Wijzigingen in de Oostenrijksehe regeering 76e JAARGANG - NUMMER 39 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 Kort commentaar De Zeeuwsche verbindingen met Zeeuwsch Vlaanderen Veranderingen onder Duitschen druk Oostenrijk heeft hiermede zijn zelfstandigheid prijs gegeven STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE eersteblad §el»ei»rl<£iima ss «ew linn Jew alng PUROL uw de over f5.40. abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zyn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissinqsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ s Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bijvooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBL1CIT EITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGIN G „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" er schuilt een addertje in het gras. In oris blad van Maandag hebben wij een artikeltje gepubliceerd, dat de K.N.A.C. ons over bovenstaand onderwerp heeft doen toekomen. Het blijkt ons echter, dat hier enkele onjuistheden in staan, terwijl wij tevens niet aan den indruk kunnen ontkomen, dat bedoeld artikel van nevenbedoelingen niet vrij kan worden geacht. Natuurlijk moeten wij den feitelijken in houd van bedoeld bericht voor rekening laten van de K.N.A.C., maar het lijkt ons niettemin dienstig even den vinger te leg gen op enkele onjuistheden en tegelijker tijd hier en daar een toelichting te geven voor zoover de „nevenbedoelingen" dit o,i. wenschelijk doen zijn. In de eerste plaats is het ten eenenmale onjuist, dat na het gereedkomen van de havenwerken in den Perkpolder en nabij Kruiningen, de Provinciale veerdienst zou worden opgeheven. Ook wanneer straks de dienst wordt uitgevoerd tusschen de nieu we aanlegplaatsen in den Perkpolder be noorden Walsoorden en die bij het eindpunt van den nieuwen Rijksweg van Kruiningen, zal de dienst een Provinciale blij ven. Voorts is het wanneer wij goed zijn ingelicht ook niet de bedoeling straks op deze lijn snellere booten te gaan gebrui ken zooals in het artikel van de K.N.A.C. wordt vermeld. Wat nu de plannen met betrekking tot het verdronken land van Saeftinge betreft en de veerverbinding vandaar naar Ossen- drecht in Noord-Brabant, is het toch wel ver gezocht om tusschen deze kwestie en die welke thans aan de orde is, verband te willen leggen. Het eenige gevolg zou kun nen zyn, dat de belangrijke verbetering in de verbindingen voor Zeeuwsch-Vlaanderen weer voor een jaar of langer zou kun nen worden uitgesteld. Want in den loop van deze maand (op den 23en als wij het wel hebben) zouden de havenwerken in den Perkpolder en nabij Kruiningen worden aanbesteed. De rechtstreeks belanghebben den in Zeeuwsch-Vlaanderen (o.m. de Ka mer van Koophandel Terneuzen) hebben herhaaldelijk vóór de oplossing zooals die thans te verwezenlijken staat, gepleit. En ook de Minister van Waterstaat is over tuigd dat dit in de gegeven omstandighe den dè oplossing moet worden geacht. Van daar het besluit tot aanbesteding in den loop van deze maand. En laten wij nu maar eens openhartig in de courant zetten, wat met zooveel woor den door vele sprekers in de Provinciale Staten (zij het dan ook op uiterst hoffe lijke wijze) meerdere malen te verstaan werd gegeven er is in dien kring geen mensch die de plannen inzake Saeftinge serieus neemt. En het was o.i. meer om den heer Bauwens een kleine voldoening te geven voor zijn onvermoeiden arbeid in dezen, dan omdat men werkelijk veronder stelde dat „er iets in zat", dat besloten werd een commissie van onderzoek samen te stellen. Hoe het ook zij, in ieder geval kan en mag dit geen aanleiding zijn om eventueel de aanbesteding die voor de deur staat, in gevaar te brengen. Temeer niet, waar de bezwaren die te Hansweert en Walsoorden kenbaar worden gemaakt, van eigenbelang niet vry zijn te achten. Wij zyn niet bevoegd om te kunnen be- oordeelen of het inderdaad noodzakelijk is de