maatregelen getroffen moeten worden teneinde de auto matische telefoonverbinding tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland, door middel van een tweetal, van elkaar verwijderde kabels door de Schelde, te ver zekeren. Bovendien zal men er zorg voor dragen, dat bij eventueel e verbreking van de verbinding met overig Nederland, de telefonische gemeenschap tusschen de ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen onderling behouden blijft. Het technisch ontwerp de zer verbinding is nog steeds in studie. Ook Noord-Beveland en Schouwen-Duï- veland zullen door middel van kabels onder water met de hoofdcentrale verbonden worden, doch omdat in de Zandkreek en in de Oosterschelde schepen zoo goed als niet voor anker gaan, leveren deze verbindingen niet de moeilijkheden op, die de verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen tot een tech nisch probleem verheffen. Tot de voorbereiding der automatiseering behoort ook het vervangen van de boven- grondsche telefoon-routen door kabel-rou ten. Behalve de uitloopers naar geïsoleerde hofsteden zijn thans nagenoeg alle netten in de Middengroep verkabeld. Gedurende dit werk is het gansche kabelnet aan een zeer grondige revisie onderworpen, en als gevolg daarvan beantwoordt het nu aan de hoogste eischen. Ook het vaststellen der minimum tarie ven voor geheel Zeeland, een omvangrijke administratieve aangelegenheid met veler lei mogelijkheden, waarbij alle plaatselijke toestanden in oogenschouw moesten worden genomen, behoort tot het verleden. Er komt inderdaad schot in de automa tiseering van de telefoon in Zeeland. Maar voordat de bewoners van Walcheren en van de Bevelanden aan de telefoonschijf kunnen draaien zal het toch wel 1940 worden, en voordat de laatste plaatselijke telefoniste in Zeeland haar taak heeft neergelegd zullen we vermoedelijk 1944 schrijven. Dat Zeeland ook bij de aütomatiseering van de telefoon in de achterhoede staat, is voor een niet gering gedeelte toe te schrij ven aan het feit, dat het ook bij dit werk de P.T.T. weer voor tal van moeilijkheden plaatst, en dat men voor de moeilijkste pro vincie wil putten uit de ervaring, die de andere gebieden voor de automatiseering hebben opgeleverd. Stand der werkloosheid in het district Middelburg. Op 28 Februari waren bij de districts arbeidsbeurs te Middelburg als werkloos ingeschreven Middelburg 884, Vlissingen 596, Aagte- kerke 12, Arnemuiden 210, Baarland 52, Biggekerke 27, Borssele 76, Brouwershaven 60, Bruinisse 165, Burgh 5, Colijnsplaat 90, Domburg 65, Driewegen 32, Dreischor 21, Duivendjjke Eikerzee 14, Ellemeet 16, Ellewoutsdijk 20, Goes 226, 's-Gravenpolder 30, Grijpskerke 9, Haamstede 's Heer Abtskerke 6, 's-Heer-Arendskerke 127, 's-Heerenhoek 101, Heinkenszand 67, Hoe- dekenskerke 84, Yerseke 142, Kapelle 66, Kats 33, Kattendijke 19, Kerkwerve 26, Kloetinge 42, Kortgene 57, Koudekerke 82, Krabbendijke 79, Kruiningen 119, Melisker- ke 17, Nieuwerkerk 86, Nieuwland 34, Nis- se 10, Noordgouwe 35, Noordwelle 14, Oos- terland 123, Oostkapelle 35, Oudelande 38, Ouwerkerk 55, Ovezand 67, Renesse 3, Ril- land-Bath 70, Ritthem 12, Schore 22, Se- rooskerke (W.) 40, Serooskerke (S.) 4, St. Laurens 20, Souburg 156, Veere 16, Vrou wenpolder 29, Waarde 40, Wemeldinge 67, Westkapelle 176, Wissenkerke 141, Wol phaartsdijk 71, Zierikzee 271, Zonnemaire 16, Zoutelande 22. Totaal stonden per 28 Februari 1938 5350 personen als werkzoekenden inge schreven. es Uw stofzuiger kunnen elkaar verdragen De Heemaf maakt een stofzuiger met den beroemden S.K.A. motor! Iedere electricien kan U vertellen, hoe be- trouwbaar die is. De eenige stof zuiger zonder koolborstels. Vonken is uitgesloten, radiostoring dus on mogelijk! Als hij draait, kunnen buren en huisgenooten een Mengel berg concert genieten! Vraag demonstratie. STOFZUIGER W. B. v. d. BERG ZONEN Verkrijgbaar bij: Bellamypark 52 - Vlissingen - Telefoon 446 Herbenoeming burgemeesters. Bij Kom. besluit van 15 Maart 1938, zijn opnieuw