Vlissiiphe Courant kunst OVERVETTE" Binso feuilleton TWEEDE BLAD Tinnenland Die NACHT-HOEST zal ophouden! AKKER'S /ic*fcfyi^„MïJNHARDTJES" Oe abonne's 1000 500 300 150 100 25 1 pak Rinso Kameraad TRoeder van de van Vrijdag 4 Maart 1938. No. 53 DE INDISCHE BEGROOTING. Ook de dag van heden was in de Tweede jCamer gewijd aan.de Indische begrooting. Minister Welter heeft o.a. medegedeeld gat een ordonnantie regelende de arbeids verhoudingen in de kleine bedrijven, in voorbereiding is, terwijl de regeering dili gent blijft ten opzichte van de ongevallen en pensioenverzekering en van de werk loosheidsvoorziening. Bemiddeling bij ar beidsconflicten wordt overwogen. Verder deelde de minister mede, dat verwacht mag worden, dat binnenkort zal worden opge richt de „Nederlandsche maatschappij voor Nieuw Guinea', waarin zal worden deelge nomen zoowel door Nederlandsch als door Indisch kapitaal. Het doel der maatschap pij zal zijn verdere exploratie en eventueel exploitatie van Nieuw Guinea. De heer Stokvis (s.d.) bepleitte een af zonderlijke belasting op aardolie, de heer Van Poll (r.k.) achtte deze echter voorals nog ongewenscht en de minister sloot zich bij laatstgenoemden spreker aan. De heer Bajetto (r.k.) drong aan op bevordering van de kolonisatie op Nieuw Guinea, waar tegenover de minister evenwel nog een min pf meer afwachtend standpunt inneemt. Prof. van Gelderen (s.d.) achtte in het algemeen de vestiging van Europeesche landbouwbedrijven in Indië ongewenscht, omdat de Europeanen in de Indische land- bouwwerkzaamheden niet tegen den sober levenden inlander kunnen concurreeren. Verder zijn beschouwingen gewijd aan het inlandsche onderwijs, waarbij verscheidene afgevaardigden aandrongen op meerdere aanpassing aan de behoeften van het prac- tische leven. Op deze beschouwingen zou ministér JVelter vandaag antwoorden. Bij den aanvang der vergadering hebben 'de heeren d'Ansembourg (n.s.b.) en Albar- da (s.d.) den oratorischen degen gekruist over een wetsontwerpje om 50.000 ter be schikking te stellen voor de bestrijding van epidemieën in China. Eerstgenoemde vrees de, dat de gelden minder aan dit doel dan wel aan de nooden van Moskou en de Ko mintern ten goede zouden komen, waarte genover de beer Albarda als zijn overtuiging te kennen gaf dat zij uitsluitend voor menschlievende doeleinden bestemd zouden worden. Minister Patijn antwoordde dat geenerlei Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoesl begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, welke dooreen nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddêll Per flacon 90 cK, f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. politieke bedoelingen bij dit wetsontwerp hebben voorgezeten, waarna het zonder hoofdelijke stemming (met aanteekening dat de N.S.B. er tegen was) werd aange nomen. DE BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN IN DE EERSTE KAMER AAN DE ORDE. Gisteren heeft de Eerste Kamer zich be zig gehouden met de begrooting van Soci ale Zaken. De eerste spreker, de heer De la Bella (s.d.) constateerde weifeling hij den minis ter waar het de bestrijding der werkloos heid betreft. Er is in ons land niets tot stand gekomen dat op eenigszins omvang rijke wijze de werkloosheid kan beperken. Voorts constateerde deze spreker een te leurstellenden gang van zaken bij het Werkfonds. In tegenstelling met den eersten spreker meende de heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) dat de regeering alles doet wat zij kan ter bestrijding der werkloosheid. Slechts bestede zij meer aandacht aan de emigratie. De heer Van der Bilt (s.d.) zou daarbij meer willen doen voor werkverschaffing. Het vraagstuk der wettelijke vacantie acht hij urgent. Pleitte de heer Van der Eilt voor de 40-urenweek, prof. Diepenhorst (a.r.) meende dat in het buitenland reeds met de 40-urenweek teleurstellende erva ringen zijn opgedaan. Jegens de landarbei ders heeft de regeering een eereschuld wat de regeling van hun positie betreft. De heer Hiemstra (s.d.) deelde de be zwaren van den heer Diepenhorst ten aan zien van de 40-urige werkweek niet en zei, dat