EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 58 DONDERDAG 10 MAART 1938 Hevige strijd in Spanje. Het bezoek van Prins Bernhard aan Londen. UIT DE PROVINCIE §d»em»fe«5gsewi «8»gi glee» gj.esgg HOTELLINNEN DE STER" abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTE N B Ij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" FRANCO ZET EEN KRACHTIG OFFENSIEF IN. Het groote voorjaarsoffensief van Franco is gisteren begonnen. In drie kolonnes vie len de rechtscbe troepen in Aragon aan. De eerste afdeeling marcheerde in het noor den langs den weg van Carinena naar Bel- chite, de tweede langs den weg van Camin Real naar Alcaniz. In de richting van den aanval liggen geen belangrijke steden, hetgeen er op. wijst, dat Franco verlangt terrein te win nen en niet het regeeringsleger wil verplet teren. Bovendien beschikken de regeerings- troepen in het genoemde gebied over wei nig troepen, terwijl hun verbindingen naar het achterland slecht zijn. De aanval werd snel doorgevoerd en het optreden van de luchtmacht werd begun stigd door mooi weer. Veldslag naby Teruel? Een groote verwoede veldslag is Woens dagmorgen ontketend aan het front van Fuentes de Ebro tot Alfambra. De reeht- sche infanterie, die oprukte nadat de artil lerie gedurende twee uren den aanval had voorbereid, heeft met steun van de lucht strijdkrachten contact gekregen met de re- geeringstroepen, die hardnekkig stand hou den in hun versterkte stellingen. De slag is in vollen gang. Voorts zijn de opstandelingen over een front van 100 kilometer bfl Saragossa tot een offensief overgegaan. Het offensief verloopt volgens het plan van het opperbevel. Te half twee in den middag werd het front van de regeerings- troepen over een lengte van 92 kilometer doorbroken. Op sommige plaatsen rukten de troepen van Franco achttien kilometer op. In het begin boden de regeeringstroepen krachtigen tegenstand, doch later verzwak te dit. In wanorde trokken de regeerings troepen terug, een groote hoeveelheid ma terieel achterlatend. Verscheidende honder den werden krijgsgevangen gemaakt. Mededeelingen van regeeringszyde. Het ministerie van defensie deelt mede, dat de opstandelingen aan de drie fronten in het oosten tot den aanval zijn overge gaan, gesteund door sterke afdeelingen vliegtuigen, geschut en tanks. Zij slaagden er in het dorp Fuen de Tidos te bezetten. In den sector Vivel del Rio wisten de re geeringstroepen d'en vijand voor Mira- buelo tot staan te brengen. Aan bet middenfront in den sector La- granja, namen de opstandelingen eenige heuvels. Bij den luchtaanval door vliegtuigen van Franco tegen Puebla de Hijar ondernomen, is het ziekenhuis verwoest, zoodat 105 zie ken om het leven zijn gekomen. Dinsdag morgen heeft de vijandelijke luchtmacht Reus gebombardeerd, waarbij 20 menschen omkwamen en 25 gewond werden. Bij een luchtaanval op Tortosa zijn 18 personen ge dood en 150 gewond. STADSNIEUWS De nieuwe brandweercentrale aanbesteed. Hedenmiddag werd ten gemeentehuize aanbesteed het bouwen van een brandweer centrale met woonhuis aan de Van Dis- hoeckstraat alhier. In totaal werden 30 biljetten ontvangen. Inschrijvers warenL. P. Korstanje, Wemeldinge 55.400J. Wisse, Axel 53.600 S. J. Mielen, Terneuzen 53.300 J. van 't Hoff, Hoek 52.900 H. J. van de Velde, Terneuzen 52.600 J. v. d. Bent, Terneuzen 52.100 J, H. Rijnsberg, Terneuzen 51.500 M. Vader, Vlissingen 50.700 Fa. A. G. Sondermeyer en Zoon, Rotterdam 50.580 Fa. Gebr. J. en P. v. d. Merwe, Dordrecht 50.365 Fa. Post en Berting, Vlissingen 50.200; J.Wisse-Dekker, Zaamslag 49.800 J. Lampers, Vlissingen 49.776 C. H. Wisse, Zaamslag 49.291 A. M. Kuyper, Middelburg 49.200 I. la Gasse en Zn., Koudekerke 48.780 J. N. D. Bijl en Zn., Vlissingen 48 557 C. v. d. Klippe, Vlissingen 48.200 E. J. F. Tor- remans, Tilburg 47.962 P. v. d. Schoot, Tilburg 47.889 P. F. Voet, Kloosterzan- de 47.800 P. F. de Waal, Kuitaart f 47.650 I. G. Lindenbnrg, Vlissingen 47.475 Gebr. v. d. Poel, Lamswaarde f 47.200; A. J. Rijk, Heinkenszand ƒ46.680; P« van