De loereldreis oan "Professor Spuyt SPORT Niemoeller naar een gevangenis overgebracht. Men verneemt thans, dat ds. Niemoeller naar een der gevangenissen te Berlijn is overgebracht. Uit goede bron wordt ver nomen, dat er oip het oogenblik geen spra ke is van intemeering in een concentratie kamp. In officieel© kringen weigert men echter mededeelingen te doen over den datum van eventueele vrijlating. Waarom Niemoeller in Schtitzhaft werd genomen. In een eigen bericht meldt het Duitsche Nieuwsbureau „Naar wij in verband met het in Schutz- haft nemen van ds. Martin Niemoeller nader vernemen, moest deze maatregel niet alleen ten uitvoer worden gelegd ter be scherming van ds. Niemoeller, maar vooral ook omdat hij tijdens de behandeling vnn zrjn proces duidelijk te kennen had gege ven, dat hij het voornemen had zijn staats- vijandige en openbare orde en rust in ge vaar brengende agitatie voort te zetten. Het was derhalve te vreezen, dat ds. Nie moeller binnenkort zich een nieuwe aan klacht op den hals zou halen wegens de zelfde vergrijpen, waarvoor hij thans ver oordeeld is. Naar wij vernemen hield men het voor doelmatig deze nieuwe onverkwik kelijke gebeurtenissen te voorkomen door hem voorloopig om te beginnen in Schutz- haft te nemen. Een autoriteit der nationaal-socialisti- sche partij heeft gisteravond tegenover den correspondent van Reuter o.m. verklaard, dat indien Niemoeller zou beloven zijn pre dikaties te beperken tot zuiver godsdien stige onderwerpen en zich niet op het ge bied van het staatsbestuur zou begeven, men er zeker van zou kunnen zijn, dat hij zou worden losgelaten. De naticnaal-socialist vergeleek vervol gens het geval Niemoeller met het geval Gandhi. Het aantal aanhangers der verschillende godsdiensten. De Kielsche theoloog, professor Mulert heeft in een artikel in de Berlijnsche Deut- schen Allgemeinen Zeitung een interessant overzicht over de verbreiding der verschil lende religies en confessies in de wereld gegeven. Volgens hem hangt meer dan een derde deel van de bevolking der aarde, die op 2000 millioen menschen geschat wordt, namelijk bijna TOO millioen lieden, het Christelijke geloof aan. Daarvan behooren 325 millioen menschen tot de Roomsch- Katholieke Kerk, 145 millioen tot de Grieksch-Katholieke Kerk en 230 millioen tot de verschillende kerken van het Evan gelische geloof. Een derde deel van de Evangelische Christenen behoort tot de Luthersche, de rest tot de Gereformeerde Kerk. De Islam wordt door 270 millioen menschen aangehangen, nl. 180 millioen in Azië, 75 millioen in Afrika en 15 millioen in Europa. Het Hindoeïsme telt 250, de Joodsche religie 15 en het Boeddhisme 625 millioen aanhangers. Volgens de hem ter beschikking staande statistieken berekent prof. Mulert het aantal bewuste atheïsten op 75 millioen. De verhouding tusschen de Duitsche en de Oostenrijksche Evangelische kerk. Van alle kansels der Evangelische dio cese voor Opper-Oostenrijk en Salzburg is een herderlijk schrijven voorgelezen, dat i3 onderteekend door den superintendent dr. Eder. In dit herderlijk schrijven wordt o.m. gezegd „De Evangelische kerk heeft de overeenkomst van 11 Juli met groote vreugde begroet. Door de voor het Oosten rijksche volk thans voorbereide lotsge- meenschap met het Duitsche volk is voor de Evangelische kerk in Oostenrijk echter geenszins de noodzakelijkheid ontstaan in den Duitschen kerkstrijd partij te kiezen en zich op kerkelijk politiek gebied aan de een of andere groep te binden. De proble matiek der Evangelische kerk in Oostenrijk