f Douane en scheepvaart EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 42 ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 Grand HoteUBRITANNIA" A.V.R.O.'s Voor een goede cte Grand HoteUBRITANNIA" abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post f 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE r FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHRFEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" „Ernstige klachten over de haven van Vlissingen", Aldus een vette twee-koloms kop boven een ca. 3 kolommen innemend hoofdartikel in de Middelburgsche Courant van gisteren. In dit artikel dat van de noo dige onderkopjes is voorzien wordt een ©omber relaas gedaan van den gang van zaken in de haven, vooral voor zoover de douane hierbij betrokken is. Daarnaast wordt oen heel verhaal gedaan over ver meende bevoorrechting van de S.H.V., een verhaal waarvan de beteekenis echter weer volmaakt wordt teniet gedaan door het daarop aansluitende interview met den heer F. P. C. Mijs, directeur van de N.V. Haven van Vlissingen. Het pleit voor de objectiviteit van de M- C., dat zij het hoor en wederhoor toe past, zooals trouwens goed journalistiek gebruik is. Maar als genoemd blad werke lijk de belangen van onze haven bevorderen wil, had de redactie na het hoor en weder hoor wellicht in anderen zin kunnen be sluiten dan dcor beide lezingen te publi- ceeren. Het feit, dat iemand klaagt wil nog niet zeggen dat hij gelijk heeften als de klacht wij spreken hier nu uitsluitend over de S.H.V.) practisch alle beteekenis ontnomen wordt door inlichtingen van an dere zijde, zou het wellicht beter kunnen z^n dit onderdeel buiten discussie te laten. Als wij aan alle klachten die ons berei ken publiciteit zouden geven, hadden wij dagwerk. Wij stellen ons echter op het standpunt dat een dagblad geen vuilnisbak is waar ieder maar sijn klachten in depo neert, maar dat het een zelfstandige taak heeft nl. het bevorderen van het algemeen belang. En wanneer wij uit het hoor en wederhoor constateeren, dat een klacht on juist of schromelijk overdreven is, dan praten wij wel met betrokkenen, maar schrijven er niet over. Bij iedere courant die haar taak op deze wijze opvat, worden herhaaldelijk omvangrijke onderzoeken in gesteld, waarover nooit iets gepubliceerd wordt. O.i. is het bewuste artikel van de M.C. uitermate sensationeel gesteld, zon der dat de inhoud dit verantwoord doet zyn. 9 8 Over een vermeende bevoorrechting van de S.H.V. heeft de havendirecteur het zijne gezegd en o.i. op afdoende wijze, door er op te wijzen, dat de bunkerstations groote vaste lasten hebben in den vorm van huur van opslagterreinen, zoodat het volkomen redelijk is, dat het bedrijf van de zijde der N.V. Haven van Vlissingen tegemoet geko men wordt met betrekking tot het haven geld. Slechts ter illustratie van onze bewering, dat het artikel van de M. C. sensationeel is, zonder dat de inhoud dit wettigt, het volgende. Na vragenderwijze de stelling ,te hebben gelanceerd dat de S.H.V. zou wor den bevoorrecht, schrijft het blad (en wij zetten hierin een belangrijk woord vet) i Omstreeks den tijd van de in stelling van een stookolie-bunker station der S.H.V. in de haven van Vlissingen, is de vergunning tot het leveren van stookolie ter reede door den gewonen handel plotse ling door den directeur der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Breda ingetrokken. Als reden daarvoor werd opgegeven gebrek aan douane-personeel. Wij hebben een en ander eens onderzocht en daarbij bleek ons, dat de betrokkenen in Januari 1936 een brief hebben gekregen waarin werd medegedeeld, dat de vergun ning met ingang van Januari 1937 (na een jaar dus derhalve nu niet bepaald plot seling zou worden