Onevenwichtigheid EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 34 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 Korf commentaar Een voorbarig en weinig doordacht besluit STADSNIEUWS ^AcMffScwsssew wan De toestand van de Prinsessen is uitstekend. |)H \maac k'vast nooit Qdfy OóW fuiJkiiacL abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De schrijfwijze van Nederlandsche plaatsnamen. Wij hebben eenige dagen geleden ge schreven, dat ons blad zich voorloopig houdt aan de schrijfwijze van Zeeuwsche en Nederlandsche plaatsnamen, zooals die tot dusver gebruikelijk is geweest. Bij deze mededeeling hebben wij ons tot de grootste soberheid beperkt en wij vol stonden met te constateeren, dat, ook blijkens het oordeel van den Commissaris der Koningin in onze provincie, de be wuste verandering in de schrijfwijze van talrijke plaatsnamen, niet officieel kon worden geacht. Natuurlijk zit aan een en ander méér vast. En wij waren reeds toen van oordeel, dat de regeering voor de zooveelste maal een weinig gelukkig voorbeeld van over ijld besluiten heeft gegeven. Om het gezag van de overheid dat de laatste jaren toch reeds veel geleden heeft niet meer aan te tasten dan onvermijdelijk is, be perkten wij ons enkele dagen geleden tot de simpele vermelding van het feit, dat ons dagblad de nieuwe schrijfwijze van plaats namen voorloopig niet zou toepassen. Wie tusschen de regels kon lezen, zal reeds toen wel hebben kunnen bespeuren hoe wij over den bewusten maatregel denken. Nu komt de „Telegraaf" met de mede deeling dat niet -alleen verschillende ge meentebesturen, maar ook Gedeputeerde Staten van diverse provincies bij de regee ring bezwaren hebben kenbaar gemaakt tegen de vastgestelde wijzigingen. Gedepu teerde Staten nóch de betrokken gemeenten schijnen van te voren gelegenheid te heb ben gekregen om hun opinie kenbaar te maken. En als de inlichtingen die genoemd blad gekregen heeft, juist zijn, hebben ver schillende colleges van Gedeputeerde Sta ten de regeering medegedeeld niet be reid te zijn, de gemeentebesturen van de nieuw vastgestelde schrijfwijze van plaats namen in kennis te stelleno.m. omdat alleen de wetgever bevoegd zou zijn be paalde plaatsnamen te wijzigen. Het wordt langzamerhand werkelijk te dol. Na het spellinggemodder, waar bijna geen mensch meer wijs uit kan, komt men de verwarring nog een beetje vergrooten, door plompverloren de „Lijst der aardrijks kundige namen van Nederland" als de bron van alle spellingwijsheid voor de Neder landsche plaatsnamen te bombardeeren. Men versta ons niet verkeerd. Het is ons bekend dat aan het samenstellen van deze lijst een jarenlange ingespannen arbeid vooraf is gegaan. En wij hebben hier allen eerbied voor. Ook weten wij, dat er inder daad misstanden op dit gebied bestaan dat er bijvoorbeeld gemeenten zijn, wier namen op tal van „manieren worden ge schreven. Eenheid op dit terrein is dus zeker toe te juichen. Maar aan zulke namen zit dikwijls een stuk historie vast, waar door een veranderde schrijfwijze voor de betrokken gemeenten en hun ingezetenen onaanvaardbaar moet worden geacht. Een paar voorbeelden hóe dwaas men de zaak nu gaat maken door geen nauw con tact te houden met de rechtstreeks betrok kenen In de Provinciale Staten hebben wij nog maar kort geleden te maken gehad met de schrijfwijze van Terneuzen en men is als wij het wel hebben toen tot de conclusie gekomen dat het voortaan „Neu zen" zou moeten zijn. Nu komt de regeering vertellen dat het volgens de meergenoemde lijst„Terneuzen" moet worden Wtf kunnen er vrede mee hebben, maar dit ge sol met plaatsnamen doet toch wel zacht gezegd eigenaardig aan en getuigt ook niet van eerbied voor hetgeen historisch ge groeid is. Een ander voorbeeld Wij schreven altijd „Ierseke". Het gemeentebestuur van ge noemde plaats dat toch het best dient te weten hoe de gemeente heet, liet ons nóg maar kort geleden door den gemeente secretaris er op attent maken dat het „Yerseke" moest zijn. Neen, komt nu de regeering vertellen „Yerseke" wordt weer «Ierseke" Wij zouden