is een andere dan die der Evangelische kerk in het Duitsche rijk. SCHEEPVAARTBERICHTEN De „Grootekerk" aan den grond gevaren. Het Nederlandsche stoomschip „Groote kerk" dat hedennacht van Rotterdam naar Kobe is vertrokken is 4 mijlen ten noorden van den Nieuwen Waterweg aan den grond gevaren. De sleepbooten „Witte Zee", „Hoek van Holland", „Rozenburg" en „Maas" zijn ter assistentie uitgevaren. Naar vernomen wordt is er op het oogen blik geen gevaar voor de „Grootekerk". Nader worden nog de volgende bijzonder heden gemeld Vanmorgen te zes uur ontving de heer A. L. T. van Luik, het hoofd van de kust wacht, bericht van den strandwachter, dat er een schip zou zijn vastgeloopen. Korten tijd later meldde de commissaris van het loodswezen uit Hoek van Holland, dat hij radiografisch bericht had ontvan gen, dat de „Grootekerk" ter hoogte van strandhoofd 16 en vlak bij mijlpaal 100 aan den grond zat. Er bestond geen gevaar. De reddingboot behoefde niet uit te varen. De heer van Luik en de hoofdagent M. van Bemmel, chef van de politie te Mon ster, hebben zich na ontvangst van dit laatste bericht strandwaarts gespoed om zich -van de situatie op de hoogte te stel len. Het schip is van het strand af duide lijk te zien. Het ligt ongeveer 2 a 300 m. noordelijk van de kustlijn tusschen Ter heiden te Kijkduin. Alleen een beetje rook uit den schoorsteen duidt op de aanwezig heid van menschen aan boord. De „Grootekerk" was omringd door vier sleepbooten die zouden trachten omstreeks drie uur bij hoog water, het schip vlot te krijgen. Volgens den heer Van Luik zou het vastloopen te wijten zijn aan „lage lucht", dat wil zeggen, dat een wolk het uitzicht belemmerde, waardoor het schip uit den koers is geraakt, in het ondiepe water is terecht gekomen en op een zand bank is gestooten. Het schip was vannacht te 3 uur uit Hoek van Holland vertrokken en was gela den met stukgoederen. De vacantie-cursus van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. De vacantie-cursus van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart zal dit jaar ge houden worden in de week van 1 tot 6 Augustus. De cursisten zullen zich te Rotterdam vereenigen aan boord van het instructie vaartuig „Prinses Juliana" en met dit schip een oefentocht maken door Zeeland, met als einddoel Antwerpen. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de aanvaring tijdens mist van het Noorsche stoomschip „Stavangeren" met het voor anker liggende Duitsche stoomschip „Vic toria" op den Nieuwen Waterweg bij Rot terdam. De Raad is van oordeel, dat deze aanva ring in de eerste plaats moet worden toe geschreven aan den dikken mist, welke bij de beoordeel ng der wederzijds gemaakte manoeuvres een gewichtigen factor vormt. Voor de „Victoria" die ten anker lag, kwam de aanvaring zóó plotseling, dat dit schip niets kon doen om de ramp te voor komen. Het schip heeft vooruitgeslagen, maar eenig effect heeft deze manoeuvre niet gehad. De vraag kan gesteld worden of Let stekc i van ketting een nuttig effect zou hebben gehad. Bij den sterken ebstroom zou in het algemeen van deze manoeuvre wel heil zijn te verwachten, maar de tijd was te kort. De Raad meent dan ook, dat op de gedraging van de „Victoria" geen enkele aanmerking kan worden gemaakt. Wat de navigatie van de „Stavangeren" betreft, meent de Raad, dat dit schip te lang met ten anker gaan heeft gewacht. Het zicht was zeer slecht, de loods zag geen twee dukdalven tegelijkertijd en er stond een zware ebstroom. Onder deze om standigheden had de „Stavangeren" eerder