De gebeurtenissen in Oostenrijk EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 60 ZATERDAG 12 MAART 1938 EEN NAT. - SOCIALISTISCHE REGEERING GEVORMD De Duitsche troepen zijn binnengerukt Engeland en Frankrijk protesteeren De voikstemming is uitgesteld Hitier naar Oostenrijk onderweg 9rins Bernhardt in Otederland teruggekeerd abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het' postkantoor zijner woon plaats. ^Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 JÉ AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De toestand in Oostenrijk blijft onoverzichtelijk. Op ons bureau komt een stroom van berichten binnen die elkaar voortdurend tegenspreken. Vast staat echter, dat Schuschnigg is afgetreden en dat de volksstemming uitgesteld is. Van Duitsche zijde wordt nog steeds ontkend, dat een ultimatum is gesteld of dat Duitsche troepen Oostenrijk binnenrukken. Het eerste is echter een feit en de (Duitsche) „Völkische Beobachter" schrijft hedenochtend t „Onze Oostenrijksche broeders begroeten met geest" drift de Duitsche troepen"dit bewijst afdoende dat Duitsche militairen Oostenrijk zijn binnengerukt. Seiss Inquart heeft de bevolking aangemaand den Duitschen troepen geen tegenstand te biedenhij is inmiddels tot Bondskanselier benoemd en heeft zelf verzocht om Duitsche troepen te sturenOnder zijn leiding is een nieuwe Oostenrijksche regeering samengesteld. Hedenmiddag 12 uur wordt voor alle Duitsche zenders een proclamatie van Hitier voorgelezen. In alle Europeesche hoofdsteden overleggen de regeeringen over de gebeurtenissen in Oostenrijk. Engeland en Frankrijk hebben bij de Duitsche regeering geprotesteerd. Gisteravond deelde Schuschnigg mede, dat hij aftrad. Hij nam afscheid van het Oos tenrijksche volk en gaf in bewogen bewoor dingen een uiteenzetting van de gebeurte nissen van gisteren. Hij deelde mede, dat de Duitsche regeering in een ultimatum zijn aftreden en de vorming van een nieuwe re geering volgens de voorstellen van Berlijn had geëischt. Indien dat ultimatum niet was ingewilligd zouden de Duitsche troepen be vel hebben gekregen, Oostenrijk binnen te rukken. Nader wordt gemeld, dat het Duitsche ultimatum langs diplomatieken weg gesteld werd. Het liep te 19.30 uur af. Alle vertegenwoordigers der buitenland- sche mogendheden zijn op de hoogte gesteld van den inhoud van het Duitsche ultima tum, dat om half twee gistermiddag werd ontvangen. Er was een termijn van drie uur gegeven om de eischen in te willigen, Seiss Inquart maant aan geen tegenstand te bieden. De minister van Binnenlandsche Zaken, Seiss Inquart, heeft na het aftreden van Schuschnigg, een oproep tot het Oosten rijksche volk gericht door middel van den omroep. Hij maande de bevolking en in het bijzonder de nationaal-socialisten aan, een volkomen tucht in ach. te nemen, de aan wijzingen der regeering te volgen en geen tegenstand te bieden, zelfs niet in geval, <lat de Duitsche troepen Oostenrijk zouden binnenrukken. Seiss Inquart heeft Berlqn verzocht troepen te zenden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat minister Seiss Inquart den Fuehrer en rijks kanselier het volgende telegram heeft ge zonden „De voorloopige Oostenrijksche regeering, die na het aftreden der regeering Schusch nigg, het als haar taak beschouwt de rust en orde in Oostenrijk te herstellen, richt tot de Duitsche regeering het dringende verzoek haar in haar taak te steunen en haar te helpen bloedvergieten te verhin deren. Te dien einde verzoekt zij de Duitsche regeering zoo spoedig mogelijk Duitsche troepen te zenden. President Miklas heeft het ultima tum niet ingewilligd. Aangezien bondspresident Miklas het Duitsche ultimatum noch het aftreden van Schuschnigg heeft aanvaard, is het conflict tusscben Berlijn en Weenen