nieuwe aanlegplaatsen in den Perkpol der en nabij Kruiningen te vestigen, in plaats van zooals thans het geval is in Hansweert en Walsoorden. Maar de Rijkswaterstaat acht dit om verschillende redenen gewenscht en de Minister van Wa terstaat heeft er zich mee vereenigd. Na tuurlek pleiten de belanghebbenden in Hansweert en Walsoorden voor behoud van de aanlegplaatsen in die gemeenten. Maar het verzet uit dien kring bewijst op zichzelf natuurlijk allerminst dat met de nieuwe aanlegplaatsen op den duur geen verbin ding verkregen wordt die beter moet worden geacht. De beantwoording van de vraag of het laatste inderdaad het geval is, behoort tot de competentie van ter zake deskundigen. En, zooals reeds eerder opge merkt, is de Rijkswaterstaat de meening toegedaan dat de aanlegplaatsen naby Kruiningen en in den Perkpolder dienen te komen het besluit om op 23 dezer de aanbesteding te doen plaats vinden, houdt hier natuurlijk verband mede. Ziedaar enkele opmerkingen waartoe het Setwat tendentieuze bericht van de k.n. a.c. ons aanleiding gaf. De Oostenrijksehe bondskanselier Schüschnigg heeft gisteren den bondspre sident een reorganisatie van het kabinet voorgesteld. Bondspresident Miklas heeft daarop de voorgestelde ontslagen en be noemingen ten uitvoer gelegd. Het nieuwe kabinet is als volgt samenge steld bonskanselier, Schüschniggvice- kanselier, luitenant veldmaarschalk Huel- gerthbuitenlandsche zaken, Guido Schmidtfinanciën, Neumeyer handel, ir. Julius Raab sociale zaken, Resch bin- nenlandsche zaken en veiligheid, dr. Arthur Seyss Inuart; landbouw, Mandorfer on derwijs, Pernter justitie, Ludwig Adamo- wich bondsministers zonder portefeuille, Giiidö Zernatto, Glaise Horstenau en Hans Rott. Staatssecretarissenlandsverdediging, generaal der infanterie Wilhelm Zehner veiligheid, Skublbescherming van arbei ders en employé's, Adolf Watzek indus trie, kol. Stepski Doliva. Bondspresident Miklas heeft den nieuw benoemden ministers en staatssecretarissen den eed afgenomen. Bondspresident Miklas heeft staatssecre taris Skubl benoemd tot inspecteur-gene raal van de Oostenrijksehe executieve, d.w.z. van de politie en de gendarmerie. Reconstructie onder druk van Duitsche legerbetooging aan de grens Een oponthoud, dat op het laatste oogen- blik nog ontstaan was in de reconstructie van het Oostenrijksehe kabinet, vindt naar men gelooft zijn verklaring in een prac- tisch ultimatum, waaraan kracht is bijge zet door een demonstratie van Duitsche gewapende troepen onder voorwendsel van manoeuvres langs de grens. Troepenconcentraties werden ten uitvoer gelegd op Beiersch gebied nabij _de Tirool- sche grens. Uit te Innbrück ingewonnen inlichtingen blijkt, dat inderdaad troepen bewegingen geconstateerd zouden zijn in de streek van Allgaen in zuid Beieren. Gezag hebbende Duitsche kringen verklaarden deze troepenbewegingen als jaarlijksche be wegingen, die ski-oefeningen in de winter kwartieren ten doel hadden. Een Havasbericht uit Vaduz in Liechten stein meldde nader dat uit inlichtingen, welke aan de Liechtensteinsche grens ver kregen waren, bleek, dat hier sprake was van eenige duizenden manschappen, welke troepen voor een deel gemotoriseerd waren, en van detachementen luchtstrijdkrachten. Door de functie van minister van Bin- nenlandsche Zaken met de contróle over de politie aan Seysz Inquart te geven in het ge reconstrueerde Oostenrijksehe kabinet heeft Schusschnigg gecapituleerd voor Hitiers eischen. Voordat de definitieve ministerlij st bekend werd gemaakt, was een kabinets- lijst uitgegeven, waarin Seyss Inquart ver meld stond als minister van Binnenlandsche Zaken, zonder controle over de politie. Deze lijst werd echter plotseling ingetrokken. Naar verluidt zijn reeds, behalve het op nemen van een. nationaal-socialist in het kabinet, aanzienlijke concessies aan Duitschland gedaan. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat veldmaarschalk Jan- sa op verzoek van Duitschland verwijderd zal worden, aangezien hij in verbinding zou hebben gestaan met ven Fritsch. De vraag is thans of Duitschland voldaan zal zijn over de verandering. Er wordt op gewezen, dat Hitier geweldige eischen ge steld heeft in Berchtësgaden. O.a. zou hij den eisch gesteld hebben, dat Oostenrijk een pro-Duitsche buitenlandsche politiek zou voeren, welke volkomen van Duitsch land afhankelijk zou zijn. Voorts zou hij geëischt hebben, dat Oostenrijk zich zou aansluiten bij het anti-Kominternpact, dat Oostenrijk zou toestemmen in militaire sa menwerking en alle gedachten zou laten varen aan vriendschap met Tsjecho-Slowa- kije. Men gelooft, dat Schusschnigg minder steun dan gewoonlijk gevonden heeft bij Italië in verband met Mussolini's moeilijk heden met Groot-Brittannië. De Weensche correspondent vaii de Daily Telegraph zegtOostenrijk heeft practisch zijn onafhankelijkheid prijs gegeven; Hedennacht heeft het nieuwe kabinet zijn eerste ministerraadszitting gehouden. Be sloten werd den bond.'-president voor te stellen, amnestie af te kondigen voor alle voor 1 Februari gepleegde politieke delic ten. Voorgesteld werd kwijtschelding van straf te schenken en loopende processen te staken. De politieke amnestie strekt zich tot de zwaarste veroordeelingen uit. Onder meer zullen Rintelen, de terrorist Woitsche, de politie-beambten, die betrokken waren bij den aanval op de bondskanselarij, waarvan Dollfuss het slachtoffer werd, en ingenieur Avs, die onlangs gearresteerd werd bij de sluiting van het bruine huis, worden vrij gelaten. Behalve Rintelen, die ziek is, zul len alle geamnésteerden, die ernstige mis drijven hebben gepleegd, Oostenrijk moeten verlaten. Zij zullen in Duitschland worden toegelaten. De amnestie geldt ook voor sociaal-de mocraten. Zij brengt geen recht tot herstel in openbare functies mede. Slngelloop van „A.V, '85". Behoudens nadere goedkeuring, is de Vlissingsche Athletiek Vereeniging „A.V. '35" voornemens op 19 Maart a.s. een Sin gelloop te organiceeren. Zooals de naam van den loop reeds aan duidt zal als traject worden gekozen de Singelweg. Op het rechter weggedeelte, na bij den watertoren, zal de start plaats vin den daarna gaat het in de richting van de Keersluis bij de Lampsinsstraat is het keerpunt en zoo vervolgens langs het an dere weggedeelte weer terug. De afstand voor de senioren bedraagt plm. 3 K.M., terwijl de junioren een traject van plm. 1500 M. loopen (keerpunt Schel- destraat) Er zal toestemming worden gevraagd om een D-klasso, voor niet-K.N.A.U. leden, in te mogen lasschcn. Vergunning verleend tot het aannemen van buitenlandsche onderscheiding. Bij Kon. besluit van 9 Februari 1938 is vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder in de Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk aan C. de Waard, leeraar aan de R.H.B.S. met 5- jarigen cursus te Vlissingen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zyn bureau als gevonden Is gedeponeerd een kinder armbandje, een gummi snelbinder en dat in lichtingen ztjn te bekomen omtrent: aanzet- slinger, auto, bij Minderhout, Nieuwstr. 20 een mantelband bij van Dierendonck. Noordstraat 40gouden heerenzegelring bij E. Hendrikse, Van der Manderestraat 2glacé dameshandschoen bij J. Vader, Vlamingstraat 22 blauw gehaakt kinder- portemonnaie bij Van Ekelen, Marines traat 8 knipmes met kettinkje bij Stroo, Ban- kertstraat 16 zwarte das met witte stip pen bij De Nooijer, Molenstraat 61 boven grijze handschoen by Thoden van Vel zen, Singelweg 136 belastingmerk bij M. Dek ker, van Dishoeckstraat 49 schakel arm bandje bij Kouwenhoven, Scherminkel straat 204-deelige fietssleutel btj Danckaerts, Kasteelstraat 59 bruine heerenhandschoen bij Meulmeester, Bakkersgang 1rozen krans btj Veenendaal, Slijkstraat 20 zwar te hond (Bovier) in het asylzilveren horlogeketting bij C. Buijs, Hobeinstraat 38dameshoed by Smeerdijk, Eedestraat 24lorgnet met