ten anker moetc. gaan. Er waren n.l. drie ankerliggers gepasseerd en de „Stavange ren" voer vóór-stroom. Toen het schip einde lijk ten anker wilde gaan, werd het uitvoe ren van deze manoeuvre nog opgehouden, doordat de loods eerst een tegenligger voorbij wilde laten gaan. Het .is niet on mogelijk, dat door het besteden van alle aandacht aan die-i tegenligger, de kloksei- nen van de „Victoria" later zijn gehoord dan anders het geval zou zijn geweest. Betere perspectieven voor het koopvaardij- bedrijf. Het jaarverslag 1937 van de vereeniging van Nederlandsche gezagvoerders en stuur lieden ter koopvaardij getuigt van een zeer behoorlijken vooruitgang, ook al waren de verwachtingen tegen het eind van het jaar wat minder optimistisch. Na de abnorhale stijging der vrachten, trad een daling in, doch later konden de prijzen zich toch handhaven op een peil, dat voldoende ruimte bleef en blijft openen voor een alleszins loonende exploitatie. Een deel van het in de crisisjaren aan loon- en arbeidsvoorwaarden verloren ge- gane werd teruggewonnen. In de dienst reglementen werden bepalingen opgeno men, die den normalen diensttijd van den zee-officier aan banden leggen. Op wetgevend terrein kwamen eveneens belangrijke voorzieningen tot stand. De regeling van de arbeidsovereenkomsten van kapiteins en schepelingen heeft tot een radicalen ommekeer in de arbeidsverhoudin gen aan boord van zeeschepen geleid. In den loop van het bestaan der vereeniging is het nog niet voorgekomen, dat in een jaar zoovele en zoo belangrijke verbeterin gen op verschillend gebied konden worden verkregen. Wat het ledental der vereeniging betreft blijkt dat dit op 1 Januari 1938 1987 heeft bedragen, waarvan 1636 varende leden. Brand in de eerste klasse lounge van de „Berengaria". In de eerste klasse lounge van de „Be- rengaria" is gisteren brand uitgebroken, terwijl het schip nog in de haven van New York (V.S.) lag. De schade wordt geraamd op ruim 10.000 dollar. Verscheidene der 150 passagiers, die Woensdagavond aan boord waren gegaan voor een reis naar Europa, moesten uit de weelderige lounge naar de bovendekken vluchten. De bemanning heeft, bijgestaan door twee brandweersche pen en drie ploegen brandweerlieden aan wal gedurende vier uur de felle vlammen bestreden, in het licht van krachtige schijn werpers. Een brandweerman werd gewond. Japansch schip verdwenen. Men is te Seisjin (Korea) zeer bezorgd over het lot van het Japansche schip „Niitaka Maroe", dat den geregelden dienst tusschen Seisjtn-Tsoercga en Wladiwostok onderhield. Het schip is Dinsdag j.l. uit Seisjin vertrokken naar Wladiwostok, van waar het Donderdagochtend naar Seisjin zou terugkeeren. DOOR G. TH. ROTMANN NADRUK VERBODEN 23. De directeur verbleekte, -voorzover zyn gele huid dit toeliet, zette zijn bril af en holde naar buiten, waar hy byna over de puinhopen van zyn eigen gevangenis struikelde. Wat was er namelijk gebeurd? Wel, de rovers binnen in de „Pulex", geen andere uitweg meer ziende, hadden blijkbaar hun geluk willen beproeven, door aan de stangen te trekken de raketten, die juist straf geladen waren, waren ontploft en de „Pulex" had met geweldige kracht zijn stalen neus door de gevel van de gevangenis geboord, tengevolge waarvan de gehele linkervleugel van het reeds tamelijk vervallen gebouw ingestort was De gevangenen, die zich in de vleugel bevonden, en opeens de buitenlucht voor zich zagen, kozen natuurlijk terstond het hazenpad, vergezeld van de rovers, die gemakkelijk uit het vernielde toestel konden