EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 29 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1938 Kort commentaar EIGEN SCHULD. UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd aqjn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJfssf ngsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITS WAARDE,. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDER LANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Men doet op een redactie-bureau merk waardige ervaringen op. Een dier ervarin gen bestaat hierin, dat zoo weinig menschen blijkbaar de schuld voor een tekortkoming die zij meenen te moeten constateeren, bij zichzelf willen zoeken. Een voorbeeld Er zijn verschillende or ganisaties die de gewoonte hebben ons een bericht of een beknopt verslagje te sturen van een gebeurtenis die zich in eigen kring heeft afgespeeld, een kleine bijeenkomst die men heeft gehouden, e.d. Als de inhoud en de vorm hiertoe aanleiding geven, nemen wij zulke berichten meestal open de woorden „men schrijft ons", of „men ver zoekt ons plaatsing van het volgende", geven dan voldoende duidelijk aan, dat de plaatsing op verzoek van betrokkenen ge schiedde en dat het geen redactioneele kopy betreft. Nu is het merkwaardig, dat andere ver- eenigingen die zich op hetzelfde terrein be wegen, zich dan soms ontstemd toonen. „De Redactie trekt een bepaalde richting voor" heet het dan. „Over wat wij doen, komt nooit wat in de krant Och, men krijgt in de journalistiek in den loop der jaren een olifantenhuid voor on rechtvaardige verwijten en gewoonlijk halen wij dus slechts onze schouders op, wanneer wij voor de zooveelste maal zooiets te hoo- ren krijgen men went aan alles. Toch lijkt het ons goed eens wat dieper op een en ander in te gaan. Weet U waar de verwijten thuis hooren, èls er tenminste verwijten moeten worden gemaakt Wij zullen het U vertellen Bij de bestu ren der organisaties, die zich achteruit gezet mee nen te moeten voelen Dat lijkt misschien vreemd, maar het is toch heel gewoon. Ons blad was steeds bereid, is het en zal ook altijd blijven, om steun te verleenen aan alles wat gesteund verdient te worden. Wanneer een vereeniging ons dus iets schrijft over den gang van zaken, zullen wij dikwijls bereid zijn hier wat ruimte voor af te staan. Maar hetzelfde geldt voor iedere andere vereenigingDe organisaties die onze Redactie regelmatig op de hoogte houden van hetgeen in eigen kring plaats vindt, zien die activiteit dikwijls beloond door publiciteiten dat dit voor een ver eeniging belangrijk is, heeft men uit ons jubileumnummer kunnen leeren. De vereenigingen, particulieren enz. die ons mededeelen wat in hun kring gebeurt, bewijzen daarmee goed te begrijpen dat propaganda belangrijk is. En als hun mede- doelingen ook eenige nieuws-waarde hebben, willen wij die in den regel ook wel plaatsen, al blijft de beslissing in laatste instantie natuurlijk bij de Redactie. Vereenigingen e.d. die zulke mededeelin- gen niet plegen te sturen, verbeuren dus ieder recht om zich te beklagen. Want wanneer andere organisaties wèl plaats ruimte in de „Vlissingsche Courant" krij gen, is dit het gevolg van de activiteit die zij ontplooien en van het feit, dat zij om plaatsing gevraagd hebben. Ook andere vei eenigingen enz. kunnen hetzelfde berei ken zij hebben er slechts om te vragen en ons regelmatig op de hoogte te houden. Maar als zij meenen dat er iets verweten dient te worden, steken zij de hand in eigen boezem en verwijten zichzelf dat zij tekort schieten in activiteit Ons dagblad is bereid plaatsruimte af te staan voor talrijke aangelegenhedenop het gebied van het cultureele leven zeker niet in de laatste plaats. En wie over een of ander onderwerp