nog niet ge ëindigd. De afgetreden regeering wikkelt de loo- pende zaken af. Zij wacht af welke conse quenties het rijk uit den toestand zal trek ken. Met andere woorden president Miklas is voornemens door zijn houding de rijks- regeerïng te dwingen de verantwoordelijk heid te nemen voor de eventueele ten uit voerlegging der militaire maatregelen welke 2»j had aangekondigd. Het is duidelijk, dat Oostenrijk daarmede voor de wereld wil doen blijken, dat hoewel het weerstand biedt aan de overweldiging, die het heeft moeten ondergaan, zich slechts buigt voor effectieve kracht. Het schijnt in dit geval, dat een Duitsche invasie meer en hieer drukkend is. Toen te zeven uur gisteravond generaal Muff, militair attaché van Duitschland te Weenen en Kettler, die optreedt als Duit sche gezant, president Miklas het ultimatum overhandigde, waarin werd geëischt dat een nieuwe regeering zou worden gevormd vol gens aanwijzingen van Duitschland, heeft president Miklas geantwoord, dat hij niet zou wijken. Hij zeide, dat hij, die door het Oostenrijksche volk in vrije verkiezing is gekozen, zich voor God en zijn geweten ver antwoordelijk voelt en geen opdrachten van een vreemde regeering kan aanvaarden. Oostenrijk is en blijft een vrije en onafhan kelijke staat. Een tweede ultimatum. Reuter vememt, dat in het tweede Duit sche ultimatum, dat per vliegtuig uit Duitschland was overgebracht, werd ge ëischt 1. Schuschnigg moet aftreden en worden vervangen dcor Seyss Inquart. 2. Het nieuwe kabinet moet voor twee derden uit nationaal-socialisten bestaan. 3. Het Oostenrijksche legioen moet weer in Oostenrijk worden toegelaten. 4. Het Oostenrijksche legioen moet tot taak hebben de orde in de hoofdstad te handhaven. 5. De nationaal-socialistische partij moet weer in haar geheel worden toegelaten. Nationaal-sooialistisch kabinet gevormd. De Weensche radio heeft vannacht mede gedeeld, dat een nationaal-socialistische re geering is samengesteld. De Weensche radio heeft de volgende na men bekend gemaakt van leden der nieuwe regeering bondskanselier Seyss Inquart vice-kanselier Glaise Horstenau en buiten- landsche zaken Wilhelm Voost. Voorts hebben in deze regeering zitting Franz Hueber, als minister van justitie Prof. Menghin, als minister van onderwijs; Dr. Jury, als minister van sociale voor zorg Rudolf Neymayer, als minister van fi nanciën Reihthaler, als minister van landbouw Frischboeck, als minister van handel en verkeer. De portefeuille voor de landsverdediging is eveneens in handen van Seyss Inquart, met den vroegeren leider der politie Sku- bel als staatssecretaris. De toestand in het land. Graz heeft het aanzien van een leger kamp. Het geheele garnizoen is in veld- uitrusting. Uit Weenen zijn 500 man veld- jagers, eveneens in veldtenue, aangeko men. Vooral voor het raadhuis, den zetel der landsregeering, is het tot groote nationaal- socialistische betoogingen gekomen. Overal verschenen optochten met haakkruisvlag- gen. Tegen middernacht waren ongeveer 50.000 nationaal-socialisten naar Linz opgemar cheerd. Op het stadhuis was een groote hakenkruisvlag geheschen. Gouwleider Wol- kerdorf heeft 't woord gevoerd en maande aan tot kalmte en bezonnenheid. Hij ver zocht vervolgens zijn hoorders geen wraak te nemen op hun onderdrukkers. De S.A. en de S.S. van Linz d'cen dienst als hulppolitieoveral heerscht kalmte en rust In volmaakte rust hebben de nationaal- socialisten te Innsbruck de macht overge nomen. In de late avonduren werd de zetel van de regeering van het land Tirol bezet, de leiding van de Tiroler nationaal-socia listen nam de loopende zaken in handen, evenals alle staatsbedrijven en dé leiding van het vaderlandsche front. Overal in Tirol heeft de bevolking zijn vreugde geuit van alle raadhuizen waait thans de hakenkruisvlag. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden alle openbare gebouwen te Salz burg door de nationaal-socialisten bezet. Te middernacht begonnen alle klokken een uur lang te luiden, om uiting te geven aan de vreugde van het volk. De eerste auto's uit Duitschland, welke na het openstellen van de grens de stad binnenreden, werden stormachtig begroet. Duitsche vliegtuigen boven Linz. De nacht is te Linz volkomen rustig ver- loopen. Het centrale bureau van het vader landsche front voor Opper-Oostenrijk is te middernacht door de S.A. zonder tegen stand bezet. Alle scholen zijn gesloten. De S.S. zorgt voor den ordedienst, in samen werking met de politie, dk den band met het hakenkruis om d-en' .iVm draagt Tot burgemeester van Linz is benoemd profes sor Fopper, de eenige afgevaardigde van den Opper-Oostenrijkschen Landdag, die in 1934 tegen de grondwet heeft gestemd. Op het oogenblik cirkelen Duitsche vlieg tuigen boven de stad. Het Corr. Bureau in nationaal- socialistische handen. De directeur van het officieele Oosten rijksche nieuwsbureau, Hofrat Weber, is heden voor langeren tijd met verlof gegaan. Dr. Gerhard Aichinger heeft als commis saris de leiding van het bureau op zich ge nomen. Dr. Aichinger was medewerker van de Weensche redactie van hét Deutsche Nach- richten Bure, hij is Oostenrijker. Het accoord van Berchtesgaden vervallen Duitsche politieke kringen verklaren, dat Duitschland reeds thans van meening is, dat het accoord van Berchtesgaden verval len is. Duitschland behoudt zich het recht voor daaruit alle gevolgtrekkingen te ma ken. Krachtige protesten van de Britsche en de Fransche regeering. Gisteravond werd vernomen, dat de Brit sche ambassadeur te Berlijn in opdracht van zijn regeering, met bet oog op den in houd van het tweede Duitsche ultimatum aan Oostenrijk in zoo krachtig mogelijke bewoordingen heeft geprotesteerd tegen een dergelijk gebruik van dwang, steunende op kracht, tegenover een onafhankelijken staat ten einde een toestand te scheppen, welke onvereenigbaar is met de nationale onaf hankelijkheid van dien staat. Een dergelijke actie, aldus wordt uiteen gezet, is er toe bestemd de ernstige reac ties teweeg te brengen, waarvan de afloop onmogelijk te voorspellen zou zijn. Te Londen wordt vernomen, dat Frank rijk een zelfde protest bij de Duitsche regee ring zal indienen als Groot Brittannië. Het Britsche protest komt 20 jaar te laat, zegt men in Berlijn. Het protest van den Britschen ambassa deur acht men te Berlin „twintig jaar te laat gekomen", aldus deelde men hedenmor gen in officieele kringen aan een vertegen woordiger van Reuter mede. De woordvoerder dezer officieele kringen voegde hieraan toe „Waarom protesteerde Groot Brittannië niet, twintig jaar geleden tegen het niet-inachtnemen van de 14 pun ten van Wilson?" Het Britsche protest, zoo wordt verder verklaard, kan een formeel belang hebben, maar het mist moreele rechtvaardiging. Duitsche troepen rukken Oostenrijk binnen. Havas meldt uit München, dat de Duit sche troepenbewegingen aan de Oosten- rijksch-Duitsche grens steeds veelvuldiger worden. Uit Kiefersfelden wordt gemeld, dat al daar gistermiddag 2000 man cavalerie zijn aangekomen, waardoor de sterkte der troe pen is vergroot tot 5000 man. Op alle naar Oostenrijk leidende wegen ziet men tankafweergeschut. Te Rosenhain, bij Salzburg, zijn 2000 man infanterie, ca valerie en artillerie gestationneerd. Men verklaart, dat zij tot Maandag in de buurt zullen blijven. Te München werden de scholen tot nader order gesloten, naar Havas hieraan toe voegt, ongetwijfeld met het doel reserve troepen te kunnen herbergen. Het Tsjechoslowaaksche telegraaf-agent- schap meldt, dat het Duitsche leger Oosten rijk is binnengetrokken. Het