men vroeger dezelfde bezwaren aan voerde tegen de 48-urige. De katholieke afgevaardigde De Bruyn sloot zich aan bij het betoog, dat te weinig gedaan wordt tegen de werkloosheid. Ove rigens prees hij de activiteit van dezen mi nister. Het optreden der sociaal-democraten tegen dezen minister, die nog maar enkele maanden in functie is, achtte deze spreker een politiek van het minste allooi. De kwestie der bedrijfsraden is in deze vergadering ook ter sprake gekomen, even als de arbeid der gehuwde vrouw. Ten aan zien van het eerste onderwerp heeft de heer De la Bella vermeerdering van het aantal bedrijfsraden en uitbreiding van hun be voegdheden bepleit, terwijl wat het tweede aangaat, prof. Diepenhorst betoogde, dat de principieele oppositie tegen het verbod van beroepsarbeid der gehuwde vrouw in menig opzicht mank gaat. Dezen arbeid achtte hij niet in het belang van een Chris telijk gezins- en huwelijksleven. De Kamer zou vandaag de behandeling van deze begrooting voortzetten. DE VESTIGINGSWET VOOR HET KLEINBEDRIJF. Het Tweede Kamerlid Amelink heeft aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat met medewerking van het departement van economische za ken de opleiding voor de handelskennis, die vereischt wordt ingevolge de bepalingen der vestigingswet kleinbedrijf, uitsluitend gegeven zal worden in handen van de drie middenstandsbonden, respectievelijk van de onderwijsinstellingen dezer organisaties? 2. Is het juist, dat vakorganisaties of on derdeden daarvan, die zich reeds bezighou den met de opleiding voor handelskennis, die opleiding op voorschrift van het depar tement van economische zaken moeten be ëindigen 3. Indien het onder 1 en 2 gevraagde juist is, wil de Minister dan mededeelen op welke wettelijke bepaling deze beslissing steunt 4. Is de Minister niet van meening, dat het voor het verkrijgen van het midden standsdiploma algemeene handelskennis, af gegeven door een der middenstandsbonden, noodzakelijk voor het ontvangen van een bedrijfsvergunning ingevolge de vestigings wet kleinbedrijf, voldoende is, dat de ver zoeker de vereischte handelskennis bezit en dat daarbij buiten beschouwing gelaten kan worden, op welke wijze of bij welke instel ling de verzoeker zich deze handelskennis heeft eigen gemaakt?. HET A.S. BEZOEK VAN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL VAN AUSTRALIË AAN NED.-IND1Ë. Op een gisteren door de Australische re geering te Camberra aangeboden lunch heeft de gouverneur-generaal van Austra lië, lord Gowrie, sprekende over het bezoek dat hij binnenkort, wanneer hij met vacan tie naar Engeland zal terugkeeren, aan Nederlandsch-Indië zal. brengen, o.a. ver klaard „Mijn bezoek aan Ned.-Indië be oogt de goede verstandhouding tusschen onze beide landen te versterken, en ik hoop, een afspraak te kunnen maken voor een tegenbezoek door den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië". Minister-president Lyons wees op de be- teekenis van het bezoek aan Ned.-Indië als een dienst aan het Britsche rijk en als een stimulans voor de vriendschappelijke be trekkingen. Hij betreurde het, dat de om standigheden het onmogelijk maakten het bezoek uit te breiden tot andere nabuur landen in de Stille Zuidzee als een gebaar van vriendschap en goeden wil. DE NEDERLANDSCHE DEELNEMING AAN DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW YORK. In de gisteren te Den Haag gehouden vergadering van het werkcomité voor de Nederlandsche deelnemingaan de wereld tentoonstelling te New York in 1939 werd besloten aan prof. dr. ir. D. F. Slothouwer te 's-Gravenhage de opdracht te verstrek ken voor het maken van het ontwerp voor het Nederlandsche paviljoen op die ten toonstelling. voorontwerp van een wet, houdende beper kende bepalingen in zake arbeid van ge huwde vrouwen. Ih het adres deelt het bestuur mede dat het als Christenen en in het licht van het Evangelie bedenkingen heeft tegen de strekking van het voorontwerp van wet. Wanneer de levenstaak van iedere gehuwde vrouw beperkt blijft tot de verzorging van het gezin zou men haar ook van alle me dewerking in kerk, maatschappij en staat moeten