Een Sugyfoer jubileum. 76e JAARGANG - NUMMER 53 VRIJDAG 4 MAART 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE i FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Een jaar geleden werd het echtpaar Lauwereins vermoord. De verdachten nog steeds in voorarrest. Vlïssingen viert vandaag een luguber jubileum. Het is namelijk precies een jaar geleden dat de stad opgeschrikt werd door het ontstellende nieuws van den moord in café Keersluis, gepleegd op het bejaarde echtpaar Lauwereins. De 75-jarige man en zijn 63-jarige echtgenoote waren op beest achtige wijze om het leven gebracht, terwijl de chaos in de verschillende vertrekken van het door hen bewoonde perceel geen twijfel liet, dat roof de aanleiding is geweest tot het gruwelijke misdrijf. Men heeft bij het onderzoek, dat nog steeds voortgang vindt, met groote moeilijk heden te kampen gehad. Sporen die de da ders bij hun vertrek konden hebben achter gelaten, waren bedekt door de dichte sneeuw die sindsdien gevallen was men kon slechts met vrij groote vertraging een deskundige krijgen die voor het onderzoek noodig was; dr. van Rijssel uit Rotterdam, die de sectie verrichtte, is sindsdien overleden, zoodat men hem niet meer als getuige beschikbaar heeft, enz. Gelukkig heeft deze arts een nauwkeurig rapport van zijn bevindingen samengesteld, dat der justitie bij haar on derzoek zeer dienstig is. De nasporingen hadden aanvankelijk geen enkel resultaat en toen dit maandenlang zoo bleef, begon het er naar uit te zien, dat deze moord moest worden toegevoegd aan de reeks der ernstige misdrijven in ons land die nooit werden opgelost. De daders zijn gearresteerd. Zoover is het gelukkig echter niet geko men. Begin Augustus 1937 werden twee verdachten gearresteerd. B. P. de K. en L. B., beiden uit Maassluis. Hun signalementen (verstrekt door een caféhouder, wiens achterdocht was opgewekt door hun on rustig gedrag), werden gelezen door een ingezetene van Rotterdam. Deze herkende uit de signalementen een runner en een hulpkok van den mijnenveger „Pieter de Bitter", die op dit schip hadden gevaren gedurende een proeftocht vóór de over neming door de Koninklijke Marine. In den nacht van 3 op 4 Maart 1937 had dit schip te Vlissingen gemeerd gelegenin den bewusten nacht werd de dubbele moord ge pleegd. Een der verdachten werd gearres teerd aan boord van de „Stad Haarlem" toen dit schip uit Zuid-Amerika terugkee- rend den Nieuwen Waterweg opvoer en tegelijkertijd werd in Maassluis verdachte B. aangehouden. Kerstmis 1937, op den avond van 25 December, stoomde de sleepboot „Schelde" den Nieuwen Waterweg op aan boord be vond zich D. van T., die van een sleepreis naar Madagascar terugkeerde en eveneens tot de verdachten behoorde. Ook hij werd gearresteerd en sindsdien bevinden de drie verdachten zich te Middelburg in bewaring. Het onderzoek is zeer omvangrijk en zal nog geruimen tijd voortduren, daar twee der verdachten al heel weinig medewerking verleenen en slechts datgene toegeven wat de justitie hun kan bewijzen. Het laatste is een moeizame arbeid, maar men heeft er dusdanige vorderingen in gemaakt, dat men er zeker van is de daders in handen te hebben.' Bekentenissen. De verjaardag van dit ernstige misdrijf [(het was voor de eerste maal dat te Vlis singen een roofmoord is gepleegd) was voor ons aanleiding om eens te onderzoeken hoe ver de justitie inmiddels is gevorderd. Het is ons gebleken, dat verdachte B. veelzeggen de bekentenissen heeft afgelegd, maar men zal begrijpen dat in het belang van het on derzoek veel hiervan nog niet voor publici teit geschikt kan worden geacht. Uit de verklaringen die verdachte B. heeft afgelegd, blijkt o.m. dat hij heeft toe gegeven met zijn medeverdachten naar Café Keersluis te zijn gegaan met de bedoeling om te stelen Dit is natuurlijk tevens zeer bezwarend voor de beide andere gearres teerden. Verdachte Van T. heeft op den uitkijk gestaan en kwam op een gegeven oogenblik waarschuwen dat er een agent aankwam het onderzoek heeft