Ministercrisis in Engeland Duitschland rammelt met de sabel 76e JAARGANG - NUMMER 43 MAANDAG 21 FEBRUARI 1938 EERSTE BLAD De gezondheidstoestand van Prinses Juliana en van Prinses Beatrix. a88CT 8.55 da abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissing sche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 ad vertentieprij s Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGES TEL D D O O R D E VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen EDEN IS AFGETREDEN Do Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Eden is afgetreden naar aan leiding van een meeningsverschil met mi nister-president Neville Chamberlain. Tezamen met Eden is Cranbourn afge treden. De beide verzoeken om ontslag zijn aanvaard. Eden zou vandaag in het Lagerhuis, een verklaring afleggen welke gevolgd zou worden door een verklaring van Chamber lain, die een verdaging van het Huis zou voorstellen. Waarom Eden aftrad. In den brief waarin Eden ontslag vraagt, schrijft hij o.a.: „De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben verschillen van opvatting tusschen ons aan het licht gebracht ten aanzien van een besluit, dat op zich zelf van groot be lang en in zijn gevolgen vérstrekkend is.*) Ik kan het parlement een politiek, waar mede ik het niet eens ben, niet aanbevelen. Afgescheiden hiervan, word ik er mij steeds meer van bewust, gelijk ik weet, dat dit ook bij U het geval is, van de verschil len in opvatting tusschen ons ten aanzien van de internationale problemen van den dag en ook ten opzichte van de methode, waarop wij moeten trachten ze tot een op lossing te brengen. Het kan niet in het belang des lands zijn, wanneer degenen, wier taak het is de lands zaken te leiden, zouden werken in een ón rustig deelgenootschap, volkomen bewust van de verschillen in opvatting en toch ho pend, dat deze verschillen zich niet meer zullen voordoen. Dit is met bijzondere kracht van toepas sing op het deelgenootschap tusschen den eersten Minister en den Minister van Bui- tenlandsche Zaken. Om deze redenen heb ik, met zeer diep leedwezen, besloten, dat ik U en uw collega's moet verlaten, met wien ik jaren van groote moeite en druk samengewerkt heb." Welingelichte kringen te Londen zijn van meening, dat lord Halifax de waarschijn lijkste opvolger van Eden is, tenzij Cham berlain zelf tijdelijk de portefeuille van Buitenlandsche Zaken op zich neemt. Tijdens de kabinetszitting hebben de pre mier en verscheidene ministers getracht Eden over te halen om op zijn besluit om af te treden, terug te komen. Aan het ein de der vergadering was Eden niet over tuigd. Maar hij gaf toe nog eenige oogen- blikken te zullen nadenken. Eden begaf zich toen naar het Foreign Office, waar hij van gedachten wisselde met eenige zijner rechtstreeksche mede werkers. Iets meer dan een uur later keerde hij terug naar zijn collega's en deel de mede, dat zijn besluit onherroepelijk was. De vraag doet zich thans voor, of de ministers, die ten aanzien van de buiten landsche politiek de opvattingen van Eden deelen, zijn voorbeeld zullen volgen. Eden zelf heeft, naar men meent te weten, alle moeite gedaan om te voorkomen, dat een kabinetscrisis uit zijn aftreden zou voort vloeien. Het schijnt, dat de nationaal libe rale ministers voor de bijeenkomst van het kabinet om tien uur hierover beraadslaagd hebben. Halifax minister van Buitenlandsche Zaken ad interim. Lord Halifax is ad interim belast met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. Eden doelt hier op de houding die men aan zal nemen ten opzichte van Italië. Chamberlain wil de kwestie der anti-En- gelsche propaganda en de kwestie der Ita- liaansche troepen in Spanje geheel buiten de besprekingen laten en de verovering van Abessynië erkennen. Eden is echter van meening dat deze punten eerst mo ten worden opgelost, al vorens men met Italië kan gaan onderhan delen, terwijl de erkenning van Abessynië z.i. alleen door den Volkenbond kan ge schieden. Red. V.C. Hitier zinspeelt op het trekken van nieuwe grenzen Duitschland komt niet in den Volkenbond terug en vraagt