500 300 150 100 25 29 JANUARI Suurgesloten - No. 24 76e Jaargang 1938: UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Ulalstraat 58-80, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Een belangrijke schenking. 7>e „Vlissingsche Courant'75 iaar !n verband met het jubileum van onsdagbladzaSde Vlissingsche Courant Maandag er?kele uren vroeger verschijnen. Advertenties voor dit nummer kun nen worden aan genomen tot des morgens 10 uur. De kantoren worden des middags om §eWur!cn»ssc« «CTOT cIBOT d«t| De „Vlissingsche Courant" aan haar Uitgever. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bn verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. RAADSOVERZICHT. zjjn ONTSTELLENDE TOESTANDEN IN EEN AANTAL GEZINNEN. In de Vrijdagmiddag gehouden voltallige vergadering van den Vlissingschen gemeen teraad heeft de burgemeester zijn nieuw jaarsrede uitgesproken, waarin ditmaal een heel wat optimistischer toon te beluisteren viel dan in vele jaren het geval is. Er kon op niet onbelangrijke verbeteringen op ve lerlei terrein in het jaar 1937 worden gewe zen, terwijl ook de vooruitzichten voor 1938 voor Vlissingen hoopvol zijn. Verschillende voor de gemeente zeer belangrijke wer ken, zullen dit jaar ook worden aangevat. Het oudste raadslid in jaren, wethouder Edelman die voor het eerst na zijn ern stige ziekte weer aanwezig was heeft de nieuwjaarsrede beantwoord. Toen de bur gemeester hem in zijn rede welkom had ge- heeten temidden van den Raad, hebben de leden met warm applaus hun instemming te kennen gegeven. Hetzelfde geschiedde toen de raadsvoor zitter en wethouder Edelman hun redevoe ringen hadden beëindigd. Uit de gedane mededeelingen blijkt, dat de burgemeester van 5 Februari t.m. 2 Maart a.s. met verlof gaat. De gemeente- begrooting over 1937 is nog steeds niet goedgekeurd, al is er nu wel overeenstem ming bereikt. Gedeputeerde Staten hebben verschillende wijzigingen geëischt en B. en W. hebben voorgesteld deze wijzigingen pan te brengen. Het voorstel werd na korte dis cussie aangenomen. Verschillende legesgel- den zijn vrij beduidend verlaagd de coöpe ratie „De Broederband" heeft optie gekre gen op een perceel grond in Tuinstad om daar een kruidenierswinkel te kunnen ves tigen. Voorts werden verschillende voor stellen van weinig beteekenis zonder dis-' cussie of stemming aangenomen. In een vorige zitting heeft de heer König vragen gesteld over den voedingstoestand der schoolkinderen, welke vragen B. en W. gistermiddag uitvoerig hebben beantwoord. Wij stippen hieruit aan, dat aan een ver strekking van melk op de lagere scholen, groote bezwaren zijn verbonden, waardoor het te geven onderwijs zou lijden. De nood zakelijkheid om biertoe over te gaan, wordt niet in die mate gevoeld, dat men er on danks de bezwaren toe zou mogen beslui ten. Vlissingen heeft een uitstekende ge meentelijke instelling tot het verstrekken van voeding aan behoeftige schoolkinderen en op een extra dag in de week wordt in het bijzonder melkvoeding verstrekt. In verband met het in het antwoord van B. en W. opgemerkte dat de termen „onvoldoen de en matige voedingstoestand" in het ver slag van den schoolarts over 1936, geens zins op ondervoeding" duiden, merkte de heer König nog op, dat er te Vlissingen dus wel degelijk kinderen zijn die beter gevoed die nen te worden hij hoopte uit een volgend verslag van den schoolarts te kunnen con- stateeren dat dit ook gebeurt. Bij de rondvraag hebben talrijke raads leden uitvoerig van gedachten gewisseld