EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 47 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 Oostenrijk wenscht onafhankelijk te blijven STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»CMrtcnis»«n van len OOST- EN WEST-SOUBURG abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zrjn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE s FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLI C I TEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDS CHE DAGBLADPERS" „Voor het Oostenrijksche volk zijn de beginselen van Volksfront even onaanvaardbaar als een dictatuur" De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg heeft gisteren in den Bonds dag zijn met spanning verwachte rede ge houden. Het eerste en eenige punt op de agenda, aldus zeide Schuschnigg, luidtOostenrijk. Daarmede is de geheele inhoud der regee- ringsverklaring in al haar onderdeelen omlijnd. De regeering staat met al haar leden onwrikbaar op den grondslag van de grondwet van den eersten Mei 1934. Haar eerste en vanzelfsprekende plicht is het, de onaangetaste vrijheid en onafhankelijk heid van het Oostenrijksche vaderland te handhaven. Zij beschouwt het als haar taak den vrede naar huiten zoowel als naar bin nen te waarborgen. Oostenrijk, zoo vervolgde Schuschnigg, wil in zijn bescheiden, doch eigen grenzen medewerken aan het lot van het geheele Duitsche volk. Voor Oostenrijk kunnen geen buitenlandsche voorbeelden in aanmerking komen, eenerzij ds omdat uit bepaalde poli tieke situaties geboren slagwoorden in be ginsel slechts binnen de grenzen van het land van oorsprong gelden moeten, ander zijds echter ook omdat Oostenrijk met de grondwet van Mei 1934 nieuwe wegen heeft ingeslagen, zooals zij heden ten dage slechts in den dapperen vrijstaat der Por- tugeezen een parallelle richting nemen. Met nadruk verklaarde spr., dat de Oos tenrijksche grondwet geen partijen en geen partijenstaat kent. Daarom is er ook geen sprake van coalities, noch in het politieke leven, noch in de regeering. De grondbe ginselen van het Volksfront zijn, aldus Schuschnigg, voor Oostenrijk even onaan vaardbaar al3 het dictatorialebewind. Het onderhoud met Hitier. Sprekende over het onderhoud dat hij te Berchtesgaden met Hitier heeft gehad, zeide spr. te hopen, dat dit een mijlpaal zal beteekenen in de betrekkingen tusschen de beide landen, een mijlpaal van den vrede. Hitler had, naar Schuschnigg verklaarde, tijdens de besprekingen uitdrukkelijk vast gesteld, dat de Duitsche regeering de volle dige souvereiniteit van den bondsstaat Oostenrijk erkent, en beschouwt de binnen- landsch-politieke ontwikkeling in Oosten rijk, zoowel als de kwestie van het Oosten rijksche nationaal-socialisme als een zuiver Oostenrijksche aangelegenheid, waarop zij nóch direct, nóch indirect invloed wil' uit oefenen. Tevens werd vastgesteld dat de Oosten rijksche bondsregeering haar politiek in het algemeen tegenover Duitschland steeds in een zuiver principieele richting zal leiden, die in overeenstemming is met het feit, dat Oosten- rijk zich als een zuiver Duitsche staat voelt. Schuschnigg verklaarde voorts, dat door de overeenkomst van Berchtesgaden het voortbestaan van de protocollen van Rome in geen enkel opzicht in het geding is ge bracht. Voortgaande wees spr. erop, hoe na de ontspanning, die als gevolg van de accoor- den van Februari 1937 was ingetreden, de spanning tusschen Duitschland en Oosten rijk tot Februari 1938 weder voortdurend gegroeid was. Hij was er evenwel van over tuigd, dat de thans getroffen accoorden alle voorwaarden in zich sluiten voor een bevredigende ontwikkeling. Allen Oostenrij kers werd thans de vredeshand geboden, ook den eerlijken strijder, die met het wa pen in de vuist, met een werkelijk geloof in het hart op de barricade had gestaan. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de positieve resultaten, die zijn regee ring heeft bereikt, zeide Schuschnigg Het vaderlandsche front heeft thans plaats voor allen. Naast het vaderlandsche front zal er in Oostenrijk geen politieke partij en geen politieke organisatie bestaan. Met Duitschland is overeengekomen, dat van Duitsche zijde geen inmenging in de binnenlandsch-politieke aangele genheden van Oostenrijk zal plaats vinden. Schuschnigg gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de weg, dien Oostenrijk in de toekomst gemeenschappelijk met het groote Duitsche rijk zal gaan, tot welzijn van het Oostenrijksche vaderland zal strekken. Schuschnigg besprak vervolgens de be trekkingen, die Oostenrijk met zijn naburen onderhoudt. In de eerste plaats stelde hij de vriendschappelijke verhouding met Honga rije. Oostenrijk is, zoo zeide spr., vastbesloten voort te gaan op den beproefden weg der protocollen van Rome. Het zou onjuist zijn, van een wijziging' in de hartelijke betrek kingen tusschen Oostenrijk en Italië te het Schuschnigg spreken, zooals den laatsten tijd meermalen in de buitenlandsche pers geschied is. Schuschnigg besloot met te verklaren het gaat thans niet om den staatsvorm, doch om den staat, om het vaderland. De tijd van den afweerstrijd is voorbij, thans begint het tijdperk der aaneensluiting. „Tot in den dood rood-wit-rood". Betoogingen voor Schuschnigg. Naar het Oostenrijksch telegraaf-agent- schap meldt, hebben groote menschenme- nigten na afloop van de rede van den bonds- kan-elier patriottische betoogingen ten gunste van Schuschnigg gehouden, hon derdduizenden trokken door de straten van Weenen onder het zingen van vaderland sche liederen en met den kreet „Leve Schuschnigg". Te Weenen heeft eên geweldige volks menigte Schuschnigg voor het gedenktee- ken voor Maria Theresia een grootsche hulde gebrast. Afscheid mej. R. B. de Jonge. Men schrijft ons Gisteravond heeft de vereeniging voor Chr. U.L.O. een ouderavond gehouden in de „Oude Vriendschap". In het eerste ge deelte van. den avond hield de heer J. H. van Hove een referaat over het onderwerp „Tucht". Verder werd de avond gevuld met het opvoeren van twee tooneelstukjes door leerlingen en oud-leerlingen, nl. „Brand in de Jonge Jan" van Herman Heyermans en „Het Kamerscherm". Ook brachten de dames van Alten en Ditmar nog eenige zangnummertjes op verdienstelijke wijze ten gehoore. Na een pauze, waarin ververschingen werden rondgediend, kwam het hoofddoel van den avond het afscheid van mejuf frouw R. B. de Jonge, leerares der school, wegens vertrek naar 's-Gravenhage. In de eerste plaats sprak de vice-voorzitter van de vereeniging, de heer G. van de Putte, die enkele gevoelvolle woorden tot de scheidende leerares richtte en haar namens het bestuur der school een geschenk aan bood. Daarna spraken nog het hoofd der school, de heer Van Hove, een leerlinge en een oud-leerlinge, onder aanbieding van diverse cadeaux. Mejuffrouw De Jonge dankte diep onder den indruk voor de vele blijken van be langstelling zij zei slechts noode Vlis- singen te kunnen verlaten, waar zij 18 jaar werkzaam is geweest, en dat dit haar thans dubbel moeilijk viel, nu op een avond als deze, ondubbelzinnig tot uiting kwam welk een groote achting en vriend schap men haar toedroeg. De avond werd met dankzegging geslo ten. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Remi" van Gravelines„Succes" van Zeebrugge naar Rotterdam „Henderi- ka" van Gent naar Middelharnis „Velo- citas" van Antwerpen„Excelsior" van Londen. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Pietrocampanella" van Bona„Har- mada" van GenuaDuitsch s.s. „Weser" van TreportNoorsch s.s. „Navarra" van Duinkerken Duitsch s.s. „Pluto" van Se- villa. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Remi" en „Grada" naar Antwerpen j „Excelsior" naar Brussel „Navarra" naar Dakar; „Hermada" naar Stettin„Pluto" naar Bremen j „Pietro campanella" naar Gdynia, Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In den nacht van Woensdag op Donder dag is voorbij den Oosterringdijk op het goederenemplacement Watergraafsmeer een goederentrein op weg van Amsterdam naar Weesp bij het passeeren van een wis sel door twee gekoppelde locomotieven in de flank aangereden. Voorts is een. uit Amsterdam komende materialen-trein nabij Halfweg op een montagewagen gereden, die door een lo comotief werd voortgetrokken. 