koloniale gelijkberechtiging In do Berlijnsche Kroll-opera heeft Adolf Hitler gistermiddag namens de Rijks- regeering een verklaring afgelegd. De zaal was bijna geheel gevuld. Ook de perstribune was dicht bezet met o.a. meer dan 100 vertegenwoordigers van bui tenlandsche bladen aanwezig. De rijkskanselier zei o.m. dat de dag, waarop hij als chef van de grootste Duit- sche oppositie-party het huis aan de Wil- helmplatz binnenging en het als Fuehrer en ails kanselier van de natie verliet, een dag was van ommekeer in de geschiedenis van het Duitsche volkde 30 e Januari 1933 vormde de afsluiting van een tijd vak en den aanvang van een nieuw. Wanneer is ooit onder dergelijke omstan digheden en met zulk een innerlijke vei ligheid en rust een staat veroverd De ommekeer voltrok zich zonder de gering ste vernietiging van materieele goederen en zonder eenig blciedig exces. Ik kan vaststellen, dat het aantal doo- den van onze tegenstanders nog niet de helft bedraagt der tevoren door hen ver moorde nationaal-socialisten, aldus spr. Wanneer ik thans vandaag voor het ge- heele Duitsche volk rekenschap afleg, dan kan ik wijzen op zoo ontzaglijke presta ties, dat daar alleen reeds de hoogste rechtvaardiging in ligt voor de methoden van ons handelen en daarmede ook voor de beveiliging dezer prestaties. Waarneer Duitschland thans economisch gered is, dan dankt het Duitsche volk dat slechts aan zijn eigen leiding en aan zijn eigen arbeid. Er zijn 7.000 tariefverordeningen inge voerd, duidelijke rechtstoestanden, er is geen klassestrijd door stakingen en uitslui ting, geen tewerkstelling beneden het ta rief, er is doeltreffende bescherming van alle sociale belangen, een recht voor den produceerenden volksgenoot op betaalde vacantie, een langere vacantie voor jeug dige personen, vacanties ook vcor seizoen arbeiders, reizen door kracht door vreug de, verzekering van het recht op arbeid, verzekering van een familie-inkomen, maat regelen op het gebied van de verdeeling der liaisten, betaling van vrije dagen en ge neeskundige en cultureele verzorging der arbeiders. Hitier zeide, dat het geboortetal, dat in 1932 voor Duitschland 970.000 bedroeg, van jaar tot jaar is gestegen en in 1937 het aantal van 1.270.000 heeft bereikt. Het nationaal-socialisme heeft niet, op 4 Februari het ministerie van buitenland sche zaken in Duitschland veroverd, doch het bezit geheel Duitschland sinds den dag, dat ik vijf jaar geleden als rijkskanselier het huis op de Wilhelmplatz verliet, en wel volkomen en uitsluitend. Er is geen instelling in dezen staat, die niet nationaal-socialistisch is. De weermacht. Zijn bescherming tegenover de wereld ligt iu de nieuwe nationaal-socialistische weermacht. Het Duitsche vredesleger is op gesteld, een geweldig Duitsch luchtwapen beschermt ons vaderland, een nieuwe macht ter zee onze kusten, temidden van de ge weldige opvoering vam onze algemeene productie werd het mogelijk een herbewa pening zonder weerga ten uitvoer te leggen. Indien nu de buitenlandsche wijzen daar voldoening in kunnen vinden, mogen zij onzentwegen ook rustig gelooven, dat in Duitschland tusschen weermacht en natio naal-socialisme, God weet welke verschil len bestaan. Wij gunnen him deze manier van innerlijke zelfbevrediging zonder meer. Wanneer zij evenwel ooit tot andere con clusies mochten willen komen, zij hun hierbij het volgende gezegder bestaat in Duitschland geen probleem van natio- naal-socialistischen staat en nationaal- so cialistische partij, en geen probleem van nationaal-socialistische partij en nationaal- socialistische weermacht. In dit rijk is ieder nationaal-socialist, die op één of an dere verantwoordelijke plaats staat. Iedere instelling van dit rijk staat onder bevel van de opperste politieke leiding en alle instellingen van dit rijk zijn één in de wil en het besluit dit nationaal-socialistische Duitschland te vertegenwoordigen en heb ben gezworen het zoonoodig te zullen ver dedigen tot den laatsten ademtocht. Wy weten, aldus zeide de Fuehrer in dit verband met nadruk, dat de taken voor de toekomst een