EERSTE BLAD Ruwe handen 76e JAARGANG - NUMMER 41 VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 Prins Bernhard voor eenigen tijd naar het buitenland STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Qel»em*tew«ssen abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bjj abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICI TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Volgens het Hbld. is de waarschijnlijk heid groot, dat Prins Bernhard binnenkort voor eenigen tijd naar het buitenland zal vertrekken. Het wordt nl. gewenscht ge acht, dat Z.K.H. verandering van lucht on dergaat, om aldus de gevolgen van zijn on geval geheel te boven komen. Wel houdt de Prins ook te Soestdijk nog rust, maar men is van meening, dat verandering van lucht meer tot het goede doel zal leiden. Hoewel Prinses Juliana haar echtgenoot gaarne op zijn reis zou vergezellen, zal dit niet mogelijk zijn. H.K.H. neemt haar moe der-plichten zeer hoog op en daar zij haar dochtertje zelf voedt, beteekent dit voor haar een groote gebondenheid aan huis. Toch zal Prinses Juliana niet geheel alleen te Soestdijk achterblijven, want, zijn wij goed ingelicht, dan zal H. M. de Koningin, als de reis van den Prins doorgang heeft, haar dochter tijdens de afwezigheid van Prins Bernhard te Soestdijk gezelschap houden. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars aan het pest- en telegraafkantoor alhier, geopend op Zaterdag 19 Februari van 3 uur tot half 5, zijn verkrijgbaar diverse postzegels van Nederland. Ook de post- en portzegels van Nederl.-Indië, Curasao en Suriname. Eveneens de overdrukte zegels van NederL-Indië, welke tijdens de voiige opening van het loket voor het eerst ver krijgbaar waren. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Op de „Winterflora 1938" te Haarlem is een freesia te bezichtigen,die met goedkeu ring van het Koninklijk Huis den naam „Prinses Beatrix" heeft gekregen. De bloem is zachtlila van kleur en heeft een wit hart. De Vereenigde Glasfabrieken te Schie dam hebben in hun nieuwe fabriek te Delft de vervaardiging opgenomen van zijde uit glas. Zand, kalk en soda worden in een oven tot vloeibaar glas gesmolten, waarna deze vloeistof door zeer fijne gaatjes wordt geperstzoo ontstaat het „vegisol". De „glazen sneeuw", glaswol of glaszijde ge noemd, is een Amerikaansche vinding en een voortreffelijk isolatiemateriaal. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau"' [(verwacht) Ned m.s. „Veenenburgh" van Middlesborough met ijzer voor „de Schel de" Ned. m.s. „Elziena" van Londen „Novatie" v-n Gravelines. Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Hanna Cords" van Constantza Grieksch s.s. „Mount Pentelikon" van Buenos-Ayres. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Caribia" naar Amsterdam [(binnendoor) Hanna Cords" naar Brake; „Mount Pentelikon" naar Norway„Vee nenburgh" naar Rotterdam. Vergadering dagelijksch bestuur der Z.L.M. Maandag jl. vergaderde het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij in het Landbouwhuis te Goes. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Aardappélteéltheffing 193S. Met betrekking tot de verhooging der teeltheffing van 30 tot 50 per H.A. be sloot het dagelijksch bestuur nogmaals krachtige pogingen in het werk te stellen, teneinde verlaging van laatstvermeld be drag te verkrijgen. Met nadruk werd er op gewezen, dat te genover de hoogere teeltheffing geen ver meerdering van inkomsten staat, daar de denaturatietoeslag zeker niet hooger zal zijn dan die van het vorige oogstjaar. Mond- en klauwzeer. De aandacht werd er op gevestigd, dat de schade, aangericht door het mond- en klauwzeer, een veel grooteren omvang heeft aangenomen dan uit de in de bladen gepu bliceerde officieel© cijfers kan worden ge concludeerd. Deze cijfers hebben veelal be trekking op het aantal z.g. acute sterfge vallen. Evenwel vertoonen zich na afloop van het acute