OOSTENRIJK BIJ DUITSCHUND INGELIJFD EERSTE BLAD Qrand Hotel „Britannia" 76e JAARGANG - NUMMER 61 MAANDAG 14 MAART 1938 Hitier neemt de opperste leiding van het Oostenrijksche bondsfeger op zich. 10 April zal een volksstemming worden gehouden. Selicurltnisscii min desa clmfl Jaarlijksche Uitvoeringen van abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal .plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN aangesloten b-ij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereenigino „de nederlandsche dagbladpers" Zondagavond is de groote beslissing gevallen. Nadat Bondspresident Miklas op verzoek van Seiss Inquart zijn functie had neergelegd, heeft de Oostenrijksche regeering de „Anschluss" bij Duitschland geprocla meerd. Adolf Hitler, die in den loop van Zaterdag te Linz (Oostenrijk) was aangekomen en waarschijnlijk vandaag naar Weenen zou door reizen, heeft vervolgens een verordening uitgevaardigd, waarin hij bepaalde dat, nu de hereeniging van Oostenrijk en Duitschland een feit was, het Oostenrijksche leger als onderdeel van het Duitsche leger onder zijn bevel kwam. Voorts heeft hij nog bepaald, dat gouwleider Buerckel van de Saarpfalz de reorganisatie van de N.S.D.A.P. in Oosten rijk ten uitvoer moet brengen Hoewel vele tegenstrijdige berichten de ronde doen, schijnt de afgetreden minister-president Schuschnigg Oostenrijk nog niet te hebben verlaten. Hij zou dit geweigerd hebben en verklaard hebben: „Dit is mijn land". President Miklas op verzoek van Seyss Inquart afgetreden. Op verzoek van bondskanselier Seyss Inquart heeft president Miklas gisteravond zijn functies neergelegd. Seyss Inquart zal de ambtsbevoegdheden yan Miklas overnemen. De ontslagbrief van bondspresident Miklas is op 13 Maart gedateerd. Het is op grond van artikel 77 van de grondwet, dat de bevoegdheden van den bondspresident zijn overgedragen aan bonds kanselier Seyss Inquart. De proclamatie van de Anschluss. De Oostenrijksche régeering heeft gister avond op plechtige wijze de Anschluss ge proclameerd van het balkon der bondskan- selarij af. De desbetreffende wet luidt als volgt Art. 1 Oostenrijk is een land van het Duitsche rijk. Art. 2 Zondag 10 April 1938 zal een vrije en geheime volksstemming worden ge houden over de wedervereeniging van Oos tenrijk met het Duitsche rijk. Hieraan zul len alle Duitsche mannen en vrouwen in Oostenrijk, ouder dan twintig jaar, deel nemen. Art. 3 Bij de volksstemming beslist de meerderheid van stemmen. Art. 4 De maatregelen, noodig tot het doorvoeren van deze wet zullen bij decreet worden vastgesteld. Art. 5 Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondiging. Met het uitvoeren wordt de bondsregeering belast. Seyss Inquart, Glaise Horstenau, Wolf, Hüber, Menghin, Jury, Neumayr, Rein- thaler, Fischboeck hebben deze wet onder teekend. Hitier heeft de opperste leiding van het Oostenrijksche bondsleger op zich genomen. De Fuehrer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft de volgende verorde ning uitgevaardigd Ten eerste de Oostenrijksche bondsre geering heeft zoojuist door een wet de her eeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk besloten. De Duitsche regeering heeft lieden bij een wet dit besluit erkend. Ten tweede Ik bepaal op grond hiervan dat het Oostenrijksche bondsleger als on derdeel van het Duitsche leger met ingang van heden onder mijn bevel komt. Ten derde Met de bevelvoering van de nieuwe Duitsche weermacht in Oostenrijk belast ik den generaal dc infanterie von Bock, commandant van het achtste leger. Ten vierde Alle leden van het Oosten rijksche bondsleger moeten onverwijld door den opperbevelhebber