-r Van Zeeland's richtlijnen voor een economisch herstel VLISSINGSCHE COURANT Jubileumnummer Helga's beproeoing TWEEDE BLAD van Vrijdag 28 Januari 1938. No. 23 BINNENLAND MARINE EN LEGER KERK- EN SCHOOLNIEUWS TKedelezers der „Vlissingsche Courant" en abonné's RECHTSZAKEN FEUILLETON nen tjnen -n. Na Salts :h. De en. Ik en fit, en tot te C. rnneer ;en en louden ischen azonde waar- hoofd aalt jes ischen ers en 1.60 op de kking A'dara. i.dv.) e spij- omen, een. enden na te Acht over- erdere ver neer eieren it ad- ervoe- ir een ;elgke eg de Ün te eding, pijzen Een stand dalen- ilaise. 'ft de ver- gere- ïdheid der oeilijk tand vele twali- wen- VJ.is- >eding kin- orden. arslag /raag. zegt, an op d uit- n der zegen, ïinder deren ,ngen. •schot kin- n om i uit- erlee- schen noge- jaren innen matig lukt st bo- e be ak in irden. I met ten n ge- 3 aan m en i aan jotste 3e 29 rd en met rgers afge- omen wor- van i wil ngen toe- ver- ?elijk eefs. reeft, sn. n, is prik- ook leren iwen •ken. neer ui gs tot dit VAN DE Wij publiceeren hieronder een uittreksel van het rapport, dat de gewezen Belgische minister-president Van Zeeland heeft uit gebracht aan de Britsche én Fransche re geeringen. De heer Van Zeeland, die in het eerste hoofdstuk van zijn driedeelig rapport prin cipieel den vrijen internationalen hardel stelt "boven de autarchie, die daarin ook te kennen geeft, dat hij naast een algemeene belangstelling voor pogingen, om het inter nationaal verkeer te verruimen door een gemeenschappelijke actie, terstond i9 ge stuit op groote reserve ten aanzien van de wijze, waarop dit te bereiken, bestudeert in het tweede hoofdstuk de directe be lemmeringen van den internationalen han del en in het derde deel de algemeene voorwaarden, welke voor het bereiken van verbetering werden geëiseht. De „directe belemmeringen en hun re medie" (deel II van het rapport), worden verdeeld in economische en financieele fac toren. Daaromtrent kan. het volgende wor den gemeld Economische belemmeringen. a. Tarieven. De mogelijkheid verwerpende, binnen af- zienbaren tijd tot een algemeene verlaging van de tarieven te komen, bepleit scbr. afspraken om tarieven niet te verhoogen, naast regelingen om die tarieven te verla gen, welke liggen boven het gemiddelde van het nationale tarief, daarnaast ook af schaffing van uitvoerrechten, enz. op grondstoffen een en ander ware te regelen in den vorm van tweezijdige declaraties. In verband met de tarieven bespreekt schr. de meest begunstigingsclausule en verde digt 1. De clausule algemeen en onvoorwaar delijk 2. uitzondering, wanneer een land ontoe laatbare discriminaties toepast, of zou wei geren deel te nemen aan een algemeene poging tot vermindering der handelsbelem meringen 3. uitzondering in een geval al3 het Oslo-verdrag, wanneer een speciaal regime wordt ingesteld, niet om te discrimineeren, doch om vermindering van belemmeringen in het algemeen te bevorderen. Het verdrag moet dan voor derden open staan. b. Verkapte handelsbelemmeringen zooals sanitaire rechten, die averechts wor den toegepast, dumpingbepalingen, enz. Deze dienen zoo mogelijk bij tweezijdige re gelingen te worden opgeruimd. Arbitrage wordt bepleit, eveneens instelling van „ge mengde commissies" ten einde toezicht te oefenen op de uitvoering van verdragsbe palingen. c. Contingenteerina Dienaangaande concludeert de schr. de industrieel© contingenten zoo radicaal mo gelijk af fce schaffen, en de agrarische daar, waar dit met inachtneming van den hijzonderen toestand van den landbouw mogelijk mag worden geacht Financieele belemmeringen. a. Valutaverhoudingen. Deze quaestie moet, aldus