Geel, Teteringen 46.400 Fa. de Bruyne en van Riet, Goes 46.170 F. Smulders, Breda 46.000 J. M. Goede- mondt, Vlissingen 45.890 L. F. Groos- tta-n, Middelburg 45.270. Hoe leert men vreemde talen? Het Linguaphone instituut te Amster dam organiseerde gisteravond in de boven zaal van café-Kiviet een filmavond. Hoewel de hoofdschotel van den avond bestond uit de vertooning van eenige inte ressante films, w.o. een cultuurfilm, opge nomen in het oerwoud van Engelsch-Indië was het doel een uiteenzetting met de monstratie te geven van de Linguaphone- methode om door middel van de gramo- phoon een vreemde taal te leeren spreken en verstaan. Wij zullen ons bij de bespreking derhal ve tot het doel bepalen en niet uitwijden over het filmprogramma, ofschoon, dat 2 uur van de 2/2 uur dat deze bijeenkomst duurde, in beslag nam. De vertegenwoordiger van het Lingua- phone-instituut wilde alvorens een uiteen zetting te geven van deze geheel nieuwe wijze van lesgeven, twee misverstanden recht zetten. Ten eerste dat het instituut een neven bedrijf zou zijn van een gramo- foon-maatschappij, die zoodoende haar ap paraten wil plaatsen en ten tweede dat zij, die een taal volgens de Linguaphone-me- thode leeren, deze alleen zouden kunnen spreken en verstaan, maar niet zouden kunnen schrijven of lezen. Om routine te krijgen in het beheerschen van een taal, aldus spreker, zou men fei telijk eenigen tijd in het land zelf moeten vertoeven. Het Linguaphone-instituut heeft dit ondervangen door de taal, zooals die in het betreffende land wordt gesproken, op de gramofoonplaat vast te leggen. Doordat men met de gramofoon de uit spraak zoovele malen kan hooren als men wil, krijgt men voldoende training van het gehoor om de taal te leeren spreken. Iedere taal wordt geleerd zooals men de moedertaal heeft leeren spreken. De gra- matica wordt in de practijk geleerd en de theorie komt op de tweede plaats, doch wordt in geenen deele verwaarloosd. Een belangrijk punt bij dit systeem is, zeide spreker, dat de volle aandacht wordt geconcentreerd op de vreemde taal. Men leert in de taal denken en dit is noodig om een vlot gesprek te kunnen voeren. De beste krachten op taalgebied in alle landen werken met het instituut samen, zoodat men niet één lêeraar, maar meer dere leeraren hun taal hoort spreken. De lessen zijn opgebouwd uit levenstafe- reelen, opgenomen in een leesboek met il lustraties, waardoor het leeren vergemak kelijkt wordt. Eerst een les over de fami lie, dan over de kinderen, het bezoek, de straat enz. enz. en een laatste les over auto en radio. Het groote gemak is dat men les neemt in de huiskamer en elk moment van den dag kan benutten. Spreker las een aantal attesten voor van vooraanstaande personen, die allen gunstig over de cursussen oordeelden. Tevens werd een demonstratie gegeven van de eenvoudige wijze waarop men de lessen kan volgen. Wij hoorden de eerste en laatste les van den Engelschen, Franschen en Duitschen cursus, terwijl op verzoek nog een proef werd gegeven met een Zweedsche, Italiaansche en Spaansche les. Om het biljartkampioenschap 2e klasse. De biljartsport verheugt zich de laatste weken weer in een groote belangstelling. Dit blijkt uit het feit, dat de deelneming aan do wedstrijden veel grooter is als voorheen, terwijl ook in diverse lokaliteiten hier ter stede onderlinge wedstrijden gespeeld wor den in en buiten verband van den N.B.B. De Zeeuwsche kampioenschappen van den N.B.B. zijn dit jaar, vooral wat deelneming betreft een bijzonder succes. Terwijl vorige jaren slechts 4 deelnemers den strijd aan bonden om het kampioenschap 2e klasse, zullen morgen in het clublokaal van A.B.C. 9 candidaten hun partijen aanvangen. De kampioen 1937, de heer A. Suurmond, zal zijn best moeten doen om in dit tournooi te zegevieren. De biljartliefhebbers staan enkele mooie sportdagen te wachten. Het nienws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prins Joachim Albrecht van Pruisen, een kleinzoon van den broer van keizer Wil helm I, is in Den Haag aangekomen en heeft voor eenige dagen zijn intrek in hotel Des Indes genomen. In gebouw Bellevue" te Amsterdam heeft wethouder F. van Meurs Dinsdag de 5e Vakbeurs voor het room- en consumptie- ijsbedrijf „Romijva '38" geopend. De afdeeling Aalsmeer van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield Woensdag te Aalsmeer tn de Oude Veiling een grooten Serigen-dag, waaraan ook een keuring was verbonden. Per „Marnix van Sint Aldegonde" is Woensdagmiddag de commandant van het Leger des Heils, de heer Bouwe Vlas, met zijn echtgenoote voor een reis naar Ned.