uitgewezen dat dit laatste inderdaad het geval is ge weest. Volgens de verklaringen van verdachte B. zou de caféhouder, de 75-jarige Lauwereins, door verdachte Van T. zijn neergeslagen. De man stortte op den grond, waarschijn lijk bewusteloos en werd toen door verdach te de K. bij een been naar voren getrokken. De K. heeft toen zijn zakken leeggehaald en zijn sleutels aan verdachte B. gegeven, die deze bij zich stak. Toen B. daarop zei dat het slachtoffer nog kreunde, werd de moord gepleegd door den caféhouder te steken. Het staat nog niet onomstootelijk vast Wat er met de vrouw is gebeurd. Uit het feit dat zij in nachttoilet was, terwijl de caféhouder volledig gekleed was, valt af te leiden, dat de vrouw beneden onraad hoorde, zich naar het café heeft begeven en toen op haar beurt vermoord werd. Dit staat echter niet vast. Uit een rapport van dr. Hulst blijkt echter, dat het slachtoffer nog ge poogd heeft zich te verdedigen, aangezien verschillende verwondingen van dien aard zijn, dat zij slechts bij het afweren van steken kunnen zijn toegebrachtook staat vast dat dit bejaarde slachtoffer gestoken is zoowel toen de vrouw stond, als toen zij reeds was neergestortvooral de vrouw is op gruwelijke wijze om het leven gebracht zij heeft meer dan 50 messteken gekregen. Uit de bekentenissen van verdachte B. blijkt o.m., dat de daders bij de Keersluis brug het ontvreemde geldkistje hebben ge opend met de sleutels die de K. uit de zak ken van het mannelijke slachtoffer had ge haald en vervolgens aan B. had gegeven. Het kistje werd te water gegooid. Toen men later bij het onderzoek o.m. met een sterke magnetische dreg het water ter plaatse af- vischte, werden naast andere voorwerpen niet minder dan 5 messen opgehaald. Sterke aanwijzingen tegen de andere verdachten. De justitie is er natuurlijk niet op losse gronden van overtuigd dat zij de daders in handen heeft. Tegen de beide andere ver dachten bestaan sterke aanwijzingen. Ook hiervoor geldt hetzelfde het meeste kan nog niet gepubliceerd worden. Ten aanzien van verdachte van T. be schikt men bijv. o.m. over de volgende ge gevens verdachte B. wijst hem aan, o.a. als de man die het mannelijke slachtoffer heeft neergeslagen en die op wacht heeft gestaan. Maar de man heeft ook zelf veel gedaan en uitgelaten dat de conclusie wet tigt dat hij een der daders is. Toen de beide andere verdachten werden gearresteerd, is van T. indertijd als getuige gehoord. Direct daarna is hij naar de woningen van de bei de andere verdachten gegaan en heeft daar zenuwachtig gezegd „Als je iets van die reis hebt, dat verdacht is, doe dat dan weg je mag er niets van in huis houden Op de terugreis van Madagascar heeft hij ook verschillende dingen gezegd die te denken geven. Zoo moest hij te Port Said op een andere sleepboot overstappen en heeft toen tegen een der opvarenden ge zegd „Jij in mijn plaats en Dirk (dat is de voornaam van dezen verdachte) met Kerstmis achter de tralies". Het laatste is uitgekomen Bij een andere gelegenheid heeft hij ge zegd „Wil je gelooven, dat die zaak geen dag uit mijn gedachten is". Een brief dien hij uit Oran aan zijn vrouw wilde zenden, werd niet verstuurd doch later in zijn bagage aangetroffen ook deze bevat zeer bezwa rende aanwijzingen. En na de meergenoem de reis met de „Pieter de Bitter" kwam deze verdachte thuis met geld, waarvan hij in een gesprek zei, het te moeten deelen met de K. en B., de beide andere verdachten Hoewel het onderzoek dus nog wel zeer geruimen tijd kan duren, is het toch buiten twijfel dat de daders van dit laffe misdrijf zich achter slot en grendel bevindendit is het voornaamste en de rest is een kwestie van tijd en van moeizaam speurwerk. En op het laatste terrein hebben politie, justi tie en recherche in het afgeloopen jaar prachtig werk geleverd, zoodat de ver wachting gewettigd is, dat de daders hun gerechte straf niet zullen ontloopen. NED. VEREENIGING VAN CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. 20-jarig bestaan van de afd. Vlissingen. Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen van de Ned. Vereeniging varn Chr. Kan toor- en Handelsbedienden haar 20ste jaar vergadering. Op eenigszins feestelijke wijze, werd dit jubileum gevierd. De voorzitter, de heer Pk. J. Woltering, wees in zijn openingswoord op den grooten zegen, dien de afdeeling in de afgeloopen periode mocht ontvangen. Met vertrouwen en het oog op God gericht gaan wij de toe komst weer in. Spr. wekte op de afdee ling sterk te maken om zoodoende mede te werken aan de taak van de Chr. Vakbe weging ter bevordering van het sociale leven. Vervolgens bracht de secretaris, de heer J. van der Hoeven, het jaarverslag uit. Dit getuigde van een vlot vereenigings- leven, hoewel de secretaris een klacht moest laten hooren over het slechte ver gadering-bezoek. Dank zij de propaganda- actie konden verschillende nieuwe leden worden ingeschreven, zoodat het ledental thans 60 bedraagt. In samenwerking met de R.K. collega's en gesteund door de Chr. en R.K. Middenstandsorganisaties te dezer plaatse werd een actie gevoerd om te ko men tot vervroegde winkelsluiting op Ou dejaarsavond. De vereenigingsvoorzitter, d)e heer J. Nauta, hield vervolgens een herdenkings rede met het onderwerp „Van rijken zegen". Het verheugde spreker dat de Vlissing- sche afdeeling dit jubileum mag vieren en met genoegen constateerde hij dat deze 20-jarige dochter „flink uit de kluiten is gewassen". Ook voor de „ouders" (het hoofdbestuur) is dit een verblijdend ver schijnsel. Deze groei is echter niet vanzelf geko men. Spreker herinnerde aan den pioniers arbeid door de ouderen verricht. Van 1909 al zwerft de afdeeling al in de jaarver slagen, maar de feitelijke geboorte vond in 1918 plaats. Wat heeft die 20-jarige activiteit ons nu gegeven vroeg de heer Nauta. Het ant woord is niet moeilijk. Door samenspreking en overleg werden gunstige arbeidsvoor waarden verkregen, vele goede arbeidscon tracten werden afgesloten, waarin ook de vereeniging een wcord meesprak. Een tweede belangrijk punt is, dat de Christelijke vakbeweging door haar begin sel van naastenliefde, van vrede en wel vaart op het terrein van den arbeid heeft gewaakt dat de klassenstrijdidee ons volk veroverde. Met blijdschap kan spreker con- stateeren dat, hoewel de klassenstrijdidee nog niet geheel verdwenen is, de machtige soc. vakbeweging bezig is van dit systeem af te zwaaien in de richting van overleg tusschen patroon en arbeider. 't Is hard werken geweest, de afgeloopen 20 jaren, aldus spreker, een werk vaak met veel teleurstelling en tegenstand. Maar God schonk ens ook rijken zegen en bou wend op Hem gaan wij het strijdperk weer in. Op dezen jubileumavond werd een hulde gebracht 'aan den voorzitter, den heer Ph. J. Woltering, die 20 jarr zitting mocht hebben 'in het bestuur en tevens mede-op richter der afdeeling Vlissingen is ge weest. Namens de leden werd hem een fraaie rookstandaard overhandigd, terwijl aan mevr. Woltering bloemen werden aan geboden. Hartelijke felicitatie-woorden werden ge sproken door de zuster-afdeelingen uit Middelburg en Goes, den Christelijken Be sturenbond en namens de R.K. zusterorga nisatie, die tevens bloemen had gezonden. Een geanimeerd programma werd daar na afgewerkt, waarvan de opvoering van een Oranjerevue, schetsen uit het leven van Prinses Juliana, den hoofdschotel vormde en die ten zeerste bijdroeg tot het welsla gen van deze feestelijke bijeenkomst. DE ACTIE IN DE METAALINDUSTRIE. Voorstellen van den Metaalbond door de werknemers verworpen. Zooals gemeld vond op Zaterdag 12 Fe bruari een vergadering plaats van de drie samenwerkende bonden in de metaalindus trie. Er werd toen besloten om evenals in andere plaatsen in ons land, ook hier ter stede een actie in te stellen. Aan den Me taalbond werden met betrekking tot de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" voorstellen gedaan om 10 loonsverhoo- ging en een week vacantia te verkrijgen alsmede een regeling van den arbeid in ploegen. Intusschen