DOUWE EGBERTS Ernstig vliegongeluk in Ned-Indië 76e JAARGANG - NUMMER 44 DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE 'tglp5 'Wb&SlM. 1/CH Qelukkige ouders Prinses Juliana en Prins Bernhard vol aandachtige bewondering voor hun eersteling: Prinses Beatrix §cl»CMrltnis»ew «ion Jew cl«ag abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Viissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 Jffe AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOO R PUBLICITEIT SWAARDE, INGE STELP DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" een glenn martin-machine neergestort. Vgf personen in de vlammen omgekomen. Tijdens de groote oefening voor de lucht bescherming, welke gisteravond te Batavia voor de eerste maal werd gehouden, is een Glenn Martin vliegtuig niet ver van het vliegveld Tjilil'itan neergestort. De inzittenden warende bestuurder onder-luitenant Vermeulen, de marconist Van Riel, het hoofd van den foto-techni- sch'en dienst van dè K.N.I.L.M. Herma- nides, de bekende Chineesche vlieger Khouw Khe Hien, die eenige jaren geleden een vliegtocht naar Nederland en terug maakte, en die redacteur van Aneta De Hondt. Allen kwamen om het leven. Hoe het ongeval plaats vond. Vijf vliegtuigen stegen, in het kader van de verduisteringsproef en de afweeroefe- ning op in formatie, doch men slaagde hierin niet doordat het toestel dat neerge stort is zich niet in de formatie voegde. Alle passagiers van de vier andere vlieg tuigen zagen de Glenn Martin in een vrille gaan en daarna schoot een vlam op. Het vliegtuig verdween toen uit het oog. Ook op het vliegveld Tjililitan waar een groet aantal autoriteiten was verzameld, o.a. de commandant van de luchtvaartaf- deeling; de chef van den generalen staf der eerste divisie, de gouverneur van West- Java, de resident en talrijke andere autori teiten, benevens vele vliegers, zag men het ongeval gebeuren. Direct werden alle posten en dessa's in de omgeving gewaarschuwd. Toen men op onderzoek uitging vond de veldpolitie het toestel 2 y2 K.M. ten Noorden van het vliegveld Tjililitan. Verschillende zieken auto's en gewene auto's vertrokken daarop naar de plaats des onheils. Ook de commandant van de luchtvaart af de eling en de leider van de luchtbescher ming, de heeren Van Oyen en Du Croo, be gaven zich met officieren van die afdeeling en brancarddragers per auto naar de opge geven plaats. Het was een uur gaans voor bij het vliegveld langs glibberige paadjes door sawahs en door kampongs. Toen men op de plek van het ongeluk aankwam lag daar het toestel nog brandend. Met een oogopslag was te zien dat menschelijke hulp niet meer kon baten. Het wrak had zich een meter diep in den grond geboord en uit het gat laaiden de vlammen nog op. De onderdeelen van het toestel waren alom verspreid. In de vlammen trof men de ver koolde lijken aan van twee inzittenden. Deze lijken konden niet geïdentificeerd worden. De overige inzittenden werden nog niet gevonden, doch de commandant van de luchtvaartafdeeling achtte het uitge sloten, dat er nog één in leven is. Na een korte inspectie gaf de heer Van Oyen, commandant van de luchtvaartafdee ling, last om met zand de vlammen te doo- ven en de kuil met natte aarde te vullen. Men zou het aanbreken van den dag af wachten om het toestel weer van deze zandbedekking te ontdoen en om verdere maatregelen te nemen inzake de identifi catie van de slachtoffers en het onderzoek van de oorzaak van de ramp. Biljartkampioenschap van Zeeland 3e klasse. Gisteravond werd begonnen met het laat ste gedeelte van het tournooi om het kam pioenschap van Zeeland 3e klasse. De kam pioen 1937 van Oorschot wist een mooie overwinning te behalen op Labruyère en wel met een gemiddelde van 3.70. De tweede partij KortewegLabruyère was ook zeer spannend en eindigde in een overwinning van eerstgenoemde. De uitslag is als volgt C. van Oorschot 100 27 3.70 16 L. Labryère 57 27 2,11 12 L. Korteweg 100 41 2.43 16 L. Labruyère 99 41 2.41 17 Hedenavond worden de voorlaatste par tijen gespeeld. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 23 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 22 metselaars, 22 opperlieden, 23 schilders, 8 stucadoors, 25 timmerlieden, 2 vlechters, 3 opzichters, 8 machinaal-houtbewerkers, 2 stoffeerders, 10 kleermakers, 61 metaalbewerkers, 10 brood/banketbakkers, 6 slagers, 4 tuinlie den, 3 magazijnbedienden, 7 reizigers/agen ten, 6 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 13 kellners, 26 loopers, 3 portiers, 4 sleepers, 49 transportarbeiders, 23 kantoorbedien den, 1 teekenaar, 1 musicus, 4 onderwij zers, 33 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 175 losse arbeiders. Vrouwen2 kleermaaksters, 1 winkel juffrouw, 4 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 4 dienstboden, 8 werksters. Totaal 610 ingeschrevenen, waarvan 80 in de werkverschaffing. Vorige week 578 personen. Alzoo een vermeerdering van 32 werkzoekenden. Het nienws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Zaterdagavond had te Den Haag de plechtige overreiking plaats van de wereld vlag door de vertegenwoordigsters van alle afdeelingen van het Nederlandsche padvind- stersgilde, aan het hoofdbestuur dezer or ganisatie. De plechtigheid vond plaats in de aula van het Christelijk Lyceum aan den van Stolkweg. Zaterdag werd het 75-jarig bestaan van het Kon. Koloniaal Militair Invaliden Huis op Bronbeek bij Arnhem gevierd. Generaal v. Drunen en vice-admiraal Quant legden een krans aan het ruiter standbeeld van Willem Hl. Op Houtrust te 's-Gravenhage is Zondag de internationale rugbywedstrijd Neder landBelgië gespeeld, die met een over winning voor de gasten eindigde. Een span nend moment uit dezen wedstrijd. De Minister van Sociale Zaken heeft Maandag het Internaat ter opleiding van dienstboden „De Hooge Dreuvik" in het Suzannapark te Hilversum officieel ge opend, waarbij de autoriteiten op sand wiches onthaald werden. Het Corps Rijdende Artillerie „De Gele Rijders" te Arnhem vierde Maandag zijn 145-jarig bestaan, waarbij een marschdoor de stad gemaakt werd. Benoeming hulpprediker. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Vlissingen heeft in zijn vergadering van gisteravond met algemeene stemmen tot hulpprediker benoemd den heer F. Pijl man, theologisch candidaat te Amsterdam. De benoeming geschiedt voor een jaar, en gaat in per 1 Maart a.s. De heer Pylman zal hoofdzakelijk werk zaam zijn in den Evangelisatiearbeid en onder de militairen, terwijl hij ook een Zon dag in de maand alhier zal preeken. Vlissingsch scheepvaartnieuws» Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Cormoran" van Londen naar Bröhl „Zeehond" van Totton naar Dordrecht „Jacoba" van Grana „Velocitas" van Lon den. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Leonidas N. Valmas" van Fethiye Itali- aansch s.s. „ïnes Corrado" van Genua Nederl. m.s. „Jantje Eppina" van Londen „Neerlandia" van Londen naar Beverwijk. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Jacoba" en „Velocitas" naar Antwerpen „Leonidas N. Valmas" naar Aalvik „Zeester" naar Rotterdam „Jantje" en „Spes Salutis" naar Londen „Ines Corrado" naar Bremen. De Zeeuwsche luchtlijn. Sedert ingang van 1 Februari wordt de dienst op de Zeeuwsche luchtlijn weder uit gevoerd volgens tabel A der dienstregeling. Van Maandag tot en met Vrijdag ver trekt het toestel van den middagdienst, zoo wel in de richting Amsterdam als in de richting Vlissingen, bijna l/2 uur later dan tot nog toe het geval was, zoodat de lucht reis pas in den laten namiddag aanvaard behoeft te worden. Dit levert voor den rei ziger, en niet in de laatste plaats voor den zakenman, een zeer belangrijke tijdwinst op. Omgekeerd zal het middagtoestel op Za terdagen vroeger vertrekken dan in het af- geloopen tijdvak. In de richting Amsterdam bedraagt dit tijdsverschil zelfs 2 uur, zoo dat de bewoners van Walcheren, die het weekend in Amsterdam willen doorbren gen, op den gewonen tijd hun koffiemaal tijd kunnen nuttigen en toch reeds vóór half drie in Amsterdam kunnen zijn. Een oud kerkhof blootgespoeld In Wanteskuip. Recht tegenover de hofstede van den heer Jac. v. d. Weele te Colijnsplaat bevindt zich de zgn. „Wanteskuip". Dat is een plaats, welke geregeld door de Ooster- schelde bespoeld wordt. De Noord-Bevelan ders, en de inwoners van Colijnsplaat