uitsluiten. Dit is in strijd met de Christelijke overtuiging dat op alle ter reinen des levens mannen en vrouwen te zamen moeten arbeiden. Ook zijn man en vrouw samen verantwoordelijk voor het ge zin, zcodat zij zich samen te stellen hebben onder Gods bevel hij het vervullen van hiin plicht tegenover het gezin. DE STAKING BIJ L. VAN HEEK EN ZONEN. Verbod van samenscholing uitgevaardigd. In verband met de staking bij de firma L. van Heek en Zonen te Losser heeft de politie gistermiddag om 4'uur een verbod van samenscholing afgekcindigd. Niettemin hebben eenige honderden per sonen zich gisteravond tegen half zes het tijdstip, waarop de werkwilligen de fabriek verlaten bij den ingang van de fabriek opgesteld. Nauwelijks waren de werkwilligen van het fabrieksgebouw vertrokken, of de po litie gelastte den belangstellenden door te loopen. Nabij de woning van een werkwil lige te Overdinkel heeft de politie een me nigte menschen, welke zich daar had ver zameld, uiteen moeten drijven, waarbij van den gummistok werd gebruik gemaakt. DE BEPERKING VAN DEN ARBEID DER GEHUWDE VROUW. Het bestuur van de vereeniging van Academisch gevormde Christenvrouwen heeft op 16 Februari j.l. een adres gezon den aan de leden van de commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, welke praead- vies zal hebben uit te brengen over het DE ECONOMISCHE RAAD GEÏNSTALLEERD. Hedenochtend heeft de Minister van Eco nomische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, den Economischen Raad in zijn nieuwe sa menstelling geïnstalleerd. Aan deze plechtigheid werd bijzondere luister bijgezet door de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, die, naar men weet, door H. M. de Koningin in den raad is be noemd. De plechtigheid had plaats in de groote vergaderzaal van het departement aan den Bezuidenhoutscheweg. Nadat prof. De Vooys de rede van mi nister Steenberghe had beantwoord, bega ven de aanwezigen zich naar de hall, waar minister Steenberghe eerst de leden van den raad ann Prins Bernhard voorstelde. Daarna voegden zich hierbij de hoofden van de verschillende af deelingen van het departement van Economische Zaken, die eveneens door den minister aan Zijne Ko ninklijke Hoogheid werden voorgesteld. Met ieder van hen onderhield Prins Bern hard zich. eenige cogenhlikken en gaf in zijn gesprekken blijk van een levendige be langstelling voor de economische verhou dingen en de economische vraagstukken in ons land. Onderwijl werden ververschingen rond gediend. Na ongeveer een uur verliet de Prins de bijeenkomst, uitgeleide gedaan door den minister, den voorzitter van den raad en den secretaris-generaal. in het bezit eener Polis, zijn gratis verzekerd tegen ongelukken voor gulden bij levenslange on geschiktheid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van duim. gulden by verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. Toscanini en de Festspiele in Salzburg. Het genootschap der Salzburger Fest spiele deelt officieel mede, dat het de wei gering van Toscanini o.m zijn medewerking tc verleenen aan de Festspiele in 1938 aan vaard heeft. In dit communiqué wordt ge constateerd, dat men officieel en door par ticuliere tusschcnkomst getracht heeft de bezwaren van Toscanini uit den weg te ruimen. Toscanini was van meening, dat hij het orkest in Salzburg na het accoord van Berchtesgaden niet meer kon dirigee- ren. Hij heeft deze meening niet gewijzigd. LUCHTVAART Gezagvoerder Frijns met archaeologen naar Perzië. De K.L.M.-vlieger Frijns zal binnenkort met een gezelschap Amerikaanscbe archae ologen een groote rondvlucht maken over Iran en Perzië. Voor deze bijzondere reis wordt op het oogenblik de Douglas DC2 „Oeverzwaluw" in gereedheid gebracht. Het ligt in de bedoeling, dat het gezel schap ongeveer zes weken onderweg blijft. De eigenlijke reis begint te Caïro, waar het gezelschap zich aan boord zal begeven, ver moedelijk reeds 15 Maart a.s. Gedurende de vlucht over Iran zal de bemanning worden ter zijde gestaan door den Perzischen piloot Faysin. voldoende voor een was van vijf personen HET RINSO SOP IS VETTER,WERKZAMER EN