STOFFEN sjener Ho. PORTRET KEES HELDER 76e JAARGANG - NUMMER 36 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 STADSNIEUWS Parijsche Nouveautés VAN DE KINDEREN EEN GOED GELIIKEND 6 Foto's briefkaart formaat f 1.50 UIT DE PROVINCIE- abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zfjn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vïfcsingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGE STELP DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Nieuws uit de buurtvereenigingen. Men schrijft ons In de, door de zorgen van het dames comité der buurtvereeniging Coosje Bus- kenstraat enz., met vlaggetjes en wimpel tjes versierde gymnastiekzaal der U.L.O.- scholen, kwamen dezer dagen een 100-tal kinderen van 3 tot 14 jaar der buurt bijeen om, ter eere van de Prinsesselijke geboorte een feestmiddag te hebben. Na in het begin toegesproken te zyn door den 2en voorzitter en later door den Wethouder van onderwijs, die met den waarnemend voorzitter van den Bond van Buurtvereenigingen, een gedeelte van den middag bijwoonde, werd de jeugd vermaakt met een programma, verzorgd door kinderen zelf. Geopend werd met het voorstellen der Prinses die op een kussen werd gedragen door een verpleegstertje en die toegesproken en gelukgewenscht werd door een klein en een groot meisje. Na een babbeltje over de gebeurtenis en zang la Jacob Hamel, volgde „de droom van een Kabouter", een gedramatiseerde voorstel ling der blijde gebeurtenis. Dat de jeugd zich vermaakt heeft, behoeft niet vermeld, evenmin als dat meermalen het Wilhelmus en andere vaderlandsche liederen weerklon ken. Na in de tusschenpoozen getracteerd te zijn, werden de kinderen bij den afloop ieder met een cadeautje verblijd. Donderdag 10 Februari was de feestavond voor de grooteren in Grand Hotel Britannia. Toen de groote zaal geheel gevuld was, opende de voorzitter met een welkomst woord, ook tot het aanwezige dagelij ksch bestuur van den Bond van Buurtvereenigin gen, waarvan de voorzitter in den loop van den avond dank bracht voor de uitnoodi- ging en de beste wenschen uitte voor de buurtvereeniging. Na het zingen van het Wilhelmus begon het programma met een dans van eenige jongedames rond den Oranjeboom, met als achtergrond het Prin selijk slot Soestdyk. Deze dans vormde als inleiding een fijn beginnummer voor dezen feestavond, die geheel verzorgd was door leden der buurtvereeniging zelf. Het vol gende nummer, een declamatie in Goesche dracht, bood den aanwezigen gelegenheid los te komen in gemeenschappelijken zang. Voor de pauze ging een aardig nummertje van een tweetal kabouters. Bij den aanvang der pauze werd aan alle aanwezigen, wier knoopsgat of kleeding met een oranje cor- sagetje getooid was, de traditioneele be schuit met oranje muisjes aangeboden, ter wijl daarna besloten werd met de opvoering van een een-acter de Aardschot en een co- misch trio, dat de lachspieren in beweging zette. Tot besluit van het officieele deel sprak de voorzitter eenige woorden, offreerde bloemen aan de dame, die de regie ver zorgd had en wekte op lid te worden der buurtvereeniging, waarna nogmaals het Wilhelmus, onder begeleiding van den band van den heer Pot, weerklonk. Een gezellig samenzijn hield de leden bijeen tot de kleine uurtjes. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft Vrijdagmorgen de bolbloemententoonstelling „Winterflora 1938" van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur" in het Krelagehuis te Haarlem geopend. Het grootste Nederlandsche mailschip, de „Nieuw Amsterdam", nadert bij de Rot terdamsche Droogdok Mij. zijn voltooiing en wordt a.s. Zondag naar het droogdok van Wilton te Schiedam gesleept, waar het bodem-onderzoek zal geschieden en de schroeven gesteld zullen worden. „Aihambra"-theater. Twee opnamen in het Paramount-nieuws zijn bijzonder interessant. Het wetenschap pelijk werk van enkele jonge mannen hoog in de bergen temidden van sneeuw en bo ven de wolken benevens de stranding van een Amerikaansche mailboot op een rif bij Formosa. De dood langs den weg. Dit actueel filmwerk is een boeiende speelfilm geworden door het tempo en de technische gaafheid, welke iedere Ameri kaansche film tegenwoordig kenmerken. Het vestigt in dramatische spanning de aandacht op de jammer der verkeers-onge- lukken, die