1000 500 300 25 en w-ésf.ts die touxttee fw&Mpiwif - No. 21 76e Jaargang 1938 WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-G0,Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 60287 26 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ap Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Het Noorderlicht heeft gisteravond boven geheel West-Europa een fraaien aanblik geboden. STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE DE PRINSES RIJDT UIT. „Geen nieuws"! §eF»eufften»sse«» van len d Bent *Si nog geen abonné f Wordt het dan nog heden© GRATIS JUBILEUMNUMMER VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. a ADVERTENT lEPRljS: Van 1—5 regels tl.25; iedere, regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere régel meer 10 ct. (max. lü regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlieb van een hand, voel of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bii verlies van een wijsvinger. gulden bu verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ook boven Vlissingen was het natuur verschijnsel prachtig te zien. Boven ons land is gisteravond na zeven uur het Noorderlicht waargenomen, dat zich op de eene plaats heeft kenbaar ge maakt in een rose-roode breede lichtbaan, doch elders als een violet-achtige lichtende vlakte verscheen. In Zeeland werd het licht waargenomen in een zachtroode kleur, af gewisseld door donkerroods strepen. Op Schiermonnikoog, waar het dezelfde kleu ren liet zien, weerkaatsten de helroode stralenbundels op fantastische wijze in het water. Van Oost naar West was daar het fraaie licht uitgespreid, dat omstreeks acht uur in zijn schoonste vormen en nuances een hoogtepunt vond. Ook Amsterdam kon het licht op enkele plaatsen aanschouwen. In violet-achtige stralen met zacht rood er doorheen geweven verscheen het hemellicht boven de hoofdstad. De bewoners van Overijssel zagen het Noorderlicht langzaam naar het Westen trekken. Het deed zich hier in de meest uiteenloopende kleuren voor. Het Noorderlicht, dat zich zeer flauw be woog, is reeds vaker boven ons land waar genomen, doch slechts zelden in de fraaie kleuren en den aantrekkelijken vorm van gisteravond. Het deed op enkele gedeelten van het land denken aan een roodfluweel gordijn, dat golvend den hemel bestreek. De normale kleur van het Poollicht is wit achtig met een zacht groenachtige of violet te tint, doch de vormen, waaronder het licht optreedt, zijn zeer talrijk en verander lijk. Het Noorderlicht is een krachtige stroom electrische deeltjes van de zon afkomstig, welke door electrische en chemische eigen schappen licht veroorzaken. De richting van den stroom wordt bepaald door de magnetische krachten, welke hierop wor den uitgeoefend. Het Noorderlicht van gis teravond was, naar de meening van prof. dr. E. van Everdingen, oud-hoofddirecteur van het K.N.M.I. een buitengewoon krach tig en fraai Noorderlicht, zooals zelden in deze streken pleegt voor te komen, hoog stens eenmaal in de tien jaren. Daarbij is het evenwel noodig, dat de weersomstan digheden zeer gunstig zijn. Gisteravond waren de weersomstandigheden ideaal. De bewolking had plaats gemaakt voor een helderen hemel, zoodat het fantastische verschij'nsel uitstekend kon worden waar genomen. Ook in verschillende deelen van Enge land is het Noorderlicht op schitterende wijze zichtbaar geworden. Vooral in het zuiden des lands en bij Londen bood het zeldzame verschijnseleen prachtigen aan blik, zoodat honderden hun woning verlie ten om de gloeiende lichtschijnsels aan den avondhemel te bewonderen. Soms was het lichten zoo sterk, dat