EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 51 WOENSDAG 2 MAART 1938 STADSNIEUWS Sglieurlcnisstw tan Jen «Igaeg abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlfcsingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLJSSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 mm. ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kamer van Koophandel en Fabrieken adresseert tegen be voorrechting van coöperaties. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft tot den Raad van Ministers het vol gende adres gericht „Eenigen tijd geleden ontvingen wij een afschrift van een adres door den Bond van Ned. Handelaren in Brandstoffen onder dagteekening van 2 Dec. j.l. tot Uwen Raad gericht inzake erkenning van bij Coöp. Groothandelslichamen aangesloten Coöp. Vereenigingen, terwijl dezer dagen een af druk werd ontvangen van een door den Ned. Bond van Varkenshandelaren aan Uwen Raad verzonden motie, welke op het zelfde onderwerp betrekking heeft. Beide Vereenigingen verzoeken onze Ka mer hare pogingen in deze te steunen. Zeer zeker bestaat dezerzijds geen enkel bezwaar steun te verleenen, aangezien onze Kamer zich reeds meermalen in dien geest heeft uitgesproken, doch de Kamer meent deze aangelegenheid van een breeder standpunt te moeten bezien. Naar hare bescheiden meening gaat het toch niet op, door eene h.i. onjuiste beslis sing een bepaalde branche uit den vrijen handel ten achter te stellen bij een of meer Coöp. Ver. al dan niet in eene Centrale vereenigd. De Kamer komt echter al meer en meer tot de overtuiging dat er in deze van een stelsel sprake is met het doel door allerlei maatregelen den vrijen handel te drukken of misschien wel geheel uit te sluiten. Het is reeds een zestal jaren geleden be gonnen, toen het Nat. Crisis Comité bij het verstrekken %'an zwavelzure ammoniak tegen verminderden prijs den vrijen handel geheel uitschakelde ten voordeele van de staatsmijnen. Toen in hetzelfde jaar Ged. Staten van Zeeland een voorstel bij de Prov. Staten aanhangig maakten om de Provincie Zee land garant te stellen ten behoeve van de Gew. Tarwe Organisatie voor Zeeland werd dóór onze Kamer er ernstig op aangedron gen zorg te dragen, dat de handel niet weer het loodje zoude leggen, waarvoor naar het oordeel der Kamer gegronde vrees bestond. Bij den tarweaankoop van den landbouw is feitelijk de vrije handel thans geheel uit gesloten. De „voormalige" handelaren zijn niets meer dan opslaghouders geworden en genieten hiervoor eene betrekkelijk geringe belooning. Doch zelfs dit geringe loon wordt door de voorstanders van Coöperaties aan de handelaren niet gegund zij toch hebben Coöperaties opgericht die als op slaghouders worden erkend. De leden genieten derhalve direct steun als verbouwers en indirect in hunne ver eenigingen nogeens als opslaghouders. De vrije handel moet de nadeelen hiervan maar weer dragen. Ten vorige jare is er, zooals Uwen Raad uiteraard bekend is, hevige strijd gevoerd tusschen het Bureau tot Keuring van Za den (B. K. Z.) en den Nederl. Algemeenen Keuringsdienst (N. A. K.) over de mede werking van eerstgenoemd Instituut aan 'den N. A. K. Ook hier trachtte men het regeeringsinstituut te bevoordeelen boven een Instituut voortgekomen uit den vrijen handel, een instituut dat naar de meening Van tot oordeelen bevoegde personen alles zins aan het doel beantwoordde. Ook hier weer tegenwerking van den vrijen handel. Deze voorbeelden zouden zeker met vele andere kunnen worden aangevuld. Het komt ook meermalen voor, dat in Commissies van advies of dergelijke wel officieel een plaats aan den handel wordt ingeruimd, doch, wanneer eene zaak in eene dergelijke Commissie wordt besproken, kunnen de vertegenwoordigers van den handel vaak niet veel anders doen dan pro testeeren, want het blijkt dan dat de overige leden vertegenwoordigers van landbouw organisaties en Coöperaties de zaak practiscli al hebben beklonken. Het doet ook vreemd aan, wanneer leden van eene Commissie ook in eene hoogere instantie aan de beslissing over eene kwestie medewerken. Zoo zijn de landbouw- leden van de Commissie van Advies in Zee land