beëedigd worden, zij zullen den eed aan mij afleggen. Genraaal von Bock moet onmiddellijk de noodige maatregelen nemen. Bürckel moet de N.S.D.A.P. In Oostenrijk reorganiseeren. De Fuehrer heeft de volgende verorde ning uitgevaardigd Ten eerste Ik belast gouwleider Buer ckel van de Saarpfalz met de reorganisatie van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk. Ten tweede Gouwleider Buerckel is der halve belast met de commissarische leiding van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk. Ook moet hij de voorbereiding van de volksstemming treffen. Ten derde Ik heb gouwleider Buerckel gemachtigd de maatregelen te nemen, wel ke hij voor zijn taak noodig oordeelt. Op 10 April volksstemming. Op 10 April zal een volksstemming wor den gehouden over de kwestie van de »Anschluss". Duitschland wijst Fransche en Brït- sche protesten van de hand. Duitschland heeft Zaterdag de Britsche en Fransche protesten ten opzichte van de gebeurtenissen in Oostenrijk van de hand gewezen. HitJer in Oostenrijk aangekomen. Zaterdag om 18.45 uur kwam Hitier te Linz aan. Langs den geheelen weg van Braunau naar Linz viel hem een enorme ovatie ten deel. In de stad Linz heerschte een groote geestdrift. Honderden oorlogs vliegtuigen. cirkelden boven de. stad. Op het balcon van het raadhuis voerden verschil lende personen het woord voor den micro foon- De aankomst van. Hitler in Linz de stad, welke sinds het begin van het Hitier- bewind in Duitschland steeds een haard van het nation aal-socialisme was speel de zich af te midden van. een onbeschrijfe lijke geestdrift. Het stadhuis was schitte rend met schijnwerpers verlicht. Toen Hit- Ier van het vliegveld komend, het stads centrum naderde, deelde de radio-omroeper mede, dat de auto van den Fiihrer slechts stapvoets vooruit kwam. Zot> dicht werd zijn wagen door de menigte omstuwd. Te vens gelastte de omroeper, dat de illumi natie der stad geheel zou worden ontsto ken. Op een quasi schertsenden toon merk te hij op, dat er ook winkeletalages niet verlicht waren, en hij voegde hieraan toe, dat men later zal weten, waar men zijn inkoopen zal moeten doen. Gisteren tegen den middag is Hitier te Leonding, het plaatsje bij Linz, waar zijn ouders begraven zijn, aangekomen. Hij heeft eenige minuten bij hun graven ver toefd en er bloemen gelegd. Teruggekeerd te Linz heeft hij zich weer naar hotel Weinziger begeven. Officieel werd medegedeeld, dat Hitier niog vandaag te Weenen zou aankomen. Er was order gegeven dat hedenmiddag op alle kantoren en in alle fabrieken de arbeid moest worden gestaakt, teneinde het volk in staat te stellen, deel te nemen aan de verwelkoming van den Führer bij zijn intrede in de Oostenrijksche hoofdstad. Voorts werd medegedeeld, dat de beurs tot. nader order is gesloten, doch met het njoteeren der buitenlandsche wisselkoersen zal worden doorgegaan. Ongeveer een kwart millioen'Duitsche soldaten in Oostenrijk. Gedurende den Zaterdag en Zondag kwa men geregeld groote troepen Duitsche sol daten over de Oostenrijksche grens. Ofschoon het .moeilijk is een schatting te maken van de reeds in Oostenrijk aanwe zige Duitsche troepen, kan veilig worden aangenomen, dat dit. aantal het kwart mil lioen nadert, met inbegrip dan van de 40.000 Oostenrijksche legionarissen. Gisteren waren reeds 2000 a 3000 Duit sche vliegers te Weenen. Het vliegveld Aspern ziet er uit als een groot militair vliegkamp. Er zijn bijna 200 Duitsche bom menwerpers aangekomen, die geëscorteerd werden door tal van vliegtuigen van andere typen. Honderd bommenwerpers zijn naar verschillende plaatsen in de provincie ver trokken. Generaal Milch, de staatssecretaris