DOUWE EGBERTS ÜRSTE BLAD n matt... n 76e JAARGANG - NUMMER 50 DINSDAG 1 MAART 1938 DE BELGISCHE BETREKKINGEN MET ITALIË. -est §elieurlcnisscn abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd sajn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIj s Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" iten en Ver eerd sa- da luti- [tteiï 52 cfc. jvar- pha- ct. 25, Dit nummer bestaat uit 2 bladen VERKLARING VAN DEN MINISTER PRESIDENT. ERKENNING VAN DE VEROVERING VAN ABESSINIË BLIJKBAAR SPOEDIG TE VERWACHTEN. Aan een dejeuner, dat hem was aange boden door de buitenlandsche persvereeni- ging in België, heeft de Minister-president, Paul Emile Janson, gisteren een verklaring van den volgenden inhoud afgelegd „Op dit oogenblik doet zich voor België het nauwkeurige probleem voor van her vatting der normale betrekkingen met Ita lië. Naar onze meening wordt deze' hervat ting door het grootste deel der openbare meening gewenscht. Terwijl in onze gehee- le, toch zoo bewogen geschiedenis, geen enkel conflict of dreigement tusschen Ita lië en België is ontstaan, verdraagt de Bel gische meening moeilijk de handhaving van een regime, dat trouwens slechts van voor- bijgaanden aard zou kunnen zijn. Zij ziet er het gevaar in van een inzinking in onze handelsbetrekkingen op een oogenblik, waarop alles er op wijst, dat men in het belang van alle klassen der bevolking de gelegenheden tot dergelijke betrekkingen uitbreiden moet. Zij vreest tenslotte dat. wanneer Europa door een conflict, zou wor den bedreigd, België niet met een voldoen de autoriteit te Rome vertegenwoordigd zou zijn om daar zijn stem te doen hooren en er allen invloed uit te oefenen, noodig voor de bescherming van zijn rechten. Te dien einde behoudt de regeering zich voor de gepaste maatregelen te nemen op een oogenblik, waarop haar initiatief te voor schijn zal treden als een bijdrage tot de algemeene ontspanning". STADSNIEUWS Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. De af deeling Vlissingen van bovenge noemde vereeniging zond ons haa.r jaarver slag over 1937 wij ontleenen hier het vol gende aan Tot veler leedwezen kwam de voorzitter de heer M. Laernoes ons in het najaar voor altijd te ontvallen. Bij dit verlies past ons een woord van weemoedige herin nering en dankbare waar deering voor het vele en moeilijke werk door dezen eersten voorzitter van onze Vlissingsclie afdeeling Verricht. De moeilijke toestand in het bestuur der afdeeling ontstaan door dit overlijden, deed clen secretaris overleg plegen met de hee- ren C. L. Koster en J. L. Verhagen. Besloten werd om op 2 Februari een al gemeene ledenvergadering uit te schrijven. Van mr. J. F. van Deinse te Middelburg werd bereids vernomen dat deze, onvol daan zijnde over den gang van zaken in Volkenbondskringen voor zijn hoofdbe- stuurs- en lidmaatschapfuncties had be dankt. In de zaal Vermeesch werd 2 Februari de algemeene ledenvergadering gehouden. De heer Koster refereerde overOorlogs- uitbamnmg is mogelijk. In de bestuursfunc ties werden de heeren J. Ouborg tot voor zitter, J. D. Verhagen tot 2e voorzitter, W. J. Agterberg tot secretaris-penningmeester en J. Vader en C. L. Koster tot algemeene bestuursleden benoemd de opkomst der le den was slecht. Het jaar ving aan met 65 leden. Op 5 Mei werd o.m. ter behandeling voor het werk op 18 Mei (Volkenbondsdag) ten huize van den secretaris een bestuursver gadering gehouden waar o.m. besloten werd tot het voeren van een pers-actie op dien datum. Per advertentie in de „Vlis- singsche Courant" is op 18 Mei kennis ge geven van een radio rede welke dien dag Werd gehouden. In dag- en weekbladpers Verschenen