kruipen. ,»Houdt ze Houdt ze brulde de directeur, „m'n hele gevangenis loopt leeg De soldaten schoten hun geweren en revolvers leeg, maar de hoeveelheid vluchtelingen was zó groot, dat slechts een klein gedeelte weer gepakt kon worden. De directeur was woedend. Z'n hele dankbaarheid was ineens over. Hij liet de „Pulex", die vreselijk gehavend was, buiten de stadspoort zetten. Diep bedroefd en terneergeslagen zaten onze drie wereldreizigers daar by hun „Pulex" (Dinsdag vervolg.) Aangezien het gerucht ging, dat de Ja pansche autoriteiten wraak zouden willen nemen over het vasthouden van het Sovjet Russische schip „Kuznesroi" in de haven van Hokkaido, werd afgesproken, dat de „Niitaka Maroe" voortdurend in draadlooze verbinding met Seisjin zou blijven. Men heeft evenwel niets van het schip verno men. Men vreest, dat de „Niitaka Maroe" door de Russische autoriteiten vast wordt gehouden. WIELRENNEN: BuysseBil liet winnen de Zesdaagsche te Antwerpen. Gisteren hebben de Belgen Buysse en Billiet de zesdaagsche te Antwerpen ge wonnen, met een ronde voorsprong op de twee uitblinkende koppels van deze zes daagsche SlaatsPellenaars en Pijnen burgWals. De eindstand luidt als volgt 1. BuysseBilliet 125 punten, in 145 uur afgelegd 2902,935 K.M. op 1 ronde2. SlaatsPellenaars 222 pt., 3. Pijnenburg Wals 170 pt. op 2 remden 4. Deneef Dekuyssclier 226 pt. 5. Vam Schijndel Van den Broek 133 pt., 6. KaersHuys 77 pt., 7. RonsseDepauw 38 pt., 8. Archam- baudGuimbretière 31 pt. op 3 ronden 9. DeryckNaye 122 pt., 10. Meerschaert Verhaeghen 83 pt., 11. ChristensenStie len 60 pt., 12. SavelsbergMuller 53 pt. op 4 ronden 13. LapebieDeclercq 20 pt. BILJARTEN: Een biljartwedstrijd. In café „Corner House" te Vlissingen werden gisteren de wedstrijden tusschen C.B.C. en O.K.K. voortgezet. Er werden vier partijen gespeeld die de volgenden uitslag hadden C.B.C. O.K.K. Gem. Gem. JanseVergouw 1.802.65 HeijdensLeijnse 1.001.55 Dekker—C. Elich 3.71—3.10 DerksF. Elich 0.861.60 Thans is de stand 13 punten voor C.B.C. en 5 punten voor O.K.K. WANDELEN: Nog grootere deelneming aan de a.s. Vierdaagsche verwacht. De leiding van de N.B.L.O. „de Vierdaag sche afstandsmarschen" verwacht voor de dit jaar einde Juli te houden Vierdaagsche nog grootere deelneming dan in 1937, toen 4350 wandelaars van beiderlei kunne vier dagen lang in de prachtige omgeving van Nijmegen marcheerden. Buiten de traditïo- neele groote Engelsche en Fransche en de kleinere Belgische en Zwitsersche groepen, verwacht men dit jaar ook een detache ment Belgische reserve-officieren, een flin ke groep uit Tsjecho-Clowakije en eenige Duitsche groepen. Men houdt rekening meï deelneming van minstens 4800 wandelaar- sters en wandelaars. Met het treffen van de noodige maatregelen is reeds thans een begin gemaakt. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak 4 Maart 1938. De rechtbank te Middelburg deed uit spraak in de strafzaak tegen F. S., 45 jaar, schoenmaker te Zierikzee, thans in voorarrest, die er van verdacht werd in den avond van 12 December 1937, In zijn woning te Zierikzee brand te hebben ge sticht. De rechtbank veroordeelde thans verdachte tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van voor arrest. De officier vam justitie eischte des- tyds 2 jaar gevangenisstraf. Overtreding jachtwetJ. J. D., 55 jaar, slager te Oost- en West-Souburg. Bevesti ging vam het vonnis waarvan hooger be roep en veroordeeling tot een geldboete van 5 of 5 dagen hechtenis en verbeurd verklaring van het niet inbeslag genomen