zijn van den Metaalbond voor stellen ontvangen die gisteravond en van morgen in zeer druk bezochte vergade ringen van den Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond en de Chr. en R. Kath. bonden zijn besproken. Na uitvoerige discussies is met vrijwel algemeene stemmen beslo ten om deze voorstellen te verwerpen. Thans zal men opnieuw met den Metaal bond in onderhandeling treden. Nog betrekkelijk goed afgeloopen. Op het oogenblik is in dé Visschersha- ven een baggermolen aan het werk. Van den molen was een draad aan een boompje op de Zeilmarkt vastgemaakt. Toen nu gis termiddag omstreeks half vier de molen werd verhaald schuurde de draad over het langs de haven loopende muurtje, waarop echter op dat oogenblik twee jongens van resp. 5 en 8 jaar aan het spelen waren. Het gevolg was dat zij tusschen den draad bekneld raakten. De oudste jongen liep hierbij een wond aan den pink op en moest in het St. Joseph-ziekenhuis worden opge nomen, waaruit hij vandaag weer zou wor den ontslagen. Het andere knaapje bekwam slechts een kleine wond aan de knie. Het m.s. „Ruys" keert Zaterdag terug van zjjn technischen proeftocht. Zaterdagmiddag zal het m.s. „Ruys" te- rugkeeren van zijn technischen proeftocht en weer ligplaats nemen bij de werf der Kon. Mij, „De Schelde". Om het schip door te laten zal het ver keer over de schutsluizen zijn gestremd van 13.30—15.30 uur, en het voetgangers verkeer over de Schipbrug van 12.3015.30 uur en het rij verkeer van '12.3017.30 uur of zooveel langer of korter als niet te voor ziene omstandigheden zullen bepalen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Tempo", „Santa Lucia" en „Satur- nus", van Antwerpen „Teuna" van Lon den. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Oropos" van Londen Deensch s.s. „Bes" van Aalborg. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Oropos" naar Aarhuus „Bes" naar St. Brieux „Santa Lucia" naar Sche- veningen „Tempo" naar Plymouth „Sa- turnus" naar Londen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto*s in onze Tijdinghal. In de Studenten-Societeit aan de Sarpha- tistraat te Amsterdam worden Donderdag en Vrijdag interacademiale-schermwedstrij- den gehouden. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Theater Carré zal nog eenmaal de oude glorie van het' circus in dit theater terug- keerengedurende een maand zal het Fransche circus van Jean Houcke een serie voorstellingen geven. Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. Men schrijft ons o„m. Gisteravond hield de vereeniging tot be vordering der belangen van slechthooren- ren haar bijeenkomst voor de leden en eeni- ge genoodigden. Nadat de voorzitster, mej. Kamp, de aan wezigen had venvelkomd, volgde de gebrui kelijke lipleesoefening, die met veel aan dacht werd gevolgd. Hierna hield mevr. BrandGroeneveld een buitengewoon interessante lezing met lantaarnplaatjes over Bulgarije. Na afloop sprak de voorzitster en wel als tolk van alle aanwezigen haar groo te waardeering uit voor deze voortreffelijke lezing. Een partijtje sjoelbak als toegift besloot dezen prettigen avond. MIDDELBURG Een ontwikkelingsavond van de N.R.V. De voorzitter der afdeeling Walcheren van de Nederlandsche Reisvereeniging, de heer C. C. Mantz, kon gisteravond weder om een groot aantal belangstellenden op den derden ontwikkelingsavond in dat sei zoen in het Schuttershof te Middelburg ver welkomen. De voorzitter heette in het bijzonder wel kom mr. Th. Regout, die zou spreken over „De kleurenfilm ontdekt Zuid-Amerika". Op zeer onderhoudende wijze heeft mr. Regout ieder der vier gedeelten van de film doen voorafgaan dcor een reisbe schrijving. De tocht naar Rio de Janeiro ging per boot, vandaar uit naar San Paulo, langs goede wegen, maar toen 3000 KM. naar Buenos Ayres langs zoo goed als on berijdbare modderwegen, zoodat dikwerf dierlijke en menschelijke trekkracht er aan te pas moest komen om de Ford weder op het goede pad te brengen. Dan door Argen tinië en de bergen over naar