ingetrokken. Waarom dit gebeurde? Omdat de S.H.V. vergunning had gevraagd voor het ter reede stationeeren van een oliebunker-schip zoo als er al een door een ander bedrijf werd geëxploiteerd. De inspectie heeft zich toen op het standpunt gesteld dat men den een niet kon weigeren wat men den ander toe stond. Daarom zijn toen alle vergunningen ingetrokken omdat er klemmende redenen waren die het ongewenscht deden zijn, meer oliebunkerschepen op de reede te krij gen. Immers in dat geval zouden over een zeer groote wateroppervlakte verdeeld, tal van schepen ligplaats nemen die bunkeren moesten (zeeschepen, maar ook de kleine binnenvaartuigen). Nog afgezien van de vraag of dit steeds met het oog op de vei ligheid voor de kleine schepen verantwoord zou kunnen worden geacht, zou dit voor de douane (die ov. één schip beschikt) on overkomelijke bezwaren opleveren, o.m. daar men dan telkenmale ter reede perso neel aanwezig moest hebben, terwijl dit bij bunkeren in de haven, aanmerkelijk een voudiger, in korteren tijd en derhalve met minder personeel mogelijk was. Zóó bezien, is dus inderdaad gebrek aan personeel oor zaak van het intrekken der bewuste ver gunning. Wanneer de S.H.V. indertijd eveneens vergunning zou hebben gekregen om ter reede een bunkerschip te stationeeren, zou heel het bunkeren daar plaats vinden. Niet alleen voor schepen die uit zee naar België gaan en omgekeerd (dit in verband met het Nederlandsch-Belgisch tractaat inzake de Schelde) maar ook allerlei schepen zouden uit zee naar dê reede komen om te bunke ren en dan weer naar zee vertrekken. Dit is natuurlijk nimmer de bedoeling van het Nederlandsch-Belgische tractaat geweest en het zou de douane voor onoverkome lijke moeilijkheden hebben gesteld. Heel het relaas van de M.C. is terug te brengen tot één inderdaad gemotiveerde vraag Is de bezetting van den douane post in de haven in overeenstem ming met de eischen die hier rede lijkerwijs aan kunnen worden ge- gesteld En dan antwoorden wij, dat dit momen teel niet meer het geval is. Den laat- sten tijd zijn de werkzaamheden toegeno men (melasse, suiker-entrepot, benzine- aanvoer Vlismar, die straks als de opslag tanks gereed zijn nog wel grooteren om vang zal aannemen, enz.) De bezetting is dezelfde gebleven en inderdaad moet ze voor de hoeveelheid arbeid die nu afge daan moet worden, te gering worden ge acht. Het is ons echter bekend, dat reeds geruimen tijd geleden door den betrokken chef (den inspec teur der invoerrechten en accijnzen hier ter stede) de noodige stappen zyn gedaan om tot personeelsuit breiding te kunnen over gaan. Hier is nog geen beslissing in genomen. Maar er blijkt toch wel Uit, dat de kwestie waarlijk niet aan de aandacht der betrok kenen is ontgaan en dat men indertijd de' noodige stappen heeft genomen die de gewenschte uitbreiding kunnen bevorderen. Er valt over deze aangelegenheid natuur lijk heel wat meer te zeggen. De beperkte tijd en de groote hoeveelheid werk die op een redactiekantoor in de Zaterdagochtend uren een feilen strijd voeren, laten dit momenteel echter niet toe. Wellicht komen wij op een en ander dus nog terug. En misschen willen zij die meenen dat er be paalde punten zijn, waar toch eens den vinger op dient te worden gelegd, zich in- tusschen met ons in verbinding stellen. Wij willen de kwestie wanneer dit noodig mocht blijken, graag zoo ruim mogelijk behande len indien de belangen van de haven, van Vlissingen en van de zakenwereld hiermede bevorderd kunnen worden. STADSNIEUWS Filmavond Vereeniging „Het Hoogeland". De filmavond, gisteravond door boven genoemde vereeniging, gisteravond in „de Oude Vriendschap" gehouden, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. De vereeniging „Het Hoogeland" beheert