wel eens even om een hoekje hebben willen zien, om te weten hoe het gemeentebestuur van Ierseke (pardonYerseke) hier op gereageerd heeft. En zoo zouden wij kunnen voortgaan. (Soeburg in plaats van Souburg Heeft, de regeering in dezen tijd nu heusch geen ernstiger zorgen? En als zij meent, dat deze kwestie nü behandeld moet worden, zou zij het Nederlandsche volk dan geen beter voorbeeld willen geven dan met dit voorbarige en blijkbaar wat zijn gevolgen betreft al heel weinig door dachte besluit, thans weer gebeurd is? Een luchtvaart-avond. Onder auspiciën van de Centrale Ouder- commissie was gisteravond in de Oude Vriendschap een luchtvaartavond georgani seerd. Het aanvangsuur was vastgesteld op 8 uur, doch het was reeds vijf voor half 9 geworden, toen de voorzitter, de heer L. Goedbloed, de bijeenkomst opende. Spreker vond het jammer dat de zaal niet geheel gevuld was, doch noemde de opkomst be vredigend. De Centrale Oudercommissie wilde trachten door het geven van een aan- genamen avond meerder contact met de ouders te krijgen in het belang van het openbaar onderwijs. Hierna was het woord aan den heer C. Peeren, vertegenwoordiger der K.L.M. om aan de hand van een serie lantaarnplaatjes iets te verhalen over de ontwikkeling van de Nederlandsche luchtvaart, in het bijzon der van het bedrijf der K.L.M. De heer Peeren ging terug tot 1903 toen de eerste vlucht met het vliegtuig de „Spin" werd gemaakt, een tocht die 59 sec. duur de. Sindsdien echter is de luchtvaart lang zaam aan gaan opkomen en vooral de jaren van den wereldoorlog hebben den grootsten stoot gegeven tot de ontwikkeling van het vliegtuig. In October 1919 ontstond de K.L.M. Aan genaam was het vliegen in die dagen niet, want men vloog met open toestellen. Fok ker nam het initiatief voor den bouw van een werkelijk verkeersvliegtuig met geslo ten cabine. Spreker wees op de groote be trouwbaarheid en de regelmaat, waarmede de K.L.M. steeds heeft gevlogen. Met verschillende lantaarnplaatjes van het vlaggeschip der K.L.M. de F 36 gaf de heer Peeren een technische beschrijving van de stuurhut en de comfortabele inrich ting der cabine. Spreker zette de voordeelen van het taxi-vliegtuig uiteen, benevens van de modernste toestellen der luchtvloot, de Douglas-machines. Per dag zijn met de vliegtuigen van Ne derland uit 120 groote plaatsen in Europa te bereiken en wordt een afstand "van 40.000 K.M. afgelegd. Met de ontwikkeling der luchtvaart, moest de ontwikkeling der vliegvelden ge lijken tred houden en spreker noemde de eischen op waaraan een huidig vliegveld moet voldoen. Vooral de nachtverlichting vraagt bijzondere aandacht. Vervolgens werd de bedrijfsfilm der K. L.M. vertoond. Uitgaande van het interna tionale knooppunt in de vliegwereld, Schip hol, werd gestart naar alle deelen van Europa en voorts naar Oost.- en West-Indië. Nadat wij in iedere landingsplaats een kijkje hadden genomen, voerde de film ons naar de werkplaatsen op Schiphol, waar de vliegtuigen, die van de Indië-route terug- keeren, als een bouwdoos uit elkaar worden worden genomen. Dit technische gedeelte is bijzonder goed te volgen, evenals het controleeren van de verschillende instrumenten. Binnen 15 mi nuten is het mogelijk een vliegtuigmotor door een nieuwe te vervangen. En zoodra de glanzende vogel weer in elkaar was gezet, stond hij gereed voor de Indië-vlucht. Dwars door het wolkendek, terwijl prachtige panorama's zich onder het vliegtuig uitstrekten, werd de reis over 17 landen en 3 werelddeelen gemaakt met als eindpunt Batavia. Hier nam de heer Peeren afscheid van de aanwezigen. Een dankbaar applaus was de belooning voor zijn onderhoudende lezing. Tot slot draaide de film „Rotterdam", een reeks van beelden tijdens een een- daagsch bezoek aan de Maasstad. Vanzelf sprekend met een bezoek aan de tweede luchthaven van Nederland, Waalhaven, en een rondvlucht boven de stad. Een film vol afwisseling en bedrijvigheid, waarin bui tengewoon mooie opnamen van de Rotter- damsche Diergaarde. Na een smakelijk diner genoten te heb ben (op het doek