velen dachten aan den weerschijn van een feilen brand. De meteorologische stations heb ben het passeeren van een mete oor waargenomen. Aan de Belgische kust heeft het Noor derlicht zich eveneens prachtig doen aan schouwen in den vorm van een grooten regenboog, die uit het westen naderde en een rossig licht uitstraalde. De regenboog verdween en maakte plaats voor blanke lichtglansen, die weer door den regenboog opgevolgd werden. Tegelijkertijd werden op alle telegraaflijnen aardstroomingen in brjna geheel België waargenomen tusschen 20 en 22 uur. In verscheidene streken van Frankrijk, o.m. in de Fransche Alpen, kon men het Noorderlicht tusschen 19 en 21 uur bewon deren. In de Alpen leek de hemel door een ontzaglijken brand in een rooden gloed ge zet te zijn, welke gloeddoor een wit licht schijnsel omgeven werd. Het geheel maak te den indruk van een zonsopgang. Zoo helder was het uitstralende licht, dat de postbeambten te Briancor« hun werk zon der kunstlicht konden verrichten. In enkele gemeenten in de bergen ontstond onder de bewoners een zekere zenuwachtigheid, die later echter kalmeerde. Ook in Normandië en aan de zeekust kon men het schouwspel in vollen pracht bewonderen, evenals in het Noorden van Frankrijk, waar een helder groen licht langs den hemel trok, terwijl verscheidene malen ware stralenbundels gevormd werden, welke ongeveer gelijktjj- MIJKIHARDTJE" 12 cachets 50 ct P roefdoosje 2 cachets 10 ct. 8ijApoth.enDrog. dig in Noordwestelijke en Noordoostelijke richting zichtbaar werden. Terwijl het ver schijnsel in Parijs zelf zeldzaam aan schouwd wordt, komt het in het Noorden des lands vaker, gemiddeld vijfmaal per jaar voor. Voorts werd ook in Weenen en verschil lende andere plaatsen in Oostenrijk het Noorderlicht waargenomen, evenals in ver schillende streken van Zwitserland, bij Bern, Zürich en in het Graubunderland. De lichtglansen wisselden in tint van dieprood tot violet. De gloed trok van het Noord westen naar het Noordoosten en kon dui delijk op de wolken waargenomen worden. Het verschijnsel was afwisselend in inten siteit en duurde verscheidene uren. In Beieren en Silezië werd het licht tus schen 20 uur 45 en 21 uur 30 waargeno men. In Turijn en in verschillende andere plaatsen heeft men ook het Noorderlicht waargenomen. De hemel stond gedurende een uur in rooden gloed. Verder heeft men in het geheele Zuiden van Noorwegen een schitterend Noorder licht gezien. De stad Rjukan in het depar tement Telemark was gedurende- verschei dene uren verlicht, alsof het klaarlichte dag was. In Portugal heeft men na zonsondergang het Noorderlicht, voor het eerst sinds veer tig jaar, waargenomen. Het verschijnsel veroorzaakte groote opwinding, vooral in sommige dorpen. De rust keerde eerst weer, toen het natuurverschijnsel verdwe nen was. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond haar jaarvergadering. De voorzitster las het jaarverslag voor. Hieruit bleek dat het ledental met 2 is verminderd. De proef kisthoudster kon eenige personen aan een hoorapparaat helpen. De lipleescursus werd steeds gehouden ten huize van mej. Kamp en door 4 leden gevolgd. De berichten over de vorderingen van den slechthoorenden jongen, die de kleermakersschcol in Den Haag bezoekt en hiervoor steun van de vereeniging geniet, zijn goed. Een tweede jongen, wien tijdelijk tegen een kleine ver goeding lipleesles werd gegeven, kon door tusschenkomst der vereeniging naar de school voor slechthoorenden te Amsterdam worden gezonden. De penningmeesteres gaf een overzicht van den geldelijken toestand der afdeeling. Daarna kwam de