76e JAARGANG - NUMMER 63 WOENSDAG 16 MAART 1938 De verlengde eerste oefentijd geldt reeds voor de lichting 1938. EERSTE BLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor Zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE i FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent By abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BURE AU VOOR PUB L I C I T E I T S WAARDE, INGESTELD DO ORDE VER E E NIGJN O „D E NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Degenen die 25 Maart a.s. met groot verlof zouden zijn gegaan, moeten thans blijven Minister Colijn„De hoogste belangen van het land nopen daartoe Gisteravond om 7.50 uur heeft de minis ter-president dr. H. Colijn over de beide radio-zenders de volgende rede uitgespro ken De gebeurtenissen van de laatste dagen in het buitenland hebben ook op het Ne- derlandsche volk een diepen indruk ge maakt. Ook onze zorgen en moeiten zijn er door vermeerderd. Want al is het nu zoo, dat geen on middellijk oorlogsgevaar dreigt, al mag men er voor danken, dat ook deze wolk voorbijdreef zonder ravage over ons wereld deel aan te richten, het is niettemin juist wat de Engelsche minister-president giste ren in het Lagerhuis getuigde, dat de jong ste gebeurtenissen een effect moeten heb ben, dat men thans nog wel niet met nauw keurigheid bepalen kan, maar dat toch hierop neerkomt, dat het gevoel van onze kerheid en onveiligheid in Europa in sterke mate verhoogd is. Juist is ook wat de heer Chamberlain opmerkte, dat men zich weliswaar behoort te onthouden van al te haastige besluiten en van achtelooze woorden, maar dat zulks niet mag leiden tot veronachtzaming van de noodzakelijke voorzorgen. Het is niet nu voor het eerst, dat ook de Nederlandsche regeering zich verplicht achtte om rekening te houden met de poli tieke spanningen om ons heen en om de voorzorgen te treffen die noodig werden geacht. Het feit, dat wij niet het geheele jaar door de beschikking hebben over geoefende militairen noopte reeds een maal nu 2 jaren geleden tot een buitengewone voorziening van tydelijken aard. Daarna heeft de regeering een wijziging van ons legerstelsel in overweging genomen, dat er op gericht was deze zwakke stee in ons defensiestelsel te doen verdwijnen en in ge meen overleg met de Staten-Generaal is de wet van 21 Februari 1938 tot stand geko men, waarbij de duur van de eerste oefe ning voor de infanterie van 5V2 maand tot 11 maanden werd verlengd. De aldus gewij zigde dienstplichtwet is 5 Maart jl. in wer king getreden en daardoor is de weg ge baand om het geheele jaar te kunnen be schikken over eene, zij het niet zeer sterke, voldoend geoefende troepenmacht, die in staat is het eerste verzet te bieden tegen aantasting van ons grondgebied. Tot nu toe waren er vele maanden in het jaar, dat geen enkel verzet tegen plotselinge verrassingen mogelijk was. In het licht van het zeer snelle verloop van militaire acties als thans mogelijk bleek mag zulk een toestand onder de huidige omstandigheden geen dag langer besten digd worden. Het is daarom, dat de regeering besloten heeft gebruik te maken van de bevoegdheid, die zy krach tens de gewyzigde dienstplichtwet bezit, om den verlengden eersten oefentijd reeds te doen gelden voor de lichting 1938, dus ook voor dat deel er van, dat in het begin van October 1987 voor eerste oefening onder de wapenen is gekomen. Het gevolg hiervan is derhalve, dat dat deel der lichting 1938, dat 25 Maart a.s. met groot verlof naar huis zou zijn teruggekeerd, na dien datum onder de wapenen zal bljj- v e n. Aanvankelijk was dit de bedoeling der regeering niet. Zij hoopte, om allerlei redenen, dat zy de verlenging van den eer sten oefentijd eerst zou behoeven toe te passen op de lichting 1939, waarvan het eerste deel in October a.s. onder de wape nen moet komen. De omstandigheden dwingen ons thans dat voornemen pry's te geven. De