stadium dikwijls nieraandoe ningen of andere gebreken. Hierin ligt de oorzaak van de talrijke noodslachtingen, welke nadien nog zijn verricht. Op grond hiervan was het dagelijksch be stuur van oordeel, dat de voor 1938 toege paste verruiming van het aantal kalveren met 7 onvoldoende moet worden geacht. Besloten werd b\j de regeering op spoedige herziening van de kal vertoewijzing 1938 aan te dringen, opdat een behoorlijke aan vulling van den veestapel zal kunnen plaats hebben. Kinderbijslag- en werkloosheids verzekering. Aan de orde werden gesteld de wetsont werpen betreffende kinderbijslag- en werk loosheidsverzekering, volgens welke de pre mies geheel of gedeeltelijk ten laste zullen komen van de werkgevers. Het dagelijksch bestuur was van mee ning, dat de bedrijfsuitkomsten in den land bouw van dien aard zijn, dat het landbouw bedrijf dergelijke lasten niet meer kan dra gen. Besloten werd tegen het brengen van premies ten laste van de bedrijven protest aan te teekenen. - Postbestelling ten plattelande. Naar aanleiding van de onlangs op de hoofdbestuurs- en algemeene vergadering der Z.L.M. te Zierikzee naar voren ge brachte klachten over de postbestelling ten plattelande, heeft de Z.L.M. bij de af deelin gen een enquête ingesteld. Tevens heeft een bespreking met de In spectie der Posterijen plaats gehad, waar van ter vergadering verslag werd uitge bracht. Medegedeeld werd, dat in de eerste post bestelling het grootste gedeelte zit van wat in den loop van den dag wordt ontvangen. Het aantal stukken voor de tweede bestel ling is geringde rest zit in de derde be stelling. Bij het afschaffen der tweede bestelling werd tegelijkertijd de nachtpostdienst inge steld, waardoor de meeste correspondentie in de eerste postbestelling komt." Voor zeer veel plaatsen zou dientengevolge geen cor respondentie voor een tweede bestelling zijn. Een tweede bestelling des avonds na 7 uur kan practisch niet over het geheele gebied eener gemeente plaats vinden, daar dit te veel tijd zou eischen. De kom eener ge meente heeft steeds een tweede postbestel ling. Evenwel bepaalt de post zelf de gren- zen dier kom. Als gevolg van vermelde bespreking is met ingang van 12 dezer het postkantoor te Tholen des Zaterdags ook van 1112 uur voor den post- en telegraafdienst openge steld. Voorts wordt onderzocht of de gren zen van de kom van verschillende gemeen ten met betrekking tot de postbestelling wat ruimer getrokken kunnen worden. Het resultaat van dit onderzoek dient te worden afgewacht. Melkfederatie voor Zeeland buiten Walcheren. Aan het dagelijksch bestuur werd ter goedkeuring voorgelegd een ontwerp-schrij- ven van den voorzitter van de melkfedera tie voor Zeeland buiten Walcheren, gericht aan den Minister van Economische Zaken. In dit schrijven wordt den Minister ver zocht sanctie te verleenen aan de orde ningsplannen voor de productie en de dis tributie van consumptiemelk voor Zeeland buiten Walcheren. Het dagelijksch bestuur besloot hieraan zijn goedkeuring te verleenen. Uitgifte van bedrijven in den Wieringermeer. Ingevolge een desbetreffend besluit ge nomen in een vorige vergadering, heeft de Z.L.M. bij de directie van den Wieringer- meerpolder inlichtingen ingewonnen terza ke van het feit, dat bij de laatste uitgifte van boerderijen in genoemden polder slechts 5 personen uit Zeeland werden geplaatst. Daarentegen was het aantal uit enkele an dere klei- en akkerbouwgebieden buiten Zeeland belangrijk grooter. Naar aanleiding hiervan heeft de directie van den Wieringermeer in een schrijven medegedeeld, dat wanneer gelet wordt op het percentage van de candidaten, die ge plaatst zijn, Zeeland vergeleken bij de ove rige provincies geenszins is achtergesteld. Besloten werd vermeld schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Ned. Chr. Reisvereeniging, De af deeling Walcheren van bovenge noemde vereeniging heeft Woensdagavond in de Bogardzaal te Middelburg een film avond gehouden over Tsjecho-Slowakije, het land waarheen de N.C.R. begin Augus tus een groote reis heeft georganiseerd. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij den afdeelingsvoorzitter, den heer J. Alle- wijn, die na opening het woord gaf aan den heer Jan C. W. Polak, die een en an der vertelde over het land en zijn inwoners ter toelichting van de films, die vervolgens vertoond werden. De meeste films zijn door den heer Po lak zelf opgenomen, sommige vanuit een vliegmachine. Twee dames in het kleurig Tsjecho-Slowaaksch costuum deelden aan de bezoekers lectuur over dit land uit. De zaal was goed gevuld. De „Parijsche combinatie" ontbonden, Dinsdag hebben de leden der Parijsche combinatie met algemeene stemmen beslo ten om de combinatie te ontbinden, meldt het Dbl. v. N.B. en Z(de Belgische leden onthielden zich van stemmen), zulks met ingang van 21 Februari a.s. Nu is de handel in Parijs vanaf 24 Fe bruari voor iederen handelaar weer vrij. De kweekers van mosselen hopen dat door het uiteenvallen der combinatie de omzet van mosselen grooter zal worden. Nog een slikval. Behalve te Kamperland heeft zich ook aan het noord-oosten van Noord-Beveland, bij het einde der slikken achter den Al-te- klein polder een val voorgedaan. Waar tot voor kort het slik lag is nu water. Er is ter plaatse gepeild. Er moet nu 14 M. wa ter staan. Als de val zich niet voortzet, dreigt er geen gevaar voor de zeewering. Plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet. Naar wij vernemen zal ter plechtige openbare zitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van Dinsdag 22 Februari 1938 des namiddags te half drie in het Gerechtsgebouw te Middelburg voor lezing geschieden van de vastgestelde ver anderingen in de Grondwet vcor het Ko ninkrijk der Nederlanden. Deze zitting is voor iedereen toegankelijk. MIDDELBURG De Huishoudschool. In de jaarvergadering van de Vereeniging Industrie- en Huishoudschool alhier, bleek uit het verslag van den secretaris-penning meester, mr. P. van Empel, dat het jaar begon met 172 dagleerlingen, 8 op de da mescursussen en 76 op de avondcursussen, totaal 256. In het voorjaar 1937 namen 5 leerlingen aan de damescursussen, 39 aan de vervolgcursussen in costuumnaaien en 5 aan een bakercursus deel. Gedurende het schooljaar 1936/1937 is dus aan 305 leerlin gen onderwijs gegeven. Aan het einde van het schooljaar ontvingen 21 leerlingen een diploma huisnaaister, 12 voor hulp in de huishouding en 6 voor costuumnaaister. Bij het begin van den cursus 1937/1938 waren 177 leerlingen voor volledig onderwijs inge schreven, van wie buiten Middelburg 85, nl. Vlissingen 37, Koudekerke 10, Souburg 9, Serooskerke 2, St. Laurens 4, Grijpskerke 2, Arnemuiden 4, Vrouwenpolder 4, Veere 4, Nieuw en St. Joosland 2, Westkapelle Ritthem, Zoutelande, Terneuzen, Biggeker- ke, 's Heer Arendskerke en Wissekerke ieder 1 leerling. Van de 177, waren 23 leer lingen vrijgesteld van het betalen van schoolgeld. Aan de damescursussen namen toen 8 leerlingen deel, voor de avondcursus sen meldden zich 78 leerlingen aan. Op 31 December j.l. was het totaal aantal leerlin gen 253. Met ingang van 1 November 1937 kreeg de heer J. Crucq, sedert ruim 13 jaar admi nistrateur, op de meest eervolle wijze ont slag. Hij werd opgevolgd door mej, E. Rutgers. De verduistering op het postkantoor. De 41-jarige kantoorbediende der poste rijen, E. J. P., die verdacht wordt van ver duistering van een bedrag van 275 uit een onder zijn beheer staande kas op het postkantoor te Middelburg en Woensdag door de politie werd aangehouden, is gis teravond wederom op vrije voeten gesteld. Een begin van brand. Hedenmorgen tegen 10 uur ontstond een begin van brand op de tweede verdieping van het pand in de Noordstraat, waar het magazijn Vitamin gevestigd is. Men had op de tweede verdieping een lrist uien ge plaatst overdekt met een kleedje. Toen de winkelhouder