wel te verstaan) ging het huistoe. Openbare les leerlingen Theo Höfelein. In spijt van de radio is toch het zelf-mu- siceeren gelukkig nog in trek. Dit bleek ons gisteravond bij de openbare les der leer lingen van Theo Höfelein in Britannia. Vele jeugdige muzikanten hebben daar ouders en belangstellénden eens laten hooren, dat zij vruchtdragend piano-onderwijs van hun leermeester genieten en, eenige lichte plan kenkoorts daargelaten, zelfs in het publiek kunnen verschijnen om getuigenis van de resultaten van hun opleiding en muzikale zelfwerkzaamheid te geven. Het lijvige pro gramma, dat een climax vertoonde en ge wijd was aan Diabelli, Beethoven, Mozart, Weber, Haydn, Boccherini, Schubert, Mosz- kowski, Liszt, Mendelssohn enz., laat geen detailbespreking toe. Wel verdient het aan beveling er op te wijzen, dat Theo Höfelein bij de samenstelling terecht de gelegenheid had benut cxm te laten uitkomen, dat het niet bij solo-werk behoeft te blijven, doch Als de ijver grooter is dan het geestelijke vermogen EEN TIJDSVERSCHIJNSEL Een paar voorvalletjes uit den laatsten tijd In een klein Amsterdamsck gezin van man en vrouw, sukkelt de vrouw een poos met ziekte en deswege wordt een «hulp in de huishouding" aangeschaft De man mist van deze blijkbaar zijn gewone vol maakte verzorging en daarover pruttelt hij tegen zijn vrouw, die hij beschuldigt van te zuinige instructies aan haar plaats vervangster. Op een ochtend, aan de ont bijttafel gezeten, stuift hij op. Wéér kaas Net als- den dag tevoren en den daaraan voorafgaanden dag De man grijpt zrju scheermes, snelt er mee naar boven en brengt zijn vrouw, die nog in de slaapka mer was, zeer ernstige verwondingen toe. Een jongeman in de buurt van Leerdam, is een eerzaam klerk op een notariskan toor, een zenuwachtig type, maar een keu rig mensch. Een zeer knap schaker, hij is zelfs schaakredacteur van een combinatie vain nieuwsbladen. Op een a aten avona komt hij terug van een wedstrijd en wordt aangehouden door een veldwachter, omdat hij fietste op een weg, welke voor het ver keer per rijwiel is verboden. Geeft een valschen naam op. De veldwachter ver trouwt het niet en gelast den overtreder om met hem mee te gaan. De geverbali seerde toont zich geërgerd of verontrust en wil er vandoor gaan. „Sta of ik schiet", waarschuwt den veldwachter. „Dan zal ik je vóór zijn", zegt of denkt de ge verbaliseerde. Hij trekt een revolver en schiet den veldwachter drie kogels in hei lichaam. Wij hebben slechts een paar voorbeelden willen geven, maar het zc" ons niet moei lijk zijn gevallen om aan veel méér recente „kleine levensdrama's" te herinneren, waar in een „net en fatsoenlijk mensch" tot ont steltenis en stomme verbazing van allen, die hem of haar hebben gsnend, de rol van misdadiger heeft gespeeld. Deze onbe grijpelijke drama's doen zich in onzen tijd of, om het nauwkeuriger te zeggen in de crisisjaren veelvuldig voor. Er is een verklaring voor deze dingen. Het is duidelijk, dat iemand, die onder de omstandigheden welke wij hiervoren aanduidden, tot een misdaad komt, een onevenwichtige natuur heeft. Een onevenwichtige natuur is minder een aangeboren karakterkwaliteit dan wel .gevolg van een fout in de exploitatie van het eigen levensbedrijf. Iedere mensch krijgt een dosis „willen" en een dosis „kunnen" mee, welke doses wel nimmer aan elkaar gelijk zullen zijn. Integendeel. Wie gestudeerd hebben, vermochten het uit zich zelf of (en) uit hetgeen ze in hun omgeving opmerkten, vast te stellen, hoe vaak het voorkomt, dat bij van nature be gaafden dikwijls het willen \.ae ijver) te kort schiet en ijverigen daarentegen vaak op geen stukken na de resultaten vermo gen te bereiken, welke ze nastreven. Voor het behoud van het geestelijke evenwicht is het noodig, dat de begaafde zich tot den ijver dwingt, welke de meest nuttige aanwending van zijn ta-ient ten doel heeftmaar het is evenzeer noodig, dat degenen, die rijk zijn aan ijver en lust, dezen bedwingen, als de grens van het geestelijke vermogen is bereikt. Er zijn voorbeelden van begaafde