EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 33 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 ig Luchtgevaar en beschermingsmiddelen daartegen UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zyn ƒ2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRLJ s Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A ANGESLOTEN BIJ HE T BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR D E VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Groole belangstelling voor een lezing over luchtbescherming Over bovengenoemd onderwerp sprak gisteravond in het Concertgebouw voor de af deeling Vlissingen der Vereeniging voor Luchtbescherming de luit. ter zee der 1ste klasse, de heer W. H. van Zadelhoff. De waarnemend voorzitter, de heer F. C. Matzinger, opende de druk bezochte bijeen komst met een hartelijk welkom o.a. tot den commandant der maritieme middelen te Vlissingen en verdere autoriteiten. Spr. bracht dank aan het ensemble van mej. De Hondt dat belangeloos medewerkte. Eenige opwekkende muziek hebben wij bij een on derwerp als hedenavond wel noodig, aldus spr. Het doel der vereeniging is allerminst de bevordering van het militairisme, zooals wel eens wordt beweerd. Het doel is zooals bij het Roode Kruis te trachten wonden te heelen, waar deze worden geslagen. Nie mand zal ontkennen, dat wij een zeer ge vaarlijken tijd beleven, en dat gevaar willen wij onder het oog zien. Deze burgerveree- niging voor luchtbescherming wil leiding en voorlichting geven. Daartoe is de mede werking der geheele bevolking noodzakelijk. De basis voor een goede luchtbescherming vormen de schuilplaatsen. Deze moeten er komen. Waar zijn die schuilplaatsen in Vlissingen, vroeg spr. Ze zijn nog nergens te vinden. De rijksoverheid laat deze mate rie over aan het particulier initiatief. Doch dit is naar spr.'s meening niet de juiste weg. De bevolking moet in dit opzicht pressie uitoefenen op de vertegenwoordi gende lichamen. Het vraagstuk is zeer urgent. De inleider aan het woord. Hierna verkreeg luit. Van Zadelhoff het woord tot het bespreken van zijn onder werp. Wij zijn hier bijeengekomen om geza menlijk de vraag onder het oog te zien hoe beschermen wij ons het best in tijden van oorlog tegen gasgevaar Er zijn er nog wel die zich afvragen bestaat er nu wer kelijk gasgevaar? Spr. beantwoordt deze vraag bevestigend. Alle eeuwen door heeft men het middel van rookvergiftiging ge bruikt, De moderne wetenschap heeft nu het gifgas uitgevonden, hetwelk ook reeds is gebruikt in dm wereldoorlog. Conferen ties om den gasoorlog te verbieden, faal den. De Vereenigde Staten o.a. beschou wen den gasoorlog als een humaan strijd middel. Telkens duiken berichten op over gifgassen, die zullen worden gebruikt en alle landen bereiden zich voor op den gas oorlog. Met absolute zekerheid kan worden vastgesteld dat in een nieuwe West-Euro- peeschen oorlog het gasgevaar een groote rol zal spelen. Dit gevaar bedreigt dus ook ons naar spr.'s volle overtuiging. Heeft men zich wel eens ingedacht, vraagt spr., wat het zou beteekenen als ook onze stad door een gasaanval zou wor den getroffen? Vooral Vlissingen als on beschermde stad, waar onze vrouwen en kinderen aan de vreeselijke gevolgen van gasvergiftiging zouden zijn blootgesteld? Spr. wees vervolgens op de gevolgen Van een gasaanval. Deze zijn in één woord ontzettend te noemen. Leger en vloot kun nen de bevolking daartegen onmogelijk be schermen. De bevolking zal dan op zichzelf zijn aangewezen om zich afdoende te be schermen. En daartoe is de burgerij in staat, zelfs met eenvoudige middelen. Spr. zette uiteen hoe men zich tegen een gasaanval kan beschermen. Men staat tegen dit gevaar niet machteloos en deze beschermingsmogelijkheid doet veel van den angst verminderen. Spr.'s doel is dan ook om dezen avond den aanwezigen het besef bij te brengen dat men zich afdoen de beschermen kan de wil moet er echter zijn, indien onze gasmaskers en schuil plaatsen eenige practisclie waarde kunnen hebben. Als deze wil er is, zal de bevol king veel kunnen doen om den tegen stander te doen afzien van het gebruik van gaswapenen. De beschermingsmiddelen voor de bevolking