hoogste belangen van het land nopen daartoe. Voor sommigen zal dit regeeringsbesluit onge twijfeld een teleurstelling zijn, maar ook zij zullen begrijpen, dat de algemeene politie ke toestand niet toelaat om op-zien-komen te spelen. Ook zij zullen inzien, dat het treffen van voorzorgen in dezen tijd niet a, g worden nagelaten. En voor het overige ligt het in het voornemen van den minister van Defensie om met ernstige per soonlijke belangen met inbegrip van die van verwanten, zooveel als 's lands belang toe laat, ter dege rekening te houden. Ten slotte doe ik een beroep op het ge- beele vaderland om kracht te toonen door rustig© aanvaarding van wat noodzakelijk Is. En ik besluit met de bede, dat de al machtige God ons werelddeel en daardoor Minister-president dr. H. Colijn ook ons vaderland behoede voor een nieuw Armageddon. (Armageddon of Harmageddon, is in Openbaring 16, 16 de naam van de plaats, waar de koningen der aarde een beslissen- den strijd zullen voeren tegen het Konink rijk Gods. Engelsche schrijvers gebruiken daarom dezen naam dikwijls voor volkerenstrijd in het algemeen. Naar de meest gewone verklaring betee- kent het woord „Berg van Megiddo" en Megiddo is de naam van een plaats in de vlakte van Jisreël, waar Josia, de Koning van Judea, door Farao Necho verslagen werd, 2 Kon. 23, 29. Red.) STADSNIEUWS Jaarvergadering van de Vereeniging voor Luchtbescherming. De af deeling Vlissingen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming kwam Dinsdag avond in het Concertgebouw in jaarverga dering bijeen, onder voorzitterschap van den heer F. C. Matzinger. De vergadering was slecht bezocht. Tot leden van het be stuur, ontstaan door het bedanken van de heeren F. Schets en A. C. H. Kuijck, wer den met algemeene stemmen gekozen de heeren J. Pronker en B. J. Dykdrenth. Uit het jaarverslag blijkt dat de afdee- ling Vlissingen thans ook is aangesloten bij de Ned. Vereeniging. Het plan der gemeen telijke luchtbescherming is thans geheel voltooid, zoodat met het organiseeren der oefeningen kan worden aangevangen. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de kas sluit met een batig saldo van 245.27. Dit batig saldo wordt veroor zaakt door het feit dat het bestuur meent te moeten trachten een goede kas te ver krijgen, opdat, wanneer noodig, men over de noodige financiën kan beschikken. Bedroeg het aantal leden op 1 Januari 1937 700, op 31 December was dit terugge- loopen tot 599. Deze vermindering was hoofdzakelijk te wijten aan het vertrek van marinemenschen. Dank zij den zeer goed geslaagden propaganda-avond, in Februari gehouden, en het werk van den heer Zadel- hoff, was het aantal leden op 15 Maart weer gestegen tot 730, welke vooruitgang zeker bevrediging wekt. De voorzitter wijdde woorden van groote waardeering en dank aan de afgetreden bestuursleden, aan wethouder Edelman en de heeren Kuyck en Schets. Spr. wijst er verder op dat de vereeniging heel lang zaam vooruit gaat, hetgeen bij alle burger lijke organisaties op luchtbeschermingsge- bied valt waar te nemen. Dit is begrijpelijk, omdat deze toch een passieve rol moeten spelen, daar het actieve wordt uitgevoerd door den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst. Het is zeker verheugend dat, zooals het hoofd van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst, de commissaris van politie de heer Gasinjet, mededeelde, deze dienst op 4 Februari j.l. geheel gereed is gekomen en door den rijksinspecteur van den luchtbe schermingsdienst is goedgekeurd. Er zijn nog maar heel weinig gemeenten in ons land waar deze dienst geheel gereed ia en in verband met het feit, dat Vlissingen In de le gevarenklasse is ingedeeld, is het ze ker van heel veel belang, het volgende on der de aandacht van. het publiek te bren gen. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst werkt met de plaatselijke afdeeling van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming zooveel mogelijk samen, teneinde reeds in vredestijd al het mogelijke te doen om de bevolking te doen inzien dat het noodig is dat een ieder weet welke beschermings maatregelen door hem bij oorlogsgevaar en in den mobilisatietoestand moet worden genomen, in hoeverre hij deze reeds in vre destijd kan voorbereiden en wat hij, zoowel binnens- als buitenshuis heeft te doen, meer in het bijzonder vóór, tijdens en na een luchtaanval en ,een .juist inzicht te geven in dat wat van gemeentewege zal worden ge daan tot beperking van de gevolgen van vijandelijke luchtaanvallen. Verder dient de bevolking er van door drongen te worden, dat de kern van de luchtbescherming is en blijft gelegen in de individueel© luchtbescherming en dat voor elke voorbereiding van den dienst de volle medewerking van de bevolking wordt v<jr- eischt en elke voorbereiding van den dienst moet falen wanneer de bevolking niet ten volle medewerking verleent. Bij een en ander zal weder de „Taak omschrijving" opgenomen in de „Mededee- Jingen van de Nederlandsche Ver. voor Luchtbescherming" no. 11/12 van 1937, lei ding kunnen geven. Tot zoover dus wat betreft de bevolking, terwijl voor de bedrijven het volgende geldt Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst zal bevorderen, dat alle daarvoor in aanmerking komende bedrijven e.d. de or ganisatie van de luchtbescherming ter hand nemen naar een van te voren opgesteld luchtbeschermingsplan voor dat bedrijf. Dit plan moet zich aanpassen aan het voor deze gemeente vastgestelde luchtbeschermings plan, waartoe bij de samenstelling met het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst overleg moet worden gepleegd. Verder is voor het onderwijs het volgende van zeer veel belang Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst bereidt, in overleg met de hoofden van inrichtingen voor onderwijs, in vredes tijd voor, hoe de schoolbevolking tijdens een luchtaanval op de beste wyze in veiligheid gebracht kan worden. De daaromtrent vastgestelde regelen zul len door het houden van oefeningen aan de praktijk worden getoetst. Daar er aan de organisatie van dezen ge meentelijken Luchtbeschermingsdienst een enorm werk is verbonden, is aan het hoofd, den heer A, O. F. W. C. Gasinjet, door den burgemeester als secretaris toegewezen de heer I. van Waarde^. Op een vraag uit de vergadering zegt de heer Gasinjet dat, nu de plannen zijn goed gekeurd, de vereeniging aan het werk kan gaan. De gemeente is verdeeld in vakken, aan het hoofd van ieder vak komt een vaklei der. Aan de hoofden van de diverse dien sten is heel veel macht gegeven, opdat alle ploegen precies weten wat ze moeten doen bij luchtalarm. Verder moet rekening wor den gehouden met de bedrijven. Zoo heeft b.v. „De Schelde" zyn eigen luchtbescher mingsdienst. De opbouw van den Luchtbeschermings dienst gaat heel langzaam. Volgens spr. is er maar één middel om het vlugger te doen, dat zou nl. zijn wanneer de Staat-de ver plichting stelde, doch de Staat doet dat niet. Iets anders is het wanneer het gevaar dreigt, doch als het dan maar niet te laat is. In dit verband wijst spr. o.a. op het punt gasmaskers, wat in het buitenland reeds lang verzorgd is. Door eenige leden wordt de wensch geuit om de thans bestaande buurtvereenigingen in te schakelen. Het bestuur zal met één en ander rekening houden. Wat de propaganda betreft, zegt de voor zitter goede verwachting te hebben, dat het materiaal dat thans op de Jaarbeurs te Utrecht wordt tentoongesteld, ook spoedig naar Vlissingen zal komen. Een bruidspaar In hooger sferen. De dienstmachine van de K.L.M., die hedenmorgen ongeveer half elf op het vliegveld alhier arriveerde, had een twee tal passagiers aan boord, voor wie de reis zeker een gewichtig doel had. Wij willen hiermede niet zeggen dat het doel der andere passagiers minder be- langryk