's Werelds grootste tinbaggermolen „Ka- rimata", die bij J. en K, Smit's Scheeps werven te Kinderdijk in aanbouw is, wordt a.s. Zaterdag te water gelaten. De „Kari- mata" heeft 130 emmers, elk met een in houd van 400 L., waarmee een diepte van 32 meter kan worden bereikt. IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN a Fl. 1.40 PER FLACON Luchtbescherming in Zeeland. Het ligt in het voornemen van den Com missaris der Koningin, om met de burge meesters en hoofden van den luchtbescher mingsdienst in de verschillende onderdeelen van Zeeland een mondelinge bespreking te houden, waarbij de inspecteur voor de be scherming der bevolking tegen luchtaan vallen zal tegenwoordig zijn. Doel is een bespreking in zake samenstelling van ge meentelijke luchtbeschermingsplannen, ter wijl de inspecteur zich zijnerzijds bereid heeft verklaard, gelegenheid te geven tot het stellen van vragen inzake die plannen, alsmede omtrent de luchtbescherming in het algemeen. Deze bespreking zal plaats vinden in den loop der maand Maart, respectievelijk te Goes, Middelburg, Oostburg, Zierikzee en Neuzen, Ringvergadering Chr. Meisjes- en J ongelings vereenigingen. Men schrijft ons o.m. Gisteren hield de ring Walcheren van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjes vereenigingen en van het Jonge- Jings Verbond een jeugdavond in de Nieuwe kerk te Middelburg. De voorzitter van het Jongelings Verbond, de heer Schipper, sprak een welkomstwoord naar aanleiding van Joh. 4 530. Na het bondslied van de Chr. Meisjesvereeniging gezongen te hebben behandelde mevr. Tonsbeek-ten Cate van Kamperland het onderwerp „Blijdschap". Op treffende wijze deed zij de aanwezigen door voorbeelden verschillende wijzen van blijdschap kermen, maar er is slechts één blijdschap, die den mensch levensvreugd en stervensmoed geeft. Dat kende niet alleen Paulus in de grijze oud heid, het zijn jonge en oude menschen, die de hemelsche blijdschap kennen en die ge vonden hebben, door met biddende, leege handen te knielen bij het kruis. Dr. Itterson uit Den Haag had als on derwerp gekozen„De geestelijke nood van onzen tijd". Na do rede van mevr. Tonsbeek beschouwde hij dit als een val naar beneden, somber en droef. Ernstig schilderde hij den crisisnood uit de mid deleeuwen, waaruit God door het geloovig optreden van Luther verlossing heeft gege ven, om vervolgens den nood van onze da gen naar voren te brengen, vooral den gees telijken nood. Hij wees de meisjes en jon gens op hun taak en verantwoordelijkheid. De Chr. zangvereeniging „Looft den Heer" van 't Zand heeft dezen avond met enkele zangnummers opgeluisterd. Met een kort woord en dankzegging sloot de heer Schipper de bijeenkomst. De nieuwe toestand aan den Kanaalweg. Gisteren vertoefden wij eenigen tijd bij het vernieuwde gedeelte van den Kanaal- weg en hebben toen gezien hoe gewenscht het is, dat daar spoedig borden met ver plicht rijwielpad enz. worden geplaatst, want hét bleek ons, dat nu zeer velen niet het flauwste idee hebben, hoe het verkeer daar moet geschieden. Wij willen het daarom hier nog eens in het kort uiteenzetten. Het middelste wegvlak is bestemd voor auto's, bespannen voertuigen en handkar ren. Het pad langs het kanaal, belegd met roode tegels is uitsluitend voor voetgan gers. Voor wielrijders zijn twee ruime pa den aangelegd. Komende van den overweg en rijdende in de richting van de brug is voor hen bestemd het pad, diat ligt tus schen den rijweg en het voetpad en dat blauwachtige tegels heeft. Komende uit de richting brug en gaande naar den overweg moeten zij het pad langs het spoorweg emplacement volgen. Rijksgebouwendienst. Tot schrijfster eerste klasse ten bureele van den districtsbouwkundige van den Rijksgebouwendienst alhier is benoemd mej. S. Smit, alhier. Vereeniging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden. Donderdagavond hield de afdeeling Mid delburg van de vereeniging tot beharti ging van slechthoorenden een druk bezoch te jaarvergadering onder voorzitterschap van mevrouw TrollHoek, die Middelburg reeds heeft verlaten. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. Bok, en van de pen- ningmeesteresse, mevrouw Unger, met een goed saldo van 998.69%, werd goed gekeurd. Mej. A. C. Bok en de heer F. Holle- brandse werden als bestuursleden herkozen en gekozen werd in de plaats van den heer E. Neugebauer, die zich niet meer her kiesbaar stelde, de heer W. F. van Hof stede. De voorzitster deelde mede, diat men er in geslaagd is mr. M. G. W. van der Veur bereid te vinden haar taak met in gang van het nieuwe winterseizoen over te nemen. Tot dien tijd zal mevrouw van. Deinse het presidium waarnemen. Na dat de heer P. Luteijn en zijn zoon J, Lu tein viool- en pianonummers ten beste hadden gegeven, heeft de afdeeling bij micmde van mevrouw van Deinse hartelijk afscheid genomen van mevrouw Troll on der aanbieding van een rijdende thee- en dientafel. De dames