DE DEBATTEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 45 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938 STADSNIEUWS §el»ewrlewisse« «nn slggB ejgsgg Knutsel gerust een konijnenhok? a abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-00, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRLJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prig's. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R DE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Scherpe woordenstrijd tusschen Chamberlain en Lloyd George dat ikzelf het document niet heb gezien voordat Grandi het mij Maandag bracht en daarom kon ik het Zondag niemand over handigen. Ik had gehoord, dat het ant woord van de Italiaansche regeering gun stig was en bevestigend. Dit was alles, wat ik het kabinet zet Een document was er niet". Opnieuw weigerde Lloyd George gevolg te geven aan de aansporingen zijn woor den terug te nemen. Hij verklaarde te ver onderstellen, dat dit belangrijke dloicument met een verklaring over de politiek van de Italiaansche regeering werd achterge houden tot Maandagochtend, nadat Eden was afgetreden. De minister-president werd woedend, stond op en vroeg„Wat is de beschuldi ging tegen mij?" Lloyd George antwoordde t „Het document had gehaald moeten worden en aan Eden overhandigd voor hij aftrad. De minister-president deed geen moeite het document in handen te krijgen en Grandi deed geen moeite het te overhandigen, want hij wenschte den minister van buitenlandsche zaken kwijt te raken". Lloyd George is overtuigd, dat de dicta tors besloten hadden den minister van bui tenlandsche zaken te verdrijven, omdat hij de eenige man in de regeering was, die hen kon weerstaan. Lagerhuis verwerpt motie van afkeuring. Het Lagerhuis heeft de door de Labour- partij ingediende micitie van wantrouwen met 330 tegen 168 stemmen verworpen. In de gisterëh gehouden vergadering van het Engelsche Dagerhuis heeft o.m. Lloyd George het woord gevoerd naar aanleiding van het aftreden van Eden. Lloyd George wenschte Eden en Cran- borne geluk men hun zeer dappere hou ding. De verantwoordelijkheid van Eden is niet geëindigd met zijn aftreden. Er zijn in Engeland millioenen in alle partijen, die naar hem opzien om leiding te geven en spreker hoopte, dat Eden het zijn plicht zal achten dit te doen. De regeering volgt een nieuwe politiek en de democratische landen zijn ontmoedigd en verschrikt. Zij betreu ren dit aftreden. Aan de andere zijde ver bergen de dictatoren hun vreugde niet. Zij weten, dat zij een groote overwinning heb ben behaald, Duidend op het telegram van Grandi, dat het antwoord van Italië bevatte op de vraag of de Britsche formule zou worden aanvaard, zei Lloyd George, dat het telegram Zondagochtend is aangekomen. In den middag was er een vergadering van het kabinet, doch daar was het telegram niet. Chamberlain viel spreker in de rede en zei, dat Grandi hem den inhoud van het telegram had medegedeeld Zondagochtend vroeg. Hier stond Eden op en zeide „Tot mijn aftreden heb ik geen officieel© mede- deeling van de Italiaansche regeering ge had, zooals de minister-president bedoelt. Chamberlain zei mij, dat hij een dergelijke mededeeling had ontvangen, doch hij zei niet van welke zijde. Op het Foreign Office is niets ontvangen zoolang ik minister van buitenlandsche zaken was. Dit zovt natuur lijk geen wijziging hebben gebracht in mijn toestand". Voortgaande zei Lloyd George, dat hij nog nooit zulk een gedrag heeft gehoord. Er was een belangrijk document, dat nooit in handen van een minister werd gegeven, die er zoo groot belang