schr., niet worden geplaatst aan het begin, maar aan het einde van de internationale samenwer king, die hij bepleit. Nu het monetaire 3-landen-accoord bevredigend heeft gewerkt en sedert 1936 de noodige rust in de ver houdingen is ingetreden, moet via bevesti ging van dit accoord een pariteit worden vastgelegd vcor zekeren tijd (ten minste 6 maanden) deelnemers zouden door de claraties jegens elkaar de verhoudingen kunnen vastleggen. b. Belemmering van het betalings verkeer. Wisselcontröle Clearing. Schr. ziet hier den grootsten hinderpaal. OpLos-ing acht hij alleen mogelijk, wanneer de oorzaak dezer regelingen zal zijn weg genomen, zijnde de onevenwichtige markt verhoudingen. En wegneming van deze soort belemmeringen is alleen te verrichten door den staat zelf die controle, enz. in stelde. Het eerste stadium meet zijn opheffing van alle belemmeringen van betalingen ter zake van goederenverkeer, wanneer met het verleden eerst is afgerekend. Schr. bepleit contractueele regeling van oude buitenlandsche schulden ruimhartige regeling van de oude clearing-achterstan- den (via een systeem van regeling van staatswege in de valuta van het crediteur- land) de courante achterstallige schulden voor handelstransacties, die nu op clearing voorkomen, moeten als nieuwe verplichtin gen worden beschouwd, die opnieuw ont staan bij het instellen van de betallngs- vrgheid. De nieuwe vrije toestand ware te onder steunen dcor een systeem van crediecver- leening (export-steun), import-financie ring, volgens bet systeem als thans door de B.I.B. toegepast wordt. Centrale ban ken openen wederkeerig rekeningen bij de B.I.B. in eikaars valuta, bestemd voor fi nanciering van leveranties naar elkander. Zoo wordt het valuta-risico geëgaliseerd in de mate, als er pariteit bestaat tusschen de transacties over en weer. Voor het sur plus zou het risico gedekt worden door een multilaterale verzekering, door de B i.B. als compensatie-instelling geëfectueerd. Zou deze methode niet worden aanvaard, dan moet de oplossing, aldus schr., toch worden gezocht in de richting van een in ternationaal fondis, dat verschillen over brugt en risico's dekt. Hoe moet gehandeld worden Hoe denkt schr. zich nu de procedure om tot een regeling en een resultaat" te kernen? a. op korten termijn overleg tus3Chen Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, Duitschland en Italië om het eens te wor den over de grondslagen van verdere actie; b. instelling van een bureau ad hoe, dat van verschillende staten opmerkingen vraagt en ontvangt, en op grond daarvan een schets maakt voor een algemeen ver drag c. dit verdrag zij in een diplomatieke conferentie tót stand te brengen. Schr. ziet deze toekomst hoopvol in, om dat er reeds zeer veel materiaal is verza meld, zoodat, wil men werkelijk, er iet=> te bereiken valt op korten termijn. Het verdrag is opgezet als een „alge meen pact van economische samenwer king". Het bevat twee deelen, nl. a. een negatief deel waarin de onder teekenaars op zich nemen, een zekere grc.ep van economische en financ'eele maatregelen, welke algemeen worden ge oordeeld den internationalen handel te be lemmeren, niet te zullen nemen b. een positief deel waarin de staten zich verplichten, mede te zullen werken naar hun beste krachten en in opbouw en den geest om door overleg oplossingen te vinden voor de betrokken problemen. Deze algemeene regeling zal naar be hoefte en mogelijkheid worden aangevuld door speciale regelingen, hetzij van alle onderteekenaars onderling, hetzij van groe pen van staten, hetzij tusschen twee staten onderling. De heer Van Zeeland verwacht evenwel van het bedoelde