Parate kennis is nog geen scholing voor de levenspraktijk 76e JAARGANG - NUMMER 52 DONDERDAG 3 MAART 1938 Nieuwere onderwijsideeën STADSNIEUWS DE BOULEVARDVERBETERING AANSTAANDE. gebeurtenissen eon Je— dag UIT DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn ƒ2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor jiet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINOEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Of al of niet een zevende leerjaar weer verplichtend wordt gesteld bij het L. O. doet aan de resultaten weinig of niets af. Hiermede nemen wij natuurlijk geen stel ling tegen het zevende leerjaar. Maar deze conclusie wordt gedeeld door verschil lende onderwijsspecialisten die hiervan kort geleden in enkele Nederlandsche dagbladen blijk hebben gegeven. Dezelfde gevolgtrek king wordt ook gemaakt in de rapporten van enkele onderwij sinspecteurs en zij wordt gesteund door de resultaten van een te Rotterdam gehouden enquête naar wat aan „parate kennis" was blijven hangen in het brein van kinderen, die zes- en van de andere kinderen, die zeven leerjaren hadden doorloopen. Dit onderwerp heeft in ruime mate be langstelling in pers- en onderwijzerskrin gen. De Nederlander leidde dezer dagen een polemisch artikel met de Standaard als volgt in „De hoofdinspecteur van het lager on derwijs in de Noordelijke inspecties trachc de belangstelling der onderwijzers te wek ken voor nieuwere onderwijsideeën. In ver scheidene, drukbezochte onderwijzersverga deringen heeft hij zijn pleidooi voor onder wij shervorrriing gehouden. De hoofdinspec teur, die een lange ervaring bij het onder wijs heeft, is ontevreden met de leerstof, welke op onze volksscholen wordt onder wezen en met de wijze, waarop dit ge schiedt. Wij verheugen ons over dit optreden. De ontevredenheid niet het bestaande is de eerste stap op den weg tot verbetering. Het is niet minder dan dwaas, zulke ontevre denheid uit te leggen als een bewijs van geringe waardeering voor de taakvervul ling der onderwijzers. Hun toewijding cn trouw staan boven twijfel. De hoofdinspec teur reist zijn ambtsgebied niet rond om de onderwijzers te vermanen. Het gaat erom met hen samen den weg tot verbetering te zoeken. Daarbij laat hij niet na de school te zetten in het licht van de nieuwere onder zoekingen op psychologisch en didaktisch gebied. Een van de punten van aanval is de „pa rate kennis", welke in onze lagere scholen in het algemeen te hoog in aanzien staat. De hoofdinspecteur heeft gezegd, dat wij in Nederland lijden aan aanbidding van de parate kennis, dat wij iemand waardeeren, als hij veel weet en dat wij, zelfs als wij Iets niet weten, een gezicht zetten van het wèl te weten. Wij gelooven, dat de hooge functionaris dit juist ziet. Het streven naar het aanbren gen van veel parate kennis beheerscht ons lager onderwijs inderdaad in te sterke mate". 9 De onderwijzers (essen)1 doen Inderdaad genoeg hun best, maar hun schoone pogen is grootendeels nutteloos en daardoor ho peloos, omdat zij worden gedreven in een lichting, welke aan hun eigen bekwaam heden steeds hoogere eischen stelt, maar het resultaat van hun arbeid volkomen denkbeeldig maakt. De lagere school heeft zich ontwikkeld tot een universiteit in zakformaat en toch behoorde ze slechts een inrichting te zijn, welke den kleinen mensch geschikt maakt om na 6 of 7 jaar van opleiding den drem pel van de hooge school der wetenschap of van de hoogeschool der levenspractijk, te benaderen. Wie in militairen dienst komt, leert niet de beginselen van tactiek, wordt niet inge wijd in de geheimen der strategie, maar hij leert loopen, zijn geweer hanteeren en ge hoorzamen. Wie aldus een goed soldaat is geworden, heeft de militaire toekomst voor zich. De lagere school moet van de kinderen jonge burgers maken, geschikt om elke richting uit te gaan, welke door individueelen lust en aanleg wordt gewe zen. De jonge burger moet geschikt zijn om over den drempel van het heden heen te stappen en zijn weg te vinden in de toe komst. Daartoe maken de