1000 500 25 WIENER DONDERDAG 27 JANUARI EERSTE BLAD art - IVO. 22 76e Jaargang 1938; IlillinFirma F. ÜAH DE VELDE Ir., llnlsM 58-60. IHissinp. Itlil. ID. Pislrtbim f 1287 Verschijnt dagelijks, uitrezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Omvangrijke zwendel in Zeeuwsch-Vlaanderen STADSNIEUWS Ook vandaag nog geen blonder nieuws van te wachten lemsscn ««ma el®ot stng Donderdag 27 Januari ceur- met ct., om- cten 3, 6, MT", oor- Al- Zie jes ord- l of dan :uze etin. 67. ott. uur Aid- tour 2e tsse ■ven 2727 EK, 153 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENT lEPRljS: Van 1 —5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1 5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voel ot oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bi( verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Handige colporteurs lichtten de goedgeloovige bevolking op Zware straffen geëischt „U speelt twaalf jaar in de Staatsloterij en als u niets trekt, krijgt u al uw ge storte gelden terug. De staat garandeert dat". Deze aanlokkelijke voorwaarden zouden de colporteurs van de N.V. Nationale Ad ministratie Bank te Den Haag, tal van bewoners van Zeeuwrch-Vlaanderen voor gehouden hebben om ben over te halen be- leggings-obligaties van die bank te koo- pen. „Op die voorwaarden wil iedereen wel in de Staatsloterij spelen", merkte de pre sident van het Haagsche gerechtshof op, voc.r welk college de colporteur en de in specteur van de bank gisteren moesten te rechtstaan, nadat de Middel burgsche recht bank hen wegens oplichting had veroor deeld tot gevangenisstraffen van 1 cn 2 jaar met aftrek van de preventieve hech tenis. In werkelijkheid was het echter anders, men ken beleggingsobligaties van de bank koopen, waaraan als speciale premie een lot in de Staatsloterij verbonden was. Na twaalf jaar trouw betaald te hebben, kreeg men dan zijn geld terug, d.w.z. men ontving zgn. inkomsten-obligaties, waarop rente werd betaald, wanneer de inkomsten van de bank dat toelieten, een onzekere factor dus. De rij van getuigen, menschen uit de eenvoudige landbouwersbevolking van Zee land, kwam voor het hof verklaren, dat de colporteurs hen op listige w\jze overgehaald hebben die obligaties te nemen. „Ze zeiden, dat ze van de Staatsloterij kwamen en wij vertrouwden dat", klonk het algemeen. „Als wij geweten hadden, dat ze van een bank kwamen, hadden wij het nooit gedaan". Bij het verhoor bleek, dat de ongelooflijk klinkende voorwaarden, zonder aarzelen door de landbouwers aanvaard werden. De schriftelijke voorwaarden op de obli gatie zelf had evenwel niemand gelezen. De naam van de bank stond dik gedrukt bo ven elke obligatie. „Ja", merkte een getuige onnoozel op, „ik dacht dat dat de bank was, die de zaken voor de Staatsloterij regelde". „Ik dacht in de Staatsloterij te spe'en", merkte een ander op, „want dat vond ik een goede belegging". De obligaties bleken overigens wel listig opgemaakt te zijn. De majoor van de rijks- Veldwacht, die het onderzoek in de straf zaak had ingesteld, bekende volmondig, dat hij er drie dagen over had gedaan, voor hij het geheel begreep. Dat deed er trouwens weinig toe, want niemand had zich de moeite genomen om de voorwaarden op inschrijvingsformulier of obligatie door te lezen. „Zij hebben zich voorgedaan, alsof ze van de Staatsloterij kwamen", vertelde de majoor verder, „wantje krijgt bij ons van de menschen geen cent los, tenzij je zegt, dat je van den Staat komt". President„Zijn er veel van die obliga ties geplaatst?" Getuige „Er is in totaal voor ongeveer 53.000 geplaatst, waarvan 21.000 is betaald, grootendeels zuur verdiende spaarcentjes". De beide verdachten zelf ontkenden die voorstelling te. hebben gegeven, wel heb ben ze erg met de Staatsloterij geschermd en dat voornamelijk