EERSTE BLAD Kees Helder 76e JAARGANG - NUMMER 54 ZATERDAG 5 MAART 1938 WERKLOOSHEID. STADSNIEUWS D.K.W. IS MOOIER EN BETER C. DE LEEUW UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 X AD VERTENTIEPRIJ s Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOO R PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOO R DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wil men het vraagstuk der werkloosheid goed behandelen, dan dient men wel dege lijk na te gaan, hoe het getal der werk- loozen is samengesteld, redeneeringen als, pr waren einde Januari 437.000 werkloozen, stel verder een gezin op gemiddeld 5 per sonen, dan hebben er dus meer dan 2 mil- Iioen menschen van de werkloosheid te lijden, zijn zeer gevaarlijk. Ten eerste zijn niet alle werkloozen ingeschreven, maar er zijn ook menschen met werk, wij denken b.v. aan arme kleine boertjes, die er vaak slechter aan toe zijn, dan sommige werk- loozen. Ook heeft niet iedereen een gezin, terwijl er ook in een gezin meerdere per sonen werkloos kunnen zijn enz. Hoewel het leed der werkloosheid onnoemelijk groot is, men moet met cijfers dus steeds erg op passen. Wij zullen het hier niet hebben over het verschil tusschen werkloozen en werkeloo- zen, ofschoon wij het onderwerp toch even aan moeten roeren. Niet iedereen, die niet werkt, is werkloos het kan best zijn, dat men renteniert, geen zin heeft om te werken of dit niet behoeft. Deze menschen noemen wtj werkeloos. Menschen, die wel werken willen maar geen werk kunnen vinden, be- hooren tot de werkloozen. Nu treedt er tegenwoordig een verschijnsel op, waarbij men werkloozen heeft, die eigenlijk werke loos zijn, omdat zij zelfs aangeboden werk weigeren te aanvaarden of het zoo beroerd doen, dat men hen niet in een bedrijf kan houden en genoodzaakt is, hen weer zoo gauw mogelijk te ontslaan. Jarenlange crisis-perioden hebben deze menschen murw gemaakt en ongeschikt tot het verrichten van behoorlijken arbeid in de maatschappij, e- zijn ook gevallen, gelukkig uitzonderin gen, waar men menschen heeft, die zelfs, wanneer er volop werk is, te beroerd zijn om de handen uit de mouwen te steken, maar, zooals wij reeds zeiden, zij zijn niet groot in getal. Erger is het, dat zeer velen, buiten hun schuld, in een toestand gera ken, waardoor zij, geestelijk en lichamelijk, ongeschikt worden om in de maatschappij werkzaam te zijn wij spreken daarbij nog niet eens van de door jaren lange werkloos heid verloren gegane bekwaamheden. Het is voor deze, tot paria's wordende, groep vooral dat men niet te veel geld en zorg kan besteden aan de werkloosheidvoorzie ning. De menschen mogen niet tot de ge dachte komen dat zij van geen nut meer voor de maatschappij zijn en dat zij omge keerd ook niets van haar te verwachten hebben. Het ontstaan van zulke wanhopigen is niet alleen ongelukkig voor hen zelf, maar het heeft ook een ernstigen terugslag op de geheele samenleving. Wij dienen twee groepen van werkloos heid scherp te onderscheiden en welle. De s,normale" werkloosheid en 2e. de „abnor male" werkloosheid. Onder de eerste groep vallen de onvolwaardige arbeidskrachten, de menschen, die met een lichaamsgebrek of een andere afwijking, moeilijk werk kun nen vinden of, indien zij werk vinden, niet genoeg kunnen verdienen voor hun levens onderhoud. Verder vinden wij er de groep van minder geschikten, de menschen, die van het eene baantje in het andere over stappen, met tusschenpoozen van werk loosheid, omdat hun persoonlijkheid het moeilijk maakt hen lang in dienst te hou den. Ook de verplaatsingswerkloosheid valt er onder, evenals de vrijwillige werkloos heid van menschen, die een tijdje niets doen om wat beters te zoeken. De aard van het werk kan het ook mee brengen, dat men een tijd werkloos is, gelijk b.v. bij havenarbeiders, maar vooral bij de seizoenswerkzaamheden. Wij hebben nu de ergste bron van de