was, voor ons tweetal echter be- teekende het ongetwijfeld het belangrijkste moment uit hun leven, waarvoor zy de reis per vliegtuig hadden uitgekozen. Hoe wij dit zoo weten? Wel, in het vliegtuig bevond zich een alleraardigst bruidje, gekleed in volledig bruidstoilet, dat met haar bruidegom te Rotterdam was ingestapt om te Vlissingen in het huwe lijk te treden. Toen de machine op het vliegveld aan kwam, bood de K.L.M., voor wie deze tocht ook een byzondere was geworden, het „vliegend" bruidspaar een bouquet bloemen aan. Vanmiddag waren bruid en bruidegom opnieuw in de wolken om hun eigen lan dingsplaats op te zoeken. Of het bruidspaar last van luchtziekte heeft gehad, vermeldt de geschiedenis niet. Vlisslngsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Saturnus" van Gravelines„Wes- terschelde", „Drittura" en „Sirius" van Antwerpen. Om te bunkeren: Deensch s.s. „Johanne" van Rouaan Finshc s.s. „Vienti" van EmdenFransch s.s. „Nan- ceen" van Duinkerken Nederlandsch m.s. „Ton S" van Antwerpen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Saturnus" naar Antwer pen „Westerschelde" naar Yersey „Drittura", „Sirius" naar Londen„Nan- ceen" naar Boulogne „Vienti" naar Tene- riffe „Johanne" naar Gdynio „Satur nus" naar Antwerpen„Ton S" naar Londen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TijdingTial. De Oostenrijksche gezant te Den Haag, Z.Exc. Georg Alexich, die uit Weenen op dracht had ontvangen de Oostenrijksche legatie ter beschikking van het Duitsche gezantschap te stellen, is Dinsdagmorgen via Brussel en Luxemburg naar Weenen vertrokken. De 38ste Voorjaarsbeurs te Utrecht heeft Dinsdagmorgen haar poorten geopend, waarbij tevens de nieuwe machinehal in gebruik werd genomen. Z.K.H. Prins Bern- hard verrichtte de opening. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zyn bureau als gevonden zijn gedeponeerd Klein sleutel tje, portemonnaie met ritsluiting, aantee- kenboekje t/n van L. van Ekelen, en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent ko peren melkbussleutel bij Spuij, Zeilmarkt 16kosteloos belastingmerk bij Pierens, Walstraat 1paar nappa heerenhandschoe nen by la Gasse, Groenewoud 58 zeemle deren dameshandschoen by de Vos, Bella- mypark 54 huissleutel bij de Baar, Primu- lalaan 20 zadeldekje bij Sommeyer, Ho- beinstraat 20 schipperspet by Lenaerts, Evertsenstraat 3 tienrittenkaart (tram) bij de Bree, Hyacintenlaan 5 tapytkleedje bij Bakx, Beursstraat 35boven grijs linnen kinderportemonnaie bij Wigman, Konings weg 11alpinemuts bij Geertse, Molen straat 69 rozenkrans in étui bij A. Aar- noutse, Koudekerkebril met hoornen montuur bij Kleinjan, Walstraat 77 fiets- tasch met beenkappen bij van Eenennaam, Hobeinstr. 32 lichte dameshandschoenen bij van der Linde, Breestraat 2 donker blauwe ceintuur van mantel bij Delnad, Flesschenstraat 10 2 paar bruine dames handschoenen bij kantoor P.Z.E.M.glacé dameshandschoen bij Witte, Piet Heinstraat 6 kindertaschje bij Schout, Zwanenburg- scheweg 5 oliespuitje en 4 fietssleutels bij Jilleba, Walstraat 59. Biljartkainpioenschap van Zeeland 2e klasse. Buitengewone prestaties werden in de wedstrijden om dit kampioenschap tot he den nog niet geleverd, hoewel de deelne mers aan de eischen hiervoor voldoen. Door het te kort aan tijd en om de deelne mers rustig te kunnen laten spelen, heeft de commissie moeten besluiten slechts 3 partijen per avond te houden, ook omdat men hier slechts over één biljart beschikt. De party tusschen KestelooDe Nooyer was van matig gehalte en vooral de Nooyer speelde in den beginne zeer slecht. Kesteloo had bij de 28ste beurt een drietal serietjes van 19, 16 en 14, doch had nog 10 beurten noodig voor de laatste 11 caramboles, waar na hy tenslotte dc party won. De Nooyer maakte in zyn laatste beurten nog 12 en 20, wat zijn gemiddelde ten goede kwam. De party KestelooHubregtse werd keu rig gespeeld. Kesteloo noteerde resp. in l ope'.nvolgende beurten 23-16-12 en 18 en totaal 93 in 13 beurten, doch Hubregtse hU.Jd vast en zelfs zoo dat beiden in de 23e beur een totaal van 126 noteerden. Doch Kesteloo maakte gebruik van eenige mis sers van Hubregtse en beëindigde de party in 27 beurten. In de laatste partij van den avond, Goor machtigde Nooyer, pakte laatstgenoem de stevig aan en begon al direct met 19. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl»ei»yfgwisse« den Jafl De verlengde eerste oefentyd geldtj reeds voor de lichting 1938. XPag. 1eerste blad Marine en Legerjj. Poolsch ultimatum aan Littauen 7 (Buitenland)] De gebeurtenissen in Oostenryk. (Pag. 1tweede blad)] Een groote zwendelaffaire te Rotter* dam ontdekt. (Gemengd nieuws^ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Goormachtig antwoordde met 10 en 12 en noteerde na 13 beurten 66, De Nooyer 53. Hierna ging het met een slakkengangetje verder tot dat Goormachtig met 10 en 25 zijn v'Tty beëindigde. De Nooyer behaalde er slechts 95. De uitslag is als volgt A. Kesteloo 150 40 3.75 19 L. de Nooyer 117 40 2.92 20 A. Kesteloo 150 27 5.55 23 J. Hubregtse 134 27 4.96 19 A. Goormachtig 150 40 3.75 25 L. de Nooyer 95 40 2.37 19 Hedenavond voortzetting. Een ongewoon bezoek. Vandaag heeft Vlissingen ongewoon mi* litair bezoek gehad. Tegen het middaguur waren de Nieuwendyk, het De Ruyterplein en een deel van het Bellamyp ark in een wagenpark veranderd. Behalve enkele mo torfietsen en eenige luxe auto's stonden er naar schatting 80 militaire vrachtauto's^ trailers, een ziekenwagen en een kraan- wagen geparkeerd. Natuurlijk gingen er direct geruchten dat dit bezoek van militaire auto's in zoo grooten getale, verband hield met de onrust in het buitenland. Gelukkig was dit niet het geval. Het betrof hier een gewone „eindrit" van de soldaten, in* gedeeld by het korps motordienst te Haar lem. Alvorens dezen met groot verlof gaan, maken zij steeds een langen tocht en zoo was men ditmaal naar Zeeland ge komen. Intusschen is deze rit voor de sol daten die hieraan deelnemen, natuurlyk geen „eindrit" geworden, na de mededee- ling die dr. Colijn gisteravond voor de radio heeft gedaan. In ieder geval hebben zij nu toch een mooi uitstapje naar Zee land gehadover het landschap enz. wa ren zij tenminste vol lof. Uit het politie-pension. Het is de politie gelukt voor de drie Duitsche Joden die Vrydag met de mail boot terugkeerden, daar hun landing in Engeland was geweigerd, en die ter be schikking waren gesteld van den Commis saris van Politie, een goed heenkomen te vinden. Een van hen, de 60-jarige, is in gezel schap van een bevriend BerLrjnsch advo caat naar Duitschland vertrokken, waar heen hy zich in volle gerustheid kon be geven. De beide anderen, waarvan de eene wel van Duitsche nationaliteit was, dioch niet meer in zyn vaderland werd toegela ten, terwijl de tweede uit angst voor de gevolgen niet meer durfde terugkeeren, konden ook vertrekken nadat zy van het noodige geld waren voorzien. De mannen zijn na een verblyf van drie nachten op het politiebureau naar Brussel gereisd, waar zy een bevriende relatie hadden. Nog geen uur waren deze vreemdelin gen gisteren vertrokken, toen met de mail boot weer een man terugkeerde die niet in Engeland werd toegelaten. Deze voor den commissaris van politie geleiden vreemdeling bleek een 21-jarige Oosten rijker te zyn, woonachtig in Engeland, althans hij had daar de laatste maanden vertoefd. Voor slechts enkele dagen was hy naar Berlyn geweest om zijn ouders te bezoeken. Bij terugkeer in Engeland liet men hem echtei niet meer toe. Na den nacht op het bureau te hebben doorgebracht is de jongeman, wien intus schen geld was gezonden, heden naar Pa rijs vertrokken, daar zijn papieren in orde waren. Voor de politie geldt nu weer de vraag „Wie volgt?"

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1