algemeene pact een sterk stimuleerende werking, cbe geste is er dan en de weg zou open liggen voer een ver volg. ROND HET PALEIS SOESTDIJK. Ook de Donderdagmiddag ging te Soest- dijk zonder sensatie voorbij. Moeder na tuur legde het witte feestgewaad, dat zij gisterochtend had aangetrokken, spoedig af tengevolge van eenige hevige regenbuien. De belangstelling cp den Amsterdam- schen straatweg voor het Paleis was maar matig. H.K.H. Prinses Juliana, die om streeks half drie uitreed, zal op de wegen weinig levendigheid hebben kunnen be speuren. Een oogenblik was het even druk voor het veel bestaarde paleis, namelijk tegen een uur of vijf, toen twee autobussen een zeventigtal Zuid-Afrikaansche studenten afzetten, die dezer dagen een tocht door ons land maken. Overigens valt van dezen middag niets te melden. Behalve door slecht weer heeft hij zich in niets van •srige onderscheiden. Degenen, die de Prinses hebben zien uit rijden, verzekeren, dat zij er uitstekend uit ziet. Ook thans echter neg geen spoor van de schaduwen, welke door een groote ge beurtenis worden vooruit geworpen. „Van Soestdijk geen nieuws". kundige faculteit van de Karei IV universi teit, in tegenwoordigheid van den minister van openbaar onderwijs, Franke, den minis ter van buitenlandsche zaken, Krofta, den Nederlandschen gezant, D. Carsten, en den consul-generaal A. M. Doorn, den chef der Fransche militaire missie, generaal Faucher, alsmede'tal van andere persoon lijkheden uit de politieke,, cultureele en kerkelgke wereld. Minister-president Hod- za, die ongesteld was, liet zich door den ministerieelen raadsheer Caha vertegen woordigen. Na de eigenlijke promotie-plechtigheid sprak prof. Slotemaker oen dankwoord. Hierin wees hij er o.m. op, dat de cultureele banden tusschen onderscheidene landen van het grootste gewicht zijn. Na de rede van prof. Slotemaker, werd deze warm gelukgewenscht door minister Franke, die te zijner eere een noenmaal aanbood. Tijdens den maaltijd werden toe spraken gehouden, waarin de vriendschap tusschen Nederland en Tsjechoslowakije werden onderstreept. DE CONVERSIE-LEENING—1938 RUIM OVERTEEKEND. Naar wij vernemen is op de gisteren ge houden inschrijving in zake de 33 y2 Nederlandsche Staatsleening 1938 tot een zoodanig bedrag van het recht van voor keur gebruik gemaakt, dat op de vrije in schrijvingen slechts een minimaal percen tage zal kunnen worden toegewezen. DE WIJZE, WAAROP DE GROND WETSHERZIENING ZAL WORDEN BEKEND GEMAAKT. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van de regeering, dat de plechtige afkondiging van de jongste Grondwetsher ziening zal plaats vinden zoowel in Neder land, als in Ned.-Indië, Suriname en Cura sao. Beoogd wordt daardoor uitdrukking te geven aan de staatsrechtelijke gelijkstel ling van de overzeesche gebiedsdeelen met het rijk in Europa sinds 1922 en zoodoende ook bij deze gelegenheid de gedachte der rijkseenheid te versterken. De wijzigingswetten zullen, naar m de bedoeling ligt, in de vier gebiedsdeelen op een nader te bepalen dag op één zelfde tijd- stipi nl. te half drie des namiddags Neder landsche tijd, d.i., in verband met het tijds verschil, denzelfden dag 's avonds in Ned.- Indië en 's ochtends in Suriname en Cura- l §ao, worden opgenomen in het officieele publicatieblad (in Nederland het Staats blad, in Ned.-Indië het Staatsblad van Ned.