Eerste blad Carnaoatspret 76e JAARGANG - NUMMER 49 MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 DE SNELTREIN AMSTERDAM PARIJS ONTSPOORD. STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE CONCERTGEBOUW Door de Algemeene Nederlandsche huisvrouw! abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylisslngsche Courant UITGAVE i FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL". 10 - GIRO 66287 mi AD VERTENTIEPRIJ s Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A N G ESL O TEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE D AGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen auto van zierikzeesch advocaat door den trein vernield. Geen slachtoffers te betreuren. Zondagavond is op den Antwerpschen Steenweg te Oapellen een personenauto, be stuurd door mr. C. J. B. du Croo, advo caat en procureur te Zierikzee, door den afsluitboom van de spoorwegovergang ge reden, juist op het oogenblik, dat de snel trein Amsterdam-Parijs, welke te 18.51 uur uit Roosendaal was vertrokken, passeerde. De afsluitboom knapte doormidden en de auto reed door tot het tweede spoor. De heer Du Croo wist nog juist op tijd uit zijn wagen te springen. De auto werd ge grepen door den sneltrein, welke met een vaart van 110 kilometer per uur naderde. De schok was zoo hevig, dat de kleine voorste wielen van de locomotief uit de rails sprongen. De trein reed nog 250 tot 300 meter door, voor hij tot stilstand kon worden gebracht. Over dezen geheelen af stand zijn de dwarsliggers vernield. De auto lag als een vormlooze massa metaal order de locomotief. De rezigers van den trein stapten uit en werden met autobussen naar Antwerpen gebracht, anderen konden met een hulp- trein hun reis vervolgen. Het ongeval, waarbij gelukkig geen slachtoffers te betreuren zijn, heeft groote consternatie verwekt. Het verkeer kon langs één spoor gehand haafd blijven. Nader kan worden gemeld dat het onge luk is gebeurd met den D-trein nummer 9, welke om 16.35 uur van Amsterdam C.S. was vertrokken- Deze trein bestond uit stalen wagons van de Fransclie spoorwegen, namelijk drie personenrijtuigen en een bagagewagen, als mede een restauratierijtuig, dat te Roosen daal aan den trein was gekoppeld. Aan de omstandigheid, dat men hier met een sta len treinstel te doen heeft, is het waar schijnlijk toe te schrijven, dat het onge luk geen ernstiger gevolgen heeft gehad. De trein was druk' bezet, mede in ver band met den internationalen voetbalwed strijd te Rotterdam. Hij was echter niet met extra-rijtuigen versterkt, hetgeen eerst met den volgenden uit Rotterdam naar België vertrokken trein het geval was. Het ongeluk oefende geen nadeeligen invloed op den loop van de te Amsterdam in den avond uit het zuiden aankomende internationale treinen, aangezien deze Cap- pellen reeds waren gepasseerd, voordat het ongeluk plaats vond. De laatste avondtrein uit Parijs, de Pull man, had tengevolge van de ontsporing slechts weinig vertraging. De trein, welke over het vrije spoor kon rijden, kwam acht minuten over tijd te Roosendaal bin nen. Het normale oponthoud aldaar maak te, dat de G-trein, welke om 0.59 uur aan het C.S. te Amsterdam moet arrive eren, in totaal veertien minuten te laat was. De stagnatie had dus gen noemenswaardige beteekenis. Een luchtverdedigingsoefening. Op Dinsdag 1 Maart a.s. wordt door het detachement genietroepen alhier, in samen werking met de luchtvaartafdeeling te Soesterberg een luchtverdedigingsoefening gehouden. Deze oefening die te ongeveer 20.30 uur aanvangt, zal het best zijn te volgen op den Boulevard de Ruyter. De ankervisschers zijn actief. De ankervisscherij schijnt den laatsten tijd zeer loonend te zijn, hetgeen wel ver band zal houden met de hooge ijzerprijzen. De vorige week hebben de visschersschepen VL. 22 en VL. 34 binnen enkele dagen twee ankers opgevischt. Ook de VL. 24 en VL. 28 visschen met wisselend succes re gelmatig naar oude ankers, die op de reede verloren zijn, terwijl de Bruinvisch van de firma Van der Tak eveneens aan de anker