drie kolonies voor ontslagen gevangenen, voorwaardelijk veroordeelden, voorwaarde lijk in vrijheid gestelden, zwervers, land- loopers en drankzuchtigen te Beekbergen, Vries en Opënde en twee tehuizen voor lichamelijk en geestelijk onvolwaardigen, alleenstaande personen en ouden van dagen te Beekbergen. Gedurende de 45 jaar van het bestaan der vereeniging zijn honderdtallen schip breukelingen op de levenszee in de kolonies verpleegd en zeer velen daarvan zijn weer als nuttige menschen in de maatschappij teruggekeerd. De filmavonden der vereeniging hebben dan ook ten doel het belangrijkste van het reddingswerk in beeld te brengen, en zijn alzoo een goede propaganda. De heer B. de Jager opende de bijeen komst met gebed, waarna hij zijn blijdschap uitsprak over de groote opkomst. De ver eeniging „Het Hoogeland" heeft die be langstelling verdiend. De vereeniging ver richt een werk van groote barmhartigheid. In haar tehuizen worden hongerigen ge voed en diepgevallenen geholpen. Spr. hoopt, dat alle aanwezigen er van door drongen zullen worden, dat deze arbeid on3 aller steun ten zeerste verdient. Vervolgens werd de film „In de Bran ding" vertoond die een duidelijkbeeld gaf van het omvangrijke werk dat de vereeni ging verricht. Eerst werd op het doek vertoond de ko lonie „Het Hoogeland" waar momenteel 100 verpleegden zijn gehuisvest, welke daar productieven arbeid verrichten en zoo mo gelijk opgevoed worden tot bruikbare men schen in de maatschappij. IBcnU Srein stopt voor de 2e maal in „Britannia" op Dinsdag 1 Maart. Passagiers Kovacs LajosKoos KoenJean dn Belaj Tim Marvon en juffrouw Snip en juffrouw Snap. Kaartverkoop op vertoon diploma Vrijdag 25 Februari van 103 uur. Entrée f 1.bel. inbegrepen. Plaatsbespreking 10 ct. Hierna volgde een beeld van het leven op de „Wilhelmina-hoeve", waar voorna melijk jeugdige personen zijn onderge bracht. Tijdens de pauze vestigde de vertegen woordiger der vereeniging de aandacht op het „drie-cents-fonds", waarvoor in ons land een 4000 dames wekelijks collectee ren. De gelden worden geheel ten nutte van het werk der vereeniging besteed. Dat voor dit sympathieke en ook zoo zeer ze genrijke werk heel veel geld noodig is, ligt voor de hand en de film toonde dit ook op duidelijke wijze aan, toen de afdeeling pro paganda in beeld werd gebracht. De macht van het kleine is hierin van groote betee kenis. Na een overzicht te hebben gegeven van het werk op de mooie kolonie „Filadelfia" met zijn groote matrassen-industrie en zijn grooten land- en tuinbouw, gaf de film nog een aanschouwelijk beeld hoe van een ar men zwerver weer een nuttig mensck wordt gemaakt. Met groote belangstelling hebben de aan wezigen de film gevolgd en zeer zeker zal het doel, meer bekendheid te geven aan den veelomvattenden arbeid der vereeniging, zijn bereikt. Jaarlijks moet échter nog een groot aan tal personen, welke onderdak vragen, we gens geld- en ruimte-gebrek worden afge wezen. De vereeniging kon, om aan alle aanvragen te voldoen, nog wel 5 kolonies meer in exploitatie hebben. Daarom drong de vertegenwoordiger er op aan dit werk van Christelijke naastenliefdé krachtig te blijven steunen. Na de propagandafilm werden nog ver schillende extra-nummers op het doek ge bracht, o.a. de Jamboree-week in ons land, en vervolgens verschillende episodes uit de verlovings- en bruidsdagen van het Prinse lijk paar. Ds. C. F. Nolte sprak het slotwoord hij dankte de vereeniging „Het Hoogeland" voor dezen avond en was er van overtuigd dat allen voldaan huiswaarts zullen kee- ren, onder den indruk van het grootsche werk hetgeen de vereeniging verricht. Ook zei spr. dank voor de vertoonde mooie rolprenten betreffende de blijde ge beurtenissen in het Koninklijk Huis in het afgeloopen jaar. Veal vreugde hebben wij hierbij aanschouwd, doch laten wij niet vergeten dat ook in ons land er nog dui zenden zijn, die van alle vreugde verstoken zijn. Ten opzichte van deze ellendigen heb ben wij een taak te vervullen, nl. hen in kennis te brengen met de liefde van Chris tus. Zeer in het bijzonder wordt dit gedaan door de vereeniging „Het Hoogeland" en daarom beval spr. dit werk in aller steun aan. Hierna eindigde ds. Nolte met dank gebed*. ATELIER HENNING BADHUISSTRAAT 63 I. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is voor rekening van de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij het door 3 schroeven voortgestuwde motor-passa giers- en vrachtschip „Ruys" gebouwd. De „Ruys" werd op Zaterdag 25 Sep tember 1937 met goed gevolg te water ge laten en mevr. G. R. KolffRuys verrichtte toen de doopplechtigheid. Het trotsche schip is inmiddels zoover gereed gekomen, dat het op 1 Maart a.s. zijn technischen proeftocht zal beginnen. De „Ruys" gemeerd bij „De Schelde". De werkzaamheden aan den bouw van de verkeerstunnel onder de Maas te Rotter dam worden gestadig voortgezet. Het stoffelijk overschot van den overleden oud-president-directeur van Wilton's Machi nefabriek en Scheepswerf te Rotterdam, den heer B. Wilton, is Vrijdagmiddag op het crematorium te Driehuis-Westerveld ver- ascht. Dinsdag 1 Maart a.s. §rc«f ^Carnavalsfeest Alleen toegankelijk voor bezoekers van den Bonten-trein-avond. IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN a Fl. 1.40 PER FLACON Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. §el»eartea»ssen van Jen Jag Douane en scheepvaart, (Pag. 1, eerste blad)] 10 jaren C.k.W.o. (Stadsnieuws)] De Eerste Kamer heeft de Defensie- begrooting én de wijziging der dienst plichtwet goedgekeurd. (Binnenland)] Nog steeds felle strijd in Spanje. (Buitenland)] De „Java" In Nieuwediep terugge keerd. (Marine en Leger)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Sten jaren «.K.W.O. 1928-1938 Deze maand (op 23 Februari a.s. vindt de herdenking plaats) zal het 10 jaar ge leden zijn dat de hier ter stede zoo bekende vereeniging C.K.W.O. werd opgericht. Na eenige voorbereidende vergaderingen werd op den 8en Februari 1928 het bestuur bestaande uit de bee ren J. Marijs, P. Sin- ke, A. P. Gillissen, J. Germing, J. Krijger, W. Smidt, C. de Zwart en mej. Terwoerd door het comité geïnstalleerd en was de Christelijke vereeniging voor Kunst, We tenschap en Ontwikkeling gesticht. Het doel was, hier ter stede een vereeni ging te krijgen op basis van een comité, dat zou worden samengesteld uit afgevaar digden van reeds bestaande vereenigingen op Christelijken grondslag. Hiermede zou worden bereikt dat geheel Protestantsch Christelijk Vlissingen elkaar op de terrei nen van kunst en wetenschap kon ontmoe ten, daar de reeds bestaande Christelijke vereenigingen elk op een vrij scherp afge bakend terrein werkzaam waren. Het initiatief hiertoe ging indertijd uit van ds. de Voogd en ds. Kruijswijk, resp. Hervormd en Gereformeerd predikant al hier. Tezamen met de heeren Marijs, Sinke en Gillissen, zochten en verkregen zij con tact met de reeds bestaande Christelijke vereenigingen op dit gebied, waarvan er 14 als lid toetraden. Uit elke organisatie wer den 2 afgevaardigden benoemd die tesamen het comité vormden, uit welk comité het bestuur werd gekozen. Bovendien sloten zich direct een 500-tal individueele leden aan. Dit was voor dien tijd zeer zeker een prachtig resultaat, waaruit tevens bleek dat het devies der vereeniging „Zoekt wat vereenigt", levensvatbaarheid had. Het mag in een tijd als de onze een unicum en een zeer gelukkig verschijnsel worden genoemd, dat personen van verschillende religiën zich in één