EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 37 MAANDAG 14 FEBRUARI 1938 2t2»2*2ftJ*2*2*ik2ir2ar2*2*2ir2*2ir2ir2ir2ir2*2ft J y Frischt opgedischt! 7)2 afkondiging van de grondwetswijziging UIT DE PROVINCIE SANOSTOL abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 m VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN REAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A ARDE, IN GESTELD D OOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ■k 1 De frissche geur van Holland's velden ruikt U, zoodra U zoon Zwanenberg-blik opent. Niets is verloren gegaan van de malschheid der jonge ge wassen, niets van de voedzame sappenen de heil zame vitaminen. Daar zorgen Zwanenberg's nieuwste* wetenschappelijke conserveeringsmethoden voor! ADVERTENTIEPRU S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prjjs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. AANGESLO TEN B IJ H ET B U Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden is uitgegeven Staatsblad no. 180, bevattende de „publicatie van 11 Februari 1938, betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de grondwet", welke luidt als volgt: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz., enz., enz. Aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, saluut Overwegende, dat brj zes wetten van 19 Januari 193S op de voorgeschreven wijze veranderingen in de grondwet zijn vastge steld betreffende het inkomen der Kroon j de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal het openen van de mogelijkheid Ministers te benoemen, niet-belast met de leiding van een ministerieel departement het kiesrecht het openen van de mogelijkheid openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stel len het overgangsrecht dat ingevolge artikel 199 van de grond wet de vastgestelde veranderingen plechtig moeten worden afgekondigd en brj de grondwet gevoegd gezien artikel 1 en artikel 72 van de grondwet, artikel 2 van de wet, houdende algemeene bepalingen der wetgeving van het koninkrijk, artikel 95 van de Indische staatsregeling, artikel 43 van de Surinaam- sche staatsregeling en artikel 43 van de Curagaosche staatsregeling hebben goedgevonden en verstaan, gelijk w\j goedvinden en verstaan bij deze I. de wétten van 19 Januari 1938, hou dende veranderingen in de grondwet, wor den geplaatst in het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, in het Staats blad van Nederlandsch-Indië, in het Gou- vernementsblad van Suriname en in het Publicatieblad van Curagao. De staats-, gouvernements- en publica tiebladen, waarin de wetten worden ge plaatst, worden uitgegeven op 22 Februari 1938, des namiddags half drie uur wettelij- ken tijd in Nederland. n. De wetten worden, op het tijdstip on der I genoemd, voorgelezen a. in Nederland in eene plechtige open bare zitting van den hoogen raad der Ne derlanden, van elk der gerechtshoven en der arrondissements-rechtbanken b. in Nederlandsch-Indië in eene plech tige openbare zitting van het hooggerechts hof van Nederlandsch-Indië c. in Suriname in eene plechtige open bare zitting van het hof van justitie d. in Curagao in eene plechtige open bare zitting van het hof van justitie. Van de voorlezing in de rechterlijke col leges wordt procesverbaal opgemaakt. UT. Van het tijdstip af van inwerkingtre ding van de wetten in Nederland klokslag middernacht tusschen 13 Maart en 14 Maart 1938 in Nederlandsch-Indië op Java en Madoera klokslag midder nacht tusschen 3 Maart en 4 Maart 1938 elders klokslag middernacht tusschen 1 Juni en 2 Juni 1938 in Suriname klokslag middernacht tus schen 23 Maart en 24 Maart 1938 in Curagao klokslag middernacht tus schen 23 en 24 Maart 1938 zijn de vastgestelde bepalingen bij de grondwet gevoegd. Onze Ministers van Justitie, van Binnen- landsche Zaken en van Koloniën zijn belast toet de uitvoering van deze publicatie, Welke zal worden geplaatst in het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, het Staatsblad van Nederlandsch-Indië, het Gouvernementsblad van