in stelde, dat hij aftrad. Neville Chamber tain De minister-president stond op en zei, dat Lloyd George blijkbaar bedoelde, dat de minister-president iets oneervols beeft gedaan. Lloyd George antwoordde „ja". Chamberlain stelde vervolgens vast, dat dit een aanval op zijn persoonlijke eer was. Hierop giaf hij een uiteenzetting van de onderhandelingen op Vrydag met inbegrip van de beide gesprekken met Grandi. Hij voegde hieraan toe, dat hij Zondagochtend Van een vriend, die Grandi kende, verno men had dat Grandi een gunstig antwoord had ontvangen uit Rome. De minister-pre sident vertelde dit in de vergadering van het kabinet. Hoewel geroepen werd „terugtrekken", zei Lloyd George, dat hij zijn woorden niet terugtrok. Het document werd den minis ter van buitenlandsche zaken niet getoond. Chamberlain zei kwaad„Lloyd George Wil nauwelijks luisteren naar de verklaring» Overdracht commando Kon. Marechaussee. Onlangs berichtten wij dat kapitein H. A. J. G. Kaasjager, districtscommandant der Kon. Marechaussee alhier, belast zou worden met het commando over het depót te Apeldoorn. De aan den commandant van het depót aldaar toegevoegde eerste luite nant A. J. W. J. L. Losecaat van Nouhuijs zou dan eveneens met ingang van denzelf den datum, worden benoemd tot districts commandant. Deze mutaties stonden toen echter nog niet vast, daar eerst luitenant kolonel A. P. H. Boellaard, commandant van de tweede divisie te Maastricht ont slag moest aanvragen, hetgeen nog niet was geschied. Majoor H. G. van Everdin- gen, commandant van het depót te Apel doorn, zou dan worden benoemd tot com mandant der tweede divisie te Maastricht. Inmiddels heeft luitenant-kol. Boellaard ontslag aangevraagd en verkregen, zoodat aan het voornemen om de bovengenoemde mutaties te doen plaats hebben, gevolg kon worden gegeven. Hedenmorgen nu had bij de Marechaus see-kazerne alhier de officieele overdracht van het commando plaats. Hiertoe stonden een ongeveer vijftigtal opperwachtmeesters, wachtmeesters en marechaussees uit het district Zeeland op de achterplaats opge steld. Ook was de echtgenoot© van dén scheidenden commandant, mevrouw Kaas jager, aanwezig. Toen kapitein Kaasjager, met den com mandant der le divisie (standplaats 's-Hertogenbosch), majoor A. W. de Koningh en den nieuwen districtscomman dant, luitenant Losecaat van Nouhuijs was gearriveerd, trad de opperwachtmeester, C. de Leeuw, uit Terneuzen naar voren. In de eerste plaats sprak hij namens het ge- beele personeel kapitein Kaasjager toe. Toen het bekend werd dat kapitein Kaas jager ging vertrekken, werd hierover spijt uitgesproken. Toen U vier jaar geleden hier kwam, aldus spreker, verwachtte U van ons de volle 100 voor den dienst. Dit is ook van het personeel gevraagd, doch men heeft sptjt dat kapitein Kaasjager thans heengaat, want het personeel heeft begre pen dat met een goede behartiging van de dienstbelangen ook de persoonlijke belan gen zijn gediend. Een andere factor die den scheidende bemind heeft gemaakt is, dat hij bij dienstvoorschriften kleingeestigheid heeft vermeden. Allen zijn dankbaar voor dit alles. Toch zijn wij verbied, zoo vervolgde spr., dat „onze" kapitein voor deze gewichtige betrekking is aangewezen. Hierop heette hij den nieuwen comman dant welkom. Het personeel stelt ook in hem een onvoorwaardelijk vertrouwen, daar het weet dat ook hjj de persoonlijke belangen zal behartigen. Allen beloven ook aan den nieuwen commandant een nauw gezette plichtsbetrachting. Tot slot overhandigde opperwachtmees ter de Leeuw mevr. Kaasjager een bouquet bloemen en kapitein Kaasjager enkele