eveneens lid van het Bestuur van de Gewestelijke Tarwe Organisatie. Door dit o.i. stelselmatig negeeren van de belangen van den vrijen handel en het stel selmatig bevoordeelen van Coöperaties en dergelijke wordt in handelskringen een on rust gewekt, die ook naar het oordeel van onze Kamer zeer zeker geenszins van grond is ontbloot. Het is allerminst de bedoeling van de Kamer in dit adres een standpunt in te nemen over de vraag of aan vrijen handel of aan Coöperaties de voorkeur moet wor den gegeven, doch wel meent zij er op te mogen aandringen, dat maatregelen geno men worden om te voorkomen, dat door al lerlei officieele of semi-officieele instanties bij hun beslissingen aan Coöperaties en der gelijke vereenigingen ten koste van den vj'ijen handel voordeelen worden bezorgd, die niet door den beugel kunnen. De Kamer is er zeker van overtuigd dat ook Uw Raad haar opvatting deelt, dat een wel geoutilleerde tusschenhandel in het distributie-apparaat niet kan worden ge mist, doch dan meent de Kamer ook van alle leden van Uwen Raad individueel en gezamenlijk medewerking te mogen ver wachten, om de onder hen ressorteerende of van hen afhankelijke colleges er toe te brengen, dat zij niet zooals tot heden tel kens weer het geval is, met de belangen van den vrijen handel géén of althans veel te weinig rekening houden, opdat voor komen wordt dat deze belangrijke tak van volksbestaan niet nog meer schade onder vindt dan de helaas moeilijke omstandig heden in het algemeen reeds voor den han del medebrengen. De Kamer is er van overtuigd, dat zij geen blad voor haar mond heeft genomen, maar zij heeft het haar plicht geacht in deze zeer belangrijke zaak duidelijk en zon der achterhouding haar meening kenbaar te maken. Er is toch zeker periculum in mora. Het belang van den vrijen handel eischt een spoedige wijziging' van de tot heden in deze gevoerde politiek. De Kamer twijfelt niet of ook Uw Raad is hiervan ten volle overtuigd en zal zeker gaarne bereid zijn nog te redden wat te red den valt en de voor den vrijen handel na- deelige maatregelen, zoo maar eenigszins mogelijk, ongedaan te maken. Afdruk van dit adres wordt toegezonden aan alle Kamers van Koophandel in Neder land, aan de leden van de Eerste en Twee de Kamer der Staten-Generaal en aan de pers. Rijwielbezitters, past op uw karretje I Herhaaldelijk komen bij de politie klach ten binnen dat fietsen, belastingmerken of achterlichtjes e.d. zijn ontvreemd, en de politie heeft dan de taak om het gestolene weer op te sporen. Dat dit laatste niet al tijd even gemakkelijk is behoeven wij ze ker niet te vertellen, terwijl het natuurlijk voor de eigenaren niet prettig is te moeten constateeren dat hun karretje, plaatje of een onderdeel verdwenen is. Doch wie heeft hieraan over het algemeen de meeste schuld? Het is niet de bedoeling om de be drijvers van deze diefstallen vrij te pleiten, doch een en ander wordt wel zeer in de hand gewerkt. Er wordt soms ongelooflijk nonchalant met de rijwielen omgegaan. Dit moge blijken uit het feit dat de politie in de maanden Januari en Februari des nachts op straat in tótaal niet minder dan 72 fiet sen onbeheerd heeft aangetroffen Wan neer in de woningen waar de fietsen voor stonden, nog licht brandde, werd dan aan gebeld en in 12 gevallen bleken de eige naars daar woonachtig to zijn en konden zij hun karretje nog binnen halen. De ove rige werden echter mee naar het politie bureau genomen, waar de eigenaren hun fietsen een of meer dagen later kwamen afhalen wanneer zij gemist werden. Het behoeft dus eigenlijk geen verwondering te wekken dat er zooveel gestolen wordt. De gelegenheid maakt immers den dief Militaire oefeningen. Door de 2e Schoolcompagnie Regiment Kustartillerie, worden in samenwerking met de Koninklijke Marine en de thans al hier gedetacheerde Genietroepen op Woensdag 2 en Donderdag 3 Maart a.s, tel kens aanvangende om 20 uur, schiet- en zoeklichtoefeningen gehouden. De oefeningen zullen bij het standbeeld van de Ruyter en op den dijk van het zgn. Eiland heel goed te zien zijn. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Zwaluw", „Broedertrouw", „Grada", „Truida", „Zeehond", „Brabant", „Remi" van Antwerpen „Holland" van Ramsgate; „Iris" en „Saturnus" van Londen. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Zeffiro" van StettinNederlandsch m.s. „Henriette" van Antwerpen. Vertrokken: „Henriette" naar Landerneau„Prinses Juliana" naar Har wich „Mecklenburg" naar Rotterdam om te dokken„Zeffiro" naar Civitavec chia „Zwaluw", „Broedertrouw", „Grada", „Truida", „Zeeland", „Alko", „Zeehond", „Brabant", „Drittura" naar Londen „El- ziena" naar Grangemouth„Eton" naar Cweek „Saturnus" naar Antwerpen, Ds. Niemöller veroordeeld tot zeven maanden vestingstraf met aftrek van voorarrest. De vestingstraf is door het voorarrest voldaan. Het bijzondere gerechtshof te Berlijn heeft hedenmiddag het vonnis tegen ds. Martin Niemöller geveld. De beklaagde werd wegens voortgezet vergrijp jegens paragraaf 130 A, artikel 1*) van het wet boek van strafrecht veroordeeld tot zeven maanden vestingstraf. Voorts werd hij we gens vergrijp tegen de verordening van 28 Februari 1933 veroordeeld tot een geld boete van 500 Rm. en wegens een verder, gelijk vergrijp tot een geldboete van 1500 Rm. De vestingstraf en de 500 Rm. geld boete worden geacht door het voorarrest te zijn voldaan. In plaats van de boete van 1500 Rm. komt, ingeval van niet-betaling een gevangenisstraf van drie maanden. Niemöller moet de kosten van het proces betalen. Ds. Martin Niemöller is tevens veroor deeld tot betaling der kosten van het proces. Men verwacht, dat hij onmiddellijk op vrije voeten zal worden gesteld. Het publiek is nog niet op de hoogte van de uitspraak. De Duitsche bladen hebben er nog niets van gepubliceerd. Bij de zitting werd de pers toegelaten, aangezien het Duitsche wetboek van strafrecht bepaalt, dat het vonnis uitge sproken moet worden in een openbare zit ting. Het proces tegen ds. Niemöller had voor het gerechtsgebouw van Moabit naar schat ting ongeveer 500 personen doen samen- stroomen, waarvan echter slechts 200 met de journalisten konden worden toegelaten om aanwezig te zijn bij de voorlezing van het vonnis, die volgens de wet in het open baar moet geschieden/ Nadat de rechters waren binnengetreden, gaf de president eerst het woord aan den beklaagde, met de vraag of deze nog iets te zeggen had. Ds. Niemöller, die een kal- men indruk maakte, verklaarde met luide en vaste stem, dat hij aan zijn verklaring van Zaterdag jl. niets had toe te voegen, en dat hij zijn onschuld staande hield. Nadat de rechtbank zich gedurende vijf minuten teruggetrokken had, werd onmid dellijk uit naam van het Duitsche volk het vonnis voorgelezen. Daarop werd medege deeld, dat in verband met de ernstige kwes ties, die het proces opgeworpen heeft, en die de veiligheid van den staat in gevaar zouden kunnen brengen, het publiek niet aanwezig mocht zijn bij de voorlezing van de overwegingen van het vonnis. De voor lezing van de motiveering was een kwar tier, nadat het publiek de zaal verlaten had, geëindigd. Belangwekkend is nog, dat het openbaar ministerie tegen ds. Niemöller een jaar en tien maanden gevangenisstraf had geëischt. Paragraaf 130 A, artikel 1 van het wetboek van strafrecht is de zgn. kansel paragraaf. De tekst hiervan luidt als volgt: „Een geestelijke of ander bedienaar des Woords, die in uitoefening of naar aanlei ding van de uitoefening van zijn beroep in bet openbaar voor een menschenmenigte, in een kerk of op een andere voor religieuze bijeenkomsten bestemde plaats voor ver scheidene toehoorders aangelegenheden van den staat op een den openbaren vrede in gevaar brengende wijze tot onderwerp maakt van een proclamatie of bespreking, wordt bestraft met gevangenis- of vesting straf tot ten hoogste twee jaren". De verordening van 28 Februari 1933, op grond waarvan Niemöller tot geldboeten veroordeeld is, is de verordening tot be scherming van den staat. Buurtvereeniging van Dishoeckstraat en omgeving. Bovengenoemde buurtvereeniging zal Vrijdag a.