overschreed bij Passau de grens, rukte Vorarlberg binnen en bevindt zich, aldus het agentschap, thans te Linz. Morgen worden gemotoriseerde af deelin gen te Weenen verwacht. Volgens een bericht van het Duitsche nieuwsbureau uit Linz zijn aldaar van de grens berichten ontvangen, dat rijksduit- sche troepen, overeenkomstig den wensch der Oostenrijksche regeering op verschei dene plaatsen de grens hebben overschre den. De Duitsche troepen zijn om 11 uur gisteravond Rohrbach (Opper Oostenrijk) gepasseerd. Het Duitsche nieuwsbureau meldt nader Sedert hedenochtend half zes zijn Duit sche troepen, waar de Oostenrijksche bonds kanselier dr. Seyss Inquart om verzocht had, bij Schaerding nabij Passau de grens gepasseerd. Zij werden door de bevolking hartelijk begroet. Hedenochtend wijdde de Voelkische Beo- bachter een lang artikel aan de gebeurte nissen in Oostenrijk en schrijft letterlijk „Onze Oostenrijksche broeders begroeten met geestdrift de Duitsche troepen. Het is geen marsch in een vreemd land, doch het lijkt meer op terugkeer in een vaderland, dat verloren geraakt was". In aansluiting op d© reeds gepubliceerde berichten omtrént de Duitsche troepenbe wegingen naar de Oostenrijksche grens, meldt Havas, dat zich langs den grooten autoweg tweeduizend manschappen, deel uitmakende van het geregelde leger met veldgeschut naar die grens begeven. Honderddertig vrachtwagens met troepen zijn geteld. Deze vrachtwagens vervoeren genietroepen. Ook heeft men honderd ge wapende motorrijders gezien. Naar per radio bekend gemaakt is, ruk ten hedenmorgen 10 uur, Duitsche troepen van Schamitz op in de richting van Seefeld. De marschcolonnes, voor een deel bereden, trekken in snel tempo op. Een regiment Duitsche jagers is vanoch tend Salzburg binnengerukt. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. Schuschnigg onder bewaking de$ politie. Schuschnigg en de overige leden van het oude kabinet bevinden zich onder politiebe- waking in de bondsltanselarij. Hitler per vliegtuig vertrokken* Een bezoek aan Oostenrijk Hitler is vanmorgen per vliegtuig uit Berlijn naar München vertrokken. Er is alle reden om aan te nemen, dat hij zich onverwijld naar Oostenrijk zal begeven. De mogelijkheid hiervan wordt althans in Ber- l'gn niet ontkend. Hitier reeds onderweg naar Oostenrijk 7j Naar van senii-officieele zijde verluidt^ is Hitier hedenmiddag per auto uit Müni chen vertrokken. Reuter vernam nog van autoriteiten op het vliegveld te München, dat het niet waarschijnlijk is, dat de rijkskanselier van daag nog naar Weenen zou vliegen. Wel werd tegenover den vertegenwoordiger van Reuter de mogelijkheid genoemd, dat Hit- Ier later op den dag per auto naar Oosten rijk zou gaan. Hij zou zich dan begeven naar zijn geboorteplaats Braunau, in Opper-Oostenrijk, waar hij een krans zou leggen op het graf van zijn ouders. Een proclamatie van Stier* Rijksminister dr. Goebbels zal Zaterdag- middag te twaalf uur voor alle Duitsche zenders een proclamatie van den Führer voorlezen. Hitier zal in deze proclamatie o.m. doen mededeelen Ik heb besloten den millioenen Duitschers in Oosfenrijk thans de hulp van het rijk ter beschikking te stellen. Sedert heden morgen marcheeren over alle grenzen tus» schen Duitschland en Oostenrijk de soldaten van de Duitsche weermacht. Pantsertroe pen, infanterie-divisies en de S.S.