zoo graag iets in de courant zou zien verschijnen, heeft ons slechts een artikeltje of bericht hierover te sturen. Dè.t is de weg. Men beseft nog tè weinig welke ontzag lijke mogelijkheden ook op propagandistisch terrein, dagbladpubliciteit biedt. Wij kun nen slechts herhalen dat wy tot redelijke medewerking steeds bereid zijn. Het ligt dus aan de betrokkenen zelf, of men van deze groote mogelijkheden al dan niet ge bruik wenscht te maken. Maar als men meent dit niet te moeten doen, verwij te men ons niet dat er niets in de courant komt van hetgeen men gedaan heeftzelfs een journalist kan nu eenmaal niet ruiken d: iemand of een vereeniging iets heeft verricht of dat van plan is STADSNIEUWS Oranje Nassau Feestcantate. Na de bruisende feestvreugde heeft de Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" Donderdagavond op treffende, delicate wijze uiting gegeven aa.n de jube lende blijdschap en innige ontroering doo: dc vervulling der verwachting, „een nieuwe lente op Hollands erf", gewekt. Ter eere van die prille lente, ter eere van H.K.H. Prinses Beatrix, werd onder auspiciën van den Bond van Buurtvereeni gingen in de St. Jacobskerk de Oranje- Nassau Cantate (woerden van P. Lands man, opnieuw bewerkt door P. A. Beige, en muziek van M. H. van 't Kruis) uitge voerd, welke ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Juliana in 1909 door „Looft den Heer" haar eerste opvoering beleefde, eveneens in onze Groote Kerk, doch onder directie van den componist en in tegenwoordigheid van den dichter. Piëteitvoller hulde had men de Oranje dynastie en ons. Koninklijk Huis niet kun nen brengen. Talloos velen hadden zich naar dezen muzikalen dankstond opgemaakt, welke aanving met de twee bekende coupletten van onze oude volkshymne, welke reeds zooveel troost en bemoediging heeft ge schonken, gezongen door de zangvereeni- ging „Looft den Heer" en een kinderkoor met medewerking van de „Vlissingsche Or. kestvereeniging", het geheel onder leiding van Jan Kuiler. Nadat het danklied uit „Valerius Gedenckclanck" „Wilt heden nu treden" ten gehoore was gebracht, sprak burgemeester C. A. van Woelderen ais volgt „Geachte toehoorders, Naar aanleiding van de blijde gebeurte nis in ons Prinselijk gezin mogen wij he denavond in onze geheel gevulde prachtige Groote Kerk de uitvoering beluisteren van do „Oranje Nassau Cantate" door „Looft den Heer". Dankbaarheid en vreugde be zielen ons in deze blijde dagen. Bij echte blijdschap behoort muziek en zangin onze harten zal daarom hedenavond deze toepasselijke cantate blijden weerklank vinden. Wij zijn er dirigent en uitvoerders zeer dankbaar voor, dat zij ons het kunst zinnige werk van de heeren Landsman en van 't Kruis ten gehoore brengen, dat de laatste maal in deze kerk op 30 April 1919 uitgevoerd werd, nadat reeds in 1910 „Looft den Heer" had deelgenomen aan de uitvoering op den Dam te Amsterdam ter eere van H.M. de Koningin, Prins Hendrik en de éénjarige Prinses Juliana. Hulde aan „Looft den Heer", dat zij ook in deze blijde dagen zoo waardig hare taak vervult. Zeer fijnzinnig is daarna de feestzang, welke meerdere malen herinneringen wak ker roept aan ons Wilhelmus geïnterpre teerd. De koren „Heil U, Kroonprinses van Neêrland „Prins Bernhard, ock voor U zijn onze zangen", „Welk een voorreent, v/elk een zegen" en „Grootmoeder, mag zich deze Vrouwe heeten" brachten wel de teerste snaren van hart en gemoed in tril ling. Bepaald ontroerend was het kinder koor na de sprekende inleiding met lente- motieven, jong leven symboliseerend, in „Daar is geboren, een Vorst'lijk Kind" en hoe spontaan klonken die heldere kinder stemmen in „Oranje Boven Klonk her inleidingskoor voor een juichkoor iets mat. uitstekend