- Indië vertrokken. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje-Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Succes" van ZeebruggeRotterdam. De terugreis oyer Vlissingen Alle Engelsche avondbladen besteden veel aandacht aan het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden en Prins Asch- win. In de bladen staan de foto's van hun vertrek van Buckingham Palace en van hun wandelingen in de stad. De bezoekers zijn afgestapt op Eaton- square, de woning van den vroegeren ge kant der Nederlanden, jhr. de Marees van Swinderen, die Zaterdag voor zijn jaar- lijksch bezoek naar de Vereenigde Staten is vertrokken. De dochter van jhr. van Swinderen, me vrouw Hoyer Miller en haar echtgenoot traden'als gastvrouw en. gastheer op. Naar schatting bevonden zich gisteroch tend duizend personen .bij het station Liver- poolstreet, toen de beide prinsen aankwa men. Prins Bernhard en zijn broer Prins Aschwin hebben gisteravond te Londen met vrienden gedineerd. Zij sullen Vrijdagoch tend vertrekken. Komt de Prins over Vlissingen terug? In verband met het hierboven genoemde tijdstip is het niet onmogelijk, dat Prins Bernhard en Prins Aschwin met de Zee land-lijn en derhalve over Vlissingen, naar Nederland terugkeeren. Wij hebben hedenmorgen verschillende bronnen van informatie aangeboord zoowel hier ter stede als elders, doch konden er niet in slagen dienaangaande zekerheid te verkrijgen. De mogelijkheid is natuurlijk evenmin uitgesloten, dat de Prinsen met de Batavier-lijn terug komen, hoewel zoo als reeds werd opgemerkt het tijdstip van vertrek een overtocht met de Zeeland- lijn zou doen vermoeden. Om te bunkeren: Yoego-Sla- visch s.s. „Vojvodaputnik" van Antwerpen. V ertrokken: „Mecklenburg" van Harwich„Arend" en „Saturnus" naar Antwerpen „Alpheus" naar Antwerpen „Justisia" naar Buenos Aires „En Avant VI" met bakken naar Zeebrugge„Voj vodaputnik" naar Bremen. Nutsspaarbank, In de Nutsspaarbank Coosje Busken- straat werden in de maand Februari 1319 inlagen gedaan tot een bedrag van 178.188.09 en 539 terugbetalingen, tot een bedrag van 122.409.56. Er werden in die maand 92 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 8300 en hun te goed tot 3.166.946.48. Ter lediging werden aangeboden 71 spaarbusjes inhoudende 897.73 en met 3017 zegels werd bespaard 150.85 welke bedragen op de boekjes werden bijgeschre- Winkeliers t opgelet I Gisteren bezochten twee dames een ban ketbakkerswinkel alwaar een lunchroom aan verbonden is. Nadat zij in de lunch room eenige ververschingen hadden ge bruikt, gingen zij naar den winkel, kochten daar nog iets en betaalden dit, doch „ver gaten" de ververschingen te verrekenen. Toen men dit later bemerkte, is een win kelmeisje de dames nageloopen, waarna zij het verschuldigde hebben voldaan. Eenigen tijd later gingen de dames weer een winkel binnen, waar zij iets koch ten en met een rijksdaalder betaalden. Op nieuw maakten zij echter een vergissing en namen behalve het wisselgeld ook den rijksdaalder mee. Winkeliers doen daarom verstandig, goed op te letten bij het wisselen van geld, zoodat niet meerderen de dupe worden van de oplichterspraktijken van deze „dames". Marathon wint den zaaldriekamp heeren. Gisteravond werd een athletiek-driekamp gehouden in de Marinesportzaal alhier. Aan de wedstrijden, waarbij het ging om de nummers vèrspringen, kogelstooten en hoogspringen, namen deelE.M.M., Mid delburg, A.V.'35 en V.S.V. „Marathon" te Vlissingen. Op elk nummer nam iedere .vereeniging met 5 man deel, zoodat 15 man elkander strijd gaven. Begonnen werd met het nummer vèr springen. Dit leverde al een zeer overtui gende Marathonzege op. De eerste vier plaatsen werden alle door leden dezer ver eeniging bezet. Eerste werd ni. J. Dinge- manse, 2. J. de Vliegher, 3. G. van Melle. 