EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 57 WOENSDAG 9 MAART 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsclie Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLÏSSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VP OR PUB LICIT EITSWAARDE, INGESTELD DOO R DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De opcenten op de Inkomstenbelasting en de dividend- en tantième-belasting worden verhoogd. Hïaatregelen tot gedeeltelijke dekking der defensie-uitgaven. Ingediend is een wetsontwerp houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend. Zooals reeds is medegedeeld, waren bij de regeering verschillende maatregelen in overweging tot dekking van uitgaven voor de defensie, o.a. verhooging van de opcen ten op de hoofdsom der inkomstenbelas ting. De heffing van opcenten op deze be lasting, voor zoover zij aan de gewone mid delen ten goede komen, is geregeld bij de wet van 8 December 1933, houdende tijde lijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks. De minister heeft gemeend de be doelde verhooging van de opcenten op de inkomstenbelasting tot stand te kunnen brengen door een wijziging en aanvulling van genoemde wet. Het voorstel bepaalt er zich toe de opcenten met 10 te verhoo gen. Aangezien de wet van 8 December 1933 vóór 1 Mei 1939 zal moeten worden herzien, is het voorstel beperkt tot het be lastingjaar 1938/1939. Naast de opcenten, genoemd in de wet van 8 December 1933 worden op de hoofd som der inkomstenbelasting nog 10 opcen ten geheven ten behoeve van het Werk- loosheidssubsidiefonds ingevolge de wet van 4 Maart 1935. Wordt het onderhavige voor stel tot wet verheven, dan zullen ten be hoeve van het rijk op de hoofdsom der in komstenbelasting 10 -f" 70 80 opcenten worden geheven, benevens de progressieve opcenten, stijgende van 0.3 bij een belast bare som van 71.000 tot 18 bij een be lastbare som van 130.000. De opbrengst van de voorgestelde ver hooging van de opcenten kan worden ge steld op 4.700.000. Verder wordt voorgesteld een maatre gel te treffen tot versterking van de op brengst der dividend- en tantièmebelasting. Onlangs is medegedeeld dat de regeering een verhooging van de hoofdsom der divi dend- en tantièmebelasting overwoog, ge paard gaande met een zoodanige verlaging van het aantal opcenten, dat het aan op centen te heffen bedrag gelijk zou blijven. Deze overweging heeft echter tot de slot som gevoerd, dat het om practische rede nen de voorkeur verdient ook voor de divi dend- en tantièmebelasting evenals dat voor de inkomstenbelasting geschiedt de hoofdsom op het bestaande cijfer te hand haven en het aantal opcenten te verhoogen. Deze opcenten bedragen thans 33 inge volge art. 5 der wet van 8 December 1933, 20 ingevolge art. 4 der wet van 20 Decem ber 1935 en 48 ingevolge de wet van 26 Juli 1918, of in totaal 101. Met de hoofdsom ad 5 bedraagt het tarief der dividend- en tantièmebelasting thans 10.05 door de voorgestelde verhooging vain bovenbedoel de 33 opcenten met 40, zal het tarief der belasting worden gebracht op 12.05 Om dezelfde reden als hiervoor ten aan zien van de verhooging van de opcenten op de inkomstenbelasting is aangegeven, wordt ook ten aanzien van deze verhoo ging van de opcenten op de dividend- en tantièmebelasting de regeling voorshands beperkt tot het tijdvak van 1 Mei 1938 tot 1 Mei 1939. De opbrengst van de verhooging van de opcenten op de dividend- en tantièmebelas ting kan worden geraamd op 5.500.000. Zomerdienstregeling Stoomvaart M\j. „Zeeland". Op 10 April a.s. zal de zomerdienst van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" in Werking treden. Van 10 April tot en met 14 Mei vertrekt boot te 12.50 uur van Vlissingen, terwijl de thuisvarende boot te 17.00 uur moet arriveeren. Van 15 Mei (den dag waarop de zomer tijd in ons land wordt ingevoerd) tot en met 1 October is het vertrek en aankomst der booten te Vlissingen bepaald op resp. 13.50 en 17.40 uur. Tijdens het vacantieseizoen zullen van 2 Juli tot 7 September tweemaal per week extra diensben worden uitgevoerd. Zater- en Dinsdags vertrekt te 5 uur 'b avonds een boot