doublé kettinkje bij Kou wenhoven, ScherminkeJstraat 20bruine damestasch en bruine portemonnaie btj Burgmetjer, Paul Krugerstraat 1blauwe meisjeshandschoen by Prinse, Palingstraat 32 grijs wollen kinderhandschoen by Baak, Papaverlaan 6 rywielbelastingmerk bij De Kok, Groote Markt 13 bril met hoornen montuur btj Donker, Singelweg 82 boven een hoed by Van de Woestyne, Bonedrjke- straat 21 en een armband (alpakka) bij Marijs, Verk. Quakkel aarstraat 61. Ylissingsch scheepvaartnleuws. Aangekomen: Nederlandsch m.s. „Jos Maria" om te repareeren, bestemd naar Amsterdam „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Zweedsch s.s. „Ragna Gorthon" van HuilZweedsch s.s. „Torkel" van Antwerpen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Ragna Gorthon" naar Gent„Torkei" naar Stockholm „Archan- gelos" naar Buenos Ayres; „Atlantic" naar Londen. Filmavond „Het Hoogeland". Vrijdag a.s. zal de vereeniging „Het Hoogeland" een filmavond geven in „de Oude Vriendschap" alhier. Naast de hoofd film „Door de Branding" die opgeluisterd wordt met muziek en zang, zullen o.m. nog enkele Oranjefilms worden vertoond. Voor de kinderen wordt een voorstelling met speciale kinderfilms gehouden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het schilderij „De Kleine Prinses" van den Zweedschen sprookjesschilder Einar Norelius, dat deze aan Prinses Beatrix zal aanbieden als dank voor de in Nederland genoten gastvrijheid. De overweg aan de Schenkkade te Den Haag, berucht om zijn druk verkeer, zal volgens het gemeenteplan het volgende jaar worden opgehevn. Om het biljartkampioenschap Zeeland van den S klasse. Gisteravond werden de wedstrijden om het .biljartkampioenschap van Zeeland van den N.B.B. 3e klasse voortgezet. De talrij ke aanwezigen hebben van spannend spel kunnen genieten. De Goesenaars waren zeer goed, doch hun tegenstanders gaven zich niet gemakkelijk gewonnen. De gemiddelden waren buitengewoon goed te noemen. De mogelijkheid is' niet uitgesloten dat er nog deelnemers promo- veeren. De uitslag is als volgt A. Viergever 100 42 2.38 15 M. Ba,arends 85 42 2.02 11 M. Baarends 100 34 2.94 13 L. Labruyère 97 34 1.85 14 G. Bruel 100 32 3.12 12 A. Viergever 95 32 2.96 13 A. Viergever 100 39 2.56 10 C. van Oorschot 94 3a 2.47 10 Hedenavond voortzetting. Aanbesteding. Het bestuur der Woningbouwvereeniging „Gemeenschappelijk Belang" alhier heeft gisteravond onderhands aanbesteed het bui- tenverfwerk enz. van 113 woningen en 3 winkelhuizen in Tuinstad. Ingeschreven werd door Jac. F. Nobels voor 5010, L. de Pagter 4940, A. J. H. de Roos 4834, P. A. Gillissen 4805, G. Bliek 4795, A. de Landmeter en Zn. 4730, S. Cupido 4700 en D. L. van Noppen 4620. Alle inschrijvers wonen te Vlissingen. Oeverval op Noord-Beveland. Gisteren is een zware oeverval ontstaan bij het veer Kamperland op Noord-Beve land. De slik tegen den dam, die de schor ren ter plaatse beschermt, is over een groote lengte weggezakt. De drjkwachter P. Clement zag den val gebeuren. Hij hoor de een geruisch en zag het water opspat ten. Een groot stuk slik verdween in de' diepte. Na circa een kwartier kwam de val tot stilstand. De val ontstond aan de Oostzijde van het Kamperlandsche veer, meldt Het Vad. Er ligt ter plaatse een dam, welke naar den steiger voert. Vlak by den steiger is de val ontstaan. De leng te wordt geschat op circa 85, de breedte op circa 35 meter. Het staat nog te bezien of er gevaar dreigt voor den steiger, waar gepeild zal worden. De provinciale hoofdingenieur, de heer Van Leeuwen, was ter plaatseook ir. Israel, alsmede de technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat, De Jong, de waterbouwkundig opzichter Selle uit Kamperland was eveneens ter plaatse. MIDDELBURG Nieuwjaarsrede van den burgemeester. In de heden gehouden raadsvergadering hield de burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout, zijn nieuwjaarsrede. Na enkele woorden aan de geboorte Van Prinses Beatrix te hebben gewyd, liet spr. verschillende genomen raadsbesluiten de revue passeeren en gaf vervolgens enkele cijfers omtrent de winstgevende bedrijven in deze gemeente. De gang van zaken in bet electriciteits- bedrijf was bevredigend en laat zich ook voor de toekomst niet ongunstig aanzien. Ingekocht werden 2.489.800 K.W.U. te genover 2.260.500 K.W.U. in 1936 en 2.020.600 K.W.U, in 1935. De verbruiksvermeerdering was in hoofd zaak gevolg van meer krachtverbruik, in mindere mate ook van ongeveer 7 meer lichtverbruik. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De verbindingen met Zeeuwsch-Vlaan deren. (Kort commentaar)^. Wijzigingen in de Oostenrijksehe regee. ring. (Pag. 1, eerste blad).. Een verklaring van dr. Dijt over de varkensleverantieeigenaardige ge beurtenissen die opheldering behoeven. (Binnenland). De „Hannah" schynt indertijd getorpe deerd te zijn. (Scheepvaart)i In China wordt verwoed gestreden. (Buitenland) d ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Ruwe Huid Ruwe Handen J. j I Doos 30 cent, Ruwe Lippen J Bij Apoth. en Drogist De scherpe concurrentie met andere energie-bronnen alsook de nog moeilijke economische toestand van vele bevolkings groepen hebben een daling in het particu lier gasverbruik veroorzaakt, die echter, vergeleken met andere gemeenten, niet ver ontrustend is. In 1937 werden 1.822.980 M3 gas, waar onder 435.218 M3 aan de Vitrite Works, afgeleverd, terwijl die cijfers over 1936 1.833.60 en 403536 M3 waren. Het waterleidingbedrijf is minder dan de beide andere onderhevig aan conjunctuur schommelingen, terwijl aan Vlissingen on geveer 50.000 M3 meer kon worden gele verd dan de contractueel overeengekomen 100.000 M3. In 1937 werden afgeleverd 799.967 M3 tegenover 768.409 in 1936. Het aantal werkloozen belangrijk gedaald. Voor 1937 kan gelukkig van een niet on belangrijke daling van het aantal inge schreven werkloozen gewaagd worden. Per maand was het gemiddeld 799 tegenover 956 in 1936 en 980 in 1935. Bedoelde daling is toe te schryven aan grooter bedrijvigheid bij de maatschappij „de Schelde" en vermeerdering van arbeid in de bouwbedrijven door uitvoering van enkele Werkfonds-werken, doch werd eenigszins geremd door hernieuwde stop zetting van de Meelfabriek. Het aantal plaatsingen van de plaatselij ke Arbeidsbeurs beliep 1050 tegenover 1039 in 1936. Gemiddeld was het aantal gesteunden 397 per maand tegenover 494 in 1936 en 442 in 1935. Uitgekeerd werd, kolen- en huurtoeslag inbegr., 207.071.35 tegenover 251.544.20 in 1936 en 226.834.42 in 1935. Gemiddeld konden 86 man per maand worden te werk gesteld tegenover 66 in 1936 en 99 in 1935. Intusschen werd in 1937 krachtig mede gewerkt aan plaatsing van werkloozen brj grondverbeteringswerken, aangevat door particulieren. Verkocht werden 1994 K.G. tomatensoep, 4529 K.G. vet, 11981 K.G. margarine, 7572 K.G. gehakt en 52900 K.G. groente. Het Burgerlijk Armbestuur heeft in geld verstrekt aan gewone armlastigen rond 93000 tegenover 87639.91 in 1936. De ondersteuning op andere wijze, steun in natura e.d. vorderde rond 10.600 tegen over 10116.70 in 1936. De uitgaven voor verzorging van armlas tige zieken in speciale inrichtingen vroeg rond 18500 tegenover 14650.26 in 1936. Be plaatselijke i7idustrie. De opleving bij de N.V. „The Vitrite Works", ingetreden in het laatste kwartaal 1936, maakte in 1937 plaats voor mindere vraag en verbetering schijnt voorloopig niet op komst. Het zagerybedrijf der N.V. Houthandel Alberts bleef slap, terwijl de omzet van ge woon bouwhout niet gunstig was voor hout ten behoeve van den scheepsbouw groeide de vraag, terwijl ook het buiten land meer vraag deed naar enkele houtsoor ten. Voor 1938 zijn de vooruitzichten onze ker. De gang van zaken by de Ijzergieterij Boddaert bleef verre beneden de verwach tingen en ook voor 1938 is het perspectief niet rooskleurig.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1