over een bepaalde groep maatschappelijk gesteunden. Er zijn namelijk verschillende gezinnen, waarmede niets te bereiken valt. Z.g. a-sociale elementen die werkschuw zijn, wier huizen vervuilen, terwijl de kin deren verwilderen. Wat men doet om deze menschen te helpen, is vergeefsch. Als men huisraad geeft om in den menschonwaardi- gen toestand in deze gezinnen verbetering te brengen, wordt het aan een voddeman verkocht en het geld wordt verdronken. Daar alle middelen om de ouders aan het werk te krijgen, gefaald hebben, hebben de autoriteiten besloten een poging te doen, althans de kinderen van ondergang te red den. De ouders hebben toestemming gege ven, dat de kinderen dagelijks in de kazer ne Willem III komen, waar een groot lokaal voor hen is ingericht daar worden ze ge zuiverd, gevoed, met speelgoed bezig ge houden, enz. Van de 29 kinderen zijn er den eersten dag echter slechts2 gekomen Nu zijn het er 7. De andere kinderen wor den door de ouders opzettelijk thuis gehou den. Daar alle pogingen om hen tot andere gedachten te brengen gefaald hebben, werd een deel van hun steun ingehouden. Maar oc-k dit helpt niets. In een uitvoerige rede heeft de heer A. Rorije, wethouder va.n financiën en sociale zaken betoogd, het zijn plicht te achten er voor te waken dat niet groote bedragen nutteloos worden uitgegeven aan gezinnen waar men er op uit is een levenslang pen sioen van de gemeente te genieten want er wordt wel meer gewerkt in Vlissingen, maar de lasten die op alle lagen der bevol king drukken, zijn ontzaglijk hoog. Tevens protesteerde spr. tegen de critiek die van bepaalde zijde is geoefend en die hem ge griefd heeft. Verschillende raadsleden die over deze aangelegenheid het woord voerden, brach ten den wethouder hulde voor de wijze waarop hij en het bureau voor Sociale Za ken deze uiterst moeilijke en onaangename aangelegenheid behandelen. Het twintigste Raadslid. STADSNIEUWS Iemand die onbekend wenscht te blijven, geeft 10.000 ten behoeve van studiebeurzen voor de zeevaart. Dezer dagen is te Vlissingen een stich ting in het leven geroepen, die zich ten doel stelt om te Vlissingen geboren Neder- landsche of Belgische jongelieden een stu diebeurs te verschaffen om examens voor de zeevaart af te leggen. Hiertoe heeft iemand die onbekend wenscht te blijven, een bedrag van 10.000 geschonken, waarvan de rente voor ge noemd doel zal worden gebruikt. In aan merking komen Vlissingsche buitengaats varende jongelieden die zich wenschen te bekwamen voor het examen stuurman, machinist of radiotelegrafist ter koopvaar dij en die hiertoe geen of onvoldoende mid delen bezitten. Voorts nog niet ter zee va rende Vlissingsche jongelieden die in de zelfde omstandigheden verkeeren en die in een dezer functies ter koopvaardij willen gaan varen. Het bestuur der stichting bestaat uit vijf personen, nl. den burgemeester van Vlis singen, den heer C. A. van Woelderen (voorzitter) den heer P. Vijn, directeur van de „De Ruyterschool" (secretaris-rent meester) den heer G. J. Bensink, direc teur van de Stoomvaart Maatschappij „Zee land". Tenslotte maken twee familieleden van den schenker deel uit van het bestuur; hun ramen kunnen om voor de hand lig gende redenen niet genoemd worden. De beurs kan worden verleend aan jon geheden die aan de bovengenoemde en een aantal andere eischen voldoen en die een zeer goeden aanleg hebben dit ter beoordeeling van het bestuur op grond van een rapport dat de directeur van de zee vaartschool „De Ruyterschool" zal uitbren gen. De opleiding moet als regel aan de „De Ruyterschool" plaats hebben de steun kan ook worden verleend bij wijze van ren teloos voorschot en bij het aanschaffen van de eerste zee-uitrusting. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een groot aantal deelnemers aan de 17de Rallye Monte Carlo passeerde Vrijdag in den morgen den controlepost te Venlo. Het nieuwe gedeelte van het gebouw van den Girodienst der P.T.T. aan de Scheep makersstraat te Den Haag nadert thans zijn voltooiing. „AIhambra"-Tlieater. Na een onbeteekenend Polygoon-jour naal, Vi aarbij te opdringerige menschen en niets-zeggende opnamen te Soestdijk wel het onbeteekenendst waren, worden wij verkwikt door Zoologica. de muzikale, Weensche comedie, waarin Heinz Rühmann en Theo Lingen een reeks van vroolijke gebeurtenissen en luimige invallen tot een onderhoudende en amusan te film vlot aaneen rijgen. De draad, zoo die er al is, wordt ge vormd door het dingen van een student in de zoölogienaar de hand van een welge vormde circus-artiste. De toestemming kan echter niet worden gekregen, of de jonge man moet van het vak worden. Hij stu deert dus voor artiest en hoe Het is on mogelijk alle dolle experimenten weer te geven. Volstaan wij ermee, dat hij, ondanks zichzelf, in de leeuwenkooi terecht komt eti met zijn bekende „Unverfrorenheit" echte leeuwen als schoothondjes hanteert. Natuurlijk wint hij het meisje, doch daar bij ook een voortdurend hartelijk gelach van het publiek. Heinz Rühmann blijft origi neel, zelfs, ai herhaalt hij de bekende streek van Max Linder indertijd door in de A.s. Maandag bestaat ons dagblad 75 jaard.w.z. dat op dien dag 75 jaar achtereen hier ter stede een neutraal nieuwsblad is verschenen. Maar reeds lang vóór dien tijd kende Vlissingen een Vlissingsche Courant" voor het eerst reeds in 1802. Die voorgangers van het huidige dagblad zijn echter met verschillende onderbrekingen verschenen. En daarom besloten wij den 31 Januari 1863 als den stichtingsdatum van ons blad te beschouwen, omdat sindsdien te Vlissingen onafgebroken een neutraal nieuwsorgaan zijn weg tot de lezers gevonden heeft. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit, verschijnt vandaag een bijzonder verzorgd en zeer omvangrijk geïllustreerd jubileumnummer Voorts wordt op Maandag 31 Januari tusschen vier uur en half zes n.m. in Grand Hotel Britanniaeen receptie gehouden. Met het oog op het feit, dat ons blad relaties heeft in alle kringen onzer samenleving, was het ondoenlijk ieder die hiervoor in aanmerking komt, persoonlijk uit te noodigenDaar wij ons dus hebben moeten beperken tot hen die een artikel voor ons jubileum-nummer schreven, brengen wij langs dezen weg ter algemeene kennis, dat wij Maandag a.sdes namiddags van vier uur tot half zes in Grand Hotel „Britannia" recipieevenAllen die van hun belangstelling zouden willen blijk geven, zijn daar hartelijk welkom. DE UITGEVERS an>Vif«fiiü^2awrrcr t etalage van een meubelzaak zijn gezellige roes te gaan uitslapen voor de oogen van het zich verlustigende publiek. Een druk doende oom helpt mee aan het succes. Niet minder doen dit bet vlugge tempo en de pittige dialoog. Vormt deze allergrappigste filmklucht dus wel een zeer goed getroffen vóórpro gram, niet minder blijvend is de indruk van San Francisco. Wij hadden het voorrecht deze film reeds elders te zien, Nu, voor de tweede maal, boeide dit werk weer zeer sterk en troffen talrijke scènes door hun ongemeene zeg gingskracht. Wellicht is het een wat