<s. in het Vincentiusgebouw een algemeene vergadering houden. Voor ver dere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In den cursus vliegtuig-techniek wordt in de le centrale werkplaats voor jongere werkloozen aan de 2e Nassaustraat te Am sterdam een Zögling-zweefvliegtuig ver vaardigd onder rrjkskeur van het departe ment van Waterstaat. Dat de winter weer ten einde loopt en de iente in aantocht is vertellen ons de cro- cusjes en sneeuwklokjes, die thans op vele plaatsen uit den grond opkomen. Carnaval. Elk deel van het jaar kent zijn traditio neel terugkeerende genoegens en zoo staan wij thans weer in het teeken van de in de grijze oudheid wortelende vermom- mings- en narrenfeesten, welke gisteravond op waardige wijze in eere werd gehouden in het Concertgebouw, dat voor deze gelegenheid een algeheele gedaanteverwisseling had ondergaan. In de aardig versierde zalen was een vr ooi ijk publiek, deels gemaskerd, bijeen, dat echt pret maakte en feest vierde. Zij, die van hun niet alledaagsche kleedij veel werk hadden gemaakt, zagen zich fraaie prijzen toegekend. Corns, van Beers hield met zijn dapper orkest de leutige carnavalsstem ming onafgebroken op peil. Doch ook in Britannia ging het lustig toe. Het samenvallen me. den tweeden A.V.R.O.-bonten-trein-avond schakelde het maskeren bij voorbaat uit. De stemming en de jool waren er echter niet minder om. Het huisorkest onder Jan Pot en een accordeon-ensemble speelden de za len vol met non-stop muziek. Onnoodig te zeggen, dat in beide ont spanningsgelegenheden menig offer aan Terpsichore werd gebracht en dat de pret tot in de kleine uurtjes voortduurde. Een „vijandelijk" vliegtuig boven de stad. Zwaar motorgeronk kondigde gister avond de nadering aan van een „vijande lijk" vliegtuig dat een denkbeeldigen lucht aanval op onze oude veste trachtte uit te voeren. Het geluid van den motor was het eenige teeken dat zich een vliegtuig boven de stad bevond, want van de machine zeil' was niets te bespeuren. Het detachement genietroepen was ech ter met een aantal zoeklichten op zijn post. Ieder oogenblik streken de helwitte stra len der zoeklichten langs den wolken hemel om den vlieger op te sporen. Deze liet zich niet zoo spoedig verschalken en het kostte somtijds heel wat moeite om piloot en machine in het zonnetje te zet ten. Zat hij er echter „in" dan probeerde hij er weer zoo spoedig mogelijk tusschen uit te kngpen. Na nog een lichtkogel op de stad ge worpen te hebben keerde het vliegtuig even half 11 naar zijn basis terug, n.l. het Vlissingsche vliegveld en werd de „vijand" weer spoedig tot de vrienden gerekend. Velen zullen deze interessante luchtver dedigingsoefening, die gehouden werd door de luchtvaartafdeeling Soesterberg in sa menwerking met de genietroepen hebben gadegeslagen. Gelukkig betrof het hier een oefening laten wij hopen dat het nooit werkelijkheid wordt. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerdrrjwielgereed- schap padvindersriem huissleutelzilve ren schakelbeursjeoorbel en een wollen kinderhandschoen en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentbruin glacé heeren handschoen bij Van Loenen, Boul. de Ruij- ter 16 bankbiljet van 10 bij Speckens, Walstraat 135 groen en bruine armband bij v. Akkeren, Verk Quakkelaarstraat 88 kinderarmbandje bij Moens, Margrietenlaan 42bruine meisjesmuts bij Baars, Bad huisstraat 56alpinomuts bij De Zwart, v. Nispenplein 16nappa heerenhand schoen bij Geleijn, Breewaterstraat 30 be- lastingmerk bij De Kort, v. Galenstraat 10; gele kanarie bij Barth, Vrijdomweg 14 stallantaarn bij bagagedepöt N.S.porte- mannaie met ritssluiting bij Werkman, Oude Vliss. weg 120, Souburg bankbiljet van 10 bij Provoost p/a Firmin, C. Bus- kenstraat 15 boven belastingmerk in étui bij Caljouw, Nieuwstraat 44, Souburg pakje met inhoud, gevonden in de tram, bij kantoor P.Z.E.M. spatscherm van fiets bij Van Wijnen, Verk. Quakkelaarstraat 90; electrische zaklamp bij Castel, Nijverheids straat 7bes sleutels bij Minderhoud, Groote Markt 11zadeltaschje van een rijwiel bij Sportmagazijn „Olympia", Nieuwendijkwollen handschoen bij Bos- schaart, Leliënlaan 7bruin hoedje bij Corré, Kenau Hasselaarstraat 43. De Kamer van Koophandel adresseert tegen bevoorrechting van coöperatieve vereenigingen. (Pag. 1, eerste blad). Ds. Niemöller tot zeven maanden ves tingstraf veroordeeld. (Pag. 1, eerste blad). De regeering acht voorloopïg geen wij ziging gewenscht in de bestaande ver houdingen tusschen Nederland en Ned.