liggen als het ware ge reed. Laat men dan de gelegenheid aan grijpen om paraat te zijn indien onverhoopt de ramp van een oorlog ons land zou tref fen. Het zou ondoenlijk zijn in één avond alle middelen tegen gasvergiftiging uiteen te zetten. Binnenkort zullen, naar spr. hoopt, ook in Vlissingen cursussen worden gegeven om l bevolking in te lichten hoe te handelen tegen gasgevaar. Spr. wekte op tot toetreding tot de Vereeniging voor Luchtbescherming. Demonstraties. Bovendien werden door matrozen van het wachtschip demonstraties gegeven niet gasmaskers. Deze gasmaskers van de nieuwste constructie, geven luchttoevoer voor circa 40 uren. .(Da burgerbevolking- maskers 25 uren). Als men nu bedenkt, dat de vergiftige dampen ongeveer een half uur blijven hange.i, dan beseft men hoe goed men met deze maskers een gasaanval kan doorstaan. Verder werden op het donker gemaakte tooneel lichtgevende borden vertoond, welke bijv. in schuilplaatsen kunnen wor den gebruikt wanneer geen electrisch licht beschikbaar is. Tijdens de pauze konden de aanwezigen een kleine tentoonstelling bezichtigen van voorwerpen, welke betrekking hebben op de bescherr.ing tegen luchtgevaar (mas kers, litteratuur op luchtbeschermingsge- bied enz). Deze tentoonstelling ondervond groote belangstelling. Na de pauze werden enkele films ver toond. De eerste film stond niet direct in verband met het doel van den avond, doch gaf het leven in een groote stad, Berlijn, in vollen vredestijd te zien. De tweede film toonde hiermede wel een schril contrast, en bracht een aanval van vijandelijke vliegtuigen op een onbescherm de Duitsche stad in beeld. Op suggestieve wijze zag men de brand- en gasbommen op huizen en fabrieken vallen en daar groote verwoestingen aanrichten, en tevens de maatregelen daartegen door de bevol king, brandweer cn roode kruis. Na de vertooning van een film over fa- brieks-luchtbescherming, sprak luitenant Van Zadelhoff nog 'n kort woord, waarin hij er op wees, dat het noodig is dat de be volking zich bezig houdt met de luchtbe scherming. Men moet er over nadenken, wat men zélf moet doen op dat gebied, in het volle besef van onzen plicht ten op zichte van hen voor wie wij verantwoorde lijk zijn. Men wijde zich aan hun bescher ming, zooveel dat in ons vermogen is. Redden en beschermen behoort immers tot de schoonste menscheljjke deugden? Eendracht maakt macht, en daarom wekte spr. op toe te treden tot de Vereeni ging voor Luchtbescherming en zich be schikbaar te stellen voor dat gedeelte van den beschermingsarbeid waarvoor men zich het meest geschikt acht. Juist zij, die er ernstig naar streven om den oorlog uit te bannen, vinden op het ge bied der luchtbescherming een breed ar beidsterrein Geen tegenstander zal de ervaring heeft dit geleerd zijn gifgassen verspil len op een land waarvan de bevolking ge leerd heeft hoe zich te beveiligen. Vlissingen ligt uiterst kwetsbaar en is door zijn groote bedrijven een gezocht doel. Men kent nu het waarlijk niet denkbeeldige gevaar. Aan U nu om te zeggenik doe mee (luid applaus). In zijn slotwoord dankte de heer Matzin ger den spreker, den commandant maritie me middelen voor het beschikbaar stellen van materiaal en manschappen, het marine personeel, dat zich vrijwillig beschikbaar had gesteld, de musici en verder allen die tot het welslagen van deze bijeenkomst op eenigerlei wijze hadden medegewerkt. STADSNIEUWS tijd verloren zou gaan. De Raad wil dit aannemen en is niet blind vcor het belang, dat deze booten, die op de treinen varen, op tijd zijn. Maar daarom bevreemdt het den Raad des te meer, dat deze schepen niet zijn voorzien van een echolood. Dit in strument is den tijd der kinderziekte voor- bij en bewijst thans o,p talrijke schepen voortreffelijke diensten. Er is geen opont houd en men kan elk oogenblik aflezen hoeveel water het schip onder de kiel heeft. Juist voor deze soort booten, die moeilijk oponthoud kunnen lijden, is het echolood het aangewezen middel om, vooral oip het gebied van de Belgische en de Ne- derlandsche kusten, volkomen veilig te va ren. Het is dus wel te hopen, dat de „Zeeland"-booten van dit uitstekende ver kenningsmiddel zullen worden