-Indië, enz.) en worden voorgelezen in een plechtige openbare zitting van het hoogste rechtscollege en in Nederland te vens, als gebruikelijk, in een zitting van de gerechtshoven en arrondissements-recht- banken. Gelijktijdig zal het besluit van pu blicatie in de vier gebiedsdeelen worden voorgelezen bij het openbaar bestuur, te weten, in Nederland, in alle gemeenten, van de pui of voor de deur van het huis der gemeente en te Batavia, Paramaribo en Willemstad var. het paleis van den gouver neur-generaal en gouverneur. Opgave overgeplaatste onderofficieren der Marine. Sergt.-kok J. Rouffaer van Wachtschip Willemsoord naar Kazerne Willemsoord. Sergt -konstabel K. E. J. Watz, van Wachtschip Willemsoord naar Schorpioen. Sergt.-vliegtuigmaker (M.) J. Berkhout van de Kooij naar de Mok. Sergt.-vliegtuigmaker R. Wijngaarden van de Mok naar Kazerne Amsterdam. Serg.-maj. der marns, A. J. Vlaswinkel vk< Kazerne Willemsoord naar afd. Marin. EERE-PROMOTIE VAN MINISTER SLOTEMAKER DE BRUÏNE TE PRAAG. Prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine is gisteren gepromoveerd tot doctor honoris causa van de evangelisch theologische Jan Huss faculteit te Praag. De plechtigheid geschiedde in de rechts- Benoeming tijdelijk onderwijzer. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school voor Geref. L. O. te Middelburg is be noemd de heer G. van Eerden, thans kwee- keling met akte aan de leerschool van de Geref. Kweekschool te Groningen. Voor het einddiploma van de Zeeuwsche Fruitteeltschool te Wilhelminadorp zijn ge slaagd de heeren J. L. de Jager, te Ka- pelleP. de Jonge, te OvezandeD. Nieuwenhuize, te 's-Gravenpolder J. Pie- terse, ts Éllewoutsdijk J. v. d. Plassche, te 's-Heer Arendskerke B. v. d. Reepe, te Heinkenszand I. Schout Jac.z., te Baar land W. A. Schrier, te Waarde H. J. Centse, te Rilland J. M. C. Straub, te Kloetinge A. Ton, te S*rooskerke (W.) M. Verburg, te Waarde M. Verhulst, te Biezelinge A. J. v. d. Weel, te Burgh en J. A. Zuiddijd, te Wemeldinge. die een extra-courant van ons in hun bezit willen heb ben. kunnen dat bij de Administratie aanvrasen tegen betaling van 10 ct. per exemplaar, franco per post 15 cent. Ongeluk op onbewaakten overweg uabq Heemskerk. De 25-jarige vrachtrijder J. G. R. uit Heemskerk stond gistermiddag voor de rechtbank te Haarlem terecht, omdat het aan zijn onoplettendheid te wijten zou zijn, dat in den morgen van den 20sten October van het vorige jaar op den onbewaakten overweg in de spoorlijn BeverwijkUit geest, daar waar deze den Made weg kruist, een ernstig ongeluk was gebeurd. Verdachte had nl. in een vrachtauto gezeten, bestuurd door een zijner chauffeurs. Bij den overweg gekomen was hij uitgestapt (het was dien ochtend zeer mistig) om te zien, of er mis schien een trein aankwam. Staande naast de auto had hij toen den chauffeur een teeken gegeven, dat hij wel door kon rij den. Nauwelijks was de wagen echter met de voorwielen op de rails, of uit de mist bank dook een trein op, die met een snel heid van 90 kilometer per uur tegen de auto botste. Wonder boven wonder werd de chauffeur licht gewond, ofschoon hij vier weken in het ziekenhuis verpleegd moest worden. Ter zitting bleek o.m. uit de verklaring van den heer G. van Meers, hoofdinspec teur der Nederlandsche spoorwegen, dat ook de wagenbestuurder een verzuim had gepleegd. Hij had nl. voortdurend signalen moeten geven, hetgeen niet geschied is. De man is trouwens disciplinair met een gul den boete gestraft. Er werden twaalf getuigen gehoord. Zij die zich in de buurt van den overweg had den bevonden, hadden allen den trein boo- ren aankomen. Vast kwam te staan, dat de wagenbestuurder onvoldoende signalen had gegeven. De officier van justitie was van oordeel, dat verdachte maar heel weinig had ge daan om het ongeluk te voorkomen hij moest, wanneer hij goed had opgelet, den trein hooren aankomen. Hij vorderde een hechtenisstraf van een maand. Mr. Th. Folkers uit Amsterdam, die den verdachte verdedigde, meende, dat den wagenbestuurder de schuld van dit ongeluk treft. Pleiter drong aan op ontslag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. 