benoemd tot burgemeester van Sint Anmalamd, C. M. P. W. Hanssens en van Eikerzee en Ellemeet, A. J. de Bruyn, secretaris dier gemeenten. MIDDELBURG Aanbesteding uitbreiding „Kinderzorg". De bouwkundige J. A. de Bruijne te Goes heeft Maandag aanbesteed het verbouwen van perceel no. 130 aan den Veerschen Singel te Middelburg, voor rekening van de stichting „Kinderzorg". Inschrijvers waren W. de Pagter 2875; F. Hollebrandse 2800 I. Daniëlse 2580; Poelman, Ritthem 2525 J. Mesu, St. Laurens 2499 Pagter en Versluis, Dom burg 2344 M. Vader, Vlissingen 2340 C. Joziasse en Zoon 2295. De inschrijvers, bij wier naam geen woon plaats is vermeld, wonen te Middelburg, Overtredingen. De politie heeft zich de laatste dagen genoodzaakt gezien op te treden tegen overtreders der arbeidswet. Zoo werd een firma verbaliseerd, die een aantal personen na de op de arbeidslijst vermelde tijden, werk in een winkel liet verrichten. Een tweede verbaal gold een persoon, die een leerplichtig kind arbeid liet verrich ten, in casu het voortduwen van een hand kar in de Langedelft. Ten derde is een winkelier verbaliseerd, die een werknemer op diens vrijen middag werk liet doen. Liberale Staatspartij. Over de noodwendigheid der orga nisatie van den Liberalen Geest. Maandagavond heeft in het gebouw Sint Joris de afdeeling Middelburg e.o. van de Liberale Staatspartij een algemeene leden vergadering gehouden. Daar heeft dr. S. S. Smeding een rede uitgesproken over de „Noodwendigheid der organisatie van den Liberalen Geest". De internationale toestand, aldus spr., heeft het meer dan ooit noodig gemaakt op deze noodzakelijkheid te wijzen tegen de zich opdringende suggestie der onfeil baarheid en onontkoombaarheid van de na tionaal-socialistische machtsstroomingen dient het liberalisme scherp stelling te ne men dit kan slechts door twee middelen goede ideologische fundeering van dit libe ralisme en, hierop steunende, een realis- tisch-idealistische politiek voeren, althans nastreven. Het idealistische liberalisme dient eenerzij ds stelling te nemen tegenover de historisch-materialistische tendenties, andererzijds dient het echter vooruitstre vend en sociaal tc wezen. Daarbij moet het den nadruk verleggen van het economische liberalisme, hetwelk slechts een formule is, naar het wijsgeerig-politieke liberalisme, hetwelk een ideologie van de hoogste waar de is hebben niet onze voorvaderen den tachtigjarigen oorlog hiervoor gestreden'' Een goede fundeering en ideologische grondslag ontberen echter alle waarde, indien 25e niet beschikken over een hechte organisatie. Tot voor kort waren de poli tieke partijen in Nederland, op S.DA.P. en Communistische partij na wellicht, de slechtst denkbare vormen van organisatie van den geest. Toen is het nationaal-socia- lisme gekomen, en dat heeft ons meteen voor oogen gesteld hoe een politieke orga nisatie als organisatie kan zijn, en wat zj kan bereiken meer dan in haar ideologie ligt haar kracht in de organisatie. Wil het liberalisme in Nederland weer de plaats innemen war.rop het krachtens de onvergankelgk hooge waarde zijner ideolo gie, recht heeft, dan zal het zich geestelijk krachtig dienen te organiseeren, stelling nemende tegen fascisme en bolsjewisme, te gen voJkssouvereiniteit en conservatisme, voor de democratie en voor den rechtsstaat tegenover den machtsstaat. Nimmer ver- lieze men, aldus spr., dit uit het oog in dien het fascisme eens de baas mocht wor den in ons goede vaderland, d&n zal het liberalisme niet meer tot gelding künnen komen dan langs den illegalen weg der sa- menzwering, van den opstand. Het libera lisme is het nog wel waard, zich met man en macht in te spannen dit te voorkomen. In de daarop volgende bestuursverkiezing werd in de plaats van dr. B. D. H. Tellegen, die zich niet herkiesbaar stelde als zooda nig, tot voorzitter der afdeeling gekozen de heer A. Meyerhet verdere bestuur is daarop als volgt samengesteld secretaris ir. J. Mollondervoorzitter mr. Th. Por- theine penningmeester