tevens toepasselijke artikelen. De gebeurtenissen in de Spaamsche wa teren, o.m. de beschieting van Almeria en daaruit te vernachten critiek op den Vol kenbond (o.m. het werk der non-interven tie-commissie deden het bestuur over gaan tot het houden van een algemeene openbare vergadering op 3 Juni in de Oude Vriendschap, waar dr. Bouma/n uit Middel burg en ons afdeelingsbestuurslid C. L. Koster een causerie hielden over De Vol kenbond, juist nu Na ampele gedachtenwisseïing sprak het hoofdbestuurslid mr. Van der Veur uit Middelburg woorden van dank en propa ganda. In besloten kring werd op 10 Juli in Hotel Noordzee Boulevard een conferentie gehoudien tusschen afdeelihgsbestuursleden uit Middelburg en Vlissingen met den heer mr. J. Verkiade uit Amsterdam waarin na der kennis werd gemaakt met de denk beelden en het doel der belangrijke en in vloedrijke organisatie The New Common wealth Society wier streven parallel loopt met dat van onze vereeniging, doch op sommige hoofdpunten meer concreet werk verricht. Te Middelburg werd op 9 Augustus de gewestelijke besturenvergadering in Hotel De Burg gehouden. In dit jaar werd voorts door ons lid, de heer Koster op ongeveer vergaderingen van jeugd-organisaties van. verschillende richting en doel een propagandarede over de toekomst van het Vclkenbondsvredes- werk gehouden. Aan de Zeeuwsche Uitg. Mij., alhier werd door het hoofdbestuur dit jaar het eerst de uitgifte van een practische zakagenda voor 1938 opgedragen. Deze order is ter druk kerij Van de Velde druktechnisch verzorgd en uitgevoerd. Vele af deelingen maakten van dit keurig uitgevoerde beekje, wat door het hoofdbestuur warm aanbevolen en zeer gewaardeerd is een druk gebruik. In dc 96 pagina's staat veel leerzaam en we tenswaardig materiaal dat tot dusverre in de Nederlandsche taal practisch nog niet verschenen was, o.m. de volledige tekst van het Volkenbondsverdrag. Wij vermoeden dat het onze leden aan genaam zal zijn van deze frissche en ver jongde activiteit uit baar vereeniging ken nis te kunnen nemen. Deze opleving is goeddeels toe te schrijven aan ons mede bestuurslid den heer C. L. Koster. Onze bezittingen bedroegen over 1937 93.53, de uitgaven 119.31 zoodat het r.adeelig saldo 25.78 bedraagt. Nu het afdeelingswerk zich in zoo'n gunstigen zin is gaan ontwikkelen is meer dere direct meelevende belangstelling van al onze leden niet alleen gewenscht doch zelfs noodzakelijk. Van een declamatie-avond die niet doorging. Wonderlijke manier van doen. Gisteravond zou de dichter Martien Be versluis in het Concertgebouw de Prinses Beatrix hymne „De Cracht van 't Landt Bestaedt" voordragen, hierbij aan den vleu gel begeleid door mej. Corrie Huinink. „Zou" schrijven wij in bovenstaanden zin. Want toen onze recensent gisteravond in het Concertgebouw kwam, vond hij deze bijeenkomst niet aangegeven op het bord in den ingang en toen hij na een ver- geefschen speurtocht in de diverse zalen van genoemd gebouw eens bij de directie informeerde, luidde het antwoord dat deze bijeenkomst 's morgens was afgelast. Nu is een frisch wandelingetje na den maaltijd uitermate gezond en zeker bevor derlijk voor de spijsvertering. Wat dat be treft beklagen wij ons dus niet. Maar wij vreezen dat niet ieder die voor niets naar het Concertgebouw is gegaan om naar de ze declamatie te luisteren, het zoo gemoe delijk zal opnemen. Er kunnen natuurlijk omstandigheden zijn die het noodzakelijk maken om een bijeenkomst op het laatste oogenblik af te lasten. Maar men wist ons in het Concertgebouw te vertellen, dat reeds gisterochtend medegedeeld was, dat de declamatie niet zou doorgaan. Dan ware het toch niet te veel