geweer, daarvoor te betalen 15 boete of 10 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap gepleegd bij her haling H. K., 30 jaar, werkman te Hans- weert. Bevestiging van het vonnis waarvan appèl, met uitzondering van de straf, 3 dagen, hechtenisstraf en 6 maanden opzen ding naar een rijkswerkinrichting. Veiligheid van bet verkeer in gevaar gebracht. P. S., 37 jaar, vrachtrijder wonende te Biggekerke, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kantonrech ter' te Middelburg, waarbij hij, wegens het al3 bestuurder van een motorrijtuig, daar mede rijden over een weg op zoodanige wij ze dat de vryheid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar ge bracht, werd veroordeeld tot een geldboete van 10 of 10 dagen hechtenis. De Officier van Justitie eischte vernieti ging van het vonnis waarvan hooger be roep en veroordeeling tot een geldboete van 10 of 6 dhts. Paarden geleid zonder verlichting. W. de K., 43 jaar, landbouwer te 's Heer- Arendskerke, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kantonrech ter te Middelburg, waarbij hij, wegens het vervoeren en geleiden van paarden bij duis ternis, zonder dat paarden of geleider van eenige verlichting waren voorzien, werd veroordeeld tot een geldboete van 7.50 of 5 dagen hechtenis. De Officier van Justitie eischte bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep. Overtreding Hinderwet. P. B., 61 jaar, smid wonende te Koude- kerke, was in hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens overtre ding van de Hinderwet, (een smederij-on derneming in werking houden zonder de vereischte vergunning) werd veroordeeld tot een geldboete van 7.50 of 5 dhts. Eisch Bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. De koe was doorgeregend. D. F. D., 59 jaar, melkveehouder, wonen de te Terneuzen, was in hooger beroep ge komen tegen een vonnis van den Kanton rechter te Terneuzen, waarbij hij, wegens overtreding van de Warenwet nl. het afle veren van melk waaraan ruim 25 water was toegevoegd werd veroordeeld tot een geldboete van 250 te vervangen door 30 dagen hechtenis. Verdachte verklaarde in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij de boete te hoog vond. Hij heeft spijt van het gebeurde, doch het had den bewusten dag veel gere gend en zoodoende was er water bij de melk gekomen. De Officier van Justitie geloofde niet veel van het verhaal van den regen. Hy eischte bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, er aan toevoegende dat men wel eens in een dergelijk geval hier in Zee land zegt, „dat de koe is doorgeregend". De verdediger van verdachte, mr. W. K. H. Dieleman, bepleitte een zeer clemente straf voor den verdachte. Een gunstig voorteeken voor verdachte was, dat toen hij zijn handteekening onder de appèlakte zette (dit was op 31 Januari 11.) de klokken begonnen te luiden. Overtreding der vestigingswet kleinbedrijf. Voor den kantonrechter te Zwolle, mr. G. Schot Dijkman, is gisteren het eerste geval, ter zake van overtreding der vesti gingswet kleinbedrijf, behandeld. Terecht stond de bakker H. J. V. uit Zwolle, die op 22 December van het vorige jaar, toen de spertijd reeds door den minis ter afgekondigd was, een bedrijf had ge opend. Deswege eischte de ambtenaar van het O. M., jhr. mr. F. A. Groenix van Zoe- leiL thans 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. In een uitvoerig pleidooi heeft de raads man van verdachte, mr. P. Kapteyn te Zwolle, de rechtsgeldigheid van dezen eisch echter bestreden. Volgens pleiter stond het niet zoo, dat