als lokaas gebruikt, doch ze hebben de bank geenszins ver zwegen en ook geen onwaarschijnlijke voorwaarden genoemd. Zwaardere straffen geëischt. „Vanwaar", zoo vroeg de procureur-ge neraal, mr. L. B. J. Vermeulen, zich in zijn requisitoir af, „kwam het merkwaardig groote succes dat deze colporteurs met hun be leggings-obligaties bij de eenvoudige plattelandsbevolking hadden, van wie an deren nauwelijks een cent los kregen?" Dat komt, omdat zij de menschen heb ben wijs gemaakt, dat ze van den Staat kwamen en dat de Staat alle transacties garandeerde. Van een bank hebben ze ab soluut niet gespreken. Als ze de zaak voorgesteld hadden zooals deze was, zou niemand één obligatie genomen hebben. Verdachten hebben op meer dan schan delijke wijze misbruik gemaakt van het vertrouw-en van de eenvoudige, arme landbouwersbevolking. Spreker,- requireer- de zwaardere gevangenisstraffen, dan de rechtbank heeft uitgesproken, n.1. 1 jaar en 6 maanden voor den colporteur J. van B. en 2 jaar en 6 maan den voor den inspecteur A. B., zonder af trek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. M. I. N. Spaargaren, meende, dat de getuigen hoewel te goeder trouw niet geheel betrouwbaar zijn. Door al het praten, dat er in die kleine dorpjes gedaan wordt, zijn de getui gen tot hun verklaringen gekomen. Bovendien, het hoofddeel was toch mee spelen in de Staatsloterij en die gelegen heid heeft de bank hun geboden. Voorts meende pleiter, dat verdachten zich niet wederrechtelijk bevoordeeld hebben. Dat voordeel bestond nl. in het ontvangen van provisie, en die ontvingen zij uit hoofde van een nc.g niet vernietigde over eenkomst met de bank. Pleiter concludeerde derhalve tot vrij spraak, subs, ontslag van rechtsvervolging en vroeg, zoo het hof een veroordeeling mocht uitspreken een clemente straf. Arrest 9 Februari. Nagekomen voorstellen voor den Gemeenteraad. B. en W. hebben den Gemeenteraad nog de volgende voorstellen doen toekomen in zake verkoop van grond a. In het hierbij overgelegd adres verzoekt de heer J. Q. Brand, alhier, van de gemeen te in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan den Koudekerkschen Weg Westzijde, tor oppervlakte van 516 M2. De prijs van dezen grond werd bij Uw besluit van 28 Augustus 1936, No. 18, vast gesteld en bepaald op 1650 per bouwper ceel van één pand tot een maximumbreedte van 18 Meter, te verhoogen met 0.50 per M2, welke door het perceel wordt inge nomen. Van den in koop aangevraagden grond bedraagt de koopsom alzoo ƒ1650 -f 516 X 0.50 1908. Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stellen den verlangden grond in koop af te staan, tegen een koopsom van 1908, ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de ge bruikelijke voorwaarden. Aangezien bovenbedoelden grond verpacht is aan den heer P. de Kxewit, zal deze door ons uit de pacht worden genomen onder toekenning der gebruikelijke pachtvermin- dering. b. In het hierbij overgelegd adres ver zoekt de heer A. de Rijcke q.q., alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan de BJoe- üienlaan, ter oppervlakte van 157 m2. Van dezen grond bedraagt de prijs 7 per M2 (109 M2) en 3 per M2 (48 M2). Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben Wij de eer U voor te stellen den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 907 ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de gebrui kelijke voorwaarden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De minister van Financiën, mr. J. A. de Wilde, bracht Woensdag in gezelschap van zijn echtgenoote een bezoek aan de auto mobieltentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. De eerste sluisdeur, bestemd voor Euro pa's grootste binnensluis te Wijk bij Duur stede, is door vier sleepbooten van Amster dam via Merwedekanaal en Lek veilig naar de plaats van bestemming gesleept. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Deneb", „Aldebaran", „Wocana", „Majo- ri", „Albatros" van Antwerpen. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Fedora" van Civita Vecchia Fransch m.s. „Capsim" van Duinkerken Ameri- kaansch s.s. „Pancraft" van Antwerpen. V ertrokken: „Majori" naar Ply mouth „Reiger" naar Londen „Margina" naar Rochester „Cornelia" naar Londen „Zwaluw" naar Haaften „Fedora" naar Stettin „Capsim" naar Antwerpen „Pan craft". naar Mobile. De leeszaal bestaat 25 jaar. Wij vernamen, dat de Openbarë Leeszaal en Bibliotheek heden haar 25-jarig bestaan mag herdenken. Op den 27sten Januari 1913 is de Leeszaal geopend. Heel klein be- begonnen alleen met een leeszaal, is zq in den loop der jaren uitgegroeid tot een in stelling, welke van groote beteekenis mag worden geacht voor onze stad. Zij heeft tot nu toe den moreelen en financieelen steun van velen mogen ervaren. Hoewel het be stuur gemeend heeft aan. dezen herden kingsdag geen bijzondere feestelijkheid te moeten verbinden in verband met de moei lijke financieele omstandigheden, zag het toch gaarne, dat nog meerdere Vlissingers, die het bestaan van deze instelling op prijs stellen, hierin een aanleiding mogen vinden met een kleine contributie of schenkingen in boekvorm dit sociale en cultureele werk ts steunen. Wat de Duitsche kerkstrijd ons leert. Met bovenstaand onderwerp trad gister avond voor de vereeniging C.K.W.O. in de Luth. Kerk alhier op ds. A. K. Straatsma, Ned. Herv. predikant te Den Haag. Alvorens tot zijn onderwerp te komen, merkte de inleider op, dat spreken over den kerkstrijd in Duitschland een moeilijke taak is, daar deze strijd nog niet tot de geschiedenis behoort. Deze strijd is nog in vollen gang, en daarom niet steeds objec tief te behandelen. Verder zal spr. zich bepalen tot de Protestantsche Kerk. De strijd in Duitschland is een oer-oude kwestie het gaat nl. om de verhouding tusschen kerk en staat een kwestie die alle ecuwen door heeft bestaan. Ook in Duitschland heeft deze strijd verschillende kanten, die spr. niet alle zal behandelen. De voornaamste oorzaak is de strijd om de ziel van het Duitsche volk. Drie factoren beheerschen strijd, nl. de geloofsbeweging, de Duitsche Christe nen en de Belijdenis-kerk. Bij elk dezer richtingen stond spr. ver volgens breedvoerig stil. De Duitsche geloofsbeweging vindt haar culminatie in het boek van Rosenberg: „De mythe van de 20e eeuw", dat voor tal van Duitschers den bijbel vervangt. Het boek van de propaganda voor den godsdienst van ras, bloed en bodem de cultuur van het nieuwe heidendom. In de tweede plaats besprak ds. Straats- ma de richting der Duitsche Christenen, een Christendom van Duitschen aard, dat in zijn belijdenis de Ariër-paragraaf wil opnemen. De Duitsche Christen is streng anti-semiet, en wil alles uit de kerk weren dat niet zuiver Duitsch is, zoowel leek als predikant. Het Oude Testament is voor de Duitsche Christenen contrabande en van het Nieuwe Testament blijft ook niet veel over, daar men van den gekruisigden Christus niet weten wil. De prediking in de kerken der Duitsche Christenen is dan ook sterk nationalistisch en ook op Paschen bijv. preekt men niet- over de opstanding van Christus, doch over de opstanding van den Duitschen geest. Zij zijn dus vóór alles Duitschers. De Belijdeniskerk is echter juist anders om. Haar leden zijn in de eerste plaats Christenen en daarna Duitschers. Gaat bij de ™rste richting de strijd tegen de Kerk, bij de twee andere rich tingen gaat het o m de Kerk. Op de groote synode te Barmen in 1934 heeft de Belijdeniskerk duidelijk in haar beginselverklaring uitgesproken, dat zij Christus belijdt al3 het Woord Gods. Op een volgende synode in 1934 te-Ber lijnDahlem