huidige onderwijs methoden lang niet alle kinderen geschikt. Hun hoofden worden volgepropt met zaken, waarvoor ze geen interesse hebben en die hun, als wetenschap, ook nooit te pas ko men. Zij kunnen misschien een lief opstel letje maken over „de lente en de leeuwe rik" of de „leeuwerik in de lente", maar zij weten niet, hoe ze moeten schrijven op een advertentie in de krantom een betrek- hing b.v. Ze weten precies in welk jaar de Vrede van Munster is gesloten, maar ken nen niets van de twistpunten, welke de volkeren op het oogenblik tot vijanden ma ken, twistpunten, ter beslechting waarvan de jeugd van thans, straks misschien haar bloed moet vergieten. Ze weten, dat de Ruyter in een toren klom en later admi raal werd, maar ze weten niet, hoe ze op het oogenblik moeten beginnen om het la ter tot inspecteur van dè belastingen te brengen. Zij kennen het jaartal van de af schaffing der slavernij, maar kennen niet de eerste beginselen van de huidige sociale structuur der maatschappij. Ze weten veel van de gebroeders de Wit, maar niets van Colijn of Oud. Ze weten, dat de Rijn bij Lobith in ons land komt, maar ze moeten op het station gaan vragen, hoe laat de trein vertrekt, omdat ze uit een spoor boekje geen wijs kunnen worden. Er is een wetsontwerp aanhangig om de kweekschoolopleiding met een jaar te ver lengen, de opleiding zal „wetenschappe lijker" worden. De hoofdacte-bezitters van straks zullen bollen van geleerdheid zijn in psychologie en philosophie en andere on uitsprekelijke takken van wetenschap. En van hun parate kennis zullen ze méér nog dan voorheen uitgieten in de weeke kinder- hersentjes. Het gewone lager onderwijs, misschien met een zevende en achtste leerjaar, zal méér nog dan vroeger een geestelijke, maar nuttelooze marteling voor de kinderen wor den, die zich geplaatst tegenover zoo veel wetenschap, welke ze niet verwerken kunnen stuntelig er zullen voelen dan ooit. M. De wandeling rond het „haventje van Meier" wordt overbodig. Zooals insiders reeds langen tijd b>ekend was, zal binnen zeer afzienbaren tijd een belangrijke verbetering van den boule/ard een feit kunnen worden genoemd. Tot dusver hebben wq een mooien boule vard, maar...... hij liigt in drie mooten uit elkaar en het is voor voertuigen (fietsen uitgezonderd) onmogelijk om heel den boulevard te berijden. Bovendien is ook de wandeling rond het haventje van Meier tijdens de zomerseizoen-drukte niet altijd even aanlokkelijk, althans niet altijd even gemakkelijk. Daar komt binnenkort verandering in. De burgemeester heeft er in zijn jongste nieuwjaarsrede reeds op gezinspeeld dat de boulevard wordt doorgetrokken. Het is de bedoeling dat het haventje van Meier wordt overkluisd, d.w.z. het haventje zelf blijft bestaan, maar in het verlengde van de beide stukken boulevard die er door worden gescheiden, wordt een gedeelte aangeplempt zoodat men één aansluitenden boulevard krijgt. In het nieuwe gedeelte worden buizen aangebracht waardoor de afwatering mogelijk blijft. Hierdoor zijn de bezwaren die de polder Walcheren tot dus ver tegen soortgelijke plannen in het verle den steeds heeft aangevoerd, ondervangen. Het is ons nl. bekend dat de Polder de plannen heeft goedgekeurd nadat een be kend professor deze nog eens nauwkeurig had onderzocht en de berekeningen die er in vervat waren accoord had bevonden. Een en ander zal met behulp van het Werkfonds worden uitgevoerd. Bovendien wordt de Nolledijk verbreed en van tegels voorzien, zoodat men daar een aantrekkelijk plateau krijgt waarop banken worden aangebracht. Dit wordt dus een zitje dat 's zomers zeker de noodige belangstelling van stadgenooten-badplaats- bezoekers zal genieten. Voor de moeilijkheden bij den Bomvrijen Toren is nog geen oplossing in zicht. Welis waar heeft het gemeentebestuur hier reeds herhaaldelijk over onderhandeld. En Defen sie is bereid toestemming te geven voor doortrekking van den boulevard achter den Bomvrijen Toren langs, dat wil dus zeggen dóór een deel van de kazerne die zich thans ter plaatse bevindt, mits... de