organisatie kunnen ver eenigen en daar op vruchtbare wy- ze samenwerken. Reeds in het eind van 1928 konden ver schillende cursussen, o.a. in Nederland- sche taal, moderne talen, boekhouden, ste no, en voor de dames knipcursussen wor den gehouden. In stjjgende lyn. Het doelden leden in den ruimsten zin van het woord op alle terreinen van littera tuur, letterkunde, wetenschap, enz., kennis bij te brengen en deze te vermeerderen, werd bereikt, door eiken winter één avond per maand te vergaderen, en door lezingen te organiseeren, filmavonden, muziek en sport te beoefenen, enz. Reeds het seizoen 19271928 werd een succes, waardoor in 1928 het ledental tot 700 kon worden opgevoerd. Het bestuur moest toen met het oog op het reeds vast gestelde aantal vergaderingen, besluiten het werven van leden tijdelijk stop te zet ten geen enkele zaal te Vlissingen kon immers op één avond een dergelijk aantal menschen bevatten. In 1929 "teeg het ledental tot 900 en van dien tijd af was het bestuur genoodzaakt elke bijeenkomst twee maal te houdenop ieder dier avonden heeft dan de helft der leden toegang. Ook uit Middelburg, Souburg en Koude» kerke kwamen leden zich aanmelden. Op verzoek van de leden 4e Souburg werd daar een propaganda declamatie-avond ge houden, De poging om te Souburg een der gelijke vereeniging op te richten stuitte echter af op te geringe deelname. In 1929 werd tevens een sport vereeni ging opgericht die eiken winter zorgt voor een mooie uitvoering. Ook werd in genoemd jaar voor de N.C* R.V. een uitzendavond gegeven in de St. Jacobskerk. De secretaris zette bij deze gelegenheid de werkwijze en het doel der vereeniging uiteen, met het gevolg dat het bestuur tal rijke brieven ontving van luisteraars in ons land, waarin nadere inlichingen werden ge vraagd. Of toen in andere plaatsen soortgelijke vereenigingen werden opgericht, is ons niet bekend. e Wat verder gedaan werd» Sedert 1930 is een aanvang gemaakt met zomerreizen voor leden. Met touringcars wordt lederen zomer een reis gemaakt naai? verschillende deelen des lands, zelfs daar buiten tegen een geringe extra bijdrage kunnen de leden hieraan deelnemen. Ook werden in genoemd jaar anti-ker misavonden gegeven. Het ledental was in 1931 inmiddels ge stegen tot bijna 1100 voorzeker een prachtig resultaat. In verband met de toen reeds merkbare crisis werd in het eind van 1931 aan vele werkloozen vrijstelling van contributie verleend. Toch ging al het werk gedurende de zeer moeilijke crisisjaren doorhet ledental bleef stabiel tot ongeveer 1936—1937 en liep toen terug tot plm. 1000 leden. Ook thans schommelt het ledental rond het cijfer 1000. Na tien jaren dus een prachtig resultaat, dat wel bewijst dat C.K.W.O. ook de crisisstormen goed heeft doorstaan. Van de oprichters zijn nog drie bestuurs leden in functie t.w. de heeren Marijs, Gil lissen en de Zwart. De heer P. Sinke, één der oprichters, woont tegenwoordig te Mid delburg en is het eenige eerelid der ver eeniging. s s i C.K.W.O. heeft in de 10 jaren waarop de vereeniging thans kan terugzien op af doende wijze bewezen dat vele menschen van verschillende religiën en uiteenloopen- de maatschappelijke overtuiging, elkaar op dit terrein kunnen vinden en samenwerken. C.K.W.O. is op 10-jarigen leeftijd met haar plm. 1000 leden en 17 aangesloten or ganisaties een flink uit de kluiten gewas sen jongmensch. Wij hopen bij een volgenden mijlpaal in het bestaan dezer vereeniging te kunnen vermelden dat ook de verdere levensloop een voorspoedige is geweest. DE VLISSINGSCHE COURANT staat dag en nacht in Telex-verbinding met de grootste binnen- en buiten- landsche persbureaux. Haar nieuws is tot de laatste minuut „bij"

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1