76e JAARGANG - NUMMER 30 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938 Hitier reorganiseert de Duitsche regeering Hulde aan de nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik. MENGELBERG CONCERT EERSTE BLAD Sel» eurtenissen niin len i«a ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissiitcpsche Couranl UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 3ü AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AAN GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGES TELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Hij neemt zei! de leiding van de weermacht Talrijke ingrijpende veranderingen De Führer en rijkskanselier heeft giste ren het volgende decreet over de leiding van de weermacht uitgevaardigd „Het opperbevel over de geheele weer macht in het rijksministerie van oorlog kcmt met zijn functies als „oppercomman do der weermacht" en als mijn militaire staf direct onder mijn bevelen. Aan het hoofd van den staf van het oppercomman do der weermacht staat de vroegere chef van het bureau weermacht als „chef van het oppercommando der weermacht". Hij is aan rang gelijk gesteld aan de rijks ministers. Het oppercommando der weermacht neemt tegelijkertijd de zaken van het rijks ministerie van oorlog waar en de chef van het oppercommando der weermacht oefent namens mij de bevoegdheden uit, die tot nu toe de rijksminister van oorlog had. De taak van het oppercommando der weer macht is in vredestijd volgens mijn aanwij zingen de uniforme voorbereiding der rijks verdediging op elk gebied te verzorgen". Hiermede is dus het aftreden van Von Blomberg bevestigd. Geheime kabinetsraad ingesteld. Hitier heeft verder het volgende decreet inzake de instelling van een geheimen ka binetsraad uitgevaardigd „Te mijner adviseering bij de leiding der buitenlandsche politiek stel ik een gehei men kabinetsraad in. Ik beneem tot president van den gehei men kabinetsraad den rijkskanselier baron von Neurath. Ik benoem tot leden van den geheimen kabinetsraad den rijksminister van Bui tenlandsche Zaken Joachim von Ribben- trop, den minister-president van Pruisen, rijksminister van luchtvaart en opperbevel hebber van het luchtwapen, generaal-veld maarschalk Hermann Goering, den plaats vervanger van den Führer rijksminister Rudolf Hess, den rijksminister voor volks voorlichting en propaganda, dr. Josef Goeb- bels, den rijksminister en chef der rijks kanselarij dr. Hans Heinrich Lammers, den opperbevelhebber van het leger, general- oberst Walther von Brauchitsch, den op perbevelhebber der marine generaal-admi- raal dr. H. C. Erich Raeder, den chef van het oppercommando der weermacht, gene raal der artillerie Wilhelm Keitel. De loopende zaken van den geheimen kabinetsraad leidt de rijksminister en chef der rijkskanselarij. De Rijksdag tegen 20 Februari bijeengeroepen. De Duitsche Rijksdag is tegen Zondag, den 20sten Februari, te Berlijn bijeenge roepen. Vervanging van ambassadeurs. De ambassadeur te Londen, ven Ribben- trop, is door zijn benoeming tot rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken, ontheven, van zijn ambt van ambassadeur te Londen. Tegelijk heeft de Führer de ambassa deurs te Rome, Von Hassel, te Tokio, Von Diercksen, en te Weenen, Von Papen, van hun ambt ontheven en ter beschikking ge steld. Reorganisatie in het rijksministerie van Economische Zaken. Op grond van de volmacht, die Hitier aan Goering als lasthebber voor het vier jarenplan gegeven heeft, is in het rijks ministerie van Economische Zaken een re organisatie tot stand gebracht, waarbij net ressort van het ministerie in vijf hoofd- afdeelingen en een centrale afdeeling wordt ingedeeld. Verdere mutaties. In het leger en bij het luchtwapen zijn talrijke belangrijke mutaties uitgevoerd en velen op non-actief gesteld, o.m. generaal Lees, commandant van legergroep no. 2. Voorts generaal Von Kleist, commandant van legergroep no. 8. Behalve deze zijn nog zeven gene raals van het leger en zeven generaals van het luchtwapen op non actief gesteld. Uit talrijke benoemingen en promoties blijkt de instelling van legercorps no. 14, waarvan men thans voor de eerste maal hoert spreken en aan het hoofd waarvan generaal Von Wietersheim staat. Generaal Von Fritsch gearresteerd? De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post te Ber lijn schrijft, dat op een gegeven oogenblik Hitier den binnenlandschen toestand zoo ernstig inzag, dat hij bevel gaf tot arres tatie van Von Fritsch. Dit bevel is Dins dag