LANGER") &UJVEND,DAN IK TOT NU TOE 001T MET J „ZEEPPOEDER BEREIKT HEB J Rinso wordt speciaal gefabriceerd om fn alle typen van wasmachines gebruikt te worden. Daarom geeft Rinso dan ook zulke prachtige resultaten in elke wasmachina Rinso lost bijna onmiddellijk in lauw water op. Speciale nieuwe bestanddelen verwijderen ai het vuil uit Uw goed in ongekend korte tijd. Tenslotte kan het uiterst werk- zame Rinso sop verscheiden malen achtereen worden gebruikt. Door de bijzondere samenstelling van Rinso Is het mogelijk, om met één pakje Rinso de volledige gezinswas van 5 personen in Ij uur volmaakt schoon te wassen. En heeft U geen wasmachine, dan werkt de „overvette" Rinso even doelmatig In elke tobbe. De prijs is slechts 12$ ct. en bovendien een bon voor geschenken. E2H5221V SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE 20 ROMAN VAN CHRISTEL BROEHLDELHAES Ook Lala Esch wachtte er zich wel voor bemiddelend op te treden, maar toen zij bemerkte, dat Camilla onder haar waan voorstellingen inderdaad begon te lijden, zei zeJe moet je eens wat meer met andere dingen bezig houden, met tennissen bijvoorbeeld. Ach, tegen jou kan ik immers toch niet op, antwoordde Milla moedeloos. Lala Esch was sinds eenigen tijd junior tennis kampioene en beschikte in den tuin bij de villa van haar ouders over een eigen oefenbaan. Onzin. Als jij bij mij komt, zullen wij eens samen spelen. Dan kan je trainen. Camilla voelde zich in niet geringe mate gevleid, dat de jonge kampioene zich over baar wilde ontfermen en zij stelde der halve een middag voor. Lala stemde aan vankelijk toe, maar daarna herinnerde ze zich plotseling, dat ze dien dag iets anders op haar programma had. Je kunt komen, wanneer je wilt, Mil la, maar dien Donderdag toevallig niet, Want dan moet Erwin Westphal examen... Erwin Westphal? Wat heb jij daarmee te maken? Lala trok een geheimzinnig gezicht en drukte Milla's hand. Je hebt mij zooveel toevertrouwd, lieve kind, dat ik ook eerlijk tegenover je wil zijn Erwin en ik spelen veel samen en in de laatste wedstrijden hebben wij zelfs heel wat dubbels gewon nen. Ik vind hem een eenigen vent, en eer lijk gezegd, ben ik zelfs een beetje verkik kerd op hem. Maar nu is hij bijna afge studeerd en wil hij minder gaan spelen. Reuze jammer, natuurlijk. Donderdag doet hij zijn doctoraal en dan wil ik hem gaan feliciteeren. Dat zal hij vast reuze aardig vinden. Een groote boeket rozen krijgt bij van me Is dat niet een beetjeopdringe rig? twijfelde Camilla, die zich niet kon voorstellen, dat ze ooit vreemden jonge mannen bloemen zou vereeren. Lala tipte met haar vinger tegen haar voorhoofd en lachte Ben je niet lek ker Hoe kom je er bij Hoe moet hij an ders merken, dat ik hem graag mag? Te genwoordig loopen de mannen de meisjes niet meer na Camilla voelde zich eenigszins beschaamd maar dat veranderde nochtans niets aan haar warme gevoelens van vriendschap je gens Lala Esch. Zij klemde zich aan haar schoolvriendin vast in een soort afweer tegen de betoovering, welke er van Romana uitging en waaraan zij nog steeds niet ge heel vermocht te ontkomen. Lala bemerkte niets van Camilla's gedachten ze babbelde vergenoegd door Misschien vraagt hij me dan ergens thee met hem te gaan drinken of maken we samen een wandeling. Zijn en mijn ouders zijn goed met elkaar bevriend en tenslotte zijn we toch tennispartners Geen mensch zal daar wat achter zoeken. Ik vermoed, dat hij zich niet bijster interesseert voor zestienjarige blagen, vreesde Camilla, maar haar vriendin liet zich ook door deze opmerking niet uit het veld slaan. Nou, dat zullen we nu maar in het midden latenbesloot ze met een veel zeggend knipoogje. In ieder geval blijft het dus afgesproken, dat jij Vrijdag komt tennissen? De ontmoeting met den jongen Westphal viel evenwel heel anders uit dan Lala ver wacht had. Nadat ze er zich nauwkeurig van overtuigd had, dat hij haar niet kon ontgaan stelde ze zich op een gunstige plaats voor de universiteit op. Zij moest tamelijk lang wachten en trachtte zich den tijd te verdrijven door de twintig uitge zochte rozen met lange stelen telkens weer opnieuw