gemeente een nieuwe kazerne laat bouwen. En daar Bruin dit niet kan trekken, blijft dit voor alsnog toekomstmuziek. Maar daarom niet getreurd. Ook de door trekking van den boulevard bij het haventje van Meier heeft velen jarenlang iets toe geschenen waarover weliswaar gepraat werd, maar dat toch niet verwezenlijkt zou kunnen worden. Hetgeen niet wegneemt, dat men in alle stilte de pogingen die reeds herhaaldelijk In het werk werden gesteld, heeft voortgezet. En zooals men bemerkt is het resultaat niet uitgebleven. Wie weet was dus nog eens bij den Bom vrijen Toren gaat gebeurenmaar wij zeg gen er onmiddellijk bij, dat men zeker geen oplossing moet verwachten waarbij de toren zou verdwijnen daar is geen sprake van. In ieder geval een begin is er nu. En een begin dat zeker niet onbeteekeriend is. In tegendeel. Het lijkt ons overbodig hier aan toe te voegen dat de binnenkort te ver wachten verbetering ook van groote betee- kenis zal blijken te zijn op den bloei van Vlissingen-badplaats. Want een aaneen gesloten boulevard is een groote attractie voor de badgasten en de neringdoenden, hotel- en pensionhouders zullen hier onge twijfeld de vruchten van plukken. Misschien is dit voor hen dan mede aan leiding om zich aan te sluiten bij de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, voor zoover zij dit althans nog niet hebben ge daan. V.V.V. heeft ook steeds geijverd voor de doortrekking van den boulevard en aan gezien men in de genoemde kringen kan weten wat deze vereeniging verder doet (reclame voor de badplaats elders, inlichtin gen inzake pensions, hotels, enz.), zal men nu misschien eens den knoop willen door hakken en zich voor het lidmaatschap aan melden. Er worden wel eens geringe be dragen jaarlijks voor heel wat minder nut tige en vruchtbare^ doeleinden besteed I Groene Kruis-film, De afdeeling Vlissingen van „het Groene Kruis" vertoonde gisteravond in „Britan nia" de propaganda-film „Roeping", welke reeds op tal van plaatsen heeft gedraaid en over het algemeen veel belangstelling trekt. Helaas kon de opkomst hier ter stede niet geroemd worden. In aanmerking geno men dat „het Groene Kruis" hier een 1700 leden telt, en de voorstelling ook nog door niet-ïeden kon worden bijgewoond, kon de toeloop om deze mooie film te zien, veel en veel grooter geweest zijn. Plm. 100 perso nen waren aanwezig. De waaiu voorzitter, de heer J. C. Paap, sprak een woord van welkom, waaruit bleek dat de opkomst spr. nogal meeviel. De heer De Kok, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, sprak vóórdat de film werd vertoond, een propagandarede uit, waarin hg het omvangrijk werk van het Groene Kruis nader toelichtte. Als men hoort van het Groene Kruis, dan denkt men in de eerste plaats aan de wijk verpleegsters, wier zegenrijk werk ten dienste der lijdende menschheid alom be kend is en gewaardeerd wordt. Spr. schetste de totstandkoming van de vereeniging het Groene Kruis en herinner de er aan, dat het Witte Kruis, opgericht in 1875, kan genoemd worden de voorloo- per van het Groene Kruis. In 1900 is het Groene Kruis opgericht en deze vereeniging telt thans in geheel ons land 900 afdeelingen met plm. 600.000 leden. De plaatselijke afdeelingen maken deel uit van provinciale vereenigingen, welke alle een vertegenwoordiger hebben in het hoofdbestuur. De nationale vereeniging staat in voort durend contact met de regeering. Spr. wees op de groote belangstelling in buitenlandsche medische kringen voor het werk van het Groene Kruis in ons land. Vele buitenlandsche artsen komen de in stellingen van het Groene Kruis bezoeken, o.a. van den Volkenbond, en de verwonde ring is algemeen, dat dit alles door het particulier initiatief is tot stand gekomen. Spr. betreurde het dat het ledental in Vlissingen gedaald is van ruim 2100 tot 1700 en hij wekte vooral de dames op te trachten het ledental weer op te voeren. Het magazijn der afdeeling is uitstekend geoutilleerd en voldoet aan alle eischen die kunnen worden gesteld. Spr. vestigde voorts de aandacht op het centraal