gevergd, wanneer de organisatoren maatregelen hadden geno men om dit ook aan publiek en pers te doen weten. Men heeft de bijeenkomst met een advertentie in ons blad en met biljetten in de stad aangekondigd en tenzij men het tegendeel hoort, rekenen bezoekers en recensent er natuurlijk op dat een en an der door gaat. Reeds 's morgens was ech ter bekend dat het laatste niet het geval zou zijn. En dus had men alle gelegenheid om ons even te verzoeken middels een be richtje in ons blad bekend te maken dat de bijeenkomst is afgelasteen verzoek waar wij natuurlijk met genoegen aan zouden hebben voldaan om het publiek een ver- geefschen tocht te besparen. Wij kunnen het in de organisatoren van deze bijeenkomst niet bewonderen dat men niets heeft gedaan om dit mogelijk te ma ken. Het is vrij onbeleefd en ook niet be vorderlijk voor de sympathie die artisten bij publiek en pers behoeven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. H. M. de Koningin is Maandag na een verblijf van eenige maanden op paleis Soestdijk weer in de residentie terugge keerd. In het telefioongebouw aan de Spuistraat te Amsterdam heeft de burgemeester dr. W. de Vlugt Maandagmiddag het automa tisch telefoonverkeer voor de abonné's in de hoofdstad met die van de reeds geauto matiseerde rijkstelefoonnetten in de dis tricten Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Alkmaar opengesteld. De kerkstrijd in Duitscbland. Van Vrijdenkersstandpunt bezien. Voor de vrijdenkers-vereeniging „De Da geraad" alhier sprak gisteravond in het Concertgebouw de beer A. L. Constandse. Na een inleidend woord van den voorzit ter, verkreeg de heer Constandse het woord, die begon met er op te wijzen dat in breede kringen de meening heerscht, dat de kerk in Duitschland een anti-fascistische stroo ming vertegenwoordigt en feitelijk de eenige organisatie is die zich in Duitschland tegrn het fascisme te weer stelt. Vandaar een zeker soort verheerlijking van de dominé's en geloovigen in de anti-fascisti sche pers, ook in de arbeiderspers. Spr. noemde echter deze meening een illusie. Indien inderdaad de kerk in Duitschland een anti-fascistische macht zou vertegenwoordigen, waarin de staat een gevaar zag, dan nou men tegen de kerk wel anders optreden, zooals bijv. tegen de socia listen en communisten. Wat beteekent het handjevol dominé's en priesters, die gevangen zijn gezet, tegen over de tienduizenden die vrij kunnen pree- ken en hun ambt blijven vervullen. Merk waardig is dan ook, dat de kerk zich niet verzet tegen het nazi-regime, niet tegen de Jodenvervolgingen, enz. Spr. bezag den psychologischen grondslag van het nationaal-socialisme en van de kerk in Duitschland. Aan beide ligt de gezins vorm ten grondslag de gezaghebbende familie-vader, dien men kan liefhebben en tegelijk vreezen die het hoofd is van het gezin. Zoo vindt men ook in de kerk het gevoel van afhankelijkheid en van Vader-vereering Zoo vraagt de kerk onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid aan God, en geloof in de onfeilbaarheid van den Bijbel. Dezelfde' verschijnselen vindt men ook in het fascisme volkomen geloof in en aan hankelijkheid aan den leider. Dezelfde geestesgesteldheid heerscht in de kerk en in het nat. socialisme. De kerk in Duitschland is h< dan ook volkomen eens met de beginselen van het nationaal socialisme. Vervolgens besprak spr. de historische ontwikkeling van de protestantsche en katholieke kerk in Duitschland. Beide zijn vóór alles Duitsch en ook de R.K. kerk is uit kracht van haar traditie dictatoriaal. Dat ziet men trouwens in alle Roomsche landenin Polen, Oostenrijk en Italië staat de R.K. kerk aan de zijde der