van het Duitsche ministerie voor de luchtvaart, bevindt zich eveneens te Weenen. Ter bekrachtiging van de eenheid zullen in de komende dagen afdeelingen van het Oostenrijksche bondsleger in Duitsche plaatsen bij de grens in garnizoen komen. Vandaag zou een eerecompagnie van Ijins- bruck naar Garmisch vertrekken, terwijl een compagnie uit Salzburg naar Berchtes- gaden en Miinchen zou gaan. De Duitsche troepen aan den Brennerpas. De eerste gemotoriseerde rijks-Duitsche troepen zijn om precies één uur Zaterdag middag onder commando van den bevel voerder over een regiment berginfanterie aan den Brennerpas aangekomen. Zij stel den zich op het terrein tusschen het Oos tenrijksche en het Italiaansche douanekan toor op. De commandant van het regiment berginfanterie begaf zich met zijn officie ren naar den Italiaanschen tolboom en be groette den Italiaanschen bevelvoerder aan de grens. Nieuwe maatregelen in Oostenrijk. Tot de jongste maatregelen, die na de inlijving van Oostenrijk zijn genomen, be hoort o.a. het uitzenden van gemeenschap pelijke programma's door de Oostenrijksche en Duitsche radiostations. Het socialistische arbeidsfront is ontbonden. De Oostenrijk sche sport- en gymnastiekvereenigingen komen onder nationaal-socialistische leiding ei de Joden worden uitgesloten. Tenslotte mogen slechts Arische artsen bij de eerste- hulporganisaties in dierst zijn. In den loop van den nacht zijn te Weenen wederom colonnes gemotoriseerde troepen met groote en kleine tanks aangekomen. De gezanten van Oostenrijk te Parijs, Londen en Praag zijn met verlof gezonden. De bevoegde autoriteiten houden zich thans bezig met de voorbereiding van een nieuw monetair stelsel voor Oostenrijk, welk stelsel een (monetaire unie met Duitschland op de basis van den tegen- woordigen koers van 40 Rm. voor honderd schellingen zou nabij komen. Men weet nog niet of de schellingen in omloop zullen blijven of dat zij door rijks- marken zullen worden vervangen. Officieel wordt medegedeeld, dat de bondsregeering ter verhindering van poli tieke kapitaalsvlucht een wet heeft aange nomen op grond waarvan de bondsminister voor de financiën in overleg met den bonds minister voor justitie en den bondsminister 1 voor handel en verkeer voor crediet- en ver zekeringsondernemingen beperkingen van de uitbetalingen voor het binnenland kan vaststellen. Bij de beschikking van den bondskanse lier zijn alle eigendommen van het vader- landsche front thans eigendom van het Duitsch-Oostenrijksche volk en door de na tionaal-socialistische beweging als trustee overgenomen. Met nog een aantal persoonlijkheden ls de bisschop van Salzburg gearresteerd. Naar de omroep mededeelt, heeft de bur gemeester van Weenen in een begroetings telegram aan Hitier medegedeeld, dat de stad Weenen, „de tweede Duitsche stad", het plein voor het raadhuis „Adolf Hitier Platz" genoemd heeft. De positie der Oostenrijksche Joden. De Daily Herald meldt uit Weenen, dat de Oostenrijksche douanedienst thans in handen is van S.A. en S.S., die duizenden Joden en anderen, die naar het buitenland wilden uitwijken, hebben teruggezonden. Politiebeambten zijn te Weenen van deur tot deur gegaan en hebben er den bewoners laten weten dat „Joden niet de Swastica- vlag mogen voeren". De nationaal-socialisten hebben het ge bouw der Zionisten te Vr- men bezet. De fondsen zijn in beslag genomen. De ver tegenwoordigers werden gearresteerd. Het gebouw werd vervolgens gesloten en ver zegeld. Honderd Joodsche bankiers en voor aanstaande kooplieden werden aangehouden en in de gevangenis opgesloten- In de Joodsche buurten is het voor de banken zeer druk van menschen, die hun geld wenschen te ontvangen. 