uit Harwich, die te vijf minuten over elf te Vlissingen arriveert. Zondags- en Woensdagsmorgens vertrekt i boot om 8.10 uur weer naar Harwich, Waar zij des middags om 2 uur aankomt. DE SPRONG IN HET DUISTER. Voorstelling voor den kunstkring „Het Schouwspel". De Nederlandsche Tooneelgroep heeft gisteravond in Grand Hotel Britannia voor den kunstkring „Het Schouwspel" een op voering gegeven van Frank Vosper's too- neelspel „Sprong in het duister", bewerkt naar een noveHe van Agatha Christie. Cruys Voorbergh, die tevens een der be langrijkste rollen vervulde (die van Bruce Lovell) zorgde voor een goede vertaling en voerde ook de regie op lofwaardige wijze. De voorstelling is een succes geworden maar wij vinden het jammer voor de onge twijfeld groote moeite die men zich gege ven heeft om zulk een stuk te vertalen, te monteeren, in te studeeren en op waarlijk voortreffelijke wijze ten tooneele te bren gen. Wij hebben groote bewondering voor de manier waarop de leden van „De Neder landsche Tooneelgroep" gisteravond ge speeld hebben. En daarom is het zoo jam mer dat zulke bekwame artisten hun waar lijk niet geringe krachten meenen te moe ten besteden aan een tooneelspel waarvan wij de strekking niet kunnen bewonderen. Het was een sensationeel griezel-stuk, dat velen aanwezigen en den dames niet in de laatste plaats, de koude rillingen over den rug heeft doen loopen. Lichte ontspanning is uitstekendnood zakelijk zelfs. En een vroolijk geestig lach- stuk juichen wij graag toe. Maar ontspan ning van het soort zooals „De Nederland sche Tooneelgroep" die nu meent te moeten brengen, kunnen wij minder waardeeren. Van dat gegriezel, dat spelen met de laag ste menschelijke instincten (moordlust en hebzucht) wordt niemand een haartje be ter misscliien integendeel 1 En daarom herhalen wij, het erg jammer te vinden dat zulke prima acteurs en actrices hun krach ten niet aan een beter genre tooneelspel wijden. Zij zijn er waarlijk best toe in staat. Hebben wij gemeend hierboven onze be zwaren tegen het gisteravond ten tooneele gebrachte stuk kenbaar te moeten maken, dit neemt niet weg, dat wij de wijze waar op de „Sprong in het duister'' gespeeld werd, bijzonder waardeeren. De leden van het ge zelschap hebben veel succes geoogsten dit was zeker alleszins verdiend, want zij hebben den aanwezigen van uitstekend spel doen genieten. Het stuk brengt de belevenissen van Cecily Harrington (goed gespeeld door Elly van Stekelenburg) in beeld, die een grooten prijs in een sweepstake gewonnen heeft en nu niet meer tevreden is met haar sleur- leventje. Zij verbreekt haar verloving met Nigel (sober en fijntjes gespeeld door Jo- han Koch), omdat zij afwisseling en opwin ding wil hebben. Beide worden ruimschoots haar deel als zij Bruce Lovell (Cruys Voor bergh maakte van deze sinistere rol iets bijzonders en hij deed het volkomen natuur lijk en aanvaardbaar) ontmoet en hals over kop met hem trouwt. Lovell ontpopt zich als een massa-moordenaar die reeds vijf vrouwen om het leven gebracht heeft, mis bruik makend van de eigenaardige aan trekkingskracht die hij op de leden van het zwakke geslacht uitoefent. Cecily, die hij slechts getrouwd heeft om in het bezit te komen van haar geld, zal zijn volgende slachtoffer worden. De leden van „De Nederlandsche Too neelgroep" zijn er gisteravond in geslaagd om de spanning tot het schier ondragelijke op te voeren en dat is geen geringe pres tatie. Vooral de beide tooneelen van het laatste bedrijf waren, wat dit betreft, uit stekend. Het publiek leefde geboeid mee, volkomen in den ban van het suggestieve spel. De reeds genoemde acteurs en actrices werden op uitstekende wijze ter zijde ge staan o.a. door mevrouw Rika Hopper die kostelijk was als de bemoeizieke tante Lou- lou met haar rappe en scherpe tong voorts door Tine Medema die uitstekend op dreef v/as als Mavis, de vriendin van Cecily en zich in die rol als een prima actrice die de beteekenis van verzorging van het kleine detail beseft, heeft doen kennen. Ook enkele kleinere rollen werden goed vertolkt. De voorstelling oogstte uitbundig applaus en deze bijval was