verdachte een nieuw bedrijf heeft geopend. Doordat een concurrent be slag op zijn oude perceel had weten te leg gen, heeft verdachte van 10 tot 22 Decem ber zijn brood door een anderen bakker la ten bakken, zelf bleef hij het aan zijn klan ten uitventen. Daarna begon hij hetzelfde bedrijf weer in een nieuw perceel. Ten aan zien van het publiek, waarvan de vesti gingswet spreekt, was er dus niets veran derd. Bovendien is de vestigingswet er niet ter beslechting van concurrentie-geschillen. Spr. concludeerde op deze gronden tot vrij spraak. Daar de kantonrechter ook den bakker, die tijdelyk voor verdachte gebakken had, nog wilde hooren, werd de zaak tot de vol gende week verdaagd. R\jwielplaatjes gestolen en vervalscht. In December van het vorige jaar werden herhaaldelijk belastingplaatjes gestolen van fietsen, welke bij de openbare leeszaal op het Prinsenhof te Haarlem stonden. Op 13 December stelden twee rechercheurs zich verdekt op in den tuin bij het gebouw en betrapten een 34-jarigen schilder op heeter- daad toen deze met een nijptang een plaatje van een fiets probeerde te verwijderen. Bij fouilleering vonden de rechercheurs nog vier plaatjes op hem, die echter valsch ble ken te z\jn. De schilder bekende, dat hij deze zelf had gemaakt. Op zijn eigen fiets was eveneens een valsch plaatje bevestigd. Bij het verder onderzoek kwam aan het licht, dat de schilder in het Kleverpark ook een fiets had gestolen. Gistermiddag stond hij voor de Haarlem- sche rechtbank terecht wegens poging tot diefstal van een rijwielplaatje, het nama ken van rijwielplaatjes en het opzettelijk als echt gebruiken van een valsch plaatje. Ook de rijwieldiefstal was hem ten laste gelegd. Drie feiten gaf hy toe, doch het vierde, het namaken der plaatjes, ontkende hij thans. Hij beweerde, de valsche plaatjes in Zandvoort te hebben gevonden. De Officier van Justitie, mr. A. R. Andringa, eischte tegen den schilder, die reeds zeven maal veroordeeld is, anderhalf jaar gevangenisstraf. De vader van den schilder, de zestigjari ge kellner W., stond eveneens terecht. Hij had iemand een fiets verkocht, waaraan een valsch plaatje was bevestigd. Hij hoorde negen maanden gevangenis straf tegen zich eischen. In beide zaken zal de rechtbank op 17 Maart uitspraak doen. Buma en de omroepvereenigingen. De Hooge Raad heeft heden arrest ge wezen in de procedure tusschen het bu reau voor muziek auteursrecht (Buma) en de radio-omroepvereenigingen betreffende de auteursrechten op muziekwerken, welke deze vereenigingen uitzenden. Buma vorderde een algemeene jaarlijk- sche uitkeering, aanvangende met f 50.000 over 1934 van de vier groote omroeporga nisaties tezamen voor het geheele aan auteursrecht onderworpen repertoire, en oploopende tot hoogere bedragen over vol gende jaren, tot een zeker maximum, doch de Amsterdamsche rechtbank wees bij von nis van 18 December 1934 de vorderinged af en -overwoog, dat Buma met een derge lijke algemeene vordering misbruik van haar positie maakte daar zyn rechten slechts ten aanzien van bepaalde werken gelden. In hooger beroep besliste het Amster damsche gerechtshof, dat Buma recht heeft op een algemeene uitkeering van de om roepvereenigingen en dat deze zonder die uitkeering niet mogen voortgaan met. de uitzending van de hierbedoelde muziek werken. Ten aanzien van de N.C.R.V. is de pro cedure nog niet tot cassatie gevorderd. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van de drie omroepvereenigingen verwor pen.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 5