de heer C. Fiegen bestuursleden mevrouw A. A. van der Veur- van Wijk, de heer L. A. Stofkoper en dr. S. S. Smeding. Dr. B. D. H. Teilegen Azn. werd candi daat gesteld voor het voorzitterschap van de Centrale Kiesvereeniging in den kies kring Zeeland, terwijl de vergadering o.a. besloot den oud-minister van waterstaat, jhr. ir. A. C. O. van Lidth de Jeude caDdi- daat te stellen voor het voorzitterschap va a de partij. Voor twee ondervoorzitters wer den candidaat gesteld de heeren mr. M. H. de Boer, Utrecht en dr. N. J. C. M. Kap- peyne van de Coppello te Loenen aan de Vecht voor vier leden van het dagelijkshc bestuur de heeren H. D. Louwes, L. de Groot, Gelderman en Van den Bergh. Uitbreiding winkel Vroom Dreesinann. De firma Vroom en Dreesmann alhier, die verleden jaar op 4 Maart een nieuw deel aan haar zaak toevoegde, opende he denmiddag weder een belangrijk nieuw deel. Verleden jaar was het de winkel van den heer Willemsen, pand 9, dat werd bij getrokken, nu is het het café van de we duwe Mulder, dat was verbouwd en bjj de zaak kwam. In dit pand Langedelft 13 is in de eerste plaats een zeer diepe portiek, als het ware een galerij van uitstallingen geschapen, ter wijl deze toegang geeft tot de afdeeling tapijten enz., die naar hier is overgebracht Boven de portiek is het magazijn van slaapkamermeubelen gekomen. De tapijtaf- deeling, die vroeger in het oudste deèl der zaak was, is thans aldaar vervangen door een nieuwe afdeeling, die van huishoudelij ke artikelen, terwijl een tweede nieuwe af deeling is die in kantoorbehoeften. Het ge heel maakt ook aan de voorzijde een zeer goeden indruk. OOST- EN WEST-SOUBURG AGENDA VOOR DEN GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Souburg houdt op Vrydag 18 Maart a.s., des nam. twee uur, een vergadering ter behandeling van de volgende onderwerpen. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school. 4. Voorstel tot wijziging van de gemeen- te-begrooting 1937. 5. Voorstel tot vaststelling der Verorde ning tot heffing van een recht wegens het hebben van draden voor radio-ontvangst en radio-distributie. 6. Voorstel tot vaststelling eener school geldverordening. 7. Voorstel tot benoeming van den Bur gemeester tot lid van de Streekplancom missie. 8. Voorstel tot rentevergoeding wegens stortingen voor bestrating van wegen. 9. Voorstel tot aankoop Beatrixbcom. 10. Bezwaarschriften belastingen. Aan de door B. en W. op deze voorstel len gegeven toelichting ontleenen wij het volgende. Benoeming onderwijzer. Door ons werd aan den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ge vraagd om een vijfde leerkracht te mogen aanstellen in verband met het hooge aan tal leerlingen der openbare lagere school. Wettelijk moet het gemiddeld aantal leer lingen 186 bedragen voor een vijfde leer kracht en dat was over 1937 niet het geval. Het is echter te voorzien, dat het gemid deld aantal leerlingen over 1938 ruim 200 zal bedragen. Het Rijk zal de jaarwedde van een vijfde leerkracht voor 1938 ver goeden vanaf 1 April a.s., mits het aantaj leerlingen op dien datum 201 bedraagt en gedurende dat jaar tenminste 201 blyft. Daar dit het geval z**l zijn, stellen wij U voor over te gaan tot de benoeming van een onderwijzer. Na ingewonnen bericht van het hoofd der school en in overleg met den heer inspec teur van het lager onderwijs luidt onze voordracht 1. J. de Voogd, te Borssele. 2. L. P. Pieterse, te Kattendijke» 3. A. B. Holster, te Middelburg. Verordening precario-rechteiu De ongunstige financieele positie der ge meente, welke geen vermindering van in komsten toelaat, maakt het noodzakelijk de heffing van een recht wegens het hebben van draden voor radio-ontvangst en radio- distributie in deze gemeente na 1 April 1938 onveranderd voort te zetten. De opbrengst van het over het geheele jaar 1937 van de N.V. Zuid-Nederlandsche Radio-distributie Maatschappij, te Vlissin gen geheven recht bedroeg 843.45, terwijl door particulieren geen draden ten behoe ve van hun