alleszins verdiend. Zooals gewoonlijk verleende het trio onder leiding van mevr. HÖfelein—Bekker muzikale medewerking. js Hoog en droog. Gisteren is het visschersvaartuig ARM. 22 tijdens hoog water als gevolg van den dichten mist op een paalhoofd gestrand nabij het voormalige kustlicht aan den zee dijk bij bet Nollebosch. Het scheepje lag bovenop het paalhoofd, dicht tegen den wal zoodat men er bij laag water onderdoor kon wandelen. Des middags met hoog water hebben 6 Vlissingsche visschersvaartuigen de ARM. 22 om half zes, onder groote publieke be langstelling, vlotgesleept. De zee was den geheelen dag spiegelglad, anders was het scheepje zeker stukgesla gen. Vermoedelijk heeft liet schip weinig of geen averij opgeloopen en het maakte geen water. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd Bruin kinder handschoentje zwarte alpinemuts bruine meisjesmuts een paar glacé dameshand schoenen postzegelboekje en een auto- step en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentDoublé damespolshorloge bij de Jong, W. Souburgscheweg 1rood zak- spiegeltje met nagelschuier bij de Bree, Hyacintenlaan 5 gekleurde kaatsbal bij Leunis, Dijkstraat 16 portemonnaie met inhoud bij Koolwijk, Schuitvlotstraat 10 wildlederen heerenhandschoen bij Meul- meester, Weststraat 16 bruin wollén hand schoen bij Vader, Vrouwestraat 22 zwart wasdoeken pakzeil bij van Gelderen, Park laan 108 wollen dameshandschoen bij de Rooij, Sottegemstraat 90 kinder-schakel- armbandje bij Kraak, Aagje Dekenstraat 43 klein hondje (wit met zwart) bij Rein- houd, Acacialaan 4nikkelen afsluitstop van benzine-reservoir van auto bij Verha gen, Vrouwestraat 17 wollen kinderhand schoen bij de Groot, Hurgronjestraat 9 belastingmerk in étui bij Sio, Breewater- straat 36 sierkussen bij Kooger, van den Spieghelstraat 49 kist met groenten bij Brasser, Noorderbep :aafplaats zwart zak mesje bij Hellebroek, Nieuwstraat 34 heerenportemonnaie inh. Hollandsch en Belgisch geld bij P. Marinussen, Koude- kerkscheweg B 437 te Koudekerke 1 rijks daalder en een gulden bij de Vries, Koe straat 51 gekleurde das bij Geldof, Schot- senhoek 7 kinderwantje bij Nieuwland, Kanaalstraat 38 glacé handschoen bij Rol, Verkuijl Quakkelaarstraat 10 blauwe kin- der portemonnaie bij Kokelaar, Aagje De kenstraat 47 zijden das bij Kok, Singel 68; paarse ceintuur L** Leeuwenburg, Eede straat 2ahouten broche „Marjorie" bij Leeuwenburg, Eedestraat 2agouden oor ring bij Bóucherie, BegóHala an 4 wollen sjaal bij Marijs, Paardenstraat 29 paar nappa heerenhandschoenen bij Schillemans, Lange Zelke 13. Akten verzonden. Met no. 47 van de Staatscourant werden verzonden afdrukken van de akten betref fende de Stoomvaart-Maatschappij „Zee land" Koninklijke Nederlandsche Postvaart N.V„ te Vlissingen. Viissingsch scheepvaartnteuws. Aangekomen; „Mecklenburg" van. Harwich (verwachtNederlandsche m.s. „Drittura" en „Reiger" van Antwer pen Nederlandsch m.s. „Arend" van Lon den „Saturnus" en „Immanuel" van Gra- velines. Om te bunkeren: Engelsch s s. „Efford" van Rotterdamterug uit zee met ketelschade Engelsch s.s. „Kenfigpool"; Fransch s.s. „Strasbourgeois" van Duinker ken Engelsch s.s. „Justicia" van Londen. V ertrokken: „Oranje-Nassau" naar Harwich„Majfrid" naar Tyne „Pallas" naar Londen„Strasbourgeois" naar Algiers. Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Middelburg. Dinsdag werd onder voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berlekom de jaarvergadering van het departement Mid delburg van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel gehouden. Uit het door den secretaris uitgebrachte verslag bleek, dat het ledental groeiende is. In 1937 werden 48 eere- en draagpen- ningen en 45 getuigschriften der maat schappij aan personeel van leden uitgereikt. Met dankbaarheid werd in het verslag de groote belangstelling van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in het werk van het departement naar voren gebracht. De vergadering had. dit jaar o.m. tot taak een aanbeveling van twee personen op te maken voor de benoeming van een lid van het hoofdbestuur. Hiervoor werden verkozen de heeren ir. A. H. L. Debel, di recteur van de N.V. Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot vervaardiging van spie gelglas, glazen voorwerpen en chemische producten te Sas van Gent en ir. j. van Poelgeest, directeur van de N.V. Water leiding Maatschappij Zuid-Beveland te Goes. Als plaatsvervangers werden aange wezen de heeren A. van der Have te Ka- pelle, j. L. A. baron van Ittersum te Mid delburg en W. Kakebeeke te Goes. Tot afgevaardigde van het departement ter ailgemeene vergadering van de maat schappij, welke vergadering dit jaar op 24 Prins Bernhard naar Engeland vertrokken. Prins Bernhard is gisteravond in gezel schap van Prins Aschwin, met de nacht boot naar Engeland overgestoken, voor een particulier bezoek van enkele dagen aan Londen. Vanochtend te 8.55 uur zijn de prinsen in de Engelsche hoofdstad aangekomen. Bij z\jn aankomst in Liverpoolstreet sta tion werd Prins Bernhard door een groote menschenmenigte omstuwd. Toen de trein het station binnenreed, hadden zich op het perron tal van menschen verzameld, die slechts een smallen doorgang vrij lieten. Ongelukkigerwijze had men verkeerd be rekend, waar het rijtuig der prinsen zou stoppen, en terwijl de Nederlandsche ge zant, J. P. graaf van Limburg Stirum, en de andere leden van het legatiepersoneel stonden te wachten om Prins Bernhard en Prins Aschwin te verwelkomen, bleven de béide prinsen in hun rijtuig meer naar achteren in den trein. Bij het zien van de signalen van het treinpersoneel drong de menigte op om iederen uitstappenden pas sagier aandachtig te beschouwen. Zij slaagde er echter niet in, Prins Aschwin te herkennen en deze passeerde dan ook ge heel onopgemerkt. Toen Prins Bernhard uitstapte, weer klonken luide toejuichingen en slechts met groote moeite kon de politie zich een weg naar hem banen. Z.K.H. sloeg de menigte glimlachend gade, en na nog enkele oogen- blikken met den gezant te hebben gespro ken, nam hij in een auto plaats. Het is niet bekend gemaakt, waar de prinsen hun intrek zullen nemen. Prins Bernhard heeft hedenmiddag met Prins Aschwin het noenmaal bij den Ko ning gebruikt. en 25 Juni in de departementen Almelo en Hengelo zal worden gehouden, werd aange wezen de heer A. Jeronimus, terwijl als plaatsvervanger benoemd werd de heer J. L. A. baron van Ittersum, beiden te Mid delburg. Vereenlging Rijwielpad „Walcheren". De vereeniging „Rijwielpad Walcheren" bestaat in den loop van 1938 12 y2 jaar en het bestuur heeft dit koperen feest aange grepen om de leden op te wekken, nieuwe leden te werven. In de circulaire daartoe wijst het bestuur er op, dat het ledental steeg van ruim 250 tot bijna 2500. Maar ook 't aantal K.M. in exploitatie bij de vereeni ging steeg en wel van 5 K.M. tot ongeveer 18 K.M„ wat natuurlijk meer geld vordert. De circulaire wijst er op dat zij die lid zijn, overtuigd zijn, dafc een veilig verkeer noodig is, en dus ook uitbreiding en goede exploi tatie van de rijwielpaden der vereeniging. Eervol ontslag veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag ver leend aan A. J, Vermeulen als bezoldigd veldwachter der gemeente Zuidzande, Het autoverkeer tusschen Oost-Zeeuwsch Vlaanderen en Brussel. De correspondent van het Vad. te Brussel meldt, dat het departement van openbare werken zijn goedkeuring heeft gehecht aan de keuze van het definitieve emplacement der bij Temsche te bouwen brug over de Schelde. Deze brug zal van groot belang zijn voor het autoverkeer tusschen Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, Mechelen en Brus sel, daar aldus de omweg over Antwerpen of Dendermonde vervalt. De brug zal wor den gebouwd ter hoogte van den Eschpol- der, op eenigen afstand stroomopwaarts van de gemeente Temsche. Ontwerp Electriciteitswefc. Ged. Staten van Zeeland adresseeren. Het college van Ged. Staten van Zeeland heeft een uitvoerig adres aan de beide Kamers der Staten-Generaal gezonden be treffende het wetsontwerp nopens het stel len van algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening. Tegen dit wets ontwerp heeft het college, zooals in hei adres vermeld, ernstige bezwaren en het college