visscherij deelneemt. Verleden week stelde de technische dienst van de P.T.T. een onderzoek in naar een defect in den telefoonkabel die ligt tus- schen den Nolledijk en Nieuwesluis. By het ophalen van den kabel werd ook een anker opgehaald, waarnaar de ankervisschers reeds vele dagen zochten. Het anker be hoort waarschijnlijk aan een Grieksch stoomschip en is yoorloopig gedeponeerd op het terrein van den dienst der betonning en verlichting. De moeilijkheden met de „Reja", De moeilijkheden met de „Reja", waar wij Zaterdag reeds over schreven, zijn nog niet opgelost. De geheele bemanning, met uitzondering van den stuurman, heeft het schip verla ten, zoodat dit niet kan en ook niet mag uitvaren. De kapitein is daarom naar Antwerpen gegaan en heeft daar een nieuwe -beman ning aangenomen. Toen deze echter heden morgen voor den waterschout te VTissingen aanmonsterde, bleek de motordrijver niet in het bezit te zijn van de in de schepen wet voorgeschreven papieren. De „Reja" kan dus niet uitvaren en ligt nog steeds in de haven< V.T.V. Onder auspiciën van de populaire v.t.v. heeft de carnavalspret Zaterdagavond in Britannia weer eens hoogtij gevierd. Een vroolrjk publiek, waaronder talrijke gemas- kerden, was daar bijeen en maakte in nette ongebondenheid pret, zoodat de kurzaal zwijmelde in carnavalsstemming. Meerdere vermomde bezoekers zagen zich door de jury, die geen gemakkelijke taak te vervul len had, zooals de heer A. Jansens, die da fraaie prijzen uitdeelde, terecht opmerkte, in hun moeite om iets bijzonders te prestee- ren beloond. De hoofdprijs voor het mooiste paar bestond, dank zij de welwillendheid der directie van de S M. Zeeland, wederom uit een bootreis per Zeeland-boot naar En geland. De heer Soerewijn, die daartoe zijn bemiddeling had verleend, werd door den heer Jansens daarvoor hartelijk dank ge bracht. Tot de gelukkige prijswinnaars be hoorden o.a. een Biedermeier paar, een vlinder, een niet oorlogszuchtige Spanjaard, een verkeërspuzzle-paar (aardig gevon den), een groep pinguïns en een groep Zeeuwen in costuum, die trouw aan de kleedërdrachten bleef en zal blijven. Onder leiding van den heer Corveleijn verliep het bal-masqué als steeds naar wensch, terwijl Jan Pot met zijn onver moeid ensemble er voor zorgde, dat de vee- rende dansvloer doorloopend werd be- heerscht. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 21 tot 26 Fe bruari werden in het badhuis 461 baden ge nomen en wel 342 door heeren, 97 door da mes en 22 door kinderen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau"' van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Magrietha" van Londen „Remi" en „Liberty" van Antwerpen„Eton" van Blyth „Zeeland van Antwerpen „Confil" van Middelfarht. Om te bunkeren: Fransch m.s. „Pierre L. D." van AntwerpenEngelsch m.s. „St. Merriel" van HamburgDuitsch s.s. „Cleopatra" van Hamburg Noorsch s.s. „Fredville" van Rouaan Italiaansch s.s. „Grazia" van Civita Vecchia. V ertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „St. Merriel" naar Monte video „Cleopatra" naar Istanboul„Ma grietha" en „Confid" naar Antwerpen „Eton" naar Cweek„Fredville" naar Sandefjord „Grazia" naar Bremen „Li- berti" naar Plymouth „Zeeland" en „Re- mi" naar Londen „Pierre L. D." naar Noord-Amerika, m.s. „Ruijs" naar de reede voor het houden van proeftochten. Het nieuws van den dag m beeld. Foto's in onze Tydinghal- Bij J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk is Zaterdagmiddag de grootste tinbaggermolen van de wereld, de „Kari- mata", bestemd voor de Billitotn Maat schappij, te water gelaten. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan heeft de Rotterdamsche DameszwemcTub een druk bezochte receptie gehouden en in ternationale zwemwedstrijden georgani seerd, Rie van Veen verbeterde het wereldkam pioenschap 200 meter borstcrawl voor da mes. jaarvergadering kinderzorg. Hedenmorgen had in het gymnastieklo kaal van de Vereeniging Kinderzorg te Middelburg de jaarvergadering plaats der vereeniging onder voorzitterschap van ds. D. j. Vossers uit Vlissingen. Deze deed zingen Ps. 95 1 en 4, las Mattheus 9 vers 35 tot 38 en ging voor in gebed. 