radio-ontvang-inrichtingen bo ven den openbaren gemeentegrond werden gespannen, zoodat te dier zake geen recht werd geheven. B. en W. stellen daarom voor een ont werpverordening op deze heffing met in gang van 1 April 1938 vast te stellen. Schoolgeldverordening, B. én W. stellen voor over te gaan tot wijziging van artikel 5 der thans geldende heffingsverordening en wel een verruiming van de zgn. reductie-bepaling. In de eerste plaats zullen onder de reduc tie-bepaling moeten vallen alle kinderen, die een lagere school bezoeken, dus niet alleen de kinderen die op een school voor gewoon lager onderwijs school gaan, zooals de thans van kracht zijnde verordening aangeeft, maar ook de kinde ren die een U. L. O.-school bezoeken. Voorts dienen in artikel 5 der heffings verordening de woorden „in de gemeente" te ~-ervallen, waardoor ook met de kinde ren die in een andere gemeente een lagere school bezoeken, bij de berekening van het gereduceerd tarief rekening zal moeten worden gehouden. Commissie Streekplan, Na het vertrek van Burgemeester Van Doom werd door Uwe vergadering goedge keurd, dat tijdens de ontstentenis van den Burgemeester, wethouder Suurmond tijde lijk had zitting genomen in de commissie voor het Streekplan. Nu Burgemeester Stemerding in functie is, stellen B. en W. voor hem aan te wijzen als vertegenwoordiger dezer gemeente in bedoelde commissie. Bouwverordening. De huidige bouwverordening maakt het mogelijk, te bouwen aan bestaande wegen, welke niet voldoen aan de eischen omtrent straten waaraan gebouwd mag worden, gesteld, mits de verzekering gegeven wordt dat de weg in overeenstemming zal worden gebracht met de aan de straten gestelde eischen. Die verzekering kan worden verkregen door storting van een bedrag dat noodig is voor deze eischen. Dit kunnen zijn de kos ten van bestrating en waar noodig van trottoirs en rioleering. Het kan voorkomen, dat niet terstond tot bestrating kan worden overgegaan, om dat het betaalde bedrag te gering is om straatweg enz. te doen uitvoeren. De gestorte be agen worden dan gere serveerd tot een bedrag aanwezig is waar van een behoorlijk deel van den weg kan worden bestraat. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de bestrating van den weg lang op zich laat wachten, zoodat belanghebbenden dan hun geld hebben gestort maar nog geen bestrating hebben gekregen. B. en W. achten het in zoo'n geval billijk, belanghebbenden eenigszins schadeloos te stellen door twee procent rente per jaar te vergoeden van de gestorte bedragen, ech ter niet, indien binnen één jaar na de be taling tot bestrating wordt overgegaan. B. en W. stellen voor overeenkomstig het bovenstaande te besluiten. Beatrixbocm. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur der Souburgsche Oranjeveree- niging stellen B. en W. voor den Beatrix- boom te koopen voor de som van 0.25. Zooals bekend is deze Beatrixboom door de schoolkinderen geplant op het Oranje plein. De S.O.V. biedt thans dezen boom aan de gemeente in eigendom aan. Vechtpartij in een café. Zaterdagavond zijn alhier in het café „Dorpszicht" de caféhouder en een lastige bezoeker met elkaar slaags geweest. De bezoeker, zekere J. de B., wonende alhier, kwam het café al eenigszins aangeschoten binnen. Hij maakte het den caféhouder en diens vrouw lastig, mede ook al omdat men hem niet wilde tappen. Vermoedelijk hierover kwaad geworden, heeft hij den caféhouder een zoogenaamden kopstoot gegeven, waarmede een formeel© vechtpartij begon. Beiden kwamen op den vloer terecht, waar v. d. B. zijn tegenstan der bij de haren en met zijn tanden bij den strot vast had, totdat eenige bezoekers hem uit deze benarde positie bevrijdden. Behal ve op twee plaatsen In den hals was h\j ook in en derbeener duchtig gebeten. De politie heeft van deze mishandeling proces verbaal opgemaakt-. Opbrengst collecte voor bijzondere nooden. De collecte voor de commissie voor bij zondere nooden bracht alhier ruim 48 op.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2