Chili en ten slotte naar Bolivia en Peru. Het was een tocht vol afwisseling en uren en dagen van grooten strijd tegen de gevolgen der na tuurmachten. De afdeeling kan op een goed geslaag den avond terugzien. ARNEMUIDEN Kanaaldijk wordt verlegd. De werkloozen werkzaam in de werk verschaffing alhier, onder leiding van de Ned. Heide Mij. zijn thans bezig den water- keerenden kanaaldijk vanaf den molen tot den oprit naar het veerhuis geheel af te graven. De afgegraven grond wordt naar het kanaal vervoerd, waar opnieuw een waterkeerende dijk wordt gelegd. Daar de oude dijk nogal op eenigen afstand van het kanaal lag komt thans een flink stuk grond aan de binnenzijde van den kanaaldijk te leggen. Wanneer het werk in z\jn geheel ge reed zal zijn, krijgt men de beschikking over een mooi stuk grond, zeer geschikt voor bouwterrein. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BTAD §el»eurlcwi»§e«» den Jnq Een luguber jubileum Een jaar geleden werd het echtpaar Lauwereins vermoord. (Pag. 1, eerste blad); Dijkdoorbraak van het Belgische Al* bert-Kanaal veroorzaakt ernstige over* stroomingen. (Gemengd nieuws), Te Arnhem is bij een brand een kindje om het leven gekomen. (Gemengd nieuws): Nadere bijzonderheden over de nieuwe arrestatie van ds. Niemöller. (Kerknieuws), Te Mijdrecht is een bejaarde smid door een explosie gedood. (Gemengd nieuws) zie verder eventueel laatste berichten PRINSES BEATRIX WORDT BEGIN MEI TE 'S-GRAVENHAGE GEDOOPT. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat Prinses Beatrix te 's-Gra- venhage zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gun stige jaargetijde zal de doopplechtig heid echter niet eerder dan begin Mei plaats vinden. OOSTBURG Gemeenteraad. Donderdag vergaderde de gemeenteraad van Oostburg voltallig. Onder de ingekomen stukken trok de aandacht een bericht van den minister van Sociale Zaken, houdende goedkeuring van de gemeenschappelijke regeling tot oprich ting en instandhouding voor gezamenlijke rekening van een arbeidsbeurs te Oost burg, omvattende 12 gemeenten van Wi Zeeuwsch-Vlaanderen. Een verzoek van 25 bewoners van de Breedestraat, om te willen overgaan tot demping der aldaar bestannde grèppels en aanleg van bestrating en trottoirs, alsmede een van bewoners van de Oudestad inzake verbetering van de afwatering aldaar, wer den in handen van B. en W. gesteld om advies. Het voorstel van B. en W. als antwoord op het verzoek der Z.L.M. om te besluiten tot oprichting en instandhouding van een Landbouwhuishoudschool overeenkomstig de bepalingen van de Nijverheidsonderwijs wet, werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (de Bruijne, van den Hemel en Roman) Met dezelfde voor- en tegenstemmers werd aangenomen het voorstel van B. en W. om het verzoek van den Chr. Boe ren en Tuindersbond tot medewerking voor de oprichting van een landbouwhuishoudcur- sus af te wijzen. Een voorstel van den heer De Bruijne om deze medewerking wel te verleenen werd met dezelfde stem menverhouding verworpen. Ingevolge een verzoek van bewoners der Weststraat om verbetering der straatver lichting aldaar zal o.m. aldaar een lantaarn bijgeplaatst worden. Aan de besturen der bijzondere scholen werden voorschotten voor 1938 toegestaan en wel 1292.55 aan de R.K. en 816.14 aan de Chr. bijzondere school. De vergoeding aan deze inrichtingen over 1935 werden vastgesteld respectievelijk op 1367.13 en 826.81. De vergadering werd daarna met ge sloten deuren voortgezet ter behandeling van een reclame-schoolgeld en van de con cessievoorwaarden inzake verkoop der gas fabriek. TERNEUZEN Een gecompliceerde aanvaring. Tijdens het schutten van zeeschepen aan de Westsluis te Terneuzen heeft in den afgeloopen nacht een gecompliceerde aan varing plaats gehad. Aan bakboordzijde van de sluis lag het Finsche stoomschip „Emmi" gemeerd, ter wijl aan stuurboordzijde het Nederlandsche motorschip „Raket", thuisbehoorende .te Groningen, was vastgemaakt.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1