is ernstig onder het oog ge zien om met de staatskerk te breken, doch men besloot in het kerkverband te blijven en eigen kerkbesturen te vormen. Vervolgens stond spr. stil bij de pogingen van het rijkscomité om den vrede in de kerken te horstellen. Deze pogingen hebben echter gefaald, doordat de Belijdeniskerk een gedeelte der verklaring niet kon onderschrijven. Thans is het wachten op de kerkelijke verkiezin gen. Het standpunt van Hitier Hoe is nü de houding van Hitier tegen over dezen strijd? Om dit goed te begrij pen, moet men zijn boek „Mein Kampf" lezen. Hoewel Duitsch-Oostenrijker. heeft hij een ontzaglijke liefde voor het Duitsche volk. De eenheid van dit volk te bewerk stelligen is zijn groote hartstochteenheid op maatschappelijk en kerkelijk gebied. Daarom gelooft spr. niet, dat Hitler van kwade trouw moet verdacht worden, doch het is zijn levensideaal. Tenslotte gaat de strijd in Duitschland tusschen het Christendom en het heiden dom, want het nat.-socialisme is in zijn wezen heidensch, aldus spr. Het gaat om de vraag, wien men gehoorzaam zal zijn Hedenochtend een nieuwe en tot nu toe ongekende sensatievoor de velen, die zich in Baarn ophouden in afwachting van de blijde gebeurtenis, ten paleize. Een sneeuw laag bedekte de boomen en de velden. Niet dik en ook niet van langen duur, dat zag een ieder. Maar toch was het een verras send gezicht, toen men vanmorgen uit het raam keek en alles wit was. Daarbij was het weer bijzonder zacht en een mild lente- zonnetje lokte velen naar buiten om een flinke wandeling te maken door de bos- schen. Rustig, als steeds in de laatste dagen, lag het paleis, het- gazon aan de voorzijde was egaal wit, links en rechts strekte het park zich uit, nu vol teere kleuren de sneeuw langs de boomen, de takken tegen de grijze lucht, de zon schaduwen toove- rend tot in de verten. Later in den ochtend, toen er meer ver keer was, werd de straatweg glibberig en modderig. Om half twaalf was de auto van den Prins nog niet voorgereden en men uitte reeds het vermoeden dat Z. K. H. vandaag niet zou uitrijden. Was het omdat de wegen glad waren of was het omdat zijn aanwezig heid op het paleis noodzakelijk was Een ieder verkeerde in spanning. Deze verdween echter, toen tegen kwart voor twaalf de Cord van Prins Bemhard uit de garage werd gereden en voor het paleis werd ge bracht. Enkele oogenblikken later verscheen de Prins op het bordes en nam in den wa gen plaats, naast den chauffeur. De auto verdween in de richting van den Amsterdamschen straatweg. Enkele oogenblikken later kwam een andere auto het paleispark binnenrijden. Het was de wagen van dr. J. de Groot. Hij was vanochtend reeds vroeg uitgereden en keerde eerst tegen twaalf uur terug. Onder de personen, die geruimen tijd voor het paleis hadden gestaan, waren er enkelen, die beweerden, dat zij de Prinses in den tuin hadden zien wandelen. Zeker heid hieromtrent was niet te verkrijgen. Echter zou men zoo zeggen, dat het geenszins onmogelijk geacht moet worden. Het weer lokt een ieder naar buiten en daarbij mag de langdurige afwezigheid van dr. de Groot ook wel als een aanwijzing op gevat worden, dat naar alle waarschijnlijk heid ook vandaag nog geen bijzonder nieuws uit het paleis te verwachten is. Mer verzekerde ons echter, dat de ge zondheidstoestand van H. K. H. uitstekend is en dat men ten paleize vol vertrouwen de komende dagen tegemoet gaat. Jezus Christus of den Staattotalitaire staat of Koninkrijk Gods. Tenslotte was spr. ervan overtuigd dat ook pit deze verdrukking der kerk in Duitschland, het goede zal voortkomen God gebruikt het nat.