500 personen in Schutzhaft. Hoewel geen officieele cijfers worden ge noemd over het antal personen, dat in Oostenrijk in Schutzhaft is gesteld, gelooft men algemeen, dat dit aantal op 500 is te schatten. Jood werd zijn auto afgenomen omdat hij er geen hakenkruisvlag getje op had. Gistermiddag werd in een der straten van Weenen een Joodsch koopman in zijn auto aangehouden. Hem werd gelast zijn auto af te geven aan de autoriteiten. Toen hij hiervoor een regu verzocht, werd hem mee gedeeld, dat wanneer hij mede zou gaan naar een politiebureau, hij een regu zou krijgen. Hij had geen hakenkruisvlaggetje op zijn auto. Gedenkteeken voor Dollfuss vernield. Het gedenkteeken voor Dollfuss is om vergeworpen en kapotgeslagen. Volgens verdere berichten zijn nog ongeveer dertig gedenkteekenen in Stiermarken eveneens vernield. Waar is Schuschnigg? Telefonisch heeft Reuter van graaf Franz Esterhazy persoonlijk, die zich op zijn slot te Tata (Hongarije) bevindt, ver nomen, dat Schuschnigg daar op het oogenblik niet is en dat het den graaf on bekend is, waar de voormalige bondskan selier zich bevindt. Dit in verband met ze kere berichten dat Schuschnigg zich op het slot te Tata zou bevinden. De graaf voegde hieraan toe „Ik heb Schuschnigg niet uitgenoodigd te mijnent te verblijven. Ik ben er echter zeker van, dat hij weet te allen tijde hier welkom te zijn". Naar vernomen wordt heeft dr. Schusch- nigg geweigerd Oostenrijk te verlaten en zou hij gezegd hebben „Dit is mjjn land". Een oproep van kardinaal Innïtzer. De aartsbisschop van Weenen, kardinaal Xnnitzer heeft gisteren een oproep gericht tot de Oostenrijksche katholieken van den volgenden inhoud „Vandaag worden de katholieken van het bisdom Weenen uitge- nicodigd Gode dank te zeggen, dat Hij wel heeft willen toestaan, dat de groote poli tieke wijzigingen in Oostenrijk zonder bloedvergieten verloopen zijn en te bidden voor een gelukkige toekomst van ons land. Het ligt voor de hand, dat alle bevelen der autoriteiten vrijwillig en van harte worden opgevolgd". Het Vaticaan teleurgesteld. In kringen van het Vaticaan heeft het aan de macht komen der nationaal- socialisten in Oostenrijk teleurstelling ge wekt. Men ziet daarin de val van het laat ste bolwerk van het katholicisme in de Duitsche wereld. Redevoering van Goering oyer Oostenryk. Generaal-veldmaarschalk, minister-presi dent Goering heeft gisteren tijdens de plechtige viering van den heldengedenkdag in de Staatsopera te Berlijn een groote rede uitgesproken, waarin hij o.m. zei Onscheidbaar zullen wij verbonden blij ven. Geen macht ter wereld kan ons schei den. Het zou denkbaar zijn, dat Duitsch land ondergaat. Ondenkbaar echter zal het zijn, dat het zich ooit weer uiteen laat scheuren. Duitschland wil en zal zich niet mengen in de toestanden van een ander land. Vast gesteld moet echter ook worden, dat Duitschland zich beschouwt als behoeder en beschermer van alle Duitschers, ook buiten de grenzen van het rijk. Duitschland heeft besloten zijn weer macht verder te versterken en sterk te houden als waarborg voor den vrede. Een telegram van Hitier aan Mussolini. Bitier heeft gisteren aan Mussolini het volgende telegram gezonden „Aan Zijne Excellentie, den Italiaanschen minister-president en duce van het fascis tische Italië, Benito Mussolini. Mussulini. Ik zal dit nooit van u verge ten, Adolf Hitler". 