senti- menteele concessie aan het groote publiek geweest door in de film de aardbeving aan het einde als een tweede Sodom-vergelding voor een goddelooze stad te leggen. De film heeft dit echter niet noodig. Zij is zonder dit al goed en menschelijk en groot. Clark Gable speelt de rol van Blackie. Een dier sterke figuren, die een stad bou wen. Egoïstisch, een gokker, een zondaar, doch een vechter en een kerel. Zijn grootste argument is de vlugge vuist op het juiste oogenblik. In z ij n wereld. Niet in die van Mary Blake (Jeanette Mc Donald) of vader Tim (Spencer Tracy). Mary is het meisje, dat in het variété van Blankie zingt om den broode, doch al gauw optreedt in de opera. Om haar en door haar vindt de brute krachtmensch ten slotte zich zelf en slechts dan kan hij met haar samen een nieuw leven bouwen. Schitterend getypeerd is de geestelijke door Spencer Tracy. Niet als „dansende dominee", doch als boksende dominee zou hij stof tot moraliseeren kunnen geven. Doch als werkelijk menschelijk leider is hij schitterend. Die rustige, alwetende, al- peilende blik zijner oogen spreekt meester- I lijk de taal, die bet moment en de mensck vóór hem van noode hebben. Zoo leidt hij ook deze twee menschenkinderen, die de liefde hadden en dus goed waren, door alle moeilijkheden zonder nooit op den voor grond te treden of bemoeiziek te worden en na de catastrophe, tot de Almacht en hun eigen-ik, die hij in hen wist. Meesleepend is Jeanette Mc Donald in haar variété-lied „San Francisco" rein en zuiver klinkt haar ontroerend „Jerusalem", wanneer zij invalt in het kleine kerkkoor, een ware tractatie is daar optreden in de „Faust". Zoo stijgt deze film naar baar grootsch slot. De aardbeving en de omzwervingen van Blackie temidden van het donderend geraas der instortende huizen, het splijten van den grond, het opblazen der brandende huizen, die zee van ellende en jammer. Op zoek naar Ilary. Die hij, geleid door den priester, ten slotte vindt, troost brengend door haar „Nearer my God to Thee". Dan dankt ook hij God, voor wat hem bleef. En na den brand en de trilling der aarde voe gen zij zich bij lien, die San Francisco her bouwen, beter dan te voren. Want het is Amerikaansch om nog even de camera te laten glijden over de grootsche schepping aan de „Golden Gate", het San Francisco van nu. En dan gaat men heen stil ontroerd, onder den indruk. Want dit filmwerk maakt U zoo Ons jubileumnummer. In het hoofdartikel van ons jubileum nummer is in de eerste alinea een regel weggevallen. Men leze hier „Elders, in dit nummer schrijft een medewerker, dat hij een tijdlang gevreesd heeft dat men een fout had gemaakt door schrijver dezes te benoemen tot hoofd van den pers- en voor lichtingsdienst van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst." Afscheidspredikatie ds. L. Kleisen gaat niet door. Zondagavond zou ds. L. Kleisen, Chr. Geref. predikant alhier, zyn afscheids predikatie houden, wegens zijn vertrek naar Boskoop. Dit afscheid zal echter morgen avond niet plaats vinden. Thans zal op het zelfde uur, half zes, een leesdienst worden gehouden. Vlissingsch scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Lutgerdina" van Londen naar Urdin- gen „Depa" van Littlehampton „Condor" van Gravelines „Monica" van Havre om te lossen bij de Vlismar„Succes" van Zeebrugge naar Rotterdam „Despatch" en „Kortenaer" van Antwerpen en Duitsch m.s. „Methan" van Gent, binnendoor naar Duisburg. Om te bunkeren: Zweedsch s.s. „Norruna" van Chios Grieksch s.s. „At- lanticos" van