gebouw der vereeniging te Utrecht waar heel veel te zien is over het werk van het Groene Kruis. Ook is hierin gevestigd het museum en een uitgebreide bibliotheek. Ieder belangstellende is daar hartelijk wel kom en spr. noodigde tot een bezoek aan het centraal bureau uit. Aan het bureau is o.a. ook verbonden een cursus voor Groene Kruis-zusters. Tenslotte drong spr. er op aan, dat in ieder gezin huisbusjes zullen worden ge plaatst, die door kleine giften de financiën der vereeniging kunnen versterken. Bij ge nezing en ook wel wanneer geen genezing volgt, zijn vele patiënten en ook hun huisgenooten dankbaar voor de goede ver zorging der zusters, en missen dan gaarne, een kleinigheid. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat de afdeeling binnenkort tot boven de 2100 leden gestegen zal zijn. De heer Paap dankte den spreker voor zijn bezielende propagandarede. Hij is er eigenlijk over verbaasd, dat nog niet ieder gezin lid is van het Gï'oene Kruis. Hoe meer leden hoe grooter de financiën en hoe meer de afdeeling kan doen. Men moet vooral niet wachten met lid te worden, tot ziekte in het gezin komt. Na een pauze, waarin 14 nieuwe leden werden ingeschreven, werd de film ver toond. De Multi-geluidsfilm brengt als thema hoe een gevierde zangeres, Martha van Da len, haar schitterende toekomst vaarwel zegt om haar roeping als Groene Kruis- zuster te volgen. Successievelijk maken wy kennis met het gansche, omvangrijke werk van het Groene Kruiszuigelingenzorg, kinderconsultatiebureaux, moedercursussen, t.b.c.-bestrijding, Nazorg-kolonies enz. enz. in verschillende plaatsen van ons land: den Zeeuwschen ontsmettingsdienst te Vlissin gen, en vooral het dienende liefdewerk der 800 zusters in de wijkverpleging werk zaam. Overal zien wij deze zusters in de groote steden en langs de eindelooze wegen in de provincies de „pagaaiende" zuster in Giethoorn en de haar eigen auto bestu rende zuster in het Geldersche Ede. Kort om, het was een zeer suggestieve film, wel ke een duidelijk beeld gaf van den gewel digen arbeid van het Groene Kruis dat in dienst der barmhartigheid wordt verricht. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand werd de lees- en studiezaal bezocht door 1021 personen 68 vrouwen en 953 mannen. Zij was 23 dagen geopend, per dag kwamen er dus gemid deld 45 bezoekers. In de uitleenbibliotheek werden aan 1513 lezers 1890 boeken uitgeleend 1255 ro mans, 73 buitenlandsche romans, 173 kin derboeken, 389 populair wetenschappelijke werken en tijdschriften. 12 nieuwe leden werden ingeschreven, waarvan 3 personen gratis lezen. Nieuwe aanwinsten Romans: Detectiveroman, President Roosevelt's. Eyk van Kleine parade. HurstJeugd van President Schuyler. KramerRoelant Westwout, Ramuz Menschenliefde. Vries, de Stiefmoeder aarde. WalchVreemde geval van Hoghen Lugt. Populair wetenschappe- lijke werken: WundtEinleitung in die Philosophie. JansenGeschiedenis der wijsbegeerte. 4 dln. SpelbergStokmans Wat ons uit het oude boek verteld wordt. (Kinderbijbel). Duinkerken (ps. v. Asselbergs) Ver scheurde christenheid. Blankenstein, vanWoelig België. RomboutsKleuterpraat en kleuter- psyche. Tomkins Kinderen in hun vrijen tijd. Curie Madame Curie. WilliamsonMijn avonturen op de bo dem van de oceaan. ThielGroote strijders tegen ziekte en dood. BijvoetHygiëne voor vrouwen. RostKunst en cultuur in Sovjet Rus land. ReteraHet moderne interieur. Vlissïngsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Veenenburgh" van Middlesbro met plaatijzer voor „de Schelde" „Att S." van AntwerpenNed. m.s. „Arbo", „Gerdina" van Grvelines, „Succes" van Zeebrugge. Om te bunkeren; Fransch s.s „Amienois" van DuinkerkenGrieksch s.s. „Evanthia" van Buenos Aires. V ertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Reja" naar Londen „Ma- grietha" naar Exeter„Geziena" naar Londen „Att S." naar Londen „Veenen- burgh" naar Rotterdam „Evanthia" naar Stavanger en „Amienois" naar Oran. Het logies was blijkbaar in den smaak gevallen Gistermiddag werd hier ter stede een man wegens