jl. ten uitvoer gelegd. Generaal Von Fritsch werd 48 uur gevangen gehouden, doch toen op vrije voeten gesteld. Donder dag echter had hij nog huisarrest. STADSNIEUWS 2 MEI WORDT TE VLISSINGEN EEN BORSTBEELD ONTHULD. Het mag algemeen bekend worden ge acht, dat wijlen Z.K.H. Prins Hendrik steeds groote belangstelling heeft gehad voor de scheepvaart en voor de koopvaardij zeker niet in de laatste plaats. In koopvaardij-kringen heeft men reeds lang uitgezien naar een gelegenheid om uiting te geven aan de erkentelijkheid die men in die kringen nog steeds gevoelt voor dit medeleven van wijlen den Prins-Ge maal. Deze gelegenheid is thans gevonden en bestaat in het 35-jarig bestaan van de Zeevaartschool „De Ruyterschool" te Vlis- singen op 2 Mei a.s. Prins Hendrik is na melijk beschermheer van de „De Ruyter school" geweest en men heeft deze gele genheid in koopvaardij kringen dankbaar aangegrepen om hulde te kunnen brengen aan de nagedachtenis van Z.K.H. Voor dit doel is een eere-comité samen gesteld onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, terwijl in dit comité voorts zitting hebben genomen de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen P. S. van 't Haaff, inspecteur- generaal der Scheepvaartinspectieprof. mr. B. M. Taverne, voorzitter van den Raad voor de ScheepvaartT. H. de Meester, president-commissaris van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" R. H. Arntzenius, direc teur van het Nederlandsch Loodswezen in het 6e districtD. G. van Beuningen te Rotterdam de directie der N.V. Kon. Pa- ketvaart Mij, der Java-China-Japan lijn, der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, der Nederlandsche Stoomvaartmij. „Ocean", do. van L. Smit Co's Internationalen Sleepdienstvoorts de heeren G. J. Ben- sink, directeur van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" en vertegenwoordiger van de di rectie van Wm. H. Müller Co. J. M. de Booy, directeur der N.V. Nederlandsch-In- dische Tank-StoomvaartmijTh. P. van den Bergh, directeur der Nederlandsche Telegraafmij „Radio-Holland" L. C. M. van Eendenburg, administrateur van de N. V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart mij F. C. Bouman, directeur der Holland- Amerikalijn mr. Jan Smit Azn., gedele geerd commissaris van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" ir. H. C. Wesseling en de heer A. Smit, directeuren van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" ir. H. W. van Tijen en ir. H. Suyver, resp. hoofdingenieur en oud hoofdingenieur van „De Schelde" G. J. de Jonge, directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde W. P. Edelman, wethouder van Onderwijs P. Vijn en S. Visser, resp. directeur en oud directeur van de Zeevaartschool „De Ruy terschool". Voorts is ter verwezenlijking der plannen eenuitvoerend comité samengesteld onder voorzitterschap van den heer J. Spaander man, oud-gezagvoerder van de Stoomvaart Mij. „Zeeland", terwijl de burgemeester van Vlissingen het eere-voorzitterschap van het uitvoerend comité aanvaard heeft. Het is d$ bedoeling, dat een borstbeeld van Z.K.H. Prins Hendrik wordt geplaatst aan den gevel vau de „De Ruyterschool" het wordt een buste in medaillon, waarop de Prins in admiraalsuniform wordt uitge beeld. Het monument wordt vervaardigd door den bekenden beeldhouwer H. J. Etienne, die o.m. het fraaie monument voor wijlen H.M. Koningin Emma heeft vervaar digd, dat enkele maanden geleden te Mid delburg door H.M. de Koningin werd ont huld. - Talrijke groote scheepvaartmaatschap pijen hebben reeds van hun ingenomenheid met de plannen doen blijken en geldelijke bijdragen toegezegd, zoodat reeds vast staat, dat de onthulling op 2 Mei a.s. zal kunnen plaats vinden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Adamanthiosj Pithis" van Stettin Deensch s.s. „Helene" van Londen Noorsch s.s. „Aun" van TrapaniEn- gelsch s.s. „Chelsea" van Cuxhaven. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Veenenburgh" naar Rot terdam „Adamanthiosj Pithis" naar Du- brovnik„Helene" naar Kctka„Aun" naar Bergen „Chelsea" naar Panama. Schoolgeld moet voldaan worden. De gemeenteontvanger vestigt er de aan dacht van belanghebbenden op dat de schoolgeldaanslagen 1937-1938 voor de helft betaald moeten zijn, daar anders bin nenkort tot vervolging wordt overgegaan. mi ddelburg, 2t Mei 1938 (SolisteMevr. JO VINCENT) Voorverkoop toegangskaarten te Vlissin gen Firma DE VEY MESTDAGH, Bella- mypark; te Middelburg Firma Gebr. WAGENAAR, Markt, Fa. VAN BENTHEM JUTTING, Lange BURG; te Goes- I. DE IONGE. v.h. Firma P. A. H. PIETER MAN, Lange Kerkstraat. Kaarten ver krijgbaar vanaf Dinsdag 8 Februari. Prijs f 3.96, inclusief sted. belasting. Herijken van maten en gewichten. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de elders in dit nummer voor komende publicatie van het gemeentebe stuur, waarin de dagen en uren zijn vermeld waarop gelegenheid bestaat tot het herijken van maten en gewichten. „Luxor"-Theater. Alarm in Peking. Een prachtige speelfilm gebouwd op den Boksers-opstand, welke in 1900 in China uitbrak en waarbij een geheim nationalis tisch genootschap van dien naam zich richtte tegen de vreemdelingen, waardoor het ingrijpen der groote mogendheden werd uitgelokt. Het einde was, dat in het Hemel- sche Rijk hervormingen niet meer waren tegen te houden, evenmin als het binnen dringen der Europeesche -beschaving. Of schoon deze Tobis-film een goed beeld geeft van den toestand in China in die dagen en vooral ook van het leven der Europeanen in dit voor hen zoo vijandelijke land, wil dit filmwerk geen aanspraak maken op histo rische juistheid. De intriges en de personen zijn geesteskinderen van de schrijvers van het tekstboek Walter Zerlett Olfenius en Herbert Silpin, van wie laatstgenoemde tevens de regie voerde. Niettemin boeit de rolprent in uiterste spanning van begin tot einde, als wanneer de internationale Euro peesche bezettingen er in slagen door hun groote saamhoorigheid stand te houden in de gezantschapswijk te Peking tot verster king is aangekomen. Gustav Fröhlich, Pe ter Voss, Leny Marenbach, Bernhard Mi- netti e.a. vertolken op voortreffelijke wijze de hoofdrollen. De Wolga-bootsman. Deze Monopoli-film heeft met het film product van eenige jaren terug niets an ders gemeen dan den naam, de fraaie op namen van de machtige Wolga en de beel den van de erbarmelijke Wolga-sleepers, die, wadend door modder en water hun droefgeestig gezang laten weerklinken. Zoo'n groepje armzaligen vindt op zijn moeizamen tocht langs den breeden stroom een drenkelinge, die door een der sleepers wordt herkend, daar zij reeds eerder een rol in zijn leven heeft gespeeld, welke oor zaak werd, dat hij van stafofficier een eer- looze werd, gedoemd het ellendige leven van een Wolga-bootsman te leiden en te lijden. Deze plotselinge, tragische ontmoe ting zet zijn hart weer in vuur en vlam. Hij bewaart het wedergevonden contact en ook zij, de kolonelsvrouw Lydia Goreff (Vera Korine), bekent hem (Pierre Blanchar) haar liefde. Zij besluiten buiten Rusland een nieuw leven te beginnen. Doch weer verstoort de kolonel (Charles Vanel) hun plannen en een abrupt slot maakt aan de .mooie liefdes-idylle op wreede wijze een einde. Een uitstekende film. Polygoon completeert met nieuws uit eigen land dit aantrekkelijke programma. Nieuws uit de buurtvereenigïngen. Men schrijft ons De buurtvereeniging Nieuwstraat en om streken heeft tot besluit der feestelijkheden Woensdagmiddag een kinderfeest georgani seerd. De voorzitter, de heer Van Breen, open de met een kort woord deze bijeenkomst en vroeg de kinderen waarom wij nu feest vieren, waarop direct werd begonnen met het zingen van het Wilhelmus. Hierop volgde een mooie leerzame kin derfilm, terwijl diverse versnaperingen werden aangeboden, zoodat de kinderen zich uitstekend vermaakten. De dames welke de leiding hadden, zorg den voor een goede orde. De burgemeesteren de heer Schout heb ben door hun bezoek tijdens het kinder feest blrjk gegeven van hun belangstelling. Des avonds werd het feest besloten met een gezellige bijeenkomst der buurtvereeni ging, welke tot in de kleine uurtjes duurde en zeer zeker tot aller genoegen is ge slaagd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Voor het komende haringseizoen zijn weer duizenden haringtonnen aangemaakt, die thans aan de Scheveningsche haven worden opgestapeld. H. M. de Koningin maakte Vrijdagmor gen in gezelschap van Z.K.H. Prins Bern hard, Prinses Armgard en Prins Aschwin een autotocht door Baarn en Soest. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Luchtgevaar en luchtbescherming. Zooals men uit de advertenties van gis ter- en hedenavond zal zien, wordt a.s. Dinsdag hier ter stede een lezing gehouden over het onderwerp „Luchtgevaar en be schermingsmiddelen daartegen". Op verzoek van den spreker luitenant ter zee le klasse W. H. van Zadoihoff, ves tigen wij er even de aandacht op, dat op deze bijeenkomst tevens een film wordt vertoond, een demonstratie met lichtgeven de verf wordt gehouden, terwijl verschillen de luchtbeschermingsmiddelen (waaronder gasmaskers) bezichtigd zullen kunnen wor den. Ook zal er gelegenheid zijn om vra gen te stellen met betrekking tot de lucht bescherming. „Alhambra"-Theater. In het Paramountnieuws veel militair vertoon. Men kan dit betreuren, doch zeer zeker is het een teeken des tijds, evenals het breed uitwaaien van de vlag met de rijzende zon op de Chineesche stad Nan king. Deze dreiging uit het Oosten wordt gevolgd door enkele, aardige race-opnamen. Bijzonder mooi zijn die op een renboot van de lucht uit. En dan is er de wel zeer prettig stem mende Polygoon-reportage over de jongste heuglijke gebeurtenis „Nu juicht gansch een volle". Niet het minst doen de muziek, het gezang en gejuich, de speeches en de herauten, welke kond doen, vroolijk aan. Hoe leuk ook vaak gevonden is het ver haal over uitbundig feestvieren, de ver scheidenheid van opnamen en plaats. Mar ken, Amsterdam, de Maas bij Rotterdam, Haarlem, een dorpsschool, de klapwieken de, symbolische ooievaar boven het paleis te Soestdijlc, de telex of de kanonnen in werking, kortom de uitbarsting van vreug de en nationale eensgezindheid geeft dit filmverslag van Polygoon getrouwelijk en uitvoerig weer. In het voorprogram gaat Hitier is thans leider der Duitsche weermacht. Von Blomberg is afgetre den belangrijke veranderingen in de regeering. (Pag. 1, eerste blad). Hulde aan de nagedachtenis van Prins Hendrik 2 Mei wordt hier ter stede een borstbeeld onthuld. (Pag. 1, eerste blad). De Eerste Kamer heeft de begrootin gen van Binnenlandsche Zaken en P.T.T. goedgekeurd. (Binnenland). In Kanton heeft een mislukte poging tot opstand plaats gevonden. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Penrod en Sam. Een bijzondere film is dit, opgenomen naar een bekend Amerikaansch boek van den schrijver Booth Parkington. De hoofd personen zijn n.l. voor het meerendeel in deze rolprent nog geen twaalf jaar. De be gaafde jongens-acteurs Billy Mauch en Harry Watson vertolken de hoofdrollen. De eerste heeft reeds als füm-acteur zgn spo ren verdiend in „Prins en Bedelknaap". Zeker herinneren vrij ons nog allen zijn aardig, schrander gezicht, waarin alle ge moedsaandoeningen zich zoo sterk aftee- kenden. Deze jeugdige artisten spelen hier met een meeslependheid, met een knapheid, waardoor men vergeet, dat kinderen actee- ren. Men weet, dat G-men uitgezochte politie agenten zijn in Amerika en hoofdzakelijk gebruikt worden in den strijd tegen de gangsters, die daar zoo'n treurige reputatie als misdadigers verwierven. Een troep jon gens speelt onder aanvoering van Penrod het spel van deze politie-speurders en komt onderwijl in botsing met het verwende, venijnige zoontje van een bankier. Wat als spel begonnen is, eindigt in ernst. Het lukt den jongens door een samenloop van om standigheden werkelijk een troep bankroo- vers in de val te lokken en zoodoende den werkelijken G-men een grooten dienst te bewijzen. Wij zouden onrecht doen, om bij deze aardige film ook den „fijnen" vader niet een pluim te geven enhet hondje. Grazige Weiden is een veelbesproken film, die ons niet ver mocht te treffen. Werkelijk grootsche scè nes ontbreken. Noch ook is het spel sug gestief. Voor ons tenminste. Wij meenen, dat zoowel naar boven als naar beneden geen krachtig indringen is. Dus geen wij ding, doch ook geen profaneering. Uit in nerlijke onmacht. Zoodat er rest een zekere gerektheid, een herhaling, verveling ten slotte. Wij weten van andere oordeelen. In hoeverre die oprecht of als mode gewild zijn, is niet steeds na te gaan. De film is gemaakt naar het tooneelstuk „The green Pastures". De schrijver Con nelly zegt in zijn voorwoord, dat zijn stuk een poging is om „bepaalde kanten van een bestaanden godsdienst in de uitdrukkings vormen van zijn geloovigen uit te beelden". Hij heeft niet anders bedoeld dan het „.een voudige geloof van sommigen van de oude negerdominees over te zetten in een too neelstuk". Op de Zondagsschool verhaalt een oude onderwijzer aan negerkinderen de gewijde geschiedenissen uit den Bijbel. Aandachtig luisteren de kinderooren en als de verbeel ding is aangeraakt, gaat de negerfantasie met de verhalen spelen. Wij zien den hemel met allemaal gevleugelde negermenschen, waartusschen God met grijzen baard en in gekleede jas rondwandelt. Wolken doen als vliegmachines dienst. Dan de schepping, de

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1