voorzien. Overigens meent de Raad, dat de kapi tein zijn bezwaren tegen oponthoud door het looden wel zeer heeft overdreven. Ten slotte is, wanneer het misloopt, zooals thans het geval is geweest, het oponthoud nog veel grooter, om niet te spreken van mogelijke andere ernstige gevolgen. Ook aan controle van den roerganger is niet de noodige zorg besteed. Allen waren, zocials de kapitein verklaarde, in de weer om wat te hooren en zoo mogelijk wat te zien. Voor een groot deel verdwijnen deze be zwaren, wanneer de schepen van een echo lood worden voorzien. DE STRANDING VAN DE „PRINSES JULIANA". Echolood aan boord van de „Zeeland"- booten gewenscht. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in zake het aan den grond loopen tijdens mist van het stoomschip „Prinses Juliana" van dc Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland", op weg van Harwich naar Vlissingen, onder de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen ter hoogte van Cadzand. De Raad is van oordeel, dat dit ongevat hieraan is toe te schrijven, dat de kapitein na het passeeren van Zeebrugge de route te Zuidelijk heeft genomen. Tegen de door den kapitein gestuurde koersen zou echter bij helder weer geen bezwaar bestaan, aan gezien immers dan de noodige correctie onmiddellijk kan worden aangebracht. Bij mist zijn de gestuurde koersen echter niet veilig. De kapitein rekende op uitzetten door wind en stroom, maar men mag bij jnist niet een op zichzelf onveiligen koers sturen, indien het bestek niet voortdurend wordt gecontroleerd. Deze contröle had hier met succes kunnen geschieden door het lood, van welk middel echter, gelijk de ka pitein verklaarde, op de „Zeeland"-booten althans bij het aanloopen van de Wielingen, geen gebruik wordt gemaakt. Dienaangaan de verklaarde de kapitein nog, dat op de „Prinses Juliana" slechts een handlood aan boord is en dat er met looden veel te veel De Alexïne Tinne Gedenkpenning aan een stadgenoot toegekend. Het Studie- en Herdenkingscomité in zake de reizen en ontdekkingen van wijlen de Haagsche freule Alexine Tinne in Afri ka, heeft dezer dagen aan onzen stadge noot den heer B. N. W. Stofkoper, locds- schipper le klas, wiens vader, indertijd aan de expedities van freule Alexandrine Tinne in Afrika heeft deelgenomen, den gedenk penning toegekend, welken genoemd comité ter gelegenheid der 100ste herdenking van haar geboortedag heeft laten slaan. Doordat de heer Stofkoper Sr. wegens ernstige ziekte kort te veren naar Europa was teruggekeerd, is hij aan het treurige lot (vermoording), hetwelk de verdere ex peditie-leden in Tripoli heeft getroffen, ont komen. De matrozen Kees Oostmans uit Groningen en Arie Jacobse uit Zierikzee werden met freule Alexine Tinne, op 1 Augustus 1869 bij Tessau in Tripoli door de Touaregs vermoord. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het Nederlandsche s.s. „Pluto" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., dat Maandag avond in de Oostzee in aanvaring is geko men met het Grieksch e s.s. „Katharina Peppa". In de klokkengieterij der firma H. A. van Bergen te Heiligerlee heerscht thans groote bedrijvigheid met het gieten van de klokken voor het carillon van het in aanbouw zijnde stadhuis te Leiden en voor de carillons te Bergen op Zoom en Hoorn. Christelijke Zangvereeniging „Hosanna". Bovengenoemde vereeniging geeft Dins dag 22 Februari a.s. onder leiding van den heer J. W. Bommeljé, een uitvoering in het Concertgebouw. Het programma bevat weer een groote verscheidenheid waarin speciaal het Chris telijke lied op den voorgrond treedt, o.m. liederen van Jac. Bonset („O Gulden hoofd") woorden van Guido Gezelle Julius Röntgen, J. Vauta, J. van Bosch, E. Mo- bach (Psalm 103, cantate), Psaim 104 „De Kosmos" cantate, muziek van Bernard Zweers, woorden van ds. J. J. L. ten Kate en andere. Men zie verder de in dit num mer voorkomende advertentie. Eindles van den slagerscursus. Men schrijft ons Gisteravond werd in de slagerij van de firma Hakker alhier de eindles gehouden van den slagerscursus, die georganiseerd werd door de afdeeling Vlissingen van den Neutralen Bond voor de Voedingsbedrijven. Te ruim half negen opende de voorzitter, de heer D. Heijboer deze bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in zonderheid den heer W. P. Edelman, wet houder van onderwijs, benevens de pa troons. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting hoe men tot oprichting van dezen cursus was gekomen, nl. doordat de bakkerscursus het vorig jaar zoo'n succes was geworden en mede op initiatief van den heer G. van der Caaij. Het is niet gemakkelijk geweest om tot oprichting van dezen cursus te ko men, doch de invoering van de vestigings wet is wel mede oorzaak geweest dat men inzag dat er een cursus moest komen. Dertien cursisten hebben deelgenomen. Zij hadden een 15-tal werkstukken vervaar digd, die nu tentoongesteld waren en die toonden welk resultaat bereikt was na een cursustyd van ongeveer drie maanden, on der leiding van den heer van der Caaij. Hierna kreeg wethouder Edelman het woord, die o.m. zei, dat hem het nijver heidsonderwijs zeer ter harte gaat. Hij voelt veel voor practisch onderwijs en daarom juichte hij het toe dat thans bij de bakkers en slagers zulk een vakopleiding wordt ge geven. Het kan niet meer zooals het vroeger ging, omdat men mee moet in het bedrijf en dat kan niet anders dan door goed vak onderwijs. Spr. wenschte de cursisten ten slotte geluk met hetgeen hier door hen is gepresteerd en hij spoorde aan tot Volhou den. De heer van Hal, voorzitter van de sla- gerspatroonsvereeniging, sprak zijn voldoe ning uit over hetgeen de cursisten hebben vervaardigd en stelde tevens den wethouder van onderwijs een vraag over het nijver heidsonderwijs, die deze beantwoordde. Hierna voerde de heer Holtrop, voor zitter van het hoofdbestuur van den bond, het woord, die er op wees dat door de in voering der vestigingswet het noodzakelijk is geworden zich zoo goed mogelijk te be kwamen. Spr. gaf hierbij verschillende voorbeelden uit de praktijk, waaruit bleek hoe noodig het is ook bij de slagers vak kennis aan te kweeken. Hierna bracht de voorzitter nog dank aan den heer van der Caaij en onder applaus bood hij dezen een vulpenhouder aan. De heer van der Caaij zegde hiervoor dank en tevens aan de firma Hakker voor de medewerking die hij steeds van die zijde mocht ondervinden. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerdeen vaandel draagriem zwart zijde mantelband wol len kinderhandschoen damesrijwiel en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent knipmes bij Smit, Groote Markt 1blauwe alpino muts bij Lems, Coosje Busken- straat 26 stempel bij Meijer, Kanaalstraat 132donker wollen blauwe dameshand schoen bij Theunc, Verk. Quakkelaarstraat 13 zwarte glacé handschoen bij Post Winkelmanstraat 24 blauw wollen kinder handschoen bij B. Louis, Boulevard Ban- kert 104vlag met stok bij M. Nouse, Margrietenlaan 48dameshoed bij L. de Nooijer, Anjelierenlaan 76 vlag bij Bos, Wijnbergsche kade 6 zakkammetje met étui bij Leijnse, Kogelparkstraal 7 auto- step met dichte houten wielen bij Braat, Emmastraat 12 tortelduif bij De Koster, Glacisstraat 27 grijze kinderhandschoen bij Osté, Kasteelstraat 85 gekleurde sjaal bij Van Eek, Hurgronjestraat 4 zwart wol len dameshandschoen bij Veenendaal, Slijk straat 20 zakdoek bij Calmthout, Wage- naarstraat 2 gouden medaillon bij J. Feij, Clijverstraat 35 belastingmerk in zwart étui bij Roelse, Deurloostraat 3 paarden- zweep bjj Dobbelaar, Eedestraat 14 cein tuur van damesmantel bij D. de Boer, Coosje Buskenstraat 36 huissleutel b;i Van der Linde, Molenstraat 17 en rozen krans in étui bij De Bree, Koudekerksche- weg Oost 14 kinderportemonnaie met in houd en een notitieboekje bij kantoor P.Z.E.M, Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: G: ieksch s.s. „Mountossa" van BostonNederlandsch m.s. „Bill S." van Belfast Noorsch s.s. „Bothne" van IggesundDeensch s.s. „Stal" van Londen. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Bill S." naar Hamburg „Mountossa" naar Gdynia „Rottum" naar Warbijen „Böthne" naar Rouaan „Cor- moran" naar Londen „Stal" naar Huelva. Diefstal op Hr. Ms. Wachtschip „Noord Brabant". Naar ons" eerst thans bekend wordt is in den loop van de vorige week een bedrag van ruim 300 ten nadeele van een der officieren aan boord van Hr. Ms. Wacht schip „Noord Brabant" ontvreemd. Het geld bevond zich in de hut van den bena deelde. De politie die in deze zaak werd ge mengd, heeft een onderzoek ingesteld. De veerdiensten over de Westerschelde. De bezwaren welke in Zeeland_en met name in het meest oostelijk gelegen deel van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn inge bracht tegen het ministerieele besluit in zake den veerdienst HansweertWalzoor- den hebben nog steeds geen afdoende weer- legging gevonden, schrijft het Hbld. De vraag, of de verlegging van den dienst bfl uitvoering van het Perkpolderplan inder daad een verbetering zal beteekenen, wordt in Zeeland eerder ontkennend dan bevesti gend beantwoord! Algemeen is men van Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el>cwrfcnip ssen «at» Jew Gistera end is hier ter stede een lezing over luchtbescherming gehouden waar voor boven verwachting groote belang stelling bestaan heeft. (Pag. i, eerste blad) De Raad voor de Scheepvaart acht een echolood aar boord van de „Zeeland"- booten gewenscht. (Stadsnieuws), Vryheid van arbeid voor de vrouw (Pag. 1, tweede blad) De „Pluto" is aan den grond gezet. (Scheepvaart) Verbitterde strijd in China nieuw Ja- pansch offensief begonnen. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN oordeel dat uitvoering van dit plan de te korten op dezen veerdienst althans in de eerste jaren in zeer beteekenende mate zal doen stijgen. In deze tekorten wordt welis waar door het Rijk voor tachtig procent bijgedragen, maar bij stijging van het na- deelig slot wordt het bedrag dat de pro vincie moet dragen toch eveneens aanzien lijk hooger Bovendien hebben Provinciale Staten van Zeeland nog geen gelegenheid gehad zich een oordeel over deze aangelegenheid te vormen en een beslissing te nemen, zoolang de commissie, welke rapport zal uitbrengen over de veerdiensten over de Westerschel de, met haar arbeid nog niet gereed is en haar rapport nog niet aan Prov. Staten heeft toegezonden. Aangezien ook de veer dienst HansweertWalsoordeen als onder deel van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde een provinciale onder neming is en het onderzoek der commissie er juist op gericht is om de verschillende lijnen in onderling verband te bezien, ten einde alzoo te geraken tot voorstellen die den geheelen veerdienst op de Wester schelde regelen, heeft men opnieuw aange drongen op uitstel van de uitvoering der werken voor het Perkpolderplan, totdat de commissie uit Prov. Staten haar onder zoek voltooid zal hebben. De „Koningin Wilhelmina" omhoog gevaren. De „Koningin Wilhelmina", het passa giersschip, dat den dienst onderhoudt tus- schen Middelburg en Rotterdam, is Maan dagmorgen tengevolge van den lagen wa terstand en den mist even voorbij Veere in de Zandkreek op een plaat gevaren, waar door het schip omhoog liep, meldt D.Z. Op de boot waren enkele passagiers en wat vee. Bij het opkomen van den vloed is de boot des avonds vlot gekomen. De passa giers van de „Koningin Wilhelmina" zijn op het Wolfaartsdrjksche Veer van de boot afgestapt en hebben vanaf Goes hun reis naar Rotterdam per trein verder vervolgd. De boot kon circa 121 uur des nachts te Rotterdam zijn. Vrijwillige voldoening van belasting. De Minister van Financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens te weinig betaalde I. belasting naar inkomen en/of vermo gen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hulst 6 n. schoolgelden, bij den ontvanger der directe belastingen te Oostburg 2.60. Mutatie bij p.t.t. Met ingang van 1 Maart a.s. is van het post- en telegraafkantoor te Utrecht naar het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en telefonie te 's-Gravenhage verplaatst de referendaris 2e klasse A. ter Haar, voor dien werkzaam op het bureel van den in specteur der posterijen, telegrafie en tele fonie te Middelburg. MIDDELBURG „Swift'Meden by een. Gisteravond werd op de bovenzaal van „de Vergenoeging" een gezellige avond gehouden voor de leden van de korfbalclub Swift" met genoodigden. Allereerst werd ds loting gehouden van de prijzen voor ds

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1