-Indië. (Binnenland). De Eerste Kamer bespreekt de Vol- kenbondspolitiek. (Binnenland). Bijzonderheden over de opleiding in verband met de vestigingswet klein bedrijf. (Pag. 1, tweede blad). ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN IllllillllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Cursus Handelskennis tot verkrijging van het Middenstandsdiploma. Uitgaande van de Chr. Middenstandsver- eeniging te dezer plaatse is gisteravond de cursus handelskennis aangevangen voor het behalen van het middenstandsdiploma in verband met de wet op de vestigings- eischen voor het kleinbedrijf. De voorzitter der Chr. Middenstandsver- eeniging, de heer P. I. Hamming, verwel komde de aanwezigen. Het verheugde spr. dat zoovelen waren opgekomen, want de HET REGEERINGS-JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. wenscht geen standbeeld. Uit de briefwisseling, welke ge voerd is naar aanleiding van aan vragen van vereenigingen aan H. M de Koningin, om een standbeeld van H. M. te mogen oprichten ter gele genheid van haar a.s. regeerings- jubileum, moet volgens de Msb. wor den afgeleid, dat het H. M. niet aan genaam zou zijn, wanneer bij haar leven reeds zulke standbeelden zou den tot stand komen. vestigingswet brengt t.z.t. groote verande ringen in de bedrijven teweeg. Spr. ging de eischen na, waaraan de zakenman moet gaan voldoen. Eén daarvan is het verplich tend worden van het diploma-handelsken nis. Als middenstandsorganisatie hebben wij dezen cursus te verzorgen. Het bestuur is niet over één nacht ijs gegaan, aldus spr., het kan bogen op een 2-jarige ervaring met cursussen, die uit liefhebberij werden gege ven, doch thans is het anders, nu moéten wij voldoen aan de bepalingen van de wet. Met nadruk wees spr. op het groote belang van den cursus, want het zal in de toe komst zoover komen dat men zonder mid denstandsdiploma geen zaken meer kan doen, of hierin althans ten zeerste bemoei lijkt wordt. De wet is ontworpen om den middenstand te beschermen. Zij zal er tevens toe bijdra gen om den handel en het ambacht te ver heffen, ook tegenover het publiek, want dit weet dan met all-round zakenmenschen te doen te hebben. Spreker besprak de financieele zijde van den cursus. Het bedrag van 30 per per soon per cursus is gesanctioneerd door den minister, evenals het lesrooster, waaraan men ook voor dezen cursus gebonden is. De cursus is toegankelijk voor iedere richting en'iedere gezindheid. Voor Zeeland is de Chr. Middenstandsor ganisatie aangewezen om examen te Mid delburg af te nemen. De examenkosten zijn dus miniem. Betreffende het examen wees de heer Hamming er op, dat dit het eerste jaar ge makkelijker zal zijn, dan in latere jaren. Van alles wordt „eenige" kennis gevraagd. Alleen als men ervaring heeft op examen- gebied kan men vaststellen hoever dit „eenige" zich eigenlijk uitstrekt. Thans is het nog een zoeken en tasten. Alle middenstanders, vooral de jongeren, hebben dezen cursus noodig, want in de toekomst zal men pas voelen, wat men mist, doch dan zullen de exameneischen ook zwaarder zijn. Spreker deelde mede dat zij die den cur sus nog willen volgen zich ten spoedigste dienen aan te melden, daar zulks als de cursus eenmaal aan den gang is, niet meer mogelijk is. c Nadat de heer Hamming de beide leera ren, de heeren I. Sinke en G. M. A. Laer- noes had ingeleid, verklaarde hij den cursus handelskennis officieel geopend. De heer Sinke dankte voor de inleidende woorden en legde er ook den nadruk op dat de exameneischen in de toekomst zeker zwaarder zullen zijn dan de eerste jaren. Eenige voorbeelden uit de practijk haalde spr. hierbij aan en hij zette uiteen hoe hij zich het lesgeven o.m. in de vakken boek houden, handelsrecht en reclame, had inge dacht. Zijn collega de heer Laernoes zal de vakken Nederl. taal en handelscorrespon dentie behandelen. Met goeden moed werd daarna de eerste les aangevangen,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1