Suriname en het Publicatieblad van Curagao op het tijdstip onder I genoemd, zal wor sen afgelezen, in Nederland in iedere ge- toeente van de pui of voor de deur van het huis der gemeente, in Nederlandsch-Indië van het paleis te Batavia van den gouver- heur-generaal, en in Suriname en in Cura sao van het paleis van den gouverneur. Soestdijk, den llden Februari 1938. WILHELMINA. Het stuk is gecontrasigneerd door alle Ministers. STADSNIEUWS Wyziging statuten Stoomvaart Maat schappij „Zeeland". Op het ontwerp tot wijziging der statuten van de stoomvaart maatschappij „Zeeland", welk ontwerp door de algemeene vergade ring van aandeelhouders, gehouden op 29 Januari j.l. is goedgekeurd, is van den mi nister van Justitie, bij diens besluit van 12 Februari 1938 eerste afd. B. nr. .1176, de vereischte verklaring van geen bezwaar verkregen. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 8 tot 12 Fe bruari werden in het badhuis 417 baden ge nomen en wel 316 door heeren, 88 door da mes en 13 door kinderen, Scheepv. Nieuws uit de buurtvereenigingen. Men schrijft ons Zaterdagmiddag heeft de buurtvereenl- ging Bonedijkestraat een kinderfeestje ge houden in Grand Hotel Britannia. Om ongeveer 2.15 uur opende de voorzit ter, de heer J. J. Kroon deze feestelijke bij eenkomst en vertelde de kinderen waarom op dezen middag feest werd gevierd. Na het zingen van het Wilhelmus werden enkele films vertoond, die bij de kinderen bij zonder in den smaak vielen. Tusschen de bedrijven door zijn de kinderen getracteerd. De heeren A. Schout en A. van de Sanne hebben namens den Bond van Buurtveree nigingen een bezoek gebracht aan dit feestje. De heer Schout heeft 6e aanwezi gen nog toegesproken. Na afloop werd den kinderen nog een kleinigheid mee naar huis gegeven, waarna deze geslaagde middag weer tot het ver leden behoorde. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Drente" van Londen naar Zaandam „Teuna" van Londen naar Utrecht; „Vled- derveen" vai, Londen; „Jos Maria" van Teignmouth naar Amsterdam „Mary" van AntwerpenBritsch s.s. „Broomlands" van Gent. Om te bunkeren: Yoegoslavisch s.s. „Slaca" van Emden Grieksch s s. „Thetis A." van GentEngelsch s.s. „Bor- derfirth" van Antwerpen. Vertrokken „Prinses Juliana" naar Harwich „Thetis A." naar Huelva „Broomlands" naar Middlesbro 9 „Border- firth" naar Londen „Vledderveen" naar Brussel„Mary" naar Southampton „Sla- va" naar Rio de Janeiro. Een Iiefdadigheidsuitvoering. Zaterdagavond gaf de Bond van Neder landsche onderwijzers, jongerengroep „Wal cheren" een liefdadigheidsuitvoering ten bate van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies. De zaal was tamelijk bezet, al had de op komst heel wat grooter kunnen zijn. Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter, de heer G. van Oorschot, dezen tooneel- avond met een kort woord, waarin hij o.a. wees op het werk van het Centraal Ge nootschap. Hierna werd overgegaan tot de opvoering van „Amor en bananen!", een klucht in drie bedrijven van Jac. Braun. Dat inhoud en spel gewaardeerd werden, bleek duidelijk uit de lachsalvo's die opste gen en uit het applaus na ieder bedrijf. Een geanimeerd bal bes'oot dezen ge slaagden tooneelavond. De actie in de metaal-industrie. Zaterdagmiddag zijn hier ter stede tal rijke leden van de samenwerkende bonden in de metaal-industrie in vergadering bij een geweest. In deze druk bezochte bijeenkomst werd besloten om ook te Vlissingen dezelfde eischen te stellen die elders in den lande een onderwerp van actie vormen. Met be trekking tot de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" zijn aan den Metaalbonü voorstellen gedaan die neerkomen op 10 loonsverhooging, herstel van den vroegeren toestand toen een week vacantie werd ge geven, alsmede een regeling van den ar beid in ploegen. Een afscheid. Zaterdag jl. kwamen na het beëindigen van den werktijd in de timmerfabriek van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de baas, ambtenaren en velen der werklie den bijeen om afscheid