lieden, die door hun luiheid maatschappelijke mis lukkelingen zijn maar óók zijn er voor beelden van menschen, die hun geestelijk evenwicht verloren en tot gekke, soms misdadige dingen kwamen doordat ze in verstandelijk opzicht verder wilden sprin gen dan de stok van hun geestelijk ver mogen lang was. Zóó zien wij bijv. het geval van den schaker en notarisklerk, die thans voor een moordaanslag op een veldwachter in het gevang zit en die, blijkens zekere be richten, de eerste uren na zyn arrestatie van meer interesse voor schaakproblemen blijk gaf dan van inzicht in het probleem, dat hij met een aantal revolverschoten had geschapen. Gesteldmen kan een aardig partijtje schaken en beschikt over een groote dosis ijver. Dan zal, kdn althans, de zucht ont staan om een Euwe te worden, ja de zen zoo mogelijk voorbij te streven. Ook al heeft men dan niet het natuurlijke ta lent van een Euwe, dan zal de middelma- tig-begaafde het door zijn ijver toch een flink eind in de goede richting bren gen. Maar hem dreigt het gevaar, dat hij met zijn willen de grens van het kunnen forceert en dat heeft den val uit het geestelijke evenwicht tengevolge. Een val, die geestelijk wondt. Wie zich voor zulk een val willen be hoeden, moeten met groote eeilijkheid te genover zichzelve vóór het ondernemen van een of ander en controleerende tusschentijds nagaan, wat individueel in een bepaalde richting te bereiken is. En dan begrenze hij zijn streven op rede lijke wijze. Ouders behoeven zulks mede te bedenken ten aanzien van de opleiding hunner kinderen ze maken die kinderen ongelukkig, wanneer zij ze, gedreven door eerzucht, hóógerop pogen te stuwen dan tot daar, waar gemeten naar hun na tuurlijke kwaliteiten hun kans ligt. Dat er in onzen tijd zooveel oneven wichtige menschen blijken te zijn, komt veelal voort uit de sterk verminderde ar beidsgelegenheid, welke velen naar een voorsprong in kwaliteiten boven anderen doet trachten. Maar het komt óók voort uit de zo r- g e n, de huiselijke en maatschappelijke zorgen. De geest van de meeste menschen is maar een eenvoudige. Deze is niet al leen niet in staat om veel wetenschap te verwerken, maar evenmin om over de pro blemen der dagelij ksche zorgen heen te komen. Dat onvermogen maakt de men schen prikkelbaar en uit zich op zekere momenten in wat wij noemen een daad van onverstand. Ieder mensch heeft de kans, zijn gees telijke evenwicht te verliezen. Tegen die slechte kans kunnen wij slechts waken door beheersching, steunend op zelf-con- tróle. Een beetje levensfilosofie kunnen wij niet ontberen. Als het noodig is moeten wij een streven kunnen beperken en over zorgen weten heen te stappen. Als wij ge daan hebben, wat we vermochten en be hoorden te doen, laat dan over ons ko men wat onafwendbaar schijnthet zal dan nooit zoo erg blijken als de gevolgen van een poging om het onmogelijke en onredelijke te forceeren. M. Dit nummer bestaat uit 2 bladen dat er muziek genoeg bestaat om voor de verandering eens 4-, 6- of 8-handig piano te spelen hetgeen niet anders dan de indivi- dueele muzikale ontwikkeling bevorderen kan. In de reeks van circa 40 nummers troffen wy de „Ochsen" menuet van Jozef Haydn. Wellicht stelt men er belang in te vernemen, hoe Papa Haydn aan dezen titel kwam. Welnu, een Hongaarsche boer, die veel van Haydn's muziek hield, verzocht hem voor het bruiloftsfeest van zijn eenige dochter een „zeer .mooie menuet" te compo- neeren. De meester maakte den boer geluk kig enveertien dagen na de bruiloft hoort Haydn de nieuwe menuet door straat muzikanten spelen. Voor het venster staan de, ziet hij een vetten os, met linten en bloemen versierd, een troepje lustige bla zers en den boer, die het toonwerk besteld had. Deze komt binnen en biedt den compo nist uit dankbaarheid den os aan. Deze on gekunstelde wijze van erkentelijkheid trof Haydn zóó zeer, dat htj het levende ge schenk aannam. Door verkoop ontlastte hij zich echter van het onhandige „presentje", doch noemde het zoo origineel betaalde muziekstuk „Ochsen-menuet". Ter afwisseling van de piano-nummers