-socialisme om de kerk tot nieuw leven te wekken. Elke regeering die zich aan de kerk van Christus te buiten gaat, zal door die kerk te gronde gaan, mits de kerk haar roeping getrouw vervult. Voor deze met aandacht gevolgde lezing bestond groote belangstelling. Na gezamenlijk zingen van het Luther- lied sloot ds. Straatsma met dankgebed. Steden-turnwedstrijd. Men schrijft ons De laatste jaren wordt in de maand Januari te Vlissingen een steden-turnwed- strirjd gehouden, die zich steeds in een zeer groote belangstelling mag verheugen, om dat het werk, dat hier geleverd wordt, op zeer hoog peil staat. Op den wedstrijd van Januari 1937 behaalde de Vlissingsche Turnvereeniging voor de derde maal achter een de overwinning, waardoor de Wissel beker voor goed het eigendom van V.T.V. werd. Bij de uitreiking der prijzen loofde de burgemeester een beker uit voor een nieu wen steden-tumwedstrijd, waaraan de turn sters en tunrners van alle steden van den Zeeuwsch-Brabantschen Turnkring zullen kunnen deelnemen. De eerste wedstrijden om dezen beker zullen Zaterdag a.s. plaats hebben in Grand Hotel „Britannia". Turn sters en turners van „Prins Hendrik" Breda, „Volharding" te Goes en V.T.V. Vlissingen zullen hieraan deelnemen. Men kan er zeker van zijn dat de strijd fel zal zijn, omdat de drie genoemde ver- eenigingen over zeer goede krachten be schikken, o.a. eenige leden van het dames- en heeren-keurkorps van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiekverbond. Het bestuur heeft hiermede rekening ge houden en een jury samengesteld, die het Dit nummer bestaat uit 2 bladen eui Opnieuw felle stryd bij Teruel Valen cia zwaar gebombardeerd. (Buitenland) Ongeluk op onbewaakten overweg na bij Apeldoorn eischt 2 menschenlevens. (Gemengd nieuws) Het Noorderlicht heeft alle trans-at- lantische radioverkeer op de korte golf onmogelijk gemaakt. (Radiorubriek) Nieuwe geruchten over het aftreden van dr. Schacht. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De „Vlissingsche Courant' zal op 1 den nationalen feestdag vroeger jf verschijnen. Advertenties en be- 1 richten moeten dan des morgens f§ vóór 10 uur in ons bezit zijn. J DE UITGEVERS. OliiiiiiiiiiiQiiiiiiiiiiiiiiiniinniüiniiiniiüiiiEiiiiiiEiiiiiiiiüiiinsiiiKiiiiiiiniiiiiniiiipiiii^iiifiiRiiiiiH vertrouwen van alle turnsters en turners1 heeft. Als juryleden voor de turnsters zul len fungeeren mej. Tieséler en de heer G. Kleerekoper, leider van het Nederlandsche dameskeurkorps, beiden van Amsterdam. De juryleden voor de turners zijn de heeren E. de Wilde te Utrecht, internationaal jury lid, e:i C. v. d. Zilver, technisch bestuurder van den Brabantsch-Gelderschen Turnkring. Het is bij deze wedstrijden de gewoonte om de behaalde punten van iedere turnster en turner onmiddellijk bekend te maken. De toeschouwers kunnen ze op het daartoe in gerichte programma invullen en zijn dus steeds op de hoogte van den stand van den strijd. Een gedenkschotel. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende In de étalage van den kunsthandel D'Huij alhier is een aardewerk gedenk schotel tentoongesteld welke is vervaar digd naar aanleiding van de geboorte van Prinses Juliana, in het jaar 1909. De scho tel is ontworpen door onzen stadgenoot, den heer J. de Wilde, en onder leiding ver vaardigd in een destijds te Nijmegen be staande fabriek de „Potterie Moderne". Het middengedeelte stelt de Kon, standaard voor, met het portret van H.M. de Koningin als middelpunt. In den rand zijn met Romaansche letters de woorden „Heil Moeder Heil Kind" aangebracht. Verder treft men daar aan vier wapens, n.l. van Oranje, Nederland, Oost- en West- Indië, terwijl het ornament bestaat uit ge- styleerde oranjebloesem. Het geheel is tn heraldische kleuren aan gegeven, en als groote bijzonderheid dient vermeld, dat het uitgevoerd is in z.g. intarsia (of inlegwerk) en dat sleets twee exemplaren werden vervaardigd. WITTE WEEK MIDDELBURG

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1