99 SI Lage entreeprijs, binnen ieders bereik, 0.35 alles inbegrepen. Prachtig versierde zalen Tien waardevolle prijzen Twee orkesten, Champag ne-Bar, diverse attracties. Het wordt een reuze feest. Zien wij U morgenavond moet U MORGENAVOND in het ook? „CONCERTGEBOUW" zijn. Laat U niet Verblinden: Men moet het in de lengte QL in de bréêdte vinden. Wat goed is, moet betaald, Zoo is 't eenmaal op aarde: Persil blijft steeds Persil, Vandaar haar groote waarde En als Van de Persil De prijs ineens zou dalen, Zou 't Nederlandsch Publiek 't In kwaliteit - betalen. Clinge Doorenbos In zijn openingswoord heette spr. alle aanwezigen welkom. Gaarne houdt men deze bijeenkomsten om contact te hebben. Tot de beste dingen van onzen tijd behoort wel de verlevendiging van de kerk, mede op het terrein der barmhartigheid. Een deel der kinderen, die aan het gezag der ouders worden ontnomen, behoort meer of minder tot de Herv, kerk en de kerk mag daarom hen niet aan anderen overlaten. Men heeft het werk te vervullen in den geest van Jezus. En spr. wijst daarom op ontferming en geloof. Inzake de ontferming zette spr. uiteen, dat hier gedoeld wordt op schapen zonder herder, zooals ook de kinderen zijn, die aan de stichting worden toevertrouwd. Spr. ont kent, dat men het recht heeft, de ouders verwijten te doen en de kinderen het slacht offer te doen zijn. Jezus heeft geleerd hoe men liefde moet hebben voor kinderen, hetgeen in Zijn tijd veel te wenschen over liet. Jezus zeide „De oogst is wel groot", dit was niet het gelooof in den mensch, maar in God. De menschen van het werk zijn verschillend, maar het resultaat ervan is in Gods hand en daarom moet men ge loof hebben. Bericht van verhindering was o.a. inge komen van den Commissaris der Koningin, van mevrouw Quarles van Ufford, den pre sident der rechtbank, den burgemeester van Middelburg, den districts-t.b.c.-arts, en de bestuursleden ds. Keller en ds. van der Waay, beide laatsten wegens ziekte. De voorzitter heette speciaal welkom freule van Doorn lid van het bestuur, die verleden jaar door ernstige ongesteldheid verhinderd was, doch die nu gelukkig her steld is. Hierna bracht de secretaris, ds. G. de Ru uit Ritfchem, het jaarverslag uit, wat aan toont, dat bij het begin van het jaar 71 voogdijkinderen en 33 vrije pupillen, aan het eind van het jaar 75 en 25 in de stich ting warenbeide keeren waren 17 kinde ren buiten de stichting. Spr. gaf daarna inlichtingen over goede resultaten met verschillende pupillen, die examens deden en waaruit blijkt, dat het werk met zegen wordt bekroond, en dat blijkt ook uit brieven van oud-pupillen. Sterfgevallen kwamen niet voor, enkele ernstige ziektegevallen wel. In het personeel had eenige mutatie plaats, Spr. bracht dank aan directie, personeel en aan allen, die Kinderzorg steunen, maar vooral aan God, zonder Wien men niets tot stand zou kunnen brengen. De voorzitter zei ds. de Ru dank, maar naast de dankbaarheid is er ook weemoed omdat ds. de Ru Zeeland gaat verlaten en de voortreffelijke secretaris gedurende 4 jaar, nu heen gaat. Dit betreurt spr., al juicht hij het toe, dat ds. de Ru een groo- tere gemeente, namelijk Alphen, krijgt. Thans waren de financiën aan de orde. De heer Riemens uit Terneuzen deed rap port over de rekening en het onderzoek daarvan. Daarbij bleek dat een flink tekort zich wijzigde in een goed slot van 322.77. Spr. bracht hulde aan den penningmees ter, ds. J. de Vries zijn rechterhand den heer C. C. Mantz, verder bestuur en direc tie. Spr. wees er op, dat men rekening moet houden met de stijging der prijzen van levensmiddelen, wat ook op de stich ting drukt. De voorzitter kan nu het eere-lid mej. C. F. Sprenger, welkom heeten. Hierna sprak ds. J. de Vries over zijn beheer, en zeide dat hij IS verslagen uit bracht en pas voor de tweede maal van een goed slot kon gewagen. Spr. wees op de verhooging van de col lecten, wat van groote beteekenis is