werkloosheid, de depres sie-periode nog niet genoemd. Toch hebben wij al een groot aantal werkloozen opge somd, meer dan men oppervlakkig zou denken. In de beste jaren en op het gunstig ste tijdstip van een jaar bedroeg de werk loosheid in de meeste landen toch nog 8 Het ernstigste is echter de crisiswerkloos heid, ook al omdat men dan vaak zoolang zonder werk is. Men kan thans ook het vreemde verschijn sel waarnemen, dat er wel veel werkloozen zijn, maar er aan sommige aanvragen voor arbeiders niet voldaan kan worden. Het aantal ongeschoolden neemt in verhouding sterk toe, terwijl de tegenwoordige maat schappij deze steeds minder kan gebruiken, maar geoefende, zoo niet geschoolde ar beidskrachten eischt. Verschaffen van steun, hoe noodzakelijk ook, is dus in geen geval voldoende de werkloozen bekwamen voor werkzaamheden, waarvoor men hen kan gebruiken, is even noodzakelijk. „Neerlands verwachting vervuld". Woensdag a.s. zal de Nederlandsche Christelijke Filmcentrale in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen in de Palingstraat een vijftal voorstellingen geven van de nieuwe .Oranjefilm „Neerlands verwachting vervuld". Deze film werd speciaal vervaar digd ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie, Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht). Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Albatros" naar Londen. Wegens dikken mist sedert hedenmorgen 3.15 is de scheepvaart op de Schelde ge staakt. Op bezoek bij Maggi. De fabriek van Maggi's voedingsmidde len te Amsterdam organiseert dezer dagen in onze woonplaats eenige filmvoorstellin gen betrekking hebbende op haar bedrijf. De eerste voorstelling werd gisteravond gegeven in „Britannia". De propagandist der fabriek de heer J. van Dijk, leidde deze bijeenkomst in met een welkomstwoord. Hij wees op de zware taak van de huisvrouw, die op veel moet bezuinigen, maar toch een smakelijken maaltijd ter tafel wil brengen, daarbij ge bruik makende van kwaliteitsartikelen. Reeds meer dan 40 jaar heeft de Maggi- fa.briek haar hierin bijgestaan. De omzet is zoo gestegen dat momenteel twee fabrieken in werking zijn, waartoe nog verschillende factoiren hebben medegewerkt. Vervolgens werd de geluidsfilm vertoond „Vruchtbare bodem, nijvere handen". Die nijvere handen zagen wij eerst bezig op den- akker te midden van het mooie Hol- landsche landschap. Het land werd bewerkt en het zaad aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Het ruischende graan,-de weelde van groenten- en aardappelvelden, waren natuuropnamen, die het oog boeiden. Het binnenhalen fan den oogst is een vreugde voor oud en jong. Na een kijkje bij de tomatenteelt in het Westland, gingen wij mede met het vervoer naar de veilingen, waar een levendige handel werd gedreven. In ruime mate levert de vruchtbare bo dem de grondstoffen voor de Maggi's pro ducten. In het tweede deel arriveerden wij te Amsterdam vcor het bezichtigen van het uitgebreide gebouwencomplex der Maggi's fabrieken, waar een paar honderd men schen een bestaan vinden. Het was buiten gewoon interessant dit bedrijf in werking te zien. De moderne machines zijn een wonder van techniek aan de eene zijde gaan de grondstoffen 'de machine in en deze toovert aan de andere zijde de produc ten verpakt te voorschijn, waar rappe han den gereed staan om voor de verdere ver pakking en expeditie zorg te dragen. Het is een harmonisch samengaan van men- schelijkra en machinalen arbeid. Opvallend is de groote zindelijkheid, waarmede de bewerking gepaard gaat. Geen enkel pro duct wordt onverpakt met de handen aan geraakt, terwijl het personeel aan strenge hygiënische voorschriften gebonden is. Als alles voor de verzending gereed was, volg de het transport naar alle deelen van het land, waar wij de artikelen in de etalages van stad en dorp zagen uitgestald. Tusschen deverschillende bedrijven ga ven eenige dames een uitvoerige uiteenzet ting van de kwaliteit, de voordeelen, de bereiding en de mogelijkheden van de Maggi's producten, terwijl de bezoekers in de gelegenheid werden gesteld met een en ander kennis te maken. Deze propaganda-bijeenkomst mag uit reclame-oogpunt zeker geslaagd heeten. Het was in letterlijken en figuurlijken zin een „smakelijke" avond. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's m onze Tijdinghal. Nabij Monster is Vrijdagmorgen het 6500 ton metende s.s. „Grootekerk" van de Hol landAzië Lijn aan het strand geloopen. In verband met een lezing van kap. W. A. Roelofsen van het korps Mariniers voor de af deeling Den Haag van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", maakten af deelingen van dit korps Vrijdag een marsch door de residentie en defileerden voor den minister van Defensie, den heer J. J. C. van Dijk, en den chef van den Marinestaf, schout bij nacht J. T. Fürstner, langs het departe ment van Defensie op het Plein. De Minister van Economische Zaken heeft Vrijdag den Economischen Raad in zpn nieuwe samenstelling geïnstalleerd, waarbij ook Z.K.H. Prins Bernhard als lid k aanwezig was, Buurtvereeniging Van Dishoeckstraat en O. Gisteravond hield deze buurtvereeniging een zeer druk bezochte vergadering. Hoe wel uit de vergadering van alle zijden aan drang op het bestuur werd uitgeoefend om niet af te treden, bleef het bestuur bij zijn meening. Staande de vergadering werden 5 be stuursleden gekozen, die hun functies on derling verdeelden. Het bestuur is thans als volgt samengesteld H. Blaauw, voorzitter W. de Wolf, se cretaris C. N. de Vries, penningmeester P. A. Bil, 2e voorzitter H. Schat, algemeen adjunct. Een zilveren jubileum. Vandaag herdenkt de heer J. Belfroid, koster van de O.L. Vrouwekerk aan den Singel, den dag waarop hij vóór 25 jaar deze functie aanvaardde. Te dier gelegenheid werd hedenmorgen in de O.L. Vrouwekerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Het zal den ju bilaris op dezen dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. „Luxor"-Th eater. In het voorprogramma gaat, naast het nieuws van Polygoon, een zoowel fraaie als geestige, gekleurde cartoon „Rainbow Pa rade", welke, spelend in vïinderland, te recht bewondering wekt. Een dolvermake lijke komische film, waarin een bier- en waterballet, werkt danig op de lachspieren vanwege de avonturen, welke een familie beleeft die een buitencafé in exploitatie wil brengen. Nadat dan nog eenige fragmenten uit „Raskolnikow" (gebaseerd op den roman „Schuld en boete" van F. Dostojewsky), met Peter Lorre in de titelrol, zijn vertoond, draait de eerste hoofdfilm, Cassidy's laatste schot, uitgebracht door Paramount. Het gegeven berust op den roman „The Eaglè's Brood" van Clarence E. Mulfoi de rolprent, wel ke rijk is aan prachtig Mexicaansch na tuurschoon, kwam onder regie van Howard Bretherton tot stand. William Boyd speelt de rol van Cassidy in dit spannende Wild- West-verhaal, dat met zijn sensationeele gevechten en achtervolgingen, alsmede door de schranderheid en handigheid van „den held Cassidy", liefhebbers van dit genre film volop gelegenheid tot genieten geeft. Van de verdere medespelenden noemen wij nog Cassidy's vriend Jimmy Ellison en den bendeleider Addison Richards. Na de pauze loopt Een aanzoek per radio, een vlot gespeelde amusementsfilm met aardige liedjes, grappigen dialoog en leuke tafereeltjes, kortom, de komische noot over- beerscht en doet telkens een gullen lach weerklinken. Dat verliefde menschen wel eens buitennissige dingen doen blijkt ook hier. Een mooi, rijk Californisch meisje, Kit Bennett (Ann Southern) wil per se den pas gescheiden Fred Randolph (Alan Curtis) trouwen, waartegen zich echter haar vader (Henry Stephenson), trots den raad van zijn ongetrouwde zuster Evelyn (Jessie Ralph), even beslist verzet. Wanneer twee berooide, afgestudeerde