jaarlijks duizenden uit ons mid den wegrukken. Onschuldigen, die vallen langs den weg, elk oogenblik. Wat een verdriet, wat een ellende, wat een gemis in vele huizen, tel kenmale. En welk een onverantwoordelijke roekeloozen vaak, die dit op hun geweten hebben. In deze film is de climax der on gelukken de botsing van een autobus met vroolijke kinderen en een dolrennende wa gen, bestuurd door een verwenden, half dronken, cigaretjes-rookenden snotneus, die bovendien later nog te laf is de schuld op zich te nemen en zijn zuster de gevan genis in laat gaan. De film is tevens een pleidooi en een re clame voor de Amerikaansche verkeerspo litie. Men zij niet bang, dat zij ook maar een oogenblik verveelt. Als wij Mariene in Angel eindelijk weer eens mogen terug zien, be seffen wfj aan het slot van deze goede en geestige film, wat wij te lang moesten missen. Het geval is eigenlijk vreeselijk eenvoudig de poësie en het drama, waar mede iedere' schoone vrouw onafwendbaar omgeven is. Een moderne film over men- schen van dezen tijd in hun intieme con flicten. Onwillekeurig maakten wij een vergelij king, hoe men enkele jaren terug, van zulk een momenteele driehoeksverhouding een onwaarschijnlijke en onwaarachtige melo dramatische draak van een film zou heb ben gemaakt. Moderne menschen echter hebben hun verstand, hun eerlijkheid en durf, hun toch wel zeer diep gevoel en juisten kijk. Een Engelsch staatsman is zoo druk door Genève en alle naties in beslag genomen, dat zijn overbekoorlijke en innemende vrouw om de verveling te ontgaan één oogenblik in Parijs hem bijna vergeet. De man, die daar zijn Angel ontmoet, verliest haar daar ook weer. Hij blijkt een oud krijgsmakker van den veel belasten diplo maat, komt naar Engeland, doch verliest het spel, dat ook hij als gentleman speelt en waarin zij „every inch" de lady blijft. Herbert Marshall, een der beschaafdste acteurs van de film, overtreft zichzelf in z\jn sterk, beheerscht en diep gevoeld spel. Hij is de winnende tegenspeler van Melvyn Douglas, den man, die als heer kamt en ook gaat als heer. Op den achtergrond Edward Everett Horton, de bescheiden en fijne komiek, die Marshall relief temeer geeft. Met zijn eigen, typischen humor speelt hij de rol van secretaris. Allergeestigst is ook het zoo uitstekende tusschenspel van het groepje bedienden. Men ontlede dit eens goed. - Buitengewoon overdacht en intelligent is het scenario, waarvan iedere scène voor treffelijk ineenpast. Geestig, beschaafd, in nemend is overal de dialoog, welke over dit zoo doordachte spel flonkerend gespan nen is. Mariene Dietrich in „Angel". Van Mariene kunnen wij eigenlijk niets nieuws zeggen. Zij is er weer en dit is een gave. Onder de grootsten van het witte doek zijn er maar weinigen, die zoo'n im posante creatie op zoo'n overtuigende, zoo'n eenvoudige en verzekerde, tevens zoo'n innemende wijze van spelen ons kun nen geven. Om het biljartkampioenschap van Zeeland 3e klasse. Gisteravond werd in het Clubgebouw van A.B.C. alhier een aanvang gemaakt met die wedstrijden om het kampioenschap van Zeeland van den N.B.B. 3e klasse. Nadat de voorzitter van A.B.C. alle deel nemers welkom had geheeten, in het bij zonder de Goesche deelnemers, werd aan gevangen met de eerste partijen tusschei twee leden van A.L.M. uit Goes. Het werd een zeer spannende partij, want beiden stonden op 97 nog gelijk. In de derde partij was Smit (V.E.V.) zeer goed op dreef en was het een lust deze vlot en vlug te zien spelen. De andere beide partijen hadden een gewoonverloop. De uitslag is als volgt G. Bruël 100 43 2.32 14 M. Baarends Sr. 97 43 2.25 C Oorschot 100 41 2.43 9 L Korteweg 73 41 1.78 12 J. Smit 100 32 3.12 16 J. Bosselaar 60 32 1.87 12 A. Viergever 100 46 2.17 11 L. Labruyère 84 46 1.82 11 Maandagavond voortzetting. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje-Nassau" van Harwich (verwacht). Om' te bunkeren: Ifcaliaansch s.s. „Manon" van GenuaNederlandsck m.s. „Leny" van Antwerpen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Manon" naar Gdynia „Torkei" naar Antwerpen „Deny" naar Newport. „Luxor"-theater. Vliegende duivels. Nadat Polygoon het Hollandsch nieuws heeft gebracht en „De onsterfelijke Ween- sche wals" en „Verloren Paradijs" met een reeks fragmenten zijn aangekondigd, draait in het voorprogramma een oorlogsvliegfilm van de bovenste plank, gebaseerd op den meedoogenlooze strijd tusschen de lucht strijdkrachten van Bolivia en Paraguay. De hoofdfiguur is Bob Kent (David Jack Holt), een overmoedig vliegenier, die niet alleen in de 'lucht succes boekt, doch ook op den beganen grond op veroveringen uit is en met goed resultaat vrouwenharten weet te winnen. Dit laatste is oorzaak, dat het tusschen hem en zijn collega's niet bij zonder botert, maar Bob is een bekwaam en onverschrokken officier, die, trots zijr. minnarijtjes, vóór alles als goed soldaar zijn plicht op voorbeeldige, heldhaftige wij ze vervult. Met spanning volgt men dan ook zijn sensationeele handelingen, waarbij hij in vreeselijke luchtgevechten gewikkeld wordt, zijn commandant, die in een oer woud is neergestort, van een wissen dood redt, ja het zelfs bestaat een vijandelijk vliegtuig en den gevreesden aanvoerder der tegenpartij in de pan te hakken en den vfjand met zijn eigen middelen de noodige schade te berokkenen. Aan alles kom: echter een eind, ook aan de glorie van Bob. Zwaar gewond blaast hij den laatste» adem uit. Van de overige medespelenden in deze door W. Christy Cabanne geregisseerde bij zondere Universalfilm noemen wij Antonio Moreno, Mona Barrie, Gene Lockhart eu Grant Withers. De onzichtbare macht. Ook de hoofdfilm is een Universal, en wel van nóg sensationeeler soort, welke onder regie van Lambert Hillyer tot sta.-id kwam. Indien men weet, dat het beroemde duo Boris Karloff en Bela Dracula Lugosi de hoofdrollen vervult, is daarmede reeds bepaald, dat een meesterwerk van groote kwaliteiten op het gebied van geheimzin nigheid, angst en siddering op het witte doek geworpen zal worden. Het is ditmaal al een heel lugubere geschiedenis, waarin de mysterieuze, gevaarlijke stof „radium X" fatale gevolgen heeft, welke zich ra climax ontwikkelen tot een catastrophaa! slot, dat echter ook de sterk gespannen ze nuwen der toeschouwers ontspant en ver ademing brengt na zooveel dramatische en diepen indruk makende belevenissen. A.1 leiden het huiveringwekkend spel, te mee- sleepende actie en de phantastische beelden misschien tot een nachtmerrie, de in dit verhaal ontwikkelde hypothese is te inte ressant om daarvoor terug te schrikken Men ga deze wetenschappelijke noodlots- symphonie, waaruit toch ook nog werke lijke liefde opbloeit, dus zien. ZIE ETALAGES MIDDELBURG dat is een geschenk waarmee vader, moe der, opa en oma het meest blij zijn. KEES HELDER weet van een kindergroep iets bijzonders te maken. Door momentopname, staan de kinderen er ongedwongen, frisch en natuurlijk op. FOTGGRAAF - BELLAMYPARK 38 Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Januari 1938. Vlissingen: ingelegd 61.658.31 terugbetaald - 35.679.63 meer ingelegd 25.978.68 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 47. Middelburg: ingelegd 183.739.82 terugbetaald - 86.518.53 meer ingelegd 97.221.29 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 138. Oost-Souburg: ingelegd 12.758.53 terugbetaald - 7.505.01 meer ingelegd 5.253.52 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6. Koudekerke: ingelegd 8078.18 terugbetaald - 3210.40 meer ingelegd 4867.78 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3. Breskens: ingelegd 210.335.80 terugbetaald - 93.657.96 meer ingelegd 116.687.84 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 61. Gr oedei ingelegd f 19.680.20 terugbetaald - 12.023.37 meer ingelegd 7.656.83 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 10, Schoondfjke: ingelegd 9.343.50 terugbetaald - 5.674.05 meer ingelegd 3.669.45 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Oostburg:. ingelegd 22.068.06 terugbetaald - 11.260.06 meer ingelegd 10.808.00 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 20. IJzendjjke: ingelegd 30.609.94 terugbetaald - 11.915.75 meer ingelegd 18.694.19 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 15. Toestand in de paardenfokkerij bevredigend Onder voorzitterschap van den heer H. -L. Hanken vergaderde Vrijdag te Goes do afdeeling Zeeland van het Ned. Trekpaat- denstamboek. De vergadering werd mede bijgewoond door jhr. Van Vredenburch en den heer Bom, resp. algemeen voorzittel en secretaris van het