openbare dronkenschap aan gehouden en in bewaring gesteld. Eenigen tijd later heeft men den man, die inmiddels ontnuchterd was, weer in vrijheid gesteld. Het verblijf in het politiebureau scheen hem echter goed bevallen te zijn. En daar men zoo dacht hij blijkbaar iets doen moet om de gunst van logies bij den hei ligen Hermandad waardig te worden, kwam hij een paar uur later terug. Een van de ruiten van het politiebureau liet het be kende gerinkel hooren, dat de laatste oogen- blikken van een venster pleegt te begelei denEn even later werd de dader min zaam uitgenoodigd maar weer binnen te komen. De man werd opnieuw gearresteerd en wederom in bewaring gesteld. Als het hem nu maar niet zóó goed be valt, dat hij het spelletje straks gaat her Dit nummer bestaat uit 2 bladen Parate kennis is nog geen scholing voor de levenspraktijk. (Hoofdartikel), Binnenkort kan een belangrijke ver betering van den boulevard verwacht worden. (Stadsnieuws), Ds. NiemöIIer is opnieuw gearresteerd. (Kerknieuws); Morgen bestaat de R.K. arbeidersbewe ging 50 jaar. {Binnenland)! De Eerste Kamer heeft de begrooting van buitenlandsche zaken aangenomen. (Binnenland); In Delfzijl en omgeving zijn omvang rijke graandiefstallen aan het licht ge komen. (Gemengd nieuws); Nog steeds daden van terreur in Pa lestina. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN halen. Hoewelde glazenmakers zullen er geen bezwaar tegen hebbenen zij wachten het vervolg van dit drama in vest zakformaat ongetwijfeld met belangstel ling af. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, De Indische sportvliegers W. D. Rous en H. A. Souman, die op 19 Februari uit Ba tavia waren vertrokken, zijn Woensdag oiri 12 uur op het vliegveld Ypenburg geland. In het American Hotel te Amsterdam heeft de senaat van het studentencorps aan de Vrije Universiteit Woensdag den jaar- lijkschen zgn. „Politieken Dag" georgani seerd. De „Reja" naar zee vertrokken. Zooals uit ons scheepvaartnieuws blijkt, is de „Reja" eindelijk naar Londen vertrok ken gisteravond om 20 uur 40 heeft het schip Vlissingen verlaten. Zooals men zich herinnert is de kapitein wegens beleediging en dreigend optreden tegen een Engelschen loods en het varen zonder voldoende beman ning, vorige week Woensdag door den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam voor een maand geschorst. Dit vonnis is den kapitein inmiddels te Vlissingen door een deurwaarder beteekend, zoodat hij voor- loopig het bevel over zijn schip niet mag voeren. De kapitein die tevens reeder van de „Reja" is heeft daarom een nieu wen gezagvoerder moeten aanstellen, wiens bevoegdheid heden door den waterschout t© Vlissingen accoord werd bevonden, zoodat het schip, dat sinds Vrijdag te Vlissingen lag, eindelijk kon vertrekken. Ook de moeilijkheden met den motordrij ver van de in Antwerpen aangeworven bemanning, waren inmiddels opgelost. De man was niet in het bezit van de bij de Schepenwet voorgeschreven papieren en de Minister van Waterstaat heeft hiervoor op telegrafisch verzoek dispensatie verleend. DE GESCHIEDENIS VAN HET REKENEN. Voordracht van den heer C. Wit in het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, te Middelburg heeft de heer C. Wit, in specteur van het l.o. in de inspectie Mid delburg, Woensdagavond een voordracht gehouden over de geschiedenis van het re kenen. Waarom zoo ving de spreker aan speculeert men bij het onderwijs niet eer der en niet meer op de belangstelling dei- leerlingen voor de geschiedenis der weten schappen, die van de geschiedenis en van de wetenschappen beide toch eigenlyk wel het belangwekkendste is Hoe kwam Euclides er toe, de stelling der twee even wijdige lijnen tot een axioma te verklaren, waarom offerde Pythagoras zijn hoornvee by de ontdekking zijner stelling, waarmede hem, zoo meende hij de diepste geheime nis der wereld ontvouwd was Hoe be langwekkend is niet de biologische metho de in de geschiedenis hoe interessant te vens die immer ontmoete strijd der be-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1