B. zich op een trapje begaf om papieren van een zolder te halen, is waarschijnlijk een vonk uit zijn pijp op het kleedje gevallen en is dit aan het smeulen gegaan. Daardoor o.itstond een begin van brand, dat zich ook aan de omgeving be gon mede te deelen. Door van buiten te hulp geroepen personen werd het vuur. met emmers water gebluscht. Intusschen waren brandweer en politie gewaarschuwd, maar toen deze ter plaatse kwamen, was alle gevaar geweken. OOST- EN WEST-SOUBURG Algemeen© vergadering Landbouw- vereenlging. Gisteravond hield de landbouwvereeni- ging Oost- en West-Souburg, in café „Dorpzicht", onder voorzitterschap van den heer J. Kodde een algemeene vergade ring. Deze heette allen welkom, in het bijzonder den heer ir. K. Poll van de land en tuinbouwkundige afdeeling der coöpera tieve kunstmestfabriek Vlaardingen. Ver der sprak de voorzitter den wensch uit dat dit jaar voor den landbouw en veeteelt beter moge zijn dan het voorgaande, dat over het algemeen ongunstig voor dit be drijf genoemd kan worden. Ook het mond en klauwzeer dat in het afgeloopen jaar veelvuldig voorkwam onder het rundvee, was voor velen een belangrijke schadepost. Na deze korte inleiding verkreeg de secretaris-penningmeester het woord. Uit zijn jaarverslag bleek, dat het ledental der vereeniging thans 131 bedraagt, verder is aan brandstoffen uitgegeven 1448.40 aan veevoeder 5081.85 en aan meststoffen 3245.44. Als lid der financieele commissie werd het aftredend lid, de heer C. Wisse, bij acclamatie herkozen, terwijl als afgevaar digden naar de algemeene vergadering der Z.L.M. werden gekozen de heeren J. Kodde en W. Louwerse. Hierna volgde een rede van den heer ir. Poll over kunstmeststoffen en hun groote waarde voor den landbouw. In het bijzonder behandelde spreker de superfosfaat en de granumix kunstmeststoffen die voor klei gronden, die vooral in Zeeland veel voorko men, zeer groote waarde hebben. Verder werd een film van de coöp. kunstmestfa briek te Vlaardingen vertoond, die een beeld gaf van wat de techniek ook op dit gebied vermag. Het was een interessante film, die afgewisseld werd door een komisch filmpje. De voorzitter bracht den heer Poll dank voor zijn leerzame rede en interessante filmvoorstelling. Vereeniging voor Luchtbescherming. In de vergadering van de vereeniging voor luchtbescherming alhier, die dezer dagen onder voorzitterschap van den heer J. Suurmond werd gehouden, werd mede gedeeld, dat het bestuur zich tot het hoofd bestuur heeft gewend teneinde op Souburg een tentoonstelling te krijgen op het ge bied van luchtbescherming. Hierop is ech ter afwijzend beschikt in verband met de te hooge kosten daaraan verbonden, hetgeen evenwel niet zeggen wil, dat in de toekomst een dergelijke tentoonstelling niet zal ge houden worden. De heer W. H. van Zadelhoff, luitenant ter zee le klasse te Vlissingen heeft zich bereid verklaard in een in Maart alhier te houden vergadering te spreken zooals hij dat laatstelijk te Vlissingen in een open bare vergadering deed. Boeken en bescheiden van den penning meester zijn in orde bevonden. Het voorstel van het bestuur tot wijzi ging van het reglement, waarbij thans zij, die niet ingedeeld zijn bij een werkgroep, lid kunnen worden tegen een contributie van 25 cent per jaar werd aangenomen. Het bestuur werd gemachtigd om personen welke bij een werkgroep zijn ingedeeld vrij stelling te verleenen van contributie indien dit voor deze een bezwaar mocht zijn. Tot voorzitter werd gekozen de burge meester, de heer A. H. S. Stemerding en tot secretaris de heer J. Steketee. Den heer Suurmond werd dank gebracht voor hetgeen hij als voorzitter voor de vereeniging heeft gedaan, waarbij de hoop werd uitgesproken dat hij in de toekomst als lid actief aan de werkzaamheden zal blijven deelnemen. VEERE Hulppostkantoor wordt P.T.I.-station. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt het hulp-P.T.T.