Stamboek. De voorzitter wees in zijn openingswoo .v op den bevredigenden toestand m de paar denfokkerij ook wat den uitvoer ba treft. Onze fokkerij van het zware paard §ciie«rtciii$sc« non Duitschland ontkent de juistheid der loopende geruchten inzake binnenland- sche spanning. (Buitenland), De Chineezen hebben in Zuid-Hopei een geslaagd tegen-offensief ondernomen. (Buitenland)' De lijst van aardrijkskundige namen zal „opnieuw in overweging worden ge nomen" (Binnenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN kan de vergelijking met het buitenland doorstaan. Ook de secretaris de lieer A. J. Lako wees in zijn jaarverslag op de verbetering in de fokkerij die zich in 1937 heeft voort gezet. Voor verschillende categorieën wer den goede prijzen gemaakt. Het ledental der afdeeling steeg tot boven de 1500. Een groot aantal hengsten en merries werd aangegeven (479 merries en 54 hengsten). Er werden 300 veulens meer aangeboden voor inschrijving. Aangenomen werd 'n bestuursvoorstel om kampioenhengsten en oud-kampioenen voortaan uit te sluiten van de najaars- premiekeuring voor hengsten. Nadat nog enkele besprekingen waren gevoerd wekte de voorzitter in zijn slot woord op niet in het buitenland te koopen wat hier ook te krijgen is. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Het ledental der Vereeniging voor Zie kenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Be- veland steeg in 1937 van 34.222 tot 36.052, alzoo een toename van 1830. Het aantal opnamen in een ziekenhuis was 1044 tegen 910 in 1936. Contact tusschen de V.V.V/s op Walcheren. In tegenwoordigheid van een tweetal af gevaardigden van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer is een bijeenkomst gehouden van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer op Walcheren. Aanwezig waren afgevaar digden van Vlissingen, Middelburg, Zoute- lande, Domburg, Oostkapelle, Vrouwepol der en Veere. Het doel was te geraken tot een contact tusschen deze vereenigingen inzake het vreemdelingenverkeer op Wal cheren daartoe is men ook gekomen. MIDDELBURG Eén volk, één school. De groote Schuttershofzaal te Middelburg was gisteravond zeer goed bezet, toen de presidente van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging Volksonderwijs, mevrouw A. A. Kochde Waard, den propaganda-feest avond der afdeeling opende met een woord van welkom o.m. tot wethouder Boasson. De heer Van Driel heeft in twee deelen, voor en na de pauze gesproken over Eén volk, één school. Spr. wees er op, dat een der moeilijkste beslissingen voor ouders is, de vraag naar welke school men zijn kinderen moet zen den. Als het geen moeilijkheid is, dan is zoo iemand den naam van ouder niet waard. Spr. heeft respect voor ieders overtuiging, dank zij zijn opleiding op een openbare school. Op de bijzondere scholen is het leeren hetzelfde als op de openbare, maar het gaat ook om de eerlijkheid van overtui ging, de waarheidsliefde en de verdraag zaamheid en dan is het juist het tegendeel. De verdraagzaamheid wordt in de wereld tegenwoordig wel erg in het hoekje geduwd waarin de slagen vallen. Het gaat bij het bijzonder onderwijs niet om „den" gods dienst, maar om de speciale opvattingen van bepaalde kerkgenootschappen. Er wordt een geest van verdeeldheid opgewekt, ons volk wordt in allerlei hokjes gesplitst. Spr. haalde hierbij enkele voorbeelden aan. In het tweede deel van zijn rede wees de inleider er op, dat het een misdaad is als men een kind steeds in dezelfde richting wil sturen, het in een hoekje dringt en er een muur omheen zet, waarover slechts weini gen heen kunnen kijken. Men moet de kin deren geen geestelijke ballast in hun jeugd medegeven, maar zij moeten hun eigen weg zoeken, door vallen en opstaan zullen zij komen tot het grootste bezit„Zelf ver overde en verworven overtuiging". Zij, die op de bijzondere scholen in één richting worden opgeleid, dénken een overtuiging te hebben, maar zijn te vergelijken met con- fectie-menschen. De kinderen moeten zelf zich een geestelijk onderdak zoeken, daar bij door de ouders met de daad, doch niet alleen met het woord voorgegaan. Als men er op wijst dat de bijzondere scholen tezamen 68 en de openbare dus 32 der kinderen hebben, dan wijst spr. er

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1