sterkere concentratie van de politieke en militaire macht vereischen dan vroeger misschien noodig was. Wan neer ik derhalve besloot na het vertrek van generaal veldmaarschalk Von Blom berg zelf direct het bevel op mij te nemen over de drie deelen van de weermacht en de functie van oppercomniandant van de weermacht aan mij persoonlijk geschikt te maken, hoop ik, dat wij daardoor binnen zeer korten tyd zullen komen tot die ver sterking van onze militaire machtsmidde len, die de algemeene tijdsomstandigheden noodzakelijk doen zijn. Ik zou het Duitsche volk als zijn gekozen leider op dezen dag één verzekering willen geven hoezeer wij ook gesteld zijn op den vrede, hoezeer wij ook gesteld zijn op onze eer, en op de onvervreemdbare rechten van ons volk, hoezeer ik opkom voor den vrede, zoo zal ik er ook voor zorgen, dat ons volk nim mermeer zijn instrument zal zien verzwak ken of zelfs ontnemen, dat naar mijn over tuiging alleen in staat is in onrustige tij den den vrede op de veiligste en meest succesrijke wijze te bewaren. En hoezeer ik de wereld ook de verzekering kan geven van de oprechte en innige vredesliefde van het Duitsche volk, zoomin zou ik er twij fel over willen laten bestaan, dat deze vredesliefde noch uit zwakte noch zelfs uit eerlooze lafheid iets uitstaande heeft. Mocht ooit de internationale op hitsing en bronnenvergiftiging den vrede van ons rijk probeeren te schenden, dan zullen staal en ijzer het Duitsche volk en het Duitsche vaderland onder hun bescherming nemen en dan zou de wereld blik semsnel zien hoezeer dit jryk, volk, party en weermacht, door één geest zijn bezield en van één wil doordrongen zijn. Het koloniale vraagstuk. Na gewezen te hebben op de noodzake lijkheid de productie nog verder op te voe ren, zeide de Fuehrer wat wij ook met een dergelijke vergrooting der Duitsche productie bereiken, dit zal de mogelijkheid waarbinnen het Duitsche volk moet leven, niet terzijde kunnen stellen. Daarom zaïl van jaar tot jaar de eisch om dat koloni ale bezit sterker naar voren kernen, dat Duitschland niet ééns aan andere mogend heden heeft ontnomen en voor die mogend heden thans zakelijk zoo goed als waarde loos is, doch voor ons eigen volk onont beerlijk blijkt te zijn. Zou men het edele beginsel, dat een kolonie slechts dan iemand mag toebehooren, wanneer de in boorlingen hun uitdrukkelijken wensch in dat opzicht hebben uitgesproken, uitbrei den tot het verleden der koloniale inbezit nemingen, dan zouden de koloniale bezit tingen van onze wereld-mogendheden ver moedelijk bedenkelijk ineenschrompelen. Al deze koloniale rijken toch zijn niet door volksstemmingen, vcoral niet door demo cratische volksstemmingen der daar wo nende volken ontstaan, doch door naakt en brutaal geweld. Ik heb er een innig be grip voor, dat de belanghebbenden bij deze rechtsordening in den Volkenbond een aan genaam moreel forum zien voor de hand having en zoo mogelijk voor de verdedi ging van hun vroeger door geweld bijeen gebrachte bezittingen. Ik kan evenwel niet begrijpen, dat de zoojuist zelf door een daad van geweld beroofde zijnerzijds aan een dergelijk illuster gezelschap zou deel nemen, en ik moet er tegenop komen, dat daaruit de conclusie zou worden getrokken, dat wij niet bereid zouden zijn op te ko men voor de principes van het recht, om dat wij niet in den Volkenbond zijn. Inte gendeel wy zyn niet in den Volkenbond, omdat wij niet gelooven, dat hij een in stituut van het recht, doch eer een instel ling voor de verdediging van het onrecht van Versailles is. Daarbij komen evenwel o;ok nog eenige zakelijke overwegingen Wy zijn uit den Volkenbond getreden, omdat hij ons, getrouw aan zyn geheele geboorte en verplichting, -het recht weiger de, op gelykheid van bewapening en daar mee op gelijke veiligheid en wij zullen er nimmer in terugkeeren wy hebben niet het voornemen ons in de toekomst door eenige internationale instelling een houding te laten voorschryven. Ik heb thans besloten ook in dit geval de noodzakelijke historisch vereischt© wijziging aan te bren gen. Duitschland zal Mandsjoekwo