wandborden als herinnering aan het dis trict Zeeland, Kapitein Kaasjager neemt afscheid. Vervolgens nam de scheldende comman dant het woord en zei zeer getroffen te zijn door de woorden van opperwachtmeester de Leeuw, waarvoor hij zeer erkentelijk is alsook voor de geschenken. Deze laatste zullen zeer dikwijls herinneren aan den aangenamen tijd in Vlissingen doorge bracht. Het viel spreker moeilijk om na zijn ongeveer 2>/2-jarig verblijf alhier, thans afscheid te moeten nemen. Er zijn in het begin wel eens kleine botsingen geweest, doch men begreep elkaar spoedig. Veel moest er geëischt worden ln de afgeloopen jaren. Door de kleine bezetting van briga des moesten er soms zware diensten ver richt worden. Spr. bracht allen hiervoor dank. Hierna ging hij over tot de over dracht van het commando. Hij wenschte lüitenant Losecaat van Nouhuijs van harte geluk met deze# benoe ming vooral daar deze personeel krijgt waarop hij kan vertrouwen en gaf vervol gens het commando óver. De nieuwe commandant bracht dank voor dit welkomstwoord en sprak het vertrou wen uit dat kapitein Kaasjager ook in Apeldoorn een aangenaam verblijf zal heb ben. Zich hierna tot het personeel richtend dankte hij opperwachtmeester van Leeu wen voor zijn vriendelijke woorden en sprak de hoop uit dat een goede samenwerking de vele problemen die aan dezen voor hem nieuwen werkkring verbonden zijn, tot een goede oplossing zal brengen. Tot slot sprak de divisie-commandant, majoor A. W. de Koningh. Spr. wilde de woorden die tot kapitein Kaasjager waren gesproken, accentueeren. Hij waardeerde de wijze waarop deze het bevel had ge voerd. De verhouding moet gebaseerd zijn op onderling vertrouwen. Hij bracht dank voor den bijzonderen geest dien de schei dende in het district heeft gekweekt; hij had niet alleen de volle sympathie van het personeel doch ook die van zijn divisie commandant. Verder hoopte spr. dat ook zijn opvol ger kans zal zien denzelfden geest te doen voortbestaan. Nadat kapitein Kaasjager nog met een handdruk van allen afscheid had genomen, behoorde deze plechtigheid tot het ver leden. Christelijke Zangvereenigïng „Hosanna". Alvorens gisteravond de afwerking van het programma een aanvang nam, sprak Hosanna's voorzitter, de heer P. J. Wolte ring, een welkomstwoord tot de goed ge vulde Concertgebouwzaal, waarin hij er op wees, dat de opkomst wel eens grooter was geweest. Toch stemde het bezoek, waaraan ziekte echter niet vreemd was, tot tevre denheid, temeer daar alle zangvereenigin- gen met een inzinking te kampen hebben, tengevolge van radio en sport. Ofschoon dit ook nuttige instellingen zijn, vond spre ker als zanger dit verschijnsel jammer. Na de gebruikelijke opening met gebed door den voorzitter, werd daarop de zang uitvoering ingezet met het steeds weer pak kende „Bondslied" van H. Graaf van Ho- gendorp. Onder de suggestieve muzikale leiding van den directeur, den heer J. W. Bommeljé, bewees het koor verder met een 20-tal nummers w.o. enkele soli en duetten, dat het inderdaad „zingen" kan. De vier stemgroepen ontwikkelden doorgaans een fraai klank-ensemble en waren, als zij af zonderlijk op den voorgrond traden, hun partijen zeer goed meester. De juiste voor dracht bewees, dat het koor begreep, wat het zong, terwijl de fijne dynamischescha keering en het soepele rhythme den glans der liederen in bijzondere mate verhoogden. Eenige kleine liederen werden ware ju weeltjes. Zoo bijv. „Het daget in den Oos ten" van J. N. Bosch, het oud-Nederland- sche Kerstlied „Noël" van Thomas a Kem- pis (1380—1471), getoonzet door Julius Röntgen, met het zes-stemmige „ritornel", „Oud lied" met zijn wisselende stemmen- gangen van denzelfden componist, het aar dige „De krekels en de wandelaar" met het geestige in de onderscheidene stemmen tel kens opduikende „Kom hierhet fijnzin nig geïnterpreteerde „O, Gulden Hoofd" van Jac. Bouset, welks twee laatste cou pletten inzonderheid uitstekend werden aangevoeld, zoomede het stemmingsvolle „Avondliedje" van J. Nauta. Ook de twee groote, zware nummers „Psalm 103" van E. Mobach en „Psalm 104" (De Kosmos) van Z. Zweers genoten een zeer goede vertolking. Vooral „Psalm 103" is zeer melodieus en maakt niet het optreden der wisselende en samengaande stemmen veel effect. De fuga „Alles wat adem heeft, love den Heer" werd fraai doorzichtig verklankt. „Psalm 104" met de groote afwisseling in stemgroepen en koor schonk vele goed getroffen passages. Al leen in de uiterste liggingen (sopraan bijv. bij „doet", „wijsheid", „rijzen", bassen bijv. bij „leviathans" en „bukt") was het geluld iets aan den zwakken kant. Afwisseling in den koorzang brachten eenige solisten. „Godslampje" van D. A. Verhaegen werd heel lief en teer dóór een sopraan gezongen. Een tenor kweet zich opperbest van „De Heilige stad" van Ste phen Adams. „Des Heilands trouw", een duet voor sopraan en alt van Mendelssohn, mocht er best wezen (het piano-accompag- nement was iets te nadrukkelijk) terwijl het dubbel-duet „De Kerkklok" het publiek dermate bekoorde en terecht dat het laatste vers herhaald moest worden. De aanwezigen hebben doorloopend van hun ingenomenheid met het gebodene blijk gegeven en alle uitvoerenden met spontaan applaus beloond. Na afloop van het concert dankte voor zitter Woltering directeur Bommeljé, den pianist V n der Meer en de harmonium speelster mej. De Ridder, wekte op tot het lidmaatschap van „Hosanna" en deed daar bij speciaal een beroep op de oud-leden, om vervolgens met dankzegging te eindigen. O. Biljartkampioenschap Zeeland 3e klasse. De spanning in een kampioenswedstrijd 3 e klasse is nog nooit zoo groot geweest als thans. De spelers geven elkaar geen duimbreed toe en wanneer men denkt dat A. zal winnen, ontneemt B. hem juist deze kans en gaat met de overwinning naar huis toe. Dit doen de Goesenaars maar al te dikwijls, hetgeen ook gisteravond weer het geval was. Meende men dat Labruyère en Korteweg hun partij zouden winnen, het was tenslotte Bruël uit Goes die met de zege ging streken. Voor den eindwedstrijd welke hedenavond gespeeld moet worden zijn thans drie gegadigden. Wint de kam pioen 1937 hedenavond zijn partgen, dan beslist het algemeen gemiddelde. De stand is op het oogenblik als volgt G. Bruël A.L.M. 6 gew. 0 verl., alg. gem. 2.62 C. van Oorschot A.B.C. resp. 4,1 en 2.67. A. Viergever A.L.M. resp. 5, 1 en 2.55. De uitslag der gisteravond gespeelde partijen luidt M. C. Baarends 100 38 2.63 14 J. Bosselaar 64 38 1.68 8 A. Viergever 100 27 3.70 19 L. Korteweg 76 27 2.81 13 G. Bruël 100 48 2.04 10 L. Korteweg 92 48 1.94 10 G. Bruël 100 36 2.77 11 L. Labruyère 90 36 2.50 15 Hedenavond worden nog de volgende partijen gespeeld M. C. Baarends Sr.C. van Oorschot, A. ViergeverC. Smit. M. C. Baarends Sr.L. Korteweg. G. BruëlC. van Oorschot. Douane en scheepvaart. Wij.hebben Zaterdag een uitvoerig artikel gewijd aan den gang van zaken in de haven van Vlissingen voor zoover de douane hier mede gemoeid is. In genoemd artikel kwa men wij tot de conclusie dat de douane post te gering bezet is in verband met de toegenomen werkzaamheden. Alle overige klachten dié de Middelburgsche Courant over de haven gepubliceerd had (w.o. be voorrechting van de S.H.V.) meenden