27) DOOR HANS H-UER „Mag ik u een vraag stellen, die mis schien wat indiscreet klinktIs u vroe ger... vermogend geweest?" Helga zocht eenige oogenblikken naar een antwoord. Toen zei ze „Ja, maar laten we daar niet over spre ken". Buchenau meende een pijnlek onderwerp beroerd te hebben. Daarom deed hij zijn best, het gesprek zoo snel mogelijk in een andere richting te brengen. Hij vertelde van zgn beroep van hotelchauffeur, van de dingen, die hij met de gasten beleefde. En in opgewekte stemming bereikte het tweetal het huis, waar het echtpaar Apelt woonde. Naast elkander gingen ze de trap op, die naar de eeiste verdieping leidde. Buchenau opende de deur, die toegang gaf tot de woning en liet Helga Wendhus binnentreden. HOOFDSTUK XVI. Rustig en gelijkmatig, zonder buitenge wone gebeurtenissen, gingen de dagen en v/eken voorbij. Helga gewende langzamer hand aan haar nieuwe omgeving. In dezen t\jd kwam een gevoel van rust over haar, zooals ze in de eerste maanden van haar werkjaar niet gekend had. Hce heerlijk vond ze het, na den werktijd in een pret tig, eenvoudig huiselijk milieu met de men- schen bij wie ze in huis was, te kunnen praten. Het wra haar soms vreemd te moede. Ze kon, als ze rustig over alles na dacht, bijna niet begrijpen, dat ze het weel derige comfort en de luxe, waarmee ze op gegroeid was, zoo gemakkelijk kon mis sen, ja, dat ze nu méér levensvreugde ge voelde, dan toen ze er door omringd werd. Ze sprak Reinhold Buchenau menigmaal. Het meisje bewonderde hem steeds meer om de juiste en teekenende wijze, waarop hij de dingen onder woorden wist te bren- gen. 9 In de weken, waarin Helga in dagdienst werkte, zaten ze 's avonds menigmaal sa men in Buchenau's of in Helga's kamer. Ze speelden dan menige partij schaak. Ook voerden ze dam vele gezellige onderhou dende gesprekken. Geen enkele maal kwam in Helga een gedachte van wantrouwen jegens haar rid derlijken medebewoner op. Ze leerde hem kennen als een man, die haar achting en haar vertrouwen ten volle waard was. Ze vernam ook telkens iets uit het 'even van Buchenau. Als zeventienjarige jongen ging hij in 1917 tijdens den wereldoorlog naar het front en maakte daar den oorlog, die hem met grooten afschuw vervulde, mee In 1918 keerde hfj naar huis terug. Hg ging naar de universiteit, omdat hij leeraar wil de worden. Maar in den inflatie-tijd ver loor zijn moeder, die een klein vermogen had bezeten, haar geld. Ze was nu zonder middelen. Zonder zich te bedenken gaf Reinhold zijn studie op cm zijn moeder te kunnen steunen. Hrj werkte eenigen tijd op een kantoor en daarna omdat het sa laris, dat hij genoot, zeer klein was ging hij naar een fabriek, maar in hem bleef het verlangen leven naar het doel, dat hij zich oorspronkelijk had gesteld In zijn vrije uren werkte hij schreef korte verhalen en schetsen. Hij schreef ze uit innerlijk gevoel, steeds in stilte hopend, daar iets mee te zullen bereiken en langs dien weg verder te komen. Steeds kreeg hij het werk, dat hij ge schreven had, van de redacties terug. Nu eens berichtte men hém, dat men over stelpt was met aanbiedingen van bijdragen, dan weer heette het. dat men van opna me moest afzien, omdat de inhoud niet ge schikt was voor het betreffende blad. Toen gevoelde Buchenau den moed zakken en gaf het op. In den tijd van grootsten nood stierf de moeder. Reinheid moest verder strijden, maar hij had weinig succes. Nu eens werk te hij hier, dan