erkennen. Dit beteekent niet de weigering van sa menwerking met andere mogendheden. Tegenover een enkelen staat hebben wij niet geprobeerd een verhouding te zoeken en wenschen wij- ook niet in nauwer ver houding te komen Sovjet-Rusland. Wij zien in het bolsjewisme, meer nog dan vroeger, de incarnatie van de men schelijke vernielzucht. Daaruit blijkt ook onze verhouding met Japan, LAATSTE MEDISCHE BULLETIN OVER PRINSES JULIANA. Het communiqué van dr. J. de Groot van hedenmiddag luidt De gezondheidstoestand van H.K.H. 4 Prinses Juliana is thans volkomen normaal. Het kraambed heeft ook verder een geheel ongestoord verloop gehad. Hare Koninklijke Hoogheid voelt zich zeer goed en heeft heden reeds eenigen tijd in de buitenlucht vertoefd. Hiermede is het laatste medische bulletin over Hare Koninklijke Hoog- heid Prinses Juliana verschenen. De medische zorg voor H. K. H. Prinses Beatrix is verder opgedragen aan dr. Carstens, kinderarts te Utrecht. Deze heeft na onderzoek kunnen bevestigen, dat de jeugdige Prinses een volkomen gezonde baby 4 is. De voeding, welke een geheel na- tuurlijke is, gaat volkomen naar i wensch. Prinses Beatrix heeft aan het einde der eerste week het ge- boortegewicht, dat 3450 gram be- droeg, reeds overschreden, terwijl de wekelijksche toename in gewicht bo- ven het gemiddelde is gebleven. Prin- ses Beatrix weegt thans 3930 gram. Soestdijk, 21 Februari 1938. Dr. J. DE GROOT. Ik vrees, dat de Japansche nederlaag in Oost-Azië Europa of Amerika nooit ten goede kan komen, doch uitsluitend het bolsjewistische sovjet-Rusland. Duitschland zal in zijn afweerstelling tegen het communisme Japan steeds be schouwen en waardeeren als een element van veiligheid, en wel van de verzekering der menschelijke cultuur. Ik moet hierbij ernstig opkomen tegen die geestlcoze aanvallen, waarby Duitsch land het verwijt wordt gemaakt, dat wij door onze houding in het Oost-Aziatische conflict, tegen de belangen van het witte ras zouden handelen. Tegen het bolsjewisme. De Duitsche regeering zou in een bol- sjewiseering van Spanje niet alleen een ele ment van verontrusting van Europa zien, doch ook een verstoring van het Euro- peesch evenwicht. Wij zyn daarom geluk kig, aldus Hitier, dat ons anti-bolsjewis tisch standpunt gedeeld wordt door een derden staat. De Duitsch-Italiaansche ver houding is gebaseerd op het bestaan van gemeenschappelijke opvattingen op het ge bied van het leven en den staat, zoomede op een gemeenschappelijke afweer van de ons bedreigende internationale gevaren. De verbinding van beide staten met Ja pan vormen de geweldigste hinderpaal voor een verder doordringen van de Russisch- bolsjewistische macht. In de laatste jaren werd heel vaak ge sproken over tegenstellingen tusschen Frankrijk en Engeland eenerzyds en Duitschland anderzijds. Het is mij niet duidelijk, waarin deze tegenstellingen wel moeten liggen. Naar wij hopen is met den terugkeer van het Saar- gebied de periode van Fransch-Duitsche territoriale geschillen definitief gesloten. Duitschland heeft ook met Engeland geen geschillen, zij het dan onze koloniale eischen. Persophitsing. Het eenige, wat de samenleving van deze staten vergiftigt en belast is een maar al te onverdragelyke ophitsing van de pers, die in deze landen wordt gevoerd. Ik begrijp niet, dat in deze landen geen v/ettelijke mogelijkheden bestaan een einde te maken aan de leugens en laster, want het betreft hier toch niet particuliere aan gelegenheden, maar problemen van de sa menleving der volken en staten. Wij zijn niet in staat deze gebeurtenis op den duur op de lichte schouders te ne men, wij kunnen ook de oogen niet sluiten voor de gevolgen van deze ophitsing. Zij is een gevaar voor den vrede. Wy zullen daarom van nu af aan antwoorden en wel met nationaal-sovialistiSche gron digheid. In de reeks dezer misdaden behooren ook de beweringen, dat Duitschland en Italië het er over eens zyn geworden Spanje te verdeelen, of een zeer recente lage vervalsching, dat Duitschland en Ja pan een overeenkomst zouden hebben ge troffen zich gemeenschappelijk het