voldeed aan .het einde de af wisseling van kinder- en groot-koor, ter wijl het slotkoor (wijze „Wilhelmus") „En nu het hart verheven, tot aller Heeren Heer een heerlijke, majestueuze apothe ose werd. De bariton-solist Bram vau Luyn ('s-Gravenhage) kweet zich naar wensch van zijn partij en zeng „Lief Vorstenkind" met gevoel. Het orkest ver vulde met animo zijn plicht. Het geheel vond in Jan Kuiler een competenten leids man. De heer A. Schout, waarnemend "voor zitter van den Bond van Buurtvereenigin gen „Oranje en Vlissingen", was wel de tolk van alle aanwezigen, toen hij den eere-voorzitter van den bond, burge meester Van Woelderen, hartelijk dank bracht voor zijn pittig openingswoord en de zangvereeniging „Looft den Heer" in haar onderscheiden vormen van Koor, orkest en kinderkoor en directeur oprecht dankte voor den prachtigen avond, in de hoop, dat ieder, die deze uitvoering bij woonde, propagandist zal wezen om heden, Vrijdagavond, het kerkgebouw weer geheel bezet te doen zijn. Op uitnood iging van den heer Schout zongen de aanwezigen tot besluit met begeleiding van orkest „Wilhelmus van Nassouwe'' en „M'jn schilt ende betrouwen". Een bijzonder mooie avond, waarop de gedachten van velen uitgingen naar een gelukkige moeder, een gelukkigen vader, een gelukkige Koninklijke grootmoeder en „een klein Prinsesje met blauwe oog.es en een klein blond kuifje". O. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank Coosje Busken- straat werden in de maand Januari inge legd in 1806 posten een bedrag van 190.347.53 en terugbetaald in 1117 posten een bedrag van 151.580.46. Er werden in die maand 110 nieuwe boekjes uitgegeven waardoor het aantal spaarders steeg toe 8235. Hun tegoed steeg tot 3.111.167.95. Ter lediging werden 157 spaarbusjes aan geboden, inhoudende 1671.25 en met 2920 spaarzegels werd bespaard 146, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Poolsche onderscheiding voor Nederlandsche scheepsbouwers. Donderdagmiddag heeft bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" alhier een kleine plech tigheid plaats gevonden. Zooals men zich herinnert is op de werf van „De Schelde" de Poolsche onderzeeboot „Orzel" gebouwd, die Zaterdag 15 Januari jl. in tegenwoor digheid van talrijke Poolsche en Neder landsche autoriteiten te water werd gela ten. De heer S. Bubowski, president van de commissie van toezicht op den bouw der beide Poolsche onderzeebooten hier te lan de, heeft namelijk aan vier werklieden van „De Schelde" de gouden medaille van den Poolschen bond voor Zeevaart en Koloniën (de „Liga Morska i Kolonialnia") uitge reikt. Deze groote organisatie telt ca. 700.000 leden en is de woordvoerster van de koloniale verlangens van het Poolsche volk. De propaganda voor de zee en de verdediging ter zee is hiermede zeer nauw verbonden en zoo zijn de beide onderzee- booten, die voor Poolsche rekening hier te lande werden resp. worden gebouwd, een geschenk van hét Poolsche volk aan zijn regeering de hiervoor benoodigde geidm werden door de Liga Morska i Kolonialna bijeengebracht. De namen der op deze wijze onderschei den werklieden zii-n A. de Nooijer, /om- man scheepsmaker, Vlissingen G. W. Geeve, voorman koperslager, Koudekerxe D. W. Blom, voorman bankwerker en Lagendijk, voorman electricien, beiden te lissingen. Een bijeenkomst, die niet doorging Oranjevreugde de oorzaak Vanwege het Instituut Mefapro zou gis teravond in het Concertgebouw een lezing worden gehouden over het onderwerp „De verbruiker en kwaliteit". Tevens zou wor den vertoond de Mefapro geluids- en kleur film „Zonder masker". Wij schreven dat deze bijeenkomst zou plaats vinden, want toen wij op het aan- vangsuur „precies half 8" in het Concert gebouw kwamen, vonden