-kantoor te Veere vervangen door een post, telegraaf- en telefoonstation. In de verkeersafwikkeling komt geen wij ziging. GOES Centrale hengstenkeuring te Goes. Voor de jaarlijksche centrale hengsten keuring te Goes, het festijn van het Zeeuw sche zware trekpaard was gisteren weer veel belangstelling. Het aantal kijkers scheen ons zelfs nog grooter dan vorige jaren. Het was den geheelen dag een le vendige drukte op het Goesche marktplein. Ook B. en W. van Goes en de heer ir. Leignes Bakhoven, vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken ga ven van hun belangstelling blijk. Vooral tegen half vier, toen de jury toe was aan het aanwijzen van den kampioen iinn Jog Nog steeds onrust in Palestina. .(Buitenland)'* Rusland gelooft niet dat zaakgelastig de Boetenko in Italië is de protest nota gehandhaafd. (Buitenland), Naar verluidt zou Prins Bernhard voor herstel van gezondheid, eenigen tyd naar het buitenland gaan. (Pag. 1, eerste blad)* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN -60cL Bij Apotlien Drogisten kwam er spanning onder de paardenfok kers. Kampioen werd Acron van Avenir, eige naar C. de Ferjter te Boschkapelle. In categorie 1 (hengsten geboren in 1935, kleine maat) was le prijswinnaar Primus, eigenaars gebr. Aernaudts te Sluis, in de zelfde groep groote maat was het Nico van Melo, eigenaar J. J. Vereecken te Stoppeldijk. In categorie 3 (hengsten geboren in 1934, kleine maat) was le Clairon van Hoek, eigenaars gebr. Verdonk te Nieuw- dorp, in dezelfde groep groote maat Carlo van 't Kerkje, eigenares Hengstenvereeni- ging Zuid-Beveland. In categorie 5 (hengsten geboren in 1933 en 1932, kleine maat) was le Dessert van Waarde, eigenaar J. Louwerse Mz. te Serooskerke, in dezelfde groep groote maat Acron van Avenir (de kampioen). In groep 7 (hengsten geboren in 1931 of vroeger, kleine maat) was le Avenir van. Willy, eigenaar S. J. Gast te Duivendijke, in dezelfde groep groote maat Mignon du Fostenau, eigenaar G. L. Lannoye te Aar denburg. „Die Jahreszeïten", Het Chr. Gemengd koor (directeur de heer W. 't Hooft) gaf gisteravond voor een talrijk publiek in het Schuttershof te Goes een uitvoering van Haydn's „Jahreszeiten". Medewerking verleende een orkest, terwijl de heer Blokpoel de piano-partij verzorgde. Solisten waren Corri Bijster (sopraan), Michel Gobets (tenor) en Laurens Bocht man (bas). SCHOONDIJKE De Oranjefeesten te Schoondijke. Ook de tweede dag van de Oranjefeesten te Schoondijke is een groot succes gewor den. Den geheelen dag heerschte er Woens dag een prettige stemming onder het tal rijke publiek. Het is een echt volksfeest geworden waaraan alle Schoondijkenaren en nog zeer velen uit de omliggende ge meenten hebben deelgenomen. Des morgens om 10 uur werd op den Da.m begonnen met het ringrijden te paard. Natuurlijk hadden de deelnemers aan den vreedzamen strijd om den ring niet over belangstelling te klagen. De hoofdschotel van het programma was de groote optocht die des middags om twee uur van den Dam vertrok. Het was een prachtig gezicht om den langen stoet met vele keurig versierde wagens en deelne mers in fraaie costumes, te zien voorbij trekken. De muziekkorpsen uit IJzendijke en Schoondijke verhoogden de stemming met vroolijke muziek. Des avonds werd er op de Markt gemusi ceerd en namen velen nogmaals de verlich ting in oogenschouw. Het is nog lang gezellig en druk in het dorp gebleven. Schoondijke kan op twee goed geslaagde feestdagen terugzien. TERNEUZEN Omhoog gevaren. Bij het binnenkomen van de Middelhaven te Terneuzen is het met vlas geladen Ne- derlandsche motorschip Jacobus" gisteren op den Westdam omhooggevaren en blijven zitten. Met behulp van een sleepboot is ge tracht het schip vlot te brengen, doch dit gelukte niet. Des nachts is de „Jacobus" op eigen kracht in diep water geraakt. Er wordt alhier een onderzoek naar eventueels schade ingesteld,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1