4. J. Parent. No. 5 werd J. Stroo van A.V. '35. Voor dit nummer kreeg Marathon 59 pnt., A.V.'35 35 pnt. en E.M.M. 26 pnt. Daarna werd het nummer kogelstooten afgewerkt. Eerste werd P. J. van Drielmet 11.82 M. Tweede werd G. J. Matthijssen met 10.97 M., beiden van Marathon, 3. J. Hondelink, A.V.'35, met 10.89 M., 4. J. van Ham en 5. J. Dingemanse, beiden van Ma rathon. De puntenverdeeling voor dit num mer was als volgtMarathon 53 pnt., A V. '35 39 pnt., E. M. M. 28 pnt. Tot slot volgde het hoogspringen. Aan dezen wedstrijd na de kampioen van Neder land 'op dit nummer, P. J. van Driel, deel. Hij werd eerste met een sprong van 1.75 M., 2. G. J. Matthijssen 1.70 M., 3. J. Pa- rent 1.60 M., alle drie van Marathon, 4, 5 en 6 werden resp. J. Laernoes van Mara thon en J. Sohier en G. de Pagter van A.V. '35, alle drie met 1.55 M. De punten verdeeling was als volgtMarathon 55i/2 pnt., A.V. '35 43 pnt., E. M. M. 21% pnt. De einduitslag werd 1. Marathon 16714 pnt., 2. A. V. '35 117 pnt., 3. E. M. M- 75% pnt. Direct na afloop overhandigde Mara thon's voorzitter, de heer W van Dort, den wisselbeker, die nu definitief eigendom van deze vereeniging is geworden, met een toe passelijk woord aan den leider van de ploeg, den heer J. Parent. Hiermede behoorden deze gezellige wed strijden, die door vele supporters der ver schillende vereenigingen werden bijge woond, weer tot het verleden. Hedenavond vinden dergelijke wedstrij den voor dames in de Marinesportzaal plaats. Gewestelijke afd. Walcheren Chr. Koeren en Tuinders Bond. In de Dinsdag gehouden jaarvergade ring van bovengenoemde afdeeling wees de voorzitter de heer Bosselaar op de vele zegeningen die wij in ons volks- en be drijfsleven genieten. De secretaris liet in zijn jaarverslag een optimistischen toon hooren. Veel kon de organisatie in 1937 tot stand brengen. In sommige plaatsen viel een belangrijke toe name van het aantal leden te constateeren. Toch kon het ledental op Walcheren nog grooter zijn. De rekening sloot met een ba tig saldo van 67. Ook de slachtveeverzekering had een goed slot. De voorzitter van de Zeeuwsche afdee ling, de heer De Putter te Axel, hield ver volgens een opwekkende rede. Spr. toonde aan dat het eisch van het Christelijk be ginsel is zich bij de Christelijke organisa tie te voegen. De organisaties hebben nog veel t6 doen. In dit verband besprak spr. het voorontwerp-landbouwordeningswet. Bij het treffen van regelingen voor het bedrijfsleven moet steeds tegen egoïsme worden gewaarschuwd. Bij de bespreking kwam o.m, ter sprake het stichten van een bedrijfsraad en het voorontwerp-kinderbijslagregeling. Bij de rondvraag werd gewaarschuwd te gen het teekenen op een lijst tegen de teeltheffing voor aardappelen. Dit kan geen resultaat opleveren, nu de organisaties hieraan al het mogelijke hebben gedaan. Jaarverslag Patrimonium. In het verslag over 1937 van de geweste lijke organisatie Zeeland van Patrimonium wordt met dankbaarheid melding gemaakt van het feit, dat de meeste afdeelingen niet meer achteruitgingen in ledental en dat enkele gewaagden van trouwer bezoek op de vergaderingen. Op verschillende plaat sen is een goede kern aanwezig. De afdeeling Zierikzee moest worden opgeheven. De heer De Lange uit Goes sprak voor enkele afdeelingen over het behandelde ter Chr. Sociale conferentie te Lunteren, „Voor Waarheid en Recht" wordt in ver schillende plaatsen geregeld verspreid. De inzameling voor „Practisch werk" verliep niet overal even vlot, vooral in die plaatsen waar geen af dee' - - is. De meeste afdeelin gen halen hun aanslag weL Het bestuur heeft zes maal vergaderd, waarvan drie maal met afgevaardigden der afdeelingen. Verschillende pogingen werden aangewend om contact te krijgen met plaatsen waar geen afdeeling is. Op enkele plaatsen houdt het bestuur het oog geves tigd. Helaas houden bepaalde groepen zich van Patrimonium afzijdig. De drie oudste afdeelingen Goes, Middelburg en Vlissingen bestaan reeds 55 jaar. Het orgaan wordt overal gelezen, maar het aantal leden dat het ontvangt loopt zeer uiteen. De rekening sluit met een batig saldo van 90.83. Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen en Meisjesvereenlgingen. Van bovenvermeld verbond werd Woens dag een ringvergadering te St. Laurens ge houden, bezocht door plm. 160 meisjes. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zondag wordt in Oostenrijk een volkse stemming gehouden, die beslissen zal over de toekomst van dit land. (Buitenland)^ Nadere bijzonderheden omtrent de uitfc breiding van de lichting 1938. (Marine en Leger)] De Belgische minister, de heer de Man is afgetreden. (Buitenland)] De Fransche regeering is heden afge treden. (Buitenland)] Franco heeft een krachtig offensief ingezet. (Pag. 1, eerste blad')] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN U kunt beter nemen dan heeft U onverslijfbare Lakens en Sloopen in 150 br. 160 br. 180 br. 200 br. 59 ct. 66 ct. 72 ct. per EI. 79 ct. SS St. Jacobsstraat 8. Telef. 494. Mevr. van Voorst Vader opende met de liturgie en sprak naar Joh. 21 over het volgen van Jezus. Daarna werden door ver* schillende vereenigingen liederen gezongen* stukjes voorgedragen en een opstel geiezen, Na de pauze vertelde ds. Keers uit Haar* lem over het Diaconessenwerk. Hij schetste het ontstaan hiervan reeds in de eerste Christengemeente waren de vrouwen in dienst der liefde werkzaam, maar het evan gelisatie diaconessenwerk is eerst in 1836, nog wel op gebrekkige wijze, door ds. Th< Fliedner begonnen en nu uitgegroeid tot een ruim arbeidsveld waar voor jonge krachten met besliste roeping tot dienen; een levenstaak is. Met dankzegging werd deze mooie ring* middag gesloten. Stroopersmisdrijf op de Westerschelde. Naar eerst thans tijdens een zitting van het kantongerecht te Terneuzen is bekend geworden, heeft zich in het begin van deze maand wederom een jachtmisdrijf afge speeld nabij het ondergeloopen land van Saeftinge,dat van zeer erastigen aard ge noemd mag worden, schrijft het Dbld. y, N.Br. en Zld. Op 2 Maart j.l. hadden dé rijksveldwachters van der Sande uit Clinge,; van Tussenbroeck uit Graauw en de jacht opziener P. de Saegher te Nieuw-Namen zich per motorsloep op de Westerschelde begeven, alwaar zij op ongeveer twee kilo meter afstand van de Belgische grens bui ten de betonning van het vaarwater een jacht opmerkten, dat zich blijkbaar bezig hield met het stroopen van wild. Al spoedig bleek dat men te doen had met de „Times"* aan boord waarvan zich bevonden de be ruchte Antwerpsche Scheldestrooper Felix Saeys met diens zoon Albert en diens schoondochter. De veldwachters slaagden erin het jacht in te halen tusschen Bath en Ossendrecht en constateerden, dat de „Times" uitgerust was met een paar ka nongeweren voor de jacht op eendvogels. Vooral nu de jacht al meer dan een maand gesloten is beteekent het jagen met ka* nongeweren een volslagen uitroeien van deze vogels. De dieren laten zich thans in den paartijd gemakkelijker dan anders be naderen en een schot met een kanongeweer beteekent, dat men gemakkelijk 60 70 wilde eenden tegelyk kan treffen. Het i3 dan ook voorgekomen, dat bovengenoemde Saeys in een week tijds drie duizend eend vogels aan het douanekantoor te Lilloo liet inklaren o.m het op de Nederlandsche Wes terschelde gestroopte wild te Antwerpen aan de markt te brengen. Toen de met Rijksveldwachters beman de sloep het groote ijzeren jacht genaderd was, werd duidelijk gemaakt, dat de poli tie een controle wilde uitoefenen in ver band met de Jachtwet en de Wapenwet. Saeys wilde dit echter niet toestaan. Ten slotte naderde de sloep het jacht, terwijl de rijksveldwachters hun karabijn in den

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1