te schikken en zich aan hun geur te verkwikken. Toen Erwin dan eindelijk met eenige andere heeren de hooge trap afkwam en met een handdruk van hen afscheid nam, vloog de kleine Lala met haar fladderend organdie jurkje op Erwin toe en overhan digde hem met uitgestrekte armen de kostelijke boeket. Ze deed het zóó lieftallig en met zóóveel gracie, dat Erwin verrast glimlachend in haar stralend naar hem opgeheven gezichtje keek. Juffrouw Lala? Dat is werkelijk een buitengewone verrassing. U verwent me verschrikkelijk. Ach nee, protesteerde ze. Van harte gelukgewenscht, meneer doctor Westphal. Wie zegt u, dat ik niet gesjeesd ben? vroeg hij schertsend. Myn hartZij waagde met deze beide woorden zeer veel en verschrikt en nieuwsgierig trachtte ze op zijn gelaat de uitwerking van deze ondoordachte en al te impulsieve bekentenis te lezen. Bij hem hadden haar woorden een her innering gewekt, welke de spanning der laatste uren tijdelijk uit zijn gedachten had verbannen. Hij maakte zijn blik los uit dien van het meisje voor hem en staarde peinzend over haar heen naar de, op dit uur vrijwel verlaten straat. Plotseling ver grootten zich zijn oogen, en ging een schok door hem heen en op zijn gelaat kwam een trek van zoo stralende blijdschap, dat Lala zich mechanisch omkeerde en zijn blik volgde. Neemt u me niet kwalijk, juffrouw Lala, zei hij haastig, maar ik moet nu... De rest slikte hij in. Lala voelde nog, hoe hij haar vluchtig de hand drukte en daar na stormde hij, de rozen nog in de hand, de trap af en een vrouw achterna, die langzaam, maar welbewust aan de over zijde van de straat liep. Lala zag hoe hij haar aansprak. Daarop wendde de vrouw het hoofd om en Lala zag een zeer knap ernstig gelaat, waarop een glimlach van herkenning trad. Ongeveer tweehonderd passen verder stond de kleine Lala en zij moest lijdelijk toezien hoe Erwin West phal een vreemde vrouw haar rozen in den arm legde, ja, die vrouw zelfs vormelijk dwong de bloemen aan te nemen. Lala was zóó overweldigd door dezen aanblik, dat ze plotseling, als een kind, haar vuist in den mond stak, als om te voorkomen, dat ze het zou uitschreeuwen toen draaide ze zich met een ruk om en rende in tegen overgestelde richting de straat uit. Erwin Westphal echter had zijn kleine tennispartner reeds lang vergeten. Hij stond nu tegenover Romana Parhoff en zijn oogen glansden van vreugde heel zijn stralend gelaat getuigde van jeugd en le venslust. Romana, zou je me niet willen felici teeren? Doctor Erwin Westphal staat voor je en is zoo vrij zich voor te stellen. Zij zocht naar een passena, hem ver heugend en toch eenigszins terughoudend antwoordzijn vreugde en verwachting brachten haar toch meer in verwarring dan zij gedacht had. Je hebt er dus ernst mee gemaakt, zei ze, terwijl ze hem haar hand ter geluk wens ch toestak. Wat zullen je' ouders blij zijn. Westphal keek haar aan, alsof deze op merking hem teleurstelde. Ik heb woord gehouden, zei hij en hij verleende dit antwoord een diepere beteeke- nis. Je weet, dat ik voor... jou heb ge werkt. Waarom kijk je zoo bedenkelijk? Dat moet je niet doen, Romana. Maar waarom blijven wij hier eigenlijk staan? Ik heb recht op je gezelschap, nu je als een goede ster, ver weg en onbereikbaar, bo ven mijn werk hebt gestaan. Alweer dat bedenkelijke gezicht? Dat genoegen zul je een ouden vriend toch wel willen doen. Is het teveel verlangd? Gun me tenm? te een uurtje je gezelschap Hij herinnerde zich plotseling de roode rozen, die hij nog steeds in zijn hand hield. Nu legde hij ze Romana in haar arm. Ze verzette zich ernstig, maar hij keek haar bijna smee- kend aan. Tenslotte moest zij lachen. Nu ja, het was ook niet te veel verlangd, als zij een jongeman, dien zij van haar jeugd af kende en in wiens ouderlijk huis ze jaren lang als een dochter had verkeerd, haai' op den dag van zijn promotie om haar ge zelschap vroeg. Misschien zou ze he,m zelfs by deze gelegenheid nu ze weer onge dwongen met elkaar konden praten van haar voorgenomen plannen op de hoogte kunnen stellen. [(Wordt vervolgd.)]

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3