periodieke bestuursver kiezing aan de beurt. Het aftredende lid, mevr. Van Blerkom, werd bij acclamatie herkozen. Tot haar spijt moest de voorzitster con- stateeren, dat de afdeeling financieel ach teruit gaat. In hoofdzaak moet voor de lipleeslessen jaarlijks nogal wat bijgepast worden. Zij eindigde met de opwekking aan allen zoo veel mogelijk mede te wer ken tot het winnen van nieuwe leden en donateurs en wees op de wenschelijkheid vooral jongere leden aan te werven, waar door de afdeeling tot nieuwen bloei zou kunnen worden gebracht. Hierop volgde de gebruikelijke liplees- oefening, onder leiding van mej. Bok. Verder werd do avond op gezellige wijze doorgebracht. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Junior" van Antwerpen. Om te bunkeren: Noorsch m.s. „Austvard" van Göteborg Italiaansch s.s. „Giuan" van Civita Vecchia„Giorgio Ohlson" van Palermo Zweedsch s.s. „Ned- jan" van Sas van Gent. Vertrokken: „Giuan" naar Stet tin „Giorgio Ohlson" naar Gdynia „Austvard" naar Cuba„Nedjan" naar Stockholm. RESTANTEN KALENDERS Sportkalender van 1.80 voor 0.75 Voetbalkalender van 1.80 voor 0.75 Onze Kinderen van 1.50 voor 0.50 Versieyncn van f2.80 voor f 1. Verder een partij Kinderboeken en Romans in zeer voordeelige aanbieding. In luxe Kerkboekjes nog enkele exemplaren tegen opruiming sprijs. BOEKHANDEL D'HUY BADHUISSTRAAT 15. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd klein plat sleuteltje, wollen kindertaschje, sleuteltje van aktetasch, certificaat van onvermogen, paar glacé handschoenen en huissleutel, en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent bruine pet bij Fonteijn, Bonedijkestraat 6 zwarte handschoen bij Van de Graaf, Ban- kertstraat 50 los kosteloos belastingmerk bij Van de Berge, Korenstraat 15 bruine band van een mantel bij Maas, Wagenaar- straat 11 witte directoir en groen mutsje bij Quite, Korenstraat 10 grijs kinder wantje bij Bokkes, Kolvenierstraat 18 bruine muts bij A. de Jonge, Spuistraat 52a portemonnaie met ritssluiting bij Van Rijswijk, Breestraat 3 vulpen en vulpot lood in lederen étui bij M. Schroevers, Sa- razijnstraat 15 bruin wollen meisjeshand schoen bij Corbijn, Groote Markt 11 bruin glacé heerenhandschoen bij J. J. Mol, La- noystraat 19 blauwe alpino muts bij De Vries, Crocuslaan 24 grijs wollen das bij Ramelinck, Hendrikstraat 14 kinderhand schoentje bij mej. Roose, Breewaterstraat 36 koperen 2 H.G. gewicht bij Schets, Papaverlaan 1blauwe broek bij L. van Hoorn, Dekkerstraat3, Souburg grijs damestaschje met inhoud bij M. Schroe vers, Smallekade 1 paar bruin glacé da meshandschoenen bij Van der Made, Bin nenhaven 31 zilveren manchetknoop bij Buurman, Evertsenstraat 7 bruin alpino muts bij Stapel, Spuistraat 57 blauwe ceintuur bij De Coninck, Noordstraat 30 roode kindermuts bij mej. Edelman, Bad huisstraat 14 bruine dameshoed bij A. de Waard, Crocuslaan 8 knipmes bij Steen- aard, Gravenstraat 6 kinderwantje bij L. de Baar, Primulalaan 20 opvouwbare tom- pouce bij Grool, Bellamypark 36. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De bekende Duitsche dirigent dr. Wil helm Furtwangler, die Dinsdagavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag met het Berlijnsche Philhar- monie-orkest concerteerde, had voor den aanvang van de repetitie des morgens een muzikale ovatie van de orkestleden in ont vangst te nemen, zulks in verband met zijn 52sten verjaardag. De nieuwe bascule-brug over de Nieuwe Heerengracht voor de Weespèrstraat te Amsterdam, die voor het drukke verkeer ter plaatse van groot belang is, werd Dinsdagmiddag officieel geopend. Engelsch