Dairen. Vertrokken „Mecklenburg" naar Harwich „Depa" naar Antwerpen „Norruna" naar Hamburg„Atlanticos" naar Karlshamn. Beslag op Engelsch stoomschip „Bobie" opgeheven. Nadat het beslag op het Engelsche stoomschip „Bobie" in de haven alhier dooi den eigenaar van de sleepboot „Baltic" was opgeheven, is het schip naar de werf „De Schelde" gebricht om de schade aan de condensors enz. te laten repareeren. Raadsoverzicht ontstellende toestan den in een aantal Vlissingsche ge zinnen. (Pag. 1, eerste blad) Iemand die onbekend wenscht te blijven heeft 10.000 geschonken voor studie beurzen voor de zeevaart ten gunste van Vlissingsche jongelieden. (Stadsnieuws) Jaarvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. (Provincienieuws) Hevige strijd aan het front by Teruel. Buitenland Heden ontvangen alle abonné's het uit gebreide en geïllustreerde jubileum nummer van de „Vlissingsche Courant". ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Vijfenzeventig jaar geleden kwam ik, als een kleine krant, na een strubbeling der tijden, in uw zorgzame hand. Vijfenzeventig jaar geleden ('t is zoo lang niet, goed beschouwd) werd ik, als een heel jong krantje, officieel met u getrouwd.' 'k Had toen nog geen ondervinding, maar gij „wist uw weetje wel". 'kKwara al spoedig na mijn liuw'lijk bij 't publiek steeds meer in teL „Drie kwart eeuw" is wel een tijdstip waarop men eens stil blijft staan. 'k Denk dan eerstens aan de menschen die van ons zijn „heengegaan" Tevens kan ik u dan zeggen ,,'tis u altijd goed gelukt", want hetgeen de „tijd" vereischte werd steeds in mij uitgedrukt. Gij hield rekening met uw lezers, 't Nieuwste nieuws bracht gij hun snel, daarbij kwam de groote „waarheid" maar heel zelden in de knel. Gij bracht alles wat men lustte op het dagelijksch. persmenu. 't Werd bereid op 't allernieuwste materieel van ,toen" en „nu". Gij verzorgdet geest en lichaam met „De Dokters aan het woord" feuilleton en oorlogsnieuwtjes, al hetgeen daartoe behoort. Vliegerij muziekverslagen Bios en Kort Commentaar 't Zondagsblad en advertenties bracht uw lezers tot elkaar. Krantreclames vele „brieven" Stadsnieuws en van „Tante Truus", Voor de vrouw het laatste snufje en de „Spielerei" der Guus. Tallooz' „Ingezonden Stukken", boos gesteld, zoo kwaad als goed, werden als „het ei der lezers" in mijn veeren uitgebroeid En tot slot, niet te vergeten, is er nog een heel mooi ding bracht ge voor uw trouwe lezers Kosteloos verzekering". Waarde Drukker en Redactie Medewerkers en zoo voort 'k spreek, ook namens alle lezers, nog ten slotte een kort woord, 'k Breng u dank en wensch van harte dat uw aller pen en hand 't goede perswoord uit moog beelden in mij „VLISSINGSCHE COURANT", A.G.O. Harry van Os en Felix de Nobel. Ofschoon deze dragers van het volkslied nog kortelings te Middelburg optraden was het toch weer een vreugde naar de samen werking van deze twee zoo zeer op elkaar i7;gestelde kunstenaars te mogen luisteren. En het was van Algemeen Geestelijke Ont wikkeling dan ook een goede gedachte van haar reeks avenden in dit seizoen er weer eens één te bestemmen, waarop zij haar leden de gelegenheid bood specimina van volksliederen uit verschillende landen te hooren. De zanger Harry van Oss, die Vrijdag avond voor een goed bezette Concertge- bouwzaal optrad, is een begaafde voor drachtkunstenaar, die het volkslied ziel kundig en muzikaal volmaakt beheerscht. Met zijn aangenaam stemgeluid jongleert

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1