te nemen van den heer C. Luijten, die de maatschappij ging verlaten, daar hij den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Baas Sohier sprak den heer Luijten eenige vriendelijk woorden toe. U hebt als scheepsmaker veel koude geleden,aldus spr., en nu bieden wijU een aandenken aan, waarvan wij hopen dat U met de uwen nog vele jaren zult mogen genieten nl. een haardkachel. Nadat een driewerf hoera was uitge bracht op den heer Luijten, namen velen met een handdruk afscheid van hem. Mej. A. J. Krafft. f Zooals onze lezers weten uit het nummer van Zaterdag jl., is mej. Krafft, oud-leera- res van de Rijks H.B.S. 5-jarige cursus al hier, op 11 Februari te Arnhem overleden in den ouderdom van 71 jaren. Van bevoeg de zijde vernemen wij het volgende betref fende de ontslapene Na de openbare Ulo-school te hebben ge diend, welke toen stond onder de leiding van den heer W. J. Frijling, trad mej. Krafft op 1 September 1910 op als leerares aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool, welke onderwijsinrichting, die intusschen rijks school was geworden, zij aan het einde van den cursus 1922/1923 om gezondheidsrede nen moest verlaten. Dit heeft haar niet ver hinderd om van Januari 1928 tot het einde van dien cursus andermaal het werk op te nemen. Altijd heeft mej. Krafft zich onderschei den als een plichtsgetrouwe ambtenares en een goede docente. Haar in den loop der jaren verzwaarde taak heeft zij vervuld tot groote tevredenheid van allen, die haar in haar werk leerden kennen, want het vak van onderwijs, dat haar was toevertrouwd, was hij haar in bekwame handen. Haar arbeid was een zegen voor de jongelieden, aan wie zij niet alleen degelijke kennis wist by te brengen, doch voor wie zij ook een voorbeeld was van nimmer falende nauw gezetheid. Heden heeft de crematie te Velsen plaats gehad, welke plechtigheid Is bijgewoond door haar oud-collega's en vrienden, de heeren J. J. Vis en H. G. van Grol. Scheepvaartbeweging in de haven. Gedurende de maand Januari 1938 werd de haven van Vlissingen bezocht door 232 zeeschepen met een tonnage van 267.753 N.R.T. en 142 binnenschepen met 69.83? ton draagvermogen. In bovenstaande ge tallen zijn niet verwerkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den Provincialen Stoom- bootdienst, de Marine en het Loodswezen. §el»eMrUMis»ew m»ii Jew dt»fl Heden is de vlootbasïs te Singapore geopend. (Buitenland) i De mailboot van den dienst Oostende— Dover kon Zaterdagavond door den storm de haven van Oostende niet binnenkomen. Scheepvaart) t Wervelwind richt schade aan In de Betuwe. (Gemengd nieuws),. Te Breda is een wevery door brand verwoest. (Gemengd nieuws) De storm heeft over heel de wereld veel schade aangericht. .(Scheepvaart en Gemengd nieuws}, ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zondag is de „Nieuw Amsterdam" ver sleept van de Rotterdamsche Droogdok My. naar het dok van WiltonFeyenoord te Schiedam. In het panorama Mesdag te Den Haag ia Zaterdag door prof. dr. G. A. van Poelje directeur-generaal van het onderwijs, de tentoonstelling geopend van den Zweed- schen sprookjesschilder Einer Noreliua Het Groot Nederlandsch Volkstooneel komt weer naar Vlissingen. Een bekend tooneelgezelschap komt a.s. Zaterdag weer naar Vlissingen, n.l. het Groot Nederlandsch volkstooneel. Het zal des avonds in het „Concertgebouw" een op voering geven van het tooneelstuk „Blank en Bruin" van Jan Fabricius. De hoofdrol is in handen van Willem Goossens die hier ter stede geen onbekende is. In verschillende groote plaatsen van ons land heeft het gezelschap veel succes ge had met dit tooneelstuk. Des middags wordt een familie- en kin dervoorstelling gehouden. Opgevoerd zal worden het sprookje „Roodkapje". Als er één sprookje is dat de kinderen weet te boeien dan is het toch zeker wel dit. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende advertenties. Bezoek van den Cc-nmissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin bezoekt Woensdag 23 Februari a.s. de gemeenten Veere, Ritthem, Zoutelande en Westka- pelle. Handelsregister Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen (Temeuzen) Nieuwe inschrijvingen: Coöp. Vereen. Potersbewaarplaats, Axel Esperantia N.V., Sluis W. J. van der Hooft Zoon, IJzendijke, metselaars- en aan nemersbedrijf J. W. Kools, Aardenburg, metselaar, aannemer enz. J. Segers, Philip pine, Taxi-verhuur G. J. Verlinde, Temeu zen, smederij A. A. de Vlieger, Oostburg, molenaar P. F. van Vooren, Biervliet, sme derij M. A. Willemsen, Schoondijke, handel in emaille artikelen. Wijzigingen: Grossierderrj „Mulo", Sas van GentC. Hamelink, Temeuzen„De Landbouw", Oostburg M. LoofKiel, Temeuzen A. J. Lij baart, Hoek P. Meert, SluiskilP. van Reeven, Breskens L. Remery, Westdorpe J. I. Risseeuw, GroedeP. F. Schieman, Temeuzen W. de Smidt, Breskens P. J. van Strien, Temeuzen Wed. J. D. Thiel- man-Bauwens, Temeuzen Het Warenhuis, AxelWed. P. Wittock, Hulst. Opheffingen: Coöp. Materialen aankoop vereen. Handel en Nijverheid voor Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel, AxelRadiohandel Geerts, HulstVerkoopkantoor „Roodmerk", Sa® van Gent. PRINSES JULIANA ZONDAG VOOR HET EERST UIT BED GEWEEST. Dr, de Groot deelt mede, dat het j met den gezondheidstoestand van Prinses Juliana en Prinses Beatrix in alle opzichten uitstekend blijft J gaan en dat Prinses Juliana Zondag voor het eerst het bed heeft verlaten. -X- ■X- -X- 4? -Sr -Jrw -Jf ■X- Zeeuwsche federatie van coöperaties en koienbonden. Zaterdag vergaderde bovengenoemde fe deratie te Goes onder voorzitterschap van den heer J. Jobse te Aagtekerke. Deze ver welkomde o.a. het lid der Tweede Kamer den heer H. van Sleen. De anti-rev. Kar merfractie zond bericht van verhindering, Nadat de jaarverslagen waren vastge steld werd een voorstel van de vereenigrng „Draagt Elkanders Lasten" te Vlissingen aangenomen, geamendeerd door het be stuur, om zes kringen in te stellen, waarvan de kosten door de federatie wor den betaald, die minstens eenmaal per jaar vergaderen en die het bestuur der fede ratie samenstellen. Waar voorzitter en (of) secretaris de kringvergaderingen moeten bijwonen wordt de organisatieband dan steviger. De lerin gen blijven echter autonoom. De kringaf gevaardigde die bestuurslid der federatie is moet tevens secretaris van zijn kring zijn. Het bestuur vroeg voorts machtiging om zitting te nemen in de prijzencornmissie Zeeland indien de Huisbrandcommissie er in toestemt, dat zoowel de coöperaties als Ie handel met een gelyk aantal personen in de pryzencommissie vertegenwoordigd zijn, De secretaris, de heer L. P. van Oor schot, te Vlissingen, herinnerde er aan dat de huisbrandcommissie nu de koienbonden A en B heeft gelijkgesteld met den handel Tot die federatie kwam het verzoek tot de pryzencommissie toe te treden. De fede ratie is dankbaar dat ze verschillende aan slagen op de koienbonden heeft kunnen af weren en wil ook wel in de pryzencommis sie zitting nemen, temeer omdat zij reke ning moeten houden met de wet op de ver bindend verklaring van ondernemersover- eenkomsten, maar dan op voet van gelijk heid met den handel, wat billyk is omdat de helft van de brandstoffen in Zeeland wordt geleverd door de coöperatieve ver- eenigingen. Straks zal wellicht het geheele platte land van Zeeland tot gesaneerd gebied worden verklaard. Dan zullen ook de dorpsvereenigingen den vastgesrelden prys moeten berekenen (al mogen ze later de winst onder de leden verdeelen). De fede ratie wil echter in de pryzencommissie niet overstemd worden door den handel. Daarom groot- en detailhandel samen even-' veel stemmen als de coöperaties, terwyl beide partijen een onpartydigen voorzitter hebben te kiezen. Dan is machtsmisbruik uitgesloten. De huisbrandcommissie deelde mede geen principieel bezwaar te hebben tegen een ■- - VohrsbrJig smaasappchmaak IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN 6 Fl 1.40 PER FLACON %„lshétnog f geen tijd g voor m'n Sanostol?"^ V P g

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1