bevatte het program een ander opus van den geestigen meester en wel de „Kinder- symphonie", door Haydn in 1788 geschre ven onder den titel „Simfonia Berchtolsga- densis" (genoemd naar het om zijn speel- goedvervaardiging beroemde Beiersche plaatsje). Uitgevoerd met medewerking van eenige volwassen instrumentalisten werd het aardige, luchtige werkje weer een attractie, speciaal door den ernst en de ani mo, waarmede de kinderen hun obligaat partijtjes bliezen, trommelden of ratelden. Jammer, dat de kinderinstrumenten de fij ne muziek wel eens overstemden. Voorts vergastte de heer B. Vleugels op een tweetal cello-soli „Andante" van G Mami en „Menuet" van Valensin daar bij aan den vleugel bijgestaan door mevr. M. G. StofkoperOp den Zieke. De heer Vleugels heeft hiermede weer eens bewe zen, welk een mooi en dankbaar instrument een cello is. En toch vindt het cello-spel veel minder beoefenaars dan piano en viool. Misschien is de solist er in geslaagd het aantal cellisten eerlang uit te breiden. In verband met een ontijdig applaus, ge ven we op Weber's prachtige wals „Auffor- derung zum Tanz" nog een kleine toelich ting. Deze compositie heeft n.l. een „inlei ding" en een „naspel", welke op geestige wijze een samenspraak tusschen danser en danseres illustreeren. Tot besluit van de uitvoering, welke wel veel van het geduld van de aanwezigen vergde (van 7 uur tot half twaalf, hetgeen ons deed denken aan „In der Beschrankung CAqgd diag Een voorbarig en weinig doordacht be sluit. (Kort Commentaar); Onevenwichtigheid. (Hoofdartikel, pag. 1, eerste blad)J 15.000 biljetten van ƒ10.gestolen j zij zijn echter waardeloos (Gemengd nieuws); In Californië heeft een tornado vooü millioenen schade aangericht. (Gemengd nieuws); Noord-Ierland wenscht geen vereeni- ging met Zuid-Ierland. (Buitenland), ZIE WERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN j Naar wij vernemen, luiden de B berichten omtrent den gezond- jj H heidstoestand van Prinses Juliana g en Prinses Beatrix onverdeeld j gunstig. i REINIGT ALLES zeigt sich erst der Meister" d.i. „In de be perking toont zich de meester") werd „Een gezellig muziekavondje" ten tooneele ge voerd, ten doel hebbende het musiceeren in huiselijken kring te animeeren i.p.v. „altijd" naar de radio te luisteren. Hierin werden weer de mogelijkheden van pianospel naar voren gebracht, doch tevens een lans gebro ken voor de vocale kunst door de sopraan,; mevr. J. M. Ditmarde Vos met het „Spel- dewerksterslied" van Em. Hullebroeck en door den tenor, den heer R. Schot met „Ons lied" van Arn. Spoel, bénevens met het door beiden gezongen duet „Wollt Ihr die Engelein hören im Chor" van Fr. Abt. Dat in deze werken de begeleidingstaak by Theo Höfelein in bekwame handen berustte behoeft geen betoog. De aanwezigen reageerden op alle num mers met spontanen bijval en ook bloemen ontbraken niet. Theo Höfelein opende den avond met een kort welkomstwoord, waarin hij clementie inriep voor de kinderen en tevens alle me dewerkenden, alsmede de directie van Bri tannia, dank bracht voor de betoonde be reidwilligheid. O. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal Een groep kinderen uit Hulst werd Woensdagmiddag op Paleis Soestdijk ont vangen om het Prinselijk paar namens heel Zeeuwsch-Vlaanderen een bloemenhulde .te brengen. De Zuiderzeewerken bij Urk, die in De cember van het vorige jaar werden stop gezet, zijn thans weer hervat. Jaarlijks wordt op Urk op den 2den Woensdag in Februari een algemeene bid dag gehouden voor een goede vischvangst in het komende seizoen, op welken dag geen enkele Urker visscher op zee ver toeft. Daags te voren is het waschdag, waarbij de thuisblijvers een handje kun nen helpen. Nieuws uit de buurtvereonigingen. Men schrijft ons De buurtvereeniging Van Dishoeckstraat en omgeving heeft Dinsdagavond veer haar leden een uitstekend geslaagd Beatrix-feest gegeven. De groote zaal van ..De Oude Vriendschap", was geheel gevuld, toen de voorzitter, de heer Js P, Willems, het

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1