jongelui, Peter Quilan (Gene Raymond) en Joe Marshall (Gordon Jones), middels een advertentie een emplooi zoeken, neemt papa Joe in dienst om zijn dochter te bewaken, terwijl Kit Pete huurt om als quasi Fransche graaf haar vader en tante het leven zoo onaangenaam mogelijk te maken, opdat Bennett toestemming tot een huwelijk met Fred zal geven, als Kit vertelt den „graaf" te willen trouwen. Vermakelijke situaties vloeien uit dezen opzet voort en het eind van deze door Joseph Santry geregisseerde gezellige film is natuurlijk, dat Kit en Peter het roerend eens worden, dank zij de radio, welke Peter juist bijtijds gelegenheid schonk zich te verklaren. Beider levenslang wordt door den politierechter, zeer origi neel, met tien dagen hechtenis, wegens huis vredebreuk en baldadigheid, ingeluid I Luxe model f 260.-, Standaard f 245.-. Vraagt onze schitterende prijscourant. Vliss. Straat 39-41. Tel. 669. Middelburg „Alhambra"-theater. Paramount-nieuws is ditmaal zeer ge slaagd. Het geweld der natuur bij de Nia gara staat tegenover dat van den mensch te Barcelona. Huiverend grootsch tegen over jammerlijk sinister. Schitterend zijn de opnamen en riviergezichten te Kanton en Hongkong, in welken laatsten voorpost de vaste wil tot gewapend verzet blijkt. De nieuwe pas van Mussolini's getrouwen doet eigenaardig aan. Brandende dollars is een suggestieve, knap gecomponeerde film, die een blik werpt achter de scher men in de wereld der slechtbetaalde, jonge dokters en in die der gangstersorganisaties. De „story" is logisch van bouw en ver meldt het verhaal van een jonge moeder, welke feitelijk onschuldig, veroordeeld, zonder geld haar kind tracht op te sporen. Zij slaagt, maar met het noodige avontuur, waarbij zij bijna haar jonge, vitale schoon heid moet offeren. Geen moment echter wordt de harmonie verstoord, wordt de film te sentimenteel of ontaardt ze in redelooze gangsters-sensatie. Het schitterende spel verheft dit werk, is sterk, beveelt zich zelf aan. Deze ac teurs zijn wat ze voorstellen in hun sober, uiterst suggestief spel. Barbara Stanwyck, deze zeer bijzondere filmster, heeft haar moeilijke rol van zoe kende, jonge moeder op sublieme wijze ver tolkt Zij geeft hier wel een bewijs voor haar uitzonderlijk talent. Joel Mc Crea is een sympathiek figuur als de jonge dochter met een vasten wil en niet minder vaste hand. Tenslotte speelt Stanley Ridges op zijn kalme wijze niet minder zijn rol vol uitdrukking. Het tweede hoofdnummer wordt niet minder typeerend en boeiend op het witte doek gebracht 't Jochie (Le Mioche) is een Fransche film, waarin Fransch ver nuft, Gallische humor als heldere vonken voortdurend een geamuseerden glimlach op roepen. Met levendige spel, de geestige dialoog zijn onbetaalbaar. Een aan lager wal geraakte leeraar neemt een te vondeling gelegd kind tot zich. Hij zoekt werk en vindt dit als alles wetend-en-moetend leeraar in een meisjes pensionaat. Deze prachtmensch met zijn groote hart en onuitputtelijk optimisme is echter een makkelijke prooi van een stel aanstellerige wichten, die hem het moei lijke leven nog verder verzuren. Ja, als ze het geheim van het aangenomen kind ont dekken, dwingen ze hem tot ontslag. Hij zal gaan, doch zegt den leerlingen, dat ook het kind dan zal hongeren. En ziet, de stemming slaat om. Er ontstaat een groot complot met evenzooveel jonge moe ders als er eerst laffe sarsters waren. Het loopt natuurlijk spaak. Doch thans laten de meisjes hun geliefden leeraar niet meer in den steek. Era. ware revolutie brengt de oplossing, waartoe de echte moeder ook nog een handje komt helpen. Zoodat het einde weldadig en vriendelijk aandoet. Een bijzonder aardige film, vlot gespeeld, vroolijk en vol menschelijke trekjes. En het jochie? Och ja, dat verteedert ieder. En acteeren kan het heusch ook I Ianguaphone filmavond. Woensdag a.s. geeft het „Linguaphone Institute" een demonstratie van de Lingua- phone-methode, waarmee door middel van gramofoonplaten een vreemde taal kan worden geleerd. Voorts wordt er een cultuur-film ver toond. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Vrijwillige voldoening van belasting. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens te weinig betaal de belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der di recte belastingen te Goes 1888.84, onder de letters N. N. 200, 200, j; 13.04te Terneuzen 130.80. De ryksweg Bergen op Zoom—Vlissingen. Van de nog ontbrekende schakel in den rijksweg Bergen op ZoomVlissingen, te weten de aan de nieuwe brug over het Zuid-Bevelandsch kanaal bij Vlake aanslui tende wegvakken, zal op 23 Maart de ver harding van het gedeelte dat aansluit aan de omlegging om Kruiningen tot ten Zui den van Biezelinge worden aanbesteed. De verharding zal in hoofdzaak uit cement- beton ter dikte van 0.18 M. met 0.05 M. dikke zandverzwaringen bestaan, terwijl de beide vrijliggende rijwielpaden een 0.10 M. dik betondek verkrijgen. Aangezien het wegvak BiezelingeGoes §el»eHrUi»isset| «nn dew ett»g De Tweede Kamer heeft de Indische begrooting goedgekeurd. (Binnenland) Ernstig arbeidsongeval bjj bagger- werkzaamheden. (Gemengd nieuws): Belangrijke bijzonderheden over de werkgelegenheid voor Nederlandsche landarbeiders in Duitschland. (Binnenland)] Ds. Niemöller zou naar een concentra tiekamp zijn overgebracht. (Kerknieuws)] In Noord-Brabant hebben twee manned een mislukten revolver-aanslag ge pleegd. (Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN de'l5' staat ze op de fotoBijzonder goede karakterfoto's die Kees Helder maakt Vooral op groot for maat zijn het ware kunststukjes. Formaat 18 x 24 f 3.00, 2 proef, jes vooruit inbegrepen. Volgende exemplaren f 1.75. Geef Uw kinderen als herinnering aan Moe. der of Vader zoo'n mooie karakterfoto FOTOGRAAF - BELLAMYPARK 38 niet gelijktijdig met het thans aanbestede gedeelte gereed zal kunnen zijn, wordt een aansluiting gemaakt van den nieuwen weg met den Kanaalweg zoodat het verkeer voorloopig nog niet van de nieuwe brug gebruik zal kunnen maken, doch daar on der door den K&naalweg moet volgen. Ned. Chr. Radio-Vereenigïng. Donderdagmiddag had, naar D.Z. meldt, in het Mil. Tehuis te Middelburg de prov. vergadering plaats. De aftredende leden van het hoofdbe stuur werden weder candidaat gesteld, de aftredende leden der prov. commissie bij acclamatie herkozen, die van den Vereeni- gingsraad eveneens, terwijl in de vacature Van Schelven Ds. J. W. Dippel gekozen werd en als nieuw lid ds. C. F. Nolte, respj Ned. Herv. en Luthersch predikant te Mid delburg. Bij de bespreking beantwoordde mr. A. v* d. Deure de verschillende vragen over stu dio-bouw, het financieel beleid en de uit zendingen. MIDDELBURG De voorgenomen onteigening van Hotel De Abdij. Vrijdagavond hield de gemeenteraad een vergadering, speciaal ten doel hebbend de behandeling van het voorstel van Burg. en Weth. inzake het zenden van een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zalven, waarin gewezen wordt op de ongerustheid die is gewekt door de openbaar gemaakte plannen tot onteigening van het hotel „de Abdij" c.a., en al wil de raad zich onthou den van een beoordeeling, hij wil toch wij zen op het belang van het vreemdelingen verkeer en op de wenschelijkheid ook na onteigening de exploitatie van het hotel zoolang mogelijk voort te doen gaan en dit niet te staken voor dat met de restauratie van het onteigende kan worden begonnen. Zoo zag het voorstel er uit, nadat Burg. en Weth. een amendement-Paul hadden aangenomen. Dit geschiedde echter eerst nadat niet minder dan 9 leden het woord over de kwestie hadden gevoerd. Daarbij stelde de heer Portheine voor krachtiger te adresseeren en te verklaren, dat do onteigening de vrees wettigt van

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1