wij volmaakt ongegrond te kunnen noemen. Het doet ons genoegen te constateeren, dat de M.C. haar „beschuldigingen" vol ledig terug neemt. In een uitvoerig artikel constateert de redactie thans dat van be voorrechting der S.H.V. geen sprake is. Ook wordt teruggenomen, dat de bunkerver gunning ter reede van Vlissingen plotseling zou zijn ingetrokken dit is met een jaar opzegging geschied zooals wij Zaterdag reeds schreven en zooals de M.C. thans ook moet erkennen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. In opdracht van het gemeentebestuur van Bussum heeft de kunstschilder Willy Slui ter een schilderij van H.M. de Koningin vervaardigd, dat bestemd is voor de nieuwe raadszaal te Bussum. Op het Prinsenhof te Amsterdam vond Dinsdagmiddag, zooals in alle plaatsen van ons land, de plechtige afkondiging der Grondwetsherziening plaats. De gemeente secretaris, mr. S. J. van Lier, las in tegen woordigheid van burgemeester dr. W. do Vlugt het betreffende Staatsblad voor. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Engelsch s.s. „Kingsland" van Dieppe Fransch s.s. „Lil- lois" van Duinkerken Noorschè s.s. „Sel- vik" van Londen„Regulus" van Sunder land. Vertrokken: „Oranje-Nassau" naar Harwich„Kingsland" naar Sando- mingo„Lillois" naar Oran i „Regulus" naar Civitavecchia, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Scherpe woordenstrijd tusschen Lloyd George en Chamberlain in het Engel sche Lagerhuis. (Pag. 1, eerste blad)* Kapitein Kaasjager heeft afscheid ge nomen als districtscommandant der Kon. Marechaussee. (Stadsnieuws), Er hebben weder verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws). De Oostenryksche arbeiders houden een volksstemming over de onafhankelijk heid van hun land. (Buitenland). Geen ski-wedstrijden op de komende Olympische winterspelen (Sportnieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Er zit veel prijzenswaardigs in den lust om dingen zèfi te doen of ze te laten opknappen door een aardigen kennis dia er een beetje slag van heeft. Maar voor behangen mag dat nooit gelden, nóóit! Dat is werk voor den vakman. Dat moet nauwgezet en deskundig gebeuren, an ders slaat het behang door en komen er vuile naden en plakselvlekken of andera ongelukken van. Doe Uzelf geen schade i bbbhbobbbI Is hier iets van U bij? De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd: Een snoer groene kralen donker grijze handschoen rood kinderhandschoentje bruin lederen kinijer- portemonnaie, en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentri wielmerk in étui bij Lenaerts, Evertsen'-traat 3klein jong foxhondje bij Sierevogel, Rozengracht 34 grys gebreide kinderhandschoen bij Langen- dijk, Verkuijl Quakkelaarstraat 15 kin derwantje bij Stroo, Bankertstraat 16 Parker vulpotlood bij Somers, Bouwen Ewoudstraat 83 blauw wollen muts bij Fliers, Koestraat 5avulpotlood bij de Bruijne, Nieuwstraat 41; roode kinderhand schoentjes bij v. d. Plas, Verk. Quakkelaar straat 36 huissleutel bij Sti*oo, Hobeinstr, 27 bruin gestreepte zakdoek bij Tieleman, Korenstraat J belastingmerk in étui bij Kodde, Breewaterstraat 5 kist met man darijnen bij v. d. Star, Wilhelminastraat 7; lampekap bij P. Kasse, Koudekerkscheweg B 254 Koudek^rke actetasch inh. leesboek je bij Willeboordse, Nijverheidstraat 23 rood kinderhandtaschje bij v. d. Klift, Kol- venierstraat C Prot. psalmboekje bij M. Schout, Madelievenlaan 2 koperen gewicht bij Contant, Steenhuisstraat 8 bril met gouden( montuur bij Quellerij, Kaaskade- straat 8 j gouden heerenring bij Boutensf

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1