sfoomscheepje aan den ketting gelegd. Het Engelsche stoomscheepje „Bobie", dat Maandagavond met machineschade door de sleepboot „Baltic" alhier was bin nengesleept, is gisteravond aan den ketting gelegd door den sleepboot-eigenaar, wegens te vorderen sleeploon. De bouw van het nieuwe dok gegund. De bouw van het nieuwe dok voor de Kon. Mij. „de Schelde" alhier, is opgedra gen aan den laagsten inschrijver, den beer A. A. de Wilde te Middelburg voor 284.900. Aan den zelfden aannemer is onderhands opgedragen het maken van een betomen helling voor genoemde maatschappij op het terrein aan het Eiland. Wildschadecommissies. De minister van Economische Zaken heeft met ingang van heden tot en met 21 Juni 1938 benoemd als lid in de wildscha- decommissie voor de provincie Zeeland, voor zoover Zeeuwsch-VTaanderen betreft, P. Vercauteren, te Nieuw-Namen. Aanbestedingen. De hoofdingenieur van den Prov. water staat heeft heden namens Ged. Staten aan besteed het verbeteren van ongeveer 3.3 k.m. lange wegvakken aan don weg Haam stedeVliegveld. Inschrijvers warenP. Broeke, Breda 102.250 P. F. de Waal, Kuitaart 96.000 ;B. N. van Noordenne, Giesenoam 95.200 P. F. Voet, Hontenisse 95.100 A. M. Kuiper, Middelburg 93.500 L. F. Groasman, Middelburg 92.000 L. Zoete- H.K.H. Prinses Juliana is hedenmiddag omstreeks half drie voor een autorit door Baarn en omgeving uitgereden. Soestdijk meldt nog steeds VAN VOORGEVOELENS EN ONGE WONE LICHTVERSCHIJNSELEN. Er zijn menschen in het badhotel te Baarn, die last hebben van hun voorgevoe lens en op geen ander motief halve nachten blijven waken. Wat staat dezen lieden te doen, als zij, behalve hun periodieke voor gevoel, nog worden verontrust door een noorderlicht, gepaard aan allerlei ongewone lichtverschijnselen in het paleis? De man, die het badhotel mobiliseerde door zijn mededeeling van het noorder licht, veroorzaakte daardoor nog weinig ge wetenskwesties, behalve dan bij den wan- trouwigen Engelschman, die dacht, dat de •journalisten met opzet van de telex werden weggelokt. Erger maakte het degene, die rondstrooide, dat in de Noorsche sagen litteratuur het noorderlicht een belangrijke geboorte pleegt aan te kondigen. Algemeen werd dit oncontroleerbare verhaal als apocrief beschouwd, hetgeen toch niet be lette, dat het op de bijgeloovige geesten, en die zijn er vele, indruk maakte. Toen ten minste eender journalisten plotseling zijn ja9 aantrok en met de mededeeling ;,ik weet wat" naar net paleis verdween, werd hij snel door achterdochtige anderen gevolgd. Het was niet te ontkennen, dat op dat uur de vensters van het paleis in andere com binatie dan anders waren verlicht. Hetgeen natuurlijk aanleiding was om eenige minu ten naar de lichten te staren, totdat dit als steeds tot de conclusie moest leiden, dat men op deze manier ook niet wijzer kan worden. De rust keerde in den laten avond weer, al werd deze voor eenige journalisten in het holste van den nacht door telefoni sche informaties van hun ongeruste redac ties onderbroken. Een oude collega, in het harnas vergrijsd, heeft vanmorgen daar over alleen maar het hoofd geschud en „zenuwen" gezegd. Wat is er anders te melden? De wachten zijn geklopt als alle nachten. Met nieuwe hoop is de dag begonnen, zij het ook voor velen zoo laat, dat het niet meer de moeite waard was voor de lunch te ontbijten. Van ochtend heeft een lucifersfabrikant ons lucifers gezonden in oi'anje huls, met het opschrift „Rijkseigendom", een souvenir aan deze dagen. Tegen elven zijn wij als gewoonlijk naar het paleis getogen. Prins Bernhard reed te tien over half twaalf