Neder- landsche koloniale bezit toe te eigenen, §el»eMr8en«8»en Dreigende taal van Hitier. (Pag. 1, eerste blad)] Ministercrisïs in Engeland Eden is af getreden, (Pag. 1, eerste blad)] Wetsontwerp tot wijziging der lager- onderwyswet 1920 ingediendde S- jarige kweekschool bevredigt niet. (Schoolnieuws)] Er zal gepoogd worden het goud van de „Lutine" te bergen. (Gemengd nieuws)] Papanin is gered, (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Aangezien de internationale pers- ophitsing natuurlijk niet als een element van kalmeering, doch als een van het in gevaar brengen van den vrede der volken moet worden opgevat, heb ik ook beslo ten over te gaan tot versterkingen der Duitsche weermacht, die ons de veiligheid zullen geven dat deze wilde oorlogsdreiging tegen Duitschland niet op een dag over gaat in bloedig geweld. Daarom gelooven wij, dat tot nader or der de weg van een normale diplomatieke notawisseling de eenig gangbare is, om althans de te groote vervalsching van de internationale pers te ontnemen. Wij zijn gelukkig, aldus de leider, met de meeste staten, die aan Duitscnland grenzen, normale en ten deele ook vriend schappelijke betrekkingen te kunnen on derhouden. Het sterke streven naar een werkelijke neutraliteit, dat wij in een aantal Europee- sche staten kunnen waarnemen, vervult - ons met diepe en oprechte bevrediging. Wy zien evenwel ook omgekeerd de smartelijke gevolgen van de door de waanzinnige daad van Versailles door elkander geworpen Europeesche landkaart veroorzaakten eco- nomischen en bevolkingspolitieken toe stand. Slechts twee der aan onze grenzen lig gende staten omvatten reeds een massa van meer dan 10 millioen Duitschers. Zij zijn tegen hun eigen wil door de vredes verdragen verhinderd in een vereeniging met het rijk. Dit ia op zichzelf reeds smar telijk genoeg. Over een ding mag in onze oogen echter geen twijfel bestaan. De staatsrechterlijke scheiding van het rij7' kan niet leiden tot een losmaking van volkspolitieke rechten, d.w.z. de algemeene rechten op een zelfbe schikking van het volk, welke overigens in de 14 punten van Wilson plechtig zijn ver zekerd als voorwaarde voor den wapenstil stand. Kunnen niet eenvoudig warden ge negeerd, omdat het hier Duitschers betreft? Op den duur is het voor een we- reldmogendheid, die zich van zich zelf bewust is, onverdragelijk volksgenooten te weten op een plaats waar hun wegens hun sym pathie of hun verbondenheid met het volk, zyn lot en zijn wereld beschouwing, voortdurend het erg ste leed wordt berokkend. Wy weten ook heel juist, dat er in Europa nauwelijks sprake is van een allen bevredigende grens- trekking. Dat het mogelijk is by goeden wil de we gen te vinden voor vergelijk, althans ont spanning, is bewezen. Wie evenwel een der gelijke ontspanning door een vergelijk in Europa met geweld probeert te ve-^inde- ren, zal noodgedwongen op een dag het ge weld onder de volken te voorschijn roepen* Want het moet niet worden bestreden, dat, zoolang Duitschland zelf onmachtig en weerloos was, het vele dezer voortdurende vervolgingen van Duitsche menschen aan onze grenzen eenvoudig heeft moeten laten passeeren, alleen zooals Engeland zijn be langen over een geheelen aardkring behar tigt, zal ook het tegenwoordige Duitsch land zooveel meer begrensde belangen we ten te behartigen en doen in acht nemen, en by deze belangen van het Duitsche rijk behoort ook de bescherming van die volks genooten, die uit henzelf niet in staat zyn zich aan onze grenzen het recht op een al gemeene menschelijke, politieke en vrijheid van wereldbeschouwing te verbeteren. Overgaande op de Oostenrijksche kwes tie, merkte de Führer o.m. op Het was duidelijk, dat een op zichzelf ondragelijk geworden toestand op zekeren dag gewild of niet gewild de omstandighe den zou hebben kunnen ontwikkelen voor een zeer ernstige catastrofe. De gedachte en de bedoeling bij de uitnoodiging aan bondskanselier Schusschnigg waren een ontspanning in onze betrekkingen teweeg te brengen door het naar zyn opvatting

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1