in het bijzonder, weten heel goed te vertellen, dat er daar zoo nu en dan geraamten van menschen bloot komen. De situatie is nu evenwel zóó, dat de skeletten bij tientallen bloot gekomen zijn, meldt De Zeeuw. Men vindt soms nog gave geraamten met wervelkolom, ribben, teenen en vingers. Het vandalisme kent geen grenzen en men ontziet zich niet tegen de beenderen te schoppen, zoodat ze uit het verband gera ken. Schedels liggen overal verspreid. Het is duidelijk, dat er hier aan de Oost zijde der kuip een kerkhof bloot gekomen is. De graven zijn goed te zien en ook de rijen waarin begraven werd. Het kerkhof is alleen bij laag water te zien. Op deze plaats heeft het vroegere dorp ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI EN OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK Noordwelle gelegen. In 1271 was daar een kerk in 1356 werd de plaats Dekenskapel- le genoemd. Het Zeeuwsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen te Middelburg is met het feit in kennis gesneld. De Boer en Boerin van Morgen. Voor de vereeniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursussen, die heden te Goes haar algemeene vergadering hield, sprak de heer H. D. Louwes, voorzit ter der Groninger Mij. van Landbouw te Ulrum, over bovengenoemd onderwerp. Spr. betoogde dat de fel bewogen tijd dien we beleefd hebben en nog beleven den mensch tot groote bescheidenheid noopt. De groote fout die wij hebben gemaakt is te veel vertrouwen op de macht van onze kennis en te veel op den achtergrond drin gen van het feit der zonde. Ook het platte land was hierin kind van zijn tijd. De af standen tusschen de verschillende groepen op het platteland zijn gaandeweg grooter geworden en de idee der dorpsgemeenschap is door de ophitsingen en tegenstellingen van ons nationale leven sterk aangetast. Moet dat zoo verder gaan? Neen, zegt spr. Tegen de afsplitsing R. K. en orth. prot. collega's uitte spr. verschillende bezwaren. De jonge boer moet landbouwonderwijs volgen. Voortgaande wetenschap en tech nisch kunnen moeten samen gaan om het bedrijf in te richten en uit te bouwen. Ook ie de huishouding moet de practijk hand tri hand gaan met het landbouwhuishoudon- derwrjs. Wij moeten verder belangstelling hebben voor het politieke en openbare leven. Wij moeten als boerenstand ons laten gelden in de staatkunde, in de pers, bij de geheele vorming der openbare meening. Ook de vrouwen, dochteré en zusters moeten dit inzien. Spr. behandelde daarna de ordening, het regelmaat trachten te brengen in productie en afzet. Spr. laakte het dat de regeering naar de woorden van Minister Steenberghe door middel van de landbouwcrisiswet den land bouw gaande wil houden maar niet zal doen deelen in den algemeenen vooruitgang der conjunctuur. Ernstig vliegongeluk tijdens luchtbe- schermlngsoefeningen to Batavia, eischt vijf slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad) Onvoorzichtig omgaan met een gevon den granaat heeft ernstig ongeluk ten gevolge. (Gemengd nieuws De Spaansche regeeringstroepen heb ben Teruel ontruimd. (Buitenland) By Pargs ïs een Duitsch vliegtuig in dichten mist verongeluktde inzitten den kwamen om het leven. (Luchtvaart) Te Wezep is een fabriek door brand verwoest. (Gemengd nieuws) zie verder eventueel laatste berichten Spr. voerde vervolgens het pleit voor de instandhouding van den eigenge^rfden boe renstand, een bodemgebruik waarbij er tus schen den grond en den boer een vaste band bestaat. Ten slotte betoogde spr. dat de boeren stand door middel van coöperatie moet wor den verdedigd tegen machtsvorming van het particulier grootbedrijf. Met een krachtig beroep op de medewer king van de jonge boeren eindigde de heer Louwes. Kring Walcheren der Z.L.M. Maandagmiddag vergaderde de Kring Walcheren der Z.L.M. onder voorzitter schap van mr. M. C. van der Minne in een der zalen van de Eendracht te Middelburg. Na een inleiding kon de voorzitter naar aanleiding van de notulen der vorige ver gadering er op wijzen, dat de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Goes inzake de destructie van vleesch, een contract afslcM

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1