dicta tuur. Zoo steunt men ook het Franco regime in Spanje, aldus spr. De afscheiding onder Luther van de R.K. kerk noemde spreker een politieke kwestie. Het anti-semietisme is altijd door de Luthersche kerk gesteund. Kort voor zijn dood sprak Luther de hoop uit, dat het mocht gelukken de Joden uit Duitschland te verjagen. In dit licht bezien is het onmogelijk, dat de Luthersche en Roomsche kerk in bot sing kunnen komen met het nationaal- socialisme. De tegenwoordige wrijving tusschen het nationaal-socialisme en de kerken be schouwt spr. da" ook als een zeker soort concurrentie. Voor zeer vele geloovigen is op het oogenblik Hitier de van God gegeven leider de Verlosser. Ook spreekt men van een „Duitschen God" en dit brengt het conflict met de kerkelijke autoriteiten. Spr. is er van overtuigd dat men het op den duur op een accoordje zal gooien, hoe wei dit thans nog niet te zien is. Het con flict heeft ook een financieelen en economi- schen kant. Vooral de R.K. kerk is rijk en het nationaal-socialisme aast op die rijk dommen, vandaar de verschillende proces sen, bijv. over zgn. deviezen-smokkelarij. Dat een verzoening echter niet denkbeel dig is, bewijst Mussolini, die gedurende 20 jaar volslagen atheïst is geweest. In zijn program stond dan ook o.a. onteigening der kerken, en in 1920 werden door de fascisten in Italië nog kerken verbrand. In de eerste jaren van het fascistisch regime in Italië was er dan ook een hevige strijd met de Roomsche kerk. Het was echter in het belang van beide partijen, dat er een verzoening tot stand kwam en spr. verwacht, dat dit ook in Duitschland zal gebeuren, zoodra er n.l. een oorlog op til is. Dan zal de kerk even trouw Hitier dienen als dit in Italië thans door de R. K. kerk aan Mussolini geschiedt. Tenslotte wees spr. er op, dat men het doet voorkomen alsof de strijd in Duitsch land gaat tusschen twee levens- en we reldbeschouwingen. De nazi's bedienen zich van de rassen-leer, een product van de ro mantiek, nog niet eens van Duitschen oor sprong, doch uitgedacht door een En- gelschman en Franschman. Het noodwendig gevolg van de rassen theorie is o.a. dat men in botsing komt met den Bijbel, die door Joden geschreven is. Men wil het Christendom losmaken van het Jodendom, waarmee de Duitsche Chris tenen al bezig zijn. Zoo tracht men Jezus als een zuiver-Ariër voor te stellen, ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI - 10 - 15 - 20 - 25 CT. PER >/2 ONS OUD-HOLL. PIJPTABAK - SCHOUT 15 CT. - COOPVAERT 10 CT. P. >/2 ONS De strijd der nazi's tegen het Christen dom zal onvermijdelijk uitloopen op een totaal goddeloos Duitschland en dan is de ze strijd zuiver revolutionnair. Er ontwikkelt zich onder de nazi's een anti-christelijke theorie en daardoor zullen zij zichzelven ondermijnen, waarvan nu de teekenen al te zien zijn. Anti-godsdienstige boeken, zooals Niet- sche's „Antichrist" worden zeer veel gele zen, en Copernicus wordt verheerlijkt te gen de kerk, en als men op dezen weg doorgaat, is het vrijwel zeker dat de gevol gen van dit alles zich tegen de nazi's zelf zullen keeren. Spr. is geen profeet, doch hij ziet twee mogelijkheden. De grootste mogelijkheid is. dat de nazi's het gevaar inzien en zich met de kerk verzoenen en dat Hitier den kerk strijd staakt. De tweede mogelijkheid is, dat men den strijd voortzet. Dan zou het christendom, naar spr.'s meening, méér worden ondermijnd dan ooit in Spanje of Rusland het geval was. Het toekomstige Duitschland zou dan even goddeloos zijn als wanneer het een groote revolutie zou hebben doorgemaakt. A.V.R.O.'s bonte trein* wederom in Vlissingen. De groote populariteit, welke deze bonte