3h antwoord op dit telegram heeft de chef der Italiaansche regeering telegrafisch geantwoord „Hitier, Weenen. Mjjn houding is bepaald door de door de as bezegelde vriendschap tusschen onze beide landen. Mussolini". Geen Italiaansche actie voor O o sten rij k's onafhankelijkheid. De Italiaansche minister AJfieri heeft Zaterdag medegedeeld, dat Italië het Fran sche voorstel tot het ondernemen van een gemeenschappelijke actie tot herstel der Oostenrijksche onafhankelijkheid heeft af gewezen. Hij voegde hieraan toe, dat Mussolini een schrijven van Hitier heeft ontvangen, waar in deze de grens aan den Brenner garan deert. In dit schrijven zegt Hitier o.a. „Mijn actie in Oostenrijk moet slechts worden be- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Oostenrijk bij Duitschland ingelyfd. (Pag. 1eerste blad))] Het groote Moskousche proces geëin digd achttien beklaagden ter dood veroordeeld. (Buitenland); Nieuwe Fransche regeering samenge steld. (Buitenland)), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN schouwd als een daad van nationale verde diging. Op een critiek uur voor Italië heb ik u de hechtheid mijner gevoelens bewe zen. Ge behoeft er niet aan te twijfelen* dat in dit opzicht niets zal veranderen* Wat ook het gevolg mag zijn van komende gebeurtenissen ik heb de Duitsche grens met Frankrijk definitief vastgesteld en be paal thans definitief de grens met Italië, den Brenner. Aan dit besluit zal nooit ge tornd worden. Ik heb het niet genomen ia 1938, maar onmiddellijk na den gTootea oorlog". Duitsche vliegtuigen boven Tsjecho Slowakije. Terwijl Duitsche troepen Oostenrijk bin nentrokken, hebben Duitsche vliegtuigen gisteren in Noord-Bohemen boven Tsjecho- Slowaaksch grondgebied gevlogen. De Tsjecho-Slowaaksche regeering werd direct gewaarschuwd. Zg heeft te Berlijn laten protesteeren. Generaal Goering heeft direct verklaard, dat het vliegen boven Tsjecho-Slowaaksch grondgebied door Duitsche vliegtuigen ge schied was in strijd met de orders der mi litaire autoriteiten van het rijk. Hij verzekerde, dat dit incident geen po litieke of militaire beteekenis heeft en dat alle maatregelen zullen worden genomen om een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Fransche militaire verloven ingetrokken. De Matin publiceerde gisteren een tele gram van den volgenden inhoud „Nahcy. Met het oog op den inter nationalen toestand is voor alle troepen gelegen langs de Fransch-Duitsche grens in de versterkte werken var de Maginot-linio van heden af en tot nader order een ver bod uitgevaardigd de kazernes te verlaten. In de andere garnizoenen zijn alle verloven ingetrokken". Roemenië sluit de grenzen. De Roemeensche regeering heeft Zater dag besloten de grens tusschen Roemenië en Tsjeeho-Slowakije, Hongarije en Zuid- slavië te sluiten, ten einde Joden, die uit Oostenrijk vluchten, te beletten naar Roe menië uit te wijken. Von Papen en Von Ribbentrop. naar Weenen. Ambassadeur Von Papen heeft zich van daag naar Weenen begeven. De rijksminister van buitenlandsche za ken von Ribbentrop, heeft zich vanmiddag met eenige ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken per vliegtuig naar Weenen begeven. Jongelui bij de douanecontróle* De Daily Telegraph heeft van particu liere zijde bericht ontvangen, dat jongens en meisjes van 16 en 17 jaar, die roode swastica-armbanden dragen, in de treinen de paspoorten hebben opgevraagd der pas sagiers en hun hebben gevraagd hoeveel geld zij bij zich hadden. Een reiziger werd tot driemaal aan toe zeer scherp door de jongelui ondervraagd. Duitsche soldaten waren bij de controle aanwezig. op Vrijdag 25 Maart, des avonds 7.30 uur precies door de Adspirant-leden. Zaterdag 26 Maart des avonds 8 uur precies, door de Dames- en Heerenleden. Entrée 60 cent, belasting inbegrepen. Donateurs op vertoon donatiekaart. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1