-organisa ties te land en het Duitsche luchtwapen in de blauwe lucht zullen zelf geroepen door de nieuwe nationaal-socialistische re geering in Weenen er de garant voor zijn, dat aan het Oostenrijksche volk thans eindelijk in den korst mogelijken tijd de mogelijkheid wordt geboden door een wer kelijke volksstemming zijn toekomst en daarmede zijn lot zelf te bepalen. Achter deze organisaties echter staat de wil en de vastbeslotenheid van de geheele Duitsche natie. GROOTE PUBLIEKE BELANGSTELLING BIJ DE AANKOMST TE VLISSINGEN Prins Bernhard is Vrijdagmiddag, in ge zelschap van zijn broeder Prins Aschwin, onder buitengewoon groote publieke belang stelling op de terugreis uit Engeland in Vlissingen aangekomen. De „Mecklenburg" van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, aan boord van weik schip de Prinsen zich bevonden, werd te circa vijf uur in Vlissingen verwacht en reeds lang vóór dien tijd zag men langs alle toegangswegen die naar de haven lei den, zeer talrijke belangstellenden die zich naar de pontons van de Mij. Zeeland spoed den. Toen het tijdstip waarop de „Mecklen burg" zou arriveeren, aangebroken was, stond het aan de haven zwart van de men- schen. Zij hebben echter lang geduld moe ten oefenen, daar de „Mecklenburg" als ge volg van mist onderweg, met een half uur vertraging te Vlissingen aankwam. De grappenmakers in het publiek, die de ver late aankomst leukweg toeschreven aan het feit, dat er „gewichtige" personen aan boord waren waardoor het schip dieper lag en derhalve minder vaart kon loopen, heb ben dus ongelijk gehad. Toen het schip om ongeveer half zes de haven binnenvoer en even later meerde, ging uit de dicht opeen gepakte menigte een luid gejuich op. Wachten het parool. Het wachten was hiermede echter nog lang niet ten einde, want wie het schip ook verlieten, Prins Bernhard en Prins Asch win niet. De passagiers die uit Engeland waren meegekomen, begaven zich naar den trein. De groote hoeveelheid post werd uit geladen en met donderend lawaai reden de karretjes over den oprit van de pon ton. De stevige paarden deden flink hun best en één hunner deed zelfs meer dan dat. Het goede beest liet nl. iets vallen waar de musschen zeer verzot op plegen te zijn. En onder groote hilariteit van de vele kijkers, verscheen even later een mannetje om te bewijzen dat de spreekwoordelijke Holland- sche reinheid geen fabeltje is. Met bezem en blik werd de ongerechtigheid verwijderd, zoodat den Prinsen een minder smakelijk en ietwat geurig „welkom" bespaard kon worden. Bood dit kleine intermezzo en het voort durend op en af rijden van de postwagen- tjes een welkome afwisseling, het wachten viel velen toch lang. En tot hen behoorden de in grooten getale verschenen persfoto grafen wel in de eerste plaats. Want is vijf uur in dezen tijd van het jaar al niet bij zonder vroeg om een aardig plaatje te kunnen maliën, hoe meer het naar zes uur begon te loopen, hoe donkerder het werd en hoe langer gezichten de fotografen trok ken De Prinsen verlaten het schip,* Even voor 6 uur verlieten de Prinsen de „Mecklenburg". Zij waren beiden bloots hoofds en hoewel men een goeden over tocht schijnt te hebben gemaakt, trok het toch de aandacht dat Prins Eemhard vrij wit zag toen hij van boord kwam. Luid toegejuicht door de zeer talrijke be langstellenden en begeleid door den be drijfsleider van de „Zeeland" den heer G. J« Bensink, die gedurende den overtocht uit Engeland aan boord de honneurs heeft waargenomen, begaven de hooge reizigers zich naar den gereedstaanden trein, waar zij plaats namen in een gereserveerde eer- ste-klasse coupé. Intusschen was het publiek op het neven- liggende perron toegelaten en de uitbun dige toejuichingen waren daar niet van de lucht. Prins Bernhard die in de deur van zijn coupé naar buiten, stond te kijken, bleek schik te hebben in het enthousiasme van de Vlissingers en gaf hiervan herhaal delijk glunder lachend blijk. Om vijf over zes was de laatste post ingeladen.en kon de trein, die door de verlate aankomst van de mailboot groote vertraging heeft gehad, eindelijk vertrekken, uitgeleide gedaan door hoera's uit talrijke kelen.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1