dan de overigens ook op zoo'n hoogen prijs ge stelde giften der diaconieën. De weldadigheidszegels brachten in totaal 888 op. Minder uitgaven waren er voor onder houd gebouwen en kleeding, maar hoog is de post vuur, licht en water, o.a. door den hoogen prijs voor de olie voor de ovens van SeteBrlgnissen non Jew jlnfl Gisteravond is de sneltrein Amster damParys ontspoord aanrijding met auto van advocaat uit Zierikzee was de oorzaak. (Pag. 1, eerste blad); NederlandBelgië 72. (Sportnieuws); In Rusland wordt het zooveelste groote proces tegen vroegere machthebbers; aangekondigd. (Buitenland), In Doesburg is een slagersvrouw met een schietmasker gedood. (Gemengd nieuws)] In de Ver. Staten hebben arrestaties; wegens spionnage plaats gehad. .(Buitenland)] zie verder eventueel laatste berichten de centrale verwarming. Goed is de post uitgevallen van verpleeggelden voor zie ken. De bussen brachten 350 minder op en namens ds. van der Waay drong spr. er nog eens op aan de bussen geregeld te le digen en cp het nog meer plaatsen van bus sen in alle gemeenten. Ook spr. bracht allen dank, die Kinder zorg steunen. De rekening werd goedgekeurd. Ds. de Vries lichtte daarna de begroo ting 1938, aanwijzend een eindcijfer van 46.300, nader toe. De sluitpost is 15.700 en er was voor spreker aanleiding de ge meenten op te wekken tot flinken steun aan de vereeniging. De' obligatieschuld daalde tot 17.500. De begrooting werd goedgekeurd. De voorzitter bracht ds. De Vries har telijk dank voor zijn beheer, alsmede den heer Mantz, speciaal ook voor zijn arbeid voor den kapitaaldienst en ds. Van de Waaij voor het beheer van de busjes. Daar de voorzitter de verg-adering tijde lijk moest verlaten, nam ds. De Vries da leiding. Goedgekeurd werd de aankoop van het perceel Veersche Singel nr. 130 voor 5000. Aan het slot van de ochtendvergadering heeft de heer Middelkoop een inleiding gehouden over „De verzorging der zieken huis-pupillen". Daarop en op de middagvergadering komen wij morgen terug. v.a.r.a. district Zeeland. Zondag 27 Januari werd te Middelburg de jaarvergadering gehouden van het dis trict Zeeland van de V.A.R.A. Een groot aantal afgevaardigden uit alle deelen der provincie bezocht deze vergadering, terwijl het hoofdbestuur vertegenwoordigd werd door den voorzitter, den heer A. de Vries. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Chr. Wisse, bleek, dat het leden tal in 1937 met ongeveer 100 vermeerder de. Te Oostburg werd een nieuwe afdeeling opgericht. Na afhandeling van de agenda, die een aantal huishoudelijke punten bevatte, werd de vergadering te ongeveer 4 uur beëindigd. Visschery-resultaten. Aan het door het departement van economische zaken verstrekte maandover zicht omtrent de uitkomsten der visscherij in Januari jl. ontleenen wij De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg volgens voorioopige opgave in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 220.226 (132.477) K.G. en 12.244 (ƒ10.184). Uit Zeeland werden verzonden 1.410.262 (1.458.854) oesters ter waarde van ƒ86.582 (ƒ86.758) en 3.505.000 (3.909.200) K.G. mosselen ter waarde van ƒ84.232 96.772). Resultaat van loonacties. Bij enkele loonacties zijn, naar het Volks blad meldt, door de fabrieksarbeidersbonden de volgende resultaten verkregen Spiegelglasfabriek te Sas van Gentalle uurloonen worden verhoogd met 1 cent verhooging van het aantal erkende christe lijke feestdagen tot zes zes dagen vacan- tie voor alle arbeiders, die 1 Januari van heC desbetreffende jaar één jaar in dienst zijn« Cokesfabriek te Sluiskilverhooging van het minimumloon van 39^ cent met 1 cent per uur verhooging van de loonen boven 39cent met 1% cent per uur voortaan zullen zes erkende christelijke feestdagen worden uitbetaaldzes dagen vacantie voor alle arbeiders, die op 31 December van het voorgaande jaar onafgebroken in dienst zijn. Bij de glasfabriek wordt deze regeling geacht 20 Januari jl. te zijn inge gaan, bij de cokesfabriek op 10 Januari jl.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1