daar, juist zooveel verdie nend, dat hij er op armoedige wijze van leven kon. Zijn laatste betrekking verloor h\j, toen de zaak, waar hij werkte, failliet ging. Langen tijd zocht hij tevergeefs naar nieuwe loonende bezigheden. Hij genoot eenigen tijd werkloozensteun, maar toen kwam de dag, waarop hij daar geen aan spraak meer op maken kon. Kort daarop had de eerste ontmoeting met Helga plaats. De tegenwoordige betrekking als chauf feur was de best betaalde, welke hij de laatste jaren vervuld had verbazend jammer, dat hij den eersten Februari op nieuw zonder werk zou zijn. Hij legde zoo veel mogelijk van zijn tegenwoordig Iood op zij, om na de sluiting van het Irnpe- rial-hotel nog over eenig geld te kunnen beschikken. Helga Wendhus gevoelde zich dikwijls bezwaard, dat ze betreffende haar eigen omstandigheden in zco sterke mate come- die speelde tegenover dezen openhartigen man. Wat zou hij wel zeggen, als hij eens wist, hoe haar maatschappelijke positie in derdaad was? Af en toe vroeg hij haar mee naar een bioscoop-voorstelling of noodigde haar uit tot een bezoek aan een der groote café's met muziek. „Men heeft zooiets wel eens een keertje noodig voor opfrissching", sprak hij dan. Het" meisje ging mee onder beding, dal ze voor zichzelf betaalde. Buchenau ver zette zich daar in den beginne herhaalde lijk tegen, maar toen hij bemerkte, hoe on aangenaam net haar was, als hij geld voor haar uitgaf, berustte hg. In de weken, waarin Helga avond- en nachtdienst had, ontmoette ze Buchenau slechts weinig. Als hg in den namiddag om vgf uur thuis kwam, maakte zij zich ge reed tot vertrekken... als hg 's morgens bet huis verliet, sliep Helga nog. De maand October ging voorbij. Het was November. Het gebeurde in dezen tijd heel dikwgls. dat Helga er dagenlang bgna niet aan dacht, dat ze rgk was. En als ze er aan dacht, was zo verbaasd over haar aan passingsvermogen. Het werk ui de garderobe van het botel was op zichzelf beschouwd vrij ééntonig Maar ze zag en hoorde daarbij zoo heel veel. zoodat ze zich niet verveelde. De meest verschillende menschen passeerden haarze zag een voortdurend komen en gaan van gasten. En in den avond was de drukte menigmaal zeer groot. Voortdurend kwamen dan nieuwe gasten binnen, die jassen, mantels en hoeden afgaven. Ze had dan handenvol werk met het nummeren, ophangen, afgeven van de requ's... vanuit de danszaal klonken dan de tonen van het jazz-erkest en uit de eetzaal de muziek van het strgkje. Dan had ze menigmaal een onduidelijk verlangen in zich naar het milieu, waarin ze vroeger steeds verkeerd had... Maar eei het verlangen gelegenheid had, groote afmetingen aan te nemen, kwamen opnieuw groepjes dames en hee ren de garderobe binnen en had ze weer drukke bezigheden. Helga koesterde menigmaal de vrees, dat zij in dit hotel, waar vele Berlgners uit de deftige kringen kwamen, herkend zou worden door haar vroegere kennissen... En hoe ze zicb dan uit de situatie moest redden, wist ze werkelijk niet. Het scheen goed te zullen gaan. Maar op zekeren avond kwam, waarvoor ze telkens gevreesd had. Ze had juist den mantel van een dame aangenomen en het garderobe-requ afgegeven, toen een heer. die na de dame de garderobe binnengeko men was, haar plotseling aandachtig bleef aankijken. Helga schrok, bloosde en verbleekte, toen ze een sportkameraad. den tenniskampioen Erich Kayserlingk, herkende Zijn gelaat toonde groote verbazing en het. scheen, iat hij in het eerste oogenblik tevergeefs naar woorden zocht. Eindelijk gelukte het hem te vragen „Maar, juffrouw... is u werkelijk Juf frouw Wendhus?" (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3