van de naaikrans boden bij monde van mevrouw Desson een tweetal fraaie kleedjes voor het nieuwe meubelstuk aan. Ook de nieuwe voorzitter, mr. v. d. Veur, de voorzitster van de afdeeling Vlissingen, mej. Kamp en de heer Neugebauer voer den nog het woord. Mevrouw Troll sprak woorden van dank. Om op te frisschen. Gistermiddag geraakte een ongeveer 12- jarige jongen in de Kade by de Konings- brug. Een voorbijganger had gauw de red- dingshaak, die aan die brug hangt, te pak ken en slaagde er in den drenkeling spoe dig op het droge te brengen. De brand in de Meidoornlaan. De heer P. P. Paul deelt ons mede, dat hij zich gisteren per aangeteekend schrij ven aan Burg. en Weth., de gemeente Mid delburg aansprakelijk heeft gesteld voor alle schade door hem geleden en nog te lij den tengevolge van den op 23 Februari ontstanen brand in de aan hem toebehoo- rende woning Meidoornlaan 6, aangezien die brand moet zijn ontstaan tengevolge van werkzaamheden voor de gemeente uit gevoerd door een der gemeentewerklieden. De heer Paul stelde daarbij de gemeente aansprakelijk voer al" schade zooals huur- derving, schoonmaken enz., voor zoover de ze niet door brandverzekering worden ver goed. Waar ook de schilder, die in het huis ge werkt heeft, aldus schrijft de heer Paul ons nog, door sommige personen, als mogelijke veroorzaker van den brand is genoemd, kan worden medegedeeld, dat deze schilder niet rookt en een brandlamp niet in het perceel was, terwijl ook de nieuwe huur ders niets deden, wat als onachtzaam kan worden beschouwd. Tot zoover hef schrijven van den heer Paul. Wij vernemen intusschen, dat het on derzoek reeds heeft uitgewezen, dat de werkzaamheden van het electrisch bedrijf zich hebben bepaald tot een inspectie van leiding en het ontstaan van den brand door die werkzaamheden is uitgesloten. In hoever de werkzaamheden van perso neel van het gr sb 'drijf oorzaak van den brand kunnen zijn, is nog in onderzoek. Rywïelplaatjesdief op heeterdaad betrapt. Gistermiddag werd zekere O. uit Middel burg door een inwoner van Wolphaartsdijk op heeterdaad betrapt bij een poging om het rijwielbelastingmerk van zijn rijwiel, dat in een pakhuis aan het Kerspel ge- «1 53 Oostenrijk wenscht onafhankelijk te blijven. (Pag. 1, eerste blad). Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd nieuws). Bij een feilen brand te Enschede is een 3-jarig jongetje omgekomen. (Gemengd nieuws). Er wordt een Engelsch vliegtuig met S inzittenden vermist. (Luchtvaart) Teruel is grootendeels verwoest. (Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het edele natuurproduct verleent KING PEPERMUNT die kenmerkende heerlijke geur en smaak. staid was, af te halen. De eigenaar van net karretje greep den man vast en wist hem aan de politie in de omgeving van de Markt over te geven. Na opgemaakt pro ces-verbaal wegens poging tot diefstal is de man heengezonden. Het verkeer. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den bestuurder van een rijwiel die in de bocht KanaalbrugKanaalweg het verkeer in gevaar bracht door daar op zoodanige wyze te rijden, dat een botsing met een anderen fietser ontstond, waar door deze kwam te vallen en zijn rijwiel beschadigd werd. Een schoorsteenbrandje. Gisteravond is alhier in een der brug wachterswoningen een schoorsteenbrand, die zich ernstig liet aanzien, nog tijdig met een minimax gebluscht kunnen worden. De komende Mamix-herdenkïng. Men schrijft ons Op initiatief der Souburgsche Oranje- vereeniging is, zooals reeds eerder werd vermeld, een comité samengesteld met het doel Marnix van St. Aldegonde op waardi ge wyze nationaal te herdenken. Daarvoor heeft dit comité zich verzekerd van de medewerking van Nederlandsche en Belgische autoriteiten. Zoo hebben de Mi nister-president, dr. H. Colijn, en de Mi nister van Onderwas, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. Slotemaker de Bruinen het beschermheerschap op zich genomen, terwijl de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quaries van Ufford, als eere-voorzitter in het comité zitting nam. In de maand September 1938 zal een of- ficieele herdenking plaats vinden bij de ter eere van Marnix opgerichte gedenkzuil te West-Souburg, alwaar Nederlandsche en Belgische autoriteiten zullen spreken. Naar ons wordt medegedeeld zal ook he€ stadsbestuur van Antwerpen Marnix her-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1