zou in zijn taak te kort schieten, in dien het zijn bedenkingen niet ter kennis bracht van de volksvertegenwoordiging. Met tal van argumenten wordt, volgens het Volksblad, in het adres het wetsontwerp bestreden en wordt betoogd, dat de electriciteitsvoorziening, in het bij zonder die ten plattelande, niet in het minst door de zorgen der provinciale besturen is uitgegroeid tot een bedrijf, waarin millioe- nen zijn vastgelegd. In dikwerf moeilijke jaren hebben de provinciale besturen aan deze materie hun zorg en aandacht gewijd, zonder eenigen steun of hulp van de zijde van het Rijk. Het is daarom, aldus het adres, zoo min rechtvaardig als billijk, dat Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»eurtcni5§cn unn tleai «&emcg Maatregelen tot dekking der verhoog* de defensie-uitgaven; voorgesteld wordt de opcenten op de inkomstenbelasting en de dividend- en tantièraebelasting te verhoogen. XPa§"« 1, eerste blad)j Prins Bernhard is naar Engeland ver* trokken. (Pag. 1, eerste blad)! Te Den Helder is een roofoverval ge* pleegd. (Gemengd nieuws)] Bij een ontploffing in een lucifers* fabriek te Weert zijn 8 meisjes ge* wond. (Gemengd nieuws)] Belangrijke wijzigingen in de BritschG burgerluchtvaart voorgesteld. XLuchtvaarcJ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN het Rijk thans zou trachten, die bedrijven met welker gestie het tot dusverre steeds geschroomd heeft, zich in te laten, onder zijn wettelijke voogdij te stellen, zonder ook maar eenigermate de noodzakelijkheid of zelfs wenschelijkheid dier voogdij aan té toonen. Daarom, zoo luiden de conclusies, worde nog tijdig afgewend het gevaar voor een staatsvoogdij, die door de gestie der pro vincies in het verleden allerminst wordt gerechtvaardigd en die al evenmin haar grond kan vinden in hetgeen van de toe komst wordt verwacht, doch die wel eens de eerste schrede zou kunnen zijn op den weg naar staatsexploitatie van iets, wat* naar toch wel overtuigend 'is gebleken, bij de lagere organen van den Staat in volko* men veilige handen is. MIDDELBURG Middelburgsche Reddingsbrigade. Op het Dinsdagavond gehouden examen medisch gedeelte van het diploma van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, afgenomen door de artsen D. N. van Gel deren en J. Broekhuijsen, slaagden voor het diploma A de dames J. Blazer, L. Barend* sc L. H. Flipse, T. Hercules, E. den Hollan der en L. de Klerk en de heeren J. Joziasse* G. Holster, W. Kunst, J. Costers, R. van Roo en J. Reinders. Voor diploma B de dames W. Lampert, S. Wolf en de heeren W. Fontijne, J. P. de Klerk, J. Korstanje. De geslaagden zijn lid der Middelburgsche Reddingsbrigade en Zwemvereeniging „Luc- tor et Emergo", Gevaarlijke honden. Gisteren is een schaap in een weide aan den Segeersweg dermate door twee honden aangevallen en gebeten, dat het dier waar schijnlijk zal moeten worden afgemaakt. De politie tracht thans den eigenaar der hon den op te sporen. Op de stoep gevallen. Gisteravond kwam de 17-jarige H. M.# wonende aan den Segeersweg in de Segeer- straat te vallen, zoodat hij met zrjn hoofd op een stoep terecht kwam. Hij is bf een der omwonenden binnengebracht en medi sche hulp is voor hem ingeroepen. Aanvan kelijk was de jongen niet bij kennis. Op me disch advies is M. per taxi naar huis ge bracht. OOST- EN WEST-SOUBURG Op heeterdaad betrapt. Dinsdagmorgen liepen alhier twee meis jes uit een der woonwagens staande aan de stortplaats te Middelburg met veters te leuren. Een hunner hield zich evenwel ook nog met andere practijken op. Uit een winkel aan dc Kanaalstraat nam zij van de toonbank een pakje boter weg en zou dit juist in haar tasch brengen toen de winkelier haar hierop betrapte. Van dit ge val werd bij de politie aangifte gedaan. Deze nam het meisje eenigen tijd in ver hoor en maakte proces verbaal op. Landarbeiders gaan naar Dultschland. Donderdagmiddag had de heer J. F» Staal, directeur der districts arbeidsbeurs te Middelburg, in het stempellokaal aan het Oranjeplein een bespreking met een tiental alhier in de werkverschaffing geplaatste

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1