uit. Dit feit sluit el- ken dag een periode van onzekerheid en onrust af. Dc Prins rijdt uit, er is niets te doen, nu zijn we eerst goed den nieuwen dag begonnen. Wij blijven wachten. meijer, Brielle 91.800 J. v. d. Ven, Til burg en A. v. d. Ven, Made 91.200 O. Linzen, Soestdijk 90.855 N. v. d. Linde, Seharendijke 89.275 N.V. Mabuad, Wil lemstad 88.900 E. G. Lindenberg, Vlis singen 87.100 Iz. Lagasse en Zonen, Koudekerke 86.500 A. Warrens, Osse- nisse 86.300 H. Douw, Zierikzee 85.400 P. Dekker, Veere 85.030 N.V. v.h. J. Heijmans, Den Bosch 84.300 L. J. Dekker, Veere 84.237 G. M. Breas en Zonen, Goes 84.000 A. Mulders en Zoon. Empel 83.100J. Haringman, Colijns- plaat 82.450 Gebr. M. H. en H. J. Kie viet, Cohjnsplaat 82.300 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke 82.100 P. B. Hubregts, Nijmegen 81.200 M. Andriessen, Scherpenisse en A. v. d. Werf, St. Maartensdijk 81.100 A. J. Verjaal, Dreischor 80.900 J. D. Jansen, Colijnsplaat 79.900 W. van Vos sen, St. Annaland 79.600 C. v. d. Küppe. Vlissingen 78.892 J. H. van der Ven, Vlissingen 78.854 J. van Vossen, St. Annaland, J. den Oude, Zierikzee en W. v. d. Berg, Bruinisse 78.274 W. WandeJ en A. W. Wandel, Nieuwerkerk 74.950 N.V. Koudasfalt, Utrecht 74.600 en N.V. Be- tumeweg,. Utrecht 74.404. Og Nog steeds geen nieuws van Soestdijk. (Pag. 1, eerste blad) Het Noorderlicht heeft gisteravond een prachtigen aanblik opgeleverd. (Pag. 1, eerste blad) De vestigingseischen voor slagers wor den 1 Februari van kracht. (Binnenland Barcelona opnieuw hevig gebombar deerd vele dooden. (Buitenland ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Stulc van de slikken weggezakt. Voor den wal van Katten drjke, op de grens tusschen Wilhelminapolder en Breede Watering, bewesten Yerseke, is, evenals enkele jaren geleden, een stuk - van de Wie zich thans tegen 1 Februari a.s. als week of kwartaalabonné aan meldt, ontvangt nog alle' tot dien datum ver schijnende nummers Bovendien komt men dan ook in het bezit van het fraaie, rijk geïllustreerde ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van ons blad Voorts zijn alle abonné's der „Vlissingsche Cou rant" in het bezit van een polis, overeenkomstig de betreffende bepalin gen, gratis verzekerd tegen ongevallen. De abonnementsprijs slechts 17 cent per week of f 2.20 per kwartaal. slikken weggezakt. Vanmorgen zouden po gingen worden gedaan om de situatie op te nemen. Gevaar is niet aanwezig, daar de verzakking ver uit den dijk ligt. Toch is het een waarschuwing, dat de ondergrond hier niet deugt. Voor de mosselkweekers uit Ierseke be- teekent het echter een groote schade, daar 2000 ton mosselen vernietigd zijn. Verplaatsing rijksveldwachter-brigadier. Met ingang van 1 Februari a.s. is de rijksveldwachter-brigadier D. Schaal je, ver plaatst van Sas van Gent naar Oost-I Jssel- monde en is de rijksveldwachter-brigadier J. de Man, verplaatst van Vreeswijk naar Sas van Gent. MIDDELBURG Leger des Heils. Het Leger des Heils opende gisteravond in haar gebouw een bazaar waarvan de op brengst bestemd is voor een geheele ver nieuwing van het meubilair, dat reeds tien tallen van jaren in een slechten toestand verkeert. Een aanrijding'. Hedenmorgen heeft op den hoek van de St. Jansstraat en de Langedelft een aan rijding plaats gehad, tusschen een personen auto, die uit de St. Jansstraat kwam en waarvan de bestuurder geen voorrang aan rechts gaf en een vrachtauto, die door de Langedelft reed. De eerst bedoelde auto werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bjj voor.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1