wij wel een ge zellig aangekleede zaal, met langs de wan den en op het tooneel overzichtelijk opge stelde stands, maarslechts 6 belang stellenden. Tegen 8 uur was dit aantal ver dubbeld, hoewel toch nog te gering om de voorstelling doorgang te doen vinden. De directeur van Mefapro, de heer J. Born, moest dan ook tot zijn leedwezen mededeelen, dat de opkomst te gering was om het programma af te werken. Hij zeide dat de na-vreugde over de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin blijkbaar nog zoo groot is, dat men dezen avond geen ge legenheid had de bijeenkomst van Mefapro bij te wonen. De bezoekers die aanwezig waren, kregen voor de bijeenkomst van hedenmiddag, waarvan vaststond dat ze doorging, een ge reserveerde plaats. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde verkeersbrug over de Oude Maas te Dordrecht, die een lengte van 100 meter krijgt, vorderen thans snel. De drie sluisdeuren voor Europa's groot ste binnensluis te Wijk bij Duurstede zijn na een voorspoedig transport van Amsterdam op de plaats van bestemming gekomen. De eerste deur is thans binnen de sluis ge bracht om opgehangen te worden. Propaganda-avond V.A.R.A. De afdeeling Vlissingen van de V.A.R.A. zal op Maandag 7 Februari a.s. een propa ganda-avond houden, waaraan zullen mede werken het ensemble Fantasia o.l.v. Eddy Walis en verder Emmy Arbous en Jan Lemaire. Zij allen zijn goede bekenden door hun optreden bij de V.A.R.A. zij maken thans een tournée door het land, de a.s. week zijn ze voor 7 dagen in Zeeland. Hun optreden is óveral een groot succes. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Luxe bakkery A. Naayckens. Wie morgen te bakkerij Walstraat 88 be zoekt, zal den winkel niet meer herkennen, daar hij werkelijk een ware gedaantever wisseling heeft ondergaan. Het geheel ziet Dr. de Groot deelt mede, dat de algemeene tóestand van H. K. H. Prinses Juliana bij voortduring goed blijft. w tt -X- 4r er keurig en modern uit. De nieuwe eta lage die voor de twee ramen is gebouwd, is fraai ingericht en geheel met glas-in- lood afgesloten. Verder zijn er een fraaie toonbank en enkele vitrines aangebracht, terwijl het overige deel van den winkel in frissche kleuren geschilderd en behangen is. De zaak die thans in handen is van den heer Naayckens, zal morgenochtend te 11 uur geopend worden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij nog naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De oudjes zyn niet vergeten Eenige dagen geleden maakten wij er melding van dat o.m. de ouden van dagen in het Gasthuis op den geboortedag van Prinses Beatrix op een tractatie van den burgemeester zijn onthaald. Men verzoekt ons thans nog mede te deelen dat een dame hier ter stede er ook nog voor gezorgd heeft dat aan alle oudjes en kostgangers in het Gasthuis beschuiten met muisjes konden worden gegeven. Enkele bakkers en kruideniers hadden hiertoe de benoodig de beschuiten enz. afgestaan. Het vreemde vliegtuig boven onze stad. Van verschillende zijden werd ons reeds gevraagd welk vliegtuig van tijd tot tijd omstreeks middernacht met zwaar motor geronk over onze stad vliegt. Ook vannacht was dit n.l. weer het geval. Naar wij ver nemen is dit een Engelsch postvliegtuig dat dan op weg is naar het Duitsche vlieg veld Keulen, waar zooals bekend, de post- zendingen uit alle richtingen samenkomen. De route van het Engelsche toestel gaat eigenlijk wel over België, doch dikwijls wordt hiervan vermoedelijk in verband met de weersomstandigheden afgeweken en vliegt men meer Noordelijker, zoodat dan soms Vlissingen wordt gepasseerd. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht). Om. te bunkeren: Grieksch s.s. „Antonio" van Antwerpen„Parthenon" van Emden Duitsch s.s. „Helgaboge" van Hamburg. Om te bunkeren: Fransch s.s. „Medjerda" van Antwerpen Hongaarsch s.s. „Szentgellert" van RotterdamNed. m.t. „Immanuel" van Grevelines. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Majori" naar Plymouth „Parthenon" naar Tripolis" „Helgaboge" naar Huelva „Antonio" naar zee „Ge- ziena", Pallas", „Catharina", „Vledder- veen", „Junior", „Zwaluw", „Albatros", „Remi", „Broedertrouw" naar Londen Fransch s.s. „Medjerda" naar Duinkerken Ned. s.s. „Veenenburgh" naar Antwerpen „Mount Rhodope" naar Buenos Aires Hon gaarsch s.s. „Szentgellert" naar Dubrovnik. Loonactie in den landbouw. Zooals wij reeds meldden, is door den Ned. Chr. Landarbeidersbond op verschil lende plaatsen in Zeeland de collectieve ar beidsovereenkomst opgezegd, omdat hij van meening was, dat het noodzakelijk was, vooral gelet op de gestegen kosten van levensonderhoud, eenige verbetering in de positie der landarbeiders te brengen. Dientengevolge hebben in tal van ge meenten besprekingen met de werkgevers plaats gehad, waarbij de N.C.L.B. zijn loon- voorstellen indiende. Tot overeenstemming kon men nog niet direct komen, maar direct afgewezen werd het voorstel om loonsverhooging ook ner gens. Overal erkenden de werkgevers, dat er wat gedaan moest worden en waren ze be reid de voorstellen met hun collega's te bespreken. Algemeen werd echter betreurd, dat de Minister zoo weinig aan de moeilijkheden op het platteland wil tegemoet komen. Te Nieuwdorp was het bestuur van den C.B.T.B. niet bereid over de ingediende voorstellen te vergaderen met zijn leden, voor en aleer de hoofdbesturen van beide organisaties een ernstige poging bij den Minister hadden gedaan, om Z.Exc. te be wegen sommige richtprijzen wat te verhoo- gen. Afgesproken is om beide hoofdbesturen te bewegen in bovengenoemde richting stappen te doen. fgefpeagrtewissew «saw «lew c&gag) Eigen schuld. (Kort commentaar) Groote belangstelling voor de uitvoering van de Oranje Nassau cantate. (Stadsnieuws) De verdachte van de beide moordaan slagen te Lienden heeft een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. (Gemengd nieuws)- Frankrijk gaat scherp optreden tegen eventueele duikbooten in de Middel- landsche Zee. (Buitenland) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Denkt daïlraan, als «JJw dogen l' liefzijn! Goed, overvloedig licht' kost zoo weinig/ als l!1 Philips',,Bf-Arï iti)" (amper) heeft! Deze jamjyen zijd 'gul met licht, züiiiig Met „stroonï. De haven in den Perkpolder. De rijkswaterstaat maakt thans voort gang met de uitvoering der plannen tot het maken van aanleghavens voor de nieu we bootverbinding ter vervanging van de lijn HansweertWalsoorden van den Pro vincialen Stocinbootdienst en dit blijkt o.a. uit het op Woensdag 23 Februari a.s. aan besteden van het maken van een veer haven in den Perkpolder en van den aanleg van een toegangsweg tot de haven in de gemeente Hontenisse. OOST- EN WEST-SOUBURG Een bijbeltentoonstelling. Gistermiddag opende de heer W. P. ter Haar in „Rehoboth" te Souburg de aan gekondigde bijbeltentoonstelling met een woord van welkcm, waarna hij allen die hebben medegewerkt om deze tentoonstel ling aldaar te houden, zijn dank bracht. Voorts memoreerde hij het werken en streven van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap en wees er op dat de verspreiding van bijbels in Nederland en zijn koloniën zich steeds uitbreidt. Hierna verkreeg de heer A. H. S. Ste- merding het woord, die o.m. den invloed besprak van den b\jbel op onze Nederland sche taal, waarna de aanwezigen in do gelegenheid werden gesteld van de ten toongestelde bijbels, in verschillend for-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1