trein-reizen ook in Zeeland genieten, maak te binnen drie maanden een tweede bezoek, en wel een tweedaagsch, aan Vlissingen noodzakelijk. Van heinde en ver waren de luistervinken gisteravond dan ook Britan- nia-waarts gefladderd. Een leger van auto's verried reeds buiten, dat er binnen een ge weldige drukte moest heerschen. Dit was inderdaad het gevalkurzaal en aanhoo- righeden suggereerden een afgeladen ple- ziertrein, welke op het 3 uur lange traject volkomen aan diens naam beantwoord heeft. En voor vanavond luidt het„het zelfde links". Het programma was in hoofdzaak ge lijk aan dat van December 1937. De po pulaire „omroeper" Guus Weitzel, leidde de verschillende nummers weer in en hield bovendien een propagandistisch speeehje, waarin hij het ontstaan van deze bonte treinreizen memoreerde, waaraan het mooie A.V.R.O-instituut, dat door samenwerking is opgebouwd, ten grondslag ligt en voorts opwekte de A.V.R.O. krachtig te blijven steunen (128.000 opdat de A.V.R.O. aan de spits blijve staan als de oimroepvereeni- ging, welke het diepste wortelt in de har ten van de Nederlandsche luisteraars. Zag „Guus" zijn woorden met daverend applaus bezegeld, niet minder instemming verwierven de artisten, die het vrooljjke en onderhoudende revue-program lanceerden. Ieder nummer was een attractie op zich zelf. De leden van het Kovacs Lajos' or kest toonden hun voortreffelijke, muzikale eigenschappen met de „Parade der instru menten". Nina Dolce, begeleid door haar Zigeuner-orkest, speelde betooverend „Wal- zertraum" van Strauss en „Czardas" van Monti en moest het gehoor met „Le Cana- ri" van Poliakin danken voor zijn hulde. Koos Koen, de kunstenaar met den alzij- i Bij Rilland-Bath is een personen-auto na een botsing in brand gevlogen de bestuurder kwam om het leven. (Provincienieuws) De zomertyd zal 15 Mei ingaan. (Pag. 1, eerste blad). Een verklaring van den Belgischen mi nister-president doet vermoeden dat ook dit land binnenkort de verovering van Abessïnië zal erkennen, (Pag. 1, eerste blad.)4 ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN DE ZOMERTIJD. Bij Kon. besluit van 14 Februari is bepaald, dat in 1938 de zomertijd ijj zal ingaan op 15 Mei en zal eindigen op 2 October. digen „Januskop", leverde met zijn creaties en transformaties in „Tien in één iets superieurs. Voor uitbundige vroolijkheid zorgde Bob Scholte, ook met zijn „Circus Avro-lini" en deszelfs Arabischen volbloed Alfred. Rest de non-stop revue „Allen uitstap* pen" met juffrouw Snip (Piet Muijselaar en juffrouw Snap (Willy Walden) benevens Tini Marvon en den uitnemenden tenor Jean du Bela. De „zichtbare" kennisma king met het edele Snip-Snap-duo, dat er uitstekend den slag van heeft met zijn snapachtig snappen onbedaarlijken massa- lachlust op te wekken, was allerkostelijkst. Vooral in travestie hebben „de dames" een extra beurt gemaakt. Met een pot-pourri van het Kovacs La jos' ensemble werd de voortreffelijk ge slaagde avond, op welks ingrediënten de p!eizierreizigers met spontaan massa-zang, applaus-lawines en ovaties reageerden, be sloten. o. Middenstandscursus begint. De Middenstands Ontwilckelings Cursus ter opleiding voor het diploma Midden stands-Handelskennis, zal hedenavond om half negen in het Concertgebouw beginnen, Dit is ongetwijfeld een belangrijke ge beurtenis voor den middenstand, maar ook voor het publiek. Voor den middenstand omdat de vestigingseischen het noodzake lijk maken zich de noodige ontwikkeling eigen te maken. Voor het publiek omdat men van bediening door vakkundige en al gemeen ontwikkelde middenstanders slechts profijt kan hebben.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1